Hemoroid Tedavisi
Hemoroid Muayene Randevusu Basur Tedavi Ücretleri

Makat bölgesi vücudun en hassas bölgelerindendir ve yapılan ameliyatlarda çeşidine göre ciddi düzeyde ağrıya sebep olabilmektedir. Özellikle şiddetli ağrı ilk 4-7 gün hastanın yaşam kalitesini düşürecek düzeylerde olabilmektedir. Giderek azalan ağrı hastanın 2-5 hafta işe gitmesine engel olacak düzeylerdedir. Genel cerrahi kliniklerinde en etkili ağrı kesicilerin kullanılması gereken ameliyatlar daha çok hemoroid ameliyatlarıdır.

Ağrısız Hemoroid Ameliyatı Nasıl Olur?
Ağrının bu kadar şiddetli olması insanların hemoroid ameliyatı işlemini ertelemesine bile sebep olabilmektedir. Gerek hastanın yaşam kalitesi ve gerekse işe dönüş süresini kısaltmak için bir çok hemoroid ameliyatı türü geliştirilmiştir.

Hemoroid Ameliyatı

Ağrısı ve Kansız Operasyon
Ağrısız, kanamasız, yara bakımı ve pansuman olmayan, istirahat gerektirmeyen en etkili hemoroid ameliyatı basur memelerini besleyen atar damarın bağlanması ameliyatıdır.  (Aslında ameliyat denmeyecek kadar basit bir işlemdir). Literatürde THD (Trans Hemoroidal Desarterizasyon) yada diğer adıyla HAL ( Hemoroidal Arter Ligasyonu) olarak geçmektedir.

Hemoroid THD HAL Ameliyatı Nedir?
Atar damarın bağlanması ameliyatı kısaca şu şekilde tarif edilebilir;

THD HAL Ameliyatı Nasıl Yapılır?
Bölgesel uyuşturma yada narkozla yapılmakta olup, anüsten sokulan küçük boru benzeri bir alet ve atar damarın yerini tespit etmeye yaramaktadır. Aletle damar bulunur ve emilebilir. İplerle bağlanan atar damarın tıkanmasıyla memelere gelen kan miktarı azalmakta olup meme kendiliğinden büzüşerek kaybolur.

THD Hemoroid Ameliyatı

Hemoroid Ameliyatı Sonrası
Ameliyat sonrası kısa süreli dinlenen hasta yürüyerek evine gidebilmektedir. Genel olarak çok gerekli olmasa da 2-3 gün istirahat önerilir,kabızlığın engellenmesi dışında ciddi diyet kısıtlaması yapılmaz.

Tüm Hemoroid Çeşitlerinde Uygulanabilir
Basurun damarını bağlama ameliyatı 2.-3. ve 4. derece hemoroidlerin tedavisinde rahatlıkla ve başarıyla kullanılabilmektedir.1.derece hemoroidlere de kullanılabilir ancak bu derecedeki hemoroidlere genellikle ilaç yeterli olmaktadır.

THD hemoroid ameliyatının en önemli dezavantajı teknolojiye bağımlı bir tedavi olmasıdır yani teknolojiye sahip olmayan kliniklerde yapılamaz.

Op.Dr.Ali Rıza Şahap BARLAS

29 Comments

Add a Comment
 1. çigdem

  Merhabalar, 4. Dereceden ic ve dis hemoridim var.Trombeze olmus demislerdi ve fissur da vardi. Iki genel cerraha muayne oldum genel anestezi altinda ameliyat olman lazim dediler. Ben korkuyorum. Dogumda cok yiprandim zaten vardi cok ilerledi. 7 ay boyunca bebegimi dogru duzgun kucagima alamadim. Hic bir ilac fayda etmedi. 15 aylik oldu bebegim hala her tuvaletten sonra agri ve yanma var ama bir iki saate geciyor. Hal ameliyatini araştırdım. Benim uzerimde basarili olma olasiligi nedir? Tesekkur ederim..
  Op.Dr.Atilla KAYA
  şikayetlerinize bakılırsa hem anal fissür hemde hemoroidinizin olma ihtimali yüksek.gelirseniz muayene ile durumunuzu değerlendirip .ona göre tedavi planlanır

 2. adem

  hocam 1 ay oldu ankarada thd ameliyat oldum ancak yine tuvalette aynı ameiyattan önceki gibi nohut büyüklüğünde meme çıkıyor ve 1 saat süren yanma oluyor zaten şikayetimde buydu kanamam yoktu. Meşhur doktorumu aradım yok o deridir meme ömür boyu çıkmaz deyip geçti ama deri dediği şeyi de biliyorum bu bildiğimiz meme çıkıp duruyor yine başa döndük.. benim sorum malum atardamar bağlanıyorsa tekrar nasıl meme çıkması mümkün oluyor..tekrardan bir müdahale mi gerekli acaba??..ama bu sefer de önceki ameliyatta atardamar bağlanmış olduğuna göre tekrar thd ameliyatı mümkün mü çünkü bağlanacak atardamar kalmamış oluyor.. yanlış mı düşünüyorum acaba…saygılar…
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  THD girişiminden sonra tamamen düzelmesi 3 ayı bulur,sonra değerlendirip kesin karar verilebilir.

