Home / Hemoroid Ameliyatları / En İyi Hemoroid Ameliyatı

En İyi Hemoroid Ameliyatı

Hastalıkların neredeyse hepsinin tedavisinde kullanılan farklı ameliyat yöntemleri vardır ve bu yöntemlerin hepsinin avantaj ve dezavantajları vardır. Genel başarısı ve tekrar ihtimalleri birbirine yakındır önemli olan ameliyat sonrası hasta lüksü ve doku harabiyet miktarıdır. Hemoroid tedavisine yönelik geliştirilen tıbbi teknikleri sizler için analiz ettik ve seçimi size bıraktık.

Hemoroid içinde çok sayıda tedavi yöntemi geliştirilmiştir bunlar;

Ameliyatsız yöntemler;

 • Lazerle tedavi
 • Lastikle boğma yöntemi

Çağdaş Ameliyatlar
Klasiklere göre daha kolaydır

– THD yöntemi

– De Longo ameliyatı

Klasik ameliyatlar;

 • Plazmakinetik
 • Milligan Morgan
 • Reclus

Bu yöntemlerden plazmakinetik, Milligan Morgan, Reclus, plazma kinetik ve De Longo yöntemleri dokunun kesilmesi şeklinde uygulanır ve oldukça ağrılı ve zahmetklidir, De Longo biraz daha kolay olsa da yine büyük bir ameliyattır.Bu klasik ameliyatlardan sonra 2-4 hafta iş gücü kaybı ve 2 hafta yoğun ağrı olur.

THD Hemoroid Ameliyatı

Çağdaş ve bilimsel olarak ele alındığında iki farklı teknik ön plana çıkmaktadır. Bunlar TDH ve Lastikle Boğma Yöntemi olan RBL yöntemleridir. Her iki hemoroid ameliyatı hakkında bilgi sahibi olup, aynı zamanda İdea Klinik genel cerrahi uzmanları Op. Dr. Atilla KAYA ve Op. Dr. Ali Rıza Şahap BARLAS tarafından hazırlanan videoları göreceksiniz.

Hemoroid THD Ameliyatı Video

Basuru büyüten atar damarı bağlama şeklinde yapılan ağrısız, kanamasız basur ameliyatı yara bakımı ve pansuman olmayan, istirahat gerektirmeyen en etkili ameliyattır.Basur memelerini besleyen atar damarın kökünden bağlanması ameliyatıdır (aslında ameliyat denmeyecek kadar basit bir işlemdir).Literatürde THD yada diğer adıyla HAL olarak geçmektedir.

THD yönteminde hemoroide gelen atar damarlar bağlanır,kesme işlemi olmadığından ameliyat sonrası hasta rahattır ve ertesi gün işine dönebilir.Damarlar bağlandığı için tekrarı azdır ve her derece hemoroide uygulanabilir.

Hemoroid Ameliyatı Video

Videoda hemoroidlerin tedavisinde en yaygın kullanılan iki yöntem ele alınmıştır.

Lazerle Hemoroid Tedavisi

Videonun bir bölümünde görüldüğü gibi lazerin dokunduğu noktadaki 6-8 mm lik alan aynı anda haşlanma şeklinde yapısal değişime uğramaktadır. Basur memesi bu şekilde tahrip edildiğinde yok olur.
Kanama varsa saniyeler içinde durur. Basur kanamasında en basit, en ekonomik ve en başarılı tedavi lazerle yapılmektedır.

Lazerle tedavi de doku hasarı minimumdur,hasta lüksü en iyi yöntemdir ancak ileri derecelere uygulanamaz,daha çok 1.-2.derecede kullanılır.

