Home / Doğal Hemoroid Tedavileri / Alternatif Hemoroid Tedavileri

Alternatif Hemoroid Tedavileri

Bu tedavilerin bir kısmı bilimsel olarak anlamlı olsa da genellikle doğru teşhis konmadan uygulandığı için bir anlam ifade etmez. Teşhisinizi bir proktoloji uzmanına onaylatmadan herhangi bir tedavi uygulamanız doğru bir yaklaşım olmaz.

Hemoroid Sıcak Uygulama Nasıl yapılır

Hemoroid Hastalığı Doğal Tedavi Yöntemleri arasında en sık uygulananı neredeyse herkes tarafından bilineni sıcak uygulamasıdır. Çok değişik şekilde uygulanmaktadır, termofor, ısıtılmış tuğla, ılık su bulunan şişe ve en yaygın yapılanı sıcak su oturma banyosu.Sıcak Uygulama Yöntemiyle Yapılan Banyo Türüdür
Yukarıda bahsettiğimiz termofor, ısıtılmış tuğla, ılık su bulunan şişe uygulamaları pratik olmaması, ısısının iyi ayarlanamaması sebebiyle yanıklara neden olması sebebiyle pek önerilmez.
İçine oturulan sıcaklık Makat kaslarında gevşeme yaparak var olan ağrıyı azaltır yani sıcağın tek faydası ağrıyı azalmatktır, hemoroidi tedavi etmek gibi bir etkisi yoktur. Elde edilen bu rahatlama geçicidir hasta bir süre sonra aynı şekle döner. İhtiyaç durumunda onlarca defa oturulabilir. Sıcak uygulama sadece şikâyetlerin geçici azalmasını sağlar hastalığın derecesini etkilemez.

Sıcak Su Oturma Banyosunun İçine Ne Konur

Eskiden rivanol toz, betedin, zefiran gibi şeyler konurdur ama aslında içine konulan ilacın hiçbir işe yaramadığı, ek bir kazanç sağlamadığı tespit eidldiği için artık içine ilaç konmamaktadır. Eski doktorların yazdığı reçetelerdendir.

Hemoroid Ağrısı İçin Ilık Suda Ne Kadar Oturulmalıdır?

Genellikle 3-5 dakika oturmak yeterli olmaktadır, daha fazla oturmanın daha fazla faydası yoktur ama ağrının şiddeti çok olduğunda bazen hastalar içinden çıkmak istemez. Uzun süre ya da sık sık oturmanın hiçbir zararı yoktur.
Şişliğin, buna bağlı olarak da ağrının azalması zaman alacağı için 4-6 gün devam edilebilir.

Basurun Ağrısı Nasıl Geçer

Yukarıdakilere ek olarak Anuflex Merhem kullanmak ılık sudan alınan cevabın onlarca katı kadar etki elde edilmesini sağlar. Ilık su oturma banyosu yanı sıra Anuflex kullanın ve daha kısa sürede rahatlayın.

Bu dönemde bir diğer sorun da kabızlıktır, kabız kalınması durumunda şişlik daha da çok artabilir. Şişliğin artması ağrının dayanılmaz düzeylere çıkmasına neden olabilir.

Yazan
Proktoloji Uzmanı Op Dr Adil Altınsoy

Kaynak
https://jamanetwork.com/journals/jamasurgery/fullarticle/213201?resultClick=1

Hemoroide Sülük Yapıştırma

Hemoroid Hastalığı Tedavi Yöntemlerinden Biriside Sülükle Hemoroid Tedavisidir Sülük Yöntemi Özellikle Ağrıların Azılması Amacı İle Kullanılabilecek Bir Yöntemdir.
Normalde hemoroid tedavisinde sülük yapıştırmanın hiçbir yararı olmaz çünkü memelerin içinde dolaşan kanın sülük tarafından emilmesinin kan kaybı dışında bir anlamı yoktur, boşu boşuna kan kaybedilmiş olur.
Ancak hemoroidin şiddetli ağrı yapan bir türü olan tromboze hemeoroidde (boğulmuş basur) meme içindeki bekleyen pıhtılaşmış kanın alınması ağrıda ciddi azalma sağlar. Boğulmuş basurun bilimsel tedavisinde de içerde basınç yapan kanın alınması uygulaması vardır. Bu kanın alınmaması halinde ya vücut tarafından emilir yada zayıf bir yerden kendiliğinden akar ancak bu haftalar alabilir. Her halükarda hasta 1-2 haftada rahatlar.

