Hemoroid Tedavisi
Hemoroid Muayene Randevusu Basur Tedavi Ücretleri

Bildiğiniz gibi basur hastalığı iki şekilde görülmektedir. İç ve dış olarak ayrılan hastalık bu kapsamda görülme şekli ve belirtilerinde farklılıklar arz etmektedir. Daha çok kanama ile ortaya çıkan İç Hemoroid hakkında detayları aşağıda bulacaksınız.

İç Hemoroid Nedir?

Anüs’e (makat) dıştan bakıldığında fark edilmeyen ama dışkılama esnasında değişik düzeylerde dışarı çıkan memeler iç hemoroid olarak değerlendirilir. Normalde iç basur kişide şikayet yapmaz ama memelerin yüzeyi hassaslaşması durumunda makatta kanamaya neden olur. Bunun dışında ilk etaplarda ciddi bir şikayete neden olmazlar.

Dışarı çıkan hemoroid memesi risklidir
Makat içerisinde yer alan iç hemoorid dışarı çıkması halinde makat tarafından sıkıştırılırsa (tromboze hemoroid – boğulmuş hemoroid) ciddi düzeyde ağrı olur.

İç hemoroid neden olur?

 • Ayakta çalışılan meslekler bu hastalığa davetiye çıkarmakta
 • Tuvalette gereğinden uzun süre kalmak
 • Fazla ve şiddetli ıkınmak
 • Kabızlık
 • Uzun süre tedavi edilmeyen ishal problemi

İç Hemoroid nasıl derecelendirilir?
Bildiğiniz gibi 4 dereceden oluşan basur hastalığı kişinin belirttiği şikayetlere göre anlaşılmaktadır. Aşağıdaki listede iç hemoroid dereceleri ve bu derecelerde görülen belirtileri göreceksiniz. Ayrıca sorularınızı aşağıdaki yorum alanından sorabilirsiniz.

1.Dereece; hasta basur memelerini kabarma şeklinde hisseder ama dışarı çıkma olmaz.

2.Derece; dışkılama esnasında memeler dışarı çıkar bitiminde kendiliğinden içeri girer.

3.Derece; dışkılama esnasında dışarı çıkar ama hasta eliyle içeri koymak zorunda kalır.

4.Derece; memeler hep dışarıdadır ve içeri konamaz.

İç Basur

Yukarda yer alan belirtileri gözlemleyerek sizde hastalığınızın durumunu kolayca anlayabilirsiniz. Bildiğiniz gibi 4. derece hemoroid hastalığın en son noktası olup mutlaka tedavi olmanız gerekir. Lazer, RBL ve THD yöntemiyle 10 dakika içerisinde tedavisi yapılan basur hastalığı kendiliğinden iyileşen bir hastalık olmadığını bilmelisiniz.

482 Comments

Add a Comment
 1. Hocam merhaba benim makatta 2 tane ufak sislik var genelde büyük tuvaletten sonra yikarken ele geliyor ayakta iken duruyor içeri girmiyo elleyince sanki pıhtılaşma olmus gibi ağrı kaşınma kanama gibi sorunlarım yok ne olabilir acaba??
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Hemoroid veya anal pili olabilir.

 2. Merhaba hocam ben almanyada yasiyorum yaklasik 1 yildir bi sorun la ugrasmaktayim büyük tuvalettimi yaparken kangeliyor gecen yil Endoskopi yaptilar temiz cikti gizli hemoroid var dedi doktor ama yaklasik 1 aydir asiri derece de kimi zamansadece kan geliyor ve kan gelmeden önce sırtımda şiddetli bi ağrı oluşuyor dün hastaneye gittim bugün çıktım gene gizli hemoroid var dediler bi fitil birde krem verdiler ama sırt ağrılarım hala ve şiddetli bir şekilde devam ediyor yardımcı olursanız çok sevirim şimdiden teşekkürler
  Dr.Nizam KURTDERE
  Kanamanın yerini belirlemek için endoskopi tekrarlanabilir,görmeden yardımcı olmamız mümkün değil,sırt ağrıları farklı bir şikayet ayrıca tetkik edilmesi gerekir.

