Hemoroid Çeşit ve Dereceleri

Hemoroidleri (basur) iç ve dış olarak iki çeşide ayırırız. Gerek oluşturduğu şikayetler, gerek belirti ve muayene bulguları çok farklıdır. Derecelendirmede dörüdüncü sınıfa giren artık birbirine girmiş durumda olanlardır.

DIŞ HEMOROİD

Dış hemoroidler estetik olarak rahatsızlık dışında ciddi şikayet yapmaz, makatın kenarlarında değişik büyüklükte parmak gibi çıkıntı, şişlik olarak hissedilir. Önemli düzeylerde şikayet yapmaz.

Belirtileri

Bu belirtilerin biri veya birkaçı görülebilir.
Ele gelen parmaksı çıkıntı
Büyükse ezilmeye bağlı ağrı
Yeterinde havalanamaya bağlı ıslaklık hissi
Islaklıktan kaynaklanan kötü koku
Kaşıntı

Hastada herhangi bir rahatsızlık varsa mutlaka iç hemoroid veya başka bir problem eşlik etmektedir.

İÇ HEMOROİDLER
İç hemoroidler belirti ve muayene bulgularına göre dört dereceye ayrılırlar.

1. Derece iç hemoroid

Hemoroid memesi üst kısımda 1 cm lik hafif kabarıklık şeklinde görülür yüzeyi tahriş olduğunda kanama eğilimindedir. Genellikle ara sıra kanama dışında ciddi bir şikayet yapmazlar. Hastanın görmesi veya parmakla hissetmesi mümkün değildir ancak uzman tarafından anoskop dediğimiz 1-2 cm çapında 8-10 cm uzunluğunda bir aletle bakılarak tesbit edilebilir. Aslında tıbbi açıdan bakıldığında tedavi gerektirir hastalık sınıfına sokulmaz ”hemoroidal durum” olarak değerlendirilir.
Kabızlığın engellenmesiyle hiçbir belirtisi kalmayabilir. Kanaması da düzelebilir. Kanama durmazsa lazerle basit bir şekilde tedavi edebiliriz.

2. Derece iç hemoroid

Hemoroidin memesi makattan 3-4 cm üst kısımda 1-2 cm lik kabarık kırmızı alan şeklindedir normalde farkedilmez ancak ıkınıldığında dışarı kadar çıkar ve hasta eliyle hissedebilir. Fazla ıkınılırsa memeler de fazla belirginleşebilir. Hasta kalktığı anda müdahaleye gerek duyulmadan kendiliğinden içeri çekilir. Yüzeyi hassaslaştığında kanama olur özellikle tuvalette ıkınma esnasında fışkırma tarzında kanama olabilir ve zamanla kansızlığa yol açabilir. Başka bir problem eklenmedikçe kanama dışında ciddi ciddi ağrı, acı gibi problem oluşturmaz.
Bu düzeyin seçkin tedavisi lazer ve lastikle boğma tedavilerinin birlikte uygulanmasıdır.

3. Derece iç hemoroid

Hemoroid memesi makatın 3-4 cm yukarısında 1-2 cm lik kabarıklık şeklinde farkedilir ıkınmakla dışarı 3-4 cm olarak çıkar hasta elle yardım etmedikçe kendiliğinden içeri giremez ve dışarıda kalır. Kanama eğilimi vardır ıkınmakla fışkırır tarzda kanayabilir, kanama yanı sıra dışarda kaldığı sürece ağrı, kaşıntı, ıslaklık ve dolgunluk hissi en fazla rastlanan şikayetlerdir. Elle içeri itmenin ağrılı olduğu durumlarda hasta bir kaç saat yatarak içeri girmesini bekler.
Bu düzeyde her tür yöntem uygundur. Lazer ve lastik tedavisi uygulanabilir ancak ikinci seans gerekebilir.
Ayrıca THD yöntemi de güvenle ve başarılı bir şekilde uygulanabilir.
Zahmetli bir süreç olduğu için çok tercih edilmese de klasik cerrahi ameliyat da yapılabilir.

4. Derece iç basur

Tedavisi ertelenen hemoroidler zamanla daha ileri aşamalara geçer, 4.derecede artık iç ve dış basurlar birbirine geçmiştir. Dışarıda hissedilen basur memeleri artık içeri girmez elle yardım edilip içeri sokulsa dahi hemen dışarı çıkar. Hasta otururken hemoroidler dışarıda olduğu için ağrı, genel olarak ıslaklık halı, sıkça kanama yeterince temizlenememe gibi şikayetler yapabilir.

Bunların dışında:

Makat sarkması

Hemoroide benzemekle beraber patoloji olarak farklı bir durumdur. Rektum denilen makatın üst kısmı cevreye tutunduğu bağlarını gevşeterek makatın dışına çıkar. Genellikle basur diye baş vuran hastanın muayenesi sonucu kesin teşhis konulabilir. Kontrolsüz bir şekilde çok şiddetli ıkındıkları için zeka düzeyi düşük insanlarda daha sık görülür. İleri yaş hastalardada genel bağ dokusu zayıflaması sebebiyle yaş arttıkça sıklığı artar. Fazla ıkınanlarda daha sık rastlanır. Zamanında tedavisi yapılmazsa ilerleyerek bağırsak sarkması haline dönebilir.

Tromboze hemoroid (boğulmuş basur)

Her derecede iç basur doğum,acı yeme, kabızlık, amip gibi sebeplerle abartılı bir ıkınmayı takiben makadın dışına doğru çıkar. Makat kaslarının sıkması sonucu kan dolaşımı bozulduğu için dayanılmaz düzeyde ağrı ve şişlik olur.

Anal hematom

Bazen aşırı ıkınma sebebiyle makat bölgesinde bir damar çatlar ve cilaltına kanayarak 1 cm ile 5 cm arasında çok ağrılı bir şişlik yapar. Yuvarlak yapıda olması tipik bulgusudur. Makat hastalıkları konusunda çok tecrübeli olmayan cerrahlar hemoroide benzetir ve öyle teşhis koyar ama hemoroidden en önemli farkı hastanın o güne kadar hiçbir şikayeti yokken bir günde çıkmasıdır. Bilindiği gibi hemoroidler derecesine göre 5-20 yıl gibi uzun sürelerde oluşur. Hemoroidden bir diğer farkı tamamen geçici bir durumdur, iyileştiğinde hiçbir belirti kalmaz.

Hemoroid Resimleri

Aşağıda değişik tip ve düzeylerde görsellere bakarak kabaca kendi hastalığınızı tahmin edebilirsiniz. Tahmin edebilirsiniz dedik çünkü kesin teşhis proktoloji uzmanı tarafından konur.

 

Anal Hematom
Anal Hematom
Bir Tarafta 4. Derece Hemoroid
Bir Tarafta 4. Derece Hemoroid
3. Derece İç Hemoroid Memesi Dışarda
3. Derece İç Hemoroid Memesi Dışarda
3. Derece İç Hemoroid İçeri Girmeden
3. Derece İç Hemoroid İçeri Girmeden
3. Derece İç Hemoroid
3. Derece İç Hemoroid
3. Derece Hemoroid
3. Derece Hemoroid
Makatta Şişme Boğulmuş Hemoroid
Makatta Şişme Boğulmuş Hemoroid
Makatta Şişme
Makatta Şişme
Makatta Meme
Makatta Meme
Makatın Dışarı Çıkması
Makatın Dışarı Çıkması
Makat Yanında Cilt Altına Kanama
Makat Yanında Cilt Altına Kanama
Makat Şişliği (Mukozal Ödem)
Makat Şişliği (Mukozal Ödem)
Makat Deformasyonu
Makat Deformasyonu
Makat Çıkması (Rektum Prolapsusu)
Makat Çıkması (Rektum Prolapsusu)
Makat Çıkması
Makat Çıkması
2. Derece İç Hemoroid
2. Derece İç Hemoroid
2. Derece İç Hemoroid
2. Derece İç Hemoroid
2. Derece İç Hemoroid
2. Derece İç Hemoroid
İç ve Dış Hemoroid Birlikte
İç ve Dış Hemoroid Birlikte
İç ve Dış Hemoroid
İç ve Dış Hemoroid
Hemoroid Şişmesi
Hemoroidin Şişmesi
İç ve Dış Hemoroid Görüntüsü
İç ve Dış Hemoroidlerin Görüntüsü
4. Derece İç Hemoroid
4. Derece İç Hemoroidler
4. Derece Hemoroid
4. Derece Hemoroid
4. Derece Hemoroid
4. Derece Hemoroid
Dördüncü Derece Basur
Dördüncü Derece Basur
Dış Hemoroidler
Dış Hemoroidler
Dış Hemoroid Memesi
Dış Hemoroid Memesi
Dış Hemoroid Görüntüsü
Dış Hemoroid Görüntüsü
Dış Hemoroid
Dış Basur
Dış Hemoroid Resmi
Dış Basur Resmi
Dış Hemoroid Hastalığı
Dış Basur Hastalığı
Dış Hemoroid
Dış Hemoroid

Op. Dr. Atilla Kaya

Genel cerrahi uzmanı olarak, İstanbul/Bakırköy'de hasta kabulüne devam ediyorum. Hemoroid (Basur) hastalığının teşhis ve tedavisi için bana ulaşabilirsiniz. İletişim için 0212 621 08 88 arayabilir ya da 0542 621 08 88 numaralı WhatsApp hattına yazabilirsiniz.

299 Yorum

 1. Ben yaklasik iki hafatadir basur oldugumdan supheleniyorum makat bolgemde sislik var ve kasinti oluyor ama herhangi bir kanama yok acaba bu hemoroid midir yoksa baska birseymidir yoksa gecici birseymidir beni aydinlatirsaniz cok sevinirim saygilarimla
  dr.atilla kaya
  ya tromboze hemoroiddir yada anal hematomdur sabırlı olursanız düzelir

 2. barış karakuş

  benim bir haftadır aşırı yanma ve azda olsa kanama var yalnız yanma oturdugum zaman oluyor uzanınca ve ayakta geciyor ne olabilir cevaplarsanız sevinirim
  Dr.Atilla kaya
  Makatta çatlak olabilir muayene olarak emin olabilirsiniz.

 3. mrhb ben 1 senedır basur oldugumu bılıyorum ve baya bı sure kullandıgım ılaclardan dolayı kabızlık yasadım cok fazla ıkınmalarım oldu ve 3 gundur cok buyudu dısına cıktı ve cok acı verıyor agrı kesıcı kullanıyorum yoksa dayanamıyorum acısına acıklamanızda ıkınmadanda olabılır ve gecıcı bırsey demısınız belkı oylede olabılır bılmıyorum ama cok agrıyor ve cok buyuk ne yapmam lazım
  Dr.Atilla Kaya
  Sıcak su oturma banyosu ve ağrı kesici dışında bir şey önermem.

 4. merhaba.yaklasık 8 ay önce önce bağsur oldum.bağsur oldukdan sonra devamlı beni rahatsız edecek kadar kazıntı ve yanma meydana ğelmeye basladı makas kısmında.doktora ğittim mantar olduğunu söyledi doktor.ve bana alaç kullanmamı söyledi.,ilaçları 3 ay kullandım ama bir faydasını ğörmedim.bana yardımcı olursanız sevinirim doktorum
  Dr.Atilla Kaya
  Doğrusu makat bölgesinin yapısı farklı olduğu için mantar çok seyrek görürüz bence bir başka cerrahla görüşün

 5. merhaba hocam. ben 21 yaşında bir gecim 2. derece iç hemoroidim var sanırım.1 haftadır dışkımı yaparken cok zorlanıyorum yanma kabızlık problemi cekiyorum,kanama hiç olmadı.acaba tedavi çeşitleri ne olabilir.lazer en iyisi diyolar.tedavi olmazsak bu hastalık ilerlermi.
  Dr.Atilla kaya
  Bağlama ve lazer en kolay tedavi seçenekleri,tedavi olmazsanız vede tuvalet alışkanlığınızı düzeltmezseniz ilerleyebilir.

 6. slm tuvaletten sonra sol anuste ufak leblebi gibi sislik oluyo ve tuvaletten sonrada acima ve 5 6 ayda bir cok az sert olunca kanama oluyor utandigim iicn dokdora gidemiyorum yaklasik 1 senedir bole ne yapmaliyim saol un
  Dr.Atilla Kaya
  Tuvalette kısa kalın ve fazla ıkınmayın sorun yaşamazsınız.

 7. bende daha önce tromboze hemoroid oluştu. ilaçla geçti ama 5 ay sonra tekrar şişliklşer oluştu. kaşıntı ve hafif ağrı var. doktor emeliyat diyor. siz ne önerirsiniz.
  Dr.Atilla Kaya
  Tromboz sorunu yaşadınızsa içerde hastalık vardır ve tedavi olmalısınız ama lazerle tedavi olabilirsiniz vede daha kolaydır.

 8. slm hocam anus teki killari jiletle kessek hemoroid e zarar veririmi sol tarafimda hemoroid var da kessem jiletle herhangi bir zarari olurmu hemoroide kanama bilen yaparmi
  Dr.Atilla Kaya
  Kirli bir alan olduğu için iltihaba sebep olabilirsiniz.

 9. hocam hemoroid olum riski varmi dokdora gitmedim hic hemoroid varda bende yazin gidecem dokdora kanama bilen yapiyor korkuyorum dokdora gitmedim iicin olum riski yok deme onda
  Op.Dr.Atilla Kaya
  Hemoroid olduğundan eminseniz ölüm riski olmaz ama muayene olarak bundan bundan emin olmalısınız

 10. hocam benim makat bölgemde acayip bir şekilde kaşınma oluyor. 2 doktora gittim. biri alerjik egzama dedi prednol pomad verdi digeri ise hemoroid başlangıcı dedi ve daflon hap proctenol galvanol merhem ve yara iyileştirici deri merhemi verdi. bu kaşıntılar beni çok fazla rahatsız ediyor. ayrıca 2 defa da ıkınmaya bağlı olarak parlak renkte kan geldi. benimki ne tür bir hemoroid veya ne tür bir hastalık yardım ederseniz sevinirim
  Dr.Atilla Kaya
  Bence egzema diyenin tedavisini uygulayın

 11. slm hocam ahmet maranki diyorki saf zeytinyagini her gun 2 3 kere pamuka bandirin makata koyun hemorid 1 haftada gececektir diyor ve hastalari hep ona dua ediyomus faydasini cok gormusler onerirmisiniz o yontemi cvabiniz nedir
  Op.Dr.Atilla Kaya
  iktisat diplamasıyla Azerbaycanda profesör olmuş biri neden hemoroid konusunda şarlatanlık yapar anlaşılır gibi değil.Herhalde dünyada sadece Türkiyede vardır bu tür şarlatanlıklar.hemoroidiniz varsa bir iktisatcı ile değil cerrahla görüşmelisiniz 🙂

 12. Merhaba Atilla bey. Benim sorunum 1 hafta önce birden basurum azdı(dısta meme var) 3 cm oldu asiri acı ağrı oldu ilaç kullandım ama sislik inmedi ağrılar azaldı. Sizce ne olabilir hala istiraatteyim, iylesme surecim ne olabilir, yazın ameliyat olmak istiyorum o zAmana kadar tedavi yöntemim ne olabilir.
  Op.Dr.Atilla Kaya
  En güzeli sıcak su oturma banyosu,sabırlı olursanız 4-5 haftada kaybolur.

 13. mrb, 25 yaşındayım, şuana kadar ne kabızlık nede basur acısı filan bilmezdim. ama dışkımda bazen kanama görürdüm. canım yanmadığı içinde önemli bişi değildir diye ilgilenmemiştim. bugün duş alırken aniden bir acı hisettim ve makat ile cinsel organımın arasında kocaman bir şiş vardı hemen annemi çağırdım baktı ve basur bu heralde dedi. çok büyük aniden çıktı. nasıl oldu anlamadım. makatımın hemen üst kısmından cinsel organıma doğru gelen ve baya da büyük bir şişlik.. korktum aniden çıkarmı basur?yoksa bu başka bişey mi.. şuan oturup kalkarken çok az acıyor ama patlar diye korkuyorum..
  Op.Dr.Atilla Kaya
  basur aniden çıkmaz başka bir şey olabilir

 14. slm hocam ben 25 yaşındayım sanırım 1.derece basurum vardı beni çok rahatsız etmiyordu doktora hiç gitmedim fakat yakın zamanda doğum yaptım çok ilerledi aile hekimim bana procto glyvenol krem,proctolog fitil ve anestol pomad 30 gr bu ilaçları verdi utandığımdan doktora gidemiyorum muayene olmadan bu ilaçları aldım bunlar kesin çözümmü? kullanmalımıyım?
  Op.Dr.Atilla Kaya
  Şikayetlerinizi azaltır ama derecesi değişir

 15. mrb hocam benim dün gece anüste ani bir kaşıntı oluştu 1 saat geçmeden hafif şişlik hissettim sabahada ağrı ve şişlik artmıştı daha önce böyle bir sorunum olmadı kanama yok kabızlık yok gayet düzgün beslenen birisiyim hemoroid olabilirmi hemoroidde kanama olduğunu ve ani olan bişi olmadığını biliyorum başka bir sebep varmıdır kötü bişi olabilirmi diye korktum genel cerrahamı gitmem lazım bu durumda ya da başka bir çaresi varmıdır beklesem geçermi?
  Op.Dr.Atilla Kaya
  Genel cerraha gidin rahat edin

 16. Merhaba ben daha 18 yaşındayım daha oncede oldu basurum makatin dısında 1cm lik fasulye gibi sislik oluşuyor cok acıyor ve yanıyor ılık suya oturduğumda acı olmuyor ama kalkınca acı veriyor tekrardan ilk saglık Ocağı’na gittim anlattım bana Procto-glyvenol diye krem verdi kullandım gecti sürdüğümde acısı azalıyordu yine oldu yani şimdi yaklaşık 6 ay sonra yine kendim aynı kremi kullandım saglık Ocağı’na gitmedim bu Procto-glyvenol kremini aldım kullandım acısını geçirdi ama duzeltmedi daha sonra bu kremde ise yaramadı sursemde acıyor krem bitti gidip eczaneden kolos diye krem aldım hemeroid için dedim onu verdiler sarı renkte bir krem ve bunu sürdüm yanmaya başladı bekledim biraz hiç acı geçmedi ılık suya oturdum acı azaldı oturduğumda ama kalkınca yine aynı devam etti Procto-glyvenol dan sürdüm hiç etkisi olmadı kanama yok 1cm lik bı şişkinlik var ama cok acı veriyor suan uyuyamiyorum internetten araştırdım buraya yardım istemek için Msj atıyorum sizce ne yapmalıyım ?
  Op.Dr.Atilla Kaya
  bu yaşta hemoroid zor,makat yırtığı olabilir

 17. hocam 4. dereceden iç hemoroit başım dertte. doktorada gitmeme rağmen hangi tedavinin daha iyi bir sonuç vereceğine emin olamıyorum.
  Op.Dr.Atilla Kaya
  4.derece teşhisi doğruysa ameliyat daha sağlıklı

 18. hoçam ben dr verdiği ilaçları kullandığım de 5 veya 6 gün de rahatlıyorum dışkı ilk başlarda ıkındığım da şekilsiz ve ufak cıkıordu kullandıktan bir süre sonra ıkınmadan çok rahat yapıyorum normal bir dışkı cıkıyor ama yanlışlık la suçuk yedim sabah tekrar rahatsılık duydum dışkı tekrar şekilsiz ve ıkınmak zorun da kaldım baharatlı yiyecekler yasak mı teşekürler
  Op.Dr.Atilla Kaya
  kabızlıkta yedikleriniz değil yemedikleriniz sebeptir yani baharat yiyin ama bol sebze meyve tüketin

 19. hocam 1 derece hemoroitim en rahat ve çabuk ameliyat hangisi lazer olurmu bu tedaviler özel hastanedemi yoksa devlet de mi oluyor pahalımıdır
  Op.Dr.Atilla Kaya
  birinci derecede durdurulamayan kanama yoksa tedaviye gerek yok,lazerle tedavi olan heryerde yapılabilir

 20. mrb.sömestr tatilinde kolonoskopi oldum. sonuçlarda tromboze hemoroid pakesi ve h.papilla izlendi yazıyor.ve kullandığım ilaçlar hala tam iyileşme sağlayamadı.acaba bu hastalık tedavi için uzun bir zaman dilimi mi gerektiriyor. birde tromboze hemoroidin normal hemoroidden farkı nedir?
  Op.Dr.Atilla Kaya
  tromboze hemoroid geçici bir durumdur ve ağrılıdır.4-6 haftada kendiliğinden geçer,geçmediyse tromboze hemoroidden başka şey araştırmak lazım

 21. 11 aylıkda bebeğim var, haftasonu 10 saatlik bir seyahate gittim eve geldikden sonraki gün ufak bir şişlik oldu, tuvalet sorunum da yoktu, kanamada yok, fakat deri çok gergin oturduğumda acı hissediyorum, procto glyvenol krem işe yaramadı yerine fitilini kullanmaya başladım sizce durum ciddi olabilirmi.
  Op.Dr.Atilla Kaya
  ciddi olduğunu sanmıyorum kabızlığıda engellemelisiniz.

