Hemoroid Tedavisi
Hemoroid Muayene Randevusu Basur Tedavi Ücretleri

Makatta Ağrı olma nedenleri ve makat ağrıları için yapılacaklar makat ağrılarına alınacak önlemler ve makat ağrılarında kaynaklı hastalıklar hakkında makale uzmanlarımız tarafından  bilgilendirme amaçlı hazırlanmıştır siz mutlaka doktorunuza görünmelisiniz.

Makatta Ağrılar

Makatta ağrı olduğunda insanların aklına ilk olarak basur ( hemoroid ) gelir halbuki hemoroid normalde ağrısız bir hastalıktır sadece boğulduğu (tromboze hemoroid) ağrı olur.Makatta ağrı sebepleri sıklık sırasına göre şu şekilde sıralanabilir

Makat Çatlağı (makatta yırtık-anal fissür);
En sık ağrı sebebidir genellikle şiddetli bir kabızlıkla başlar, erken dönemde biraz daha hafiftir ama aylar içinde kronikleştikçe ağrı giderek şiddetlenir, hasta dışkı yapmaya korkar ve tuvalete gitmek istemez. Tuvalet ertelenince dışkı daha da sertleşir ve ağrının şiddeti dahada artar. Fissür tedavi edildiğinde ağrı da düzelir.
Tedavide şu sıra izlenir;
Anuflex merhem benzeri acıyı, ağrıyı ve hastalığın iyileşmesini engelleyen kas kasılmasını engelleyen ilaç kullanılır. Anuflex merhem ile düzelmezse
Botox enjeksiyonu yapılmalıdıri botox 100 Ünite yapılmalıdır
Son tercih ameliyattır, ameliyat sonrası gaz ve dışkı kaçırma riski olduğu için son tercih olmalıdır.
Hangi yöntemle tedavi olunursa olunsun kabızlık kesinlikle çözülmelidir.
Anuflex denenmeden botox veya ameliyata karar verilmemelidir.

Anal hematom

Hekimler tarafından bile hemoroidle karıştırılabilir çünkü boğulmuş basur (tromboze hemoroid ) a çok benzer;nerdeyse tek sebebi ıkınmaktır.Şiddetli ıkınılınca makat bölgesinde bir damar yırtılır ve ciltaltına kanama olur bu şişlik şeklinde algılanır.Şişlik ve ağrı paraleldir yani şişlik ne kadar büyükse ağrı o oranda şiddetlidir.Hematomun büyüklğüne bağlı olarak 3-6 günde ağrı 5-6 haftada şişlik kaybolur.Bu hastalık kaybolduğunda geride hemoroid benzeri olgu kalmaz.

Basur boğulması (Tromboze hemoroid ) :
Var olan iç basurun ıkınmayla dışarı çıkıp geri içeri girememesi halidir. Dışarıda kalan bu hemoroid makat tarafından boğulur ve büyüklüğe göre çok şiddetli ağrı olabilir. Hemorodidin büyüklğüne bağlı olarak 4-6 günde ağrı 5-6 haftada şişlik kaybolur. Bu hastalık kaybolduğunda geride önceden de var olan değişik derecelerde hemoroid kalır. Tedavisinde en etkili uygulama ılık su oturma banyosudur.

Anal Apse;
Makat bölgesindeki bezlerin iltihap kapması ve şişmesiyle ortaya çıkan ve dayanılmaz düzeylerde ağrı yapabilen bir hastalıktır. Apse boşaltıldığı anda hasta rahatlar. Fark edildiği anda açılıp bolaştılmalıdır yoksa fistül denilen bir başka hastalığa sebep olur. Boşaltıldıktan sonra antibiotik de başlanır.

Kondilom (makat siğili) 
Genellikle ciddi ağrıya neden olmaz ama koptuğunda, yüzeyi tahriş olduğunda, tedavi başlandığında, aşırı kaşındığında ağrıya neden olabilir.

Anismus
Sebebi tam belirlenememiştir. Makatın kaslarında kontrolsüz kasılma olur, bacağa giren kramp gibi kramp girer ve hastayı çok rahatsız eden ağrıya neden olabilir. Seyrek rastlanan hastalıklardandır. Tek tedavi yöntemi botoxtur. 100 ünite botoxla % 95 ihtimalle tam düzelme sağlanır. Bu kadar yüksek başarı beklenmese de botoxtan önce ciddi kas gevşetici etkisi olan Anuflex Merhem kullanılması akıllıca olur.

