Home / Hemoroid Tedavisi / Lazerle Tedavi Yöntemi

Lazerle Tedavi Yöntemi

Bir çok hastalığın tedavisinde uygulanan Lazer aynı şekilde Hemoroid (Basur) hastalarının tedavisi içinde uygulanmaktadır. Tek seçenek olmayan bu yöntem diğer tekniklere göre alternatif olduğunu söyleyebiliriz. Peki lazerle basur aameliyatı nasıl olur? Op. Dr. Atilla KAYA anlatımı ve ayrıca hazırladığımız video’dan izleyelim.

Hemoroid Lazer Tedavisi

Birinci derecede ilk seçenektir ve başarılı bir şekilde uygulanabilir. Daha ileri düzey hemoroidlerde tek başına lazer yetersiz kalabileceğinden aynı anda lastikle boğma tedavisi de uygularız. Bir anlamda ışıkla tedavi olarakda bilinen lazer yüksek ısı taşıyan ışık basur memesine odaklanıp, ısınan memede 2-4 mm derinlik ve 6-8 mm genişliğinde doku hasarı oluşur.  Ağrı sinirlerinin bittiği alanda çalışıldığı için hasta bu yanmayı hafif bir şekilde hissedecektir. Basur memesindeki bu yanma aynı zamanda o bölgedeki genişleyip varisleşmiş damarlarıda yaktığından hacmi küçülecektir. Derin plana ilerleyen bu kontrollü yanık zayıflamış bu alanda yeni ve sağlıklı bir doku oluşmasını sağlayacaktır.

Makat Sarkmasıda Tedavi Edilir!

Hemoroidlerin lazerle  tedavisi esnasında aynı zamanda kalın barsağın son kısmının çevresel dokuya yapışmasıyla (fixasyon etkisi) hemoroide eşlik eden makat sarkmasıda düzelmiş olur. Hemoroidden kanama varsa kanayan damarlarda pıhtı oluşacağından kanama uygulama anında duracaktır. Bir çok yöntem avantaj sağladığını göreceksiniz.

Lazerle Hemoroid Ameliyatı Avantajları

 • Tedaviden sonra ağrı olmadığı için kişi işine okuluna dönebilir.
 • Uygulama ağrısız olduğundan narkoz gerektirmez
 • Kanama ya hiç olmaz yada ameliyata kıyasla belirgin ölçüde az olur
 • Neşter gibi kesici alet kullanılmadığından kaslar hasar görmez
 • Makat kasları kesilmediğinden dışkı ve gaz tutamama problemi yaşanmaz.
 • Geniş doku çıkarmak gerekmediğinden makat darlığı gelişmez.
 • Uygulama 4-6 dakikada tamamlanabilir

Lazerle Hemoroid Tedavisi
İstirahat Gerekmez
Ameliyatsız basur tedavisi olması nedeniyle 1 günlük bir istirahat yeterli olacaktır. Fakat hemoroid ameliyatı ile yapılan tekniklerde ise 2 hafta ciddi düzeylerde ağı, 2 aya varan süreçte istirahat gerektirebilir. Çünkü yapılan kesik alan iyileşmesi zaman alır.

4 – 6 Dakikada Tedavi Edilir Tekrarlamaz
Makat kısmında yapılan tedaviler hastaların her zaman utanması ve sıkılmasına neden olmaktadır. Bu sorunu aşmak için5-10 dakika içerisinde tamamlanmakta olup tekrarlama ihtimali yoktur.

Hazırlık Gerekmez
Uygulama ofis şartlarında rahatlıkla yapılabildiği için narkoz ve narkoz öncesi yapılması gereken tahliller gereksidir. Yine klasik ameliyatlarda uygulanan bir gün öncesi hazırlık lazerde gerekmez, bazı hastalarda libalax tüple basit temizlik gerekebilir.

Lazerle Hemoroid Tedavi Fiyatları Ne Kadar

İdea Klinik ücretleri şu şekildedir; SGK nız varsa 1500 TL, SGK nız yoka 3000 TL. Farklı klinikler farklı ücretler uygulamaktadır ve genellikle 5000 TL ve üzerindedir. Tedavide lazerin yanı sıra RBL yöntemi uygulanması halinde ek ücret alınmaz.

Diğer Hemoroid Tedavi Yöntemleri

Lazer sadece biri olup en başarılı 2 farklı uygulama daha bulunmaktadır. Bunlar Lastikle Boğma Yöntemi ve THD olarak bilinen yine benzer bir yöntem olup hemoroidi besleyen atadamarın bağlanması işlemidir. Her ikiside ameliyatsız yöntem olup sadece 10 dakika gibi kısa bir sürede yapılmaktadır. Yukardaki video’da THD yönteminin uygulanışını göreceksiniz.

About admin

477 comments

 1. Merhabalar ben yaklaşık 3 ay önce lastikle boğma ve seton yöntemiyle hemoroid ve fistül ameliyatı oldum.yanlız anüsün çevresinde küçük dokular kaldı.Kontrole gittim.doktorum hemoroid ve fistülümün iyileştiğini söyledi.Ancak bu dokuların lazerle yakılması için bir operasyon daha gerektiğini ifade etti. Dokular kendi kendine iyileşme şansı Yok mu?