 22. hocam 6 senedir senede 1 defa tekrarlıyor ilk olduğunda dışkı çok kuru geliyordu kanda geliyordu daha sonraları biraz daha rahat geciriyordum dr vrdiği ilaçları kullanıyorum kışın gribe yakalandım ve 4 gün aşırı derecede terlemeden dolayı su kaybım oldu 2 kilo verdim nerdeyse ve tuvalete gittiğim de kabız oldum 4 ay oldu nerdeyse ama geçmedi doktora gittim kontrol etti kabız olma diyor krem le müsül ilacı verdi 4 gün kullanıyorum isal oluyorum acıda geciyor ama bıraktığım zaman tekrarilk gelen dışkı kuru oluyor ve tekrar oluyor ne yapabilirim lifli yiyecekler de yiyorum acil cevap TEŞEKÜRLER
  Op.Dr.Atilla Kaya
  Genel bir beslenme alışkanlığı edinmelisiniz.

 23. hocam kışın gribe yakalandım 4 gün yatak ta yattım ve aşırı su kaybettim tuvalete gittiğim de kabız oldum 6 senedir var bu sorun dok: gittim kontrol etti kabız olma dedi ilaç kullanıyorum müsül verdi 4 rahatlıyorum ama bıraktığım da tekrar oluyor ne yapabilirim
  Op.Dr.Atilla Kaya
  Kepek tüketmelisiniz bunu kepekli ekmekle yapmanız zor çünkü miktaı az onun yerine kepek alıp günlük 1 su bardağı kepeği herhengi bir şekilde (çorba,ayran yoğurt a karıştırıp) tüketin.yeterli gelmezse 2 bardağa çıkın bu şekilde 2 ay devam ederseniz kabızlığınız kalıcı olark düzelir.

 24. mrb hamilelikte hemeroidim oldu çok ağrı sancı gibi şeyler yaşamadım.ama hamilelik durumum sona ereli 4 ay falan oldu dışardaki meme şeklindeki şişlikler şimdi indi fakat o şekilde duruyorlar onlar nasıl kaybolur. teşekkürler
  Op.Dr.Atilla Kaya
  onlar geride kalan cilt kıvrımları ve son derece önemsiz,estetik olarak rahatsız ediyorsa tek tedavisi cerrahi olarak almaktır.

 25. hoçam sorumu cevapladığınız için teşekürler söylediklerinizden şunu anlıyorum bol yeşillik meyve ve lifli posalı yiyecekler yenilmesi lazım günlük hayatımız da bunlar eksik olursa dışkı kuru oluyor bu da ıkınmamıza damarların genişlemesine sebeb veriyor ve iki taraflı şişiyor ve daha sonra gelen yumuşak dışkıyıda sıkıştırarak içindeki sıvıyı geri itiyor ve böylece kabızlık artı hemoroid oluşuyor belir besinleri aldıktan sonra dışkı yumuşuyor ama önemli olan o damarlardaki şişmeyi indirmek değilmi onun bir ilacı yok sanırım dok verdikleri krem ve fitiller iyileştirmiyor sadece ağrıyı ve dışkıyı yumuşak tutmaya yarıyor doğrumu anlamışım hocam teşekürler zaman ayırdığınız için
  Op.Dr.Atilla Kaya
  yazdıklarınız tümüyle doğru ve ben sağlıkçı olmayan birinden ilk defa bu kadar anlaşılabilir tarif duydum 🙂 hemoroid ağrıyan çürük diş gibidir ağrı kesici diş ağrısını geçirir ama çürük hala aynı şekilde duruyordur.tabi burda yanılgının bir sebebide makattaki her hastalık hemoroid olarak değerendiriliyor.

 26. hocam mrb. 3 yaşında bi kızım var küçük meme şeklinde bi kabarıklık var. ve zaman zaman ağrısı oluyo 3 yaşında çocukta hemoroid olabilirmi. teşekkür ederim
  Op.Dr.Atilla Kaya
  3 yaşında hemoriod olmaz

 27. hocam bende dış hemoroit var doktor hemoritinde yırtılma var dedi ameliyat olmam gereklimi bazen dikkat etmediğimde makatta dışkıyla birlikte çok az kanama oluyor ve dışkı çok kötü kokuyor kokunun kanamayla ilgisi varmı ve bagırsaklarımda çok gaz oluyor gaz sıkışmasından dolayı karnım agrıyor
  Op.Dr.Atilla Kaya
  bu anlattıkalrınızın hemoroidle ilişkisi olduğunu sanmıyorum,farklı isimle yazdıklarınızı sildim

 28. hocam kepek tüketmelisiniz diye yazmışsınız buğday kepeğimi yoksa yulaf veya cavdar kepeğimi bilgileriniz için teşekürler
  Op.Dr.Atilla Kaya
  buğday kepeği

 29. Hocam bende de memeli ama kabızlık olunca ortaya çıkan bir durum var..5 sene en az ara verdi ama bugünlerde yine ortaya çıktı..Sanırım ramazan nedeniyle kabızlık oldu ondan sonra ortaya çıktı..Otururken müthiş rahatsızlık veriyor,ıslaklık hissi oluyor Ayrıca internette bitkisel kesin çözüm sloganıyla satılan ürünler var (Dr.Shiffa mesela) önerirmisiniz?Düzenli kullanıldığında ömür boyu bir daha hemoroid olmazsınız diyor..?..Güvenli bir
  Op.Dr.Atilla Kaya
  “ömür boyu bir daha olmaz” diyen kurumdan olabildiğince uzak durun ve hiçbir ürününü denemeyin,hemoroid tedavisinde bu lafı demek için ciddi düzeyde şarlatan olmak lazım. 🙂

 30. Güvenli bir ürünmüdür diyecektim 🙂 ) Şimdiden teşekkürler..
  Op.Dr.Atilla Kaya
  adı bile meymenetsiz yaf neyine güveneceksiniz 😀

 31. Sayın Hocam. Tromboze hemoroid elle içeri itilebilir mi?
  Op.Dr.Atilla Kaya
  itseniz bile hemen çıkma eğilimindedir bu sebeple anlamı yok

 32. Sayın Hocam, longo tekniği ile ameliyat oldum 8 gün oldu. 4. derece hemoroidim vardı, içten gelen tromboze hemoroidim de hiçbir iyileşme yok, hala canımı çok fazla yakıp, büyükce şişiyor. gözle görülür de bir iyileşme söz konusu değil. her tuvaletten sonra en az 4 saat içeri çekilmesini bekliyorum, ayağa bile kalkamıyorum. doktorum vendios, geiat yumuşatıcı ve proctolog krem verdi. ödem var orada diyor ve geçecektir diyor. bunun geçmesi mümkün müdür ilaçlarla?
  Op.Dr.Atilla Kaya
  longoda işlem ne görülmeden yapıldığı için yetr
  ersiz doku alınmış olabilir ama gerçekten ödemdende olabilir,ödemin çekileceği 2 ayın sonuna kadar sabretmelisiniz.

 33. merhaba, yaklasık 10 gundur makatımında kabızlıkla olusan bı sıskınlık oldu fasulye tanesı buyuklugunde 🙂 ılk zamanlar kanama ve agrı vardı fakat suan eczaneden aldıgım daflon ve bıtkısel destekle agrı ve kanama durdu.. yanlıs goruntu benı cok rahatsız edıyor ve tuvalette bıraz acı verıyor.. doktora gıtmedım gıtmelı mıyım yoksa kendı de gecer mı? ıc hemoroıd oldugunu sanmıyorum sadece makat alt tarafı kaslarıdısa dogru sıs gıbı gorunuyor(sarktı) benı de aydınlatırsanız cok sevınır sımdıden bılgılerınız ıcın tskler.
  Op.Dr.Atilla Kaya
  hemoroid olduğunu sanmıyorum,kısa sürede oluşan şişlikler kısa sürede kaybolur,

 34. sn. hocam 2 senedir dış hemoroid sorunum var benim şikayetim yok görsel olarak rahatsızım. elle tutulur boyutta ve sanki her geçen gün büyüyor. bu memenin yok olması için ne yapılabilir. teşekür ederim.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  dış hemoroid genelde rahatsızlık yapmaz ve tek tedavisi ameliyat

 35. makatımda 2 gun önce ufak bi şişlık hıssettım kanama yada herhangi bi akıntı vs yok…yanlız acı veriyo …ne yapamamı tavsiye edersınız yaşım 30 ..1.95 boyunda 98 kg yum.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  2 günlükse hemoroid değildir anal hematom olabilir

 36. hocam merhaba bende yaklaşık 8 yıldır var olan bırsıkıntı bu hemoroid ama en son 6 yıl once sertleşip şiştikten sonra kendılıgınden patlayıp kan tamamen boşaldı o zamandan bu zamana bır şeyım yoktu ramazanın ortalarında tekrar başladı ve makatın etrafı dıştan bayagı şişti ve oturunca veya gezerken çok acı veriyor sizden fıkır almak istiyorum ne yapmalıyım hocam ilginize teşekkür ederım şimdiden hayırlı görevler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  hiçbir şey yapmazsanız kendiliğinden düzelir ve kabız kalıp ıkınmadıkça tekrarlamaz

 37. hocam benim makatta kaşıntı oluyor ve dışa doğru meme oluştu bunun tedavisi hakkında nasıl bir yol izlemeliyim.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kaşıntı hemoroidde az gördüğümüz bir bulgudur

 38. hocam bende iki üç ay öncesinde şişlikler oluştui ara ara şişiyor sonra birden iniyor ağrım yok ama kabızlık çekiyorum oda genelde stresli olduğum zaman, kabızlık çektiğim zamanda kanama yapıyor ne yapmalıyım
  Op.Dr.Atilla KAYA
  doğrusu teşhis koydurmanızdır

 39. hocam ben 3 ay önce dogum yaptım daha öncesindede kabızlık tedavisi gördüm hic bir sonuc alamadım dogum sonrasında kabızlıgım azaldı fakat dışkılama sırasında çok fazla agrı ve kanama oluyo sonrasında bır saatı geckın agrılarım olduyo sizce sorun nedır yardım edersenız sevınırım tesekkurler
  Op.Dr.Atilla Kaya
  anlattıklarınız makat çatlağına benziyor

 40. Meraba hocam.Ben ilk bi hastalığımın olduğunu uyandığımda başlayan acıyla hissettim.Yürüyünce oturunca acıyordu.Ertesi günlerde hiç bir ağrı acı hissetmedim ama bi şeyin varliğinı hissediyordum.1 hafta sonra doktora gittiğimde hemoroid olduğumu söyledi.fitil merhem şurup ve hap verdi.3 tane fitil kullandım ve fitil hiç acı vemedi fakat bugün kullandığım fitil aşırı derecede acı yarattı.Acaba kullandığım ilaçların bi faydası olur mu?Sanki ilerlediğini hissediyorum.Hiç kanama şikayetim de yok.Ender şekilde ağrı ve kaşıntı yapıyor o kadar önerebileceğiniz başka şeyler var mı?
  Op.Dr.Atilla Kaya
  anlattığınız makat çatlağı olabileceğini düşündürüyor

 41. hocam bendede 2 aydır bir acı var dışkılama geldiği sırada acı yapmaya başlıyor.. onun dışında yürürken kanama yapıyor.. dışkılamada kanama pek yok ama yürüyünce artıyor.. Ve şişiyo… sebebi ne olabilirr.. teşekkürler..
  Op.Dr.Atilla Kaya
  çatlak olabilir

 42. Sayın Hocam makatımda bır haftadır ufak bi şişlık var dıskılama sırasında kanama yapıyor ve oturup kalkmamda acı verıyor sızce ne yapmalıyım
  Op.Dr.Atilla Kaya
  anal hematom veya tromboze hemoroid olabilir her ikiside kendiliğinden geçer sabırlı olun

 43. Hocam Merhaba Benim Makatta FAzla Kanama Var Aşırı Derece Kanama Var Neden Tuvalete Cıktıgmda OLuyor Bide Makatın İçinde
  Ağrı Var Sizce Neden Tuvalete Cıkmaya Korkuyorum Cıkıyorum Oluyor
  Op.Dr.Atilla Kaya
  anal fissür olabilir

 44. Hocam makatımda yanma ve kaşıntı hissediyorum bazen selpaka damla damla kan geliyor ıslaklık hissediyorum. Rahattız edici bir durum. ‘ sene önce şişlik olmuştu kırmızı ile siyah arası bir renkti ama kendiliğinden geçti. bu günlerde çok yanma hissediyorum. Şimdiden Çok Teşekkür ediyorum. Tedavi için ne yapmalıyım…
  Op.Dr.Atilla Kaya
  her kanama mutlaka izah edilmeli bunun için muayene olmanız doğru olur

 45. Merhaba Hocam. Hocam üniversite yıllarında bel kısmımdan fena bir soğuk algınlığı geçirdim. yaklasık 3-4 senedir makat bölgemde belli aralıklarla kanamalar meydana geliyor.aşırı halsızlik ve yorgunluk veriyor. ihtiyac sonrası yanma kanama ve kaşıntı oluyor. son 3 -4 aydır karın bölgemde şişlik ve ağrı var.makatta da 2 – 3 günlük ağrılar meydana geliyor. Yediklerime dikkat ettiğim zaman kanamalar olmuyor. Fakat 3 yada 4 günde bir ihtiyaca cıkabiliyorum. bu da beni çok rahatsız ediyor.Ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız çok memnun olurum.
  Op.Dr.Atilla Kaya
  buradan birşey yazmak zor genel bir araştırma gerekir

 46. Atilla Bey benim yaşım 20.Bi kere kabız olduğumda çok zorladığım için o günden sonra bi süre acıyla birlikte nokta kadar kan gördüm.Çok acıdığı için aynı ilacın hem kremini hem fitilini kullandım geçti.Şimdi dün farkettim dışta uçuk gibi bi kaç bişey belirmiş ama bi tanesi büyümüş şiş halinde ve morarmış.İşim bilgisayar başı olduğu için hep oturuyorum ama ailedende hemoroide yatkınlık var anne tarafında herkeste mevcut.Ben bundan kurtulmak istiyorum ve anlattığım neyin belirtisidir.Lütfen cvp bekliyorum 🙁
  Op.Dr.Atilla Kaya
  tromboze hemoroid veya anal hematom olabilir

 47. sorum neden silinmiş 🙁
  Op.Dr.Atilla Kaya
  ben cevapladıktan sonra görebiliyorsunuz 🙂

 48. 😀 Atilla bey peki bu trabzonlu hemoroid dedğiniz şey kalıcımıdır necidir.Sürekli kalmıyo sanırım.Gerçi yok olmuş kurtuldum galiba 😀
  Op.Dr.Atilla Kaya
  büyüklüğüne göre 4-6 haftada tamamen kaybolur 🙂

 49. selam,
  anüs alt ksıımda pembe renk 1 cm den kucuk bı r olusum belırdı yaklasık bır ay once. acısız , dıskılamamda sorun yaratmıyor ama orda onunolması benı rahatsız edıyor. dış hemoroid olabılecegını dusundum ama ıcınde hematom vs yok. buyumesın o gıtsın ıstıyorum cerrahı sart mı? nasıl bı yontem olmalı tesekkurler
  Op.Dr.Atilla Kaya
  bu sorunun kesin cevabı ancak muayeneyle verilebilir

 50. hocam benim 1 ay geçik basur olduğundan ağrım oluyor ilk başta basur şişti kanayarak indi ama şimdi dışkımı yaptıktan sonra kanamam oluyor içten vede yanma bir sre devam ediyor ne yapabilirim beni aydınlatırsanıs sevinirim saygılarımla
  Op.Dr.Atilla Kaya
  kanamanın izahı için aletle bakılmalı

 51. hocam 7 yıl önce hamileyken az kanamayla başladı sabah kahvaltıdan sonra 1 sigarayla hergün tuvalete cıkabiliyorum herzaman olmasada ayda birkaç kez cok ağrım ve kanamam oluyor.makatta küçük parmak büyüklüğünde meme var.teşekkür ederim.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  arada sırada olansorun için kabızlığı çözmeniz yeterli

 52. Sayin hocam yaklaşık 6 ay önce üzerimde kot pantolon var iken makatta islaklik hissettim ve yurumekte zorlandım çatlak gibi hissettim vazelin tarzı krem sürdüm iyi geldi beslenmeme dikkat ettim kilom normal ve iyi bir sporcuyum bol bol suda icerim yaklaşık uç gündür kot ya da dar pantolon giyemiyorum.. İyi ve dengeli beslenen ve kendine iyi bakan birisiyim fakat bu durum oldukça moralimi bozdu.. Öteki hastalardaki gibi asırı derecede slskinlik yok makatta normal diskilama sonucu sanki tarif dışa doğru kırılıyor ama meme değil bunun farkındayım.. Bütün gün esofman giymek zorunda kalıyorum başka birşey giyince asırı rahatsız ediyor acaba hemoroid olabilir mı ne tavsiye edersiniz bundan tamamen kurtulmak icin
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anlattıklarınız hemoroide uymuyor

 53. makattan kan geliyor hocam ve oturamiyorum uzerine fitil ve krem aldim ama halen hocam sizliyor canim ne yapmam gerekir hocam saygilarla cafer
  Op.Dr.Atilla KAYA
  makat çatlağı olabilir.

 54. Doktor bey benim makatımda dış kısımda 2 tane meme ve etrafında küçük sivilceye benzer şeyler var ve sürekli kanama ve ağrı yanma yapıyor kabızlık problemide var bu şikayetler ne olabilir
  Op.Dr.Atilla KAYA
  makat çatlağı olabilir

 55. hocam merhaba tuvaletimi yaprken çıkacağım sırada bi zorlanma hissetdim sonra elimle temas ettim we ufak bişeyi çıkaramadığmı zannetim elimle çektiğimde ufak bişeyin hemen koptuğunu fark ettim bi küçük bir kestane ebatındaydı hiç acı duymadım ama kopardıktan sonra ıkındığımda iki üç kez her defasında kanama oldu aceba iç baurumu kopardım bilmeyerek aydınlatırsanız sevinirim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anlattıklarınız rektal polipe benziyor.

 56. hocam ben dün söylemiştim şikayetmi saolun yanıtlamışsınız rektal polipe çok ciddi bir hastalıkmıdır nasıl tedavi edilir
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ciddi değil ama başka varmı diye teşhis konmasında yarar var

 57. merhaba hocam benim makatta birtane meme var yanlarında sivilceye benzeyen ler de var ıkındığım zaman kan geliyor ne yapmalıyım…
  Op.Dr.Atilla KAYA
  fistül olabilir

 58. fistür ilk tedavisi nedir hocam amaliyat olduktan sonra kaç gün dilen memlazım ve ameliyat sonrası acı cekermiyim…
  Op.Dr.Atilla KAYA
  fistür diye bir hastalık yok fistül var fissür var. ikisinin tedavisi çok farklı

 59. hocam benim makatımda bitane büyük bi kaçtanede küçük meme var yaklaşım 1 senedir tuvaletimi yaparken şiddetli ağrı ve kanama yaşıyorum bana ameliyatsız çözümlerden bahsedebilirmisiniz lütfennnnnn
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bu şikayetler makat çatlağını düşündürüyor eğer öyle ise botox tedavisini araştırır.

