Home / Genel / Hemoroid Makatta Kaşıntı Yapar mı?

Hemoroid Makatta Kaşıntı Yapar mı?

Makat hastalıklarında en sık görülen şikayet ve belirtiler arasında hiç şüphesiz kaşıntı gelmektedir. Vücudun diğer yerlerine göre insanı toplumda daha fazla müşkül duruma düşüren makat kaşıntısı basit bir cilt hasarı olduğu gibi, ciddi hastalık belirti ve şikayeti olabilmektedir. O hastalıklardan biride Hemoroid olup, hastalığın durumu ve derecesine göre kaşıntı problemi görülür.

Makatta Kaşıntı

Basur Kaşıntıya Neden Olan Bir Hastalıktır

Başlıkta yer alan sorunun cevabı evet arkadaşlar hemoroid makatta kaşıntı yapan bir hastalıktır. Dış basur hastalarında sürekli görülen kaşıntı problemi iç basur hastalarında ise genelde 4. derece dediğimiz en son evrede görülür. Çünkü 4. derece basur hastalarında hemoroid memesi anüs dış kısmına çıkarak iç çamaşıra sürterek tahriş olmakta ve kaşıntıya neden olmaktadır. Bir diğer nedeni ise toplardamarlarda kirli kan beklemesi varis hastalarında olduğu gibi kaşıntı yapar. Özellikle büyük dış basurların ezilmesi, birbirine sürtünmesi, havalanamaması sebebiyle ıslaklık olması gibi nedenlerele kaşınabilir.

Makatta Kaşıntının Nedeni Sadece Hemoroid Değil!

Öncelikle yaşadığınız sorunu basur ile ilişkilendirmek doğru değildir. Çünkü anal bölge kaşıntısı problemlerinde basit ve ciddi olmak üzere bir çok neden bulunmaktadır. Hemoroid bu sebeplerin sadece birini oluşturmaktadır. Şimdi dilerseniz anal bölgede kaşıntıya neden olan cilt problemleri ve hastalıklara birlikte bakalım.

Anal Dermatit

Anal bölgede en çok kaşıntı yapan sorunlardan biri olup en sık rastlananıdır, aslında basur gibi cerrahi bir hastalık değil de cilt problemi olarak kabul edilir. Halk arasında mayasıl olarak da bilinen Anal Dermatit daha çok kişinin hata ve ihmalleri ile ortaya çıkmaktadır. Dar pantolon giyenlerde anüs bölgesi yeteri kadar havalanmadığı için aşırı nemli olur. Bunun dışında sentetik iç çamaşırı kullanımı, ıslak mendik ve temizlikte sabun kullanımı cildin koruyucu tabakasını yok etmektedir. Böylece risklere daha açık hale gelen cilt kızarır, hafif sulu ve akıntılı bir hal alır ve en önemlisi kanamaya neden olacak düzeyde kaşıntı şikayeti görülür. Tedavisi cerrahi yöntem gerektirmeden Pruzon Krem gibi kortizon yan etkisi olmayan ürünlerle yapılır.

Anal Fistül (Makatta Akıntı)

Makat bölgesinde ıslaklık ve kötü kokuya neden olan makat fistülü yine en çok kaşıntı yapan nedenler arasında yer almaktadır. Genellikle anal apse olarak başlayan sorun gerekli müdahale yapılmadığı için kendi kendine cilt altına boşalmaktadır. Aslında basit bir sorun gidi görünse de cilt altına boşalan mikrop içeren sıvı her geçen süre dokuya hasar vermektedir. Öyle ki kalın bağırsak ile cilt arasında bir kanal açılmasına neden olur. Kalın bağırsağın son kısmından dökülen dışkı bu kanaldan dışarı çıkmaktadır. Bu şekilde iç çamaşırı ve makat bölgesinin sürekli ıslak kalarak deri tahriş olur tahriş de kaşınmaya neden olur.

Kıl Dönmesi Apsesi
Özellikle genç erkeklerde görülen anüs bölgesi hastalıklarından biride kıl dönmesi olup, kuyruk sokumu bölgesinden kılların cilt altına girerek orada bir yumak haline gelmesidir. Vücut cilt altına giren kıl, tüy gibi yabancı maddeleri algılayarak onları yok etmek için bir sıvı salgılamaktadır. Herhangi bir faydası olmayan bu sıvı cilt dışına çıkmak için ter bezleri ve kılların giriş deliklerini kullanır. Her gün 2-3 damla olacak şekilde cildi ve iç çamaşırı ıslatır. Genelde kokusuz olmasına karşın mikroplu olması halinde kötü kokuya neden olur.

Patlıcan, Domates vs Gıdalar

Makatın kaşınması için sadece hastalık olması gerekmez. Bazı insanlarda günlük hayatta sıkça tüketilen domates, patlıcan bazı baharatlar cildi hassas hale getirmektedir. Aynı şekilde 7’den 70’e herkesin severek tükettiği çikolata bile bazı insanlarda makat kaşıntısı nedeni sayılmaktadır.

Makat Kaşıntısı Nasıl Geçer?

