Hemoroid Tedavisi
Hemoroid Muayene Randevusu Basur Tedavi Ücretleri

Makat genişlemesi durumunda insanlarda kontrolsüz gaz ve dışkı kaçırma sorunu ortaya çıkmaktadır. Fiziki ve psikolojik bir sorun haline gelen makat genişlemesi için alınacak önlemleri Op. Dr. Nizam KURTDERE’nin yazılarından aktaracağız. Dışkı kaçırma genellikle iç çamaşırı kirletme şeklinde olur. Makat genişlemesinde bazı durumlarda anüs egzersizi kısmi rahatlama sağlasa da genellikle makat daraltma ameliyatı şeklinde müdahale etmek gerektiğini belirten uzmanlarımız bu sorunun nedenini şöyle açıklıyor.

Makat Daraltma

Makatta Genişleme Neden Olur?
Anal fissür ameliyatında yapılan kas kesme işleminin yanlışlıkla fazla yapılmasından, fistül ameliyatlarında anüsü kapatan kasların kontrolsüz kesilmesinden, benzer şekilde ileri düzeyde hemoroid ameliyatlarında yanlışlıkla kaslar kesildiğinde anal fonksiyon bozulabilir. Bu durumda maalesef özellikle aşırı gaz kaçırma problemi ortaya çıkar.

Travmalar ; suç amaçlı olabileceği gibi, doğum sırasında bebek tarafından kaslar kesilebilir.

Anüse kalın cisimler sokmak ; Gizli homosexüellerin evde kendilerini tatmin etmek için makatlarına cisim sokmasıyla oluşabilir.

Anal Yoldan İlişki ; Normal şartlarda anüste genişleme olmasa da çok fazla yapılması zamanla makat kaslarında gevşemeye sebep olur ve bu gevşeme yaş ilerledikçe kasların zayıflamasıyla kaçaklara sebep olabilir.

Makat Genişlemesi Tedavi Edilir mi?
Makat egzersizleri çok başarılı olmasa da denenmesi gereken bir uygulamadır. Günün herhangi bir saatinde çalışırken yada istirahat halindeyken makat kaslarını kasmak şeklinde yapılır. Sürekli tekrarlanması daha iyi sonuç alınmasını sağlar.

Makat Daraltma Ameliyatı
Kaslarda yırtılma varsa yırtık kas uçları bulunur ve dikilir. Yırtılmadan genişleme varda o durumda makattan 3 veya 4 kadrandan parça alınıp, oluşan eksiklik doku karşılıklı dikilerek kapatılır. Böylece kasların gevşek olmasına rağmen çapı daralmış olur.
Konu hakkında daha fazla bilgi için Op. Dr. Nizam KURTDERE sorularınızı yanıtlıyor.

Makat soruları

117 Comments

Add a Comment
 1. Hocam merakımdan kalın cisimler soktum bazen hafid ağrılar oluyor egzersizle düzelir mi ameliyatla normale dönme imkanı yüzde kaç ameliyattan kaç gün sonra işime secam ederim ve ameliyat ismini işe götürmek için ne ameliyatı derlerse ne yaparın

  1. muayene ile değerlendirmek gerekir.ameliyatsız yöntemlerlede düzeltilebilir.
   Op.Dr.Nizam Kurtdere

 2. Hocam merhaba 1 buçuk yıl boyunca anal ilişki yaşadım sıklığını hatırlamıyorum şuan makatıma parmağım kolay giriyor bu genişlemiş demek midir genişlemişse kendi düzelir mi ve düzelirse ne kadar sürede düzelme olur bu kadar bi genişleme ameliyat gerektirir mi ve bu genişlemenin bana ne gibi zararları dokunur ileride yaş geçtikçe problem yaratır mı hepsine cevap verebilirseniz çok sevinirim psikolojim bozuldu her an aklımda bu sorular

  1. şimdiden geleceğe yönelik yorum yapmak zor.egzersiz yapın

 3. Hocam zamanidna hata yaptim makatima cisimler soktum ama çok psimanimmakatimda genişleme oldu çok tedavisi var mı yardım lütfen psikolojim çok bozuk

  1. muayene ile değerlendirip anoplasti yapılabilir
   Op.Dr.Adil Altınsoy

 4. Hocam merhabalar ben 2 yıldır düzenli olarak anal ilişkiye giriyorum ve sevgilim her girdiğimizde içime boşalıyor. Şimdi artık gazımı tutamama ve büyük tuvaletimi tutamama sorunum var. Makat daraltma ameliyatı olsam aynı gün içinde geri dönebilir miyim? Biraz bilgi verir misiniz rica etsem

  1. yapılacak ameliyata bağlı .Çok büyük olasılıkla ağrınız olabilir,gidemez.
   Op.Dr.Seher Şirin

 5. Hocam bu ameliyatin ucreti nedir?

  1. öncelikle sorun nedir onu belirtirseniz iyi olur.
   Op.Dr.Nizam Kurtdere

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2017