Hemoroid Tedavisi
Hemoroid Muayene Randevusu Basur Tedavi Ücretleri

Bildiğiniz gibi basur hastalığı iki şekilde görülmektedir. İç ve dış olarak ayrılan hastalık bu kapsamda görülme şekli ve belirtilerinde farklılıklar arz etmektedir. Daha çok kanama ile ortaya çıkan İç Hemoroid hakkında detayları aşağıda bulacaksınız.

İç Hemoroid Nedir?

Anüs’e (makat) dıştan bakıldığında fark edilmeyen ama dışkılama esnasında değişik düzeylerde dışarı çıkan memeler iç hemoroid olarak değerlendirilir. Normalde iç basur kişide şikayet yapmaz ama memelerin yüzeyi hassaslaşması durumunda makatta kanamaya neden olur. Bunun dışında ilk etaplarda ciddi bir şikayete neden olmazlar.

Dışarı çıkan hemoroid memesi risklidir
Makat içerisinde yer alan iç hemoorid dışarı çıkması halinde makat tarafından sıkıştırılırsa (tromboze hemoroid – boğulmuş hemoroid) ciddi düzeyde ağrı olur.

İç hemoroid neden olur?

 • Ayakta çalışılan meslekler bu hastalığa davetiye çıkarmakta
 • Tuvalette gereğinden uzun süre kalmak
 • Fazla ve şiddetli ıkınmak
 • Kabızlık
 • Uzun süre tedavi edilmeyen ishal problemi

İç Hemoroid nasıl derecelendirilir?
Bildiğiniz gibi 4 dereceden oluşan basur hastalığı kişinin belirttiği şikayetlere göre anlaşılmaktadır. Aşağıdaki listede iç hemoroid dereceleri ve bu derecelerde görülen belirtileri göreceksiniz. Ayrıca sorularınızı aşağıdaki yorum alanından sorabilirsiniz.

1.Dereece; hasta basur memelerini kabarma şeklinde hisseder ama dışarı çıkma olmaz.

2.Derece; dışkılama esnasında memeler dışarı çıkar bitiminde kendiliğinden içeri girer.

3.Derece; dışkılama esnasında dışarı çıkar ama hasta eliyle içeri koymak zorunda kalır.

4.Derece; memeler hep dışarıdadır ve içeri konamaz.

İç Basur

Yukarda yer alan belirtileri gözlemleyerek sizde hastalığınızın durumunu kolayca anlayabilirsiniz. Bildiğiniz gibi 4. derece hemoroid hastalığın en son noktası olup mutlaka tedavi olmanız gerekir. Lazer, RBL ve THD yöntemiyle 10 dakika içerisinde tedavisi yapılan basur hastalığı kendiliğinden iyileşen bir hastalık olmadığını bilmelisiniz.

498 Comments

Add a Comment
 1. Merhaba iç basur oldum tuvalette kanamalar oluyor nasıl bir şekilde tedavi olunur? Doktora gitmeden bitkisel tedavisi var mı sizce önemsemez isem ileride ne olur nasıl bir olay başıma gelir cevaplarsanız sevinirim teşekkürler..
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Teşhisin iç basur olduğu anoskopla muayene etmeden anlaşılmaz,doğru teşhis olmadan ezbere tedaviler zararlı olabilir, anoskopla muayene ve kesin tanı koymak lazım.

 2. Hocam kolay gelsin ben bir kabizlik gecirmistim o kabizliktan sonra benim kalcamin icinde az dereceden siskinlikler var bazen kasiniyor bunun tedavisi nedir doktora gitmek sart mi ameliyatsiz gibi tedavileri var mi
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Şikayetleriniz hemoroide benziyor,anoskopla muayene edip kesin tanı konur ve gerekli tedavi önerilebilir.

 3. Merhaba doktor bey.Son bir kaç gündür makat agzinda yanma hissi oluşuyordu.Ayna karsisinda kalcalarımi gerdirip anus icerisine baktigimda köşede nohut tanesi kadar olmayan dogal kirmizi et renginde bir şişlik farkettim.Aşırı yanma hissi oluşturuyor.Ne olabilir?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Anal fissüre bağlı pili yada anal hematom olabilir.Muayene etmekte fayda var.

 4. hocam üç yıldır kuyruk sokumumda kıl dönmesi olduğunu sanırım akıntı oluyo altı ay öncede anal bölgemde yanma agrı dışkılama hissi var sürekli akıntı var ayrıca bı ay öncede bacak aramda nohut buyuklugunde bi şişlik oldu ve akıntılı bı yara oluştu iltihap geliyor bi miktar ufacık bi delikdi şimdi delik büyüdü ne yapmalıyım

  1. muayene olmalısınız.hem kıl dönmesi hem fistül için.kıl dönmeniz mikrosinusektomi yöntemi ile normal yaşamınıza ara vermenize gerek kalmadan tedavi edilebilir.
   Op.Dr.Ergun Aygören

 5. hocam benim yaklaşık 2 senedir makattan kan geliyor zaman zaman kesiliyo 4 ay 5 ay gelmiyo sonra tekrarlıyo ama ne agrı var ne sızı nede kasıntı sadece kan geliyo iki kere doktora gittim kolonoskopi verdiler ama ben korktum yaptırmadım
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Muhtemelen hemoroide bağlıdır ama kolonoskopini yaptırman lazım.

  1. Ben az once yaptirdim kolonoskopi bende korkmustum ama hic bir sey his etmedim cok kolaymis

 6. merhaba bunda 3 yıl evvel kolonoskopide 1cm lik bir polip aldırdım inen kolonda tubuler adenom.ama kanerli değidi.birde iç hemoroid.doktorum kolonoskopiyi 3 yıl sonra yaptır demişti.biraz tedirgin oldum daha sık yaptırmam gerekiyor gibi hissettim.ve şu sıralar hemoroidim çok fazla kanama yapmaya başladım.tekrar bir polip oluşma ve onun kanerleşme süresi nedir.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Bunun için kesin bir süre söz konusu değil,tedbirli davranma açısından kolonoskopi yaptırmanızda fayda var.

 7. Merhaba hocam benim şikayetim makat içinde yanma ve karıncanlama var birde sanki tuvalet ihtiyacım varmış hisi var bende kanama ishal agrı gibi bir şikaytim yoktur bununla ilgili bir bilgi verirmisiniz teşekkürler

  1. makat bölgesinde yanma sıklıkla anal fissürde olur.kliniğimiz makat hastalıklarına spesifik çalışıyor ve makat hastalıklarının ameliyatsız tedavisine yönelik her tür teknolojiye sahip.gelirseniz muayene ile değerlendrip tedavinizi en uygun yöntemle yapabiliriz.size en yakın kliniğimize ise şu linkten ulaşabilirsiniz.https://www.ideaklinik.com/iletisim
   Op.Dr.A.Şahap Barlas

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2017