Hemoroid Tedavi Merkezi  İstanbul IDEA Klinik Telefonları  Hemoroid Tedavi Merkezleri
 Medical Art Hemoroid Tedavi Merkezi

Dış Hemoroid

Dış Hemoroid Hastalığı ve İç Hemoroid Farkı Dış Hemoroid Tedavi Yöntemleri Uygulanabilen Hemoroid TedavileriHakkında Bilgiler

Dış Hemoroid

Dış hemoroid anük bölgesine dışardan bakıldığında görülebilen memelerdir,büyüklükleri mercimek kadar olabileceği gibi yumurta kadar bile olabilmektedir.Dış hemoroidler hastanın eline gelmesi ve estetik olarak rahatsızlık dışında ciddi şikayet yapmazlar.

Cinsel partnerinin görmeside kişiyi rahatsız edebilmektedir.Hastada kanama,ağrı vs gibi rahatsızlık varsa mutlaka iç hemoroid veya başka bir hastalık eşlik etmektedir.
Dış hemoroid en çok şu durumlarla karıştırılır ki makat hastalıkları konusunda birikimli olmayan hekimler tarafından da sıkça karıştırlmaktadır.
-Tromboze hemoroid;iç hemoroidin dışarı çıkıp makat tarafından boğulmuş halidir,geçici bir durumdur ve çok şiddetli ağrı verir.
-Anal hematom:Fazla ıkınmaya bağlı olarak makat civarında bir damarın patlayarak cilt altına kan birikmesi durumudur,çok değişik boyutlarda olabilmektedir,kendiliğinden geçen ağrılı bir durumdur.
-Makat siğili kondilom ;mikrobiktir ve hızla yayılır.
-Makat çatlağı;gelişen sentinel pili denilen cilt kıvrımıdır ve asıl hastalık olan makat çatlağı tedavi edilir.
-Polip;et beni benzeri çıkıntılardır.

Dış Hemoroid Tedavi

Dış hemoroidlerin tek tedavi yöntemi cerrahi olarak kesilerek alınmasıdır.Sadece dış hemoroid yapıldığında ciddi ağrı olmaz ama iç hemoroidlerle birlikte ameliyat edilirse ağrı ciddi düzeylerde olabilir.

Dış Hemoroid için 492 yorum yapılmış


izmir

cevabınız için çok teşekkür ederim. yaklaşık 10 gün önce dışkılamam çok zor olmuştu, ertesi gün makat kenarında nohuttan biraz ufak, mor bir şişlik gördüm. aniden ortaya çıktı, kanama veya dayanılmaz bir ağrım hiç yok, yalnızca uzun süre ayakta kalınca veya uzun süre yürüyünce genleştiğini hissediyorum ve biraz kaşıntı yapıyor ama uzanınca böyle bir şikayet olmuyor. anal hematom ayaktayken genleşme ya da şişme hissi yaratır mı? ne zaman doktora görünmem gerekir?
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Şikayetin anal hematom gibi görünüyor10-15 günde geçmezse muayene olmanda fayda var.

admin

anal hematomun sebebi gereğinden fazla ıknmaktır.Makat bölgesine uygulanan ıkınma basıncı bölge damarlarının dayanacağından daha yükseğe çıktığında ince damarlardan bazıları patlar ve cilt altına kanama olur.Kanama damar içindeki basınçla dokuya sızan kan arasındaki basınç eşitleninceye kadar devam eder ve pıhtılaşarak durur.herkesin yaşayabileceği geçici bir durumdur,oluşan anal hematomun büyüklüğüne göre değişen şiddette ağrı en önemli ve bezdirici belirtidir.Şişlik çok büyürse kalçalar arasında yürümeyi engelleyecek kadar yaşam kalitesini düşürebilir.
Tüm sağlıklı bireylerin makat çevresinde bulunan dış hemoroidal damarların üzeri ince bir deri ile kaplıdır.Makatta bulunan kan damarlarının (hemoroidal damarların) aşırı derecede genişlemesi, şişmesi ortaya çıkan hastalığa dış hemoroid denir.
Op.Dr.Demet Ağras

izmir

hocam dış hemoroid ile anal hematomun farkları nelerdir? nasıl ayırt edebiliriz?

admin

aniden genellikle anal hematom olur.ondada ağrı vardır.muayene olmanızı öneriirm
Op.Dr.Seher Şirin

Onur

Hocam iyi günler. 2 gündür makatta mor renkli nohut büyüklüğünde bir şey var 2 gün önce ihsal olmuştum 1 gündür de yapmıyorum. Her hangi bir ağrı yok otururken kalkerken falan kanamada yok acaba ne diyorsunuz?

admin

hemoroid olabilir.dış hemoroidlerin tedavisi sadece cerrahidir.aldırabiliriniz
Op.Dr.Seher Şirin

Ayse

Hocam makatımın yaninda meme gbi bişy var sadece kabızlığımda kanıyo agrısi acısı hiç bişsyi yok bazen içeri giryo bazen makatın dısında

Görkem

merhabalar hocam benim makat bölgemin dısında nohut büyüklügünde bir şişlik var ağrım hiç yok tuvalete girip cıktıgımda az bi yanma olusuyo kasıntı yok kötü birşey olmasından korkuyorum kendiginden geçermi ?
Op Dr Seher Şirin
muayene ile değerlendrilmeli.genel cerrahiye görünün

derya

Ben doktora gitmedim makatın dışında bir şişkinlik var zaman zaman kanıyor ve acıyor ne yapmam lazım utanıyorum
Op Dr Ergun Aygören
utamak hastalığınızzı tedavi etmeyecektir.gelin muayene ile değerlendirip tedavinizi yapalım

Bekirr

Hocam 2-3 gün önce makatımın kenarında nohut büyüklüğünde şişlik var agrı kasıntı kanama Yok sık sık wc çıkmıyorum.
Op Dr Adil Altınsoy
anal hematom olabilir.kabız olammalısın.tuvalette uzun kalmamalısın