Hemoroid Tedavisi
Hemoroid Muayene Randevusu Basur Tedavi Ücretleri

Bir çok hastalık önemli belirtiler sonucu ortaya çıkmaktadır. Bu belirtileri dikkate aldığımızda erken teşhis ve tedavi olanaklarından yararlanmış oluruz. Makat hastalıklarıda aynı şekilde bir çok belirtisi olup, utanma duygusunu aşmanız halinde sıkıntıyı baştan atlatırsınız. Özellikle makatta şişlik problemi bir çok hastalığı bağlı olarak görülür. Sadece hemoroid olarak düşünmek yanlış olup, mutlaka alanında uzman bir genel cerrah tarafından muayene edilmelidir. Makat şişmesi genellikle ciddi ağrıyla birlikte olan bir durumdur. Hasta tarafından rahatlıkla fark edilir ancak sıklıkla yanlış teşhisle tedavi edilmeye çalışılır.

Makat Şişmesi Nedeni Olan Hastalıklar

 • Anal hematom (Makatta pıhtı toplaması)
 • Tromboze hemoroid (Boğulmuş basur)
 • Anal apse, iltihap olması

Kan toplanmasına bağlı makat şişlikği ;

Anüs bölgesinde sık görülen ve nerdeyse pıhtı toplanması tamamı hemoroidle karıştırılan bir hastalıktır. Makat hastalıkları (protoloji) konusunda birikimi az cerrahların bile sıkça hemoroid tedavisi verdiği görülür. Hastalık her yaş gurubunda ve her iki cinste de görülebilir. Çocuklarda görülen makat bölgesindeki şişliklerin büyük çoğunluğu pıhtı toplanmasıdır. Pıhtı toplanmasının bilinen en sık sebebi fazla ıkınmaktır. Makat bölgesine uygulanan ıkınma basıncı bölge damarlarının dayanacağından daha yükseğe çıktığında ince damarlardan bazıları patlar ve cilt altına kanama olur. Kanama damar içindeki basınçla dokuya sızan kan arasındaki basınç eşitleninceye kadar devam eder ve pıhtılaşarak durur. Şişliğin büyüklüğü ıkınma miktarıyla ilgilidir ve ağrının şiddeti de hematomun büyüklüğüne göre değişir. Bir mercimek kadar olabileceği gibi portakal kadar bile olabilir.

Tromboze hemoroid;

Normalde kişiyi çok rahatsız etmeyen çeşitli derecelerde hemoroid vardır. Ancak bir gün çok şişer ve dayanılmaz düzeylerde ağrı yapar. Sebep yine makatta pıhtı toplanması gibidir. Tedavide içi boşaltılabilir, hemoroid ameliyatı şeklinde alınabilir veya hiç dokunulmaz eski haline gelmesi beklenir.

Makat apsesi ;

Anüs bezlerinde tıkanma ve buna bağlı olarak iltihap, devamındaysa apseleşme olur. Apsenin derinliği ve büyüklüğüne göre değişen düzeyde ağrı olur, dayanılmaz düzeylere çıkabilir. En kısa sürede cerrahi olarak boşaltılması gerekir. Enjektörle boşaltmak veya kendiliğinden patlamasını beklemek fistül oluşumuna sebep olur.

Makatta Şişlik

Makat şişmesi tedavisi temeldeki hastalığa yönelik olarak yapılır.

 

 

437 Comments

Add a Comment
 1. Hocam merhaba makat kenarında kocaman şişlik var dr gitmiştim basur demişti ameliyat olmam lazımmış olamadım ama bu baya büyüdü eskiden kanar giderdi artık kanamıyor ameliyatsız nasıl geçer.şimdiden teşekkür ederim.
  Dr.Nizam KURTDERE
  Basurun ameliyat dışında birçok girişimsel tedavisi var ama sizin hangi yöntemin uygun olacağı muayene ile belirlenir.

