Hemoroid Tedavi Merkezi  İstanbul IDEA Klinik Telefonları  Hemoroid Tedavi Merkezleri
 Medical Art Hemoroid Tedavi Merkezi

Hemoroid Beslenme

Hemoroid Hastalığı Teşhisi Konan Bireylerin Beslenme Konusunda Dikkat Etmesi Gerekenler Hemoroid Hastaları Hangi Gıdalardan Uzak Durmalı Doktorumuz Sizler İçin Eklediği Yazısı Hemen Alttadır.

Hemoroidde ne yemeli ne yenmemeli

    Hemoroid hastalığında genetik yatkınlıktan (ailesel yatkınlık) sıkça söz edilmektedir,aslında burada kişnin vücudunda yatkınlıkmı olduğu yoksa o ailenin beslenme alışkanlaıklarınınmı sebep açık değilidir.Bazı ailelerde beslenme ve buna bağlı olarak dışkılama (kabızlık olması) alışkanlığı hemoroidde en önemli etkidir,benzer şekilde tuvalette 30-50 dakika kalmak gibi kötü tuvalet alışkanlığıda bazı ailelerde sık rastlanan bir durumdur ve buda beslenmeyle ilişkili olabilir.Acı tüketimide bazı toplumlarda daha yaygındır,acının direk etkisi olmasada makattaki yanma hissi ıkınmaya sebep olarak hemoroid riskini artırmaktadır.

   Bütün bunlar birlikte düşünüldüğünde hemoroid sebepleri arasında en önemli etkinin beslenme alışkanlığı olduğu söylenebilir.

Hemoroid hastalığı oluşumunu engellemek,hemoroidin ilerlemesini durdurmak ve hemoroidden kaynaklanan şikayetleri azaltmak için beslenmede şunlara dikkat edilmeli;

Hemoroide hastalığında tüketilmesi önerilen gıdalar:

-Kepekli ekmek;daha doğaldır ve barsakta posa bıraktığı için kabızlığı engelleyerek faydalı olur her zaman beyaz ekmeğe tercih edilmeli.

-Sebze :Her yemekte olabildiğindce fazla tüketilmelidir barsakta posa bıraktığı için barsağın rahat çalışmasını sağlar ve kabızlığı engeller.

-Meyve :imkanlar dahilinde her akşam meyve tüketilmeye çalışılmalıdır,sebze gibi barsakta posa bıraktığı için barsağın rahat çalışmasını sağlar ve kabızlığı engeller.

-Kayısı : Kabızlık tedavisinde kayısının ayrı bir yeri vardır,diğer meyvelerden farklı olarak kayısı barsak hareketlerini artırarak kabızlığı çözer.kayısı taze,kuru,komposto veya kayısı suyu olarak tüketilebilir ve hepsi etkilidir.

Tüm bunlara rağmen kabızlık problemi çözülemiyorsa her akşam 1-2 su bardağı kepek çorba veya ayran ile karıştırılarak yenilebilir.

Hemoroid hastalığında tüketilmemesi gereken gıdalar:

Aslında bazı gıdalar suçlanarak yasaklansada bu yasakları genellemeden kişiye özel hale getirmek daha doğru olacaktır.

-Acı gıdalar;Acı yemek hemoroid sebebi değildir ama acı yenildiğinde yanma hissiyle tuvalette fazla ve şiddetli ıkınmak yada tuvalette uzun kalmak hemoroide sebep olabilir,hemoroidden kaynaklanan şikayetleri artırabilir.Eğer acı yediğinizde tuvalette fazla ıkınmıyorsanız acı yemenin zararı yoktur hatta dılkıda yumuşama yaptığı için fayda bile sağlayabilir.

-Kabızlığa sebep olan gıdalar;kişide kabızlığa sebep olan gıdalar tüketilmemelidir örneğin muz bir çok kişide kabızlık yapabilmektedir.

-Makat bölgesinde tahrişe sebep olabilen gıdalar;bazı hastalarda domates,patlıcan ve baharatlar şikayete sebep olmaktadır bu durumda kişi o gıdaları seçip onlardan uzak durmalıdır.

