Hemoroid Tedavisi
Hemoroid Muayene Randevusu Basur Tedavi Ücretleri

Makatta Ağrı olma nedenleri ve makat ağrıları için yapılacaklar makat ağrılarına alınacak önlemler ve makat ağrılarında kaynaklı hastalıklar hakkında makale uzmanlarımız tarafından  bilgilendirme amaçlı hazırlanmıştır siz mutlaka doktorunuza görünmelisiniz.

Makatta Ağrılar

Makatta ğarı olduğunda insanların aklına ilk olarak basur ( hemoroid ) gelir halbuki hemoroid normalde ağrısız bir hastalıktır sadece boğulduğu (tromboze hemoroid) ağrı olur.Makatta ağrı sebepleri sıklık sırasına göre şu şekilde sıralanabilir

*Makat çatlağı (makatta yırtık-anal fissür);

En sık ağrı sebebidir erken dönemde biraz daha hafiftir ama aylar içinde kronikleştikçe ağrı giderek şiddetlenir,hasta dışkı yapmaya korkar ve tuvalete gitmek istemez.Tuvalet erteleninde dışkı dahada sertleşir ve ağrının şiddeti dahada artar.Fir tedavi edildiğinde düzelir.

Anal hematom

Hekimler tarafından bile hemoroidle karıştırılabilir çünkü boğulmuş basur (tromboze hemoroid ) a çok benzer;nerdeyse tek sebebi ıkınmaktır.Şiddetli ıkınılınca makat bölgesinde bir damar yırtılır ve ciltaltına kanama olur bu şişlik şeklinde algılanır.Şişlik ve ağrı paraleldir yani şişlik ne kadar büyükse ağrı o oranda şiddetlidir.Hematomun büyüklğüne bağlı olarak 3-6 günde ağrı 5-6 haftada şişlik kaybolur.Bu hastalık kaybolduğunda geride hemoroid benzeri olgu kalmaz.

*Basur boğulması (Tromboze hemoroid ) :

Var olan iç basurun ıkınmayla dışarı çıkıp geri içeri girememesi halidir.Dışarda kalan bu hemoroid makat tarafından boğulur ve büyüklüğe göre çok şiddetli ağrı olabilir.Hemorodidin büyüklğüne bağlı olarak 4-6 günde ağrı 5-6 haftada şişlik kaybolur.Bu hastalık kaybolduğunda geride öncedende var olan değişik derecelerde hemoroid kalır.

*Apse;

Makat bölgesindeki bezlerin iltihap kapması ve şişmesiyle ortaya çıkan ve dayanılmaz düzeylerde ağrı yapabilen bir hastalıktır.Apse boşaltıldığı anda hasta rahatlar.Farkedildiği anda açılmalıdır yokse fistül denilen bir başka hastalığa sebep olur.

1.011 Comments

Add a Comment
 1. Haftalardır inanılmaz bir ağrım var. 2 haftadır farklı doktorlara gittim hemoroid denilip krem yazdılar ve sıçak suya oturmamı istediler. Ağrım hiç bir şekilde dinmiyor. Hemoroidim kendiliğinden tekrar eski formuna dönmüyor ancak elimle müdahale ediyorum. Çıkan bölümde elime bir kitle geliyor ve dokunamuyurum ağrıdan ve yanmadan.

  1. kliniğimiz makat hastalıklarına spesifik çalışıyor ve makat hastalıklarının ameliyatsız tedavisine yönelik her tür teknolojiye sahibiz.gelirseniz muayene ile değerlendirip en uygun yöntemle tedavinizi yapabiliriz
   Op.Dr.Seher Şirin

 2. Bebeğim kabız olmustu bizde lağma verdik daha sonra ki günlerde her yaptığı büyük abdestini ağrıyla yapıyor ne yapmalıyım bunun nedeni ne olabilir

  1. çocuk cerrahisine götürmelisiniz
   Op.dr.Adil Altınsoy

   1. Psikolojik olarak ağrı oldugunu zannediyoruz umarım da öyledir

 3. Makat ağrıları için onerebileceginiz ağrı kremi nedir hocam ???

  1. anestol pomat ve sıcak oturma banyosu

 4. merhaba kolay gelsin hocam benimde makatta yada makat çevresinde tam emin olamıyorum ani bir agrı başlıyor birden geçiyor genellikle tuvalletten çıktıktan sonra oluyor bu hangi hastalık olabilir ?

  1. anal fissür olabilir.gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavinizi yapabiliriz.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenleyin.kabız kalmayın,tuvalette uzun kalıp ıkınmayın
   Op.Dr.A.Şahap Barlas

 5. kontrole gitmenizi öneriirm

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2017