Hemoroid Tedavi Merkezi  İstanbul IDEA Klinik Telefonları  Hemoroid Tedavi Merkezleri
 Medical Art Hemoroid Tedavi Merkezi

İç hemoroid nasıl anlaşılır?

Bildiğiniz gibi basur hastalığı iki şekilde görülmektedir. İç ve dış olarak ayrılan hastalık bu kapsamda görülme şekli ve belirtilerinde farklılıklar arz etmektedir. Daha çok kanama ile ortaya çıkan İç Hemoroid hakkında detayları aşağıda bulacaksınız.

İç Hemoroid Nedir?

Anüs’e (makat) dıştan bakıldığında fark edilmeyen ama dışkılama esnasında değişik düzeylerde dışarı çıkan memeler iç hemoroid olarak değerlendirilir. Normalde iç basur kişide şikayet yapmaz ama memelerin yüzeyi hassaslaşması durumunda makatta kanamaya neden olur. Bunun dışında ilk etaplarda ciddi bir şikayete neden olmazlar.

Dışarı çıkan hemoroid memesi risklidir
Makat içerisinde yer alan iç hemoorid dışarı çıkması halinde makat tarafından sıkıştırılırsa (tromboze hemoroid – boğulmuş hemoroid) ciddi düzeyde ağrı olur.

İç hemoroid neden olur?

  • Ayakta çalışılan meslekler bu hastalığa davetiye çıkarmakta
  • Tuvalette gereğinden uzun süre kalmak
  • Fazla ve şiddetli ıkınmak
  • Kabızlık
  • Uzun süre tedavi edilmeyen ishal problemi

İç Hemoroid nasıl derecelendirilir?
Bildiğiniz gibi 4 dereceden oluşan basur hastalığı kişinin belirttiği şikayetlere göre anlaşılmaktadır. Aşağıdaki listede iç hemoroid dereceleri ve bu derecelerde görülen belirtileri göreceksiniz. Ayrıca sorularınızı aşağıdaki yorum alanından sorabilirsiniz.

1.Dereece; hasta basur memelerini kabarma şeklinde hisseder ama dışarı çıkma olmaz.

2.Derece; dışkılama esnasında memeler dışarı çıkar bitiminde kendiliğinden içeri girer.

3.Derece; dışkılama esnasında dışarı çıkar ama hasta eliyle içeri koymak zorunda kalır.

4.Derece; memeler hep dışarıdadır ve içeri konamaz.

İç Basur

Yukarda yer alan belirtileri gözlemleyerek sizde hastalığınızın durumunu kolayca anlayabilirsiniz. Bildiğiniz gibi 4. derece hemoroid hastalığın en son noktası olup mutlaka tedavi olmanız gerekir. Lazer, RBL ve THD yöntemiyle 10 dakika içerisinde tedavisi yapılan basur hastalığı kendiliğinden iyileşen bir hastalık olmadığını bilmelisiniz.

İç hemoroid nasıl anlaşılır? için 446 yorum yapılmış


admin

kanama olduğu için anoskopi muayenesi yapılması gerekirdi.anal fissür olabilir.hemoroid ise ilaçlar sadece şikayeti azaltır tedavi etmez.kabızlık vb şikayetiniz olmazsa şikayetleriniz düzelir
Op.Dr.Seher Şirin

Bedirhan

Hocam benim son birhaftadir agri ve hafif kanama var 1hafta önce doktora gittim amelita az kalmış dedi bana 2 tane melhem v bir tane hap verdi onları kullandigimdan beri biseyim kalmadı şişkinlik inmeye başladı sizce gecermi

admin

nasıl bir yöntem uygulanacağına muayene ile karar verilir.
Op.Dr.Seher Şirin

Esra

Nasıl bir yöntem uygulanır acaba ?

admin

4. derece hemoroidiniz varsa tek çıkış yolu ameliyattır
Op.Dr.Seher Şirin

Esra

Meraba benim şikayetim 4. Derece basuru gösteriyor sanırım kanama acı ağrı meme hepsi var 21 yaşındayım doktora gitmeye utanıyorum bununla ilgili herşeyi araştırıyorum kendim yapabileceğim bişey yokmu 🙁

admin

tedavi olmanız gerekir.daha fazla bekletmeden tedavi olun.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenleyin
Op.Dr.Ergun Aygören

Hamza

Hocam benim 1 sene önce kanmam oldu doktora gitiim iç basur dedi ilaç falan kullandm ama şimdi gne kanamam başladı hafif karnımda agrı oluyo özelikle üşütüünce oluyo ne yapmalıyım.?

admin

dönüşmez ama tedavi olmalısınız.

Deniz

Kocan iç basur kansere dönüşmez mi sorcektim ben iç basurum var tedavi oluyom ama korkyorum yinede