 60. 3 haftadır makatta sanki kıl kurdu olurya onlardan çok varmışta içerisi kaynıyomuş gibi bir his vardı önce kıl kurdumu var dedim ama kontrol ettim yok arada kabızlık şikayetimde oluyor 3 haftadır küçük tuvaletimi büyüğümüde yapsam hep makat bölgesi kaynıyomuş gibi bir his duyyorum hafif ıkındığımda dışarı doğru küçük bi şişlik çıkıyo buda beni korkuttu ne yapmam gerekiyo cevabınız için şimdiden çok tşk ederim…
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kıl kurdunu göremeyebilirsiniz dışkı tahlili gerekebilir

 61. sayın hocam son iyi aydır büyük abdestimi yaparken makatın çevresinde küçük küçük şişlikler meydana geliyor tuvalet ihitiyacı bittikten sonra kendi kendine kayboluyor aslında ilk başta bu hafif bi yanma ve kanama şeklindi oluyordu ama şu an kanana ve yanma kayboldu ve tuvalet sırasında sadece şişlikler meydana gelmeye başladı. Bu durum başladığında kabızlık problemim vardı şuanda kabız olmamaya çalışıyorum ama hala o küçük memeler kaybolmadı. Bu hemoroid olabilirmi? İlginizden dolayı şimdiden teşekür ederim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anlattığınız 2.derece iç hemoroide benziyor

 62. hocam merhaba.bende ki durum,makat bölgemin sol ic kisminda kücük sanki fazla et parcasi gibi birseyler var.son bir kac gündür kanama oluyor.ama agri yanma hic yok.sadece az kanama oluyor.peceteyle tam kan gelen yere dokununca böyle cok hafif disa dogru cikmis kücük bir et parcasindan geldigini anladim.durum nedir hocam saygilar..
  Op.Dr.Atilla KAYA
  iç hemoroidin tahriş olmuş şekline benziyor ama yinede kanamanın izah edilmesinde yarar var

 63. sayın hocam. bende homoridi 3 safhası olabilir ama kanama yok. birde ayrıça acı veren bir koyu renkte bir şişlik var ve beni rahatsız ediyor. herzamanda sanki bir tokluk dolgunluk hissi var harzaman. gerçekdende rahatsız ediyor şişkinlik olan yer.birde 1.5 sene önce işaret parmağımın yarısı büyüklüğünde mor olarak uzantılı bir şişlik çıkmışşşştı genel cerrah ameliyat demişti ben korktuğum için eczaneden aldıpım basur ilaçlarını ve birde özle aktar tarafından yapılan kremi ve çayını kullandım o geçti. 15-20 gündür aynıyerde daha önce bahsettiğim şişlik oluştu. ne yapmam gerekir aydınlatırsanız sevinirim. saygılaımla…
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ameliyat olsaydınız boşa ameliyat olacaktınız,kullandığınız ilaç ve bitkisel ürünleride boşu boşuna kullanmışsınız çünkü tarif ettiğiniz hastalığın adı anal hematom ve ne yaparsanız yapın yada hiçbir şey yapmayın aynı sürede % 100 kendiliğinden kaybolur ve tekrar aynı şiddetle ıkınıca tekrar oluşur 🙂

 64. merhaba hocam annem 65 yaşında makatta şişlik ve çok şiddetli ağrısı vardı 3 sefer amalıyat oldu 2 sefer aynı yerden diğer son amalıyatı az bi yakınından yapmışlar son amalıyatı gecen yıl 15*12*2011 de oldu buna rağmen ağrısı hiç dinmedi nedendir bana bi bilgi verebilirmisiniz sayın hocam şimdikten teşekkür edrim..
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ameliyata bağlı sıkıntılar 2 ayda düzelir bu kadar süre ağrı varsa makat çatlağı olabilir.

 65. slm hocam benim de makatımda bir et parçası var doğumdan sonra oluştu normal doğum yaptım doğumdan sonra 40 gün kanama oldu daha sonra bitti 10 gün arayla bu sefer o et parçası var dediğim yerden kanama geldi uzun süreli ishal oluyorum bu aralarda kabızlık çekiyorum ağrı oluyo yanma oluyo kaşıntı çok aşırı derece peynirimsi akıntı kanama bunun için ne yapmam gerek
  Op.Dr.Atilla KAYA
  makat çatlağı olabilir muayene olmalısınız

 66. merhaba hcam ben 6 yıl önce kalçadan fisür ameliyatı oldum ama 6 yıldır birtürlü rahat olmadım hep bir kaç gün arayla çok şiddetli makatta ağrı oluyor makatım kapanıyor hele soğuk alsam delirecek gibi oluyorum bu nedir acaba saygılar
  Op.Dr.Atilla KAYA
  darlık olduğunu sanmıyorum kontrole gitmelisiniz.

 67. hocam ben 8 9 defa anal fisul de oparasyon geçirdim ve bende inanılmaz derecede şiddetli ağrı oluyor makatta makat bölgede kas zayıflamış ve makatta gerilme oluyor oldukçada benim ağrıda şiddetlerniyor ne yapmam lazım tşk
  Op.Dr.Atilla KAYA
  doğrusu ağrının neden olduğunu tahmin etmek zor bu konuda birikimli bir cerrahla görüşün

 68. hocam mrb. hocam bende bundan bir kaç ay önce aralıklı aralıklı ağrı yanma ve zorlanma vardı ama bir iki aydır böyle bir problem yok bende. ne yapmam lazım. ilerde bi problem çıkarmı.sizce bu neden oluyor bi bilginiz varmı? birde göbeğimin çıkmasıyla bunun bir ilgisi varmı,?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  problem yoksa bir şey yapmayada gerek yok demektir.

 69. Hocam Merhaba,
  Benim rahatsızlığın aşırı acı ve kanama…
  dışkılamada kanama ve acı oluyor.. kanama geciyor ama acı saatlerce cekiyorum sonra acı geciyor ama kaşıntı devam ediyor.. ayrıca dışın da 1 tane kücük elle tutulabilen şişkinlik var ve hiç kaybolmuyor. nasıl bir cözüm yapabilirim düşüncelerinizi ve yardımlarınızı bekliyorum… tşk…
  Op.Dr.Atilla KAYA
  makat çatlağı olabilir araştırın

 70. Merhaba benim bundan 5 yıl önce yediğim bir yiyecekten dolayı yaklaşık 20 gün kabızlık çektim ve o sıra ıkınmaktan dolayı makata zarar verdim o günden sonra makatımın dış kısmında bir şişlik var bazen kayboluyor bazen çıkıyor genellikle zorlandığımda et gibi dışarı çıkıyor 2 gündür ciddi bir kananmam var önce regli sandım ama fışkırdığını görünce korktum gerçekten korkulacak bir durumum varmı agrım yok ama bazen hafif bir kaşıntı oluyor yorumlarda kansere sebebiyete kadar yolu olduğunu okudum cevanızı merakla beklemekteyim .şimdiden teşekkür ederim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  makattan kanama yapabilen bir çok hastalık var bunlardan biride kanserler bu sebeple öncelikle neyin kanadığını bulmak üzere muayene olmalısınız.

 71. hocam eşim 21 yaşında bekarkende makat bölgesinde bitane ufak şişlik varmış ama ona zararı yokmuş sadece ıkındığında kanaması olmuş 3,4 sene evel evlendimizde kaşıntısı ve uzun süreli kabızlığı vardı,ilaç tedavisiyle ileşti ama hamileiğindede kabızlık ve kanaması oluyordu gine ilaçla azalmıştı ama doğumdan sonra çok ağrısı ve kanaması,kaşıntı,oldu ve makat bölgasinde 2,3 şişkinlik var.hastaneye gitmeye korkuyo hameliyat olmaktan ilaçla geçermi hocam teşekürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kendiliğinden geçer ilacın yararı pek olmaz ılık su oturma banyosu daha etkilidir.

 72. merhaba hocam bende okuduklarıma göre 4. derece hemoroid var baslarda önemsemedim artık ağrılar şiddetni arttırdı ve bolge ıslak olmaya basladı iltahap gibi büyük abdestten sonra. bugün doktora giittim ve bir fitil verdi bunu kullan gel olmassa açıp bakarız dedi bakmadan verdi bu doğrumudur?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bakmadan teşhis koymayan bir başka cerrahla görüşün

 73. Merhaba hocam.
  Bugünlerde Hemoroid mi var diye ciddi şekilde şüpheleniyorum.Öncelikle söylemeliyim ki annemler 5 kardeş ve bunların 3’ü hemoroid’ten dolayı ameliyat oldu.Annem henüz olmadı ancak 1 veya 2. derece hemoroidi olduğundan bahsediyor.Bu yüzden benim genetiklikten dolayı risk grubunda olduğumu söylüyorlar.

  20 yaşındayım.Bundan 7-8 ay önce ilk defa makatta kabızlık sırasında kanama oldu.Ancak sadece kabızlıktandır diye pek önemsemedim.Bundan yaklaşık olarak da 3 ay önce tekrar kanama oldu.İnternetten araştırıp baktığımda makat çatlamasının kilolu kişilerde görüldüğünden bahsedilmiş ve bu yüzden dolayı yine pek önemsemedim(185 boy 98 kiloyum).Ancak geçen hafta tekrar kanama olunca ciddi şekilde şüphelenmeye başladım.Biraz ıkınınca makat derisiyle aynı renkte küçük meme ucu gibi şeyler beliriyor makat içerisinde ama dışarı taşma falan yok.Makatın yapısından olabilir diye olumlu düşünmek istiyorum 🙂 . Ameliyattan da biraz korkuyorum açıkcası.
  Sizce hemoroid var mı? ve varsa bu derecedeki hemoroid için bir doktor kontrolüne gitmeli miyim yoksa kendiliğinden geçer mi?
  -Merak ettiğim bir soru daha var.çeşit çeşit hemoroid tedavileri var.ameliyat,band ligasyonu…vs gibi.Bu tedavilerden sonra(mesela 1 yıl sonra) herhangi bir sorun oluyor mu(ağrı,kaşıntı..gibi) ?
  Kusura bakmayın hocam biraz uzun oldu yazdıklarım ama sağlık işte. 😀
  Yardımınız için teşekkür ederim. 🙂
  Op.Dr.Atilla KAYA
  öncelikle kanamanın sebebi için endoskopi yaptırın.

 74. makatım da yırtık var dışarı dogruda çıkıntılar var .sizce ne yapmalıyım
  Op.Dr.Atilla KAYA
  çıkıntı olması kronikleştiğini gösterir,botox veya ameliyat gerekebilir.

 75. Merhabalar ben 21 yaşında bayanım.yaklaşık 2 senedir kronik ishal sorunu ve mide bulantısı yaşıyorum.bununla beraber geçen gün makatımın hemen yanında bir et parçası oluştuğunu gördüm kaşıntı da yapıyor.ayrıca beslenmem iyi olmasına rağmen kilo da alamıyorum çok zayıfım.sizce bu belirtiler ciddi bir rahatsızlığın habercisi olabilir mi
  Op.Dr.Atilla KAYA
  araştırılmayı gerektirecek kadar ciddi olabilir.

 76. merhaba hacam; 30 yaşındaım.12gün önce doğum yaptım,suni sancıyla olduğu için çok ıkındım.Var olan iç hemoroidim dışına çıktı,çok acı çekiyorum,doğuda köy öğretmeniyim,doktora gittim(GENEL CERRAHİ)göz ucuyla baktı fitil ve ilaç verdi 10 gündür kullanıyorum, sadecebiraz söndü içine girmiyor,burada ameliyat olmaktan çok korkuyorum acaba gerçekten dış hemoroid miyim?yoksa başka birşey mi teşekkürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  hemoroid 12 günde oluşamaz,o cilt altında pıhtı toplanmasıdır ve ıkındığınız için olmuştur.

 77. hocam bende hemoroit var galiba tuvalette kanama oluyor şimdide makatımın yanında bir şişlik oluştu tuvaletten sonra saatlerce süren ağrı ve yanma oluyor kaşıntı yok
  Op.Dr.Atilla KAYA
  makat ağrısı daha çok makat çatlağı düşündürür.

 78. merhaba doktor bey bi kaç aydır tuvaletten sonra kaşıntı oluyo ciddi bi kabızlıgım yok yalnız adet döneminde makatta çok agrı oluyo bagırsagımda da gza sancısı ve agrı oluyo bu dönem de doktora gittim bagırsak düzenleyici hap verdi agrı olunca kullanmı söyledi anüs bölgesinde de akıntı oluyo iltihap tedavisi gördüm siz ne gibi tetkikler yaptırmanı tavsiye edersin teşekkürler.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  makat hastalıklarında muayene ve endoskopi yeterlidir

 79. merhaba doktor bey ben 22 yaşındayım ve hemoroit im var öncelerde hafif kanama oluyordu ıkınma durumunda ve şu anda memeler şişti ve kanama olmuyor ama çok şiddetli ağrım var ne yapmalıyım
  Op.Dr.Atilla KAYA
  tromboze hemoroid olmuş gibi görünüyor,sabırlı olursanız kendiliğinden düzelir.

 80. hocam ben kısaca üşüttüğüm zaman makatta damar atması gibi bir olay vardı, daha sonra çok çok az bir kan lekesi oldu ve şu an tuvaletten sonra ve esnasında çok canım yanıyor, makatın bir kısmında şişme oluyor aceba benim durumum ilaçla geçer mi teşekkürler..
  Op.Dr.Atilla KAYA
  makat çatlağı olabilir ama ilacı muayene sonucu almalısınız

 81. 4 senedir basurum var. dışta makatımda mercimek büyüklüğünde şişlik var ve gazımı tutamıyorum kötü koku geliyor toplum içine çıkmaktan utanıyorum
  Op.Dr.Atilla KAYA
  makat basıncını ölçmek lazım

 82. Merhaba hocam,
  Bende 2-3 ay önce şişlikle başlayan bir durum söz konusu. Makat bölgesinin içinde sert bir oluşum vardı.
  Sonra bu oluşum indi. Ancak akabinde yoğun bir kaşıntı ortaya çıktı. 2 aydan fazladır geceleri feci bir kaşıntı oluyor. Kortos krem kullandım
  kremi 2 hafta kullanınca kaşıntı azaldı. Ancak o şişlik halen var. Ayrıca o bölge çok elastik ve kaygan. O şişlik bir türlü inmedi.
  Çok büyük olmasa da dışkılarken rahatsız ediyor.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  dışardakiler düzelmeyebilir,almak gerekir

 83. makatımda küçük bir parça var kanama hiç olmadı çok zor bir dogum yaptım 1999 da o kadar zor bir dogumduki bebegim yaşamadı makat bölgesinde çok şişdetli agrı ve kasılma oluyor agrı alt kısıma kadar vuruyor agrı kısa sürmüyor yalnız kanama olmadı bu zamana kadar
  Op.Dr.Atilla KAYA
  makat çatlağına benziyor mauyeneyle emin olabilirsiniz.

 84. merhaba ben 17 yaşındayım bir buçuk iki yıldır kabızlık sorunum vardı yaklaşık 1 haftadırda makatın hemen üstünde bi şişlik var elime geliyor sulu yemekler ve ishal yapacak şekilde yemekler yemeye başladım bunlar işe yararmı yoksa illa bir doktora görünmelimiyim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kendiliğinden düzelen anal hematomdur,kabız kalmazsanız tekrarlamaz

 85. mrb ben 30 yaşındayım kendimi bildilmbileli makat dışında 7-8 tane memeler var kabızlık sorunum hiç geçmiyor en erken 5 günde çıkabiliyorum ameliyat olmam gerekirmi çok teşekkür ederim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  öncelikle kabızlık sorununuzu çözmelisiniz.

 86. mrb hocam benim 2 günden beri makat deliğimde mercimek büyüklüğünde ve morumsu bi şişlik belirdi.ara sıra kaşıntı oluyor fakat kanama ve ağrı yok beni aydınlatırsanız çok sevinirim çok teşekkür ederim.iyi çalışmalar.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  2 günde olan şişlik kendiliğinden geçer ,hemoroid değildir.

 87. iyi günler Doktor Bey. Öncelikle ben 17 yaşında bir erkeğim. 1 hafta önce bir günde ( sabah yoktu akşamleyin vardı. ) anüs bölgemde bir şişkinlik hissettim, fasülye kadar deriye bağlı bir şey. biraz araştırdım ve hemoroid olmasından korkuyorum. son günlerde çok oturuorum ama diyetim 3 lt civarı su içeriyor. yardımcı olursanız çok sevinirim.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  hemoroid bir günde oluşamaz

 88. Bu gün sadece ceviz kadar büyüklüğünde bir hemoroid cıkti ve yakıntı başladı 1 yıl sadece makat deliğinden kan akıyodu bazen cok bazen az, kanama cok sık olmuyodu . Benim hastalım ne ? Tedavisi ne ? Lütfen bana yardım edin .
  Op.Dr.Atilla KAYA
  tromboze hemoroid olabilir,beklerseniz eski haline dönecektir

 89. Merahaba hocam. benim yaşım 17 yaklaşık 1-2 haftadır anüs blgemde bir şişlik var. fazla kanama olmuyor nadiren ve az. ayrıca birazda kaşıntı yapıyor. acaba benim hastalığım ney. aydınlatırsanız sevinimrim, şimdiden çok teşekkür ediyorum..
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bu yaşta şişlik daha çok anal hematom düşündürür

 90. hocam dun aksam agriyla beraberinde farkettim makat yaninda nohut buyuklugunde siskinlik olustu birazda agri yapti hemoroid mi? ilacla tedavi yontemi varmidir.tsk.ler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anal hematoma benziyor,kendiliğinden geçer

 91. abdullah absullah

  akşam yatağıma yatarken başım ağrıdı sonra kusmam gelir halsizlik vücudumu sarmış kafama yüzsek ses gelsin bir gün ağırıyor 2gündür sabaha kadar yatmıyorum tirriyorum donuyorn

 92. merhab a doktor bey benim sorunum makatin 2 cm üzerinde sağ ve sol tarafta gözle görülebilir bi şişlik var , aşırı ağrı ve yanma var , el ile dokunduğum da Sanki içeri de bi yağ bezesi varmis hissi veriyo sizde bu ne olabilir . Yardım ederseniz sevinirim ona göre hareket edeceğim,Vereceğiniz cevap için şimdiden teşekkür ederim.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  tromboze hemoroid veya pıhtı toplanması olabilir,ikiside kendiliğinden geçer

 93. 1 haftadır makat bölgemde nohut büyüklüğünde bi et parçası var ama kanama yok acaba hemoroid miyim? Kendiliğinden geçermi teşekkürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  hemoroid bir haftada olmaz kendiliğinden geçen bir şeydir.

 94. merhaba hocam ben 33 yaşındayım ilk doğumumdan sonra hemeroid oldu fakat ağrı falan yok kanamada çok nadir oluyordu arada doktora gidiyorum fakat iki haftadır kanamam var ilk hafta aşırı kanamam oldu açık renkli ve fışkırır tarzdaydı son hafta ilaç fitil krem kullandım kanama baya azaldı kanın rengide koyulaştı zift gibi acaba hemeroid mi başka kötü bir hastalık olabilir mi?teşekürler…
  Op.Dr.Atilla KAYA
  hemoroidden koyu renk kanama olmaz,endoskopi yaptırmalısnız

 95. Merhaba 20 yaşındayım ve 4 gün Önce Anal bölgemin Sağ tarfnda bir ağrı hissetim ve baktığımda çok büyük olmasada ufak bir şişlik vardı. Bir uzmana gözüktüm (GENEL CERRAH ) Sadece uzaktan bakarak bana bağsur teşhisi koydu ve bu beni hiç tatmin etmedi ve 2 3 gün içinde şişlik iyice ufaldı şuan hafif acıyor ve arada kaşınıyor Sizce Bağsur mudur ? Yardımcı olursanız minnettar kalırım… Şimdiden teşşkürlerimi sunarım..
  Op.Dr.Atilla KAYA
  basur yıllar içinde oluşur 4 günde basur oluşmaz,kendiliğinden düzelen anal hematomdur,ilaç kullanmanızda gereksiz olur

 96. hocam çok ince bir agrı hissetim ama aldırmadım makat bölgemde ama daha sonra banyo yaparken makat bölgemde hemen agzında nerdeyse nohut büyüklüğünde ve sanki çekiçle parmağınıza vurduğunuzdaki siyak renkte kan pıhtılaşması renginde aşırı bir ağrı yapmıyo ama dokunun acıyo aca ba hastalığım nedir hocam yanıtlarsanız sevinirim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anal hematomdur kendiliğinden düzelir

 97. Günaydin doktor bey. Makatta catlak ve sarkma var. Tuvalete gittikten bi kac saat sonra agri ve kasinti basliyor. Aksam tuvalete gittiysem agri ve kasintidan sabaha kadar uyuyamiyorum
  .bugun oldugu gibi. Agri varsa bogulmus hemoroid demissiniz. Peki ne yapmak gerekiyo? Krem de kullaniyorum. 1 gecede 4 kez sicak suya oturdum. Kivraniyorum resmen. En kisa surede ameliyat mi olmam gerekiyo acaba?ameliyat sonrasi gunluk hayata devam edebiliyo muyuz? 1 yasinda bebegim var cunku.bir ,de ameliyat olana kadar bu sureci agrisiz gecirmenin baska bir yolu yok mu? En kisa surede cevap yazarsaniz sevinirim.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  çatlak ameliyatı çok zor değildir.

