Hemoroid Tedavisi
Hemoroid Muayene Randevusu Basur Tedavi Ücretleri

Merhaba arkadaşlar sitemizde yer alan bilgilerde sizleri hemoroid (Basur) hastalığına karşı sürekli bilgilendirmeye çalışıyoruz. Özellikle dışkılama esnasında makatta kanama durumu olan insanlar mutlaka doktora görünmelidir. Bunun dışında anüs içi ve çevresinde meme şeklinde şişlik fark ederseniz yine mutlaka doktora müracaat etmelisiniz. Peki hangi doktora yada hastanelerin hangi bölümüne randevu almak gerekir? hemen bu hususa bakalım.

Genel Cerrahi Uzmanına Muayene Olmalısınız
Anal bölgede ortaya çıkan şikayetlerin hemen hemen tümü için genel cerrahi uzmanlarına muayene olmak gerekir. Tabii ki sağlık hizmeti alırken mutlaka o hastalık konusunda tecrübeli hekim seçmek gerekir. Makatta görülen şikayet ve hastalıklar için genel cerrahi uzmanının Proctoloji (makat hastalıkları) teşhis ve tedavisinde uzman olması gerekir. Çünkü genel cerrahi çok geniş bir alan olup, yüzlerce sağlık sorununa çözüm bulmaktadır. O nedenle doktor seçiminde mutlaka Proctolog olmasına önem vermelisiniz. https://www.ideaklinik.com/basur-hemoroid-hastaligi.html

Muayene Nasıl Yapılıyor?
Sanırım bu husus en çok merak edilen detaylar arasında yer alıyor. Makat hastalıkları teşhis ve tedavisinde özel bir pozisyon bulunmaktadır. Doktor asistanı, hemşire arkadaşlar sizi sedyede bu pozisyona hazırlamaktadır. Aşağıda yer alan görüntüde olduğu muayene ve tedaviye hazır hale gelirsiniz.

Hemoroidin teşhisi

1) Gözle Kontrol
Anal bölge muayeneleri genelde 3 aşamalı olarak yapılmaktadır. İlk aşama gözle kontrol olup, hemoroid teşhisi içinde gereklidir. Çünkü basur hastalığı iç ve dış olmak üzere 2 türü olduğu için hekim ilk olarak anüs çevresinde şişlik olup, olmadığına dikkat edecektir.

2) Parmakla Kontrol
Anüs çevresinde herhangi bir soruna rastlamaması halinde anüs iç kısmı ve rektuma bakacaktır. Bunu ilk olarak parmakla yapacaktır. Özellikle kadın hastaların çok utandığı bir durumdur. Bu nedenle kadın genel cerrahi arayışı hayli fazladır. Hekim tek parmağını anüs iç kısmına sokarak şişlik (meme) olup, olmadığına dikkat etmektedir.

3) Anoskop Muayenesi
Parmakla yapılan kontrolde dikkat çekici bir bulgu olması halinde daha net görülmesi için hekim anoskop dediğimiz bir alet ile anüs iç kısmını daha rahat görmektedir. Anüs iç kısmında uygulanan tedavilerde de kullanılan anoskopi detaylı bir teşhis imkanı sunmaktadır.

Kolonoskopi, Ultrason ve Diğer Cihazlar
Yukarıda belirtmiş olduğum 3 farklı aşamada sorun teşhis edilmemesi halinde bu sefer kolonoskopi cihazı ile kalın bağırsakta görüntüleme yapılması gerekir. Makatta kanamaların çoğu kalın bağırsak ile alakalı olup, hemoroid ile karıştırılmaktadır.

Uzmanından Dinleyin
Yukarıda anlatmış olduğum bilgileri birde doktordan dinlemek isterseniz aşağıda yer alan video’da Op. Dr. Seher Şirin makat hastalıkları muayenesine dair bilgiler vermektedir.

Hangi Durumlarda Doktora Gitmeliyiz?
Peki arkadaşlar hangi durumlarda doktora gidilmesi gerekir. Bunun için ilk olarak hemoroid belirti ve şikayetlerine göz atmalıyız. İç hemoroid ile başlayacak olursak en sık görülen belirti dışkılama esnasında kanama olup, bunu ilerleyen zamanlarda anüs iç kısmında şişlik şeklinde meme oluşumu takip etmektedir. Yine ilerleyen evrelerde bu meme anüs dış kısmına çıkmaya başlayacaktır. 4. Derece halini aldığında ise oluşan meme sürekli anüs dış kısmında durmaktadır. Bu durum kaşıntı ve tromboze hemoroid (basur boğulması) halini alarak ağrılara neden olmaktadır. Aynı şekilde dışkı kaçırma durumu da ortaya çıkacaktır. Böylesi şikayetleriniz varsa mutlaka bir proktoloji uzmanına muayene olmayı unutmuyoruz. Uygulanacak tedavi muayene sonrası belirlenmektedir.

66 Comments

Add a Comment
 1. Merve

  Mrb hocam 35 haftalik hamileyim makat ta kocaman 3 boğumlu şişlik var önceki doğumundan da bi meme var anal fissür belirtileri vardı doğumdan sonra oluştu çok acılar çektim normal doğum yaptım şuan da dogumum yakın ne yapmam lazım

  1. admin

   genel cerrahi uzmanına görünün,normal doğum yapıp yapamayacağınız hakkında görüş alın
   Op.Dr.Nizam Kurtdere

 2. Hocam merhaba dışkılamada bir az ağrı oluyor oda psikolojikmi deyilmi bilmiyorum ancak bittikfen sonra orda yanma var elimi vurunca yıkadığım zaman başqa kan yada sonrasında acı fln hiçbir şey yok oturmada flnda bir sıkıntım yox cevaplarsanız çoc sevinirim ben biraz rahatsız olduğumu düşüb 1 hafta evvel doktora gittim hiç birşeyim olmadığını söyledi bu sadece yıkadıkda yanma acıma hissi 2 3 gündür var

  1. admin

   anal fissür olabilir,dikkatli bir proctologa görünmenizi öneririm
   Op.Dr.Seher Şirin

 3. Faruk

  Merhaba hocam
  Yaklaşık bir haftadır tuvaletimi yaparken dışkıyla birlikte bir kaç damla kan geliyor. Herhangi bi ağrım yok rahat bir şekilde tuvaletimi yapıyorum, basur falan da göremedim acaba neyin belirtisi olabilir

  1. admin

   makat kanamalarında mutlaka anoskopi muayenesi yapılmalıdır.gecikmeyin,genel cerrahi veya proctoloji
   Op.Dr.Adil Altınsoy

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2017
Sahibi:
Doğa Niyazi AKÇA
[email protected]

Yönetici Webmaster
Ahmet ENGİN
[email protected]