Hemoroid Tedavi Merkezi  İstanbul IDEA Klinik Telefonları  Hemoroid Tedavi Merkezleri
 Medical Art Hemoroid Tedavi Merkezi

İç hemoroid nasıl anlaşılır?

Bildiğiniz gibi basur hastalığı iki şekilde görülmektedir. İç ve dış olarak ayrılan hastalık bu kapsamda görülme şekli ve belirtilerinde farklılıklar arz etmektedir. Daha çok kanama ile ortaya çıkan İç Hemoroid hakkında detayları aşağıda bulacaksınız.

İç Hemoroid Nedir?

Anüs’e (makat) dıştan bakıldığında fark edilmeyen ama dışkılama esnasında değişik düzeylerde dışarı çıkan memeler iç hemoroid olarak değerlendirilir. Normalde iç basur kişide şikayet yapmaz ama memelerin yüzeyi hassaslaşması durumunda makatta kanamaya neden olur. Bunun dışında ilk etaplarda ciddi bir şikayete neden olmazlar.

Dışarı çıkan hemoroid memesi risklidir
Makat içerisinde yer alan iç hemoorid dışarı çıkması halinde makat tarafından sıkıştırılırsa (tromboze hemoroid – boğulmuş hemoroid) ciddi düzeyde ağrı olur.

İç hemoroid neden olur?

  • Ayakta çalışılan meslekler bu hastalığa davetiye çıkarmakta
  • Tuvalette gereğinden uzun süre kalmak
  • Fazla ve şiddetli ıkınmak
  • Kabızlık
  • Uzun süre tedavi edilmeyen ishal problemi

İç Hemoroid nasıl derecelendirilir?
Bildiğiniz gibi 4 dereceden oluşan basur hastalığı kişinin belirttiği şikayetlere göre anlaşılmaktadır. Aşağıdaki listede iç hemoroid dereceleri ve bu derecelerde görülen belirtileri göreceksiniz. Ayrıca sorularınızı aşağıdaki yorum alanından sorabilirsiniz.

1.Dereece; hasta basur memelerini kabarma şeklinde hisseder ama dışarı çıkma olmaz.

2.Derece; dışkılama esnasında memeler dışarı çıkar bitiminde kendiliğinden içeri girer.

3.Derece; dışkılama esnasında dışarı çıkar ama hasta eliyle içeri koymak zorunda kalır.

4.Derece; memeler hep dışarıdadır ve içeri konamaz.

İç Basur

Yukarda yer alan belirtileri gözlemleyerek sizde hastalığınızın durumunu kolayca anlayabilirsiniz. Bildiğiniz gibi 4. derece hemoroid hastalığın en son noktası olup mutlaka tedavi olmanız gerekir. Lazer, RBL ve THD yöntemiyle 10 dakika içerisinde tedavisi yapılan basur hastalığı kendiliğinden iyileşen bir hastalık olmadığını bilmelisiniz.

İç hemoroid nasıl anlaşılır? için 434 yorum yapılmış


admin

daha önce anoskopi muayenesi yapıldımı?kanama varsa anoskopi muayenesi mutlaka yapılmalı.ayrıca kanma İRC tedavisi ile durdurulabilir.
Op.Dr.seher Şirin

Neco

Hocam ben buyuk abdesttimi yaparken kanama geliyor hemoroit oldugundan endiseleniyorum agri olmuyor ama kanama var doktora gittim disarda bir tane kucuk hemoroit varmis patlamis bana merhem verdi kullandim 2 ay bisey yoktu.ama simdi tekrar kan geldi ne yapmam gerek yardimci olurmusunuz

Oguz

Merhaba hocam benim şikayaetim büyük tuvaletimi yaparken içten gelen bir acı var kanamada oldu benm halamın kızı basurdan kanser oldu içten olanların kanser olma riski daha mı çok oluyor
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Basur kansere dönüşmez ama senin hastalığının ne olduğunun kesin teşhsini koymak için anoskopla muayene gerekir.

admin

çıkıntılar anüsün tam kapanmasını engelliyor olabilir.akıntı bu nedenle olabilir.muayene ile değerlendirmek gerekir.
Op.dr.ergun Aygören

Murat

Hocam 1 buçuk senedir makatımda içerden bir terleme veya suya benzer bi sıvı geliyor ve son 2 aydır tuvalette bir iki tane çıkıntı fark ediyorum terlemenin veya ıslanmanın sebebi onlarmı bilmiyorum ama ne olabilir ciddiyeti nedir ? Sosyal hayatım baya düştü bu olay yuzuden .

admin

şikayetleriniz anal fissüre benziyor.gelirsneiz muayene ile değerlendirebiliriz.
Op.Dr.Ergun Aygören

Baran

Slm hocam 1aydir makatta yanma var yanlız ayakta durduğum zaman yanmıyor oturunca yanma başlıyor balgam şeklinde rengi açık diskimda kan lekesi var 1haftadir başladı doktora gittim ve rektosigmoidoskopi yaptılar hepsi normal dedi ve bana iki krem ve iki kutu ıllac verdi kullanıyorum ama yanma bir türlü geçmedi

admin

şikayetleriniz tipik anal fissür tarif ediyor.tedavi olmalısınız.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz.
Op.Dr.Atilla kaya

Anonim

Hocam merhaba kolay gelsin benim sorunum büyük tuvaletimden sonra makat ta sürekli ağrı oluyor ve bu ağrı bazen 1 gün sürüyor ağrı ile birlikte diski renginde hafif akinti oluyor normal. Zamanda bi sıkıntı yok sadece tuvaletimi yaptıktan sonra 2-3 saat sonra ağrı başlıyor kanamada hiç olmadı bunun sebebi nedir ?

Kurtköy

Hocam yılda birkaç kez uykudan uyandıran şiddetli bir ağrı oluyor makatımda 20 dakika falan sürüyor.birde dönem dönem kanamalarim artıyor oyleki gaz çıkarirken bile kanıyor bazen
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Teşhis için muayene etmek gerekiyor.