Home / Hemoroid Bilgilendirme / Hemoroid Çeşit ve Dereceleri

Hemoroid Çeşit ve Dereceleri

Hemoroidleri (basur) iç ve dış olarak iki çeşide ayırırız. Gerek oluşturduğu şikayetler, gerek belirti ve muayene bulguları çok farklıdır. Derecelendirmede dörüdüncü sınıfa giren artık birbirine girmiş durumda olanlardır.

DIŞ HEMOROİD

Dış hemoroidler estetik olarak rahatsızlık dışında ciddi şikayet yapmaz, makatın kenarlarında değişik büyüklükte parmak gibi çıkıntı, şişlik olarak hissedilir. Önemli düzeylerde şikayet yapmaz.

Belirtileri

Bu belirtilerin biri veya birkaçı görülebilir.
Ele gelen parmaksı çıkıntı
Büyükse ezilmeye bağlı ağrı
Yeterinde havalanamaya bağlı ıslaklık hissi
Islaklıktan kaynaklanan kötü koku
Kaşıntı

Hastada herhangi bir rahatsızlık varsa mutlaka iç hemoroid veya başka bir problem eşlik etmektedir.

İÇ HEMOROİDLER
İç hemoroidler belirti ve muayene bulgularına göre dört dereceye ayrılırlar.

1. Derece iç hemoroid

Hemoroid memesi üst kısımda 1 cm lik hafif kabarıklık şeklinde görülür yüzeyi tahriş olduğunda kanama eğilimindedir. Genellikle ara sıra kanama dışında ciddi bir şikayet yapmazlar. Hastanın görmesi veya parmakla hissetmesi mümkün değildir ancak uzman tarafından anoskop dediğimiz 1-2 cm çapında 8-10 cm uzunluğunda bir aletle bakılarak tesbit edilebilir. Aslında tıbbi açıdan bakıldığında tedavi gerektirir hastalık sınıfına sokulmaz ”hemoroidal durum” olarak değerlendirilir.
Kabızlığın engellenmesiyle hiçbir belirtisi kalmayabilir. Kanaması da düzelebilir. Kanama durmazsa lazerle basit bir şekilde tedavi edebiliriz.

2. Derece iç hemoroid

Hemoroidin memesi makattan 3-4 cm üst kısımda 1-2 cm lik kabarık kırmızı alan şeklindedir normalde farkedilmez ancak ıkınıldığında dışarı kadar çıkar ve hasta eliyle hissedebilir. Fazla ıkınılırsa memeler de fazla belirginleşebilir. Hasta kalktığı anda müdahaleye gerek duyulmadan kendiliğinden içeri çekilir. Yüzeyi hassaslaştığında kanama olur özellikle tuvalette ıkınma esnasında fışkırma tarzında kanama olabilir ve zamanla kansızlığa yol açabilir. Başka bir problem eklenmedikçe kanama dışında ciddi ciddi ağrı, acı gibi problem oluşturmaz.
Bu düzeyin seçkin tedavisi lazer ve lastikle boğma tedavilerinin birlikte uygulanmasıdır.

3. Derece iç hemoroid

Hemoroid memesi makatın 3-4 cm yukarısında 1-2 cm lik kabarıklık şeklinde farkedilir ıkınmakla dışarı 3-4 cm olarak çıkar hasta elle yardım etmedikçe kendiliğinden içeri giremez ve dışarıda kalır. Kanama eğilimi vardır ıkınmakla fışkırır tarzda kanayabilir, kanama yanı sıra dışarda kaldığı sürece ağrı, kaşıntı, ıslaklık ve dolgunluk hissi en fazla rastlanan şikayetlerdir. Elle içeri itmenin ağrılı olduğu durumlarda hasta bir kaç saat yatarak içeri girmesini bekler.
Bu düzeyde her tür yöntem uygundur. Lazer ve lastik tedavisi uygulanabilir ancak ikinci seans gerekebilir.
Ayrıca THD yöntemi de güvenle ve başarılı bir şekilde uygulanabilir.
Zahmetli bir süreç olduğu için çok tercih edilmese de klasik cerrahi ameliyat da yapılabilir.

4. Derece iç basur

Tedavisi ertelenen hemoroidler zamanla daha ileri aşamalara geçer, 4.derecede artık iç ve dış basurlar birbirine geçmiştir. Dışarıda hissedilen basur memeleri artık içeri girmez elle yardım edilip içeri sokulsa dahi hemen dışarı çıkar. Hasta otururken hemoroidler dışarıda olduğu için ağrı, genel olarak ıslaklık halı, sıkça kanama yeterince temizlenememe gibi şikayetler yapabilir.