 98. 32 yaşındayım çocukluğumdan beri hemoroid sorunum var. Her dışkılamadan snra elimle itiyorum. Her zaman ağrı ve sancı olmuyor. Ancak çok ayakta kaldığımda, eğilerek ya da çaömelerek ev işi yaptığımda, üşüttüğümde sancı yapıyor, kendiliğinden dışarı çıkıyor. bir kaç yıldır zaman zaman kanamda oluyor. bu kanama fışkırma şeklinde olabiliyor. kanamanın olduğu yer hemroid üzerinde görünebiliyor. Birkaç defa dışkılamadan sonra beyaz akıntı da olmuştu. hemoroidin 3. mü 4. mü derece olduğuna karar veremedim. Tedavi için hangi yöntemi önerirsiniz. Çalışyığım için ameliyat olmayı pek istemiyorumç
  .Ama çok bunaldım artık çaresine bakmak istiyorum
  Op.Dr.Atilla KAYA
  tarifiniz 3.derece iç hemoroide uyuyor
  lazer ve boğma yöntemi en kolay olanıdır

 99. selam bendede yaklaşık 3-4 gündür nohut büyüklügünde sert bir şişlik var ve bu beni çok rahatsız ediyor ilk olarak sanki pişik şeklinde sızı ıle basladı elıme bir sertlik geldi ve o gün boyunca çok canım yandı yürümemde ve yatmmda çok zorluk çektım hala bile yürürken hissediyorom zaman zamn canımı yakıyor zonklama ve agrı yapıorr
  Op.Dr.Atilla KAYA
  iltihap yada anal hematom olabilir 2-4 günde ağrı azalmazsa muayene olun

 100. hocam mrb..
  benim6-7 yılldır makattan 1 santm kadar uzak nohut büyüklüğünde bir şişme var ..2-3 günde bir şişip kanama oluyor..bir o kadarda derinin altında da var ama sert ..doktra gittim biri fisür dedi ve hemn ameliyat ollacaksın dedi..başka doktora gitti fisür değil basur dur senin dedi ameliyata gerek yok dedi ilaç yazdı ve iyi olacaksın dedi ..benim rahatsızlığım ne acaba anlamadım..ilaçları alıyorum şimdi..2 gündür başladım ..acep basurmu yoksa fisürmü..tşklr
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bence basur değil

 101. 2 gündür makat bölgemde nohut büyüklüğünde bi et parçası var sanki içi kan toplamış gibi ama kanama yok acaba, arada da ağrı yapıyor hemoroid miyim? Kendiliğinden geçermi, doktora gitmeme gerek var mı teşekkürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anal hematoma benziyor

 102. Hocam slm ben 31 yasindayim makat bolgemde 1-2gundur nohut buyuklugunde meme tarzi bir sislik var agri ya da akinti yok ama rahatsiz oluyorum doktora basvurmalimiyim ya da sizin oneriniz nedir,simdiden tesekkur ederim.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  1-2 gündür varsa kendiliğinden düzelir

 103. mrba doktor bey, ben 19 yaşındaym işim dolayısı nedniyle sürekli oturuyorum.ve işe 2 hafta önce başladım.bu hastalık bende 1 hafta önce başladı.makat bbölge de çok küçük şiş var.tuvalete çıkamıyorum.çıktığım zamanda zor oluyor ve kanama başlıyor . ne yapmalıyım…?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kısa sürede olan şişlik kendiliğinden geçen anal hematom olabilir

 104. Mrb. 19 yasındayım ve 5 6 ayı aşkın anal bolgemde gozle gorulen bı et parcası dısarı dogru cıktı doktora gıttıgım ılk asaması oldgunu ve ılacla gececegını soyledı 1 ay flan gecdı fakat tekrar basladı ve tuvalaete cıkamıyorum kabızlık basladı ve her tuvalete gırdıgımde analdan yaklasık 2 3 cm dısarı cıkıyor. ve bugunde hafıf bı kan geldi tekrar doktora gıtmeyı dusunuyorum sızce amelıyatlık bısey varmıdır?

  Op.Dr.Atilla KAYA
  ameliyatsızda olsa bir tedavi gerekiyor gibi.

 105. Mrb Hocam ben 17 yaşındayım bir hafta önce makatımda dış bölgede elimle baktım bir şişlilk vardı normalde şişlik olmaz oramda fakat tuvalete çıkarken dışkılamamı yaptıktan sonra makatımdan kan geliyo ama elimlede makatıma baktım çok küçük bir şişlik var ağrımda yok acaba basurmuyum kendiliğinde geçermi yoksa bir bagsur kıremi veya başka basur iliaçları kullanmak gerekirmi beni aydınlatırsanız çok sevinirim çok teşekkürler ederim iyi çalışmalar
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bu yaşta pek hemoroid olmaz,kanamanın izahı için endoskopi yapılmalı

 106. Merhaba Hocam Ben 17 Yaşindayın 1 Hafta önce sertlik ve kanama vardı makat bölgem de sonra 27 eylüld perşem günü kanamam durdu ve makat bölgemdeki sertlik küçüldü ne yazpmam lazım beni aydınlatırsanız çok sevinirim çok teşekkürler ederim iyi çalışmalar
  Op.Dr.Atilla KAYA
  düzeldiyse bir şey yapmayın,kabızlığı engelleyin

 107. İyi geceler hocam 21 yaşındayım yaklaşık olarak 1 yıldır ara ara dönemlerle tuvalete çıkma sorunu yaşıyorum kanama olmuyor bazen uzun süreli oluyor bazı zamanlarda kısa süreli bi kaç günlük acı vs yediğim zamanlar artıyor iç basurmu dış basurmu onu nasıl öğrenebilirim doktora gitmem gerekirmi veya önerebileceğiniz bitki ilaç vs varmı ?? yardımcı olursanız sevinirim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  muayene olursanız hastalığınızdan emin olursunuz
  Bitkisel ilaçları çok incelemedim haftaya genel bir değerlendirme yapıp öneride bulunurum.yüzlerce ürün var ve çoğu şarlatan,etkili güvenilir birini önerebilirim

 108. İyi akşamlar hocam.Benimde yaklaşık 4 yıldır hemoroid sorunum var.Bir yıl öncesine kadar bişey yoktu.Bir yıl önce aşırı ağrı şikayetiyle acile gittim.Doktor hemoroidin içte kanama yaptığını söyledi.İlaçları kullandım, bu sürede siyah renkte kanamalar oluyordu ve küçük et parçaları çıkıyordu.Şimdi tekrar abdestimi yaparken fazla olmamakla birlikte kan geldiğini gördüm ve bir gün sonra yine şiddetli ağrı, kaşınma ve hemoroitde şişme var.Sizin önerebileceğiniz bir tedavi şekli varmı ve benim sorunum tam olarak nedir? teşekkürler.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bu durumlarda genellikle ameliyat düşünmeyiz,ilaç yada bitkisel ilaçlarla süreci geçiştirmek daha doğru bir yaklaşımdır.

 109. slm hocam 1 yıl önce basur sorunu ile doktora gittim hap ve krem verdi geçmişti ama şimdi tekrar başladı iyice rahatsız olup doktora gittim kan toplamış diye iğne yaptı ve sanırım kesti 2 parça kan topu gibi birşey di 2 gün istirahat et ve geçer dedi doixum kapsül ve 2 krem verdi ama 2 hafta oldu kızarıklık yanma gibi birşeyler oluyo ne yapmalıyım ayrıca hala kabızlık çekiyorum bundan olabilir mi
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kabızlığı engellemeniz yeterli olur,yoksa tekrar olabilir

 110. merhaba hocam.uzun zamandır hemoroıt sıkıntısı yasıyorum 1 seneye yakın asırı denecek kadar kanama oldu fakat 3 aydır kanama kesildi ve 3 aydır huzurum kalmadı yedıklerıme cok dıkkat edıyorum baharatlı yaglı yada asıtlı seylerden uzak duruyorum bu yuzden baya bı kılo kaybım var..doktora gittim procto gyne dıye krem ve bunun fitilini birde anestol pomat verdı.bunları kullan gecmezse gel bagırsaklara bakıp amelıyat ederız dedi.derecesını bılmıyorum ama bu sıkıntımdan kurtulmak ıstıyorum.calısamaz yıyemez haldeyım korkudan.ozellıkle tuvalete gırdıkten sonra cok kotuyum.ve bır gun boyunca acısı gecmıyor.yanma ve batma oluyor.sonrasında hafıften sızıya dönüsüyor.lazerle tedavısını duydum.sızce benım durumumda yapılabılırmı.şimdiden teşekkurler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  hastalığınız makat çatlağına benziyor,lazerle tedavisi yok

 111. merhaba hocam benim sağ kalçamda makattan 3-4 cm uzaklıkta hafif sertlik var. ur gibi diyebilirim ve yeşilimsi sarımsı morarma var bi kaç yıldır öyle hiç düzelmedi bugün acımaya başladı ne olabilir
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Bir şeye uymuyor muayene olmalısınız

 112. hocam ben su an askerdeyim vede ken yillardir bu aciyi cekiyorum ikildibim zaman disari cikiyo tuvalet bittimi ayagi kalktimi iceri giriyor ama cok aci cekiyom ilacla gecermi sizce cerrahi mudahelemi lazim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  2.derece iç hemoroidiniz var,kendiliğinden geçmez ama kortos fitil ve ceravita kapsülle rahatlayabilirsiniz.

 113. Hocam gece kasintidan duramadim ve ister istemez kanama oldu acile gittiğim zamanda memelerin içeride oldugu soylendi bununla ilgili ne yapmam lazim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  içerdeki meme kaşıntı yapmaz.
  farklı bir şey olmalı,devam ederse ya kortizonlu merhemlerden kullanın ki yan etkisi sebebiyle kısa süre kullanabilirsiniz yada makat kaşıntısına özel geliştirilen pruzon merhem kullanabilirsiniz.

 114. iyi geceler hocam yaklaşık 1 hafta önce tuvalet sonrası makat bolgemde hafif kanama oldu ve bu bir kaç kez tekrar etti su 2 günden beride nohut büyüklüğünde şişlik oluştu ama kanama falan yok ağrı sizi yok hafif kaşıntı var ve kabizlikta nüksetti basur olma ihtimali var mi krem yada farklı ilaç öneriniz
  var mi..
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anlattıklarınız basur a benzemiyor

 115. Hocam yaklsik 15gundur kabizligim var 3-4gundur ise makat dışında bir şişlik oluştu kanama yok sadece kaşıntı ve tuvalete çıkma zorluğu cekiyorum bu belirtiler basurolabilirmu
  Op.Dr.Atilla KAYA
  15 günde basur olmaz bunlarda basur bulgusu değil

 116. hocam öncelikle merhaba. 17 yaşında bir erkekğim. 5-6 ay önce makatımda ufak bir ağrı oldu. 1 kere kanama gördüm. ondan sonraki aylarda görmedim bu ağrıyı ve kanamayı. ama zaman zaman katı yiyecekler yediğim zamanlarda, tuvalette zorlandığım zamanlarda makatımda ağrılar ve yanmalar hissediyorum bir süre sonra bunlarda geçiyor. bunun nedeni hemoroid midir yoksa başka bir şey mi?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  hayır anal hematomdur,fazla ıkınmazsanız oluşmaz

 117. merhaba hocam.benim 4 akşam önce tuvalet esnasında sıkınmamdan dolayı meme oluştu.şikayet olarak hafif ağrı yapıyor.geçicimidir.teşekkürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  geçici pıhtı toplanmasıdır

 118. Merhaba Hocam,
  34 yaşındayım,bir sezeryanla doğumum var.
  şimdiye kadar ne basur sıkıntısı çektim ne de ne olduğunu bilirim.2 gündür makatımda sanki dışkı varmış hissi var. bugün elle kontrol ettiğimde ve aynadan baktığımda makatla vajina arasındaki bölgede elime gelen ödemsi bir şişlik olduğunu farkettim. ağrı yok, kanama falan yok,sadece rahatsızlık hissi var.ne yapmalıyım?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  erken dönem enfeksiyon olabilir muayene olsanız iyi olur

 119. mrb hocam.benim yaklaşık 4 yıldır hemoroidim var. doktor idare edebildiğim kadar idare etmemi söyledi aslında ameliyat olmam gerekirmiş fakat daha sonra tekrar etme olasılı yüksek dedi.fakat geçen hafta hiç olmadığı kadar rahatsız oldum bir gece boyunca tuvaletteydim lagman fitil aklınıza ne geliyorsa yaptım. dışarda 4-5 meme var bunlar dışkılarken yumurta büyüklüğünde çıkıyor ne yapmam lazım bana bir yol gösterin lütfen teşekkürler…
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ameliyat olun rahatlayın

 120. merhaba teshis edilmiş hemoroidim yok ama makat bölgemde asırı kasıntı var ne önerirsiniz
  Op.Dr.Atilla KAYA
  hemoroid kaşıntı sebepleri arasında en az görülendir.
  makat kaşıntısına özel geliştirilen pruzon kullanabilirsiniz.

 121. merhaba hocam
  17 yaşındayım.Doğduğumdan beri kabızlık sorunum var. Ramazan bayramında kabızlık sorunum arttı ve yaklaşık 1 hafta tuvalete çıkamadım. Daha sonra makatımda nohut büyüklüğünde meme oluştu kaşıntı ve kanama var. Yaklaşık 6 aydır bu şekilde. Ne yapmalıyım..
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kanama endoskopi yapılmasını gerektirir.

 122. merhaba hocam. 19 yaşındayım yaklaşık 1 yıldır makat bölgemde ele gelir şekilde Bir şişlik var. Bir tane daha çıktı. Önceden varlığı herhangi bi sorun yapmıyodu. Kabızlık da yaşayan biri değilim. Son zamanlarda Acı vermeye Başladi. Sürekli kanamalar oluyo Bir haftadır da kaşıntı var. Sizce ne yapmalıyım
  Op.Dr.Atilla KAYA
  diğerleri önemli değil ama kanama araştırılması gereken bir bulgu.

 123. merhaba hocam hemoroid epeydir var ama daha önceleri 1 2 damla kan oluyordu,şimdi fışkırır tarzda kanama oluyo ama ağrı kaşıntı yok ,sadece tuvaletimi yaparken sanki yırtılıyormuş gibi acıyor zor yapıyorum,ne önerirsiniz?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  endoskopi yaptırıp kanamanın sebebinden emin olmalısınız

 124. hocam merhaba. kendimi kastığım zaman kan gelmiyor makatımdan. ama serbest bıraktınmı makatı kan gelioyor eğer dışkım sert ise. dışkım yumuşak ise rahat tualete çıkabiliyorum ne yapmam gerek
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kanamanın kaynağını bulmak için endoskopi yapılmalı

 125. hocam 3 yıl önce basur operasyonu geçirdim şimdilerde ise damla damla kan gelmeye basladı basur yineliyormu yoksa baska bi sorunmu var .. teşekkürler..
  Op.Dr.Atilla KAYA
  basur yenilemiş olabilir ama daha ciddi sorunda olabilir endoskopi yaptırmalısınız

 126. merhaba hocam yaklaşık 3 haftadır makatımda dış tarafta 2santim büyüklügünde birşeyvar oldukça ağrı yapyor kanama falan yok ağrısından duramıyorum sağlık ocağına gitmiştim ilaç lar yazdı doktor kullanıyorum hiçbir etki görmedim aşırı ağrı yapıyor ne yapmalıyım şimdiden teşekkürler.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ağrının 3 hafta sürmesi hemoroid olmadığı yönünde bilgidir bence cerrahla görüşmelisiniz.

 127. merhaba hocam
  21 yaşındayım üniversite öğrenciyim 3 gündür makat bölgemde ele gelir bir şişlik var ağrı ve kaşıntı mevcut fakat kanama yok 3 gündür bugün wc ye çıktım kanama akıntı herhangi birşey yok ama normal bir şekilde de yapamadım ıkınmadım biraz araştırma yaptım hemoroidden şüphelenip ultraproct ve osmolak adlı ilaçları aldım 1 gündür kullanıyorum final dönemim olduğu için doktora gitmeye fırsatım olmuyor yaptığım sizce yanlış mı ağrı kaşıntı var kanama akıntı yok sizce nolmuş olabilir
  op.dr.atilla kaya
  3 gündür varsa kendiliğinden geçer

 128. öncelikle merhabalar ve iyi çalışmalar,bundan 5 ay öncesine kadar hiçbirşeyim yoktu herşey makatımda nohut büyüklüğünde bir sertlikle başladı bende zeytin yagı kremi sürdüm ve 1 ay içinde bu sertlik geçti fakat bundan sonra makatımın dış kısmına dogru sanki et beni gibi bir meme oluştu kanaması yok bana ağrı veren herhangi bir şeyi yok zaman zaman kabız olabiliyorum bu durumlarda çok hafif bir sızlama oluyor bunun dışında beni rahatsız eden bir şeyi yok sadece temizlenme sırasında elime gelerek beni rahatsız ediyor.tam olarak hemeroitmiyim bunuda bilmiyorum bunun geçmesi için ne yapmalıyım ve geçer mi?teşekkürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anal hematom olabilir dış hemoroid kısa süred eoluşamaz.

 129. merhaba hocam bende yaklaşık 6 7 senedir hemoroit var 2.doğumumdan sonra oluştu.zor doğumlarda olabileceğini duymuştum.bugüne kadar bir şikayetim yokyu ama birkaç gündür acı büyüme ve kaşıntı var ne yapmalıyım .cevabınızı bekliyorum teşekkürler.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  acı daha çok makat çatlağı düşündürür

 130. hocan iyi günler
  benim makatımın dışında 1cm uzunlugunda bir et çıkıntısı var.ağrısı , kanaması ,zonklaması falan yok sadece taharetlenmede elime gelen bir et parçası var.ne oldugunu bilmiyorum.internetten araştırdıkçada kafan karışıyor ve her yeni bilgide acaba bu mu diyorum.geçmesi için ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim.teşekkürler.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  tarif ettiğiniz şeyn dış hemoroide benziyor

 131. merhaba hocam benim sorunum anüs bölgemin disinda herhangi bisey yok sanki icerde bisey varmis beni rahatsiz ediyor agri yok devamli sanki büyük abdestim varmis gibi anüse zorlama oluyo kabizda degilim ama diski seklim parca parca hafif sulu hersabah cikiyorum büyük abdeste ama rahatlanma olmuyor bazen geciyor ve tekrardan basliyor cok rahatsizlik veriyor bana hep zorlama istegi oluyo anüse dogru midemdede ezinti kazinti seklinde biseyler oluyo sorum uzun oldu özür dilerim cevabinizi bekliyorum tesekkürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  doğrusu bir sınıfa sokmak zor sanırım en sağlıklsı muayene olmanız

 132. Merhaba Hocam,
  yılda bir kaç kez, wc ye çıktığımda kanamalı ve ağrılı bir durum söz konusu oluyor, ama bir kaç gün acı verdikten sonra kendiliğinden geçiyor.
  1hafta önce yine aynı durum oldu, 3 gün boyunca kanama devam etti (az da olsa), şimdi ise makatımda elime gelen yumuşakımsı bir parça var, ve gün içinde özellikle taharetlenme zamanında dayanılmaz acı veriyor,kan yok ama ama bazen yatakta bile yatırtmıyor rahatsız ediyor,sizce ne yapmalıyım?, saygılar
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kanamanın sebebinden emin olmak için endoskopi yaptırmalısınız

 133. merhaba hocam ben 24 yaşındayım makatımda 2 ayda bir kaç defa kanama oldu. bir kaç defa da şişlik oluyor fakat şişlik geri iniyor ama bu her zaman olmuyor ne yapmam gerekiyor şimdiden teşekkür derim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kanamanın sebebi önemli olabilir endoskopi yaptırmalısınız

 134. mrb 24 yaşındayım ben her kabız oldugumda kanamam oluyor ve ufak bir şişlik oluyor sonrasında bir yara nasıl sızlıyorsa öyle bir sızı oluyor kabızlık sorunu bittiğinde kendiliğinden geçiyor bunun nedeni basur olabilirmi şimdiden teşekkür ederim iyi çalışmalar
  Op.Dr.Atilla KAYA
  makatta pıhtı toplanması olabilir basur düşündürmüyor

 135. Merhaba Hocam benim sorunum sürekli kabızım ve tuvaletimi yaparken birden yırtılıyor sanki ve kanıyor biraz. ama bunun dışında ağrı ve şişlik kabarıklık yok. acaba hemoroidmiyim doktora gitmem gerekirmi? teşekkürler…
  Op.Dr.Atilla KAYA
  yırtılma hissi varsa çatlaktır

 136. Merhaba hocam ilk önce değerli ellerinizden öperim. 26 Yaşım var. Esikden elimi her vurduğumda ara bir küçücük bir meme hiss ediyordum. bazende hiç bir şey meme falan hiss etmiyordum. 3-gün önce tuvalet esnasında kabızdan dolayı nohut büyüklüyünde meme oluştu. tuvalete gitsem de gitmesem de elimi her vurduğumda nohut büyüklüyünde meme hiss ediyorum. piskolojik olarak beni rahatsız ediyor. şikayet olarak hafif ağrı yapıyor. kanama ve ya başka sorun yok. Ara bir kaşıntı falan oluyor. Sizce Basur ve ya Hemoroid olabilir mi, geçicimidir Acaba Şimdiden teşekkürler. Çok çok değerli Atilla Kaya hocam.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ıkınmaya bağlı oluşan ve kendiliğinden düzelen makatta pıhtı toplanmasına benziyor

 137. merhaba hocam bundan birkaç ay önce şiddetli kabızlık yaşadım ve kanamalar olmaya başladı. ayrıca makatımda kuruluk hissediyordum. kabızlık geçtikten birkaç gün sonra kanamalar da bitti ancak daha sonra bir şişlik fark ettim. şuan dış tarafta nohut büyüklüğünde bir şişlik halinde. bana kabız olmadığım sürece ağrı vermiyor ve kanama da yapmıyor. 22 yaşındayım ve gerçekten mustaribim. sizce ne olabilir vene önerirsiniz? şimdiden teşekkür ederim.