 3. Sibel

  Hocam nerde görev yapnaktasiniz
  Op.Dr.Atilla Kaya
  hangi hekime muayene ve tedavi olmak istiyorsanız aşağıdaki linkten hangi şubede olduğunu görebilirsiniz
  http://www.ideaklinik.com/medical-art-ekibi.html

 4. Emin

  Slm hocam benimde
  Iç hemoroitim var tuvalete çıktığım
  Zaman önceleri ağrı felan yoktu sonrada şişme ve ağrım var ameliyat olursam düZelme olurmu ne yapmam lazım ne önerileriniz hocam saygilar
  Op Dr Ali Rıza Şahap Barlas
  hemoroitte ağrı pek olmaz,ya tromboze olmuştur yada anal fissür eklenmiştir.muayene olmanızı öneririm.gelirseniz hemoroidinizi ameliyatsız yöntemlerle fissür varsa botoxla tedavi edebiliriz.makat hastalıklarından korunmak için beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz.

 5. Anıl Tekin

  Hocam merhaba ,

  Ben daha önce defalarca doktora gittim . Sürekli hemoroid şikayetim olmuyor . Ama bazen sık olduğu da oluyor . Dış hemoroid dediler . Derecesini de söylemediler . Ama iç hemoroid yok dediler .

  Şimdi bu durumda bana THD uygulanmaz mı ?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  THD iç hemoroid için uygulanır,dış hemoroid tek başına genellikle çok şikayete sebep olmaz.

 6. Fuat

  Hocam bende 4.derece hemoroid olduğunu düşünüyorum.her tuvalet sonrası hemoroid memeleri şişiyor ağrı çok oluyor tuvalet sonrası yaklaşık 8 10 saat akıntı geliyor thd yöntemiyle bu şikayetlerin hepsi geçermi. Kanama olayı çok nadir oluyor.
  Op Dr Alirıza Şahap Barlas
  IDEA Kadıköy Şubesi Proctoloji Uzmanı
  gelirseniz muayene ile değerlendirip ,kaçıncı derece olduğunu belirleyip en uygun yöntemle tedavinizi yapabiliriz

 7. Anonim

  Ali riza beye 4.derece basurdan thd ameliyati oldum.cok kolay oldu.kendisi hastaya yaklasimindan dolayi utangaclik cekmedim.zaten en buyuk sikintida buydu.ilk gün agri aci siddetli istirahat sart.2.gun daha hafif.3. Gunden sonra bu illette kurtulus.

 8. Akın AKKOÇ

  Hocam 6 sene boyunca 14 tane doktor 2 prof 6 op 6 uzman heleki acil doktorlar hariç doktora muyane olup 5 defa kolonoskopi 2mr 10 röntgen 4 ilaçsız 4 adet te ilaçlı tomografi biofeedback aklınıza ne geliyorsa üzerimde denediler fakat iç basuru tespit edemediler,ben KABIZ DEĞİLDİM yani sert dışkıya sahip olmamama rağmen bir türlü tuvaletimi yapamıyordum,Hasbelkader bi şekilde memeler dışarı attı 7-8 adet dışarda meme var evim eczaneye döndü banka batağına girdim,Bazı bitkisel ve kimyasal hemoroid ilaçları kullandığımda hiç rahatsız olmadan dışkımı yapabiliyorum,memeler dışarda zaten ben bunu sormak hemoroidin hangi
  ameliyat yöntemi ağrısız olup benim bu bela tuvalete çıkamama derdinden kurtarabilir.???

  1. admin

   elinizdeki tetkiklerinizle birlikte,gelirseniz durumunuzu muayene ile değerlendirip gerek ameliyatsız yöntemler gerek THD ameliyatı ile tedavinizi yapabilirz
   Op.Dr.A.Şahap Barlas

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2017
Sahibi:
Doğa Niyazi AKÇA
[email protected]

Yönetici Webmaster
Ahmet ENGİN
[email protected]