Hemoroid Tedavisi
Hemoroid Muayene Randevusu Basur Tedavi Ücretleri

Dış Hemoroid Hastalığı ve İç Hemoroid Farkı Dış Hemoroid Tedavi Yöntemleri Uygulanabilen Hemoroid TedavileriHakkında Bilgiler

Dış Hemoroid

Dış hemoroid anük bölgesine dışardan bakıldığında görülebilen memelerdir,büyüklükleri mercimek kadar olabileceği gibi yumurta kadar bile olabilmektedir.Dış hemoroidler hastanın eline gelmesi ve estetik olarak rahatsızlık dışında ciddi şikayet yapmazlar.

Cinsel partnerinin görmeside kişiyi rahatsız edebilmektedir.Hastada kanama,ağrı vs gibi rahatsızlık varsa mutlaka iç hemoroid veya başka bir hastalık eşlik etmektedir.
Dış hemoroid en çok şu durumlarla karıştırılır ki makat hastalıkları konusunda birikimli olmayan hekimler tarafından da sıkça karıştırlmaktadır.
-Tromboze hemoroid;iç hemoroidin dışarı çıkıp makat tarafından boğulmuş halidir,geçici bir durumdur ve çok şiddetli ağrı verir.
-Anal hematom:Fazla ıkınmaya bağlı olarak makat civarında bir damarın patlayarak cilt altına kan birikmesi durumudur,çok değişik boyutlarda olabilmektedir,kendiliğinden geçen ağrılı bir durumdur.
-Makat siğili kondilom ;mikrobiktir ve hızla yayılır.
-Makat çatlağı;gelişen sentinel pili denilen cilt kıvrımıdır ve asıl hastalık olan makat çatlağı tedavi edilir.
-Polip;et beni benzeri çıkıntılardır.

Dış Hemoroid Tedavi

Dış hemoroidlerin tek tedavi yöntemi cerrahi olarak kesilerek alınmasıdır.Sadece dış hemoroid yapıldığında ciddi ağrı olmaz ama iç hemoroidlerle birlikte ameliyat edilirse ağrı ciddi düzeylerde olabilir.

509 Comments

Add a Comment
 1. Merhabalar. 13 eylülde akşam vakti bir anda makatımda acı hissettim ve bir şişlik vardı. 15 eylülde doktora gittim ve bana hemoroid dedi. Çesitli tavsiyeler verip ardından reçete yazdı ve yolladı. İç mi yoksa dış hemoroid midir nasıl anlayabilirim? 13ünde aniden bir acı hissettim ve ağrı yapıyor. Operasyon gerekir mi yoksa ilaç tedavisi yeterli gelir mi?
  İlaçlar: Varidos tablet, procto-glyvenol supozituvar ve krem.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Tarif ettiğiniz şikayetler anal hematom gibi görünüyor,hemoroidi olan hastalarda sıklıkla olur,hemoroid seviyesini söylemek için anoskopla muayene gerekir.

 2. Bugün mevlüt bey de basur operasyonu geçirdim ama dışarıda hala ufak bi meme var zamanla geçermi geçmessede sıkıntı yaratırmı

  1. doktorunuza sormalısınız,muayene ile değerlendirmek gerekir

 3. Merhabalar . Yaşım 22 yaklaşık 2 aydır bir şişkinlik olduğunun farkındaydım ama çok küçüktü 2 gündür fındık büyüklüğünde makatın dışında bir şişik var sadece çok hafif bir sızı var kanama filan olmadı kendiliğinden geçer mi yoksa hemoroid mi .

  1. dış hemoroid , anal hematom yada tromboze hemoroid olabilir.anal hematom yada tromboze hemoroid iyileşir kendiliğinden ama uzun sürebilir.
   Op.Dr.Ergun Aygören

 4. Hocam 15 gun once farketim makat bolgemde bi meme cikti.sonra doktora gitim bana basur dedi ilac yazdi ve ameliyat olman lazim dedi bende kabul etmedim dagal yollara basvurdum su anda makatimda 2 meme oldu ve agriyor ne yapacagimi bilmiyorum ameliyata olmak istemiyorum.

  1. ameliyatsız yöntemlerle tedavi olabilirsiniz.gelirseniz durumunuzu muayene ile değerlendirip tedavinizi yapabiliriz
   Op.Dr.Nizam Kurtdere

 5. Hocam bende de dış hemoroid diyebileceğim bir olgu var sanırım ama ne ağrı ne kanama ne kaşıntı oluyor sadece el ile kontrol ederken biraz fazla baskı uygularsak acıma oluyor. Ve şuana kadar bir kez oldu ve kendiliğinden geçti. Ciddi bir şey olabilir mi beslenme sebepli olabilir mi.

  1. makat hastalıklarının en önemli sebebi,kabızlık,yoğun ishal gibi durumlardır.eğer kabızlık yaşadıysanız,dışkılarken fazla ıkındıysanız olabilir
   Op.Dr.Demet Ağras

 6. tromboze hemoroid ile ilgili bilgiye şu linkten ulaşabilirsiniz.http://www.proctoloji.com/tromboze-hemoroid-nasil-gecer/
  Op.Dr.Ergun Aygören

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2017 Frontier Theme