Hemoroid Tedavisi
Hemoroid Muayene Randevusu Basur Tedavi Ücretleri

Makat hastalıklarında en sık görülen şikayet ve belirtiler arasında hiç şüphesiz kaşıntı gelmektedir. Vücudun diğer yerlerine göre insanı toplumda daha fazla müşkül duruma düşüren makat kaşıntısı basit bir cilt hasarı olduğu gibi, ciddi hastalık belirti ve şikayeti olabilmektedir. O hastalıklardan biride Hemoroid olup, hastalığın durumu ve derecesine göre kaşıntı problemi görülür.

Makatta Kaşıntı

Basur Kaşıntıya Neden Olan Bir Hastalıktır
Başlıkta yer alan sorunun cevabı evet arkadaşlar hemoroid makatta kaşıntı yapan bir hastalıktır. Dış basur hastalarında sürekli görülen kaşıntı problemi iç basur hastalarında ise genelde 4. derece dediğimiz en son evrede görülür. Çünkü 4. derece basur hastalarında hemoroid memesi anüs dış kısmına çıkarak iç çamaşıra sürterek tahriş olmakta ve kaşıntıya neden olmaktadır. Bir diğer nedeni ise toplardamarlarda kirli kan beklemesi varis hastalarında olduğu gibi kaşıntı yapar.

Makatta Kaşıntının Nedeni Sadece Hemoroid Değil!
Öncelikle yaşadığınız sorunu basur ile ilişkilendirmek doğru değildir. Çünkü anal bölge kaşıntısı problemlerinde basit ve ciddi olmak üzere bir çok neden bulunmaktadır. Hemoroid bu sebeplerin sadece birini oluşturmaktadır. Şimdi dilerseniz anal bölgede kaşıntıya neden olan cilt problemleri ve hastalıklara birlikte bakalım.

Anal Dermatit: Anal bölgede en çok kaşıntı yapan sorunlardan biri olup, aslında hastalık değilde cilt problemi olarak kabul edilir. Halk arasında mayasıl olarak da bilinen Anal Dermatit daha çok kişinin hata ve ihmalleri ile ortaya çıkmaktadır. Dar pantolon giyenlerde makat bölgesi yeteri kadar havalanmadığı için aşırı nemli olur. Bunun dışında sentetik iç çamaşırı kullanımı, ıslak mendik ve temizlikte sabun kullanımı cildin koruyucu tabakasını yok etmektedir. Böylece risklere daha açık hale gelen cilt kızarır, hafif sulu ve akıntılı bir hal alır ve en önemlisi kanamaya neden olacak düzeyde kaşıntı şikayeti görülür. Tedavisi cerrahi yöntem gerektirmeden Pruzon Krem gibi kortizon yan etkisi olmayan ürünlerle yapılır.

Anal Fistül (Makatta Akıntı)
Makat bölgesinde ıslaklık ve kötü kokuya neden olan Makat Fistülü yine en çok kaşıntı yapan nedenler arasında yer almaktadır. Genellikle anal apse olarak başlayan sorun gerekli müdahale yapılmadığı için kendi kendine cilt altına boşalmaktadır. Aslında basit bir sorun gidi görünse de cilt altına boşalan mikrop içeren sıvı her geçen süre dokuya hasar vermektedir. Öyle ki kalın bağırsak ile cilt arasında bir kanal açılmasına neden olur. Kalın bağırsağın son kısmından dökülen dışkı bu kanaldan dışarı çıkmaktadır. Bu şekilde iç çamaşırı ve makat bölgesinin sürekli ıslak kalarak kaşınmasına neden olur.

Kıl Dönmesi Apsesi
Özellikle genç erkeklerde görülen anüs bölgesi hastalıklarından biride kıl dönmesi olup, kuyruk sokumu bölgesinden kılların cilt altına girerek orada bir yumak haline gelmesidir. Vücut cilt altına giren kıl, tüy gibi yabancı maddeleri algılayarak onları yok etmek için bir sıvı salgılamaktadır. Herhangi bir faydası olmayan bu sıvı cilt dışına çıkmak için ter bezleri ve kılların giriş deliklerini kullanır. Her gün 2-3 damla olacak şekilde cildi ve iç çamaşırı ıslatır. Genelde kokusuz olmasına karşın mikroplu olması halinde kötü kokuya neden olur.

Patlıcan, Domates vs Gıdalar
Makatta kaşıntı olması için sadece hastalık olması gerekmez. Bazı insanlarda günlük hayatta sıkça tüketilen domates, patlıcan bazı baharatlar cildi hassas hale getirmektedir. Aynı şekilde 7’den 70’e herkesin severek tükettiği çikolata bile bazı insanlarda makat kaşıntısı nedeni sayılmaktadır.

Makat Kaşıntısı Nasıl Geçer?

Evet arkadaşlar yazımızın geride kalan kısmında sorunun nedenlerini aktarmaya çalıştım. Basit ve karmaşık olmak üzere bir çok neden ortaya çıktı, görünen o ki anal bölge kaşıntıları kesinlikle ciddiye alınmalıdır. Bunun için ilk olarak doğal bir şekilde kaşıntıya neden olan hataları yapıyorsak onlardan vazgeçmek gerekir. 2 Hafta içinde sorunda herhangi bir gerileme olmuyorsa yaşadığımız sorunun ne olduğunu anlamak için mutlaka bir doktora gitmek gerekir. Bunun için Cildiye uzmanı yada makat hastalıkları teşhis ve tedavisinde uzman olan Proktoloji uzmanları tercih edebilirsiniz.

