Hemoroid Tedavisi
Hemoroid Muayene Randevusu Basur Tedavi Ücretleri

Anal bölgede görülen hastalıkların hemen hemen tümünde çeşitli belirti ve şikayetler Görülmektedir. Yani hastalık içten içe sinsi sinsi ilerleme gibi bir durumu yoktur. Hasta sorunun farkında olmasına karşın utanma problemi nedeniyle uzunca bir süre doktora gitmeye çekinir. Fakat ciddiye almadığımız sorunlar bazen karşımıza kanser olarak da çıkabilir. O nedenle mutlaka yaşadığımız anormal durumlar için doktora gitmek gerekir. Sitemiz hemoroid hastalığı ile alakalı olması nedeniyle bu yazıda hemoroid hastalarında görülen belirtileri ele alacağız.

Hastalarda Görülen Şikayetler

İç Hemoroid Belirtileri

İlk olarak hastalığın 2 farklı gruba ayrıldığına belirterek başlamak istiyorum. Anüs iç kısmında görülen iç anüs çevresinde görülen ise dış basur olarak ayrılmaktadır. Burada yapılan ayrıştırmanın nedeni her ikisininde farklı belirtileri olmasından kaynaklıdır. İlk olarak iç basur belirtileri ile başlayalım.

Makatta Kanama (Dışkılama Esnasında)
Hastalık ilk olarak dışkılama esnasında kanama ile ortaya çıkmaktadır. Lütfen dikkat tüm anüs kanamaları hemoroid olmayıp, aynı zamanda makat ve kalın bağırsak kanseri olabilir. O nedenle 1 haftadan uzun süren makatta kanama şikayetlerinde mutlaka doktora görünmelisiniz. Hastalar uzun süre tedavi olmadıklarında bu kanamalar kişide kansızlığa neden olmaktadır. Vücudun ihtiyacı olan 5-6 Litre kan düzeyi ciddi anlamda düşebilmektedir.

Anüs İçinde Meme Oluşumu (Toplardamar Genişlemesi)
İlk olarak kanama şeklinde ortaya çıkan hemoroid önlem alınıp, tedavi edilmediğinde sürekli ilerleme durumu oluşturacaktır. 1. ve 2. derece derken yaşadığınız şikayetler daha belirgin hale gelecektir. 2. Derece basur halini aldığında anüs iç kısmında şişlik gibi bir meme oluşacaktır. Bu anüs bölgesinde bulunan toplardamarın genişlemesi halidir. Dışkılama esnasında dışkı ile anüs dışına çıkar, siz ihtiyacınızı giderip doğrulduğunuzda kendiliğinden anüs içine girmektedir. 3. Derece olması halinde ise çoğu zaman anüs iç kısmına girmeyip, parmakla sokmak gerekebilir.

Anüs Çevresinde Şişlik
Hastalık 4. derece yani son evreye ulaşması halinde ise artık genişleyen toplardamar sürekli anüs dış kısmında şişlik gibi durmaktadır.

Ağrı (Tromboze Basur)
Evet arkadaşlar hastalığın derecesi ilerledikçe şikayetleri de artmaktadır. 3. ve 4. derece olması halinde tromboze hemoroid dediğimiz basur boğulması meydana gelmektedir. Anüs dış kısmında bulunan meme makat kasları arasında sıkışarak boğulmaktadır. Normalde hiç ağrısı olmayan hemoroid hastalığı tromboze olması halinde ciddi bir ağrıya neden olmaktadır. Bu süreçte tedavisi de yapılmadığı için hastalara önerim sıcak oturma banyosu uygulamaları yönünde olacaktır. Tabii ki tüm ağrılar hemoroid ile alakalı olmayıp, Anal Fissür, Anal Hematom gibi hastalıklarda ciddi anlamda ağrı ve can yanmasına neden olmaktadır.

Kaşıntı
Hemoroid memeleri anüs dışında olması halinde ciddi anlamda kaşıntıya da neden olmaktadır. Kıyafetlere sürtünmesi nedeniyle makat kaşıntısı olabilir. Tabii ki yine her makatta kaşıntı basur olduğu anlamına gelmez. Anüs çevresinde görülen kaşıntının en önemli nedeni Anal Dermatit dediğimiz mayasıl olmaktadır. Kaşıntı şikayetinden kurtulmak için kortizon içermeyen Pruzon krem kullanabilirsiniz.

Islaklık
İç basur belirtilerine dair aktaracağım son buldu makatta ıslaklık olup, anüs dış kısmında yer alan memeler iç çamaşırı hafif ıslak hale getirebilir. Aynı şekilde çok değilse bile kötü kokuya neden olacaktır. Unutulmaması gereken akıntı ve kötü kokunun asıl nedeninin apse, iltihap ve Anal Fistül problemidir.

Dış Hemoroid Belirtileri

Yazının giriş kısmında hastalığın ikiye ayrıldığını belirttik ve iç basur hastalarında görülen şikayet ve belirtileri yukarıda başlıklar halinde ele aldık, şimdi ise daha nadir görünen dış hemoroid belirtilerini ele alacağız. Estetik yönden kötü görünmesi dışında ciddi bir sorun teşkil etmez.

