Hemoroid Tedavi Merkezi  İstanbul IDEA Klinik Telefonları  Hemoroid Tedavi Merkezleri
 Medical Art Hemoroid Tedavi Merkezi

Makatta Şişmesi Yapan Hastalıklar

Bir çok hastalık önemli belirtiler sonucu ortaya çıkmaktadır. Bu belirtileri dikkate aldığımızda erken teşhis ve tedavi olanaklarından yararlanmış oluruz. Makat hastalıklarıda aynı şekilde bir çok belirtisi olup, utanma duygusunu aşmanız halinde sıkıntıyı baştan atlatırsınız. Özellikle makatta şişlik problemi bir çok hastalığı bağlı olarak görülür. Sadece hemoroid olarak düşünmek yanlış olup, mutlaka alanında uzman bir genel cerrah tarafından muayene edilmelidir. Makat şişmesi genellikle ciddi ağrıyla birlikte olan bir durumdur. Hasta tarafından rahatlıkla fark edilir ancak sıklıkla yanlış teşhisle tedavi edilmeye çalışılır.

Makat Şişmesi Nedeni Olan Hastalıklar

  • Anal hematom (Makatta pıhtı toplaması)
  • Tromboze hemoroid (Boğulmuş basur)
  • Anal apse, iltihap olması

Kan toplanmasına bağlı makat şişlikği ;

Anüs bölgesinde sık görülen ve nerdeyse pıhtı toplanması tamamı hemoroidle karıştırılan bir hastalıktır. Makat hastalıkları (protoloji) konusunda birikimi az cerrahların bile sıkça hemoroid tedavisi verdiği görülür. Hastalık her yaş gurubunda ve her iki cinste de görülebilir. Çocuklarda görülen makat bölgesindeki şişliklerin büyük çoğunluğu pıhtı toplanmasıdır. Pıhtı toplanmasının bilinen en sık sebebi fazla ıkınmaktır. Makat bölgesine uygulanan ıkınma basıncı bölge damarlarının dayanacağından daha yükseğe çıktığında ince damarlardan bazıları patlar ve cilt altına kanama olur. Kanama damar içindeki basınçla dokuya sızan kan arasındaki basınç eşitleninceye kadar devam eder ve pıhtılaşarak durur. Şişliğin büyüklüğü ıkınma miktarıyla ilgilidir ve ağrının şiddeti de hematomun büyüklüğüne göre değişir. Bir mercimek kadar olabileceği gibi portakal kadar bile olabilir.

Tromboze hemoroid;

Normalde kişiyi çok rahatsız etmeyen çeşitli derecelerde hemoroid vardır. Ancak bir gün çok şişer ve dayanılmaz düzeylerde ağrı yapar. Sebep yine makatta pıhtı toplanması gibidir. Tedavide içi boşaltılabilir, hemoroid ameliyatı şeklinde alınabilir veya hiç dokunulmaz eski haline gelmesi beklenir.

Makat apsesi ;

Anüs bezlerinde tıkanma ve buna bağlı olarak iltihap, devamındaysa apseleşme olur. Apsenin derinliği ve büyüklüğüne göre değişen düzeyde ağrı olur, dayanılmaz düzeylere çıkabilir. En kısa sürede cerrahi olarak boşaltılması gerekir. Enjektörle boşaltmak veya kendiliğinden patlamasını beklemek fistül oluşumuna sebep olur.

Makatta Şişlik

Makat şişmesi tedavisi temeldeki hastalığa yönelik olarak yapılır.

 

 

Makatta Şişmesi Yapan Hastalıklar için 315 yorum yapılmış


admin

makat kanamasında yapılacak ilk şey anoskopi muayenesidir.geciktirmeden muayene olmalısın
Op.Dr.Nizam Kurtdere

Admin

Hocam iyi gunler makat bolgesini temizlerken aci olmaya basladi 2 gundur cok kaşinma ve aci var su degdiginde yanmaya basladi cok cok azda kanama var ama cok az Ne yapmaliyim

admin

şişlik vb oluşumlar makat hastalıklarının ortak belirtisidir.muayene olmalısınız.
Op.Dr.Demet Ağras

Gökhan

Merhaba hocam bundan 4 ay önce midemde gaz sıkışması ve sancı şikayetim oldu 2 kere acile gittim bana lacombi ve dicetel adlı ilaçları verip eve yolladılar 4 aydır sanki ölü gibiyim keyif alamıyorum hayattan baş dönmesi kabizlik sırt bölgesinde yanma gibi bugün makat bölgemi kontrol ettiğimde şışlik ve kap kara ve mor siskinlikler ile karşılaştım aceba sebebi nedir .s

admin

hemoroid olabilir.muayene olmalısınız
Op.Dr.alirıza Şahap Barlas

Ertan 47

Hocam 3 seneye yakındır ibs irtihab bağırsak sendromu tedavi oluyorum sorun yoktu ama son 2 hafta dır makata bir baloncuk hissetmeye başladım nohut kadar var, Zarar vermiyor,sadece beni biraz endişelendirdi,ne yapayım şimdiden teşekkürler hocam.

admin

muayene olmalıısnız.ağrıya birçok şey neden olabilir.ama anal apse ise geciktirilmeden tedavi edilmesi gerekir.çünkü fistül oluşabilir
Op.Dr.Alirıza Şahap Barlas

Kerem

Hocam merhaba, 1 haftadır makat bolgesinde bir agrı çekiyordum, bugün ne oldugunu kontrol etmek istedim ve derinin iç tarafında bir kitle olduğunu fark ettim. Sizce telaş etmeli miyim?

admin

makat kanamaları ciddiye alınıp mutlaka anoskopi muayenesi yapılmalıdır.gecikmeden proctologa görünün.
Op.Dr.Seher Şirin

zehrakaragul

ben 44 yaşında bayanım dişim için antibiyotik kullandım ve şimdi hem karnım şiş hemde makat ve çok sancım var ve tuvalette çok kanıyor ne yapabilirim üç gündr devam ediyor