Hemoroid Tedavisi
Hemoroid Muayene Randevusu Basur Tedavi Ücretleri

Hemoroid Hastalığı Teşhisi Konan Bireylerin Beslenme Konusunda Dikkat Etmesi Gerekenler Hemoroid Hastaları Hangi Gıdalardan Uzak Durmalı Doktorumuz Sizler İçin Eklediği Yazısı Hemen Alttadır.

Hemoroidde ne yemeli ne yenmemeli

    Hemoroid hastalığında genetik yatkınlıktan (ailesel yatkınlık) sıkça söz edilmektedir,aslında burada kişnin vücudunda yatkınlıkmı olduğu yoksa o ailenin beslenme alışkanlaıklarınınmı sebep açık değilidir.Bazı ailelerde beslenme ve buna bağlı olarak dışkılama (kabızlık olması) alışkanlığı hemoroidde en önemli etkidir,benzer şekilde tuvalette 30-50 dakika kalmak gibi kötü tuvalet alışkanlığıda bazı ailelerde sık rastlanan bir durumdur ve buda beslenmeyle ilişkili olabilir.Acı tüketimide bazı toplumlarda daha yaygındır,acının direk etkisi olmasada makattaki yanma hissi ıkınmaya sebep olarak hemoroid riskini artırmaktadır.

   Bütün bunlar birlikte düşünüldüğünde hemoroid sebepleri arasında en önemli etkinin beslenme alışkanlığı olduğu söylenebilir.

Hemoroid hastalığı oluşumunu engellemek,hemoroidin ilerlemesini durdurmak ve hemoroidden kaynaklanan şikayetleri azaltmak için beslenmede şunlara dikkat edilmeli;

Hemoroide hastalığında tüketilmesi önerilen gıdalar:

-Kepekli ekmek;daha doğaldır ve barsakta posa bıraktığı için kabızlığı engelleyerek faydalı olur her zaman beyaz ekmeğe tercih edilmeli.

-Sebze :Her yemekte olabildiğindce fazla tüketilmelidir barsakta posa bıraktığı için barsağın rahat çalışmasını sağlar ve kabızlığı engeller.

-Meyve :imkanlar dahilinde her akşam meyve tüketilmeye çalışılmalıdır,sebze gibi barsakta posa bıraktığı için barsağın rahat çalışmasını sağlar ve kabızlığı engeller.

-Kayısı : Kabızlık tedavisinde kayısının ayrı bir yeri vardır,diğer meyvelerden farklı olarak kayısı barsak hareketlerini artırarak kabızlığı çözer.kayısı taze,kuru,komposto veya kayısı suyu olarak tüketilebilir ve hepsi etkilidir.

Tüm bunlara rağmen kabızlık problemi çözülemiyorsa her akşam 1-2 su bardağı kepek çorba veya ayran ile karıştırılarak yenilebilir.

Hemoroid hastalığında tüketilmemesi gereken gıdalar:

Aslında bazı gıdalar suçlanarak yasaklansada bu yasakları genellemeden kişiye özel hale getirmek daha doğru olacaktır.

-Acı gıdalar;Acı yemek hemoroid sebebi değildir ama acı yenildiğinde yanma hissiyle tuvalette fazla ve şiddetli ıkınmak yada tuvalette uzun kalmak hemoroide sebep olabilir,hemoroidden kaynaklanan şikayetleri artırabilir.Eğer acı yediğinizde tuvalette fazla ıkınmıyorsanız acı yemenin zararı yoktur hatta dılkıda yumuşama yaptığı için fayda bile sağlayabilir.

-Kabızlığa sebep olan gıdalar;kişide kabızlığa sebep olan gıdalar tüketilmemelidir örneğin muz bir çok kişide kabızlık yapabilmektedir.

-Makat bölgesinde tahrişe sebep olabilen gıdalar;bazı hastalarda domates,patlıcan ve baharatlar şikayete sebep olmaktadır bu durumda kişi o gıdaları seçip onlardan uzak durmalıdır.

343 Comments

Add a Comment
 1. Slm ben dun basur ameliyati oldum neler yiyebilirim

  1. bol sebze-meyve,bol su için,bol posalı yiyecekler tüketin.kuru incir -kayısı yiyebilirsiniz

 2. Mrb hocam iki ay oncs basur oldum ama tuvalet ikinma sonucu oldu sabah uyandığımda icine giriyordu yokoluyordu bugun yine ikinma sonucu oldu meme seklinde 3 gündür orda kan akiyor devamli beni rahaysiz ediyor ortasi delik seklinnde catlamis
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Tarifinize göre hastalığınız hemoroid olmayabilir, muayene edip kesin tanı koymak lazım.

 3. Hocam 1 ay önce aşırı kanama başladı 20 gün sürdü şimdi yok dışlamayınca elimeviki meme geliyor ağrı yok ıkınma oluyor.en son gittiğim doktor r.evre hemoroid makat sarkması iç kaslarda kalınlaşma olduğunu söyledi.bana longo yöntemiyle ameliyat yapabileceğini söyledi ic kası keseceğini uzun zamandır var olan perianal fistulumu de alacağını belirtti.tum bu operasyonlar tek seferde yapılması sorun teşkil edermi.ben laser olmak istedi mi söyledim doktor laser le sonuç alamayacağımi söyledi.bu konudaki tavsiyeniz nedir.

  1. muayene ile değerlendirmek gerekir.çünkü makat hastalıkları uygunsa ameliyatsız yöntemlerlede tedavi edilebilir
   Op.Dr.Nizam Kurtdere

 4. Merhabalar benim daha dün kabızlık sorunu yaşadım ve makatımdan tolete kan geldi

  1. kanma varsa mutlaka anoskopi muayenesi yapılmalı.kanamanın nednei kötü huylu bir oluşumda olabilir.makat hastalıklarına spesifik çalışıyoruz ve bu hastalıkların ameliyatsız tedavisine yönelik her tür teknolojiye sahibiz gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavinizi yapabiliriz
   Op.Dr.Atilla Kaya

 5. En son 2 yıl önce kanama oldu ve tedavi olmuştum şu an 4 gün oldu ve geçen sefer bu kadar ağrı olduğunu hatırlamıyorum fitil ve ağrı kesici krem verdiler ama ağrı fena ve şişlik elle dışardan da anlaşılıyor başka ne yapacağım bilemiyorum 4 günden beri kanamadı

  1. tromboze hemoroid yada anal hematom oluştuysa ağrı bu nedenle fazla olabilir.makat hastalıklarına spesifik çalışıyoruz,gelirseniz muayene ile değerlendirip ameliyatsız yöntemlerle tedavinizi yapabiliriz.
   Op.Dr.Nizam kurtdere

 6. Merhaba.bugğn genel cerraha gidip muayene oldum.elle yaptığı muaneden sonra hemoroit olduğumu 4.seviyeye yaklaştığını söyledi.yaşım 25 olduğu için ameliyat yapmak istemediğini ama memeler dolarsa ameliyat yapacağını dedi.normal yaşamımı etkileyecek bi ağrı sızı yok ama tuvalete çıktığımda bazen yoğun şekilde kan geliyor.Bu hemoroit mi ? Ameliyat olamak istemiyorum memelerden başka türlü kurtulanilir miyim
  Op.Dr.Adil Altınsoy(proktoloji)
  İntrahemoroidal diode laser tedavisi ile agrısız dikişsiz olabilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2017