Evet arkadaşlar yazımızın geride kalan kısmında sorunun nedenlerini aktarmaya çalıştım. Basit ve karmaşık olmak üzere bir çok neden ortaya çıktı, görünen o ki anal bölge kaşıntıları kesinlikle ciddiye alınmalıdır. Bunun için ilk olarak doğal bir şekilde kaşıntıya neden olan hataları yapıyorsak onlardan vazgeçmek gerekir. 2 Hafta içinde sorunda herhangi bir gerileme olmuyorsa yaşadığımız sorunun ne olduğunu anlamak için mutlaka bir doktora gitmek gerekir. Bunun için Cildiye uzmanı yada makat hastalıkları teşhis ve tedavisinde uzman olan Proktoloji uzmanları tercih edebilirsiniz.

Hemoroid Kaşıntısı Cerrahi Müdahale Gerektirir

Doktor muayenesinde yaşadığınız sorun basur kaynaklı olması halinde burada tek çözüm hastalığın tedavi edilmesidir. Çünkü hastalık her geçen gün ilerleyerek daha karmaşık bir hale gelecektir. O nedenle kaşınma problemini önlemek yerine kaşıntıya neden olan hastalığı bilimsel yöntemlerle tedavi ettirmeniz gerekir. Bunun için sadece 10 dakika gibi kısa bir süre ayırmanız yeterli olacaktır. Çünkü gelişmiş tekniklerle 10 dakika gibi kısa sürede sağlığınıza kavuşursunuz.

https://www.ideaklinik.com/makat-kasintisi-yapan-dermatolojik-ve-proktolojik-nedenler.html

About admin

378 comments

 1. Merhabalar..benim makatta oluşan meme şeklinde bir sisligim var..aşırı derece de kaşıntı yapıyor ve arada kanamada oluyor bu acaba hemoroid mıdır başka sebebi de olabilir mi..

  • makat kanamaları mutlaka anoskopi muayenesi ile değerlendirilmeli.gecikmeyin kötü huylu bir nedeni de olabilir
   Op.Dr.Adil Altınsoy

 2. Merhabalar..benim makatta oluşan meme şeklinde bir sisligim var..aşırı derece de kaşıntı yapıyor ve arada kanamada oluyor bu acaba hemoroid mıdır başka sebebi de olabilir mi..

 3. Merhaba hocam.anal bölgede çok kotu kasinma var özellikle baharatli yedigimde beni dayanılmayacak şekilde kasinti yapip rahatsız ediyor.ve şişlik oluyor.nasil bir tedavi yöntemi kullanmak gerekiyor.özellikle geceleri kasinti yapiuo.

 4. Hocam benim şiddetli kaşıntım var makatta.ama kanama yok yanmada oluyor bazen sizce bu ne olabilir

  • anal fissür düşündürüyor,gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavinizi planlayabiliriz
   Op.Dr.Adil Altınsoy

 5. Merhaba hocam benim makatta dış hemoroidim var krem kullanıyorum. Ama makatin etrafında aşırı kaşıntı var??

 6. Merhaba benim makatta sadece inanılmaz bir kasıntı var hemoroid olabilir mi diye düsünüyorsun fakat diger hiçbir bulguyu karsılamıyor şişlik akıntı gibi baslarda pişik olabilir mi acaba diye düşünüyordum ama kaşıntı inanılmaz derece de oluyor bazen doktora gitmeyi düşünüyorum bu yüzden

  • doktora görünmenizde fayda var,kaşıntının nedeni,makat hastalıkları olabileceği gibi,kıl kurdu,yada anal dermatit de olabilir,muayene ile değerlendirilmeli
   Op.Dr.A.Şahap Barlas

 7. Merhaba benim yedi sekiz aydir surekli 2 3 dk bir makatin disi kasiniyor pruzon krem de kullandim fakat gecmedi önceden basur vardi makat eti disa meme seklinde sismisti ilaclarla gecti acaba basurmu yapiyor bilgi verirmisiniz

  • makat hastalıkları kaşıntıya neden olur,gerçek anlamada nednei tespit etmek için muayene ve tedavi olmalısınız
   Op.Dr.Atilla Kaya

 8. hocam benim kaşıntım tam makatta değil kenarların ve özellikle kuyruk sokumu kemiğinde oluyor bunun için ne yapmalıyım hangi bölüme gitmeliyim

  • şikayetiniz kıl dönmesi düşündürüyor.kliniklerimizde kıl dönmesi muayene si ücretsiz,gelirseniz durumunuzu değerlendirebiliriz
   Op.Dr.Seher Şirin

 9. Merhaba,
  Bir kaç gündür üşüttüğüm için tuvalete çıkmakta zorlanıyordum. Bugün ufak bir ağrıyla beraber makatta çok hafif bir şişlik farkettim. Tek bir tane var. Ağrı ve kaşıntı dayanılabilir. Geçici birşey midir acaba? Hemen doktora gitmem gerekir mi? Ne kadar gözlemlemeliyim nelere dikkat etmeliyim?
  Teşekkürler

  • dışkılama güçlüğü olduğu için anal hematom yada tromboze hemoroid olabilir.21 gün kadar sürebilir.fakat bu sürede kabız kalmayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sizi Aramamızı İster misiniz?