Home / Makat Hastalıkları / Makat Apsesi (Anorektal Apse)

Makat Apsesi (Anorektal Apse)

Anüs bölgesinin en şiddetli ağrı yapan, fistüle neden olması sebebiyle ciddiye alınması ve en kısa sürede tedavi edilmesi gereken mikrobik bir hastalıktır. Basur hastalığı ile hiçbir ilişkisi yoktur, bu sayfada yer verilmesinin nedeni hastaların sıklıkla basurla karıştırmalarıdır. Bu yanlış teşhis sebebiyle yanlış ilaçlar kullanmakta ve hastalığın ilerleyip fistüle dönüşmesine neden olunmaktadır.

Makat Apsesi

Hekimler arasında anorektal abse olarak  bilinen apse şiddetli ağrı yapan kızarık içi irinle dolu değişik büyüklükte şiş lezyonlardır. Bazı vakalar ise makatın çevresinde dışa doğru büyür, şiddetli ağrı ve kızarıklık ile kendini belli eden hu olguların bazıları ise iç tarafta kalın barsağın son kısmı etrafına yerleşir ve dışarıdan  fark edilmesi ve muayenesi mümkün olmayabilir.


Kendini makatın iç kısmı ile karın alt bölgesinde kasık ağrısı ile belli eder. Dış apselerin teşhisi muayene ile konulabilmekte ve ancak iç taraftakiler için rektal ultrason veya MR gerekir. Böylesi durumları basite almamamız gerekentiğini gösteren bir örnek diyebiliriz.

Makatta apse ultrason görüntüsü

Makattaki apseye neden olan mikroplar kalın barsak florasını oluşturan mikroplardır. Özellikle diyabet, ileri derecede şişman ve yaşlı hastalarda direnç düşük olduğundan hastalık ilerleme eğilimindedir. Bu hastalarda mikrobun kana karışması ile tıpta sepsis diye bilinen hastalık tablosu olur. Sepsis acil tedavi edilmezse ölüme neden olabilen bir hastalıktır.

Makat apsesi nasıl anlaşılır?

  • Makatın etrafı veya makata vuran şiddetli ağrı
  • Anüse yakın konumlarda kızarıklık
  • Makata yakın şişlik
  • Ateş yükselmesi
  • Halsizlik
  • İştahsızlık
  • Makatta dolgunluk hissi
  • İdrar yaparken sızlama

Makat apsesi nasıl oluşur?

Anal kanal dediğimiz kalın barsağın son birkaç santimlik kısmında salgı bezleri bulunmaktadır. Bu bezler anal kanala ince kanalcıklar ile açılmaktadır. Değişik sebeplerle (kabızlık,travma vs) bu kanalcıklar tıkanınca geride birikim olur ve bu da iltihaplanır. Bu iltihap kendiliğinden iyileşebilir, kronikleşebilir veya ilerleyip içi irinle dolu abseleri oluşturur. Kronikleşip kanalcık şeklinde ilerleyenler ilerde nispeten daha uzak yerlerdeki abseleri oluşturur.

Makat apsesi nasıl tedavi edilir?

Anorektal absenin tedavisi cerrahidir. Çoğunlukla genel anestezi altında müsait alanlar lokal anestezi ile abse açılır,içindeki irin boşaltılır. Absenin içi antiseptikli sıvılarla yıkanır. Abse içinde sonradan oluşacak birikimi boşaltmak için dren denilen ince kanal şeklindeki silikon yerleştirilir. Birkaç gün sonra dren çekilir ve yara kuruyup iyileşinceye kadar pansuman yapılır. Bu şekilde anüs abselerinin %50-60 ı tamamen iyileşir,geri kalanlarda kronik enfeksyonla anal kanala bağlantısı devam eder ve anal fistül dediğimiz hastalığa dönüşür. Bu hastalık (anal fistül) ayrıca anlatılacaktır.

Makat Apsesi

Anüs Apsesi Tedavi Edilmezse

Yukarıda sıralanan anüst etrafında şiddetli ağrı, anüste kızarıklık, makatta şişlik, vücutta ateş yükselmesi, halsizlik ve iştahsızlık şikayetleri giderek artar. Kısa sürede boşaltılmazsa fistüle dönem ihtimali giderek artar. Fistül anüsün yakınında sürekli akıntı yapan deliktir. Tipine göre tedavisi çok zor ve zahmetli olabilmektedir.

Yazan
Op. Dr. Nizam Kurtdere
Genel Cerrahi (Proctoloji) Uzmanı

Kaynak
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30645671

About admin

41 comments

  1. kaabızlık,tutuvalette uzun kalıp ıkınmak gibi durumlar yoksa anal apse olabilir.eğer apse ise tedavisi gecikmemeli,fistül oluşabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sizi Aramamızı İster misiniz?