Hemoroid Tedavisi
Hemoroid Muayene Randevusu Basur Tedavi Ücretleri

Makat yanması problemi kadın erkek farketmeksizin kaynaklanan makat yanma nedenleri ve makat yanması problemine karşı alınabilecek önlemler nelerdir doktorlarımızdan Op. Dr Atilla KAYA soruya sizin için açıklık getiriyor

Makatta Yanma Nedenleri

Makat yanmalarının en sık sebebi makat iç yüzeyini örten cilt benzeri yapı olan mukozanın hasarlanmasıdır.Genellikle yanma hissine makat kaşıntısıda eşlik eder bazen ağrıda olabilmektedir.

Bu şekilde iç yüzeyde hasarlanmanın çeşitli sebepleri vardır;

-Yoğun ishal

-Sık kabızlık

-Bazı gıdalar (domatesipatlıcani,baharat)

-Amip hastalığı

-Fazla kaşımak

-Dışkılama sonrası kağıtla gereğinden fazla silerek tahriş etmek

-Kalitesiz tuvalet kağıdı kullanmak.

-Dar pantolon giymek

Yanmada temel sorun makat cildinin sıyrılması ve hassaslaşmasıdır,bu durumda tedavi için sürüldüğü yerde uzun süre tabaka oluşturan pruzon veya benzeri bir merhem kullanmak etkili bir çözüm olur.

558 Comments

Add a Comment
 1. Hocam ben çocukluğumdan beri bu hastalığı çekiyorum ama benimki tüm yorumları okudum ve hiç birine benzemiyor hocam ben tuvalete gidiyorum ve uzun bir süre çıkamıyorum çünkü ayaga kalktığımda yanma başlıyor ve tuvale pozisyonnuna geldigimde ağrı geçiyor kabızlık ta oluyor lütfen bu yardım edin

  1. şikayetiniz anal fissüre benziyor,tuvalette uzun kalmanız,kabızlığınız ve yanma bunu yeterince açıklıyor zaten.gelirseniz durumunuzu muayene ile değerlendirip en uygun yöntemle tedavinizi yapabiliriz.
   Op.Dr.Adil Altınsoy

 2. Merhaba ya ben benim kalçada acayip yanma var sebebi nedir adanadayım ben lütfen yardımcı olun sebebi ne olabilir

  1. kalçada yanmanın nedeni apse olabilir.genel cerrahi uzmanına görünmelisiniz
   Op.Dr.Nizam Kurtdere

 3. Hocam benimde yanma kaşıntı oluyor 3 yıldan fazladır çekiyorum büyük abdestimi yaparken çok zorlanıyorum kabız olmazsam bile değişen Birşey yok bu genellikle 3 ay geçiyor düzeliyor sonra yine başlıyor resmen o an ölmek istiyorum ölüm bu acıdan kurtilim diyorum o derece deyim tuvalette bazen de büyük abdes yapınca kan geliyor hafiften hastaneye gittim bana basur değilsin dediler sadece proctolok fitil verdiler ama yinede çözüm değil af edersiniz önüme kadar sancı vuruyor ne yapmam lazım kurban olduğumunun hocaları yardım edin.

  1. şikayetiniz anal fissür gibi duruyor,gelin muayene ile sorunuzu tespit edip en uygun yöntemle tedavinizi yapalım
   Op.Dr.Seher Şirin

 4. Hocam büyük abdestimi yaparken makat deliğinin iç sol tarafında şiddetli bir acı hissediyorum. Sanki tek noktada sorun varmış gibi. Tuvalletten sonra ağrı şiddeti geçiyor ama gün boyunca çok az neredeyse hissedilmeyecek büyüklükte sızlama şeklinde devam ediyor. Sorunum ne olabilir ne tavsiye edersiniz

  1. şikayetiniz anal fissüre benziyor.gelirseniz muayene ile değerlendiririz.fissür ise botox enjeksiyonu veya ameliyatla tedavinizi yapabiliriz.
   Op.Dr.Adil Altınsoy

 5. Hocam merhabalar. Son bir haftadır ara ara lavabodan çıktıktan sonra makatta yanmalar oluyor. Ve bu, acı gıda veya acı yiyeceklerden sonra oluyor genelde. Acaba doktora görünmeye gerek var mı?

  1. acı baharatlı yemeyin.şikayetleriniz biterse görünmenize gerek yok.
   Op.Dr.Nizam Kurtdere

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2017