Home / Hastalığı Yakından Tanıyın / Makatta Şişme Yapan Hastalıklar

Makatta Şişme Yapan Hastalıklar

Bir çok hastalık önemli belirtiler sonucu ortaya çıkmaktadır. Bu belirtileri dikkate aldığımızda erken teşhis ve tedavi olanaklarından yararlanmış oluruz. Makat hastalıklarıda aynı şekilde bir çok belirtisi olup, utanma duygusunu aşmanız halinde sıkıntıyı baştan atlatırsınız. Özellikle makatta şişlik problemi bir çok hastalığı bağlı olarak görülür. Sadece hemoroid olarak düşünmek yanlış olup, mutlaka alanında uzman bir genel cerrah tarafından muayene edilmelidir. Makat şişmesi genellikle ciddi ağrıyla birlikte olan bir durumdur. Hasta tarafından rahatlıkla fark edilir ancak sıklıkla yanlış teşhisle tedavi edilmeye çalışılır.

Makat Şişmesi Nedeni Olan Hastalıklar

 • Anal hematom (Makatta pıhtı toplaması)
 • Tromboze hemoroid (Boğulmuş basur)
 • Anal apse, iltihap olması

Kan toplanmasına bağlı makat şişlikği ;

Anüs bölgesinde sık görülen ve nerdeyse pıhtı toplanması tamamı hemoroidle karıştırılan bir hastalıktır. Makat hastalıkları (protoloji) konusunda birikimi az cerrahların bile sıkça hemoroid tedavisi verdiği görülür. Hastalık her yaş gurubunda ve her iki cinste de görülebilir. Çocuklarda görülen makat bölgesindeki şişliklerin büyük çoğunluğu pıhtı toplanmasıdır. Pıhtı toplanmasının bilinen en sık sebebi fazla ıkınmaktır. Makat bölgesine uygulanan ıkınma basıncı bölge damarlarının dayanacağından daha yükseğe çıktığında ince damarlardan bazıları patlar ve cilt altına kanama olur. Kanama damar içindeki basınçla dokuya sızan kan arasındaki basınç eşitleninceye kadar devam eder ve pıhtılaşarak durur. Şişliğin büyüklüğü ıkınma miktarıyla ilgilidir ve ağrının şiddeti de hematomun büyüklüğüne göre değişir. Bir mercimek kadar olabileceği gibi portakal kadar bile olabilir.

Tromboze hemoroid;

Normalde kişiyi çok rahatsız etmeyen çeşitli derecelerde hemoroid vardır. Ancak bir gün çok şişer ve dayanılmaz düzeylerde ağrı yapar. Sebep yine makatta pıhtı toplanması gibidir. Tedavide içi boşaltılabilir, hemoroid ameliyatı şeklinde alınabilir veya hiç dokunulmaz eski haline gelmesi beklenir.

Makat apsesi ;

Anüs bezlerinde tıkanma ve buna bağlı olarak iltihap, devamındaysa apseleşme olur. Apsenin derinliği ve büyüklüğüne göre değişen düzeyde ağrı olur, dayanılmaz düzeylere çıkabilir. En kısa sürede cerrahi olarak boşaltılması gerekir. Enjektörle boşaltmak veya kendiliğinden patlamasını beklemek fistül oluşumuna sebep olur.

Makatta Şişlik

Makat şişmesi tedavisi temeldeki hastalığa yönelik olarak yapılır.

 

 

About admin

1.010 comments

 1. Hocam 18 yaşındayım yaklaşık 1 senedir hemoroid var ilk baslarda kanama kaşıntı vardi ama artık ikiside yok sadece her tuvaletten çıktığımda şişlik var ama bu şişlik nohut büyüklüğünde değil daha büyük ve 4 tane birden çıkıyor delik gözükmucek sekilde büyükler hemoroid kremi kullaniyorum sabaha geçmiş oluyor ağrı yapıyor ama her tuvaletten sonra oluyor bu bunun kesin bi çözümü yokmudur?

  • durumunuzun muayene ile değerlendirilmesi gerekir.tuvaletten sonra ağrı olması anal fissürde düşündürüyor.gelirseniz durumunuzu değerlendirip sorunu tespit edip en uygun yöntemle tedavinizi yapabiliriz
   OP.Dr.Atilla Kaya

 2. Ben de anal bölge de azcık şişlik var

  • anal bölgede birçok hastalık şişliğe neden olabilir.bunlardan anal apse erken müdahale gerektirir.gecikmeden muayene olup şişliğin nedenini tespit etmelisiniz

 3. Merhaba benim sorunum anusumde disari dogru cikmis bir hemoroidim var. Fakat bir kac gundur elime gelen fakat disada olmayan bir sislik. Cok aci yapiyor.

  • Tarif ettiğiniz şikayet daha çok anal fissüre benziyor, yinede kesin tanı için muayene etmemiz lazım. Anal fissürü botox enjeksyonu ile tedavi ediyoruz.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 4. İyi akşamlar hocam. Makatın giriş sağ tarafında şişlik mevcut. Rengi sarı-mor tarzında.. Ağırlık çalışıyorum,şoförlük yapıyorum ve boş vakitte de genelde oturuyorum. Kanama kaşıntı gibi şikayetim hiç olmadı. Fakat şuan ağrı hissediyorum. Havalar soğudu diye sanırım.
  Kabızlık yaşamıyorum bol su tüketiyorum. Protein ve lif ağırlıklı besleniyorum.
  Şimdiden teşekkürler.

  • tuvalette uzun kalıp ıkınıyorsanız anal hematom yada tromboze hemoroid olabilir.fakat aniden başladı ise anal apse olabilir.muayene olmalsınız,apse ise erken dönemde tedavi edilmesi gerekir,gecikirse fistül oluşabilir

 5. Salam hocam bende kan ve kasinma oluyor birde disari sis ckiyo

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sizi Aramamızı İster misiniz?