Anüs Çevresinde Şişlik
Cilt altında bulunan toplardamar muhtemelen kabız insanların en sık yaptığı hata ıkınma sonucu genişlemeye neden olmaktadır. Şişliğin büyüklüğü mercimek tanesi kadar olabileceği gibi ceviz büyüklüğüne ulaşabilir. Kişi kendisi bu durumu fark edeceği gibi cinsel ilişki esnasında eşinizde fark edebilir.

Hastalığın Nasıl Oluştuğunu İzleyelim mi?
Yukarıda ben basur hastalığının evreleri ve oluşum sürecini anlatmaya çalıştım. Fakat görsel materyaller her zaman daha etkili olmaktadır. Yabancı kaynaklardan biri animasyon şeklinde iç ve dış basur probleminin nasıl oluştuğu ve nasıl ilerlediğini göstermektedir.Aşağıda yer alan video’da izleyebilirsiniz.

Hangi Doktora / Bölüme Gitmeliyiz?
Yukarıda yer alan şikayetlerin her biri ciddi olup, 1 hafta içinde geçmemesi halinde mutlaka teşhis ve gerekiyorsa tedavisi için doktora müracaat etmeliyiz. Peki anal bölgede görülen bu şikayetler için hangi bölüme randevu almak gerekir. Bununla ilgili geniş kapsamlı detayları farklı bir sayfada ele alacağız.

636 Comments

Add a Comment
 1. Merhabalar hocam.1 haftadır afedersiniz tuvalet ihtiyacım olduğu vakit çıkarken zorlanma ve acı hissediyordum.Bugün kontrol ettim.Makatın hemen hemen dış kısmında hafif mora çalan bi renkte şişlik mevcut.Sizce bu neye işaret ve ne yapmam gerekiyor.Şimdiden vereceğiniz cevaplar için çok teşekkür ediyorum

  1. anal fissür veya hemoroid olabilir.gelirseniz muayene ile değerlendirip ameliyatsız yöntemlerle tedavinizi yapabiliriz
   Op.Dr.Seher Şirin

 2. Merhaba ben daha once hemoroid dim ama yakinlarda yaralanma sonucu bagirsak ameliyati oldum karnjmdan zarar goren kismi kesip yapistirdilar rontgen sonuclarida iyi cikti eve geri geldim buyuk tuvalete gittigimde ilk baslarda sorun yoktu sonra eskisi gibi arada zorlama olunca kan geldi bazen hic gelmedi yani ameliyattan sonra 30 defa gitmissem 8 defa geldi ama bugun uyandigimda ic camasirimda kan okdugunu gordum yani eskiden tuvalete gittigimde oldugu kadar sonra wc ye gittim ilk basta gelmedi sonra bir damla kan geldi durdu bendeki hemoroid devamli dista bekliyot ama doktor ic kisimdada sislik oldugunu soylemisti boyle olmasi gece kanamasi ilk defa oldu normalmidir
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Anoskopla muayene ve gerekirse başka tetkiklerle kanamanın kesin sebebini öğrenmek lazım.

 3. Hocam 2 gündür anüs ağzında bir acı var ilk etapta çatlama var diyip önemsemedim ama bu gün anüsün iç kısmında elimle yokladığımda şişlik ya da bi sertlik gibi bi şey var.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Fissür olabilir,muayene edip kesin tanı koymak lazım. Fissür ise botox enjeksyonu ile tedavi edebiliyoruz.

  1. anal hematom olabilir.çatlak tedavisi ilk başladığında yapılmazsa kronik hale gelir bu nedenle muayene olup tedavinizi yaptırmalısınız
   Op.Dr.Ergun Aygören

 4. Hocam anüs çevresinde sızıntıli bir ağrı var zorlamadan mi basur müdür acaba
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Muayene ederek anlaşılabilir.

  1. kabız kalıyorsanız hem zorlamaya hemde hemoroide bağlı olabilir.gelirseniz sorunlarınız büyümeden ameliyatsız yöntemlerle tedavinizi yapabiliriz
   Op.Dr.Ergun Aygören

 5. 2 gün önce kabız oldum. Çizercesine bir acıyla dışkıladım tuvalet kağıdına kan geldi. Bugün yine aynısını yaşadım. Dışkılayınca makat bölgesi yanıyor. Dışında şişlik meme falan yok ne ilacı kullanmalıyım neler yapmalıyım. Büyük tuvaletim kabusum olmaya başlıyor

  1. İlk 1-2 haftalık dönemde bölgesel uyuşukluk sağlayan ve anal kasları gevşeten ilaçlar yüzde 30-40 oranında iyileşme sağlayabilir yani kullanan 100 hastadan 30-40 kadarında tam iyileşir.
   Sıcak suya oturma makat kaslarının gevşemesi ve ağrıyı rahatlatması nedeniyle önerilir. Özellikle dışkılamadan önce 5 dakika,sonra 5 dakika dayanabileceği kadar sıcak suya oturması yeterlidir.
   Op.Dr.A.Şahap Barlas

 6. makat kanamalarında ilk etapta yapılması gereken anoskopi muayenesi yapılması gerekir.kanama ciddiye alınmalıdır.
  Op.Dr.Demet Ağras

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2017