Home / Hemoroid Bilgilendirme / Makatta Yanma

Makatta Yanma

Makat yanması problemi kadın erkek farketmeksizin kaynaklanan anüste yanmanın nedenleri ve makat yanması problemine karşı alınabilecek önlemler nelerdir doktorlarımızdan Op. Dr Atilla KAYA soruya sizin için açıklık getiriyor

Makatta Yanma Nedenleri

Makattaki yanmaların en sık sebebi makatın iç yüzeyini örten cilt benzeri yapı olan mukozanın hasarlanmasıdır. Genellikle bu hisse kaşıntıda eşlik eder bazen ağrıda olabilmektedir.

Bu şekilde iç yüzeyde hasarlanmanın çeşitli sebepleri vardır;

 •  Yoğun ishal
 •  Sık kabızlık
 •  Bazı gıdalar (domatesipatlıcani,baharat)
 •  Amip hastalığı
 •  Fazla kaşımak
 •  Dışkılama sonrası kağıtla gereğinden fazla silerek tahriş etmek
 •  Kalitesiz tuvalet kağıdı kullanmak.
 •  Dar pantolon giymek ( anüste dışkı kalması)
 • Yeterince temizlememek
 • kalitesiz tuvalet kağıdı kullanmak
 • Tuvalet kağıdıyla fazla silmek

Makatta Yanma Nasıl Geçer

Öncelikle yukarıda yazılan sebeplerden varsa o düzeltilmeli. İshalin tedavisi yapılmalı, kabızlığı engelleyecek şekilde beslenilmeli, diğer yazılanlar varsa onlar normale çekilmeli.
Bunlara rağmen şikayelterde azalma yoksa ya da şikayetler tamamen düzelmiyorsa bu durumda ileç tedavisi başlanmalı.

Makat Yanması Kremi

Yanmada temel sorun makatın cildinin sıyrılması ve hassaslaşmasıdır, bu durumda tedavi için sürüldüğü yerde uzun süre tabaka oluşturan pruzon veya benzeri bir merhem kullanmak etkili bir çözüm olur. Aynı amaçla fito krem kullanılabilir ama başarısı daha düşük olur. Pruzonun içeriğinde oluşan deri hasarını iyileştiren aktif maddeler yanı sıra sebepten koruyucu bariyer yapma etkisi de vardır.

Makatta Yanma ve Batma

Bu iki şikayet  birlikte olduğunda anal fissür yani anüste çatlak düşünülür. Çatlağın tedvisi daha farklıdır.
Batma aynı zamanda ağrı ve acı yaptığı için pruzon değil Anuflex merhem kullanılmalıdır. Anuflex çatlak tedavisi için geliştirilmiş ilazçların en etkilisidir. Çatlaktan kaynaklanan acıyı ve yanmayı uyuşturucu etkisiyle ortadan kaldırır, buna ek olarak anal kasları gevşeterek çatlağın düzelmesini sağlar.

Makatta Yanma ve Kaşıntı için Hangi Doktora Gidilir

Temel işi bu şikayetlerin teşhis, tedavi ve takibi olan branş proktoloji (proctoloji) bölümüdür. Yaşanılan yerde proktolog varsa ona gidilmelidir. Proktoloji uzmanı çok yaygın olmadığı için küçük yaşam alanlarında olmayabilir. Bu durumda genel cerrahi uzmanı ile görüşülebilir.
Kaşıntı eşlik ediyorsa alerjik bir durum olabileceği düşünülerek cildiye uzmanına da gitmeyi düşünen hastalar olabilir ancak cildiye uzmanları bu bölgenin hastalıkları konusunda eğitim lamazlar ve de konuyu pek bilmezler.

Makatta Yanma ve Kanama

Yanmaya sıklıkla peçeteye bulaşma şeklinde kanama eşilik eder ve hastalar bunun tahrişten olduğunu düşündükleri için önemsemezler. Aslında haklılık payı da vardır. Makatın iç yüzeyini örten mukoza denilen ince deri yapısındaki örtü çak çabuk tahriş olabilir ve kanma yapabilir. Bu şekilde yüzeyel sırılmadan kaynaklanan kanamalar daha çok peçeteye bulaşma şeklindedir ve önemsenmeyebilir ancak yine de anoskop muayenesi olmak yararlıdır. Kanama damlayacak kadar belirginse bu durumda kesinlikle bir proktoloji uzmanına muayene olunmalı ve mutlaka endoskopi yaptırılmalıdır.

Yazan
OP Dr Atilla Kaya

Kaynak
https://jamanetwork.com/journals/jamadermatology/fullarticle/2686155?resultClick=1

About admin

602 comments

 1. Benim yıllardır acı bir şey dedikten sonra tuvalete çıktığımda ağrı ve çok yanma oluyor. Ne olabilir ve ne yapabilirim?

  • acılı gıdalar tüketmek fazla ıkınmaya,sık tuvalete gitmeye neden olur.buda şikayetleri arttırır.eğer şikayetlerinizi arttırıyorsa acı besinler tüketmeyin.çünkü bu durum makat hastalıklarına zemin hazırlar
   Op.Dr.Nizam Kurtdere

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sizi Aramamızı İster misiniz?