Hemoroid Tedavisi
Hemoroid Muayene Randevusu Basur Tedavi Ücretleri

Bireylerde makat kanaması problemi ve makattan kanama sebeplerine bağlı nedenler nelerdir makat kanamasında yapılması gerekenler ve alınabilecek önlemler hakkında Op. Dr Atilla Kaya bilgilendiriyor.

Makattan Kanama Olması

Makattan kananama olduğunda genellikle hastanın aklına ilk hemoroid gelir ancak durum bu kadar basit değildir ve çok hastalık kanama sebebi olabilmektedir.

Makata 10 cm mesafede olan kanamalar taze kan şeklinde olur ve hasta “damla damla geliyorbazende fışkırıyor” şeklinde tanımlar,10 cm den daha yukarı barsak kısımlarından olan kanama vişne çürüğü-zift arası renkte olur.Bu renk değişkliği kanamanın makata olan mesafesine göre değişir.

Makattan Kan Gelmesi Nedeni

Hemoroid (basur) ;en sık rastlanan sebeptir makatta taze kan olması bunu düşündürür.Çok değişik miktarlarda olabilir hemoroid tedavisiyle düzelir.Kanayınca rahatlarım diyerek kanatmak çok yanlış bir yaklaşımdır

Makat çatlağı (anal fissür) ;Sık görülen sebeplerdendir ama ciddi kanama olmaz,ağrı daha ön plandadır.

Anal ragad ;küçük çatlaklardır ama önemsizdir

Makat ve barsak kanseri;değişik düzeyde kanama yapabilir,teşhisaletle bakılarak biopsi alınır ve bu şekilde konur.Ne yazıkki kanamalar hemoroidden denilerek rasgele ilaçlar kullnılarak kanserin tedavisi geçciktirilebilmektedir.

Kolitis ülseroza;en seyrek sebelerdendir ama ciddi kanamalara sebep olabilir.Barsak iç yüzeyinde sıyılma şeklinde hasar ve buna bağlı kan kaybı olur.

 Anus ve barsak poliplari;seyrek sebeplerdendir,barsaktaki et beni benzeri çıkıntılardan kanama olabilir.Zaman içinde kanserleşme potansiyeli olanlar olduğu için tedavi edilmesi ve tedavi sonrasında yakından takip gerektirir.

622 Comments

Add a Comment
 1. Ben 29 yaşindayim makatta dışarıda 1 tane meme tarzinda görünüyor ilk oğlumun doğumundan sonra oldu daha önce hiç kanamadi ama şimdi kanamam 2 gündür var ikinmamaya çalişiyorum ama yoğun birşekilde kanıyor koyu renkte parçalar geliyor ciğer gibi her büyük abdestten sonra bakıyorum tuvaletin içi kıpkırmızı anaskopi yaptırmayı düşünüyorum 1 hafta bekliycem geçmezse gidicem şimdilik neyapabilirim azalmasi için

  1. makat kanamalarında mutlaka anoskopi muayenesi yapılması gerekir.kötü huylu bir nedeni de olabilir.kanamayı IRC ile durdurulabilir.evde kendi başınıza yapabileceğiniz birşey yok.
   Op.Dr.Seher Şirin

 2. beni makatında kanama var belim ve kasığımda ağrıyor. yırtık gibi açıyor kan daha çok pıhtı halinde kötü kırmızı

  1. anal fissür olabilir ama kanma olduğu için geciktirilmeden anoskopi muayenesi yapılmalı,makat kanamaları ciddiye alınmalıdır
   Op.Dr.Demet Ağras

 3. makat hastalıklarına spesifik çaılışıyoruz.gelirseniz durumunuzu değerlendirebiliriz.gözden kaçmış bir fissür olabilir yada kolonoskopi ile değerlendirmek gerekir.
  Op.Dr.Seher Şirin

 4. Yaşım 18.Size birşey sormak istiyorum..Benim makatımdan kan geliyodu bana rektoskopi olmamı söylediler.Oldum fakat herhangi bir bulguya rastlamadılar..Rektoskopi olduktan sonra gelmedi sonra tekrar geldi böyle devam ediyor halada..dışkımı yaparken zorlandığımda geliyor ve yaparken biraz acıyo sonra geliyor..ara ara makat kaşıntısı oluyor..sizce nedir? Sizin görüşünüzü almak istedim..

  Teşekkürler..
  Op.Dr.Adil Altınsoy(proktoloji)
  Hemoroid veya anal fissür olabilir.Anaskop ile muayenede net anlaşılır

  1. Hemoroid olmuş olsa sonradan da meydana çıkabiliyor mu? Yani şuan için sadece kanıyo..sonradan da hemoroid veya meme çıkabiliyor mu?

   Teşekkür ederim..

   1. kanama varsa mutlaka anoskopi muayenesi yapılmalıdır.altında yatan kötü huylu bir nedenide olabilir
    Op.Dr.Seher Şirin

 5. Bend catlak var ama bir haftadır bıraz tvarlete cıkarken zorlanıyorum ve kanama oluyo ve baska agrı sızı olmuyor.ne yapmam gerekiyor.taze kan cıkıyor.

  1. makat kanamalarında neden ne olursa olsun mutlaka anoskopi muayenesi yapılması,kötü huylu bir oluşum varmı değerlendirilmesi gerekiyor.kliniğimiz makat hastalıklarına spesifik çalışıyoruz,makata hastalıklarının ameliyatsız tedavisine yönelik her tür teknolojiye sahibiz. gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavinizi yapabiliriz
   Op.Dr.Demet Ağras

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2017