Hemoroid Tedavi Merkezi  İstanbul IDEA Klinik Telefonları  Hemoroid Tedavi Merkezleri
 Medical Art Hemoroid Tedavi Merkezi

Anal Hematom

Anal hematom hemoroidle karıştırılan hastalıklar arasında en sıktır her yaş gurubunda ve her iki cinstede görülebilir.

Anal Hematom Sebepleri

Anal hematomun nerdeyse tek sebebi gereğinden fazla ıknmaktır.Makat bölgesine uygulanan ıkınma basıncı bölge damarlarının dayanacağından daha yükseğe çıktığında ince damarlardan bazıları patlar ve cilt altına kanama olur.Kanama damar içindeki basınçla dokuya sızan kan arasındaki basınç eşitleninceye kadar devam eder ve pıhtılaşarak durur.

Diğer sık rastlanan sebepse normal doğumdur;normal doğum esnasında hamile abartılı düzeyde ıkınmaya zorlanır bu ıkınma anal hematom yapar.

Anal Hematom Belirtileri

Her zaman herkesin yaşayabileceği geçici bir durumdur,oluşan anal hematomun büyüklüğüne göre değişen şiddette ağrı en önemli ve bezdirici belirtidir.Şişlik çok büyürse kalçalar arasında yürümeyi engelleyecek kadar yaşam kalitesini düşürebilir.

Nohut tanesi büyüklüğüyle portakal büyüklüğüne kadar değişen ebatlarda şişlik.Şişlik düzgün sınırlı ve morumsu renktedir,çok büyük değilse cilt altında dokunarak hareket ettirilebilir.

Anal Hematomdan Korunma

Anal hematomdan korunmak oldukça kolaydır,kabızlığın engellenmesi ve fazla ıkınmadan dışkılama sorunu çözer.

Anal Hematom Tedavi

Anal hematom tedavisinde temel amaç hastanın ağrısını azaltmaktır.Ağrıyı azaltmanın en doğru ve kolay yolu sıcak su oturma banyosudur ve gün içinde saysız defa yapılabilir.Kullanılacak hemoroit kremleri ve hemoroit fitillerinin anlamı olmaz bunun yerine ağızdan ağrı kesici almak daha etkilidir.İstirahat ta ızdırabı azaltır.Anal hematom çok büyükse o zaman uygun şekilde içindeki pıhtı boşaltılarak ağrıda ciddi azalma sağlanabilir.

Sıkça hemoroitle karıştırılıp genişçe keserek ameliyatla alınabilen bir durumdur ve son derece gereksi bir ameliyattır.

Sülük uygulamakta basıncı düşürerek ağrıda çok kısa sürede düzelme sağlayabilir.

Bütün bunların yanında hiç dokunmaması halinde % 100 ihtimalle kendiliğinden düzelir.

Anal Hematom için 519 yorum yapılmış


admin

makat kanmaları anoskopi muayenesi ile mutlaka değerlendirilmeli.
Op.Dr.Alirıza Şahap Barlas

Batuhan

Merhabalar. 4 gündür makatımın kenarında nohut kadar bi şişlik var. Tuvalette biraz ıkınmıştım ve uzun kalmıştım ondan sonra ki sabah meydana geldi. Ağrılarım geçti ama dün akşamdan beri kanama meydane geldi ciltte açılma olmuş olabilir mi sebebi nedir?

admin

kendiliğinden geçer.biraz uzun sürebilir.kabız kalmayın
Op.Dr.ergun Aygören

emre

hocam benim 1 gün önce makatımda nohut kadar şişlik var ağrı var fakat öyle fazla bi ağrı yok tuvalette ise büyük abdestimi yapamıyorum şuanlık doktora gitmem gerekirmi yoksa kendiliğinden sıcak suyla geçermi

admin

hemoroid olabilir.muayene ile değerlendirilmeli.
Op.Dr.alirıza Şahap Barlas

Ali

Hocam 4-5 gündür makatımın kenarında hafif bir şişlik tarzı sarkma var son 1 haftadır tuvalette çok ıkındım herhangi bir kanama yok ağrı yok sadece şişlik ve dolayısıyla tuvalet varmış hissi gibi bi doluluk var orda ne yapmam lazım doktora gitmek zorunlu mu yoksa hematom mu ?

admin

şikayetiniz hemoroide benziyor.tedavi olman gerekir.ayakta kalınca ve ıkınınca büyür ,sertleşir,
Op.dr.seher Şirin

Nazlı

Hocam makat ucunda nohut büyüklüğünde bir kan pıhtısı gibi bir şişlik oluştu bazen sertleşiyor bazen yumuşuyor sabah kalktıgımda yok denecek kadar küçülüyor gün içerisinde geri cıkıyor.agrı yok denecek kadar az kanama yok daha önce kabızlık ve ıkınma vardı.ne yapmam gerek

admin

basur olabilir,anal fissür olabilir,muayene ile değerlendirmek gerekir
Op.Dr.Alirıza Şahap Barlas

Hll

Hocam bende sadece şişlik var ağrı kanama yok sadece tovaletten çıktıktan sonra biraz ağrıyo nedir sizce