Hemoroid Tedavisi
Hemoroid Muayene Randevusu Basur Tedavi Ücretleri

Hemoroid Hastalığı Teşhisi Konan Bireylerin Beslenme Konusunda Dikkat Etmesi Gerekenler Hemoroid Hastaları Hangi Gıdalardan Uzak Durmalı Doktorumuz Sizler İçin Eklediği Yazısı Hemen Alttadır.

Hemoroidde ne yemeli ne yenmemeli

    Hemoroid hastalığında genetik yatkınlıktan (ailesel yatkınlık) sıkça söz edilmektedir,aslında burada kişnin vücudunda yatkınlıkmı olduğu yoksa o ailenin beslenme alışkanlaıklarınınmı sebep açık değilidir.Bazı ailelerde beslenme ve buna bağlı olarak dışkılama (kabızlık olması) alışkanlığı hemoroidde en önemli etkidir,benzer şekilde tuvalette 30-50 dakika kalmak gibi kötü tuvalet alışkanlığıda bazı ailelerde sık rastlanan bir durumdur ve buda beslenmeyle ilişkili olabilir.Acı tüketimide bazı toplumlarda daha yaygındır,acının direk etkisi olmasada makattaki yanma hissi ıkınmaya sebep olarak hemoroid riskini artırmaktadır.

   Bütün bunlar birlikte düşünüldüğünde hemoroid sebepleri arasında en önemli etkinin beslenme alışkanlığı olduğu söylenebilir.

Hemoroid hastalığı oluşumunu engellemek,hemoroidin ilerlemesini durdurmak ve hemoroidden kaynaklanan şikayetleri azaltmak için beslenmede şunlara dikkat edilmeli;

Hemoroide hastalığında tüketilmesi önerilen gıdalar:

-Kepekli ekmek;daha doğaldır ve barsakta posa bıraktığı için kabızlığı engelleyerek faydalı olur her zaman beyaz ekmeğe tercih edilmeli.

-Sebze :Her yemekte olabildiğindce fazla tüketilmelidir barsakta posa bıraktığı için barsağın rahat çalışmasını sağlar ve kabızlığı engeller.

-Meyve :imkanlar dahilinde her akşam meyve tüketilmeye çalışılmalıdır,sebze gibi barsakta posa bıraktığı için barsağın rahat çalışmasını sağlar ve kabızlığı engeller.

-Kayısı : Kabızlık tedavisinde kayısının ayrı bir yeri vardır,diğer meyvelerden farklı olarak kayısı barsak hareketlerini artırarak kabızlığı çözer.kayısı taze,kuru,komposto veya kayısı suyu olarak tüketilebilir ve hepsi etkilidir.

Tüm bunlara rağmen kabızlık problemi çözülemiyorsa her akşam 1-2 su bardağı kepek çorba veya ayran ile karıştırılarak yenilebilir.

Hemoroid hastalığında tüketilmemesi gereken gıdalar:

Aslında bazı gıdalar suçlanarak yasaklansada bu yasakları genellemeden kişiye özel hale getirmek daha doğru olacaktır.

-Acı gıdalar;Acı yemek hemoroid sebebi değildir ama acı yenildiğinde yanma hissiyle tuvalette fazla ve şiddetli ıkınmak yada tuvalette uzun kalmak hemoroide sebep olabilir,hemoroidden kaynaklanan şikayetleri artırabilir.Eğer acı yediğinizde tuvalette fazla ıkınmıyorsanız acı yemenin zararı yoktur hatta dılkıda yumuşama yaptığı için fayda bile sağlayabilir.

-Kabızlığa sebep olan gıdalar;kişide kabızlığa sebep olan gıdalar tüketilmemelidir örneğin muz bir çok kişide kabızlık yapabilmektedir.

-Makat bölgesinde tahrişe sebep olabilen gıdalar;bazı hastalarda domates,patlıcan ve baharatlar şikayete sebep olmaktadır bu durumda kişi o gıdaları seçip onlardan uzak durmalıdır.

320 Comments

Add a Comment
 1. Merhaba, uzun zamandır bu rahatsızlığı çekıyorum 1 sene önce doktora gittim ve bepanthol kremi her tuvaletten sonra sürmem gerektiğini ve sıcak suya tendürdiyot döküp kremi sürdükden sonra hemoraide bastırmamı zamanla geçiceğini söyledi. Uzun zamandır o kadar rahatsız değildim taki dün aksama kadar. Bitkisel tedaviler yeterli olur mu doktorun önceki dediklerini yapsam yeter mi acaba

  1. hayır tedavi olmanızda fayda var.beslenme ve tuvalet alışkalıklarınızıda düzenlememlisiniz
   Op.Dr.A..Şahap Barlas

 2. Merhaba, bende bağırsak tembelliği cekiyorum. Tuvalette uzun kalıyorum maalesef, artık bir oturma yerim oldu resmen. Ve çok zor çıkıyor diski var ama makatta takılı kalıyor resmen. Lütfen bana bir çözüm. İcte kanamalı hemeroid var. Ve kanli ishal oldum. Çok antibiyotik kullandim ve bağırsak düzenleyici kullaniyorum su an. Yemek yiyemedim Uzun süre, çok kilo verdim. Sabahları istifra var.
  Op.Dr.Adil Altınsoy(proctoloji)
  Düzenli bir taramadan geçirilip hastalıklarınız tesbit edilmesi ve uygun tedavi düzenlenmelidir.Anaskop ile barsagınıza endoskop ile midene bakılması ilk yapılacaklardandır

 3. Merhabalar bendede homoroit var hamileyken basladi cocugum 3 yasinda hala devam ediyor kucuk kucuk memeler olustu doktora gitmeye utaniyorum acikcasi tuvalete gitmeyede korkuyorum agrisi cok kotu oluyor ne yapmaliyim bana heman bi cevap gonderin bekliyorum

  1. hemoroid pek ağrı yapmaz,sıklıkla ağrı anal fissürde görülür.hemoroid ve çatlak bir arada olabilir.muayene olmalısınız,
   Op.Dr.Seher Şirin

   1. Zaten agri tuvaletteyken oluyor catlak da var kanamada oluyor amrliyatsiz bir cozum istiyirum ne yapmak gerekir

    1. anal fissür varsa amelşyatsız botoxla tedavi olabilirsiniz
     Op.Dr.Atilla Kaya

 4. Merhaba hocam
  Ben 3 ay önce normal doğum yaptım ilk aylar kabızlık sorunum yoktu şimdi hem kabızlık oluyor hem kanamam ve bebeğim için fazlaca şu tuketiyorum sıvı alıyorum çorbalar yiyorum geçmio hem yanma hem kaşınma hissi oluşuyor zaman zaman ne yaptıysam kabızlığı yenemiyorum ne onerirsiniz

  1. bol bol sebze ve meyve yemelisiniz,posadan zengin kepekli gıdalar tüketmelisiniz.dışkılama isteği oluştuğunda tuvalete gitmelisiniz,ertelememlisiniz.ertelemek dışkının suyunun emilmesine ve kabızlığa neden olur.bebeğinizin bakımına ara vermemek için botoxla tedavi olabilirsiniz
   Op.Dr.Demet Ağras

 5. makat hastalıklarına spesifik çalışan bir genel cerrahi uzmanı tarafından değerlendirilmenizi ve tedavi olmanızı öneririm.kabızlık ve hatalı tuvalet alışkanlıkları devam ettiği sürece makat hastalıkları iyileşmez,tedavi edilse bile kolay nüks eder,tedavi süreci uzar.
  Op.Dr.Ergun Aygören

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2017 Frontier Theme