Hemoroid Tedavi Merkezi  İstanbul IDEA Klinik Telefonları  Hemoroid Tedavi Merkezleri
 Medical Art Hemoroid Tedavi Merkezi

Anal Hematom

Anal hematom hemoroidle karıştırılan hastalıklar arasında en sıktır her yaş gurubunda ve her iki cinstede görülebilir.

Anal Hematom Sebepleri

Anal hematomun nerdeyse tek sebebi gereğinden fazla ıknmaktır.Makat bölgesine uygulanan ıkınma basıncı bölge damarlarının dayanacağından daha yükseğe çıktığında ince damarlardan bazıları patlar ve cilt altına kanama olur.Kanama damar içindeki basınçla dokuya sızan kan arasındaki basınç eşitleninceye kadar devam eder ve pıhtılaşarak durur.

Diğer sık rastlanan sebepse normal doğumdur;normal doğum esnasında hamile abartılı düzeyde ıkınmaya zorlanır bu ıkınma anal hematom yapar.

Anal Hematom Belirtileri

Her zaman herkesin yaşayabileceği geçici bir durumdur,oluşan anal hematomun büyüklüğüne göre değişen şiddette ağrı en önemli ve bezdirici belirtidir.Şişlik çok büyürse kalçalar arasında yürümeyi engelleyecek kadar yaşam kalitesini düşürebilir.

Nohut tanesi büyüklüğüyle portakal büyüklüğüne kadar değişen ebatlarda şişlik.Şişlik düzgün sınırlı ve morumsu renktedir,çok büyük değilse cilt altında dokunarak hareket ettirilebilir.

Anal Hematomdan Korunma

Anal hematomdan korunmak oldukça kolaydır,kabızlığın engellenmesi ve fazla ıkınmadan dışkılama sorunu çözer.

Anal Hematom Tedavi

Anal hematom tedavisinde temel amaç hastanın ağrısını azaltmaktır.Ağrıyı azaltmanın en doğru ve kolay yolu sıcak su oturma banyosudur ve gün içinde saysız defa yapılabilir.Kullanılacak hemoroit kremleri ve hemoroit fitillerinin anlamı olmaz bunun yerine ağızdan ağrı kesici almak daha etkilidir.İstirahat ta ızdırabı azaltır.Anal hematom çok büyükse o zaman uygun şekilde içindeki pıhtı boşaltılarak ağrıda ciddi azalma sağlanabilir.

Sıkça hemoroitle karıştırılıp genişçe keserek ameliyatla alınabilen bir durumdur ve son derece gereksi bir ameliyattır.

Sülük uygulamakta basıncı düşürerek ağrıda çok kısa sürede düzelme sağlayabilir.

Bütün bunların yanında hiç dokunmaması halinde % 100 ihtimalle kendiliğinden düzelir.

Anal Hematom için 511 yorum yapılmış


admin

basur olabilir,anal fissür olabilir,muayene ile değerlendirmek gerekir
Op.Dr.Alirıza Şahap Barlas

Hll

Hocam bende sadece şişlik var ağrı kanama yok sadece tovaletten çıktıktan sonra biraz ağrıyo nedir sizce

admin

botoxla tedavi olabilirsiniz.çatlakta en çağdaş tedavi yöntemi botoxtur.beslenme ve tuvalet alışkanıklarınızı düzenlemelisiniz.
Op.Dr.Atilla Kaya

Adnan

Merhaba hocam bundan yaklaşık 6 7 ay oncesine kadar aşırı zorluk cekiyordum tuvatele cikarken. Ve kanama oluyordu doktora gittim bana makat bölgesinde catlak olduğunu söyledi ve bana anestol pomad digerini unuttum. Bide bekunis diye bi hap verdi onlari kullanmam gerektigini soyledi kullandim fakat bi faydasini gormedim. Cok aci cektim hocam asiri derecede kendim arastirdim bitkisel tedavi yöntemlerini elimden geldigince simdi eskisinden iyiyim cok şükür fakat ara ara tekrardan agrilar yokluyor sanki ben gitmedim burdayım der gibi ameliyat olmaktan korkmuyorum ama en son care benim icin sizce ne yapmalıyım tamamen bu illetten kurtulmam icin cevabınız icin teşekkür ederim.

