Hemoroid Tedavisi
Hemoroid Muayene Randevusu Basur Tedavi Ücretleri

Bir çok hastalık önemli belirtiler sonucu ortaya çıkmaktadır. Bu belirtileri dikkate aldığımızda erken teşhis ve tedavi olanaklarından yararlanmış oluruz. Makat hastalıklarıda aynı şekilde bir çok belirtisi olup, utanma duygusunu aşmanız halinde sıkıntıyı baştan atlatırsınız. Özellikle makatta şişlik problemi bir çok hastalığı bağlı olarak görülür. Sadece hemoroid olarak düşünmek yanlış olup, mutlaka alanında uzman bir genel cerrah tarafından muayene edilmelidir. Makat şişmesi genellikle ciddi ağrıyla birlikte olan bir durumdur. Hasta tarafından rahatlıkla fark edilir ancak sıklıkla yanlış teşhisle tedavi edilmeye çalışılır.

Makat Şişmesi Nedeni Olan Hastalıklar

 • Anal hematom (Makatta pıhtı toplaması)
 • Tromboze hemoroid (Boğulmuş basur)
 • Anal apse, iltihap olması

Kan toplanmasına bağlı makat şişlikği ;

Anüs bölgesinde sık görülen ve nerdeyse pıhtı toplanması tamamı hemoroidle karıştırılan bir hastalıktır. Makat hastalıkları (protoloji) konusunda birikimi az cerrahların bile sıkça hemoroid tedavisi verdiği görülür. Hastalık her yaş gurubunda ve her iki cinste de görülebilir. Çocuklarda görülen makat bölgesindeki şişliklerin büyük çoğunluğu pıhtı toplanmasıdır. Pıhtı toplanmasının bilinen en sık sebebi fazla ıkınmaktır. Makat bölgesine uygulanan ıkınma basıncı bölge damarlarının dayanacağından daha yükseğe çıktığında ince damarlardan bazıları patlar ve cilt altına kanama olur. Kanama damar içindeki basınçla dokuya sızan kan arasındaki basınç eşitleninceye kadar devam eder ve pıhtılaşarak durur. Şişliğin büyüklüğü ıkınma miktarıyla ilgilidir ve ağrının şiddeti de hematomun büyüklüğüne göre değişir. Bir mercimek kadar olabileceği gibi portakal kadar bile olabilir.

Tromboze hemoroid;

Normalde kişiyi çok rahatsız etmeyen çeşitli derecelerde hemoroid vardır. Ancak bir gün çok şişer ve dayanılmaz düzeylerde ağrı yapar. Sebep yine makatta pıhtı toplanması gibidir. Tedavide içi boşaltılabilir, hemoroid ameliyatı şeklinde alınabilir veya hiç dokunulmaz eski haline gelmesi beklenir.

Makat apsesi ;

Anüs bezlerinde tıkanma ve buna bağlı olarak iltihap, devamındaysa apseleşme olur. Apsenin derinliği ve büyüklüğüne göre değişen düzeyde ağrı olur, dayanılmaz düzeylere çıkabilir. En kısa sürede cerrahi olarak boşaltılması gerekir. Enjektörle boşaltmak veya kendiliğinden patlamasını beklemek fistül oluşumuna sebep olur.

Makatta Şişlik

Makat şişmesi tedavisi temeldeki hastalığa yönelik olarak yapılır.

 

 

942 Comments

Add a Comment
 1. arda

  iyi aksamlar benim makat kisminda bir sislik oldu ici siyah ve sert bazen agri bazen kasinti yapiyo nedir acaba

  1. admin

   kabızlık sorununuz varsa ,tuvalette uzun kalıp ıkındıysanız anal hematom yada tromboze hemoroid olabilir.
   Op.Dr.Ergun Aygören

 2. Meraba hocam makatimin iç ağız kısmında siskinlikler var büyük tuvaletimi yaparken zorlaniyorum biraz zorlarken içinde miskenten büyük bi şişkinlik oluşuyor ve ağrıyor dışkım kuyruk sokumumun ordan geliyo ve belim agriyo kanama yok

  1. admin

   şikayetiniz hemoroid düşündürüyor.gelirseniz muayene ile değerlendirip en uygun yöntemle tedavinizi yapabiliriz
   Op.Dr.Nizam Kurtdere

 3. Okan tahtaci

  Hocam kabuzlik var ve sertlik var makatimda ve inanilmaz aci verio yurt dusinda kaliyorum trde dr gosterdigimde yirtik demisti ne onerirsiniz

  1. admin

   anal fissürde beslenme ve tuvalet alışkanlıkları önemli.yurt dışında olduğunuz için botulinum toksini ile tedavi olabilir ve şu linkteki bilgileri uygulayabilirsiniz.https://www.sehersirin.com/makat-hastaliklarinda-beslenme/

 4. Baba

  Makatımın yanında hafif bir şişlik var acımıyor dokununca hissediliyor kanama da yok ağrıda ne olabilir?

  1. admin

   dış basur olabilir
   Op.Dr.A.Şahap Barlas

 5. Yaman

  Hocam selamlar, benim makatımın ve yumurtalıklarımın ikisinin arasında kaşıntı oluyordu ve şuan da şişlik var aynı zaman da bazen hemoroid oluyorum sizce bu şişlik nedir ve ne yapmalıyım?

  1. admin

   perianal apse olabilir.gecikmeden muayene olmalısınız
   Op.Dr.Ergun Aygören

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2017
Sahibi:
Doğa Niyazi AKÇA
[email protected]

Yönetici Webmaster
Ahmet ENGİN
[email protected]