 2. Hocam ben büyük abdestimi yaptiktan sonra 1 saat oturuyorum. Oturunca sislik oluyor ve cok aci veriyor. Ama büyük abdestten sonra uzaninca 1 saat civari normal hic biseyim olmuyor. Is sebebi yuzunden bazen oturmak zorunda kaliyorum ne yapmam lazim
  Dr.Nizam KURTDERE
  Hemoroidiniz olma ihtimali yüksek anoskopla muayene etmek lazım.

 3. Hocam kolay gelsin bugun gun icerisinde isim geregi uzun sure oturarak calistim wc de ihtiyacimi giderdikten sonra makat bolgemin cinsel organ tarafindaki kisminda mercimek buyuklugunde bir sislik gordum tuvalet kagidinda bir kac damla kan vardi ilk defa basima geliyor cok az agri var ne yapmaliyim tesekkur.
  Dr.Nizam KURTDERE
  Şikayetiniz anal hematoma benziyor tuvalette çok ıkınmayın ve sıcak su oturma banyosu uygulayın,geçmezse muayene etmek lazım.

 4. Bende bayağıdır kanama ve şişlik vardı şimdi sadece makat kısmının üst bölgesi catalda şişlik var ve doktor a utandigimdan Gide miyorum bunun bı ilacı veya başka bir şey var mı ona göre onu kullanacağım eğer yoksa bunun la yaşamaya devam edecegim
  Dr.Nizam KURTDERE
  Muayene olmanız daha doğru olur,çekinecek bir şey yok.

 5. Hocam bi sorum olacak makat kısmında boncuk büyüklüğünde şişlik var yeni farkettim tuvalet ihtiyacı giderildikten sonra peçeteyle temizleme işlemine geçince yanma ve kanma + kaşıntı oluyor sizce ne yapmam lazım yap.?

  yaş:19 erkek.
  Dr.Nizam KURTDERE
  Şikayetiniz anal hematoma benziyor tuvalette çok ıkınmayın ve sıcak su oturma banyosu uygulayın,geçmezse muayene etmek lazım.

 6. Hocam merhaba yasim 18 anus bolgesinde bir tur şişlik meydana geldi annem mavi renk oldugunu soyledi sizce hematom mu hastligim tedavisi nedir
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Büyük ihtimalle anal hematomdur,emin olmak için muayene etmekte fayda var.

 7. Hocam merhaba.ben 25 yasindayim.devamli yorgunluk halsizlik istahsizlik var.makat bolgesinde ara ara kasinti oluyo ve ara ara kan geliyor tuvalet kagidiyla temizlerken.ve bana gore az bi şişkinlik var .ne yapmaliyim

  1. kanama varsa öncelikle anoskopi muayenesi eğer neden tespit edilemezse kolonoskopi yaptırmalısınız.gecikmeyin
   Op.Dr.Demet Ağras

 8. Hocam makatımın dışında arka tarafta ten renginde şişlik var yani makatımla bağlantılı bundan yaklaşık 2,5 ay önce anal fissür geçirdim düşünüyorum çünkü ihtiyacımı giderirken cam kesiği gibi hissettim sonraki günlerde hiç ağrı sızı yanma kanama batma hissetmedim hala da hissetmiyorum geçen gün doktora gittim hiçbir şey yok bunda cilt katlanması gibi bir şey biz buna sönmüş basur diyoruz dedi siz ne dersiniz buna sabahları küçük oluyor gün içinde şişiyor ihtiyacımı giderirken de şişebiliyor ayakta durunca şişiyor sanırım herhangi bir şikayetim yok ama.. sizce zamanla tamamen düzelir mi ? Teşekkürler
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Anal bölgede geçirilen anal fissür gibi rahatsızlıktan sonra anal pili dediğimiz bir cilt uzantısı olabilir,kendiliğinden geçmez,temizlenirken elle hissedilir ve kozmetik olarak çok rahatsız ederse cerrahi olarak alınabilir.

 9. hocam merhaba makat çatalının altında makatın üst bölgesinde ağırısı sızısısı olmayan nohut büyüklüğünde bir şişlik var sizce ne olabilir doktora gittim hocam iltihap sökücü verdi saygılar
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  İltihap olsa ağrı yapması gerekir,anal polip olabilir,kesin tanı için muayene etmek lazım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2017 Frontier Theme