Hemoroid Tedavisi
Hemoroid Muayene Randevusu Basur Tedavi Ücretleri

Makat Apsesi

Hekimler arasında anorektal abse olarak  bilinen makat apsesi. Şiddetli ağrı yapan kızarık içi irinle dolu değişik büyüklükte şiş lezyonlardır.Bazı vakalar ise makat çevresinde dışa doğru büyür, şiddetli ağrı ve kızarıklık ile kendini belli eden hu olguların bazıları ise iç tarafta kalın barsağın son kısmı etrafına yerleşir ve dışarıdan  fark edilmesi ve muayenesi mümkün olmayabilir. Kendini makat iç kısım ile karın alt bölgesinde kasık ağrısı ile belli eder. Dış apselerin teşhisi muayene ile konulabilmekte ve ancak iç taraftakiler için ultrason veya MR gerekir. Böylesi durumları basite almamamız gerekentiğini gösteren bir örnek diyebiliriz.

Makat apsesine neden olan mikroplar kalın barsak florasını oluşturan mikroplardır. Özellikle diyabet, ileri derecede şişman ve yaşlı hastalarda direnç düşük olduğundan hastalık ilerleme eğilimindedir. Bu hastalarda mikrobun kana karışması ile tıpta sepsis diye bilinen hastalık tablosu olur. Sepsis acil tedavi edilmezse ölüme neden olabilen bir hastalıktır.

Makat apsesi nasıl anlaşılır?

 • Makat etrafı veya kasıkta makata vuran şiddetli ağrı
 • Kızarıklık ve şişlik
 • Ateş yükselmesi
 • Halsizlik
 • İştahsızlık

Makat apsesi nasıl oluşur?
Anal kanal dediğimiz kalın barsağın son birkaç santimlik kısmında salgı bezleri bulunmaktadır. Bu bezler anal kanala ince kanalcıklar ile açılmaktadır. Değişik sebeplerle (kabızlık,travma vs) bu kanalcıklar tıkanınca geride birikim olur ve bu da iltihaplanır. Bu iltihap kendiliğinden iyileşebilir, kronikleşebilir veya ilerleyip içi irinle dolu abseleri oluşturur. Kronikleşip kanalcık şeklinde ilerleyenler ilerde nispeten daha uzak yerlerdeki abseleri oluşturur.

Makat apsesi tedavi edilir mi?
Anorektal absenin tedavisi cerrahidir.Çoğunlukla genel anestezi altında müsait alanlar lokal anestezi ile abse açılır,içindeki irin boşaltılır.Absenin içi antiseptikli sıvılarla yıkanır.Abse içinde sonradan oluşacak birikimi boşaltmak için dren denilen ince kanal şeklindeki silikon yerleştirilir.Birkaç gün sonra dren çekilir ve yara kuruyup iyileşinceye kadar pansuman yapılır.Bu şekilde makat abselerinin %50-60 ı tamamen iyileşir,geri kalanlarda kronik enfeksyonla anal kanala bağlantısı devam eder ve anal fistül dediğimiz hastalığa dönüşür.Bu hastalık (anal fistül) ayrıca anlatılacaktır.

Makat Apsesi

Op. Dr. Nizam Kurtdere
Genel Cerrahi (Proctoloji) Uzmanı

35 Comments

Add a Comment
 1. Merhaba hocam makat apsesi sikayeti ile doktora başvurdum ama okudugum gibi degil lokal anestezi kullanmadan boşaltım yaptılar ve buda çok agrılı oluyor 3 gun boyunca gelmelisin denildi bu şekilde devam edip tekrarlaması olur mu tekrardan teşekkür ederim hocam simdiden
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Temiz tutup iyileşmesini bekleyeceksiniz,ilerde tekrarlayabilir veya anal fistül gelişebilir,anal fistül gelişirse cerrahi tedavi gerekir.