Hemoroid Lastik Boğma Tedavisi

Basurun memesini emerek içine çeken alet memenin dibine damarları tam tıkayacak kadar sıkan bir lastik halka atar. Lastik halka memeye giden atar damar tam kapandığı için memeye kan gidemez, kan gidemeyen meme çürüyerek dökülür.
Bu iki uygulama genellikle aynı anda uygulanır, daha küçük olanlara lazer daha büyük olanlara RBL yöntemi uygulanır.
He riki yöntem de ağrı sinirlerinin azaldığı ya da tamamen bittiği alanda yapılması sayesinde ciddi ağrı olmaz. Klasik ameliyatla kıyaslanırsa klasik ameliyatın 1/30 u kadar ağrı olabilir.
Hastaların bir kısmında tenesm denilen dışkıya gitme isteği ortaya çıkabilmektedir. Bu his yarım saat ile 3 saat arasında değişen sürede kendiliğinden düzelir.
Bu iki yöntem 1. ve 2. derece hemoroidlerde bir seansta 3. derece hemoroidlerde 1-2 seans uygulanır ve sonuç kesindir. Dış basurun ve 4. derecede basurun tedavilerinde kullanılmaz, daha doğrusu kullanılmamalıdır. Özdellikle dış basura lastik boğma yöntemi uygulanırsa dayanılmaz ağrı olur.
Hayvan organları üzerinde anlatım fikrini  Proktoloji uzmanı Op.Dr.Atilla KAYA tanımlamıştır.

Lastikle boğma yöntemi memeyi içine çekip dibine lastik halka koyan bir alet yardımıyla yapılır, lastikle boğulan meme büzüşür ve yok olur. Lazer gibi 2-3 dakikada uygulanır, hasta lüksü çok iyidir, ertesi gün işe dönülebilir.

Ligasure Ameliyatı

Ligaşur diye okunur. Klasik ameliyatta kullanılan neşter yerine kesilecek yeri yakarak kesen bir cihazla yapılır. Kesilecek doku önce yakıldığı için daha az kanama olur. Normal basur ameliyatına önemli bir üstünlüğü yoktur.
AVANTAJLARI:
* Ameliyat süresince klasik cerrahiye kıyasla daha az kanama olur.
* Tedavi sonrası ortalama ağrı ve ağrı kesici ihtiyacı biraz daha az olur.
* Erken dönem hemoroidde gereksizdir.
* İleri derece iç ve dış basur tedavisinde kullanılabilir.
* Dikiş olmaması ameliyat süresini kısaltır.

DEZAVANTAJLARI

* Normal ameliyatın kanama,iltihap gibi dezavantajları bu yöntemdede yaklaşık aynıdır.
* Kullanılan alet tek kullanımlık olduğundan normal cerrahiye göre çok pahalıdır.
* Dokudaki yanma sebebiyle ameliyat sonrası ödem fazla olabilir.
* Dokuda oluşan yanık gelecekte makat darlığına sebep yapabilir. Bunun tedavisi çok daha zordur.

Yazan

Yazan
Op Dr Atilla Kaya

Kaynak
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30540639

About admin

12 comments

 1. Cok siddetli agrim var lastik yontemini denedim hic bi faydasini gormedim hala ne oldugunu bilmiyorum bu agrinin nerden geldigini gorundugum doctorda biseyin yok ameliyatta gerek yok dedi gecer dedi lastik uygulamasinin ustune 8 ay gecti agrim devam ediyo lutfen yardim edin saygilarimla tesekurler
  Op.Dr.Ali Rıza Şahap BARLAS
  2 ayda düzelmediyse artık çok değişiklik beklenmez, 8 ay uzun bir süre. THD yöntemi lastikle boğma yönteminden kolay ve çok daha etkilidir

 2. Uzun zamandir diskilanmadan sonra kanama goruyordum fakat agrisi olmuyordu taaki bugune kadar yaklasik yarim saaten fazladir cok agrim var ne oturabiliyor ne yuruyebiliyorum ne yapmaliyim tesekkurler…
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Anal fissür veya tromboze hemoroid olabilir,muayene ile kesin tanı konduktan sonra tedavi planlanabilir.

