Home / Hemoroid Benzer Hastalıklar / Hemoroid ağrısı nasıl geçer?

Hemoroid ağrısı nasıl geçer?

Makat kısmında meydana gelen ağrılar bir çok sebeple olmaktadır, aşağıda ayrıntısını okuyacağınız sebepler şunlardır; makatta pıhtı toplanması (anal hematom), boğulmuş basur, makat çatlağı, anal apse ve seyrek gördüğümüz anüs kanserleri. Bunlar büyüklüklerine göre değişen düzeylerde ağrıya neden olurlar ve en etkili yaklaşım uyuşturucu etkiye sahip merhemlerdir.

Hemoroidin Ağrısı Nasıl Geçer

Tabiki ağrının sebebi olan hastalığın ortadan kaldırılması en doğru yaklaşımdır, bunun için öncelikle uzmana muayene olunmalı ve sonuca göre davranılmalıdır.
Uzmana gidilmek istenmiyorsa ağrıyı azaltmada en etkili ilaç Anuflex merhemdir. 1-2 nohut kadar ağrının olduğu alana sürüldüğünde dakikalar içinde ağrının azaldığı görülür.
Anuflex Merheme ek olarak ılık su oturma banyosu da etkilidir. Bu dönemde kullanılacak basur kremleri, fitilleri, hapları hiçbir yarar sağlamaz.

Anal Hematom Makatta pıhtı Toplanması

Sıkça boğulmuş basur ile karıştırılır ama hiçbir ilişkisi yoktur. Proktoloji uzmanının rahatlıkla ayırt edebildiği bu duruma genel cerrahlar basur teşhisi koyabilir. Hiçbir sorun yokken tuvalette şiddetli ıkınma sonucu şişlik ortaya çıkar. Ikınırken deri altında bir damar yırtılır ve buradan deri altına kan sızar, damar içindeki basınca eşitleninceye kadar deri altına kanama devam eder.
Basıncın yüksekliği ciddi ağrıya neden olur. Ikınmanın şiddetine göre şişlik mercimek kadar küçük olabildiği gibi portakal büyüklüğüne de ulaşabilir. Ağrının şiddeti büyüklükle paraleldir.

Tromboze hemoroid ağrı yapar

Yukarda belirtildiği şekilde makat dışında kalarak boğulan hemoroid memesi artık tromboze basur olup, çok ciddi ağrıya neden olur. 1 Hafta boyunca hastayı ciddi bir ağrı çekmesine neden olur. Bunun dışında hemoroid ağrı şikayeti olmaz. Hemoroid memesinde patlama olan hasta mutlaka bir hekime başvurması gerekir. Yada bu zamana kadar beklemek yerine bilimsel hemoroidin tedavi yöntemleri ile hastalığınızdan kurtulabilirsiniz.

Basur Ağrısı

Anal Fissür İle Karışabilir

Sürekli makat ağrısı yaşıyorsanız burada ilk önemsenecek durum makat çatlağı olacaktır. Makatın iç kısmında yırtık olarak karşımıza çıkan anal fissür yeni olması durumunda ilaçlarla tedavi edilirken ilerlemesi durumunda ise botox gerekebilir. Bir çok insanın utanarak tedaviden kaçması maalesef hastalığı müzmin hale getirmektedir.

Hemoroid memesi patlarsa ağrı olur!

Bildiğiniz gibi basur hastalığı 4 farklı derece ve evreden oluşmaktadır. 1 ve 2. derece çok fazla şikayete neden olmasada 3. derece ve devamında ise hemoroidlerin memeleri iyice belirginleşerek dışkılama esnasında makat dışına çıkmakta ve elle müdahale etmediğiniz sürece makat dışında kalabilmektedir. Bazen bu durum hemoroidin memesinin patlamasına neden olur. Patlayınca başlıkta yazanın tam tersi basınç düştüğü için rahatlama olur. Hatta çoğu hasta ”hemoroidim şişmişti kanadı rahatladım” diye tarif eder.

Basurun Şişmesi

Hastalığın her derecesinde ortaya çıkan bir durumdur. Doğum, faz acı yemeye bağlı, kabızlık kalmak, amip gibi sebeplerle şiddetli ıkınmayla ortaya çıkan çok şiddetli ağrı yapan bir durumdur. Hastalar ve bu konuda çok tecrübeli olmayan doktorlar 4. derece olarak değerlendirirler ama aslında farklı bir durumdur. Basurun boğlması olarak isimlendirilebilir. Diğer anüsün ağrılı durumları gibi burada da en etkili iki uygulama ılık su oturma banyosu ve Anuflex kram kullanmaktır. Anuflex sürüldükten sonraki dakikalar içinde ağrının azaldığı fark edilir.

