Kremler Ne İşe Yarar?

Anüs bölgesinde en sık görülen hastalıklardan biri hiç şüphesiz hemoroid olarak karşımıza çıkmaktadır. Kadın, erkek ve çocuklarda sık görülen bu rahatsızlığın bilimsel tedavisi yalnızca cerrahi müdahale ile yapılmaktadır. Fakat günümüzde TV ve İnternet ortamında önerilen ilaç, krem ve fitiller yanlış anlaşılmalara neden olmaktadır.

Basur Kremleri

Hemoroid Kremi Hastalığı Tedavi Eder mi?
Değerli arkadaşlar tedavi demek hastalıktan tamamen kurtulmak demektir. Bunun cevabı yukarıda verildi ama bir kez daha aktarmak istiyorum. Hemoroid probleminden kurtulmak için mutlaka bu alanda uzman doktorun müdahalesi gerekmektedir. İlaç, krem ve fitil gibi ürünler sizi bu hastalıktan kurtarma olasılığı yoktur.

Sadece Şikayetleri Azaltmaya Yardımcı Olur
Hemoroid kremleri, tablet yada fitil çeşitleri hastalığı iyileştirme imkanı olmamasına karşın fakat hastalığın neden olduğu şikayetlerin azaltılmasına yardımcı olur. Yani biz bu ürünleri bu amaçla kullanmalıyız. Örnek hemoroid kaynaklı ağrımız varsa normal bir ağrı kesici yerine bu tür ürünleri kullanmak gerekir. Bunun için gerek krem, gerekse tablet yada fitil olmak üzere bir çok ürün bulunmaktadır.

Kanamayı Azaltmaya Yardımcı Tabletler
Bu sorunu yaşayanların %98’i dışkılama esnasında kanama probleminden şikayet ederler. Öyle ki çoğu zaman bu durum insanlarda kansızlık anemisine neden olmaktadır. Hemoroid hastaları kanamayı azaltmak için toplardamarları büzüştürme etkisi olan tablet ilaçlar kullanılabilir. Bu kapsamda en çok önerilen ilaç Daflon ve Doxium tablet olup, toplardamarları kısmen daraltarak kanama, ağrı ve şişlik probleminin önüne geçmektedir.

Hemoroid Ağrısını Hafileten Kremler
Aslına bakarsanız basur ağrı yapan bir hastalık değildir. Fakat sürekli ilerlemesi nedeniyle 3. ve 4. derecede oluşan meme anüs dışına çıkmakta ve çoğu zaman anüs dışında kalmaktadır. Bu durum basur boğulması dediğimiz tromboze halini almaktadır. Ciddi bir ağrılı sürece neden olan bu durumu daha az ağrı ile atlatmak için krem türü ürünler önerilmektedir. Uyuşturucu etkisi ağrıyı hissetmeden atlatmanızı sağlar. Bunun için doktorların en sık önerdiği ürünlere bakacak olursak Anestol aynı zamanda Anal Fissür (Makat Çatlağı) tedavisinde kullanılan bu ürün yanı sıra Hadensa, Hemoralgine, Proctolog ve Procto-Glivenol gibi kremleri önerilmektedir.

Şişlik ve Kaşıntıyı Önleyen Fitiller
Hastalığın ilerlemesi ile birlikte makatta kaşıntı dayanılmaz hal alabilir. Çoğu zaman ıslaklık ve cildin tahriş olması mayasıl dediğimiz Anal Dermatit problemine neden olmaktadır. Kaşıntı probleminde çoğu zaman krem kullanılsa da aynı şekilde anüs içine konan fitil türü ürünler kullanılır. Ürün isimlerine bakacak olursak Kortos ve Procto-Glivenol ön plana çıkmaktadır.

Kortizon İçeren Kremleri Dikkatli Kullanın
Özellikle kaşıntı kremlerinde sıkça kullanılan kortizon uzun süre kullanımda ciddi yan etkileri bulunan bir maddedir. Bu nedenle dikkatli kullanmalı yada aynı etkiyi gösteren bitkisel kortizon olarak da bilinen Meyan Kökü Ekstresi içeren ürünler kullanmalısınız. Bu kapsamda size önerim Pruzon Krem olacaktır.

