Hemoroid Tedavisi
Hemoroid Muayene Randevusu Basur Tedavi Ücretleri

Bu tedavilerin bir kısmı bilimsel olarak anlamlı olsa da genellikle doğru teşhis konmadan uygulandığı için bir anlam ifade etmez.

-Sıcak uygulama: ılık su oturma banyosu, sıcak buhar uygulaması, termoforun üstüne oturma, sıcak tuğlaya oturma, ütü ile bölgeyi ısıtma gibi birçok yöntem uygulanır. Hepsinden az veya çok rahatlama şeklinde cevap alınabilir. Makat kaslarında gevşeme yaparak rahatlık sağlar sadece şikayetlerin geçici azalmasını sağlar hastalığın derecesini etkilemez. Yani hastalığı iyileştirmez geçici rahatlama sağlar.

-Sülük yapıştırma: Daha çok boğulmuş basur için kullanılır. Boğulmuş basur içindeki kan pıhtıları sebebiyle oluşan yüksek basınç sebebiyle ciddi ağrı verir. Yapıştırılan sülüğün 3 etkisi olur. Cildi delerken acı vermemek için salgıladığı lokal anestezi(bölgesel uyuşturucu) ile ağrıyı azaltır, içerideki pıhtıları emip basıncı düşürerek ağrının dahada azalmasını, sülük alındıktan sonra emerken salgıladığı heparin etkisiyle pıhtılaşma geciktiğinden boğulmuş basurdan kanama devam eder buda basıncın daha da düşmesini sağladığından ağrı ciddi ölçüde azalır. Normal basur da sülüğün herhangi bir faydası olmaz ama plasebo etkisi(iyileşeceğim beklentisi) olabilir. Sülük yapıştırmak yerine hiçbir tedavi uygulanmasa bile boğulmuş basur kendiliğinden 3-7 günde tamamen iyileşip eski haline döner.

-Jilet atma: Normal basur da hiçbir iyileştirici etkisi olmaz, boğulmuş basur da boğulan kısımdaki kan pıhtılarını azaltarak basıncı düşürdüğünden ağrı hızla azalır. Ciddi enfeksiyona sebep olabileceğinden tehlikeli bir işlemdir.

Alternatif tedavilerin bilimsel desteği olmadığı için başarı şansı düşüktür ve bütün hastalıklar gibi öncelikle bilimsel tedavi yöntemleriyle tedavi edilmelidir.

38 Comments

Add a Comment
 1. Gizli

  Anüs ağız’nın çevresinde yaklaşık 5 tane 3’ü nohuttan biraz büyük 1’i epey büyük 1’i nohuttan biraz küçük memecikler var.Oturup kalkarken ve ıkınırken,otururken şiddetli ağrılara neden oluyor.21 yaşımdayım ve her ne kadar üniversite öğrencisi olup,sosyal alanda kendimi geliştirmiş olsamda utanç duygusunu aşamıyorum.Yardımcı olunuz.

  1. admin

   muayene olmalısınız ve o memecik dediğiniz yapıların tam olarak ne olduğu tespit edilmeli
   Op.Dr.Demet Ağras

 2. mert

  Merhaba hocam basurumun ustunde mor renkde kan topladi ufak parca neden??
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Anal hematom veya tromboz olmuş olabilir.

 3. oof of :(

  Merhaba ben 14 yaşındayım , Ve 1,5 aydır (haftada bazen 1 gün olmuyor) makatımın üzerine işkenceyle oturuyorum ama sadece sabah ve öğle civarları oluyor . akşam öyle bir sıkıntım olmuyor ve tuvaletimi yaparken sanki dışkı sepsert bişey gibi hissediyorum . Gerçekten çok korkuyorum önemli birşeymi ???
  Op.Dr.Atilla KAYA
  şikayetlerin anal fissüre benziyor.tedavi olmalısın.ameliyat riskini yaşamak istemiyorsan botoxla tedavi olabilirsin.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarını düzenlemelisin

 4. damla

  Meraba hocam makatimda 2 tana kucuk meme seklinde sey var bunlar kendiliqinden kaybolurmu veya kendi kendime yapicam bi tedavi varmi???
  Op. Dr. Ali Rıza Şahap BARLAS
  kliniğimizde muayene ücretsiz gelirseniz muayenenizi yapar ilaçla tedavi olup olamayacağı konusunda bilgi verebiliriz

 5. baka

  merhaba hocam 40 yaşındayım uzun zamandır basur rahatsızlığı çekiyorum yediklerime dikkat ettiğim sürece sorun yok bu ara dikkat edemedi son 2 gündür aşırı derece rahatsızlık veriyor hava şartlarından dolayı şu an rahatsızım ve ishal olmuşum tuvalete gitme ihtiyacı ister istemez oluyor lakin kabus gibi kanama mevcut ağrı şişlik mevcut ayrıcı dışarda uzantı şeklinde parçada mevcut daflon tablet kullanıyorum başka tavsiyeniz nedir teşekkürler
  Op. Dr. Ali Rıza Şahap BARLAS
  kanama varsa mutlaka muayane olmanız gerekir, aynı anda gereken tedaviyi de planlıyoruz

 6. senyel

  Merhaba hocam benimdemakat bolgemde dış sagtarafta sislikvar içi sert mercimek tanesi kadar birkaç gündür de aciyor birazda kızarıklık oldu ama kanama gibi birşey bazende zorlandığında önceden ince bir kanama oluyordu ne yapan gerekiyor tsk ii cls
  Opr.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  Sabahları 2 tane daflon tab alın.

 7. hasta

  19 yaşındayım. Makatta elimle hissedebildiğim küçük sert bi şişkinlik var. Acı veriyo. Bağsur mudur? Doktora gitmek istemiyorum, başka bi çözüm yolu var mı?
  Opr.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  Hemoroid veya anal hematomdur.

 8. Almina

  Merhaba,ben 14 yaşındayım.
  Tuvalet sonrası makat bölgesine peçete süremedim canım acıdı. Annem baktı ve içten sertlik olduğunu söyledi, bir kaç gün önce 3 saat boyunca bisiklet sürdüm bu mu etki yaptı? Tuvalet sırasında zorlandığım sıralarda kanama oluyor ve neredeyse 1 buçuk yıldır akıntım var. Nedeni nedir?
  Opr.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  Genel cerrrahide muayene olun.

 9. mehmet

  Mrb Hocam
  Özge adlı bir kardeşimiz 14 yaşında olduğunu söylemiş ve siz cevaben 14 yaşında bir çocukta hemoroid olmaz demişsiniz. Fakat sitenizde “çocuklarda hemoroid” başlığı altında çocuklardaki hemoroidden bahsediyorsunuz. Bu konuya bir açıklık getirebilir misiniz.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Bu yazı herhalde webmaster tarafından eklenmiş hemen düzeltiyorum,
  uyarınız için teşekkürler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2017
Sahibi:
Doğa Niyazi AKÇA
[email protected]

Yönetici Webmaster
Ahmet ENGİN
[email protected]