Bural

Merhaba Hocam Makata Bi Şişlik Var Ağrı Kanama Kesinlikle Yok Sadece Tuvalete Çıkınca Ikınma Zorluğu Çekiyorm Bundan Nasıl Kurtulabilirm Yardım Edin
İlginizden Dolayı Teşekür Ederim..!!
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Muayene edip kesin tanı koymak lazım,ona göre tedavi düzenlenebilir.

Ahmet

Merhabe hocam bugün farkt ettim makatımda 3 tane nohut büyüklüğünde şişlik var otururken yürürken agrı yapıyo ama kanama yok bide tuvalete cikarken ikanma sorunu yasiyorum baska hic biseyim yok Kendiliğinden gecermi hocam.
Op Dr Adil Altınsoy
kendiliğinden geçebilir ama uzun sürebilir.bu arada beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz.ama şikayetinizin tekrar etmemesi için muayene olup tedavi olmalısınız

Erhan

Hocam cevabınız için teşekkürler.Bugün doktora gitdim. hiç bakmadan basur ilacı ve kremi verdi sanki sol bacagım uyuşuyor gibi oluyor.Hocam yardım edin daha 21 yaşındayım hayatdan sogudum.
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Şikayetin geçmezse muayene etmemiz lazım.

Özge

Merhabalar hocam. Geçen ay grip oldum gribin son zamanlarında öksürüğüm yoktu fakat balgamim ve hırıltım vardı o yuzden surekli ıkınarak öksürdüm. Daha sonra büyük tuvaletimi yaparken gaita bir bölgeden geçerken acıyordu sadece sonrasında ordan geçince rahatliyordum. Fakat şu son 1 haftadir şişlik hissetmeye basladim ama bu sislik ikindigimda cikiyor sadece ,ve tuvaletimi yaptigim sure boyunca acı hissediyordum. 2 gündür ise tuvaletimi yaparken kanama oldu ve siddetli bir acı yaşadım bu acı saatlerce geçmedi. Morumsu bir yada iki şişlik var. Normalde pek belli olmuyor fakat ıkındığimda şişiyor. Bu ne olabilir. Bilgilendirirseniz çok sevinirim..
Op Dr Atila Kaya
Şişlik anal hematom düşündürüyor ama şikayetleriniz çatlğa benziyor, muayeneyle netleştirebiliriz

Erhan

Hocam kolay gelsin. Zayıflamak için yoğurtla karışık bolca kırmızı pul biber yedim. Daha sonra tuvalete gittiğimde dışkı mı atmak için ıkındım.çok acayip acı hissettim temizlemeye başlayınca fasulye büyüklüğünde şişlik hissettim. Baktığımda mor ve dediğim gibi fasulye büyüklüğünde idi. biraz acı,batma hissi ve zonklama veriyor 3 gündür çekiyorum. Sizce hastalığım nedir. Tedavi için öneriniz nedir. Şimdiden teşekkür ederim.
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Hastalığın anal hematom gibi görünüüyor,çok ıkınma ve günde 2 defa sıcak su oturma banyosu iyi gelir,büyükse bazen cerrahi müdahale gerekebilir.

mrt

hocam bi hafta falan oluyor nohut gibi sisiklik var et parcasi acisi cok yok biraz huylanyorum zamanla gecermi hakkaride gorevliyim muaneye gitmek gbi bir alisknligim yok kndim yapabilecgim bsey varmi
Op Dr Ergun Aygören
kabız kalma,tuvalette uzun kalıp ıkınma,sıcak oturma banyosu yapabilirsin.