  Op.Dr.Atilla KAYA
  kuruluğu izah etmek zor makatta pıhtı toplanması olabilir

 138. Merhabalar Atilla Bey,
  yaklaşık 1 yıl kadar önce bir düşük olayı yaşamıştım, ondan sonraki aylar içinde yuvarlak olmayan sarkan ve ele gelen bir et parçası farkettim malum bölgede ama önemsemedim daha sonra kabızlık anımda dışkı sırasında birden yırtılmış gibi fazla miktarda kan boşalması yaşadım korkuttu biraz ama 1-2 gün sürüp çabuk geçti ve tekrar etmedi.Şimdi 1,5 ayda bir ıkınınca hafif kanamalar(1-2 damla kadar) oluyor herhangi bir ağrı, kaşıntı ya da ıslaklık hissi yok.Çok sık kabız olan biri de değilim.unutuyorum hatta çoğu zaman hiç bir rahatsızlık yok.Sizce ciddiyeti olan bir şey mi, tedaviye cesaret ettiğime değer mi, yoksa beslenme ve yaşam tarzı değişiklikleriyle sorun aşılabilir mi? Teşekkürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kabızlığa bağlı çatlak olabilir ama önemli bir sorunda olabilir endoskopi yapılmalı

 139. Merhabalar
  15 haftalık hamileyim birkaç gün kabızlık yaşadım sonrasında ilaç kullandım ve rahatladım ama hemen ardından makatta nohut büyüklüğünde ağrılı bir şişlik oluştu. bu hemoroid midir? bu şişlikten öncede makattan yine bir et parçası gibi dışardaydı ama bu ağrılı değildi?ne yapmam lazım?cevap verirseniz çok sevinirim.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  makatta pıhtı toplanması olabilir

 140. uğur istanbul

  merhabalar hocam ben fabrikada 3 vardiya çalışan bir işçiyim bu nedenle dengesiz tuvalete çıkıyorum enson cumartesi gecesi tuvalete çıktığımda kabız olduğumu farkettim yarım saat tuvalette kaldım kanama oldu baya daha sonra dışarı doğru kırmızı parlak fazla büyük olmayan et parçaları olduğunu gördüm sizce hemeroid mi bu
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kısa sürede ortaya çıktıysa hemoroid değildir

 141. merhabalar hocam makat bölgesinde dışta oluşan ufak memeler zamanla kendiliğinden sönermi kaybolurmu
  Op.Dr.Atilla KAYA
  dış hemoroidse düzelmez

 142. Hocam dort ay once dogum yaptim cok ikinmadan dolayi basurum ilerledi.kabiz olmasamda kanamam cok oluyo iki kucuk meme var disinda kac derece amaliyatlikmi¿?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kanamanın sebebi için endoskopi yapılmalı aynı anda derecede belirlenir.

 143. Hocam merhaba,benim şikayetim kabukluya
  Bağlı olarak oluşan memeler ve ağrı.elle
  Dokunduğumda farkediliyor yakın zaman
  Önce çok küçük bir kanama oldu küçük pamuk
  Dolduracak kadar şikayetimin hemoroid
  Olduğunu düşünüyorum sizce nedir acaba?
  Çevremde bitkisel ilaçla tedavi olan tanıdıklarım
  Var.siz ne önerirsiniz teşekkürler,
  Op.Dr.Atilla KAYA
  hemoroid olabilir bunun için ceravita kapsül kullanabilirsiniz ama kanamanın sebebi için endoskopi yaptırmalısnız

 144. Buyuk abdestimde kan geliyor hocam ne olabilir
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bir çok şey olabilir endoskopi yapılmalı

 145. Iyi günler hocam bende 2 ay once basur sikayetim vardi yaklasik olarak bir bir bucuk ay devam etti, kuru kayisi yiyerek rahatsizliktan kurtuldum, suan iyiyim yalniz bazen tuvalet sonrasi agri sizi oluyor bide makat bolgesinde dis basurda tabir edilen ufak sekilde sislikler var ne yapmam lazim doktora gitmeye cekiniyorun yardimci olursaniz sevirim….
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anlattıklarınız hemoroide benzemiyor daha çok anal hematoma benziyor.

 146. Meraba hocam. Yaklaşık 1 aydır makat bölgemde meme var. Bunu el ile de hissediyorum aynada bakınca da görüyorum. Aslına bakarsanız hiçbir agrım yok,kabız felanken de agrım yok ama meme var. Rengi normal tenimin renginde. Basur olabilr mi
  Op.Dr.Atilla KAYA
  dış basur olabilir ama 1 ayda basur çıkmaz anal hematomda olabilir.

 147. Hocam yaklaşık 6 7 aydır tuvalet sıkıntısı cekiyorum.İlk etkısı kasıntıydı sadece..soradan bir gun dıskı sonucu kanamaya basladı, su sıralar bir cıkıntı var 1 2cm buyuklugunde meme gibi ve sert ağrı yapıyor kasıntı yapıyor..bu cıkıntı daha oncede cıkıyordu bende 2 3 sene once ama agrı felan yapmıyordu 15 gune gecıyordu ama simdiki gecmiyor bazen iniyor şişlik bazen cok agrı yapıp büyüyor…bazen kanma yapıyor,bazen yapmıyor…hastalgım ne evrededır ve nasıl tedavi edilir öneriniz ve görüşleriniz için şimdiden teşekkür ederim…
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kanama varsa endoskopi yapılması şart

 148. Hocam makat bölgemde şişlikler var nohut büyüklüğünde resimdeki 4 derece makatı kapatmış gibi olan rengi ten rengi çok acı var uyutmuyor kanama yok varsada hiç görmedim geçen senede olmuştu 3_4 gün sonra kaybolmuştu yine busene aaynı aylarda çıktı alkol almıştım hangi tür olabilir sizce yaş 33 ve sürekli ıkınarak tuvaletini yapıyorum su banyoda fayda etmiyor lütfen yardım tek.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  yapacak fazla bişi yok

 149. 4 gündür acı çekiyorum kuş yumurtası büyüklüğünde 3 tane meme vardı bugün içini bosalttirdim. çok acı cektigim için tekrar etmesinden korkuyorum. ne yapmam lazım ameliyat kesin çözümmü?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  4 günde oluşan şey hemoroid değil kendiliğinden kaybolan anal hematomdur

 150. Slm hocam ben 7yasimdan beri hemeroid agrisi ara ara kasinti kanamalarim var suan 39 yasindayim makak bolgesinde 2tane meme ucu seklinde vardi 4duncu bebekten sonra 3tane oldu tam temizliyemiyorum karnim hamile gibi sis sebebi hemeroidmidir . cogunlukla kabizlik var hic bir tedavi uygulamadim. Boyle birakirsam ilerde baska hastaliklara yol acarmi cok tesekkur ederim bilgileriniz icin cevabinizi merakla bekliyoru hayirli gunler .
  Op.Dr.Atilla KAYA
  hayır başka hastalığa yol açmaz

 151. merhaba hocam 1 haftadır lavoba ihtiyacımı gideremiyorum makatımda 2 gündür ağrılarım arttı ve şişlik var oturamıyorum evde uygulanması gerekenleri uyguladım ilk defa böyle birşey oluyor ve lavobaya gitmeye korkuyorum ne yapmalıyım krem ve banyoyu 1 haftadır düzenli olarak yapıyorum cevaplarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler .
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anal hematom olabilir

 152. merhb hocam yaklasık 3 haftadır makatımda kasıntı ve batıcı bır sekılde yanma hıssedıyorum tuvaletımı yaptıktan sonra kasıntı dahada artıyor ama ondan once gaıtada kırmızı berrak kan gelıyordu artık kan yok suan yalnız kasıntı ve batıcı sekılde yanma var anusumun agız kısımında , bazen karnımında yandıgını hıssedıyorum , bu rahatsızlıklara baglı olarak kasıntıyı onlemek ıcın travogen krem kullandım yıne fayda etmedı lutfen yardımcı olun bana sımdıden tesekkurler …
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anlattıklarınız anal fissüre benziyor

 153. Merhabalar ben de hemoroid hastaligi var . Ama bazi sorularim var yanitlarsaniz cok memnun olurum bundan 2 gun once anusde meme oldu agri yoktu baslarda ama hissedebiliyorsunuz sizlama vardi. Bende genel cerrahiye gittim oda hemeroid oldugunu soyledi bana bi hap verdi ve kartos diye bi krem verdi sabah aksam kullan dedi suya otur dedi fakat eve geldim ilaclarimi kullandim .biraz kabizlik var bu arada bu donemde stresten yapamiyorumda geneldi hic boyle sikayetim olmamisti. Sonraki gun ilaclari yine kullanicaktm kullanmadan once tuvalete cikiyim dedim biraz zorlandim . Ve peceteye hafif kan geldi suanda kanama ara ara devam ediyor.cok degil ama cok azda degil. Ilaclarimi kullanmaya devam ediyimmi tekrar doktorami basvurayim ne oneriyorsunuz. Doktora gittigimde kanama yoktu simdi isin icine kanama girdi. Ne yapmaliyim gidiyimmi doktora ilaclara devammi edeyim bide bir sorum daha var bu anusdeki meme eger ilac tedavisi etki ederse meme gecicekmi ogrenmek istiyorum . Dikkate aldiginiz icin tesekkurler.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kontrole gitseniz iyi olıur

 154. Merhaba sayin doktor :1972 dogum bu yasima kadar soguk alginliklari haricinde hicbir hastalik sikintim olmadi lakin 10 gun once anusten kangeldigini fark ettim wc de 2 3 tukuruk kadar vardi birdaha da kan filan gelmedi ilginiz icin tesekkurler sayin d.r
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bir defa da kanasa endoskopi yaptırmak iyi olur

 155. merhaba hocam benım sıkayetım makatta yıllardır basur problemım vardı makat ucunda sureklı bı şişlik vardı ara ara ağrı olurdu yanlız yaklaşık 3 haftadır süreklı sızlıyor kabızlık ta var gaz cıkarırken bıle sızlıyor oturamıyorum acaba basur değilde baska bı nedenı de olabılır mı? şimdiden tesekkurler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anal fissür olabilir

 156. Merhaba hocam ben 3 gündürtuvalete çıktığımda suyla taharet alırken makata sızlama ve acı oluyo sonradan farkettimki dışta bi kanama var bu bir hemeroid olabilirmi nasil tedavi edebilirim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  hayır bunlar hemoroid bulgusu değil

 157. Hocam merhaba.
  Bende 3 haftadan beridir haftada 1- 2 kez kabızlık gibi oluyor ıkınınca makatta jiletle kesiliyor gibi oluyor ve tuvalet kagıdına baktığım da 1 kaç damla taze kanlı kanama görüyorum.
  Ve internette hemeroid in 3 ve 4.aşamalarını okuyunca çok korkuyorum, doktora gitmektende çekiniyorum. Hocam bu yaşadıgım hemeroid midir? Sizce kaçıncı aşamadadır? Nasıl beslenmeliyim ve ne gibi fiziksel aktivite yapmalıyım? Nelerden kaçınmalıyım?
  Lütfen yardım Hocam… ;( ;(
  Op.Dr.Atilla KAYA
  hemoroidden olabilir ama kanamanın sebebi daha önemli bir hastalıkta olabilir,endoskopi yapılmalı

 158. merhabalar hocam kaşıntı ile birlikte anüs agzında şişlik acı ve içerden sancı tuvalet gelme hissiyatıyla beraber karında kasıklarda hafif agrı var tuvalete gidip oturdugumda dışkı yerine 2avuç dolcak derecede açık renkte kanama oluşuyor kendiliyinden duruyor zayıfladım halsizlik var yardımcı olursanız şimdiden allah razı olsun
  Op.Dr.Atilla KAYA
  en kısa sürede endokopi yaptırmalısınız

 159. Hocam ben 1 ay once anal fissur ameliyat oldum ama aradan 1 hafta gecti muhaneye gittim bisy cikmadi ama tekrar ufak tefek kanli bisy cikmaya basladi ameliyat cok aci cktim icin tkrar amliyat olmak istmiyorum napam lzim kabizlikta oldu ama suan dogal ilac kullaniyorum yediklerime dikkat ediyorum kabizlik gcti ilaclarla ameliyat hic fayda etmedi
  Op.Dr.Atilla KAYA
  botox tedavisini araştırın

 160. Merhaba hocam.Ben yaklaşık bir ay önce kabız oldum ve çok zor tuvaletimi yaptım ama yaparken çok ıkınmamıştım,sonra makat bölgemde ve vajina ile makat arasında şişlik oluştu,bu sıralar yine kabızlık sorunu yaşadım şişlikler daha da arttı şişlik nohut büyüklüğünde falan değil sanki uzun gibi.Kanama olmadı.Sizce ne olabilir?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  makatta pıhtı toplanması olabilir

 161. merhaba hocam benim makat bölgemde elle hissedilir şekilde minik bir şişlik var 5 gündür kabızlık yaşıyorum kanamalı bi şekilde çıkıyor damla damla kanıyor ve acıyor eğer 1. derecede hemeroidse kabızlık düzelince oda geçermi cevabınız için teşekkürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anal hematomdur ve kendiliğinden geçer

 162. mrb hocam 1.derece dış hemoridim var son 15 gündür wc gitmekte zorlanıyorum .gitiğimde çok açı çekiyorum sanki bıçak batması gibi ve ardından koyu kırmızı kan akıyor 5 veya 6 damla kadar sonrasında ise acı 1-2 saate kadar devam ediyor .yardımcı olursanız çok sevinirim .şimdiden çok teşekkürler.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  yazdıklarınız anal fissüre benziyor

 163. hocam benim makatta hemoroit olduğunu söylemişlerdi vardıda ancak makattaki meme kayboldu şimdi ise makatla yumurtaların arasında şişiyor makattan sanki bir damar gibi bir bağlantı var biraz stres yapsam hemen şişiyor sonrada iltihap akıyor çokta kötü kokusu var iç çamaşırlarını bile çürütüyor bu hemoroitmi yoksa korkmalımıyım.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  fistül olabilir

 164. hocam hemoroitim var ne yapmam lazım
  Op.Dr.Atilla KAYA
  gelirseniz muayeneyle ne yapmak gerektiğine karar veririz

 165. merhaba hocam bende yıllardır basur problemi var ama arada hissediyorum bazen nohut büyüklüğünden daha fazla büyük oluyor 2 günden beri geçmedi oturamıyorum arada çok agrı yapıyor sizce hangi derecede bir hemoroid olabilir ve cerrahi müdahale gerekiyormu?
  Op. Dr. Atilla Kaya
  2.ci veya 3.cü derece basur olduğunu düşünüyorum bu derecedeki bir hemoroide cerrahi müdahale gerekir

 166. hocam bende trombosit hemoroid varmıs yaklasık 2 aydan berı , 2 adet meme olusmus ufak ufak dıskılama sırasnda ortaya cıkıo snra kendılıgınden gıdıo daflon 500 ve procto glyvenol adlı kremı kullandm ama bı etkısı olmadı dıyebılırım ama belıme sıcak su koyunca bı surelıgıne kuculuo veya kayboluo sonra tekrar cekıyor agrım sancım veya kanama yok rahatsızlık vermıyo otururken ama dıskılama sırasnda kısa surelı ortaya cıkmasından veya gecmedıgınden dolayı kafama takılıo ılerde sorun olur mu kıstlesme olur mu , onemlı bıse mı yoksa umursamamalı mıyım
  Op.Dr.Atilla KAYA
  fazla ıkınmazsanız kısa sürede düzelir ve tekrar olmaz

 167. hocam merhaba benim sanırım dışarda 8-9 adet boy boy meme var bana çok rahatsızlık vermiyor kaşıntı yapıyor bazen küçülüyorlar bazende büyüyorlar ne yapmam lazım
  Op. Dr. Atilla Kaya ileri devre bir basur hastasısınız mutlaka muayene olmanız lazım

 168. hocam ben 1-2 yıldır kabızlık çekiyorum ve hemoroid sorunu yaşıyorum daha öncr hiç kanamam olmamıştı bi kaç gün önce ağrısız bir kanamam oldu 2 gün düzgün bir şekilde tuvalete gittim ama 2 gün sonra hiç zorlanmadığım kadar zorlandım ve sızıntı şeklinde kanamam oldu müshil ilacı içtim tuvalete gidince yanmalar yaşıyorum ne yapmalıyım 15 yaşındayım daha.
  Op. Dr. Atilla Kaya
  Önce bir genel cerrahi uzmanına muayene olun hastalığınızın adı konsun

 169. hocam araştırmalarıma göre makkata pıhtı toplanması war 2 tane büyük nohut büyüklüğü şişiklik war napmmam gerek kendilinden geçermi yardımcı olursanız sevinirim… tuvaletimi yapamıyom kabuzum bi ilaç önerirseniz sevinirim…
  Op. Dr. Atilla Kaya
  Bir müddet sonra pıhtı erir,kabızlık için bekunis tab.öneririm.

 170. ANAL TROMBOZ (Tromboze dış hemoroid) hocam sizce ne yapmmam gerek bu şişlikten kurtula bilmem için.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  küçük bir ameliyatla boşaltabiliyoruz ama beklerseniz 4-6 haftada kendiliğinden kaybolur

 171. Hocam benim makatın biraz altnda kucuk bi şişlik olustu 3gundur daha once yoktu tahret alırken hafif kan oluyo bide sızlama ve hafif agri sizce nedir bu arada cok acı yemistm ondan kaynaklanbilirmi bilgilendrrsnz sevinirim tesekkurler.
  Op. Dr. Atilla Kaya
  Çatlağınız mevcut.

 172. hocam hemoitten 4 5 kez ameliyat oldum sürekli tekrarlıyo en son kamera ile bakıldı korkulacak bi sey yok sadece dış hemoit denildi anüs bölgesinin iç kısmında genişleme oldugu dıskının orda biriktiği ve ilk cıkısta kabızlıktan dolayı hemoiti tetiklediğini söylediler daflon ve katos fitili kullanınca geciyor ama bu gün asırı sekilde şişti makat resmen kayboldu o derece 4 bes tane sislik var asırı agrı yapıyo ilaclardan aldım ama fayda etmiyo ne olur bi yardım edin bana ne yapacagım
  Op.Dr.Atilla KAYA
  geçici durum olan tromboze hemoroide benziyor

 173. Hocam 1 insanda hem dış hemoroit hemde iç hemoroit aynanda görülebilirmi.. ? Eğer görülmüyorsa, makat bölümünde 1 tane olan şişiklik dışkı sırasında 3 – 4 tane birden oluyor.. bu sizce ilerlemiş bir rahatsızlıkmıdır. yoksa endişe etmicem ama kendime dikkat edeceğim bir rahatsızlıkmıdır.Sorumu cevaplarsanız menmun Olurum. İyi Akşamlar..
  Op. Dr. Atilla Kaya
  Hemoroidlerin %90 ı iç hemoroidlerden kaynaklanır, tarifinize göre3.derece iç hemoroidiniz var.Bu derecedeki hemoroidlere müdahale etmek gerekir.

 174. Hocam benim makatın 3 4 santim yukarisinda belime dogru olan kisimda bir delik farkettim ve agri kaşinti ayrica kanama yapmakta nedeni nedir. Tesekkur ederim
  Op. Dr. Atilla Kaya
  Kıl dönmeniz var.

 175. Hemoroidlerin %90 ı iç hemoroidlerden kaynaklanır, tarifinize göre3.derece iç hemoroidiniz var.Bu derecedeki hemoroidlere müdahale etmek gerekir. Hocam demişssiniz böle ama ben iç hemoroit oldumu düşünmüyorum. çünkü makatımın üstündeki şişiklik şişiyo içten bişe gelmiyor sanırım.. ilaç kullanıyorum doktorumun tavsiye ettiği makatımın üstündeki şişlik ıkındımda şişiyo sadece normalde çok inik..
  Op. Dr. Atilla Kaya
  Gelin muayene edelim derdinize tam isim koyalım.

 176. hocam benim anüs bölümünde küçük bir memecik oluştu kaşıntı yok acıma yok acaba negibi tedavi önerirsiniz saygılar
  Op. Dr. Atilla Kaya
  Daflon tab sabahları 2tane alın.

