Home / Hemoroid Bilgilendirme / Hemoroid Basur

Hemoroid Basur

Hemoroid hastalığın orjinal ismi olup basur ise ülkemizde hemoroid’e verilmiş bir isimdir basur adından başka bir kaç isimle de anılmaktadır.
O nedenledir ki bu iki isim aynı hastalığı tarif etmektedir ve tedavilerinde hiç bir farklılık bulunmamaktadır.
Her iki tanımlama da çeşitleri içinde geçerlidir, dış basur dış hemoroidi, iç basur iç hemoroidi tanımlar ve 1 ile 4. dereceler olmak üzere 4 düzeyi vardır. 1.derece en küçük 4.derece ise en büyük formunu belirtir. Dış basurlarda bu şekilde bir derecelendirme yapılmaz daha çok büyük küçük olarak sınıflandırılır.

Dış Hemoroid

Anüs bölgesine dışardan bakıldığında rahatlıkla görülebilen memelerdir, büyüklükleri nohut kadar olabileceği gibi yumurta kadar bile olabilmektedir. Dış hemoroidler hastanın eline gelmesi ve estetik olarak rahatsızlık dışında ağrı, yanma, acı, kanama gibi şikayetler yapmazlar. Hastada kanama, ağrı vs gibi rahatsızlık varsa mutlaka iç basurun olduğu veya başka bir hastalık eşlik etmesi beklenmelidir.

Dış Hemoroid Hastalığı

Hastaların büyük kısmı estetik olarak rahatsız olduklarını ifade ederler. Buradaki estetik tanımlamasını doğru algılamak gerekir, kişinin kendi eline gelmesi de estetik sorun gibi algılanır. Cinsel partnerinin görmesi de kişiyi rahatsız edebilmektedir.
Dış basurlar en çok şu durumlarla karıştırılır ki makat hastalıkları konusunda birikimli olmayan hekimler tarafından da sıkça karıştırlmaktadır.
Tromboze hemoroid
Anal hematom
Çatlakta ortaya çıkan sentinel tag
Kondilom (siğil)

Dış Hemoroid Tedavi

Dışardaki hemoroidlerin tek tedavi yöntemi cerrahi olarak kesilerek alınmasıdır. Sadece dışarıdaki memeler alındığında ciddi ağrı olmaz ama iç hemoroidlerle birlikte ameliyat edilirse ağrı ciddi düzeylerde olabilir. Lazer, lastik tedavisi, skleroterapi gibi uygulamalar dışardaki hemoroidler için uygulanmaz.
Bazı kliniklerde sizi kliniğe kadar getirebilmek için ”lazerle alıyoruz” gibi cümleler duyarsanız sakın ola kolayca bir işlem olacağına inanmayın, sadece sizi ikna etmek için uydurulmuş kelimelerdir.

Makatta Şişlik Yapan Hastalıklar

 • Tromboze hemoroid
  İç hemoroidin dışarı çıkıp makat tarafından boğulmuş halidir, geçici bir durumdur ve çok şiddetli ağrı verir.
 • Anal hematom:
  Fazla ıkınmaya bağlı olarak anüs civarında bir damarın patlayarak cilt altına kan birikmesi durumudur, çok değişik boyutlarda olabilmektedir, kendiliğinden geçen ağrılı bir durumdur.
 • Anüs siğili, kondilom ;
  Mikrobiktir, bulaşıcı, hızla yayılan bir hastalıktır. HPV (human papillom virüs) de denmektedir.
 • Makat çatlağı;
  Anal fissür de denmektedir. Hastalık tedavi edilmediği için haftalar içinde kronikleştiğinde ortaya çıkan ve kronikleşme bulgusu olan sentinel pili denilen cilt kıvrımıdır ve asıl hastalık olan makatta çatlak tedavi edilir.
 • Polip;
  Makata yakın bölgede veya bağırsağın son kısmında et beni benzeri çıkıntılardır.

  4. Derece iç hemoroid

  Aslında hem içte hem dışta vardır, dışta da olduğu için bu sayfada ele alınmıştır. Tedavisi ertelenen hemoroid zamanla daha ileri aşamalara geçer, 4.derecede içerdeki basurlar o kadar ilerler ki artık dış basurlarla sınırları ayrılamaz hale gelmiştir.

  Bu kadar ileri düzeyde olan hemoroidlerin teşhisi gözle bakılarak yada parmakla hafifçe ayrılarak konabilir, kesin teşhis için parmakla içeri bakmak, rektorskopi, kolonoskopi veya anoskopi gibi ek görüntüleme cihazlarına ihtiyaç olmaz. Ancak ek olarak kanser gibi bir şüphe varsa o zaman kolonoskop yapmak anlamlıdır, yani hastalığı teşhis etmek için değil başka bir sorun olmadığından emin olmak için içeri bakılır.

  Dışarda hissedilen memeler artık içeri girmez elle yardım edilip içeri sokulsa dahi hemen dışarı çıkar.

  Hasta otururken hemoroidler dışarıda olduğu için ağrı,genel olarak ıslaklık halı, kanama yeterince temizlenememe gibi şikayetler yapabilir.
  Tedavi:

  Lazer veya lastikle boğma yöntemi ; 4.derece tedavisinde yetersiz kalır ancak ameliyat korkusu olan kişilere hemoroidin derecesini azaltmak yada diğer bir deyimle şikayeleri hafifletmek için uygulanabilir.

  Longo; dışardakiler olduğu gibi kalacağı için önerilmez.

  THD (diğer adı HAL dir) Korumacı (ağrısız ve yan etkisiz) cerrahi yöntemlerdendir. Memeye gelen atardamar kökünden bağlanır, basura giden kan azalınca büzüşür ve küçülür. Daha çok iç hemoroidde etkilidir, dış hemoroidde etkisi azdır.

  Klasik cerrahi ( Milligan Morgan) ameliyatıdır, etkili bir yöntemdir tek dezavantajı ilk dört gün şiddetli, 2 hafta boyunca ciddi ağrı olmasıdır. Ameliyat sonrası seyrek te olsa görülebilen dışkı kaçırma ve makat darlığı gibi sorunlar tedirgin edicidir.

  Yazan
  Op Dr Demet Ağras

  Kaynak
  https://jamanetwork.com/journals/jama/article-abstract/428644?resultClick=1

About admin

141 comments

 1. et parçası şeklinide ise evde yapılabilecek birşey yok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sizi Aramamızı İster misiniz?