Hemoroid Tedavisi
Hemoroid Muayene Randevusu Basur Tedavi Ücretleri

Hemoroid Hastalığı Teşhisi Konan Bireylerin Beslenme Konusunda Dikkat Etmesi Gerekenler Hemoroid Hastaları Hangi Gıdalardan Uzak Durmalı Doktorumuz Sizler İçin Eklediği Yazısı Hemen Alttadır.

Hemoroidde ne yemeli ne yenmemeli

    Hemoroid hastalığında genetik yatkınlıktan (ailesel yatkınlık) sıkça söz edilmektedir,aslında burada kişnin vücudunda yatkınlıkmı olduğu yoksa o ailenin beslenme alışkanlaıklarınınmı sebep açık değilidir.Bazı ailelerde beslenme ve buna bağlı olarak dışkılama (kabızlık olması) alışkanlığı hemoroidde en önemli etkidir,benzer şekilde tuvalette 30-50 dakika kalmak gibi kötü tuvalet alışkanlığıda bazı ailelerde sık rastlanan bir durumdur ve buda beslenmeyle ilişkili olabilir.Acı tüketimide bazı toplumlarda daha yaygındır,acının direk etkisi olmasada makattaki yanma hissi ıkınmaya sebep olarak hemoroid riskini artırmaktadır.

   Bütün bunlar birlikte düşünüldüğünde hemoroid sebepleri arasında en önemli etkinin beslenme alışkanlığı olduğu söylenebilir.

Hemoroid hastalığı oluşumunu engellemek,hemoroidin ilerlemesini durdurmak ve hemoroidden kaynaklanan şikayetleri azaltmak için beslenmede şunlara dikkat edilmeli;

Hemoroide hastalığında tüketilmesi önerilen gıdalar:

-Kepekli ekmek;daha doğaldır ve barsakta posa bıraktığı için kabızlığı engelleyerek faydalı olur her zaman beyaz ekmeğe tercih edilmeli.

-Sebze :Her yemekte olabildiğindce fazla tüketilmelidir barsakta posa bıraktığı için barsağın rahat çalışmasını sağlar ve kabızlığı engeller.

-Meyve :imkanlar dahilinde her akşam meyve tüketilmeye çalışılmalıdır,sebze gibi barsakta posa bıraktığı için barsağın rahat çalışmasını sağlar ve kabızlığı engeller.

-Kayısı : Kabızlık tedavisinde kayısının ayrı bir yeri vardır,diğer meyvelerden farklı olarak kayısı barsak hareketlerini artırarak kabızlığı çözer.kayısı taze,kuru,komposto veya kayısı suyu olarak tüketilebilir ve hepsi etkilidir.

Tüm bunlara rağmen kabızlık problemi çözülemiyorsa her akşam 1-2 su bardağı kepek çorba veya ayran ile karıştırılarak yenilebilir.

Hemoroid hastalığında tüketilmemesi gereken gıdalar:

Aslında bazı gıdalar suçlanarak yasaklansada bu yasakları genellemeden kişiye özel hale getirmek daha doğru olacaktır.

-Acı gıdalar;Acı yemek hemoroid sebebi değildir ama acı yenildiğinde yanma hissiyle tuvalette fazla ve şiddetli ıkınmak yada tuvalette uzun kalmak hemoroide sebep olabilir,hemoroidden kaynaklanan şikayetleri artırabilir.Eğer acı yediğinizde tuvalette fazla ıkınmıyorsanız acı yemenin zararı yoktur hatta dılkıda yumuşama yaptığı için fayda bile sağlayabilir.

-Kabızlığa sebep olan gıdalar;kişide kabızlığa sebep olan gıdalar tüketilmemelidir örneğin muz bir çok kişide kabızlık yapabilmektedir.

-Makat bölgesinde tahrişe sebep olabilen gıdalar;bazı hastalarda domates,patlıcan ve baharatlar şikayete sebep olmaktadır bu durumda kişi o gıdaları seçip onlardan uzak durmalıdır.

333 Comments

Add a Comment
 1. Merhabalar yaklaşık bir buçuk ay önce fissür ameliyatı oldum fissürle alakalı şuan bir şikayetim yok fakat yaklaşık 1 haftadır taaret esnasında elime şişlik gelmekte sanırım tromboze hemoroid oluşmuş fissür ameliyatından sonra bu normalmidir ameliyat olmam gerekir mi ilaçla sorunu çözebilir miyim?ilginiz için şimdiden tşk ederim.