Anal Apse

Burada ağrının karakteri ve algılanma biçimi farklıdır. Daha derinden hissedilir ve en önemli farkı da giderek artan ağrılara neden olur. Boşaltılıncaya kadar ya da patlayıncaya kadar bu böyle devam eder. Apselerin fistüle dönüşme ihtimali olduğu için tespit edildiği anda boşaltılması gerekir. Bu sebeple yukarıdaki ilaçlarla rahatlamaya çalışmadan bir an önce boşalttırmalısınız, yoksa daha ciddi bir hastalık olan fistülle uğraşmak zorunda kalabilirsiniz.

Hemoroid Ağrısı İçin İlaç?

En etkili ilaç Anuflex Merhemdir, içeriğindeki uyuşyurucu etkili bitkisel özler, sürüldüğü alandaki ağrıyı dakikalar içinde azaltır, buna ek olarak ağrılı dönemi rahat atlatmak için sıkça ılık su oturma banyosu yapılabilir. Şiddeti azaltmak için ağrı kesiciler alınabilir. Bu dönemde kullanılacak basur hap ve kremlerinin hiçbir faydası olmaz.

Basur Ağrısı

İlaçla düzeldikten sonraki dönemde yine aynı şiddetle ıkınılırsa hastalık aynı şekilde ortaya çıkabilir bu sebeple fazla ıkınmadan rahat dışkılamayı öğrenmek gerekir. Hemoroid tedavi edilmediği sürece devamlı aynı sorunları yaşamanız kaçınılmaz olacaktır. O nedenle 10 dakikanızı ayırarak lazer, RBL yada THD yöntemleri ile hemoroid hastalığından kurtulabilirsiniz.

About admin

112 comments

 1. Benim şişliğim ve kanamam yok ama çatlak çok acıyor doktora gittim ilaç verdi ama acısından uyuyamıyorum ne yapabilirim bu 5.günüm

  • botox enjeksiyonu yaptırabilirsiniz.ameliyat olabilirsiniz.ama mutlaka beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düenlemelisiniz.ayrıntılı bilgi,muayene ve tedavi için size en yakın kliniğimize şu linkten ulaşabilirsiniz.https://www.ideaklinik.com/iletisim
   Op.Dr.seher Şirin

 2. Ben de de var dış ta şişlik var ağrı yanma yuruyemiuorum ituramiyirum napmaliyim

  • Tabiki doğru yaklaşım muayene olmanız ve anoskop yaptırıp ne olduğunu kesinleştirmenizdir
   Op Dr Ergun Aygören
   Bursa

 3. Hocam ben hemoroid ten ameliyat oldum ağrım ve şişkinlik var yanma var sıcak su iyi gelirmi yada ne yapmam lazım

 4. Mustafa Karademir

  Hocam ben daha önce amaliyat oldum yani 3.4yıl kadar oluyor ama yine bir haftadır abdestimi yaparken kaynıyor ondan sonra sızlıyor ve acıyor napmam gerekiyor şimdiden teşekkürler

 5. Hocam benim dışında nohut kadar veya biraz büyük şişti, çok ağrı yapıyor 3 gündür anestal pomad ve ultraproct, kremi kullanıyorum, bide daflon 500mg hap kullanıyorum. Sanki ağrılar her geçen saat daha fazlalaşıyor, doktora gitmeye utanıyorum, bu ilaçları Arkadaşıma Eczaneden aldırdım. Ama artık ağrılara dayanamaz hale geldim. Bir öneriniz varmı Teşekürler

  • kabızlığa bağlı oluştuysa anal hematom olabilir ama kabızlık şikayetiniz yoksa birden ortaya çıktıysa anal apse olabilir.zamanında tedavi edilmezse fistül oluşabilir,muayene olmalısınız

 6. Hocam 10 yıldan fazla oldu her tuvalete girişimden sonra saatlerce acı sızı içinde kalıyorum yalnızca 2 günde bir tuvalete girdiğim zaman oluyor ve 6 7 saat ne oturabiliyorum ne yürüyeviliyirum öylece uzandığım yerde kalakaliyorum artık canıma tak etti bu hastalık bugün almanyadan gelen doloposterine n zäpfchen adlı fitili kullanmaya başladım fakat çok yakıyor bu illetten kesin olarak nasıl kurtulabilirim nolur bir yardımcı olun

  • Kabızlık ve ıkınma nedeniyle ana fissür oluşmuş gibi görünüyor. Beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınozı düzenlemeniz gerekir. Makat hastalıklarına spesifik çalışıyoruz,ameliyatsız tedavi yöntemlerini yönelik her tür teknolojiye sahibiz, gelirseniz durumunuzu muayene ile değerlendirip en uygun yöntemle tedavisini yapabiliriz.extra bilgi ve randevu için 05426210888 nolu telefonu arayabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sizi Aramamızı İster misiniz?