Home / Hastalığı Yakından Tanıyın / Hangi Doktora / Bölüme Gidilir?

Hangi Doktora / Bölüme Gidilir?

Merhaba arkadaşlar sitemizde yer alan bilgilerde sizleri hemoroid (Basur) hastalığına karşı sürekli bilgilendirmeye çalışıyoruz. Özellikle dışkılama esnasında makatta kanama durumu olan insanlar mutlaka doktora görünmelidir. Bunun dışında anüs içi ve çevresinde meme şeklinde şişlik fark ederseniz yine mutlaka doktora müracaat etmelisiniz. Peki hangi doktora yada hastanelerin hangi bölümüne randevu almak gerekir? hemen bu hususa bakalım.

Genel Cerrahi Uzmanına Muayene Olmalısınız
Anal bölgede ortaya çıkan şikayetlerin hemen hemen tümü için genel cerrahi uzmanlarına muayene olmak gerekir. Tabii ki sağlık hizmeti alırken mutlaka o hastalık konusunda tecrübeli hekim seçmek gerekir. Makatta görülen şikayet ve hastalıklar için genel cerrahi uzmanının Proctoloji (makat hastalıkları) teşhis ve tedavisinde uzman olması gerekir. Çünkü genel cerrahi çok geniş bir alan olup, yüzlerce sağlık sorununa çözüm bulmaktadır. O nedenle doktor seçiminde mutlaka Proctolog olmasına önem vermelisiniz. https://www.ideaklinik.com/basur-nedir-neden-olur.html

Muayene Nasıl Yapılıyor?
Sanırım bu husus en çok merak edilen detaylar arasında yer alıyor. Makat hastalıkları teşhis ve tedavisinde özel bir pozisyon bulunmaktadır. Doktor asistanı, hemşire arkadaşlar sizi sedyede bu pozisyona hazırlamaktadır. Aşağıda yer alan görüntüde olduğu muayene ve tedaviye hazır hale gelirsiniz.

Hemoroidin teşhisi

1) Gözle Kontrol
Anal bölge muayeneleri genelde 3 aşamalı olarak yapılmaktadır. İlk aşama gözle kontrol olup, hemoroid teşhisi içinde gereklidir. Çünkü basur hastalığı iç ve dış olmak üzere 2 türü olduğu için hekim ilk olarak anüs çevresinde şişlik olup, olmadığına dikkat edecektir.

2) Parmakla Kontrol
Anüs çevresinde herhangi bir soruna rastlamaması halinde anüs iç kısmı ve rektuma bakacaktır. Bunu ilk olarak parmakla yapacaktır. Özellikle kadın hastaların çok utandığı bir durumdur. Bu nedenle kadın genel cerrahi arayışı hayli fazladır. Hekim tek parmağını anüs iç kısmına sokarak şişlik (meme) olup, olmadığına dikkat etmektedir.

3) Anoskop Muayenesi
Parmakla yapılan kontrolde dikkat çekici bir bulgu olması halinde daha net görülmesi için hekim anoskop dediğimiz bir alet ile anüs iç kısmını daha rahat görmektedir. Anüs iç kısmında uygulanan tedavilerde de kullanılan anoskopi detaylı bir teşhis imkanı sunmaktadır.

Kolonoskopi, Ultrason ve Diğer Cihazlar
Yukarıda belirtmiş olduğum 3 farklı aşamada sorun teşhis edilmemesi halinde bu sefer kolonoskopi cihazı ile kalın bağırsakta görüntüleme yapılması gerekir. Makatta kanamaların çoğu kalın bağırsak ile alakalı olup, hemoroid ile karıştırılmaktadır.

Uzmanından Dinleyin
Yukarıda anlatmış olduğum bilgileri birde doktordan dinlemek isterseniz aşağıda yer alan video’da Op. Dr. Seher Şirin makat hastalıkları muayenesine dair bilgiler vermektedir.

Hangi Durumlarda Doktora Gitmeliyiz?
Peki arkadaşlar hangi durumlarda doktora gidilmesi gerekir. Bunun için ilk olarak hemoroid belirti ve şikayetlerine göz atmalıyız. İç hemoroid ile başlayacak olursak en sık görülen belirti dışkılama esnasında kanama olup, bunu ilerleyen zamanlarda anüs iç kısmında şişlik şeklinde meme oluşumu takip etmektedir. Yine ilerleyen evrelerde bu meme anüs dış kısmına çıkmaya başlayacaktır. 4. Derece halini aldığında ise oluşan meme sürekli anüs dış kısmında durmaktadır. Bu durum kaşıntı ve tromboze hemoroid (basur boğulması) halini alarak ağrılara neden olmaktadır. Aynı şekilde dışkı kaçırma durumu da ortaya çıkacaktır. Böylesi şikayetleriniz varsa mutlaka bir proktoloji uzmanına muayene olmayı unutmuyoruz. Uygulanacak tedavi muayene sonrası belirlenmektedir.