Boğulmuş basura sülük yapıştırılması halinde basur memesi içindeki basınç oluşturan kanın sülük tarafından emilmesi hastada rahatlama sağlar. Geçici olan bu durum sülük sayesinde daha kısa sürede düzelmiş ve ağrı daha çabuk geçmiş olur. Boğulmuş basur dışında sülük kullanmanın hiçbir bilimsel değeri yoktur hatta kirli alan olması sebebiyle zarar verebilir.
Sülüğü kullanıp iyileştiğini söyleyen kişilerin durumu budur yani gerçek basur değildir ve de iyileşen hastalık da basur değildir.

Basurda Sülük Tedavisi Nasıl yapılır

Yukarıda yazdığım gibi normal basurda etkisi yoktur. Sişmiş basurun en şiş , en belirgin mor olan yerine slüğü yapıştırın ve o şekilde bekleyin. Hayvan ağırlığının 5-10 katı kadar kanı emebilir. Ağrının  düzeyi azaldığında sülüğü çekerek alın. Bir süre daha vişne çürüğü renginde kan akacaktır, önemsiz bir durumdur ertesi gün düzelir.

Normal basur da sülüğün herhangi bir faydası olmaz ama plasebo etkisi(iyileşeceğim beklentisi) olabilir. Sülük yapıştırmak yerine hiçbir tedavi uygulanmasa bile boğulmuş basur kendiliğinden 3-7 günde tamamen iyileşip eski haline döner.

Jilet atma (hemoroid hacamat etme)

Normal basur da hiçbir iyileştirici etkisi olmaz, boğulmuş basur da boğulan kısımdaki kan pıhtılarını azaltarak basıncı düşürdüğünden ağrı hızla azalır. Ciddi enfeksiyona sebep olabileceğinden tehlikeli bir işlemdir.

Alternatif tedavilerin bilimsel desteği olmadığı için başarı şansı düşüktür ve bütün hastalıklar gibi öncelikle bilimsel tedavi yöntemleriyle tedavi edilmelidir.

Bitkisel Hemoroid Tedavisi

Patlıcan sapı;Kemer patlıcanın yeşil sap kısmını 1 bardak suya bir patlıcan sapı hesabıyla kaynatıp bu sudan sabah akşam bir bardak içilir.

At kestanesi;Kestaneler ezilerek un haline getirilir yemeklerden önce bir çay kaşığı yutulur.Kanayan basurda kanamayı azaltır.

Çemen yağı;25 gr. çemen unu, 75 gr. zeytinyağı, 25 gr. çörek otu yağı, 300 gr. su karıştırılıp kaynatılır.Suyun tamamı buharlaştığında kalan yağ süzülür.Bu yağ basura sürülür basurdan kaynaklanan şikayetler azalır.

Civan perçemi pelin otu ile beraber kaynatılıp çayı hazırlanır. Bu çaydan günde bir bardak içmek ve hemoroite sürmek rahatlatıcı etki yapar.

Ezilerek un haline getirilen kara kavak tomurcukları zeytinyağı ile merhem haline getirilip basur memelerine sürülmesi şişlik ve ağrının çabuk geçmesini sağlar.

Ihlamur,keten tohumu,meyan kökü ve ceviz yaprağının beraber öğütülüp balla macun yapılıp yemeklerden 1 saat önce 1’er şeker kaşığı yenilmesi şikayetleri geçirir.

Hemoroid Bitkisel Tabletleri

İnternet üzerinden araştırdığım kadarıyla yüzlerce bitkisel tablet ve kapsüller var nerdeyse hepsinin ortak özelliği tamamen şarlatan zihniyetle söylenen “%100 etkili,kesin sonuç,en etkili formül,en iyisi bizimki ,3 adımda kurtulun, üç günde tedavi” gibi ipe sapa gelmez iddialarla doluydu. Hiç bir ürün, ilaç, kapsül, karışım hemoroidal hastalıkları  bilimsel olarak tedavi edemez. Etseydi doktorlar niye hemoroid ameliyatı yapsın verir ilacı rahat ederdi. 🙂

Hemoroid ilacı

Yazan
Makat Hastalıkalrı Uzmanı Dr Nizam Kurtdere

Kaynak
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hemorrhoids/symptoms-causes/syc-20360268

About admin

40 comments

 1. Hocam ben kan şikayeti ile dr a gittim.ancak kan bir defa ve pecetede iz seklinde oldu . Dr hem yirtik hem 2 nci derece hemeroid dedi. İkininca disari cikiyor. Agri aci yok ama tedirgin ediyor.her iki tarafta da var. Ameliyat olmalimiyim hangisini tavsiye edersiniz
  Op.Dr.Atilla KAYA
  lazer ve boğma yöntemi en rahatıdır

 2. merhaba hocam 26yadindayim iki haftadir makat ici kasinma ve 2-3 gun arayla azda olsa kanama oluyor ve diski yaparken aci hissediyorum sebebi ne olabilir?, alternarif bir tedavi onerebilirmisiniz.tsk
  Op.Dr.Atilla KAYA
  tedavi öncesi kanamanın kanserden kaynaklanamdığından emin olmalısınız.