 3. hocam tekrar ben söylemeyi unuttum tuvaletimi yaparken ağri filan yok hiç bir yerimde sadece ishal de gitsem normal dışkımı yapsamda dışkıya bulaşmiş kan oluyor fazla deil ama her wcde genelde kan bulaşiyor dışkıya meme ucu da yok makatımda ama biraz ıkınınca şişiyor makatim onu hissettim ellerken makatımı cvp verirseniz cok sevinirim simdiden tesekurler

  1. hemoroid,anal fissür gibi basit makat hastalıkları olabilir ama kötü huylu bir nedenide olabilir makat kanamalarında geciktirilmeden anoskopi muayenesi yapılmalıdır.
   Op.Dr.seher Şirin

 4. merhaba hocam lütfen cvp yazın
  benim şikayetim 4 aydir dışkılama sırasında kan gelmesi acık renkte kırmızı bir kan meme şeklinde basurumde yok kabızda değilim ishal bile gitsem muhakak o kan geliyor hep dışkıya bulaşmiş şekilde kan geliyor birde makat bolgemde meme şeklinde birşey olmasada biraz akınıtınca şişiyor makatım elle elleyince hissediyorum şiştiğini özet: 4 aydır kanlı dışkı ishal ile de geliyor az kan kırmızı parlak kan taze kan

  1. makat kanamalarında geciktirilmeden anoskopi muayenesi yapılmalıdır.kötü huylu bir nedenide olabilir
   Op.Dr.Adil Altınsoy

 5. Hocam merhabalar.Ben oturdugumda cok rahatsizlik duyuyorum.Makatin icinde cok rahat hissedebildigim basur memesi var.Mesela ne zaman aaclarimi islatmak icin lavabo musluguna egilsem makatin icinde bisiler hareket ediyor gibi oluyor.Hem devlet hastahanesine hem ozele gittim ama bakan doktorlar elleriyle muayene ettikten sonra sende 1.derece basur var hicbir sikinti yasamazsin ilac bile vermeye gerek yok deyip geri yolluyolar.Benim hayatimi cehenneme cevirdi 4 aydir bu rahatsizlik.Oturmaktan nefret eder oldum.Lutfen bana bi yol gosterin Disarda meme felan yok ama ne zaman otursam makatima bisey giriyomus gibi rahatsiz oluyorum.Sevgi ve saygilarimla.

  1. gelirseniz muayene ile değerlendirip IRC,RBL gibi ameliyatsız yöntemlerle tedavinizi yapabiliriz
   Op.Dr.Nizam Kurtdere

 6. Hocam merhabalar.Öncelikle kolay gelsin.Hocam bende utana sıkıla size şikayetlerimi yazıp hastalığımın ne olduğunu ve nasıl geçeceğini öğrenmek istedim.Hocam ben de yaklaşık iki yıl önce constipasyon olmamama rağmen, defakasyon yapamadığım için genel cerrahiye gittim.kolonoskopi yapıldı.iç hemoid pakeleri görüldü yazıyordu sonuçta.2 merhem 1 fitil verildi.kullandım lakin hiç fayda etmedi.okuduklarımdan anladığım kadarıyla iç hemoidler kanama yaparmış.ben yaklaşık 3 yıldır bu sorunla yaşıyorum hiç kanamam olmadı.benim şikayetim ilerlerdi.son zamanlarda çok afedersiniz elle müdahale yapmadan asla defekasyon yapamıyorum.içeride hissediyorum bazen bir yumurta bazen bir ceviz büyüklüğünde sert kemik gibi birşey var.onu sağa doğru iterek yapmaya çalışıyorum.yaptıktan sonra hala bi dolgunluk hissi oluyor.hala varmış gibi ama yapamıyorum.bu işlem çok ağrılı oluyor ama kanama yok.bana yardımcı olun benim hastalığım ne ilerde kolon kanseri falan olur muyum?bağırsak kitlesi olabilir mi bu?şimdiden teşekkür ederim.tekrar kolay gelsin.

  1. makat hastalıklarına spesifik çalışıyoruz ve makat hastalıklarının ameliyatsız tedavisine yönelik her tür teknolojiye sahibiz.gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavinizi yapabiliriz.
   Op.Dr.Atilla Kaya

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2017 Frontier Theme