Basur’dan Kurtulmak İçin Ne Yapmalı?
Değerli arkadaşlar yukarıda belirtmiş olduğumuz tüm öneriler geçici çözüm sunmaktadır. Sizin ağrınızın hafiflemesi, kanamanın azalması hastalığın iyileştiği anlamına gelmez. Bu nedenle mutlaka bir genel cerrahi uzmanına muayene olarak hastalığın teşhisi ve uygun tedavi yönteminin belirlenmesi gerekir.

10 Dakika İçinde Tedavi Olabilirsiniz
Kısa bir süre içinde yapılan muayene ile hastalığın durumu ve derecesi ortaya konmaktadır. 2. ve 3. Derece hemoroid hastalarında Lazer ve RBL ile ameliyatsız yöntemler uygulanırken 4. derece iç basur hastalarında ise THD dediğimiz gelişmiş uygulama yapılmaktadır. Sadece 10 dakika gibi kısa sürede yapılan hemoroid tedavisi sonrası kanama, şişlik, kaşıntı vs problemi kalmaz. Bundan sonra kabız kalmamaya, dışkılama esnasında ıkınma konusuna dikkat etmelisiniz.

Kadın Genel Cerrahi Uzmanları da Görev Yapıyor
Bazı hastalıklar maalesef insanları utanmaya sevk etmektedir. Özellikle kadın hastalarda sık görülen bu durum maalesef tedavinin ertelenmesi sonucu hastalığın hayli ilerlemesine neden olmaktadır. Bu sorunun önüne geçmek için IDEA İstanbul ve İzmir kliniklerinde kadın genel cerrahi uzmanları görev yapmaktadır.

Op. Dr. Seher Şirin Anlatıyor
Hemoroid kremi ile ilgili sizleri aydınlatmaya çalıştık, şimdi dilerseniz birazdan genel cerrahi uzmanlarımızın aktardığı bilgilere kulak verelim. IDEA Bakırköy Kliniği hekimlerinden Op. Dr. Seher ŞİRİN faydalı bilgiler aktarıyor.

Hemoroid Kremi Yüze Sürülür mü?
Özellikle 25 yaş üzeri kadınların göz altlarında şişlikler oluşmaktadır. Son zamanlarda bu şişliklere karşı hemoroid kremi kullanma düşüncesi hayli yaygın olup, biz kesinlikle önermiyoruz. Göz altında oluşan şişliklerin çözümü için mutlaka bir cildiye uzmanına muayene olarak önereceği ilaçları kullanmalısınız.

Etkisini Kaç Günde Gösterir
Öncelikle bu tür ürünlerle hastalıktan kurtulma imkanı olmadığını belirttik, o nedenle günlerce beklemek yerine ağrı, kaşıntı ve şişlik gibi durumlarda rahatlama etkisi beklemelisiniz. Bu rahatlama ise uygulandıktan kısa bir süre sonra ortaya çıkması gerekir. Yani günlerce beklemek gerekmez.

Fiyatları Ne Kadar?
Bu tür ürünlerin maliyeti oldukça düşük olduğu için fazla pahalı satılmaz. Piyasada yer alan ürünlere bakacak olursak 5 ile 30 TL arasında satıldıklarını söyleyebilirim.

Hemoorid Kremi Varise İyi Gelir mi?
Her iki hastalıkta toplardamarlar ile alakalı olduğu için kısmen iyi geleceği söylenir. Fakat hemoroid gibi varis hastalığını da iyileştirme imkanı yoktur. Sadece varislerin neden olduğu ağrı, ödem gibi durumları geçici rahatlatır.

Basur kremleri ile ilgili konumuz bu kadar olup, toparlamak gerekirse ürün ismi, içeriği ne olursa olsun kesinlikle hastalığı iyileştirici, ortadan kaldırıcı özelliği yoktur. Sadece hastalığın neden olduğu şikayetleri kısmen azaltarak sizin daha rahat gün ve gece geçirmenizi sağlar.

Op. Dr. Atilla Kaya

Genel cerrahi uzmanı olarak, İstanbul/Bakırköy'de hasta kabulüne devam ediyorum. Hemoroid (Basur) hastalığının teşhis ve tedavisi için bana ulaşabilirsiniz. İletişim için 0212 621 08 88 arayabilir ya da 0542 621 08 88 numaralı WhatsApp hattına yazabilirsiniz.

16 Yorum

 1. anuste bir memecik var bir yıldan beri kanama yok bekçi memeciik.yaşım 93 yürüyemiyorum..evde tedavi..

