Hemoroid Tedavisi
Hemoroid Muayene Randevusu Basur Tedavi Ücretleri

Bu tedavilerin bir kısmı bilimsel olarak anlamlı olsa da genellikle doğru teşhis konmadan uygulandığı için bir anlam ifade etmez.

-Sıcak uygulama: ılık su oturma banyosu, sıcak buhar uygulaması, termoforun üstüne oturma, sıcak tuğlaya oturma, ütü ile bölgeyi ısıtma gibi birçok yöntem uygulanır. Hepsinden az veya çok rahatlama şeklinde cevap alınabilir. Makat kaslarında gevşeme yaparak rahatlık sağlar sadece şikayetlerin geçici azalmasını sağlar hastalığın derecesini etkilemez. Yani hastalığı iyileştirmez geçici rahatlama sağlar.

-Sülük yapıştırma: Daha çok boğulmuş basur için kullanılır. Boğulmuş basur içindeki kan pıhtıları sebebiyle oluşan yüksek basınç sebebiyle ciddi ağrı verir. Yapıştırılan sülüğün 3 etkisi olur. Cildi delerken acı vermemek için salgıladığı lokal anestezi(bölgesel uyuşturucu) ile ağrıyı azaltır, içerideki pıhtıları emip basıncı düşürerek ağrının dahada azalmasını, sülük alındıktan sonra emerken salgıladığı heparin etkisiyle pıhtılaşma geciktiğinden boğulmuş basurdan kanama devam eder buda basıncın daha da düşmesini sağladığından ağrı ciddi ölçüde azalır. Normal basur da sülüğün herhangi bir faydası olmaz ama plasebo etkisi(iyileşeceğim beklentisi) olabilir. Sülük yapıştırmak yerine hiçbir tedavi uygulanmasa bile boğulmuş basur kendiliğinden 3-7 günde tamamen iyileşip eski haline döner.

-Jilet atma: Normal basur da hiçbir iyileştirici etkisi olmaz, boğulmuş basur da boğulan kısımdaki kan pıhtılarını azaltarak basıncı düşürdüğünden ağrı hızla azalır. Ciddi enfeksiyona sebep olabileceğinden tehlikeli bir işlemdir.

Alternatif tedavilerin bilimsel desteği olmadığı için başarı şansı düşüktür ve bütün hastalıklar gibi öncelikle bilimsel tedavi yöntemleriyle tedavi edilmelidir.

40 Comments

Add a Comment
 1. Captain

  Hocam ben kan şikayeti ile dr a gittim.ancak kan bir defa ve pecetede iz seklinde oldu . Dr hem yirtik hem 2 nci derece hemeroid dedi. İkininca disari cikiyor. Agri aci yok ama tedirgin ediyor.her iki tarafta da var. Ameliyat olmalimiyim hangisini tavsiye edersiniz
  Op.Dr.Atilla KAYA
  lazer ve boğma yöntemi en rahatıdır

 2. ersin

  merhaba hocam 26yadindayim iki haftadir makat ici kasinma ve 2-3 gun arayla azda olsa kanama oluyor ve diski yaparken aci hissediyorum sebebi ne olabilir?, alternarif bir tedavi onerebilirmisiniz.tsk
  Op.Dr.Atilla KAYA
  tedavi öncesi kanamanın kanserden kaynaklanamdığından emin olmalısınız.

 3. atar

  merhaba hocam. Yaklaşık 3aydan beri makatta ağrım oluyo çok zorlandığımda ilk zamanlar bi kaç damla kanama oluyordu şimdi kanama yok şimdi de sivilce kadar şişkinlik var dis hemoroid galiba annem ve babamda da buna benzer hastalık var doktora gitmedim çekiniyorum. Bunun Tedavisi var mi? şimdiden teşekkürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anlattıklarınız makat çatlağına benziyor ama muayene olsanız daha doğru olur