 177. merhaba hocam benım tek sıkıntım makat bolgemın dıs yuzunde cok uzun olmasa meme var 3 tane ve kanamam olmuyor agrı olmuyor sadece 1 ayda bı makatın ıcınde acı oluyor ve 1 suruyor gecıyor acı yemekler dokunmuyor doktora gıtmeye utanıyorum bulgı verırmısınız
  Op. Dr. Atilla Kaya
  Hemoroidleriniz mevcut, acı yapanda makat çatlağı.Utanmayı bırakın doktora gidin.

 178. Hocam merhaba. Yıllardır hemoroit denen illet ile ugraşıyorum. Geçen eylül ayında şiddetli kanama yapmıştı, doktora gittiğimde 4. Derece ameliyat demişti ve her zamanki gibi ertelemiştim ve. Bir ara azalarak yok oşdu ama şimdi yeniden birden siddetli kanama yaptı günlük hayatın içinde birden ve artık ameliyat kaçınılmaz oldu sanırım. Benim sıkıntı bu ameliyattan sonra iyileşme süreci bu konu hakkında bilği veririseniz krndimi haxırlayıp hemen ameliyat olmam gerekiyor. Şimdiden teşekkürler.
  Op. Dr. Atilla Kaya
  4.derece hemoroidlerde hemoroidal arter ligasyonu uyguluyorum en fazla 3gün içinde işinize dönüyorsunuz pansuman gerektirmiyor.

 179. Merhaba hocam ben tuvaletimmi yaparken çok ıkın dın 3 gündür makatın biraz yukarsı ağırıyor neden olabilir acaba kanama falanda yok
  Op. Dr. Atilla Kaya
  Makatda çatlak olmuş.

 180. Merhaba hocam benim sorunum büyük abdestimi yaparken içerden dışarıya çıkıyor ve 4 tane 2 cm lik meme var ve ayaga kalkınca geri içine gidiyor taharetlenirken elime cok büyük geliyor ama hicbirşekilde rahatsız etmiyor ve kanamamda yok doktora gittimde daha başlangıc aşamasında dedi. Sizin görüşünüz nedir bana yardımcı olursanız sevinirim.
  Op. Dr. Atilla Kaya
  Tarifinize göre 3.derece hemoroidiniz var,müdahalesiz geçmez dahada geciktirmeyin.

 181. Meraba benim makat bölgemde şişme oldu ama dışarı bölgede ve bunun ağrısı belime ve sağ bacagima vuruyor sizce ne yapmalıyım Teşekkürler
  Op. Dr. Atilla Kaya
  Beyin cerrahisine ve genel cerrahiye muayene olun.

 182. merhaba hocam. 2 ayda bir büyük abdestten sonra makat çevresinde bezelye kadar bi şişlik oluyo ama makatla birleşik değil arasında 2 3 cm var. ertesi gün hemen geçiyor. Acaba basur mu yoksa anal hematom mu ? Şimdiden teşekkür ederim
  Op. Dr. Atilla Kaya
  Genel cerraha muayene olun.

 183. Hocam büyük abdestimi çok zor yapıyorum küçük bir meme var bide yaparken kenarında çatlama oluyor ve kaniyor benim sorunum hemoreyitmi lütfen bana bu konuda yardimci olur musunuz
  Op. Dr. Atilla Kaya
  Çatlağınız olduğunu düşünüyorum.

 184. Hocam benimde bir ağrım oldu 2 gün önce. Önce ne olduğunu anlamadım neredeyse makatla bitişik bir meme vardı. Tabi bunu dün taharet esnasında farkettim. Ve bugün hiç geciktirmeden genel cerrahiye gittim. Hemoroid olduğunu söyledi ve daflon dahil olmak üzere bir ağrı kesici ve 2 de krem verdi. Makattaki memenin daha önce olmadığına eminim yani daha 3 günlük. Bir anda oldu. Sizce benim hemoroidim seviye açısından kaçıncı dereceden. İlaçlarla tedavisi mümkün mü ? Son olarak da ilaçla olmadı diyelim son çare olarak açık ameliyat mı yoksa lazer yöntemleri falan varmış duyduğuma göre. Siz neler önerirsiniz. Teşekkürler iyi çalışmalar
  Op. Dr. Atilla Kaya
  Hemoroidleriniz ilaçla geçmez bize başvurun müdahale yöntemini saptıyalım

 185. Hocam benbi donem kabiz oldum wcde cam kiriklari gibi kesiyordu ertesi gun aniden meme olustu. Aniden olusan hemeroid degil ve kendiliginden gecer dediginizi duydum ama benim sorunum aniden basladi ve maalesef 8.9 aydir gecmedi suan makatimda daralma var gibi gazim bile zor cikiyor sizce hastaligimin ismi nedir saygilarimla
  Op. Dr. Atilla Kaya
  Mümkünse bize gelin sizi muayene edelim.

 186. Merhaba ben 8 aylik hamileyim kabizligim falan yok ama bikac gundur buyuk tuvaletimi yapmakta zorlaniyodum simdi bi siskinlik olmus ve gecmiyo temizlik esnasinda elime geliyo ne yapmam gerekiyo lutfen yardimci olun
  Op. Dr. Atilla Kaya
  Daflon tab sabah ve akşam 3 tane alın 7gün sonra sabah 2tab.e düşün.

 187. Hocam iyi geceler 2 defa genel cerrahi gittim melhemler ilaçlar kullandım ne yaptıysam bu hastalıkla baş edemedim kartus ilacı dupbalac şurubuda kullandım denemedim yöntem kalmadı bekar biriym doğum yapan biride deilimki 2 günde bir cikiom wc fakat sürekli de kanamam var maksat bölgemde nohut büyüklüğünde bi et yığını var şimdi bide 1 tane daha turemeye başladı o da toplu iğne kafas
  Op. Dr. Atilla Kaya
  Hemoroid doğru yöntemle rahatlıkla kurtulabileceğiniz bir hastalıktır bize başvurun.

 188. hemeroid e hayir

  İyi gunler hocam ben bundan 3 sene once cogu arkadasin yasadigi skntiyi yasadim buyuk apdestimi yaparken kanama oluyodu ama o bir sure sonre gecti bir daha da olmadi. Simdi ise kanama yok ama simdi ise 1 veya 2 gundir bir sisiklil hissediyorum. Hic kanama olmadi ama gun boyu hep kasiniyor rahat edemiyorum. Bu kasintiyi kesebilme ihtimalimiz var mi doktor bey ? Simdiden teşekkürler
  Op. Dr. Atilla Kaya
  Pruzon pomad kullanın.

 189. mrb hocam büyük tvaletimi yaparken zorlanıyorum ve makat ıslak gibi geliyo ve makatın yanında çok küçük meme gibi bişey çıkıyo büyük tuvaletimi yaparken ama ağrı kanama hiçbişey yok hocam yardımcı olabilirmisiniz..

 190. mrb hocam büyük tuvaletimi zor yapıyorum makat ıslak gibi geliyo ama ıkıntıdğımda dışarıya meme gibi bişey çıkıyo fakat ağrı kanama hiçbişey yok yardımcı olun lütfen

 191. mrb hocam büyük tuvaletimi yaparken zorlanıyom ve şimdi bi şişkinlik olmuş ıkındığımda dışarı çıkıyo yıkarken elime geliyo sonra kendi kendine içeri giriyo sizce ne olabilir
  Op. Dr. Atilla Kaya
  Hemoroidiniz mevcut.

 192. mrb hocam ben büyük tuvaletimi zor yapıyorum ıkındığımda ufak bir mem gibi bişey çıktı sonra kendi kendine içeri girdi ama hiçbir ağrı kanama kaşınma yok sizce bu ne olabilir..
  Op. Dr. Atilla Kaya
  Hemoroid tarif ediyorsunuz.

 193. mrb hocam siz hemoroid dediniz ama hiçbir kanama ve ağrı yok hocam ve doktora gittim hemoroid değil dedi bi tane bağırsak şurubu ve hap verdi yardımcı olun hocam..
  Op. Dr. Atilla Kaya
  Hemoroidlerin çoğu hiçbir şikayete neden olmaz.

 194. peki hocam bendeki bu hemoroid ilaçla tedavi edilebilirmi yoksa ameliyat mı gerekiyor hocam…
  Op. Dr. Atilla Kaya
  Hiç bir hemoroid ilaçla tedavi olmaz.

 195. Hocam kolay gelsin.yukarda yazilana gore bende 2.derece iç hemoroid var.okununca belli oluyor ve bi haftadır kanama var her defasında.onereceginiz birşey var midir?Ne yapmaliyim.yemeklerde de hep aci yiyorum ondan midir?

 196. Hocam kolay gelsin.yukarda yazilana gore bende 2.derece iç hemoroid var.ikininca belli oluyor ve bi haftadır kanama var her defasında.onereceginiz birşey var midir?Ne yapmaliyim.yemeklerde de hep aci yiyorum ondan midir?
  Op. Dr. Atilla Kaya
  Hemoroid acı yemeklerle azar,zeytinyağlı gıdalara ağırlık verin.

 197. Hastaneye gitmemi gerektiren bi durum var midir acaba hocam.tesekkur ediyorum ayrica
  Op. Dr. Atilla Kaya
  Genel cerraha muayene olun.

 198. Hocam öncelikle kolay gelsin
  Ben basur hastasıyım fakat hiç kanama olmuyor onun dışında iç çamaşırı kirlenmesi sürekli gaz kaçırma kaşıntı oluyor benim durumum nedir gerçekten hastamıyım dokunduğumda çok rahat şişlik hissedebiliyorum.Ameliyat olmalımıyım
  Op. Dr. Atilla Kaya
  Genel cerraha muayene olun.

 199. Hocam öncelikle kolay gelsin
  Ben basur hastasıyım fakat hiç kanama olmuyor onun dışında iç çamaşırı kirlenmesi sürekli gaz kaçırma kaşıntı oluyor benim durumum nedir gerçekten hastamıyım dokunduğumda çok rahat şişlik hissedebiliyorum.Ameliyat olmalımıyım?Herşeyden önemlisi sadece 2 meme ucu çıkmış daha önce hiç görülmemiş sanıyorum hiç böylesini görmedim
  Op. Dr. Atilla Kaya
  Mümkünse bize gelin muayene edelim muayenelerimiz ücretsizdir.

 200. hocam merhabalar! ben burda anlatılana göre 2. dereceden basur sayılıyorum sanırsam ama bende birde sürekli kusma oluşuyor bi haftayı geçiktir acaba bunun hemoroid ile alakası var mıdır ?teşekkürler…
  Op. Dr. Atilla Kaya
  Kusmayla basurun ilgisi yok.

 201. Hocam iyi günler, bende geçen yıl kanama oluyordu, yediklerime dikkat ettim düzeldi fakat bu sene ise tuvaletimi yaparken ilk başta biraz ıkınma yapmadan asla kendisi sancıyla gelmiyor. Hafifte birazcık meme var oda tuvaletimi yapınca içeri gidiyor. Sizce nasıl bir yol izlemeliyim?
  Op. Dr. Atilla Kaya
  Memeler şikayete yol açıyorsa müdahale etmek gerekir.

 202. Hocam bende ağrı acı vs. yok. Sadece kanama oluyor. Bir kaç güne bir tekrarlıyor kanamalar son 2 haftadır. tuvalet kağıdına bulaşıyor kan. birde dış kısımda ıkınırken nohuttan küçük kabarcıklar oluşuyor. acı yediğim zaman yanma oluyor. Kanamalardan korkuyorum kanı zehirler mi ? Tedavi veya ameliyat gerekir mi ne yapmalıyım ?
  Op. Dr. Atilla Kaya
  Başlangıç hlinde hemoroidiniz var daflon tab kullanın.

 203. merhabalar hocam babamda cuma gününden bu yana hemoroid ağrısı başladı ve genel cerrah uzmanına gösterdik ilaç verdi ilaçlarında tesiri hiç olmadı kaç günden beridir rahat edemedi doktor dedi senin derindedir iç kısımda bunun çaresi nasıl olur hiç rahat olmadı ağrısı halen devam ediyor bunun bir çöüzümü varmıdır hocam ameliyatmı yoksa en son çare
  Op. Dr. Atilla Kaya
  Mümkünse bize getirin muayene edelim.

 204. hocam saygılar.

  grade 4 hemoroid teşhisim var ameliyatlık bir durum söz konusu.fakat hangi yöntemi kullanmak daha etkili sonuç verir bilemiyorum.klasik cerrahi istemiyorum ( bant ligasyonmu,hal yöntemimi)daha etkili olur yardımcı olursanız sevinirim.
  Op. Dr. Atilla Kaya
  Bu derecehemoroide HAL yöntemi uygulanır.

 205. slm hocam. bende iki yıldır ilerleyen basur var. lavaboya gittiğimde makat etrafı balon gibi şişiyor. temizliğinde çok sıkıntı yaşiyorum lavabo sonrası. çünkü şişlikler arasında pislik kalıyor. sonrasında kanteron özlü krem kullanıyorum şişlik iniyor ama kaybolmuyor sadece idare ediyor rahatlatıyor. ayrıca lavaboda fazla kalıyorum ve ıkınıyorum. gittiğim doktorlar de longo gibi farklı yöntemlerl önerdi. en son yaptığım kolonoskopi sonucu şöyle: iç anal kanalda çepeçevre taç şeklinde minimal internal hemaroidleri mevcut. iç anal kanalda 6 hizasında anal fissürü mevcuttu.
  tanı: ınternal hemoroidler
  anal fissür.
  benim sorum şu hocam bunların ikisinden birden nasıl kurtulabilirim. teşekkürler
  Op. Dr. Atilla Kaya
  Botox tedavisi+HAL ameliyatı ile ikisindende kurtulursunuz.

 206. hocam bana daha çok çok de longo ve bant yöntemi önerildi. hatta de son memelerın lazer ile kesilerek 5-6 saat tampon konulacağı ve 10 günde tamamen iyileşeceğim söylendi. çok kararsiz kaldım. bide hal yöntemi fiyatı nedir hocam?
  tsk ediyorum.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Bu sorunuza anoskopla muayene yaptıktan sonra cevap verilebilir.

 207. hocam rahatsız ediyorum kusura bakmayın. başka bir hekim de ligasür yöntemi önerdi. ama bu yöntem daha çok dış basur için etkili deniliyor. bu konuda ne yapmam gerekiyor. iç anal kanalda taç şeklinde internal iç basur ve iç anal kanal 6 hizasında anal fissürr var. çok kararsiz kaldım. acaba hangisinde daha etkili olur ve daha çabuk iyileşi
  Op. Dr. Atilla Kaya
  Ligasür ve benzeri mühürleme metoduyla 1,5yıl ameliyat yaptım mühürleme yapılan yer 7-8 günde açılıyor yara geç iyileşiyor ve müdahale edilmiyen diğer memeler sonra büyüyor bence sorunu çözen bir metod değil yinede karar sizin.

 208. yani hocam bant yöntemi daha ii mi diyorsunuz. lastik bant yöntemi de başarı oranı çok az ve lastiğin düşmesi bir ayı bulur. diyorlar. ayrıca birkaç ay ara ile yapılması gerekiyormuş. benim vaktim yok. 1 eylülde silopide olmam lazım öğretmenim. bu arada adanada gittiğim hastanelerde hal yöntemi yokmus. kafam çok karışık bir an önce ameliyat olmam lazım. zaten psikolojim bozuldu bu yüzden idrari 5-10 dakika ıkınarak yapabiliyorum ve cinsel isteksizlik başladı ve sertleşme durumu var ayrıca boşalma olsa bile meni gelmiyor . bunların basur ile alakasi var mi ne yapmam gerekiyor . cevabınız için çok teşekkür ederim .
  Op.Dr.Atilla KAYA
  yöntem sizin isteğinize göre değil daha çok hastalığın tipi ve derecesine göre belirlenir

 209. hocam öncelikle cevaplarınız için tsk ederim. ben dün sabah ligasure yöntemi ile ameliyat oldum . 4-5 tane nohut büyüklüğünde parça çıkarıldı. ayrıca anal çatlak ameliyati oldum. onda da 2 tane dikiş atıldı. dün ve bugün sivi anlıyorum sadece. idrarda hala zorlaniyorum. 1 sefer büyük abdest yaptım. cıvık olarak az birşey geldi. biraz da akıntı oluyor . tuvaletten sonra çok acı çektim ve agrisi uzun sürdü. bir tane şişlik. biraz sert.doktorum duphalac, cipro ve apranax ilaçlarını verdi. ayrıca bu ödem olabilir mi? makat daralması veya genişliği olur mu!? tam olarak ne zaman iyileşirim?
  saygılar hocam.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Daha yeni ameliyat olmuşsunuz bu soruları en iyi doktorunuz cevaplar,şimdiden komplikasyonları konuşmak anlamsız.

 210. hocam daha önce belirttigim yazıda 5 gün önce igasure yöntemi ile basur ameliyati oldum. ayrıca sfenktoremi (yanlış yazmış olabilirim ismini ) saat 6 hizasında bulunan anal çatlak ameliyati oldum. bir sefer büyük abdeste çıkabildim çok kan geldi. bide sürekli gaz kaçırması oluyor ve her seferinde hafif kanama oluyor her gaz cikisinda. ayrıca bende gastrit ve gös yetmezligi var. sorum şu:
  sürekli gaz kaçırması anal çatlak ameliyatindan dolayı mi yoksa gastrit-reflü nedeni mi?
  ikinci soru: gaz kaçırması ve büyük abdest sonrası gelen kan anal çatlak (anal çatlakta dikiş atılmadı ) nedeni mi yoksa ameliyattan hemen sonra oluşan ödemden mi kaynaklanıyor?
  tsk ederim cevabınız için.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Gaz kaçırma anal çatlak ameliyatına bağlı,Kanama her ameliyatta olabilir,miktarı çoksa doktoruna görünebilirsin

 211. hocam ligasure yönteminde yaraların acilma ihtimali nedir? iyilesme süreci tahmini nedir? ayrıca anal çatlak ameliyati üzerinden 1 hafta geçmesine rağmen sancılı (işkence gibi) dışkılama var hala bu ne kadar normal? tsk ederim. ayrıca hemoroid ve anal çatlak ameliyatından sonra doktorum merhem yazmadı. bu normal mi?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  İyileşme süreci 15 güne kadar uzayabilir,sorunlarınızı doktorunuzla konuşmalısınız.

 212. merhaba hocam. Ben 17 yaşındayım yaklaşık dört aydır hemoroid sorunu yaşıyorum.Başlarda önemsiz bişey olarak görüyordum çok fazla üzerine düşmedim. iki haftadır artık çektiğim ağrılardan dolayı oturamıyorum uzanamıyorum geceleri uykum bölünüyor. Çok fazla şişlik olmaya başladı artık. Ne yapmam gerekiyor. Şimdiden çok teşekkür ederim.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Tromboze hemoroid olabilir,anoskop la muayene sonrası ne yapılacağına karar verilebilir.

 213. satı yardımcı

  Merhaba hocam benim 8 yaşında oğlum var ve basvuru kaka yaptıktam
  Sonra çıkıyor ve siyah renkte ve hiç kanamadı acıdığını söylüyor benim ne yapmam gerek Teşekkürler
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Tarif ettiğiniz şikayetler rektal prolapsus denen rahatsızlığa uyuyor,çocuk büyüyünce düzelebilir çocuk cerrahisine muayenesinde fayda var.

 214. Kesin bi tedavisi mümkün mü yani ayakta tedaviden sonra tekrarlar mı yada ameliyatan sonra ? Tşkler
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Bütün girişimlerde belli bir tekrarlama olasılığı vardır.

 215. Hocam ben 19 yaşındayım. Kabızlık sorunum 5-6 yıldır var. Geçen sene meme çıktı.Şuan kaç tane meme var bilmiyorum.Bugüne kadar pek sorun çıkartmamisti ve kanamamıştı.Tuvaletten sonra içeri giriyodu.4 gün önce boğazım agriyodu yeşil çay içtim. O günden beri dışarı çıkan bagsur memesi hala girmedi ve ve çok kötüyüm, oturmakta kalkmakta yürümekte dahi zorluk cekiyorum ve iç çamaşırıma kan akmış ara ara da akmaya devam ediyor. Yarın genel cerraha gözükücem. Anaskoptan vs. Çok korkuyorum, kendim bile değemiyorum. Doktor sadece bakarak anlayabilir mi sorunumu ? Yada sizin öneriniz nelerdir ?
  Op. Dr. Atilla Kaya
  Muayenenizi olun büyük ihtimalle ameliyatlık vakasınız.