Hemoroid Beslenme için 305 yorum yapılmış


admin

hemoroidin yanısıra anal fissür olabilir.muayene olmalısınız.makat hastalıklarına spesifik çalışan proctologa görünmelisiniz
Op.Dr.Nizam Kurtdere

Kemal Kılınç

Hocam bizde evlerimiz ayrı hatta ülkederde ayrı olduğu halde kardeş olarak hepimizde var,, ama abimlerde birden top patlaması gibi olup mükemmel birşekilde kan boşalması olup kurtuldular, ben ise 5 yıldır yapmadıgım kalmadı aklınıza gelecek herşey, doktor küçük memeler diyor ameliyata gerek yok, ilaçların bir faysası yok, memeler taş gibi sert.. Yanma hissi hiç gitmiyor ne yapmam lazım, herşey derkem krem, oturma banyosu, degişik beslenme, ama çaresi nedir bulamadım, bir ara doxcium fayda gösterdi uzun zaman ama oda her daim böbrekleri bitirecek nerede ise? Sizde fikirlerinizi söylerseniz sevinirim.. Belki? Kim bilir

admin

kanaman fazla ise anemi görülebilir

Filiz

Hocam peki adet tim yaklaştı bugün olacam her iki taraftan kan kaybedersem ne olur bana kötü olurmuyum

admin

ağrısız kanama hemoroidde görülür.ama makat kanamalarında geciktirilmeden anoskopi muayenesi yapılamalı,kötü huylu bir nedenide olabilir.
Op.Dr.Alirıza Şahap Barlas

Cengiz

Merhaba hocam bende yaklaşık olarak 10 gündür tuvalete gittiğimde diskimda kan geliyor çok geliyor ağrı yok ne yapmalıyım

admin

anal fissür teşhisi için kolonoskopiye ihtiyaç yoktur.hemoroidde pek ağrı olmaz,anal fissürde görülür.bu nedenle hemoroidiniz olabilir ama anal fissür var gibi duruyor.makat hastalıklarına spesifik çalışan deneyimli bir genel cerrahi uzmanına görünmenizi öneririm
Op.Dr.Atilla Kaya

hatice

Iyi gunler hocam bende 8 aydir suren kasinti ve agri durumu oldu doktora gittigimde ilk once anal fissur denildi daha sonra tekrar gittigimde ise islemin ismini hatirlayamiyorum ama kalin bagirsagin son 20cm bakilan islem yapildi ve 2. derece badur denildi .ilaclar fitiller vs verildi fakat icten ve distan siddetli kasinti bitmiyor ne yapmaliyim

admin

Fairy
hemoroid genetik bir hastalık değildir.aynı evde yaşıyorsunuz ve yanlış beslenme alışkanlıklarınız nedeniyle her üçünüzdede var.bol posalı,sebze-meyve içeren bir diyetle beslenseniz ,tuvalette uzun kalıp ıkınmazsanız bu sorun görülmezdi.alışknlıkları ailesel davranışlar çok etkiler.her üçünüzde makat hastalıklarına spesifik çalışan progtologa görünmelisiniz.sorunlarınız tespit edilmeli ve tedavi olmalısınız.kliniğimiz makat hastalıklarına spesifik çalışıyor ve ameliyatsız tedavye yönelik her tür teknolojiye sahibiz gelirseniz durumunuzu değerlendirip ameliyatsız yöntemlerle tedavinizi yapabiliriz.ailecek beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı değiştirmelisiniz
Op.Dr.Atilla Kaya

Fairy

Merhaba bende genetik hemoraid var.Normalde kanama silince pecetede silik sekilde olur 2 gundur siddetli kanamam var tuvalette sadece.Kan pihtilari var diskimda.Acile gittim mide ile alakali bi sorun olmadigini soyleyip gonderdiler.Ne yapmami önerirsiniz.Daha once hic muayene olmadim hemoraid konusunda.Annem ve babamda var.