 2. Hocam merhaba, yaklasik 10ay once neo lazer ile hemoroit ve fissur operasyonu gecirdim.
  Son donemde tuvalette fazla vakit gecirmeye basladim ve 2 gundur damlar sekilde kanama basladi. Sebebi ne olabilir, tekrarlamaz denmisti ama tekrarlama ihtimali varmidir? Yardimci olursaniz sevinirim.

  • makat hastalıkları beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınıza dikkat etmez iseniz tekrarlar.muayene olmalısınız.
   Op.Dr.A.Şahap Barlas

 3. Hocam mrb yıllardır makatimin iç kısmında kaşıntı vardı hep ilaç kullandım geçici çözüm oldu ama hep kaşıntı tekrarladı bend 2 gün önce lazerle operasyon yaptırdım. Ancak tuvalete her gidişimde gaitamda kan var baya kan var bu böyle devam edecek mi ?? Bu kanın nedeni nedir ??

  • ameliyat sonrası kanam olması normal.ama iyileşmeyi hızlandırmak için beslenme ve tuvalet alışkanlıklarını düzenlemeli,kabız kalıp fazla ıkınmamalısın
   Op.Dr.A.Şahap Barlas

 4. Merhabalar, özel bir klinikde ilk ameliyatım bant ve dış hemorid duvarına sınırlı müdahale edildi ağrılarım oldu 7 Günde bant düştü ve toparladı. Aradan 2 ay geçti 2. Ameliyat içeride hemorid pakeleri çepeçevre şeklinde olduğu için yanlızca infrared kogulasyon ile derinlere uygulama yapıldı ameliyat günü ve 2. Gün şuan inanilmaz ağrılar oldu adete atlatır cinsden ağrı kesici iğne ile kısmen kontrol altına alındı. Bu işlemler ağrısız deniliyor ancak dayanilmayacak derecede özellikle yumuşak geita çıkışı olmasına rağmen cekilemeyecek ağrılar ile karşılaşmak normal midir? Hastane ortaminda olsa belki 3 gün boyunca ağrı kontrol altında tutulur ancak klinik ortamından ayrılınca hasta kendi başına kalmakda ve gercekden zor anlar yaşamakta. Bu durum hakkinda bilginizi görüşünüzü rica ediyorum, anormal durum var ise 3. Operasyon halinde ağrısız kesin sonuç verirseniz sizin kliniginizi tercih ederim
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  İnfrared ve bantla boğma yöntemi aşağıda anal kanala çok yakın yapılırsa o zaman ağrılı olur, normalde tarif ettiğiniz ağrılar olmaz. Bu işlemler başka ülkelerde de aynı şekilde günübirlik uygulanıyor ve hasta yatırılmıyor.

 5. Merhaba Hocam yaklasik 4 Yildir hemoroitim var Zuckerinsel sirasinsa cikiyor memeler ve son zamanlarda agri cok fazla oluyor Kanama nadir oluyor.ne türlü bi tedavi yolunu sevmem lazim? Lazerle tedavi yöntemi uygunmudur?

  • kanama olduğu için mutlaka anoskopi muayenesi ile durumunuz değerlendirilmeli.muayene esnasında en uygun tedavi yöntemi belirlenir ve o yöntemle tedaviniz yapılır
   Op.Dr.Atilla Kaya

 6. mrb benim kızım 4 gün önce lazerle hemoroid ameliyatı oldu bir gün hastanede yattı ve ameliyat sonra çok yanma ve agrısı var ve halen devam ediyor birde ameliyat bölgesinde kesik ve kanama var bu normalmidir cvplarsanız çok teşekkür ederim..

 7. 7 ay önce lazer ile basur ameliyatı oldum. Fayda göremedim. 2 derece iç basur ve wc de memeler dışarı çıkıyordu. Hiç ishal ve kabiz olmadım ama yine wc de basur memesi çıkıyor.2-3saat sonra kayboluyor.Hamotem ya da tromboze olabilir mi ?Ne yapabiliriz . Yanmada yapıyor.

 8. Hocam benim dış basurum var doktora gittiğimde 4.seviyede dedi her habgi bir kanama ağrı hiç bir şey yok bana lazer ameliyat olamazsın seviyesi çok ilerde demişti bir çözümü var mı ameliyatsız olabilirmiyim

 9. Merhaba hocam Doktorlarımızdan biri cevaplarsa sevinirim 10 temmuz günü özel bir hastenede lazer ile ameliyat oldum 5 adet iç basurum olduğunu hoca söyledi ve hepsine müdahale etmiş ağrılarım bayağı azaldı tuvalet sonrasını söylemiyorum tabi tuvaletten sonra cehennem akıntın devam ediyor ödemimde biraz küçüldü size sorun tuvalleten sonraki acılarım ve akıntı kanama ortalama ne zaman geçer doktorunu sor diyebilirsiniz haklı olarak ama ona kalsaydı ben 2. Gün işe dönecektim

  • 20 gün civarı toparlaması gerekir.iyileşmenin daha hızlı olması ve nüksü önlemek için beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemeniz gerekir.
   Op.Dr.Nizam Kurtdere

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sizi Aramamızı İster misiniz?