Hemoroid Tedavisi
Hemoroid Muayene Randevusu Basur Tedavi Ücretleri

Makat genişlemesi durumunda insanlarda kontrolsüz gaz ve dışkı kaçırma sorunu ortaya çıkmaktadır. Fiziki ve psikolojik bir sorun haline gelen makat genişlemesi için alınacak önlemleri Op. Dr. Nizam KURTDERE’nin yazılarından aktaracağız. Dışkı kaçırma genellikle iç çamaşırı kirletme şeklinde olur. Makat genişlemesinde bazı durumlarda anüs egzersizi kısmi rahatlama sağlasa da genellikle makat daraltma ameliyatı şeklinde müdahale etmek gerektiğini belirten uzmanlarımız bu sorunun nedenini şöyle açıklıyor.

Makat Daraltma

Makatta Genişleme Neden Olur?
Anal fissür ameliyatında yapılan kas kesme işleminin yanlışlıkla fazla yapılmasından, fistül ameliyatlarında anüsü kapatan kasların kontrolsüz kesilmesinden, benzer şekilde ileri düzeyde hemoroid ameliyatlarında yanlışlıkla kaslar kesildiğinde anal fonksiyon bozulabilir. Bu durumda maalesef özellikle aşırı gaz kaçırma problemi ortaya çıkar.

Travmalar ; suç amaçlı olabileceği gibi, doğum sırasında bebek tarafından kaslar kesilebilir.

Anüse kalın cisimler sokmak ; Gizli homosexüellerin evde kendilerini tatmin etmek için makatlarına cisim sokmasıyla oluşabilir.

Anal Yoldan İlişki ; Normal şartlarda anüste genişleme olmasa da çok fazla yapılması zamanla makat kaslarında gevşemeye sebep olur ve bu gevşeme yaş ilerledikçe kasların zayıflamasıyla kaçaklara sebep olabilir.

Makat Genişlemesi Tedavi Edilir mi?
Makat egzersizleri çok başarılı olmasa da denenmesi gereken bir uygulamadır. Günün herhangi bir saatinde çalışırken yada istirahat halindeyken makat kaslarını kasmak şeklinde yapılır. Sürekli tekrarlanması daha iyi sonuç alınmasını sağlar.

Makat Daraltma Ameliyatı
Kaslarda yırtılma varsa yırtık kas uçları bulunur ve dikilir. Yırtılmadan genişleme varda o durumda makattan 3 veya 4 kadrandan parça alınıp, oluşan eksiklik doku karşılıklı dikilerek kapatılır. Böylece kasların gevşek olmasına rağmen çapı daralmış olur.
Konu hakkında daha fazla bilgi için Op. Dr. Nizam KURTDERE sorularınızı yanıtlıyor.

Makat soruları

131 Comments

Add a Comment
 1. Rojda

  Hocam anus gelislemesi var
  Nu ameliyatlarla falan rski haline geri donermi

  1. admin

   anopalsti yapılabilir
   Op.Dr.Atilla Kaya

 2. Jacob

  Merhaba hocam 10 yıl önce sadece 2 defa yaşanmış anal ilişki ve birkaç kez parmakla dışkı çıkarma olmuştu muaynede anlaşılırmı ?

  1. admin

   anlaşılmaz

 3. Hürmüse

  Hocam hazıranın 15 de amalıyat oldum düzelirmi inşallah düzelir doktoruda aramadım gerci gitmek istemiyorum

  1. admin

   hala düzelmemişseniz doktorunuza gitmelisiniz

 4. Hürmüse

  İyi günler hocam ne olur bana yardım edermisiniz ben makattan kanamam oldu özel hastaneye gittim kolanoskopi yaptı benim hemeraitler patlamış acıl amalıyata aldı bize hiç bişey demedi çıkınca dediki doktor daralmada varmış onuda düzeltim dedi ama hocam iyileşdi ama büyük abdesimi tutamıyorum sürekli kacıyor kendiliğinden gidiyor hiç tutamıyorum hiç temiz kalmıyor doktorada gitmedim neyapmam lazım yeniden amalıyat olmayı bile düşünüyorum neden yapdı bıkdım yalvarırım bana cevap yazarmısın burayı nasıl bulabilirmiyim

  1. admin

   ameliyat olalı ne kadar süre oldu belirtmemişsiniz.kaçak bazen kendiliğinden düzelir.bunun için 6 ay kadar beklemek gerekir.
   Op.Dr.Atilla Kaya

 5. bred

  Merhaba hocam 8 yıl önce sadece 1 defa yaşanmış anal ilişki şimdi doktor muaynesinde anlaşılırmı

  1. admin

   anlaşılmaz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2017
Sahibi:
Doğa Niyazi AKÇA
[email protected]

Yönetici Webmaster
Ahmet ENGİN
[email protected]