 4. ayşe

  mrb. hocam 25 yaşınddayın 11 aydoğumdan sonra hemoroidler oluştu dayanılmayacak şiddette arı ve kanama oluyo haraket etmemi engelliyokabızlıkta var. tuvalete gitmeye korkuyorum. doktor çatlak var ameliyattan başka çaresi yok dedi.ama ben korkuyorum olmadım. ameliyat kesin çözümmü? olduktan sonra tekrarlama durumu varmı ?onu öğrenmek istiyorum.teşekkürler.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ameliyatın başarısı % 99
  botox tedavisini de araştırın onun başarısı % 95

 5. Zeynep

  Mrhba hocam. İlk defa karşılaştığım bir durum makat bölgesinde dayanılmayck derecede yanık acısı şeklinde rahatsızlığım ve küçük noktalar şeklinde sivilce gibi yaralar ve şişkinlik var. Bunlar basur belirtisi olabilir mi? Bunlar anüste yanmaya sebep olur mu ? Şimdiden teşk.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bu bulgular basur düşündürmez

 6. nejlaa

  Slm hocam 22 yaşında 6 aylık hamileyim makat bolgemde küçük meme oluşuyordu onceden kendiliginden sonuyordu suan olan sonmedi ve elledigimde memenin icinde sanki küçük sivilceler var basur olabilirmi icindeki de kan pihtisi mi acaba ? Cevap yazarsanız cok sevinirim cok korkuyorum simdiden teşekkür ederim.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  makatta pıhtı toplanması olabilir

 7. ademhoca

  slm hocam. bir haftadir makat boölgemde bir meme gibi bir şey elime gelıyor. bu acaba tahmin ettiğim memeı basur mudur. erken teşhis fayda olurmu. doktora gitmeye pek yanaşmıyorum. nasıl bır tavsıyede bulunabılırsınız. saygılar
  Op.Dr.Atilla KAYA
  hemoroid yıllar içinde yavaş yavaş oluşur sizdeki makatta pıhtı toplanması olabilir

 8. Eylem

  Hocam, K ile başlayan S ile biten anal krem tüğlenme ve ciltte bozukluklar yapıyorsa neden başka krem vermiyorlar, çekine çekine kullanıyorum ve kullanmaya başladığımdan beri yüzümde vücudumda akneli büyük sivilceler çıkmaya başladı acaba ilaçları yarıda bırakıp başka doktora mı gitsem öneriniz nedir hocam?
  Fizik tedaviye de gitmem gerekiyor bir sürü ilaç karışıcak, önerinizi tavsiyenizi almak isterim.
  Şimdiden teşekkürler..
  Op.Dr.Atilla KAYA
  aslında ciddi bir etkisi yok bırabilirsiniz ama öyle bir yan etkisi de yok

 9. mehmet

  Mrb Hocam
  Özge adlı bir kardeşimiz 14 yaşında olduğunu söylemiş ve siz cevaben 14 yaşında bir çocukta hemoroid olmaz demişsiniz. Fakat sitenizde “çocuklarda hemoroid” başlığı altında çocuklardaki hemoroidden bahsediyorsunuz. Bu konuya bir açıklık getirebilir misiniz.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Bu yazı herhalde webmaster tarafından eklenmiş hemen düzeltiyorum,
  uyarınız için teşekkürler

 10. Almina

  Merhaba,ben 14 yaşındayım.
  Tuvalet sonrası makat bölgesine peçete süremedim canım acıdı. Annem baktı ve içten sertlik olduğunu söyledi, bir kaç gün önce 3 saat boyunca bisiklet sürdüm bu mu etki yaptı? Tuvalet sırasında zorlandığım sıralarda kanama oluyor ve neredeyse 1 buçuk yıldır akıntım var. Nedeni nedir?
  Opr.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  Genel cerrrahide muayene olun.

 11. hasta

  19 yaşındayım. Makatta elimle hissedebildiğim küçük sert bi şişkinlik var. Acı veriyo. Bağsur mudur? Doktora gitmek istemiyorum, başka bi çözüm yolu var mı?
  Opr.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  Hemoroid veya anal hematomdur.