  1. şişliğin ne olduğu mutlaka değerlendirilmeli.apsede olabilir.tekrar doktorunuza kontrole gitmelisiniz
   Op.Dr.Ergun Aygören

 2. Hafif bir kaşıntı ile başlayan şikayetlerim,yirmi yılın sonunda durduramadığım bir kanamayla hastahanenin acilinde verilen ameliyat kararı ile son bulur sanmıştım.Ailede ki iki genel cerrah karşı çıkmışlardı.16 gün oldu LONGO ameliyatı olalı. İki gece hastahanede kaldıktan sonra taburcu oldum. Lakin iki gün sonra acilde asistan hekimin koluna yapışarak bayıltın beni derken buldum kendimi ve üç gün daha hastahanede ağır ağrı kesiciler (morfin) uygulanarak yattım. Doktorların iddiası karaciğer nakli olsanız ancak bu kadar ilaç alırdınız.
  Hiçbirşey tam geçirmiyor biraz azaldı derken bir tuvalet ihtiyacı sonrası alt üst oluyorsun. Bir ümit girilen sıcak su dolu küvet, sürülen merhem, birebir uygulanan reçete ve diyet hiçbir işe yaramıyor. Benimki birde sorunsuz geçen kanama ve ödemin olmadığı bir ameliyat kim sorarsa. 6kilo verdim, bir kez acıdan bayıldım, bir kez gözüm görmez oldu. Eğer inancım ve iki çocuğum olmasa neler olabilirdi düşünmek istemiyorum. Rabbim tüm hastalara acil şifa versin kimseye ama kimseye acı çektirmesin.

  1. sizin şikayetiniz hemoroidden çok anal fissüre benziyor doğrusunu isterseniz.ameliyattan sonra düzelmemenizin nedenide bu olabilir
   Op.Dr.Seher Şirin

 3. Merhaba iyi günler benim annemde 2 mm boyutunda anal apse tespit edildi çok aşırı şekilde ağrısı var ve hiçbir ağrı kesici iğne vb ise yaramıyor doktor boşaltılmasına gerek yok ilaçla geçer dedi. normal elle muayene de görünmedi fakat mr çekimi yapıldı 40 dklik sonucunda çıktı. boşaltılması gerekmez miydi doktorun verdiği ilaçlar bi işe yaramıyor ağrı aynı ne yapabiliriz
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Abse 2 mm olmaz bir yanlışlık olmalı ama abse varsa nadiren ilaçlarla geçer,çoğunlukla boşaltmak gerekir,yinede karar vermek için muayene etmek lazım.

 4. 10 yıl önce çok ağrılı , sancılı ve kanlı bir süreci tek çare ameliyatken mucizevi şekilde koca karı ilaçlarıyla atlattım dönem dönem tekrar hemeroid rahatsızlığı çektim ancak çok sıkıntı yaşamadım bugün itibariyle ceviz büyüklüğünde hemeroidim var tuwalette en az yarım saat kalıyorum bu işi nasıl düzene sokabilirim ?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  İlaç ve bazı tavsiyeler hemoroid şikayetini azaltır,ancak memeler geçmez ve zamanla ilerler,anoskopla muayene edip hemoroid derecesine göre tedavi yöntemi seçilebilir.Ayrıntılı bilgi için http://www.nizamkurtdere.com adresinde hemoroid hastalığı ile ilgili yazıyı okuyabilirsiniz.

 5. 3 senelik tecrübe yemek alışkanlıkları değişince rahatladım.

 6. merhabalar benim tuvaletimi yaptığımda kanama ve sızlama,ağrı gibi etkenler mevcut şuanda bile oturduğumda ağrı deam ne yapabilrim

  1. kanama varsa mutlaka geciktirmeden anoskopi muayenesi yaptırmalısınız.muayene ile sorun tespit edilir ve ve en uygun yöntemle tedaviniz yapılır.makat hastalıklarına spesifik çalışıyoruz,makat hastalıklarının ameliyatsız tedavisine yönelik her tür teknolojiye sahibiz,gelirseniz tedavinizi yapabiliriz.size en yakın kliniğimize bu linkten ulaşabilirsiniz.https://www.ideaklinik.com/iletisim
   Op.Dr.Seher Şirin

 7. 4gün iyileşme için erken .tam iyileşme 21 gün sürebilir.sıcak oturma banyosunu dışkılamadan önce ve sonra yaparsanız ağrınız çok daha az olur.beraberinde anestol pomat kullanabilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2017