 3. Yaklaşık bir ay önce klasik yöntemle hemoroid ameliyatı oldum. Ancak şu an makat ağzında mercimek büyüklüğünde iki üç meme oluşmuş durumda ve büyük abdestimi yaparken aşırı agrı hissediyorum. Bu durum normal midir? Teşekkürler.
  Op. Dr. Demet Ağras
  Fissür gibi farklı bir sorun olabilir

 4. Doktora gittim 4evre hemoroiddin var ameliyat dedi moralim bozuldu kanamam iki gündür arttı kanamayı azaltmak için ne yapabilirim hocam ayrica ameliyat şartmı başka türlü bir tedavisi Carlo thd yöntemi sorunumu çözer mi yoksa ameliyat olmam sartmi
  Op.Dr.Alirıza Şahap BARLAS
  kanamayı durdurmak için laser yapılabilir.fakat ameliyat yada ameliyatsız yöntemlerle tedavi edilebilir muayene ile karar vermek gerekir.gelirseniz değerlendirip tedavinizi yapabiliriz

 5. Iyım günler hocam thd yöntemini ankara’da yada adanada yapıyormusunuz
  Op.Dr.Adil Altınsoy(Proctoloji Uzmmanı
  Ankarada yapıyoruz 505 119 36 90 dan bglantı kurabilirsiniz Thd ye alternatif İHL (Hemoroid içi lazer)uygulamasıda yapıyoruz

 6. Hocam benim makat ağzında kenarlarını kaplayacak biçimde mor şişlikler var çömelince veya dışkılama sırasında basıncı artıyor bazan yanma ve ağrı yapıyor çok aşırı rahatsızlık vermiyor ancak dışkı set şse iş bittikten sonra acıma yanma yapıyor. Bu eğer dış hemoroidse en etkin ağrısız acısız nüksetmeyen en en çözümü nedir. uzun zaman önce 3-4 defa nohut büyüklüğünde ağrılı şişlikler çıkıp inmişti . Yarrdımınız ve yönlendirmenizle hareket edeceğim. Cevabınızı bekliyorum.
  Op Dr Seher Şirin
  Hangi yöntemin en iyi olacağına anoskop muayenesiyel karar veriyoruz

 7. Hocam Merhaba

  Benim hemoroid sanırım dışta ( elle kontrol ettiğimde ufak top gibi geliyor ) ara sıra kanama yapıyor ancak ağrı ve sızı devamlı var,sıcak su ile oturma yapıyorum az rahatlıyor ancak sonra ağrı geri geliyor,sorum şoyle,acaba lazer ile ameliyat benim için uygunmudur,diğer yontem lastik ile boğuma nasıl oluyor,narkoz var mı,ağırı sızı var mı

  Cevabınıza ve ilginize çok teşekkür ederim

  Saygılarımla

  • dış hemoroidler sadece cerrahi olarak tedavi edilebilir.muayene ile değerlendirilmeli,beraberinde makat çatlağıda olabilir
   Op.Dr.Demet Ağras

 8. hocam merhaba. doktor 3-4 evrede oldugumu söylemişti. ameliyat dedi,lazer lastik vs.
  nette ameliyat olanların cok şiddetli agrıları oldugunu, tuvalet esnasında bayılanları duydum. süreç uzun ve tedavide memnun oranı sanki düşük gibi.
  korkuyorum bunları duyunca.
  şiddetli agrı oluyor bazen gun boyu deliriyorum. sürekli küçük abdest gelmesi gibi yanma var. bu neden oluyor.

  • şişlik nedeniyle anüsteki dolgunluğa bağlı olabilir.sizin sadece basurunuz değil aynı zamanda anal fissünüzde olabilir.muayene ile değerlendirmek gerekir.makat hastalıklarına spesifik çalışıyoruz gelirseniz durumunuzu değerlendirip en uygun yöntemle tedavinizi yapabiliriz.
   Op.Dr.Seher Şirin

 9. Selam
  Hem dış hemoroidim var ve içeride çatlak ta mevcut.Bu aralar atk içerisindeyim
  Ancak beni endişelendiren dışkılama esnasında dış memelerin dışında içeriden sabki başka bir meme kanala oturuyor ve ıkkınmaya sebep oluyor bu konuda neler söyelebilirsiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sizi Aramamızı İster misiniz?