Hemoroid Tedavisi
Hemoroid Muayene Randevusu Basur Tedavi Ücretleri

Bir çok hastalık önemli belirtiler sonucu ortaya çıkmaktadır. Bu belirtileri dikkate aldığımızda erken teşhis ve tedavi olanaklarından yararlanmış oluruz. Makat hastalıklarıda aynı şekilde bir çok belirtisi olup, utanma duygusunu aşmanız halinde sıkıntıyı baştan atlatırsınız. Özellikle makatta şişlik problemi bir çok hastalığı bağlı olarak görülür. Sadece hemoroid olarak düşünmek yanlış olup, mutlaka alanında uzman bir genel cerrah tarafından muayene edilmelidir. Makat şişmesi genellikle ciddi ağrıyla birlikte olan bir durumdur. Hasta tarafından rahatlıkla fark edilir ancak sıklıkla yanlış teşhisle tedavi edilmeye çalışılır.

Makat Şişmesi Nedeni Olan Hastalıklar

 • Anal hematom (Makatta pıhtı toplaması)
 • Tromboze hemoroid (Boğulmuş basur)
 • Anal apse, iltihap olması

Kan toplanmasına bağlı makat şişlikği ;

Anüs bölgesinde sık görülen ve nerdeyse pıhtı toplanması tamamı hemoroidle karıştırılan bir hastalıktır. Makat hastalıkları (protoloji) konusunda birikimi az cerrahların bile sıkça hemoroid tedavisi verdiği görülür. Hastalık her yaş gurubunda ve her iki cinste de görülebilir. Çocuklarda görülen makat bölgesindeki şişliklerin büyük çoğunluğu pıhtı toplanmasıdır. Pıhtı toplanmasının bilinen en sık sebebi fazla ıkınmaktır. Makat bölgesine uygulanan ıkınma basıncı bölge damarlarının dayanacağından daha yükseğe çıktığında ince damarlardan bazıları patlar ve cilt altına kanama olur. Kanama damar içindeki basınçla dokuya sızan kan arasındaki basınç eşitleninceye kadar devam eder ve pıhtılaşarak durur. Şişliğin büyüklüğü ıkınma miktarıyla ilgilidir ve ağrının şiddeti de hematomun büyüklüğüne göre değişir. Bir mercimek kadar olabileceği gibi portakal kadar bile olabilir.

Tromboze hemoroid;

Normalde kişiyi çok rahatsız etmeyen çeşitli derecelerde hemoroid vardır. Ancak bir gün çok şişer ve dayanılmaz düzeylerde ağrı yapar. Sebep yine makatta pıhtı toplanması gibidir. Tedavide içi boşaltılabilir, hemoroid ameliyatı şeklinde alınabilir veya hiç dokunulmaz eski haline gelmesi beklenir.

Makat apsesi ;

Anüs bezlerinde tıkanma ve buna bağlı olarak iltihap, devamındaysa apseleşme olur. Apsenin derinliği ve büyüklüğüne göre değişen düzeyde ağrı olur, dayanılmaz düzeylere çıkabilir. En kısa sürede cerrahi olarak boşaltılması gerekir. Enjektörle boşaltmak veya kendiliğinden patlamasını beklemek fistül oluşumuna sebep olur.

Makatta Şişlik

Makat şişmesi tedavisi temeldeki hastalığa yönelik olarak yapılır.

 

 

828 Comments

Add a Comment
 1. Merhaba hocam benim anüs yanında bazen nohut büyüklüğünde şişkinlik oluyor ve zamansız bir şekilde patlayıp kanıyor neye dayalı olabilir acaba

  1. anal hematom olabilir,kabız kalıp ıkınmayın

 2. Hocam size nasıl ulaşabilirim

  1. 05426210888 nolu telefondan arayabilirsiniz

 3. Hocam benim makatımda sadece mercimek kadar bi şişlik var ve de ağrıyor.kabız filanda değilim nenolabilir acaba

  1. anal hematom olabilir.tuvalette uzun kalıp ıkınmaya bağlıda oluşabilir
   Op.Dr.A.Şahap Barlas

 4. Merhabalar. Yaklaşık bir yıldır anüsümde nohut büyüklüğünde bi şişlik var. En başta yalnızca bir iki gün ağrılıydı. Sonrasında hiç ağrı çekmedim. Herhangi bi sıkıntı yaratmamasına rağmen bunca zamandır geçmemesi çok beni çok korkutuyor. Nedir ne değildir hocam. Ne yapmalıyım?

  1. muayene ile değerlendirilmeli
   Op.Dr.Nizam Kurtdere

 5. Merhaba, yaklaşık 4 ay önce anüs içinden perineye doğru uzanan 5-6 mm civarı yuvarlak bir şişlik olduğunu farkettim, dokununca çok hafif iltihap gibi kokulu bir akıntı oluşuyor. Tanı ne olabilir, tedavisi nasıl planlanır? Yardımcı olursanız çok sevinirim.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Şikayetiniz anal fistül olabilir, muayene edip kesin tanı koymak lazım.

 6. anal fissür ve ona bağlı ödem olabilir.şikayetleriniz artmadan muayene olusanız ilaçla tedavi edilebilir.gecikmeyin
  Op.Dr.A.Şahap Barlas

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2017