Bunların dışında:

Makat sarkması

Hemoroide benzemekle beraber patoloji olarak farklı bir durumdur. Rektum denilen makatın üst kısmı cevreye tutunduğu bağlarını gevşeterek makatın dışına çıkar. Genellikle basur diye baş vuran hastanın muayenesi sonucu kesin teşhis konulabilir. Kontrolsüz bir şekilde çok şiddetli ıkındıkları için zeka düzeyi düşük insanlarda daha sık görülür. İleri yaş hastalardada genel bağ dokusu zayıflaması sebebiyle yaş arttıkça sıklığı artar. Fazla ıkınanlarda daha sık rastlanır. Zamanında tedavisi yapılmazsa ilerleyerek bağırsak sarkması haline dönebilir.

Tromboze hemoroid (boğulmuş basur)

Her derecede iç basur doğum,acı yeme, kabızlık, amip gibi sebeplerle abartılı bir ıkınmayı takiben makadın dışına doğru çıkar. Makat kaslarının sıkması sonucu kan dolaşımı bozulduğu için dayanılmaz düzeyde ağrı ve şişlik olur.

Anal hematom

Bazen aşırı ıkınma sebebiyle makat bölgesinde bir damar çatlar ve cilaltına kanayarak 1 cm ile 5 cm arasında çok ağrılı bir şişlik yapar. Yuvarlak yapıda olması tipik bulgusudur. Makat hastalıkları konusunda çok tecrübeli olmayan cerrahlar hemoroide benzetir ve öyle teşhis koyar ama hemoroidden en önemli farkı hastanın o güne kadar hiçbir şikayeti yokken bir günde çıkmasıdır. Bilindiği gibi hemoroidler derecesine göre 5-20 yıl gibi uzun sürelerde oluşur. Hemoroidden bir diğer farkı tamamen geçici bir durumdur, iyileştiğinde hiçbir belirti kalmaz.

Hemoroid Resimleri

Aşağıda değişik tip ve düzeylerde görsellere bakarak kabaca kendi hastalığınızı tahmin edebilirsiniz. Tahmin edebilirsiniz dedik çünkü kesin teşhis proktoloji uzmanı tarafından konur.

 

Anal Hematom
Anal Hematom
Bir Tarafta 4. Derece Hemoroid
Bir Tarafta 4. Derece Hemoroid
3. Derece İç Hemoroid Memesi Dışarda
3. Derece İç Hemoroid Memesi Dışarda
3. Derece İç Hemoroid İçeri Girmeden
3. Derece İç Hemoroid İçeri Girmeden
3. Derece İç Hemoroid
3. Derece İç Hemoroid
3. Derece Hemoroid
3. Derece Hemoroid
Makatta Şişme Boğulmuş Hemoroid
Makatta Şişme Boğulmuş Hemoroid
Makatta Şişme
Makatta Şişme
Makatta Meme
Makatta Meme
Makatın Dışarı Çıkması
Makatın Dışarı Çıkması
Makat Yanında Cilt Altına Kanama
Makat Yanında Cilt Altına Kanama
Makat Şişliği (Mukozal Ödem)
Makat Şişliği (Mukozal Ödem)
Makat Deformasyonu
Makat Deformasyonu
Makat Çıkması (Rektum Prolapsusu)
Makat Çıkması (Rektum Prolapsusu)
Makat Çıkması
Makat Çıkması
2. Derece İç Hemoroid
2. Derece İç Hemoroid
2. Derece İç Hemoroid
2. Derece İç Hemoroid
2. Derece İç Hemoroid
2. Derece İç Hemoroid
İç ve Dış Hemoroid Birlikte
İç ve Dış Hemoroid Birlikte
İç ve Dış Hemoroid
İç ve Dış Hemoroid
Hemoroid Şişmesi
Hemoroidin Şişmesi
İç ve Dış Hemoroid Görüntüsü
İç ve Dış Hemoroidlerin Görüntüsü
4. Derece İç Hemoroid
4. Derece İç Hemoroidler
4. Derece Hemoroid
4. Derece Hemoroid
4. Derece Hemoroid
4. Derece Hemoroid
Dördüncü Derece Basur
Dördüncü Derece Basur
Dış Hemoroidler
Dış Hemoroidler
Dış Hemoroid Memesi
Dış Hemoroid Memesi
Dış Hemoroid Görüntüsü
Dış Hemoroid Görüntüsü
Dış Hemoroid
Dış Basur
Dış Hemoroid Resmi
Dış Basur Resmi
Dış Hemoroid Hastalığı
Dış Basur Hastalığı
Dış Hemoroid
Dış Hemoroid

About admin

301 comments

  1. uzun sürebilir.hemoroid de ilaçlar şikayeti azaltır ama tedavi etmez.bu nedenle hastalığınız ilerlemeden tedavi olmanızı öneririm
    Op.Dr.Adil Altınsoy

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sizi Aramamızı İster misiniz?