 2. Merhabalar hocam. 6 ay önce makat apsesinden lokal anestezi olup apsem boşaltıldı. Doktor apsemi tamamen boşalttı. 1 hafta pansuman yaptım ve ilaçlarımı içtim. Akıntı 10 hün falan sürmedi. Hocam yara iyileşti iyileşeli apsenin olduğu yerde fındık kadar şişlik var. Ağrı akıntı kanama ve dışkılarken sorun yok fakat bastırınca ve kendimi sıkınca acıyor. Siz daha iyi bilirsiniz fakat fistğl olsa akıntı olur bende yok. Fissür olsa kanama ve dışkılarken acı olur bendede yok. Bu doku düzelmesi mi hocam. Normal bişey mi?

  1. scar dokusu ile iyileşme olursa sertlik oluşabilir.ama yinede bir uzmana görünmenizde fayda var
   Op.Dr.Nizam Kurtdere

 3. Doktor Bey Merhaba,

  Yaklaşık iki sene önce hemoroid ameliyatı oldum. Ameliyat sırasında bir de polip alındı. Şimdi ise üst solunum yollarında enfeksiyonu geçirdim, kullandığım antibiyotik sonrası kabızlık, makatta akıntı ve bir acı baş gösterdi. Dışkı çapında da daralma vardı. Yaptığım diyet sonrasında tuvalete çıkabildim ancak dışkıya bulaşmış ve bulaşmamış olarak (damla şeklinde) kan geldi. Tuvalet sonrasında bir anda ağrım ve makattaki şişkinlik geçti. Acaba makatı zorlayan ödemin patlaması mıydı yaşadığım? Yoksa hemoroid nüksetmiş olabilir mi? Teşekkürler.

  1. anal fissür olabilir.muayene ile değerlendirlmeniz gerekir.makat kanamalarında mutlaka anoskopi muayenesi yapılması gerekir
   Op.Dr.Atilla Kaya

 4. Hocam yaklasik 2 ay once apse ameliyati oldum makatin yaninda sivilce gibiydi ameliyattan sonra agrilarim azaldi sadece wc den ciktiktan sonra eski halime donuyodum bu 1 aya yakin devam etti ve 1 ay intihap akti doktora gittim ve herseyi anlattim intihap in akmasi iyi bisey dedi bol bol su ic pirasa ye dedi 1 hafta sonra iyilesmis gibi oldu ama hala sivilce ordaydi ama cok kucuktu simdide apsem sag tarafa gecti daha once soldaydi sagdaki kayboldu agrim siddetli sag ayagimin ustune basamiyorum ve ayakta duramiyorum oturunca agrim azaliyo devamli sicak suya oturuyorum ic camasirlarimi gunde 1 kac kez degistiriyorum ya hijyen acisindan sikinti yok ne yapmam lazim tesekkurler…

  1. geciktirmeden apseyi açtırmalısın.yoksa fistül oluşur.
   Op.Dr.Ergun Aygören

 5. Merhabalar hocam ben hollandadan yaziyorum 5 defa abse ameliyati oldum sag kalcamdan makat bolgesine yakin ve burdaki hollandali doktorlar hic bisi soylemedi, sigara alkol uyusturucu kullanmiyorum duzenli besleniyorum ama yinede kurtulamadim bu abseden devamli sisiyor agri titreme usume halsizik? Ne yapmam lazim
  Nolur bana yardim edin hayatimi baya etkiledi pisikolejik problemler yasamaya basladim..

  1. anal apsede neden ne yazıkki bilinmiyor.sık tekrar edebiliyor.tekrar ettikçe erken müdahale önemli.gecikirse fistüle neden olabiliyor.genel hijyene dikkat edin.
   Op.Dr.Alirıza şahap Barlas

 6. anal apse nedeni bilinmiyor.bu nedenle genel hijyene dikkat etmelisiniz.
  Op.Dr.Adil Altınsoy

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2017