Home / Hemoroid Benzer Hastalıklar / Mayasıl nasıl geçer?

Mayasıl nasıl geçer?

Her ne kadar hemoroid hastalığı ile karıştırılsada korkulacak bir yonu olmayan makat bölgesi cilt problemidir. Tıptaki adı anal dermatit (anal dermathitis) olup, özellikle erkeklerde ve yaz aylarındaa sıkça görülen bir problemdir. Teşhisi oldukça kolay olup, bazı belirtilere dikkat ettiğinizde kişi kendiside kolaylıkla anlayabilmektedir.

Mayasıl nasıl anlaşılır, belirtileri nelerdir?

En önemli belirtisi makat bölgesinde dayanılmaz kaşıntı olgusudur. Sürekli kaşınmakla rahatlayan o bölgede aynı zamanda sürekli bir nemlilik ve iç çamaşırınızda kötü kokuya neden olan akıntılar göze çarpabilir. Özellikle bu mayasal belirtilerine dikkat ettiğinizde geç kalmadan önlem alma imkanınız olacaktır. Bebeklerde görülen pişiğe benzer bir problem olup, kilolu insanlardada sıkça görülmektedir. Tedavisi oldukça kolay olup, bu amaçla üretilmiş ilaçlar bulunmaktadır.

Mayasıl nasıl geçer?

Öncelikle soruna neden olan kaynağı bulup, onu kuruttuğunuzda yaşamış olduğunuz şikayetlerde ortadan kalkacaktır.
Bölge temizliğinde sabun kullanmayın. Çünkü sabun cildinizdeki koruyucu tabakayı kaldırmakta ve kolayca tahriş olmasına neden olmaktadır.
Bunun dışında daha havadar olmalı ve dar iç çamaşırı ve kıyafetlerden kaçınmalısınız. Aynı zamanda çok oturmakta yine kalça kısmında nem ve terlemeye neden olur bunada dikkat etmelisiniz.
Gıdalardan kaşıntınızı artırdığını düşündüğünüz gıda varsa tüketmeyiniz
Sentetik iç çamaşırı giymeyin
Islak mendil kullanmayın
Pudra kullanmayın

Makat kaşıntısını önleyin kaşımayın
Her insan mutlaka kaşıyınca elbet bir rahatlama hisseder ve bazen kanayıncaya kadar kaşımaktadır. İşte buda yangına körükle gitmek gibidir. Siz kaşıdıkça kısır bir döngüye giren sorun iyileşmek yerine iyice cildin tahriş ve koruyucu tabakanın ortadan kalkmasına neden olmaktadır.

Mayasıl krem

Makat kaşıntısı tedavisi için Pruzon kullanın

Hair pharma tarafından kaşıntı ve pişik sorunlarına karşı geliştirilen pruzon 2 yıl gibi kısa bir sürede hekimlerin en çok yazdığı kremlerden biri haline geldi. Kaşıntı problemine anında etki eden ürüni size en yakın eczaneler yada üretici resmi satış sitesinden alabilirsiniz. Pruzon anüs kaşıntısı tedavisine özel geliştirilmiş bir ilaçtır.

Tedaviyle kaşıntınız düzelecektir ama temel sorunu ortadan kaldırmadıysanı yeniden kaşınmaya başlayacaktır.
Şöyle örnekleyebiliriz; Diyelim ki turşu alerjiniz var, turşu yediğinizde alerjik reaksiyon olarak anal dermatit oluyorsunuz ve buna bağlı olarak makatınız kaşınıyor, Pruzon merhem kullandığınızda 2-3 günde dermatitiniz düzelir ve kaşınmanız da geçer. Ama günler sonra yeniden turşu yerseniz şikayetleriniz yeniden başlayacaktır, temel sorun ortadan kaldırılmadığı için bu sonuç kaçınılmazdır.
İşte bu mantıkla temel sorun da ortadan kaldırılmalıdır. Kaşıntının nedeni mayasılın nedenlerini bulup hayatınızdan çıkarmalısınız.

Mayasıl Neden Olur?

Sıklık sırasına göre şunlar akla gelir;
Aşırı temizlik, bölgenin sabun gibi temizlik maddeleriyle temizlenmesi vücudun korunma amacıyla oluşturduğu tabakayı uzaklaştırır. Temizlikte sadece duru su kullanılmalıdır. Islak mendil, sabun vs asla kullanılmamalıdır.
Nemli kalması, bölgenin ıslak tutulması derinin hassaslaşmasına neden olur. Mümkün olduğunca kuru tutulmalıdır.
Gıdalar, acı, ekşi, turşu, baharatlar alerji yapabilir, sorunu şiddetlendiren gıda tüketilmemelidir.
Dar kıyafet, kalçaları sıkıştırıp havalanmayı engelleyerek şikayetleri artırır, rahat kıyafetler giyilmelidir.
Sentetik iç çamaşırlar, kişide hassasiyet yapabilir.
Kalitesiz tuvalet kağıdı kullanımı

Makatta Kaşıntı Yapan Yiyecekler

Aşağıda kaşıntıya neden olan yiyecekler, kaşıntı yapma sıklığına göre sıralanmıştır. Buradaki yiyeceklerin herkeste kaşımaya neden olması beklenmez, siz kendiniz test ederek bulmalısınız. BUnun özel bir testi yoktur, ilaç kullanın düzeldikten sonra hangi gıda ya da uygulama şikayetlerininzi yeniden başlattıysa sebep odur.
Mayalı gıdalar; turşu, bira, şarap
Baharatlar, özellikle acı
Domates, içeriğndeki asitli maddeden dolayı yapar
Patlıcan
Kahve
Çikolata

Alıntı
Op Dr Demet Ağras

Kaynak
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/15574-pruritus-ani-anal-itching

Ayrıntılı bilgi için
https://www.ideaklinik.com/mayasil-tedavisi.html

About admin

104 comments

  1. Merhaba hocam benim maket bolgemde küçük bir top kadar şişkinlik oldu ama hiç kaşıntı kanamam yok açaba geçici olabilir mi yoksa mayasur mu

  2. Hocam iyi akşamlar benim makat bölgemde kıl dönmesi oldu zararı var mıdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sizi Aramamızı İster misiniz?