1.135 Comments

Add a Comment
 1. Ersan

  Selamlar.
  iki sıkıntım var..
  36 yaşındayım.. Makatımın içinde değilde yan tarafından içerden dışarıya doğru fıtık benzeri sert ağrısı acısı olmayan bir şişlik farkettim. Zaman içerisinde kendiliğinden kayboldu.. Bunu ilk farkedeli 15 sene oluyor. Biraz utangançlık birde kendiliğinden kaybolmasından ötürü kulak asmadım.
  ikincisi ise bu günlerde yaşadığım büyük tuvalette zorlanıyorum. Makatımın iç kısmında iki üç cm yukarda bir şişme var.. Tuvaletim geldiğimde bu cinsel organımın ucunda da ağrılanmaya sebep oluyor.. Tuvaleti yaptıktan sonra beş on dakika dayanılmaz boyutta olmasada ağrı ve yanma hissediyorum.. Bu nedir ve ne yapmalıyım.. Teşekkür ediyorum..

  1. admin

   birincisi pek birşey düşündürmedi,ama ikinci şikayetiniz anal fissür düşündürüyor.muayene ve tedavi olmanızı öneririm
   Op.Dr.Nizam Kurtdere

 2. Gökce

  Merhaba hocam makatımın dış kısmında sivilce gibi birşey var ve bu oturunca ağrı yapmaya başladı.Ama bu yeni olan bir durum belkide okulda sıradan hiç kalkmayıp ders çalıştığım danmı bilmiyorum sizce nedir ve ne yapmayalım ?

  1. admin

   anal apse olabilir,muayene olmalısın
   Op.Dr.Atilla Kaya

 3. Onur

  Makat ağrısı yürümeye de vurur mu yürürken güçlük çekilir mi?

  1. admin

   evet rahat yürümeye engel olabilir

 4. Ahmet

  Merhaba bu başıma ikinci kez geldi.Büyük tuvaletten sonra dayanılmaz vir agrı yerlere yatıyorum öleceğim sanıyorum.Nedendir.

  1. admin

   çok şiddetli ve uzun süren ağrı genellikle anal fissürde olur.anal fissür ve hemoroid bir arada bulunabilir.gelirseniz muayene ile değerlendirip hastalığınızı tespit edip tedavinizi ameliyatsız yöntemlerlede yapabiliriz

 5. Koc

  Merhaba hocam bende 3 4 haftadır ağrı ve yanma var doktora gittim fitil ve krem verdi ilk hafta iyiydi ve tekrar başladı diski yaparkende yanma oluyor. Günlük hayatımda devamlı ağrı ve yanma var ama sitdetli değil ama rahatsız ediyor ne den acaba…şimdiden teşekkürler

  1. admin

   ilaçların yanısıra beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı da düzenlemeliydiniz.anal fissürünüz olabilir.muayene olmalısınız.makat hastalıklarına spesifik çalışıyoruz ve ameliyatsız tedavi yöntemlerine yönelik her tür teknolojiye sahibiz gelirseniz durumunuzu değerlendirip tedavinizi yapabiliriz

 6. Ser0

  Tuvalete er çıktığım da kabızlık çektiriyorum halay bugün daha farklıydı 1 saat tuvalette kaldım diyebilirim kalbim çarptı elim ayağım titremeye başladı tuvalete mi yapmakta çok zorlandım bağırsaklarım baskı yaptığını hissediyordum peçeteyle sildiğim de kan gördüm iç basur vardır diye düşündüm ama tuvaletten çıktıktan sonra ki acı beni mahvediyor su deyince elektrik çarpmış gibi oluyo canım yanıyor ıkınırken şiddetli bi ağrı hissediyorum bunun nedeni sizce nedir ne yapmam lazım

  1. admin

   kabızlık beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızdaki yanlışlardan dolayı oluşan bir sorundur.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz.bunun için şu linke bakabilirsiniz.https://www.sehersirin.com/makat-hastaliklarinda-beslenme/,kliniklerimizde makat hastalıkları ameliyatsız yöntemlerle tedavi edilmektedir.şikayetiniz anal fissür düşündürüyor,gelirseniz muayene ile değerlendirip sorunu tespit edip tedavinizi yapabiliriz
   Op.Dr.Seher Şirin

 7. Ahmet

  Merhaba hocam.
  Yaklaşık 4-5 gündür makatının 1-2 cm yukarı kısmında içinde hafif bir şişlik hissettim. Öksürünce ve ıkınınca çok rahatsız etmesede ağrı meydana geliyor. Bunun hakkında bilgi almak istiyorum.

  1. admin

   Anal hematom yada tromboze hemoroid olabilir, muayene ile kesin tanı konur.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 8. admin

  beslenem ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlerseniz sorun ortadan kalkacaktır,bunun için şu linke bakabilirsiniz.https://www.sehersirin.com/makat-hastaliklarinda-beslenme/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2017
Sahibi:
Doğa Niyazi AKÇA
[email protected]

Yönetici Webmaster
Ahmet ENGİN
[email protected]