 2. Ben yeni dogum yaptim bunu kullanabilirmiyim 51 günlük bebegim

  • Hemoroid kremleri tedavi edici değildir. Sadece şikayetlerinizi azaltabilir. Beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenleyen, tuvalette uzun kalıp ıkınmayın, kabız kalmayın.
   Öp. Dr. Adil Altınsoy

 3. Merhaba, bende sadece ara sıra kaşıntı oluyor şişlik akıntı kanama vb bişey yok acaba kaşıntıya nasıl engel olurum

  • Kaşıntı için pardon pomat kullanabilirsiniz fakat kaşıntının nedeninin tespit edilmesi gerekir, muayene olmalısınız.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

   • Anuflex pomad ve pruzon pomad ? Hocam hafif igne batması, cam kesigi gibi his ve aynı zamanda kaşıntı var şişlik kanama akıntı yok, bu iki kremden hangisi iyi gelir İgne batma hissi anal füssüre mi işarettir bu iki kremden jangisi iyi gelir rahatlatır Cevap verirseniz çok sevinirim

    • Anuflex pomat kullanabilirsiniz, şikayetiniz makat çatlağı düşündürüyor. Beslenme ve tuvalet alışkanlıklarını düzenleyin, tuvalette uzun kalıp ıkınmayın.
     Öp. Dr. Nizam kurtdere

 4. Barış Yıldırım

  Ülseratif kolit hastasıyım. Arada birheomorid oluyorum dışkılama sonrası saatlerce ağrı oluyor. Gece cukmadigim için ağrı olmuyor. Protolog krem ve fitil anwstul krem ve daflon kullanıyorum. 9 gündür ağrım var. İlk 4 gün daha çok ağrı oldu. Bu ağrılar kaç günde geçer. Üç ay önce de olmuştu.yine geçmişti ağrı tamamen. Yine kolitden dolayı hastanede yattım. Ve kolonoskopi lavmanlar sonrası yine heomoraid ağrıları başladı. Lavman yerine asocol ve sakafolj ftilkulaniyorum bu ağrılar kaç gün sonra biter. Ağrı kesilince bir daha ağrı olmuyor. Ta ki hastane yarısı olana kadar

  • Muayene ile değerlendirmek yorum yapmak doğru olmaz. Çatlak oluşmuş olabilir, eğer öyle ise o zaman tedavi yapılması gerekir.
   Öp. Dr. Nizam Kurtdere

 5. 20 yaşındayım

  Merhabalar Hocam ,
  Küçük kulak memesi kadar dışarıda duran bir et parçası var vede ağrı yapmakta , kanamakta , kaşınmakta . Sıvı tüketmeye vede lifli gıdalar tüketmeye başladım. Baharatlı acı şeyler yememeye başladım alkol tüketmiyorum . Ayaklarımı sıcak tutuyorum Öneri üzerine Anestol pomad aldım , ne sıklıkta ve ne şekilde kullanmam gerekli acaba?

  • Kullandığınız pomat sadece ağrınızı keser tedaviye katkısı olmaz bu nedenle hastalığınızın ilerlemesini önlemek için tedavi olmalısınız.
   Öp. Dr. Seher Şirin

 6. Elfida Kardelen

  Hocam 7 aylık hamileyim ve şuan bağsur ağrısını şiddetli yaşıyorum. Hemorr ve ezcaneden aldığım kremi sürüyorum sabah itibari ile ve suan da kanama var. Bu ağrımı nasıl azaltabilirim stres yapmaya başladım . Kusma sonucu bu hastalık oluştu bende

  • Merhaba,
   Beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınıze düzenleyen, sıcak oturma banyosu yapabilirsiniz. Tuvalette uzun kalmayın. Kullandığınız ilaçlarla doktorunuzun onayını alın, gebelikte ilaç önerilmez.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 7. merhaba hocam ben daha önce bagsur oparsyon gecirdim ama yine dış makat ağzı catlak ve şişme ler oldu ne yapmam lazım

  • Merhaba,
   Muayene ile değerlendirmek gerekir. Makat hastalıklarına spesifik çalışıyoruz bu nedenle ameliyatsız tedavi yöntemlerini yönelik her tür teknolojiye sahibiz, size en Yakın kliniğimize gelirseniz durumunuzü değerlendirip en uygun yöntemle tedavisini yapabiliriz. 0542621088 nolu telefondan bilgi, muayene Vee tedavi için randevu alabilirsiniz.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Canlı Destek
İletişim Bilgileri