 3. merhaba hocam. Yaklaşık 3aydan beri makatta ağrım oluyo çok zorlandığımda ilk zamanlar bi kaç damla kanama oluyordu şimdi kanama yok şimdi de sivilce kadar şişkinlik var dis hemoroid galiba annem ve babamda da buna benzer hastalık var doktora gitmedim çekiniyorum. Bunun Tedavisi var mi? şimdiden teşekkürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anlattıklarınız makat çatlağına benziyor ama muayene olsanız daha doğru olur

 4. mrb. hocam 25 yaşınddayın 11 aydoğumdan sonra hemoroidler oluştu dayanılmayacak şiddette arı ve kanama oluyo haraket etmemi engelliyokabızlıkta var. tuvalete gitmeye korkuyorum. doktor çatlak var ameliyattan başka çaresi yok dedi.ama ben korkuyorum olmadım. ameliyat kesin çözümmü? olduktan sonra tekrarlama durumu varmı ?onu öğrenmek istiyorum.teşekkürler.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ameliyatın başarısı % 99
  botox tedavisini de araştırın onun başarısı % 95

 5. Mrhba hocam. İlk defa karşılaştığım bir durum makat bölgesinde dayanılmayck derecede yanık acısı şeklinde rahatsızlığım ve küçük noktalar şeklinde sivilce gibi yaralar ve şişkinlik var. Bunlar basur belirtisi olabilir mi? Bunlar anüste yanmaya sebep olur mu ? Şimdiden teşk.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bu bulgular basur düşündürmez

 6. Slm hocam 22 yaşında 6 aylık hamileyim makat bolgemde küçük meme oluşuyordu onceden kendiliginden sonuyordu suan olan sonmedi ve elledigimde memenin icinde sanki küçük sivilceler var basur olabilirmi icindeki de kan pihtisi mi acaba ? Cevap yazarsanız cok sevinirim cok korkuyorum simdiden teşekkür ederim.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  makatta pıhtı toplanması olabilir

 7. slm hocam. bir haftadir makat boölgemde bir meme gibi bir şey elime gelıyor. bu acaba tahmin ettiğim memeı basur mudur. erken teşhis fayda olurmu. doktora gitmeye pek yanaşmıyorum. nasıl bır tavsıyede bulunabılırsınız. saygılar
  Op.Dr.Atilla KAYA
  hemoroid yıllar içinde yavaş yavaş oluşur sizdeki makatta pıhtı toplanması olabilir

 8. Hocam, K ile başlayan S ile biten anal krem tüğlenme ve ciltte bozukluklar yapıyorsa neden başka krem vermiyorlar, çekine çekine kullanıyorum ve kullanmaya başladığımdan beri yüzümde vücudumda akneli büyük sivilceler çıkmaya başladı acaba ilaçları yarıda bırakıp başka doktora mı gitsem öneriniz nedir hocam?
  Fizik tedaviye de gitmem gerekiyor bir sürü ilaç karışıcak, önerinizi tavsiyenizi almak isterim.
  Şimdiden teşekkürler..
  Op.Dr.Atilla KAYA
  aslında ciddi bir etkisi yok bırabilirsiniz ama öyle bir yan etkisi de yok

 9. Mrb Hocam
  Özge adlı bir kardeşimiz 14 yaşında olduğunu söylemiş ve siz cevaben 14 yaşında bir çocukta hemoroid olmaz demişsiniz. Fakat sitenizde “çocuklarda hemoroid” başlığı altında çocuklardaki hemoroidden bahsediyorsunuz. Bu konuya bir açıklık getirebilir misiniz.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Bu yazı herhalde webmaster tarafından eklenmiş hemen düzeltiyorum,
  uyarınız için teşekkürler

 10. Merhaba,ben 14 yaşındayım.
  Tuvalet sonrası makat bölgesine peçete süremedim canım acıdı. Annem baktı ve içten sertlik olduğunu söyledi, bir kaç gün önce 3 saat boyunca bisiklet sürdüm bu mu etki yaptı? Tuvalet sırasında zorlandığım sıralarda kanama oluyor ve neredeyse 1 buçuk yıldır akıntım var. Nedeni nedir?
  Opr.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  Genel cerrrahide muayene olun.

