Hemoroid Tedavi Merkezi  İstanbul IDEA Klinik Telefonları  Hemoroid Tedavi Merkezleri
 Medical Art Hemoroid Tedavi Merkezi

Dış Hemoroid

Dış Hemoroid Hastalığı ve İç Hemoroid Farkı Dış Hemoroid Tedavi Yöntemleri Uygulanabilen Hemoroid TedavileriHakkında Bilgiler

Dış Hemoroid

Dış hemoroid anük bölgesine dışardan bakıldığında görülebilen memelerdir,büyüklükleri mercimek kadar olabileceği gibi yumurta kadar bile olabilmektedir.Dış hemoroidler hastanın eline gelmesi ve estetik olarak rahatsızlık dışında ciddi şikayet yapmazlar.

Cinsel partnerinin görmeside kişiyi rahatsız edebilmektedir.Hastada kanama,ağrı vs gibi rahatsızlık varsa mutlaka iç hemoroid veya başka bir hastalık eşlik etmektedir.
Dış hemoroid en çok şu durumlarla karıştırılır ki makat hastalıkları konusunda birikimli olmayan hekimler tarafından da sıkça karıştırlmaktadır.
-Tromboze hemoroid;iç hemoroidin dışarı çıkıp makat tarafından boğulmuş halidir,geçici bir durumdur ve çok şiddetli ağrı verir.
-Anal hematom:Fazla ıkınmaya bağlı olarak makat civarında bir damarın patlayarak cilt altına kan birikmesi durumudur,çok değişik boyutlarda olabilmektedir,kendiliğinden geçen ağrılı bir durumdur.
-Makat siğili kondilom ;mikrobiktir ve hızla yayılır.
-Makat çatlağı;gelişen sentinel pili denilen cilt kıvrımıdır ve asıl hastalık olan makat çatlağı tedavi edilir.
-Polip;et beni benzeri çıkıntılardır.

Dış Hemoroid Tedavi

Dış hemoroidlerin tek tedavi yöntemi cerrahi olarak kesilerek alınmasıdır.Sadece dış hemoroid yapıldığında ciddi ağrı olmaz ama iç hemoroidlerle birlikte ameliyat edilirse ağrı ciddi düzeylerde olabilir.

Dış Hemoroid için 496 yorum yapılmış


admin

hematom olabilir.yinede makat hastalıklarına spesifik çalışan bir genel cerrahi uzmanına görünmenizde fayda var
Op.Dr.Demet Ağras

Gizem

Merhaba hocam 2 gün önce şiddetli karın ağrısı ile lavaboya gittim oruçlu oruçlu biraz fazla ıkındım ama dışkım çok büyük ve katıydı çıkmadı bir türlü. orda bi ağrı oldu dışkılayamayınca yaklaşık 2-3 saat sonra tekrar gittim ve sonunda dışkıladım rahatladım. Ama ertesi gün mü diyim o akşam mı diyim elimi makatla vajinanın birleştiği yere değince orda uzun ince ve yumuşak bir yapı gibi bir şey farkettim. Hani şişlik değil onu biliyorum böyle ne biliyim yumuşak bir şey. makatın içine doğru giriyormuş gibi. Ama ne ağrısı var ne kaşıntısı ne de kanaması. Her şeyi yapabiliyorum sanki orda bir şey yokmuşçasına. Büyük tuvaletim gelmedi daha bu makatta olan olaydan sonra. Ama içimde bir korku var . Daha önce hiç başıma gelmedi. Ve bir günde basur mu olurum ? Nolur ne olduğunu söyleyin yardım edin

admin

makat hastalıklarının erken tanılanması kronikleşmeyi önler,tedavi sürecini kolaytırır.muayene olmanızı öneriirm.
Op.Dr.Seher Şirin

Can

Merhaba bende kaşıntı oluyor kaşıyıncada hafif şişlik meydana geliyor kanama felan yok sadece üst kısımda hafif şişlik ve kaşıntı var ne yapmalıyım ve kaç günde geçmesse doktora gitmeliyim

izmir

cevabınız için çok teşekkür ederim. yaklaşık 10 gün önce dışkılamam çok zor olmuştu, ertesi gün makat kenarında nohuttan biraz ufak, mor bir şişlik gördüm. aniden ortaya çıktı, kanama veya dayanılmaz bir ağrım hiç yok, yalnızca uzun süre ayakta kalınca veya uzun süre yürüyünce genleştiğini hissediyorum ve biraz kaşıntı yapıyor ama uzanınca böyle bir şikayet olmuyor. anal hematom ayaktayken genleşme ya da şişme hissi yaratır mı? ne zaman doktora görünmem gerekir?
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Şikayetin anal hematom gibi görünüyor10-15 günde geçmezse muayene olmanda fayda var.

admin

anal hematomun sebebi gereğinden fazla ıknmaktır.Makat bölgesine uygulanan ıkınma basıncı bölge damarlarının dayanacağından daha yükseğe çıktığında ince damarlardan bazıları patlar ve cilt altına kanama olur.Kanama damar içindeki basınçla dokuya sızan kan arasındaki basınç eşitleninceye kadar devam eder ve pıhtılaşarak durur.herkesin yaşayabileceği geçici bir durumdur,oluşan anal hematomun büyüklüğüne göre değişen şiddette ağrı en önemli ve bezdirici belirtidir.Şişlik çok büyürse kalçalar arasında yürümeyi engelleyecek kadar yaşam kalitesini düşürebilir.
Tüm sağlıklı bireylerin makat çevresinde bulunan dış hemoroidal damarların üzeri ince bir deri ile kaplıdır.Makatta bulunan kan damarlarının (hemoroidal damarların) aşırı derecede genişlemesi, şişmesi ortaya çıkan hastalığa dış hemoroid denir.
Op.Dr.Demet Ağras

izmir

hocam dış hemoroid ile anal hematomun farkları nelerdir? nasıl ayırt edebiliriz?

admin

aniden genellikle anal hematom olur.ondada ağrı vardır.muayene olmanızı öneriirm
Op.Dr.Seher Şirin

Onur

Hocam iyi günler. 2 gündür makatta mor renkli nohut büyüklüğünde bir şey var 2 gün önce ihsal olmuştum 1 gündür de yapmıyorum. Her hangi bir ağrı yok otururken kalkerken falan kanamada yok acaba ne diyorsunuz?

admin

hemoroid olabilir.dış hemoroidlerin tedavisi sadece cerrahidir.aldırabiliriniz
Op.Dr.Seher Şirin