About admin

116 comments

 1. Hocam merhaba ben Bahçeşehir’de oturuyorum.42 yaşındayım.yaklaşık 1,5 aydın makatımda dış kısımda memeler var ağrım yok ama inanılmaz kaşıntım var kudurtacak şekilde bazen anal bölgemde de oluyor bu kaşıntı.önce mantar sandım travogen kullandım tabiki geçmedi.şimdi 4-5 gündür sümükümsü akıntım da var.kaşıntı için de birçok krem kullandım.geçmiyor bana yardımcı olurmusunuz.hangi doktora gitmem gerek.çok teşekkür ederim.

  • memeler nedeni ile anüs tam kapanamadığı için akıntı olur,akıntıda kaşıntıya neden olur.tedavi olmalısınız.gelirseniz durumunuzu muayene ile değerlendirip en uygun yöntemle tedavinizi yapabiliriz
   Op.Dr.Seher Şirin

 2. Hocam ben tam olarak 1seneden beri cekıyorum diye bilirim basurdan cok kotu kasıntı oluyorum sanki ıcerısınde diken var o kadar kotu acıyor oturamıyorum da yatamıyorum da tuvaleten uzun sure cıkamıyorun birde kurtlar cıkıyor cok kotu

  • Kaşıntı şikayeti barsak kurtlarına bağlı olabilir, öncelikle bunun tedavisini yaptırın.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 3. Mrh hocam ben 28 yaşındayım. Bende basur baya oldu var. Bir haftadır benim makat kenarında bir şişkinlik var damarları sanki taş gibi olmuş. Kemiklesmis bigi,Baya ağrı var kaşıntı falan yok. Ne yapmam gerekiyor hangi doktora gitmem lazım. Teşekkürederim.

 4. hocam mrb.yaklaşık 2 yıldır dışkılama esnasında elime damar şeklinde birşeyler geliyor.önceleri ucu tek başlıydı sonradan ucu genişlemiş sanki çift baş yapmış.dışkılamam bitince içeri çekildiğini hissediyorum.acaba bu iç basurmu.ağrım yok yalnız.ama elime damar gibi gelen bir kitle var.

  • İç hemoroid veya anal polip olabilir, anoskopla muayene ile tanı koyup gerekli tedaviyi yapabiliriz.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 5. Merhaba hocam benim makattan akinti gelmeye basladi doktora gittim gaite testinde kan cikti ve bagirsaklarda enfeksiyon var dendi ben enfeksiyon hapi kullandim kan icinde kolonoskobi istende ben korktum gitmedim simdi ise elime kan ve akinti gelior makattan popodada kasinti yanma acima hissi var nedeni basur mudur cevaplarsaniz sevinirim

 6. Hocam 3 4 aydır anal bölgede hafif şekilde kaşıntı ve yanma var. Basur başlangıcı olabilir mi? Bunun için genel cerrahiye mi muayene olmam gerekiyor.

  • merhaba Samet
   makattaki yanma ve kaşıntı sıklıkla anal fissürde görülür.ameliyatsız tedavi edilebilir,bu arada beslenme ve tuvalet alışkanlıklarını düzenlemelisin

 7. Hocam merhabalar
  Ben 30 yasındayım cinsiyetim erkek
  Yaklaşık bir aydır dışkılanma sırasında aşırı kanama ve dışarı çıkan damar ucu var. Dışkılanma bittikten sonra damar kendiliğinden içeri giriyor ve kanama kesiliyor. İçerde devam ediyor mu bilmiyorum ama dışarı ne kan nede herhangi bir sıvı çıkmıyo. Kendiliğinden geçer mi ve geçtikten sonra ileriki yıllarda tekrar eder mi. Kolonoskopi yapılmasından korkuyorum ve doktora gidemiyorum…

 8. merhaba benim basur derecesi 4 . evre ne yapmalıyım

  • merhaba Tolga bey
   öncelikle muayene ile değerlendirmek gerekir.eğer ameliyatsız yöntemlerle yapılabilecek düzeyde ise tedavinizi aynı gün yapabiliriz,THD ile de tedavi edilebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sizi Aramamızı İster misiniz?