 216. Hocam bugün muayene oldum. Ödem oluşmuş ameliyatlik dedi. Korkudan ağladım. Daflon 500 mg verdi. İlk 4 gün Sabah 3 tablet akşam 3 tablet, sonraki 3 gün sabah 2 akşam 2 tablet, devamında da 2 tablet şekilde kullan dedi. Ayrıca Anestol Pomad diye bi krem verdi. Hergün sıcak su oturma banyosu yap 5 dakika otursan yeterli dedi. Hocam gerçekten ameliyat diyince çok kötü oldum ve korkuyorum. Bu ilaçları kullansam geçmez mi geçerse ne kadar zamanda geçer? Ameliyat olmadan geçmesi için lütfen öneri verin
  Op.Dr.Atilla KAYA
  o ilaçları kullansanız da kullanmasanızda aynı sürede kendiliğinden geçer sadece sıcak su oturma banyosunun faydası olur o da ağrıyı azaltır

 217. Yani hocam ameliyat olmadanda iyilesirim degil mi? Hergün 2 adet elma, incir, kuru kayısı, kuru üzüm yiyorum ve bol su içiyorum. Kabız kalmamaya dikkat ediyorum ve tuvalette uzun süre kalmamaya çalışıyorum. Gerçekten de sıcak su oturma banyosu iyi geldi ağrım sızım kalmadı. Onuda hergün yapıyorum. İllaki ameliyat olmama gerek yok demi hocam ?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Şikayetin geçmezse muayeneden sonra karar verilebilir.

 218. Merhaba hocam. Şu ana dek bir kez kanamam oldu. Çok az geçti. İki kez felan da meme gibi birşey çıktı ve geçti. Büyük abdesttimi yaptıktan sonra hafif agrılar oluyor ve kısa süre sonra geçiyor. Durumum ciddi mi acaba öğrenmek istiyorum.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Anoskopla muayene olmanda fayda var.

 219. Hocam merhaba. Ben 30 yaşındayım. Zaman zaman tuvaletten sonra dışarı 2-3 meme çıkıyor. Kısa süre sonra normale dönüyorlar. Kanama hayatımda 2 kere oldu: Biri bundan 6-7 sene önceydi ve epey kan gelmişti. Klozetin içersinde o kadar kan görünce korkmuştum. Gittiğim doktor (galiba iç hastalıklara gitmiştim) kontrol etmeden fitil vs verip yollamıştı. Diğer kanama ise bundan birkaç ay önce oldu. Yalnız o çok hafif, belli belirsiz bir kanamaydı. Tesadüf eseri farkettim. Bir gün öncesinde mekik çekerken karın kaslarımı çok sıkmıştım. Onunla ilgili olabilir mi acaba diye düşünmüştüm. Hiçbir zaman ağrım, sızım olmadı. Fakat bazen otururken içgüdüsel olarak huzursuz oluyorum. Sizce benim durumumda ameliyat gerekli midir? Gerekliyse hangi tür hemoroid ameliyatını önerirsiniz? Birde sizce bendeki hemoroidin türü nedir? Kaçıncı derecedir? Hemoroid olmama ihtimali var mı? Teşekkürler.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Bu sorularınıza cevap verebilmek için anoskopla muayene etmek gerekir.

 220. hocam iyi günler bende ilk başkarda çaylak var dediler zamanla meme oluluştu. Sindiki oroblemim 4 aydır sıkıntılı yaşam. Tuvalete cıktığımda aşırı kanama tuvalet kangölüne dönüyor. Verilen kartos embil ve fitil fayda etmıyor. Aşırı kanama kaşıntı agrı ve kötü kokulu akıntı. İshal olma durumunda bile kanıyor biryeri yırtıyor hissi var. Son 4 tuvalet çıkışımda elime kanlı et oarçası gelmeye başladı. İçeride ama hemen ağızında hissediyorm. Bundan nasl kurtulablrm herkes kafamı karıştırıor simdiden teşekkür
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Şikayetiniz anal fissüre uyuyor,muayene ile kesinleşir ve gerekirse botox enjeksyonu ile tedavi edilir.

 221. Hocam merhabalar;benim sorunum 3 yıl önce başladı.anal bölgemde ıslaklık,koku ve kaşıntı vardı.uzun süre önlem almadım,iyice rahatsız edince pruzon krem kullandım.kremi kullanınca ıslaklık ve kaşıntı 2-3 hafta kesilip tekrar başlıyordu sonra tekrar kremi sürüyordum.Küçük bir şişlik vardı oda gitmişti.2 aydır hiç bir sorunum yoktu.Geçen hafta anal bölgemde aşırı bi kuruluk sertlik hissetmeye başladım.Devamında da şişlik farkettim.Nohut büyüklüğünde bir şişlik.Kanama hiç yaşamadım,çok hafif kaşıntı ve aşırı sertlik hissediyorum.Belirtiler basur olabilir mi? sizce ilaç olarak proctolog işe yarar mı?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  makattaki şişlikler anüsten sıvının dışarı akmasına neden olur.buda makatta kaşıntıya neden olur.kliniğimizde muayene ücretsiz gelin değerlendirelim ve ona göre tedavinizi planlayalım hemoroidal oluşumlar kaldığı sürece bu sıkıntınız tekrar edecektir.amelitasız ve narkozsuz yöntemlerle tedavinizi gerçekleştirebiliriz

 222. hocam meraba bn 21yasındayım 2sene once normal dogum yaptım we bagsur olustu tuwalette cok zorlanma yasıyodum ve kanama oluyodu 2ay önce tedawi oldum iç memeleri aldılar botoks yaptılar ama suan hala agrı oluyo we iki meme daha olustu tuwaletimi ilaç kullanmazsam bi hafta yapamıyorum sizden cewap bekliyorum
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Yapılan ameliyatları tam olarak öğrenip anoskopla muayeneden sonra ne durumda olduğunuz ve yapılacak tedavi hakkında doğru yorum yapabiliriz.Kabızlık sorununu da mutlaka çözmek lazım.

 223. hocam meraba bn 21yasındayım 2sene önce normal dogum yaptım dogumda ıkınmaktan catlak oluştu we içde meme wardı dışdada bitane eardı tuwalete cıktıgımda cok zorlanıyodum we kanama cok oluyodu agrımda geçmiyodu bi ay once botoks yaptılar we memeleri aldılar ama kabızlık war ilaç kullanmasam bi hafta tuwaletim gelmiyo sokol surup kullan dedi doktor we iki meme daha cıktı ne yapmam gerekl

 224. Ben 16 yasindayim yaklasik 3-4 senedir kabizlik sorunu cekiyorum.genelde ayda 1-2 kanama olurdu ama suan her zorlandigimda kanama oluyor.Bazen klozette goruyorum bazen de tuvalet kagidina bulasiyor ve ikinma bitince geciyor.Parlak kirmizi renginde bazen de pembe renkte kanama var.Tuvalet sirasinda kesilme acima gibi bir his duyuyorum.Diskim genellikle kalin oluyor.Bahsettiklerimin kanser olma ihtimali nedir?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  şikayetleriniz anal fissüre benziyor fakat makat kanamalarında mutlaka nedeni tam olarak belirlemek için anoskopi muayenesi yapılmalı.kliniğimizde muayene ücretsiz.makat hastalıkların ameliyatsız tedavi yöntemleri ile ilgili her tür teknolojiye sahibiz.gelirseniz muayenenizi ve tedavinizi gerçekleştiririz

 225. kolay gelsin hocam bende basur var sanirim… makata 3 buyuk sislik var sert bi sislik bazen uzun sureli kan geliyor laboda oldum esnada su gibi damliyo…ve su arada cok siddetli yanma var kasintida var birde sivilce gibi bisey cikti nedir bu… tedirgin oldum icinde dr gidemiyorum…
  Op.Dr.Atilla KAYA
  makat kanamalarında anoskopi muayenesiyle kanamanın nedeni mutlaka açıklanmalı.kliniğimizde muayene ücretsiz.gelirseniz muayenenizi yapar.makat hastalıklarının ameliyatsız tedavisine yönelik her tür teknolojiye sahibiz,ameliyatsız yöntemlerle tedvinizi yapabiliriz.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz

 226. Hocam ben basur ameliyati oldum uzerinden baya bi gecti simdi makata yakin uc tane kucuk kucuk sivilceye benzer ama sivilceden buyuk memeler olustu nedir bu cvp bekiyorum
  Op. Dr. Atilla Kaya
  tekrar etmiştir.kliniğimizde muayene ücretsiz gelirseniz muayenenizi yapar ne yapacağınız konusunda sizi daha iyi bilgilendirebiliriz.tuvalet ve beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmeniz gerekiyor

 227. Merhaba hocam 20 yaşındayım yaklaşık 4yıldır bu sıkıntıyı çekiyorum ilk başlarda zorlanınca kanıyordu ve makata çok yakın bi tane nohut büyüklüğünde bağsur vardı simdi 4tane oldu ve kanama olmuyo fakat büyük dışkımı yapamıyorum eczaneden aldığım bekunis adlı ilaç sayesinde ishal yoluyla tuvalete çıkıyorum amaliyat olmalımıyım lütfen cevap yazın … teşekkür ederim
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Biz makat bölgesinde ameliyat için acele etmiyoruz,duruma göre değişik girişimsel tedaviler tercih ediyoruz.Önce anoskopla muayene yapıp hastalığın tanısı ve seviyesini belirlemek ve ona göre tedavi planlamak en doğru yöntemdir.

 228. hocam 16 yasindayim makat bolgemde hic bisi yok tuvalettede kanama gibi bisey yok ama sanki bezelyeden daha kucuk mor gibi bi sislik var kabiz deilim ama öle bi sislik var sizce nedir bu
  Op. Dr. Atilla Kaya
  kabızlık veya ishale bağlı ıkındıysanız hematom olmuş olabilir.yinede muayene olmanı öneririm

 229. Hocam merhaba ben 21 yasindayim.1 ay once bir anda cok asiri sekilde makat bolgemde agri sizi seklinde agrilarim basladi artik neredeyse tuvalete cikamiyorum tuvaletimi yaparken asiri derecede agrimm oluyor fakat cok fazla kanamamda yok aferdersiniz gaz cikarirken bile canim cok aciyor ne yapmaliyim
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Muhtemelen anal fissür olmuşsunuz,muayene ile teşhis kesinleşir,tedavisinde botox iğnesi öneriyoruz.

 230. Hocam merhaba ben 21 yasindayim.1 ay once durduk bir anda makat bolgemde birlikte genel olarak cok agri ve sizilar olusmaya basladi ve suanda artik tuvalete kesinlikle cikamiyorum tuvaletim var ama o kadar asiri derecede aciyor ki tuvalettten cikmak zorunda kaliyorum cok fazla kanamamda yok ama asiri derecederecede agri var afedersiniz ama haatta gaz,cikarken bile canım cok aciyor.sizce nedir asamasi ne yapmaliyim ?

 231. Kanamasiz,ağrısız ve acısız iç hemoroid olur mu? Çünkü ikindigimda makatimin 1-2 cm içinde bir şişlik var fakat hic rahatsızlık vermiyor. Ne kanama ne ağrı ne acim var. Kabız da değilim. Şişlik kendiliğinden geçer mi? Nedeni nedir? Bilgi verir misiniz?
  Op.Dr.Adil ALTINSOY
  olabilir gelirseniz durumunuzu değerlendiririz,fakat ne olursa olsun o şişliğin açıklanması gerekir muayene olmalısınız

 232. Tüm soruları cevapliyorsunuz ve herkese yardımcı oluyorsunuz. Bunun için size tesekkur etmek istiyorum. Gerçekten sağolun,iyi ki varsiniz 🙂

 233. Hocam ben 5 yıl önce hemoroid oldum muayene sonrası bazı krem ftil hap falan kullandım azalma oldu 3 yıl önce memeler kayboldu fakat makatın 1, 2 cm yanında şişme oldu ve patladı 3 yıldır orası şişiyor ben patlatıp rahatlıyordum fakat şişme yapan yara kapandı şimdi de iç kısımda şişiyor ödem gibi oldu sürekli ağrı var özellikle tuvaletten sonra dayanılmaz oluyor beni aydınlatın hocam yakın zamanda doktora gitme imkanımda yok
  Op.Dr.Atilla KAYA
  🙁 şimdi doktora gitmeye zaman ve imkan olmadığını söylüyorsun ama muayene olup tam olarak sorun teşhis edilip tedavi olmazsan işe hiç gidemeyebilirsin.makat bölgesindeki apseler fistüle dönüşür eğer fistülün varsa komplike hale gelmiş ve tedavisi zorlaşmış olabilir.makat sorunlarda sıcak oturma banyosu rahatlatır ama senin en kısa sürede muayene olmanda fayda var bence

 234. merhaba. Bende 6 yıl önce Kabızlık sonucu ortaya çıktı. Küçük küçük memeler vardı maraton ağzında. Izlerinden birtanesi fındıktan biraz küçük boyutta ve Kabızlık çekince maraton dışına çıkıyor. Dehşet sancılı sızı var. Fakat en ufak kanama bile yok hemeroid zannediyordum ama hemeroid benzeri olanda varmış sanırım. Şuan krem kullanmaya başladım en azından ağrısını alsın diye. Ama hemeroidmi değilmi kafam karıştı burdaki Yazıyı okuyunca. Fikir verebilirmisiniz.hemeroid olunca illa kanama olurmu?
  Op. Dr. Atilla Kaya
  mutlaka kanama olması gerekmiyor.fakat verdiğiniz bilgiler çok net değil.bu nedenle muayene olmanızı öneririm.gelirseniz muayenenizi yapar sorununuzu tespit eder ve tedavinizi yapabiliriz

 235. bir gunde olusan sislik sonucu doktora gittim findiktan Biraz buyuk doktor tromboze hemoroid teshisi koydu lazerle ameliyat dedi ama arastirma yaptim o ameliyat a bahsettigi kadar basit degil sonrasi cok agrili ve zahmetli siz ne tavsiye edersiniz lastik yontemi bana olurmu tesekkurler
  Op. Dr. Atilla Kaya
  tromboze hemoroid de ağrıyı azaltmak için içi boşaltılabilir, kesilip alınabilir yada kendiliğinden geriledikten sonra tedavi edilebilir.

 236. Merhaba Hocam, ben 3 gün önce ayaktayken makar kısmında bi hareketlenme hissettim. Sanki içimden bi şey çıkışını hissettim. Sonra dokunduğumda nohut büyüklüğünde meme yapmış. 3. Gün hareketlerim kısıtlanmaya başladı. O memenin içime geri girişi ve çıkış anını büyük bir acıyla hissediyorum ama çoğunlukla hala dışarda. Kendim bir fitil aldım. 1 tane kullandım. Sıcak oturma yapıyorum rahatlama için. Kanama yok. Ama çok önceden içi boş bir şekilde makat kısmımda deri kalıntısı arada oluyordu. Şimdi korkuyorum acaba 4. Evreye mi gelmişim. Ben de basır mu var diye.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Tromboze hemoroid olabilir,muayene ile kesin tanı koyup ona göre tedavi düşünülebilir.

 237. Hocam iyi günler. Ben 19 yaşındayım. Yaklaşık bir senedir hemoroid var ya da ben öyle düşünüyorum. Küçük yaşlardan beri kabızım( 3-4 gunde bir) ve şu son bir senedir tuvalete çıktığımda kanama oluyor.Makatta bir meme ucu var ve her zaman dışarıda.Kanama bazen az bazen çok oluyor, sadece bir kere pıhtı şeklindeydi. Bu afedersiniz tuvaletteyken çok acı veriyor ve çıktıktan sonra 5 6 saat yanma hissi sürüyor. Sizce bendeki sorun tam olarak nedir ne yapmalıyım?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  hemoroid ve anal fissürünüz olabilir.muayene olmalısınız.kliniğimiz makat hastalıklarının amelşyatsız tedavisine yönelik her tür teknolojiye sahip gelirseniz ameliyatsız yöntemlerle tedavinizi yapabiliriz.ayrıca beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenleyin.bol sebze-meyve yiyin,kuru incir kayısı tüketin.kabız kalmayın,uzun süre tuvalette beklemeyin,çok ıkınmayın,sıkışınca tuvalete gidin,tuvalet ihtiyacınızı ertelemeyin,barsakta bekleyen dışkının suyu emilir ve sertleşir buda daha çok ıkınmanıza ve şikayetlerinizin artmasına neden olur.hareketsiz yaşamınız varsa uzun yürüyüşler yapın

 238. hocam önceden olan hemoroidim geçmişti ramazanda başladı ve en başta hic ağrı sizi yoktu iki gün üst üste yoğun bi şekilde kanadı ve o günden sonra ayaktayken otutururken hatta uykuda bile agriyip uyandırdığı oldu , suandada agridan uyuyamadim bi türlü çözüm alamıyorum ne yapmam lazım hangi seviye bide bana göre çatlak var ama emin değilim
  Op.Dr.Adil ALTINSOY
  her ikiside olabilir.kanama olduğu için mutlaka ertelemeden anoskopi muayenesi aptırmalısınız.kliniğimiz makat hastalıklarının amelşyatsız tedavisine yönelik her tür teknolojiye sahip gelirseniz ameliyatsız yöntemlerle tedavinizi yapabiliriz.ayrıca beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenleyin.bol sebze-meyve yiyin,kuru incir kayısı tüketin.kabız kalmayın,uzun süre tuvalette beklemeyin,çok ıkınmayın,sıkışınca tuvalete gidin,tuvalet ihtiyacınızı ertelemeyin,barsakta bekleyen dışkının suyu emilir ve sertleşir buda daha çok ıkınmanıza ve şikayetlerinizin artmasına neden olur.hareketsiz yaşamınız varsa uzun yürüyüşler yapın

 239. Merhaba hocam.bende makat hissemde 3 gun olarki agrılar var.ben bakdım nokut boyda ıcerisi kan ıle dolu bır et parCasi.yanı ıcerısı kan ıle dolu.bu nedır? Onu patlatırsam duzelırmı??
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Siz kurcalamayın,anoskopla muayene ile kesin tanı konup ona göre tedavi seçeneği oluşturabiliriz.

 240. Hocam bende meme gbi bise var ama disinda icde degildi dsinda oldu acaba nedir
  Op. Dr. Atilla Kaya
  Dış basur olabilir

 241. Merhaba hocam, meme şeklinde bir şişlik var fakat kanamam yok ama bunun dışında kaşıntı, akıntı ve çok hafif ağrı oluyor nedeni sizce hemoroid mi yoksa başka bir nedeni olabilir mi?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Hemoroid olma ihtimali yüksek kesin tanı için anoskopla muayene etmemiz lazım.

 242. Cokkötüyüm

  Hocam merhaba,23 yaşındayım yaklaşık iki senedir hemoroid sıkıntısı çekiyorum. Normalde büyük tuvaletimi yaptığımda küçük küçük çıkıyordu ben hissetmeden cok kısa sürede tekrar içine giriyordu geçen sene eylül ayında bir tane oldukça büyük meme çıktı inanılmaz ağrı vardı daflon kullandıktan sonra iyice küçüldü ve geçti şimdi yine aynı sorun ağrım çok şiddetli ve yine tek bir tane büyük meme var başka hiçbir şey yok daflon ve krem kullanıyorum bana mısın demiyor sizce 4. Dereceden hemoroid midir
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Hemoroid seviyesini belirlemek için anoskopla muayene gerekli,sizin şikayetler tromboze olduğu için şiddetli olup geçiyor.www.nizamkurtdere.com dan tedavi yöntemleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

 243. Merhaba hocam yaklaşık 1 senedir basur sıkıntısı yaşıyorum tuvaletimi yaparken çok büyük şekilde memeler oluşuyor ne gibi bir tedavi uygundur. Teşekkür ederim
  Op. Dr. Seher Şirin
  kliniğimiz makat hastalıklarına spesifik çalışan bir proctoloji kliniğidir.kliniğimiz makat hastalıklarına yönelik her tür teknolojiye sahiptir.gelirseniz muayene ile durumunuzu değerlendirip,duruma göre ameliyatsız yöntemlerle tedavinizi yapabiliriz.veya iyileşme süreci hızlı olan THD yöntemi ile tedavi edebiliriz.

 244. Hocam makatın dışında sivilce gibi bi şişlik derinin de altında aynı sert bi şişlik var arada patlıyor sivilce gibi kremsi bi sıvı geliyor bazende kan geliyor bi yardımcı olur musunuz
  Op.Dr.Adil ALTINSOY
  şişliğin makata uzaklığı önemli.bu konuyu belirtmemişsiniz.kıl dönmesi olabilir.,perianal apse olabilir.perianal apsenin erken tanı ve tedavisi önemlidir.çünkü gecikirse fistüle neden olur.fistül tedavisi zor ,uzun süren zahmetli bir hastalıktır.gelirseniz muayene ile durumunuzu değerlendirip tedavinizi yapabiliriz

 245. merhaba hocam ben yaklaşık 2 senedir basurla uğraşıyorum ama şu 2 gündür dışarda bi meme var ve içeri alamıyorum kanamam olmuyo sadce çok agrı yapıyo
  Op.Dr.Adil ALTINSOY
  tedavi olmalısınız.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz

 246. Dun gece makatim tamamen kapandi, otururken cok gucluk cekiyorum, kabiz degilim ama yine de buyuk abdestimi yapamiyorum hafif kanamalarin yanisira pihti halinde kan da geliyor, ameliyatlik bi basurmudur ?
  Op. Dr. Atilla Kaya
  acilen muayene olup en azından anoskopi muayenesi yaptırmalısınız.bu kadar kanama varsa bir an önce neden saptanıp tedaviniz yapılmalı.