Hemoroid Kaşıntısı Cerrahi Müdahale Gerektirir
Doktor muayenesinde yaşadığınız sorun basur kaynaklı olması halinde burada tek çözüm hastalığın tedavi edilmesidir. Çünkü hastalık her geçen gün ilerleyerek daha karmaşık bir hale gelecektir. O nedenle kaşıntı problemini önlemek yerine kaşıntıya neden olan hastalığı bilimsel yöntemlerle tedavi ettirmeniz gerekir. Bunun için sadece 10 dakika gibi kısa bir süre ayırmanız yeterli olacaktır. Çünkü gelişmiş tekniklerle 10 dakika gibi kısa sürede sağlığınıza kavuşursunuz. IDEA Klinik Hemoroid Tedavi Merkezi bu konuda sizlere ücretsiz muayene imkanı da sağlamaktadır.

https://www.ideaklinik.com/makat-kasintisi-neden-olur-nasil-gecer.html

358 Comments

Add a Comment
 1. Hocam meraba benim şikayetim de hemoroid daha önce doktora gittiğimde ufakbir meme olduğunu söylemişti ilac ve merhem ile tedaviyi yeterli gördü uzun zamandır yoktu fakat son 1 ayda yeniden başladı elle memelere dokubailiyorum iceri itiyorum fakat geri çıkıyorlar oturarak büyük ve ya küçük abdestimi yapıyorum her ikisindede özellikle büyük abdestten sonra aşırı kaşınma oluyor kahroluyorum kaşıntıdan kasiyamadigim için de ayrica dert yaşıyorum proktolog krem kullanıyorum yaklasik 2 haftadır yarin randevum var ayni doktora gidicem fakat ben sürekli tetikte bekleyen bu hastalığı yenmek istiyorum yardimci olun hocam birdr hocam anüsten testislere doğru bir çizgi var hocam yol gibi damar gibi nedir hocam bu kafamı çok karıştıyor son olarak yine anüsün yaninda ufak sivilce gibi ama deri altında beyazliklar olusuyor ama arada da kayboluyor bunlar nedir hocam ? teşekkürler .

  1. gelin durumunuzu muayene ile değerlendirlem.sizde beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenleyin.sorunlarınızı muayene ile tespit edip tedavinizi yapabiliriz
   Op.Dr.A.Şahap Barlas

 2. Merhaba,
  Hamilelikte oluşan hemoroidim var…
  Balonlar büyüdü ve aşırı kaşınıyor.
  Kanama olmadı hiç…
  Şuan 35 haftalık hamileyim nasıl bir tedavi önerirsiniz?

  1. beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınıza dikkat edin,sıcak oturma banyosu yapın.bu alışkanlıklarınızı düzenlemek için şu linke bakabilirsiniz.https://www.ideaklinik.com/makat-hastaliklarinda-beslenme.html tedavi doğumdan sonra yapılabilir.
   Op.Dr.Demet Ağras

   1. Hocam ben ameliyat oldum vücudum çok kaşıniyor kabarcıklar oluşuyor ameliyattan 3 hafta sonra oldu 1 haftadir çok kasiniyorym
    Op.Dr.Nizam KURTDERE
    Allerjik bir reaksyon olabilir,cildiye uzmanına muayene olmanız lazım.

 3. Hocam benim basurda aşırı bi kaşıntı var özellijle büyük abdestimi yaparken
  Op.Dr.Adil Altınsoy
  Bundan kurtulmanı hemoroidden tedavi olmanı öneririm(iyi bir atasözü yılanın basını küçükken ezeceksin).Çeç gelip kolay bir tedavi olamazsın

 4. Benim ilk once basurum vardi. Tualete cikdikdan sonra agridan resmen agliyordum ve kan geliyordu. Sonra fitil ve kremle gecdi.1 ay sonra basur yine cikdi fakat bu defa tualete cikinca ne kan var nede agri.Sadece anusden disa dogru bir atilma var ama bu defada makat arasi kasinti basladi ve bacak kenarlarima kadar bir kasinti var. Kirmizi ufak nokta halinde lekeler olustu. Bu durumun ilk basurumla alakasi var mi yoksa bu farkli bir durummu ?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Kesin bir yorum yapmak için muayene gerekli,basurla ilgili olmayabilir.

 5. Bide tuvalete cikarken bazen sumuksu bir sivi geliyo neden

 6. Hocam bnm.makatta ara ara baya bi kasinti oluyo.ve kendim baktiginda makat bolgesinde sanki ufak bi baloncuk olusmus ve ara ara kanama oluyo tuvalete ciktigimda ne yapmaliyim
  Dr.Nizam KURTDERE
  Tuvalette çok ıkınmayın ve 2 dakikadan fazla oturmayın,anoskopla muayene etmek lazım.

 7. Hocam benim de analda biraz sanki basur dlşarı çıkmış bide son zamanlarda kaşıntıda var
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Anoskopla muayene edip kesin tanı koyabiliriz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2017