Hemoroid Tedavisi
Hemoroid Muayene Randevusu Basur Tedavi Ücretleri

Hemoroid Hastalığı Teşhisi Konan Bireylerin Beslenme Konusunda Dikkat Etmesi Gerekenler Hemoroid Hastaları Hangi Gıdalardan Uzak Durmalı Doktorumuz Sizler İçin Eklediği Yazısı Hemen Alttadır.

Hemoroidde ne yemeli ne yenmemeli

    Hemoroid hastalığında genetik yatkınlıktan (ailesel yatkınlık) sıkça söz edilmektedir,aslında burada kişnin vücudunda yatkınlıkmı olduğu yoksa o ailenin beslenme alışkanlaıklarınınmı sebep açık değilidir.Bazı ailelerde beslenme ve buna bağlı olarak dışkılama (kabızlık olması) alışkanlığı hemoroidde en önemli etkidir,benzer şekilde tuvalette 30-50 dakika kalmak gibi kötü tuvalet alışkanlığıda bazı ailelerde sık rastlanan bir durumdur ve buda beslenmeyle ilişkili olabilir.Acı tüketimide bazı toplumlarda daha yaygındır,acının direk etkisi olmasada makattaki yanma hissi ıkınmaya sebep olarak hemoroid riskini artırmaktadır.

   Bütün bunlar birlikte düşünüldüğünde hemoroid sebepleri arasında en önemli etkinin beslenme alışkanlığı olduğu söylenebilir.

Hemoroid hastalığı oluşumunu engellemek,hemoroidin ilerlemesini durdurmak ve hemoroidden kaynaklanan şikayetleri azaltmak için beslenmede şunlara dikkat edilmeli;

Hemoroide hastalığında tüketilmesi önerilen gıdalar:

-Kepekli ekmek;daha doğaldır ve barsakta posa bıraktığı için kabızlığı engelleyerek faydalı olur her zaman beyaz ekmeğe tercih edilmeli.

-Sebze :Her yemekte olabildiğindce fazla tüketilmelidir barsakta posa bıraktığı için barsağın rahat çalışmasını sağlar ve kabızlığı engeller.

-Meyve :imkanlar dahilinde her akşam meyve tüketilmeye çalışılmalıdır,sebze gibi barsakta posa bıraktığı için barsağın rahat çalışmasını sağlar ve kabızlığı engeller.

-Kayısı : Kabızlık tedavisinde kayısının ayrı bir yeri vardır,diğer meyvelerden farklı olarak kayısı barsak hareketlerini artırarak kabızlığı çözer.kayısı taze,kuru,komposto veya kayısı suyu olarak tüketilebilir ve hepsi etkilidir.

Tüm bunlara rağmen kabızlık problemi çözülemiyorsa her akşam 1-2 su bardağı kepek çorba veya ayran ile karıştırılarak yenilebilir.

Hemoroid hastalığında tüketilmemesi gereken gıdalar:

Aslında bazı gıdalar suçlanarak yasaklansada bu yasakları genellemeden kişiye özel hale getirmek daha doğru olacaktır.

-Acı gıdalar;Acı yemek hemoroid sebebi değildir ama acı yenildiğinde yanma hissiyle tuvalette fazla ve şiddetli ıkınmak yada tuvalette uzun kalmak hemoroide sebep olabilir,hemoroidden kaynaklanan şikayetleri artırabilir.Eğer acı yediğinizde tuvalette fazla ıkınmıyorsanız acı yemenin zararı yoktur hatta dılkıda yumuşama yaptığı için fayda bile sağlayabilir.

-Kabızlığa sebep olan gıdalar;kişide kabızlığa sebep olan gıdalar tüketilmemelidir örneğin muz bir çok kişide kabızlık yapabilmektedir.

-Makat bölgesinde tahrişe sebep olabilen gıdalar;bazı hastalarda domates,patlıcan ve baharatlar şikayete sebep olmaktadır bu durumda kişi o gıdaları seçip onlardan uzak durmalıdır.

353 Comments

Add a Comment
 1. Esra

  Mrb hocam ben geçen çok kanama yaşadım hiç ağrı cekmedim ama çok fazla kanama oldu doktora gittim öle kapadan baktı bana fitil krem ve kapsül verdi bi hafta kullan dedi ama benim Ogün ki bi kanama değil ama bi iki damla oluyor ne yapmam lazim ağrı şişme yok ama kanama oluyor.

  1. admin

   mutlaka anoskopi gerekiyorsa kolonoskopi ile değerlendirilmeli
   Op.Dr.Seher Şirin

 2. Merhaba hocam , dört beş gündür 7-8 Damla’ya yakın gaytamdan kan geldiğini fark ettim , herhangi bir ağrı hissetmiyorum ,vede makat bölgede herhangi bir şişlikte bulunmamaktatır. hastaneye gittim bana sadece “procto-glyvenol”adında fitil verdiler, bu hastalığım ağır bir evre mi vede iyileşme ihtimalim warmı, son olarak nelere dikkat etmeme gerekiyor ?
  Op.Dr.Adil Altınsoy(proctoloji)
  Anaskop ile bakar teshis koyarız erken gelmişsen ameliyatsız agrısız tedavi ederiz.Kabız kalma

 3. Merhaba hocam, dört beş gündür ılkınma sonucu gaytamda kanama oluyor, herhangi bir ağrı hissetmiyorum , bunun tedavisi nasıl yapılır, ve geçme ihtimali warmı ?
  Op.Dr.Adil Altınsoy(proctoloji)
  Büyük ihtimalle hemoroiddir.1. 2. derece ameliyasız 3.hastane lazer 4. derece ameliyat ile tedavi ederiz Erken gelirseniz ayaktan tedavi ederiz

 4. Yücel

  Merhaba hocam zannedersem 4. Derece hemoraid hastasıyım aşırı ağrı cekiyordum fakat tuvalette artık 2 dakikadan fazla durmuyorum ve cok cok faydasını gördüm ameliyatsız iyileşmem mümkün mü

  1. admin

   şikayetleriniz azalır ama hemoroidin tedavi edilmesi gerekir.
   Op.Dr.Ergun Aygören

 5. Tuba

  Mrb.yaklaşık bir haftadir çok kötü acı çekiyorum.makatta kanama var ve meme oluşmuş durumda.fitil ve krem kullanıyorum fakat henüz bir faydasini gördüğümü söyleyemem.muayene olmaya hem korkuyorum hem de utanıyorum açıkçası. Ne yapacağımı bilemedim 🙁 ameliyatın çözüm olmayacağını söylüyorlar doğru mu acaba?

  1. admin

   kanama varsa mutlaka anoskopi muayenesi yapılmalıdır.gecikmemelisiniz.
   Op.Dr.Seher Şirin

 6. Samet

  Slm hocam ben 2 haftadir hemoroid ağrısı cekiyorum doktorum seni ameliyat edemem su durumda sana cok zarari olur dedi ilac ve krem verdi lavabodan ciktiktan sonra kullan kremi dedi bende dedigi yaptim yanliz sabah kullandigim ilacin aksam lavaboya girince geri cikiyor normalmidir?? Simdiden teşekkürler.

  1. admin

   normal.tedavi olabilirsin,beklemene gerek yok
   Op.Dr.ergun Aygören

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2017
Sahibi:
Doğa Niyazi AKÇA
[email protected]

Yönetici Webmaster
Ahmet ENGİN
[email protected]