 12. senyel

  Merhaba hocam benimdemakat bolgemde dış sagtarafta sislikvar içi sert mercimek tanesi kadar birkaç gündür de aciyor birazda kızarıklık oldu ama kanama gibi birşey bazende zorlandığında önceden ince bir kanama oluyordu ne yapan gerekiyor tsk ii cls
  Opr.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  Sabahları 2 tane daflon tab alın.

 13. baka

  merhaba hocam 40 yaşındayım uzun zamandır basur rahatsızlığı çekiyorum yediklerime dikkat ettiğim sürece sorun yok bu ara dikkat edemedi son 2 gündür aşırı derece rahatsızlık veriyor hava şartlarından dolayı şu an rahatsızım ve ishal olmuşum tuvalete gitme ihtiyacı ister istemez oluyor lakin kabus gibi kanama mevcut ağrı şişlik mevcut ayrıcı dışarda uzantı şeklinde parçada mevcut daflon tablet kullanıyorum başka tavsiyeniz nedir teşekkürler
  Op. Dr. Ali Rıza Şahap BARLAS
  kanama varsa mutlaka muayane olmanız gerekir, aynı anda gereken tedaviyi de planlıyoruz

 14. damla

  Meraba hocam makatimda 2 tana kucuk meme seklinde sey var bunlar kendiliqinden kaybolurmu veya kendi kendime yapicam bi tedavi varmi???
  Op. Dr. Ali Rıza Şahap BARLAS
  kliniğimizde muayene ücretsiz gelirseniz muayenenizi yapar ilaçla tedavi olup olamayacağı konusunda bilgi verebiliriz

 15. oof of :(

  Merhaba ben 14 yaşındayım , Ve 1,5 aydır (haftada bazen 1 gün olmuyor) makatımın üzerine işkenceyle oturuyorum ama sadece sabah ve öğle civarları oluyor . akşam öyle bir sıkıntım olmuyor ve tuvaletimi yaparken sanki dışkı sepsert bişey gibi hissediyorum . Gerçekten çok korkuyorum önemli birşeymi ???
  Op.Dr.Atilla KAYA
  şikayetlerin anal fissüre benziyor.tedavi olmalısın.ameliyat riskini yaşamak istemiyorsan botoxla tedavi olabilirsin.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarını düzenlemelisin

 16. mert

  Merhaba hocam basurumun ustunde mor renkde kan topladi ufak parca neden??
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Anal hematom veya tromboz olmuş olabilir.

 17. Gizli

  Anüs ağız’nın çevresinde yaklaşık 5 tane 3’ü nohuttan biraz büyük 1’i epey büyük 1’i nohuttan biraz küçük memecikler var.Oturup kalkarken ve ıkınırken,otururken şiddetli ağrılara neden oluyor.21 yaşımdayım ve her ne kadar üniversite öğrencisi olup,sosyal alanda kendimi geliştirmiş olsamda utanç duygusunu aşamıyorum.Yardımcı olunuz.

  1. admin

   muayene olmalısınız ve o memecik dediğiniz yapıların tam olarak ne olduğu tespit edilmeli
   Op.Dr.Demet Ağras

 18. Murat Can

  Hocam ben 17 yaşındayım bebeklikten beri hemoroid var bende 11-12 yaşındayken aşırı kanama ve aşırı şişlik oluyordu Şu an ise tuvalet sonrası 2 hemoroid memesi içeri giriyor 2 tanede hep dışarda kalıyor o dışarda olanlar tuvalet sonrası günlerce dayanılmaz acı yaşatıyor bi memenin ucuda kırmızı ameliyat olmayi düşünüyorum siz ne onerirsiniz nasıl bi yol izlemeliyim bide agrilarimi evde nasıl gecirebilirim …
  TEŞEKKÜRLER

  1. admin

   kliniklerimiz makat hastalıklarına spesifik çalışıyor ve ameliyatsız tedavi yöntemlerine yönelik her tür teknolojiye sahibiz,gelirseniz durumunuzu değerlendirip en uygun yöntemle tedavinizi yapabiliriz.
   Op.Dr.Nizam Kurtdere

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2017
Sahibi:
Doğa Niyazi AKÇA
[email protected]

Yönetici Webmaster
Ahmet ENGİN
[email protected]