 247. s e r d a r a r ı

  39 yaşındayım makatta 10 yıldır 2tane meme var dışarısında hiç agrı yapmıyor fakat memelerin kenarları gergin ve hassas et parçaları var bazen kanama ve iltahap yapıyor ameliyarsız çözüm varmı
  Op.Dr Atilla KAYA
  makat hastalıklarına spesifik çalışan proctoloji kliniğiyiz ve makat hastalıklarının ameliyatsız tedavisine yönelik her tür teknolojiye sahibiz.gelirseniz muayene ile sorunları tespit edip derecelendirip en uygun yöntemle tedavinizi yapabiliriz

 248. Şişik var içeri girerken zorluk çekiyorum kan fazlasıyla geliyor geceleri ağrıdan uyuyamıyorun uykumdan kalkıyorum . Kaçıncı derece ve çözümüm ne
  chngndz56@gmail.com ulaşın bana
  Op. Dr. Seher Şirin
  makat kanaması olduğu için geciktirmeden anoskopi muayenesi yaptırmalısın.muayene ile sorun tespit edilir ve tedaviniz yapılır

 249. mrb hocam bende yaklaşık 4 Yıldır dışarı sarkmış bi meme var yalnız son ıkı aydır arada bi kanama oluyor herhangi bi Ağrı sızı hıc bişey yok sadece kanaması benı tedırgın ediyor cıddı bı rahatsızlığım varmıdır
  Op. Dr. Seher Şirin
  tedavi olmalısınız

 250. Hocam meraba ben geçen hafta genel cerraha gittim rahatsizligimdan dolayi ve o da muayrneden sonra yeni hemeroid oldugumu soyledi resimler gosterdi eger eski bir hemeroid olsa ameliyat gerekirdi dedi bu dogrumu birde ilac verdi iki tane krem verdi her gun surmem icin birde bagirsak calstirici surup verdi bunlari bir hafta on gun kullanmami gecmezse tekrar gelmemi ve ameliyat olmam gerektgini soyledi bir haftadir ağrilarim devam ediyor benim kremleri suruyorum ama her tuvalete cikisimda tekrar ayni sekilde aciyor ve herseferinde agliyorum acidan şuruota pek etkili olmadi gibi oyuzden bende gunde iki kere iciyorum ve ne yemem gerekiyo sizce ne yapmaliyim kremleri dogru suremiyorumda ondanmi aci devam ediyor on gun sonra gecmezse sizce ameliyat olmalimiyim bjrde ameliyattan korkuyorum hocam daha beter olursa ve aci cekersem diye birde nasil ameliyat yontemi daha iyidir ssk liyim ben ne kadar ucret odenmesi gerek acaba ozel hastaned ameliyat olursam birde hangi bransta doktora ameliyat olmaliyim ve ameliyattan sonra aci olurmu normal mi lutfen yardimci olursaniz sevinirim..
  Op.Dr.Atilla KAYA
  şikayetleriniz daha çok anal fissürü andırıyor.kliniğimiz makat hastalıklarına spesifik çalışan bir proctoloji kliniğidir ve makat hastalıklarının ameliyatsız tedavisine yönelik her tür teknolojiye sahibiz.gelirseniz muayene ile sorunlarınızı tespit ederiz ve ameliyatsız yöntemlerle tedavinizi gerçekleitirebiliriz.

 251. Mrb hocam yeni doğum yaptım ve hemoroidim cok büyük 4-5 cm var çok aşırı ağrı ve yanma hissi var krem fitil kullandım en ufak etki etmedi ameliyat mi olmam gerekir siz
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  normalde hemoroidde ağrı olmaz.ya beraberinde anal fissür vardır yada tromboze hemoroid olmuşsunuzdur.ama kanama varsa tedavi olmanız gerekir.kliniğimiz makat hastalıklarına spesifik çalışan bir proctoloji kliniğidir.gelirseniz durumunuzu muayene ile değerlendirip eğer uygunsa ameliyatsız yöntemlerle tedavinizi yapabiliriz.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz.acı ve baharatlı yiyeceklerden uzak durmalısınız

 252. Hocam bende 2 ufak dış meme var. kanama yok agrı yok sadece wcden sonra hafif sızlama gibi bir durum var birde hafif kaşıntı. kabız degilim ama tuvaletimi ederken hafif şekilde baskı uyguluyorum sizce ne yapmalıyım
  Op. Dr. Atilla Kaya
  gelirseniz en uygun yöntemi belirler alırız

 253. yakup karakiraz

  Bnde geçici süre belirli aralıklarla hemeroid oluyor sonra tekrar meydana geliyor ne yapmalıyım
  Dr.Nizam KURTDERE
  Muayene ile kesin anı konup,seviyesine göre tedavi yöntemi seçilir.

 254. Selam hocam 3 gundur makatimin yan tarafinda meme ucu gibi birsry var hemoroid midir ve 2 gun kanama yoktu bugun 3 gunu kanama var surekli agri vardi fakat kanamaya basladigi sure hafifledi normal midir kanamasi
  Op.Dr.Adil Altınsoy
  muayene ile değerlendirmek gerekir.apsede olabilir.eğer apse ise apse tedavisi almalısınız çünkü o bölge apseleri tedavisi geciktirilirse fistüle neden olur

 255. iyi gunler hocam benim ne yanma var ne kanama sadece bazen bir sislik hissediyorum ve yikandiktan belli sure sonra sanki diskim ucuna kadar gelip gidiyor gibi oluyor ve ondan sonra koku gelmeye basliyor birdahaki dus alasiya kadar devamli kokuyor nedeni ne olabilir kacinci seviyedir 18 yaşındayım gitmeyede korkuyorum acikcasi sorularima cevap verirseniz cok mutlu olurum

  Op.Dr.Seher Şirin
  Bakırköy IDEA Genel Cerrahi Uzmanı
  Ikınma sonucu damar göllenmesi olabilir. Bu da gaz ve dışkı kaçırmanıza neden olabilir. Muayene olmadan bir şey söylemek doğru değil.
  Geçmiş olsun

 256. Iyi gunler hocam bende ne kanama nede agri var bazen sislik hissi oluyor birde bazen sanki diski ucuna kadar geliyor kendimi sıkıyorum sonra karnim gurulduyor ve sonrasinda hep pis bir diski kokusu gelmeye basliyor burnuma yikaninca geciyor 7 8 saat sonra tekrar basliyor koku nedeni ne olabilir birde kacinci seviyedir ameliyat olmakmi lazım cevaplarsaniz sevinirim
  Op.Dr.Seher Şirin
  Bakırköy IDEA Genel Cerrahi Uzmanı
  Ikınma sonucu damar göllenmesi olabilir. Bu da gaz ve dışkı kaçırmanıza neden olabilir. Muayene olmadan bir şey söylemek doğru değil.
  Geçmiş olsun

 257. Slm yaklaşık 8 senedir basur var bende ağrı kanama yanma var hastaneye gittim ilaç verdi aneskop ile bakmadi hiç fustul olabilir mi bende cvp
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Bu sorunuza cevap verebilmek için muayene etmek lazım.

 258. Ameliyat şart mi basur için kanama var bende
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  En ileri derecede değilse ameliyat gerekmez ayakta yapılan girişimsel tedavi yöntemlerinden biri uygulanabilir.

 259. Çok kötüyüm lazer ameliyatı önerdi ama basur memeleri disarda olur mu ki
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Muayene eden doktorunuz uygun görmüşse olur.

 260. Merhabalar hocam bende kucuk meme var donem donem agri yapyor balon gibi ama kanamam olmadi uzun sure aykta kalinca ayri oluyor dusari cikiyo memenin etrafi agriyor kesik gibi
  Op.Dr.Adil Altınsoy(Proctoloji Uzmmanı
  Anaskop ile muayene olmalısınız Anlattıklarınıza göre derecesi çok ilerlememiş ihmal etmezsen iyi olur

 261. mrb makat kismimda 1 tane meme var bu buyuk abdestimi yaparken sanci ve yanma yapiyo her hangibi kanama yok wc den cikdiktan sonra sizlama devam ediyo ve gaz kacmasi oluyo hocam ne yapmam gerekiyo
  Op. Dr. Atilla Kaya
  tedavi olmalısın.

 262. Hocam 1 hafta içinde 2 kez kan geldi daha sonrasında gelmedi 2 haftadır kabız gibiydim. Su tüketim lif aldım kabızlıgım gitti ama kucuk bir memecik oluyo elımle anlayabılıyorum sonra gidiyor. Nedir ne yapmam gerekir?
  Op. Dr. Seher Şirin
  IDEA İzmir Şubesi Poctoloji Uzmanı
  hemoroid oluşmuş olabilir.ama kanama olduğu için anoskopi muayenesi mutlaka yapılmalı.gelirseniz muayene ile durumunuzu değerlendririp en uygun yöntemle tedavinizi yapabiliriz

 263. Mrb hocam bende tuvalete çıkınca idrarın ilk çıkma anında aşırı bir ağrı oluyor devamında ayrı gciyr ve tuvalattendn çıktığımda yanma oluyor öncelerde kanama çok oluyordu simdi ise yok denecek kadar az bi damla kadar ne yapmam gerekiyor fitil tedavisi iyi gelirmi
  Op. Dr. Seher Şirin
  IDEA İzmir Şubesi Proctoloji Uzmanı
  kanamanın nedenini tespit etmek için mutlaka anoskopi muayenesi yapılmalı.hemoroid yada fissür dışında bir nedneide olabilir.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz.şikayetiniz fissüre benziyor gelirseniz muayene ile değerlendirip botoxla tedavi edebiliriz böylece ameliyatın risklerini yaşamamış olursunuz

 264. İyi günler hocam ben doğum yaptim ve o sirada hemeroid çikti daha öncesinde yoktu 4 ay oldu doğum yapali bugün ilk kez kanamam oldu ama az oldu fışkırma falan olmadı ne yapmaliyim ve kaçinci derecedeyim acaba ?? Cevabınızı bekliyorum
  Op. Dr. Atilla Kaya
  IDEA Kadıköy Şubesi Proctoloji Uzmanı
  kanama mutlaka anoskopi muayenesi ile değerlendirilmeli.tedavi olmalısınız.anemiye neden olur.

 265. Selam hocam hemour 4cı aşamada ameliyat olmamam gerektir dedı Dr hem içerd ve dişarda var ne yapmam gerektir yardımcı olursanız sevınırım hocam
  Op Dr Ergun Aygören
  IDEA Bursa Şubesi Proctoloji Uzmanı
  dış hemoroidleriniz cerrahi olarak tedavi edilir.iç hemoroidleriniz muayene ile değerlendirilip uygunsa laser ve rbl ile tedavi edilebilir

 266. Mrb hocam benim.makatim da meme gibi bişey var ama ne ağrı nede kanama yapıyo bu basurmudur bu arada hamileyim 3 haftam kaldı dogumuma kullandigim ilaclar şişlik yapabilir mi
  Op Dr Adil Altınsoy
  basur kanamayabilir ve ağrımayabilir, hamileliğin kendisi şişlik yapabilir

 267. Hocam ben çok kötü korkuyorum fazlasıyla meme olup böle sanki birbirine girmiş bağlanmış lavobadan sonra kötü oluyorum kanama var fazlasıyla ameliyat şartmı lütfen yardım edin
  Op. Dr. Seher Şirin
  muayene ile değerlendirip ameliyatsız yöntemlerle de tedavinizi yapabiliriz

 268. Her lavaboya girdigimde ikindigimda kanama oluyor ve yanma oluyor ve yanma gecmiyor 2 saat sonra geçiyor elle kontrol ettik fakat hic bisi yoktu yardimci olurmusunuz
  Op Dr seher Şirin
  İdeaklinik Bakırköy proctoloji uzmanı
  şiayetleriniz anal fissüre benziyor,gelirseniz muayene ile değerlendirip botoxla tedavinizi yapabiliriz.beslenem ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenleyin

 269. merhaba yaklaşık bi senedir makatta 3 tane meme var hamileliğmde çıkmıstı sadece tuvaletimi yaparken dısa doğru cıkıyor ağrı ve kanama yoktu ama 3 gündür makatın dısında sivilceden büyük bi şey cıktı çok acı veriyo tuvalete çıkamıyorum hatta otururken bile zorluyor sizce basur muyum
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Tahmin etmek yerine muayene edip kesin tanı koymak lazım.

 270. Merhaba. İki gün dür dış basur başlangıcı var bende küçük mi meme şeklinde normalde ağrı yok ama büyük tuvaletim yapar ken çok acı veriyor
  Op. Dr. Atilla Kaya
  anal hematom yada tromboze hemoroid olabilir.gelirseniz muayene ile değerlendirip ,hematom yada tromboze hemoroid ise açınca ağrı hemen ortadan kalkar

 271. Hocam iyi günler,
  Benim sikayetim doktora makatta şişlik ve ağrı yüzünden gittim genel cerrahiye. Agri cok aci veriyor ve sag tarafta bulunmasindan dolayi sag ayagimi oynatamaz duruma geldim cok aci cekiyorum. Doktorum bana tromboze hemeroid dedi ve kremler ve haplar yazdi fakat tuvalete buyuk abdestimi yapmaya gidemiyorum son gittigimde ikinmaktan korktugum icin cikaramadim ve cok acili bir agri gecirdim ne yapmam gerekiyoru hocam?
  Op.Dr.Adil Altınsoy(proctoloji)
  Agrın cok ise uyusturulur 10 dakikada bosaltılır rahatlarsın

 272. Mrb hocam benim makatin agzinda 2 tane ortasindan siyahlamis(morlasmada var) 1 tanede normal cikmis bir et parcasi var 2 gundur agridan duramiyorum tuvalete gidip el yordamiyla iceri dogru ittiriyorum fakat girip geri cikiyor ne yapmam lazim
  Konuya gore 4.derece tromboze basur gibi duruyor fakat kanama hic olmadi
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Şikayetin tromboze hemoroid gibi görünüyor,muayene ve gerekli tedaviden sonra cerrahi veya girişimsel tedavi düşünülebilir.

 273. Merhaba,aylar önce fark ettim ncak sanırım daha önceden beri de olan makat çevresinde şişliklerim var.Özellikle tuvalet esnasinda belirginleşen mor renkte ve nohut buyuklugunde 3 tane şişlik var.Hiç kanama ve ağrı olmadı ancak gerek tuvalette temizlik olsun gerekse şiştigi zaman verdigi rahatsizlik hissi olsun biraz sorun olabiliyor.Sizce türü nedir? öğrenirsem ona gore önlem almayı isterim.Teşekkürler…

  • hemoroidler iç ve dış diye ayrılır.birde 1,2,3, ve 4 diye derecelendirilebilir.tuvalette dışkılarken ıkınma nedeniyle şişliğin artması normal.dış hemoroidler cerrahi olarak tedavi edilir.iç hemoroidlerde ise derecesine göre tedavi şekli belirlenir.RBL,laser yada THD ile tedavi edilebilir.
   Op.Dr.Ergun Aygören

 274. merhaba bende kendimi bildim bileli hemoroid var. tuvaletemi yaparken çıkan 3-4 tane meme var. ameliyattan sonraki hayatımda anal seks yaptığımda hemoroid hastalığının tekrarlama riski var mıdır?

 275. Ben 4 derece hemeroid problemim var 5 memesi var büyük elime gelen napmam lazım hocam

 276. İyi akşamlar iç hemoroid 2 tane et pacasi gibi doktorum procto gylon krem ve fitil verdi daflon da içiyorum fitil ini bitir ilaçlara devam dedi sicaksu banyosu da yapıyorum tam olarak ne kadar zamanda kaybolur şişlikler 20 gün bugün doktorum ameliyata gerek yok dedi

  • ameliyatsız yöntemlerle tedavi olabilirsiniz.hemoroid çürük diş gibidir,mutlaka tedavi edilmesi gerekir.ilaç tedavisi ancak şikayetlerinizi azaltır
   Op.Dr.Atilla Kaya

 277. S.a hocam makat bolgesinde 6tane şişlik var ağrısı ful devamlı uyutmuyor nasıl kurtula bilirim hocam dışta belirgin

 278. hocam şimdi benim basurum ıkınınca ya da dışkılama sırasında ortaya çıkıyor sonra ayağa kalkınca kendi kendine içeri giriyor . sizce bu iç basur mu dış basur mu?

  • ıkınma ile içerdekiler dışarı çıkabilir.muayene ile değerlendirilip tedavi olmalısınız.ameliyatsız yöntemlerlede tedavi olabileceğinizi unutmayın.
   Op.Dr.Nizam Kurtdere

 279. Hocam epeydir iç hemoroid var önceleri zorluyordu tuvaleti yaparken dışarı biraz çıkıyordu şimdilerde şişliği azaldı ama tam çıkış ağzında var elimle içini yokladım ve küçük nohut gibi sert birşey fark ettim bu bağımsız birşeydi hemoroid in içinde sabit değildi bu ne olabilir?

 280. Hocam, önce kaşıntı ile başladı. 6 ay kadar kaşıntıdan sonra bir gün kan geldi. Doktora gidince hemeroid teşhisi koydu ve dışarda duran bir meme ucuda vardı.Merkem ve hap tedavisinden sonra yine devam etti ve şimdi kaşıntıyla beraber anüs ağsı kenarlarında acıda hissediyorum sanki iğne batırıyorlarmış etime gibi… Durumum nedir ve hangi aşamadadır sizce ve tedavisi varmıdır.?

 281. Merhaba. Ben 21 yaşında kızım. 2-3 yıl önce basur oldum ve hala devam ediyor. Bu sefer kanama sıklaştı. Her büyük yapışımda şelale gibi kanıyor. Sanki vücudumdaki kan boşalıyor. Sonra biraz acıyor ve bir zaman sonra ağrısı geçiyor. Geçenlerde biraz zorlandim ve acıdan ölüyordum. Sabaha karşı 4-5 gibi acısı geçti. Öyle ki oraya bıçak sokmak istedim. Eminim ondan daha iyidir diye. Bir keresinde doktora gittim ilaç verdi. Ama geçmedi işte.

  • şikayetleriniz anal fissüre benziyor.anal fissür hemoroid şikayetlerinin artmaına neden olur.kliniğimiz makat hastalıklarına spesifik çalışıyor,gelirseniz muayene ile değerlendirip sorunu tespit edip en uygun yöntemle tedavinizi yapabiliriz.size en yakın kliniğimize bu linkten ulaşabilirsiniz..https://www.ideaklinik.com/iletisim
   Op.Dr.Seher Şirin

 282. Hocam bende başta belirtiler oluyordu ama en son tuvaletimden sonra sol tarafta küçük bi şişlik çıktı içeri itsemde geri çıkıyor (ameliyatsız tedavi olabilir mi)

 283. Benim dışa sarkık baya n olcak ağrı da war

 284. Hocam 1 yil önce gittim basur dendi kanamalar durmadi halen pıhtı halinde geliyor arada ve karnimda sürekli siskinlik var

  • tedavi olmalısınız.kliniğimiz makat hastalıklarına spesifik çalışıyor,ameliyatsız yöntemlere yönelik her tür teknolojiye sahibiz,gelirseniz muayene ile değerlendirip uygusa ameliyatsız yöntemlerlelde tedavi edebiliriz.
   Op.Dr.Nizam Kurtdere

 285. Hocam bir yil önce gittim basir dendi kanamalar halen devam ediyo artik pihti halinde geliyo ver karnimda siskin lik oluyor
  Op.Dr.Adil Altınsoy(proctoloji)
  Geciktirmeden anaskop il muayene olup kanama nedeni teşhis edilmeli.Hemoroid ise erken gelirseniz cerrahi olmadan klinikte kolayca ayaktan tedavi olursunuz

 286. Merhaba hocam ben 26 yaşındayım bir haftadır büyük tuvaletimi müshil ilacı alarak yapıyorum bu yüzden ve aile hekiminin verdiği fitil krem ve bir hapı kullanıyorum bugün itibariyle yanma kanama vs herhangi bir problemim yok ancak büyük tuvaletimi yapamıyorum bütün sorunum bu ve elimi makatima götürdüğümde fotoğraflarda gösterilen tromboze hemeroit e benziyor bu ilaçlarla kremle falan geçermi sizce

  • uzun sürebilir.hemoroid de ilaçlar şikayeti azaltır ama tedavi etmez.bu nedenle hastalığınız ilerlemeden tedavi olmanızı öneririm
   Op.Dr.Adil Altınsoy

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Canlı Destek
İletişim Bilgileri