 11. 19 yaşındayım. Makatta elimle hissedebildiğim küçük sert bi şişkinlik var. Acı veriyo. Bağsur mudur? Doktora gitmek istemiyorum, başka bi çözüm yolu var mı?
  Opr.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  Hemoroid veya anal hematomdur.

 12. Merhaba hocam benimdemakat bolgemde dış sagtarafta sislikvar içi sert mercimek tanesi kadar birkaç gündür de aciyor birazda kızarıklık oldu ama kanama gibi birşey bazende zorlandığında önceden ince bir kanama oluyordu ne yapan gerekiyor tsk ii cls
  Opr.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  Sabahları 2 tane daflon tab alın.

 13. merhaba hocam 40 yaşındayım uzun zamandır basur rahatsızlığı çekiyorum yediklerime dikkat ettiğim sürece sorun yok bu ara dikkat edemedi son 2 gündür aşırı derece rahatsızlık veriyor hava şartlarından dolayı şu an rahatsızım ve ishal olmuşum tuvalete gitme ihtiyacı ister istemez oluyor lakin kabus gibi kanama mevcut ağrı şişlik mevcut ayrıcı dışarda uzantı şeklinde parçada mevcut daflon tablet kullanıyorum başka tavsiyeniz nedir teşekkürler
  Op. Dr. Ali Rıza Şahap BARLAS
  kanama varsa mutlaka muayane olmanız gerekir, aynı anda gereken tedaviyi de planlıyoruz

 14. Meraba hocam makatimda 2 tana kucuk meme seklinde sey var bunlar kendiliqinden kaybolurmu veya kendi kendime yapicam bi tedavi varmi???
  Op. Dr. Ali Rıza Şahap BARLAS
  kliniğimizde muayene ücretsiz gelirseniz muayenenizi yapar ilaçla tedavi olup olamayacağı konusunda bilgi verebiliriz

 15. Merhaba ben 14 yaşındayım , Ve 1,5 aydır (haftada bazen 1 gün olmuyor) makatımın üzerine işkenceyle oturuyorum ama sadece sabah ve öğle civarları oluyor . akşam öyle bir sıkıntım olmuyor ve tuvaletimi yaparken sanki dışkı sepsert bişey gibi hissediyorum . Gerçekten çok korkuyorum önemli birşeymi ???
  Op.Dr.Atilla KAYA
  şikayetlerin anal fissüre benziyor.tedavi olmalısın.ameliyat riskini yaşamak istemiyorsan botoxla tedavi olabilirsin.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarını düzenlemelisin

 16. Merhaba hocam basurumun ustunde mor renkde kan topladi ufak parca neden??
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Anal hematom veya tromboz olmuş olabilir.

 17. Anüs ağız’nın çevresinde yaklaşık 5 tane 3’ü nohuttan biraz büyük 1’i epey büyük 1’i nohuttan biraz küçük memecikler var.Oturup kalkarken ve ıkınırken,otururken şiddetli ağrılara neden oluyor.21 yaşımdayım ve her ne kadar üniversite öğrencisi olup,sosyal alanda kendimi geliştirmiş olsamda utanç duygusunu aşamıyorum.Yardımcı olunuz.

 18. Hocam ben 17 yaşındayım bebeklikten beri hemoroid var bende 11-12 yaşındayken aşırı kanama ve aşırı şişlik oluyordu Şu an ise tuvalet sonrası 2 hemoroid memesi içeri giriyor 2 tanede hep dışarda kalıyor o dışarda olanlar tuvalet sonrası günlerce dayanılmaz acı yaşatıyor bi memenin ucuda kırmızı ameliyat olmayi düşünüyorum siz ne onerirsiniz nasıl bi yol izlemeliyim bide agrilarimi evde nasıl gecirebilirim …
  TEŞEKKÜRLER

  • kliniklerimiz makat hastalıklarına spesifik çalışıyor ve ameliyatsız tedavi yöntemlerine yönelik her tür teknolojiye sahibiz,gelirseniz durumunuzu değerlendirip en uygun yöntemle tedavinizi yapabiliriz.
   Op.Dr.Nizam Kurtdere

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sizi Aramamızı İster misiniz?