Hemoroid Tedavi Merkezi  İstanbul IDEA Klinik Telefonları  Hemoroid Tedavi Merkezleri
 Medical Art Hemoroid Tedavi Merkezi

Makatta Şişmesi Yapan Hastalıklar

Bir çok hastalık önemli belirtiler sonucu ortaya çıkmaktadır. Bu belirtileri dikkate aldığımızda erken teşhis ve tedavi olanaklarından yararlanmış oluruz. Makat hastalıklarıda aynı şekilde bir çok belirtisi olup, utanma duygusunu aşmanız halinde sıkıntıyı baştan atlatırsınız. Özellikle makatta şişlik problemi bir çok hastalığı bağlı olarak görülür. Sadece hemoroid olarak düşünmek yanlış olup, mutlaka alanında uzman bir genel cerrah tarafından muayene edilmelidir. Makat şişmesi genellikle ciddi ağrıyla birlikte olan bir durumdur. Hasta tarafından rahatlıkla fark edilir ancak sıklıkla yanlış teşhisle tedavi edilmeye çalışılır.

Makat Şişmesi Nedeni Olan Hastalıklar

  • Anal hematom (Makatta pıhtı toplaması)
  • Tromboze hemoroid (Boğulmuş basur)
  • Anal apse, iltihap olması

Kan toplanmasına bağlı makat şişlikği ;

Anüs bölgesinde sık görülen ve nerdeyse pıhtı toplanması tamamı hemoroidle karıştırılan bir hastalıktır. Makat hastalıkları (protoloji) konusunda birikimi az cerrahların bile sıkça hemoroid tedavisi verdiği görülür. Hastalık her yaş gurubunda ve her iki cinste de görülebilir. Çocuklarda görülen makat bölgesindeki şişliklerin büyük çoğunluğu pıhtı toplanmasıdır. Pıhtı toplanmasının bilinen en sık sebebi fazla ıkınmaktır. Makat bölgesine uygulanan ıkınma basıncı bölge damarlarının dayanacağından daha yükseğe çıktığında ince damarlardan bazıları patlar ve cilt altına kanama olur. Kanama damar içindeki basınçla dokuya sızan kan arasındaki basınç eşitleninceye kadar devam eder ve pıhtılaşarak durur. Şişliğin büyüklüğü ıkınma miktarıyla ilgilidir ve ağrının şiddeti de hematomun büyüklüğüne göre değişir. Bir mercimek kadar olabileceği gibi portakal kadar bile olabilir.

Tromboze hemoroid;

Normalde kişiyi çok rahatsız etmeyen çeşitli derecelerde hemoroid vardır. Ancak bir gün çok şişer ve dayanılmaz düzeylerde ağrı yapar. Sebep yine makatta pıhtı toplanması gibidir. Tedavide içi boşaltılabilir, hemoroid ameliyatı şeklinde alınabilir veya hiç dokunulmaz eski haline gelmesi beklenir.

Makat apsesi ;

Anüs bezlerinde tıkanma ve buna bağlı olarak iltihap, devamındaysa apseleşme olur. Apsenin derinliği ve büyüklüğüne göre değişen düzeyde ağrı olur, dayanılmaz düzeylere çıkabilir. En kısa sürede cerrahi olarak boşaltılması gerekir. Enjektörle boşaltmak veya kendiliğinden patlamasını beklemek fistül oluşumuna sebep olur.

Makatta Şişlik

Makat şişmesi tedavisi temeldeki hastalığa yönelik olarak yapılır.

 

 

Makatta Şişmesi Yapan Hastalıklar için 261 yorum yapılmış


admin

tuvalette ıkınınca basınçla içi kanla dolar ve şişlik büyür.ağrıya neden olabilir.hemoroidin yanısıra anal fissürde varsa buda ağrıya neden olur.
Op.Dr.Demet Ağras

Anonim

Büyük tuvalati yaptıktan sonra oradaki şişlik büyüyor ve bir süre ağrı oluyor neden

admin

ürolojiye gitmelisiniz

umut

hocam benim makattan testise doğru olan bölgede bi şişlik vardı.o şişlik 1 gün sonra testise geçti bazen ağrı oluyo. 2 gündür böyle ne yapmalıyım ? doktora gitmeden olmaz mı ? 🙂

admin

şikayetleriniz hayatınızı çekilmez hale getirmeden muayene ve tedavi olmanızı öneririm.
Op.Dr.Nizam Kurtdere

Hakan

Makatta şişlik var.ağrı ve acı var.ne yapmalıyım ?

admin

anal hematom olabilir.anal fissüre bağlı ödem olabilir.muayene ile değerlendirmek gerekir
Op.Dr.Nizam Kurtdere

Anonim

Hocam makat ucunda 1 hafta önce şişlik hisettim genel cerraha gittim kolonoskopi yaptım temiz çıktı o şişlik biraz kaşınyor bu ne olabilir

admin

muayene ile değerlendirmek gerekir
Op.Dr.Alirıza Şahap Barlas

Hasan

İyi günler uzun süredir hemoroid sorunum var dün tuvaletten sonra anüs ağzında deri altında mercimek büyüklüğünde bir sertlik elime geldi ne olabilir ve ne yapmalıyım acı ya da ağrı yok sadece sertlik var