Hemoroid Tedavisi
Hemoroid Muayene Randevusu Basur Tedavi Ücretleri

Merhaba arkadaşlar sitemizde yer alan bilgilerde sizleri hemoroid (Basur) hastalığına karşı sürekli bilgilendirmeye çalışıyoruz. Özellikle dışkılama esnasında makatta kanama durumu olan insanlar mutlaka doktora görünmelidir. Bunun dışında anüs içi ve çevresinde meme şeklinde şişlik fark ederseniz yine mutlaka doktora müracaat etmelisiniz. Peki hangi doktora yada hastanelerin hangi bölümüne randevu almak gerekir? hemen bu hususa bakalım.

Genel Cerrahi Uzmanına Muayene Olmalısınız
Anal bölgede ortaya çıkan şikayetlerin hemen hemen tümü için genel cerrahi uzmanlarına muayene olmak gerekir. Tabii ki sağlık hizmeti alırken mutlaka o hastalık konusunda tecrübeli hekim seçmek gerekir. Makatta görülen şikayet ve hastalıklar için genel cerrahi uzmanının Proctoloji (makat hastalıkları) teşhis ve tedavisinde uzman olması gerekir. Çünkü genel cerrahi çok geniş bir alan olup, yüzlerce sağlık sorununa çözüm bulmaktadır. O nedenle doktor seçiminde mutlaka Proctolog olmasına önem vermelisiniz. https://www.ideaklinik.com/hemoroid-basur-hastaligi.html

Muayene Nasıl Yapılıyor?
Sanırım bu husus en çok merak edilen detaylar arasında yer alıyor. Makat hastalıkları teşhis ve tedavisinde özel bir pozisyon bulunmaktadır. Doktor asistanı, hemşire arkadaşlar sizi sedyede bu pozisyona hazırlamaktadır. Aşağıda yer alan görüntüde olduğu muayene ve tedaviye hazır hale gelirsiniz.

Hemoroidin teşhisi

1) Gözle Kontrol
Anal bölge muayeneleri genelde 3 aşamalı olarak yapılmaktadır. İlk aşama gözle kontrol olup, hemoroid teşhisi içinde gereklidir. Çünkü basur hastalığı iç ve dış olmak üzere 2 türü olduğu için hekim ilk olarak anüs çevresinde şişlik olup, olmadığına dikkat edecektir.

2) Parmakla Kontrol
Anüs çevresinde herhangi bir soruna rastlamaması halinde anüs iç kısmı ve rektuma bakacaktır. Bunu ilk olarak parmakla yapacaktır. Özellikle kadın hastaların çok utandığı bir durumdur. Bu nedenle kadın genel cerrahi arayışı hayli fazladır. Hekim tek parmağını anüs iç kısmına sokarak şişlik (meme) olup, olmadığına dikkat etmektedir.

3) Anoskop Muayenesi
Parmakla yapılan kontrolde dikkat çekici bir bulgu olması halinde daha net görülmesi için hekim anoskop dediğimiz bir alet ile anüs iç kısmını daha rahat görmektedir. Anüs iç kısmında uygulanan tedavilerde de kullanılan anoskopi detaylı bir teşhis imkanı sunmaktadır.

Kolonoskopi, Ultrason ve Diğer Cihazlar
Yukarıda belirtmiş olduğum 3 farklı aşamada sorun teşhis edilmemesi halinde bu sefer kolonoskopi cihazı ile kalın bağırsakta görüntüleme yapılması gerekir. Makatta kanamaların çoğu kalın bağırsak ile alakalı olup, hemoroid ile karıştırılmaktadır.

Uzmanından Dinleyin
Yukarıda anlatmış olduğum bilgileri birde doktordan dinlemek isterseniz aşağıda yer alan video’da Op. Dr. Seher Şirin makat hastalıkları muayenesine dair bilgiler vermektedir.

Hangi Durumlarda Doktora Gitmeliyiz?
Peki arkadaşlar hangi durumlarda doktora gidilmesi gerekir. Bunun için ilk olarak hemoroid belirti ve şikayetlerine göz atmalıyız. İç hemoroid ile başlayacak olursak en sık görülen belirti dışkılama esnasında kanama olup, bunu ilerleyen zamanlarda anüs iç kısmında şişlik şeklinde meme oluşumu takip etmektedir. Yine ilerleyen evrelerde bu meme anüs dış kısmına çıkmaya başlayacaktır. 4. Derece halini aldığında ise oluşan meme sürekli anüs dış kısmında durmaktadır. Bu durum kaşıntı ve tromboze hemoroid (basur boğulması) halini alarak ağrılara neden olmaktadır. Aynı şekilde dışkı kaçırma durumu da ortaya çıkacaktır. Böylesi şikayetleriniz varsa mutlaka bir proktoloji uzmanına muayene olmayı unutmuyoruz. Uygulanacak tedavi muayene sonrası belirlenmektedir.

44 Comments

Add a Comment
 1. Eray

  Hocam merhabalar makatımın kenarında fındık büyüklügü bir şişlik oluştu iç tarafta bu ne olabilir yardımcı olursanız sevinirim

  1. admin

   birden bire oluştuysa anal apse olabilir,apse ise gecikmeden müdahale edilmeli.kabızlık sorununuz varsa anal hematom yada tromboze hemoroid olabilir
   Op.Dr.Demet Ağras

 2. Sena

  Hocam mrb bn ilk klarak kabizlik yasamaya basladim son gunlerde dıskımı atinca kanama olusuyor ne yapmaliyim ? Hafif bir acida ve kasintida meydna geliyor ara sira

  1. admin

   makat kanaması varsa gecikmeden anoskopi muayenesi yaptırmalısınız
   Op.Dr.Seher Şirin

 3. Seher

  Hocam mrb makatimda findik büyüklügünde sislik vardi bende kantoran yagini sürüyorum faydalimi bide sizimda oluyo otururken hekime gitmem gerekirmi

  1. admin

   kabız kalıp ıkınmayın,tuvalette uzun kalmayın.muayene olmanızı öneririm
   Op.Dr.Seher Şirin

 4. Aynur

  Mrb hocam bnmde kabizligim vardi 2 gün önce farkettim makatimda findik büyüklügünde şişlik var oturunca sizi oluyo ne yapabilirim

  1. admin

   beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenleyin,kabız kalmayın,tuvalette uzun kalıp ıkınmayın,
   Op.Dr.Seher Şirin

 5. berna

  hocam anal ilişkiye girerken yanma hissettim daha sonra bi şişlik oluştu patladı ve iltihap döküldü daha sonra dahada şişmeye başlayıp sanırım ödem oluştu çok sert bi hal aldı korkmalımıyım. Teşekkürler.

  1. admin

   fistül oluşmuş olabilir,muayene olmalısınız
   Op.Dr.Demet Ağras

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2017
Sahibi:
Doğa Niyazi AKÇA
[email protected]

Yönetici Webmaster
Ahmet ENGİN
[email protected]