Hemoroid Tedavisi
Hemoroid Muayene Randevusu Basur Tedavi Ücretleri

Anal hematom hemoroidle karıştırılan hastalıklar arasında en sıktır her yaş gurubunda ve her iki cinstede görülebilir.

Anal Hematom Sebepleri

Anal hematomun nerdeyse tek sebebi gereğinden fazla ıknmaktır.Makat bölgesine uygulanan ıkınma basıncı bölge damarlarının dayanacağından daha yükseğe çıktığında ince damarlardan bazıları patlar ve cilt altına kanama olur.Kanama damar içindeki basınçla dokuya sızan kan arasındaki basınç eşitleninceye kadar devam eder ve pıhtılaşarak durur.

Diğer sık rastlanan sebepse normal doğumdur;normal doğum esnasında hamile abartılı düzeyde ıkınmaya zorlanır bu ıkınma anal hematom yapar.

Anal Hematom Belirtileri

Her zaman herkesin yaşayabileceği geçici bir durumdur,oluşan anal hematomun büyüklüğüne göre değişen şiddette ağrı en önemli ve bezdirici belirtidir.Şişlik çok büyürse kalçalar arasında yürümeyi engelleyecek kadar yaşam kalitesini düşürebilir.

Nohut tanesi büyüklüğüyle portakal büyüklüğüne kadar değişen ebatlarda şişlik.Şişlik düzgün sınırlı ve morumsu renktedir,çok büyük değilse cilt altında dokunarak hareket ettirilebilir.

Anal Hematomdan Korunma

Anal hematomdan korunmak oldukça kolaydır,kabızlığın engellenmesi ve fazla ıkınmadan dışkılama sorunu çözer.

Anal Hematom Tedavi

Anal hematom tedavisinde temel amaç hastanın ağrısını azaltmaktır.Ağrıyı azaltmanın en doğru ve kolay yolu sıcak su oturma banyosudur ve gün içinde saysız defa yapılabilir.Kullanılacak hemoroit kremleri ve hemoroit fitillerinin anlamı olmaz bunun yerine ağızdan ağrı kesici almak daha etkilidir.İstirahat ta ızdırabı azaltır.Anal hematom çok büyükse o zaman uygun şekilde içindeki pıhtı boşaltılarak ağrıda ciddi azalma sağlanabilir.

Sıkça hemoroitle karıştırılıp genişçe keserek ameliyatla alınabilen bir durumdur ve son derece gereksi bir ameliyattır.

Sülük uygulamakta basıncı düşürerek ağrıda çok kısa sürede düzelme sağlayabilir.

Bütün bunların yanında hiç dokunmaması halinde % 100 ihtimalle kendiliğinden düzelir.

536 Comments

Add a Comment
 1. Merhaba makatımın iç kısmında bezelye tanesi kadar mor bir şişlik var. Acı yok, bazen kaşıntı ve ıslaklık oluyor. Birkaç ay önce çok kabızdım ve çok ıkınmak zorunda kalmıştım. Bundan dolayı olmuş olabilir mi?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Tarifiniz anal hematom gibi görünüyor,kabızlık ve ıkınma ile ilişkisi var,muayene ile kesin tanı konmasında fayda var.

 2. Merhabalar doğum yapalı 1 ay oldu ve doğum yaptığından beri kabızlık problemi çekiyorum .2 haftadır da makat bolgemde nohut büyüklüğünde 2 tane şişlik var.bazen dayanilmayacak kadar ağrı yapıyor oturamiyorum.diskimi yapamıyorum acidan çünkü yaparken jilet kesiği gibi yada sert bişe batiyormuş gibi oluyor.sadece 1 kere çok fazla ikindiktan sonra çok az miktarda kanamam oldu .sizce sorunum ne☹️
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Sorununuz anal fissür olabilir,muayene ile kesin tanı koyabiliriz ve tedavide botox iğnesi tercih ediyoruz.

  1. Teşekkür ederim hocam.muayeneye gittim doktor makat çatlağı dedi botox ignesinden bahsettim kendisi lazer ameliyatı dedi sizce napmam gerekiyor.makat catlagina lazer ameliyatı oluyor mu?

   1. siz botoxla tedaviyi araştırın,riski olmayan bir yöntem
    Op.Dr.demet Ağras

 3. Hocam iki gun once kabiz olmustum dun analin yanina nohut kadar bir sislik oldugunu gordum. cokta fena bir agrisi yok ama hareket edince bir gariplik oldugunu fark ediyorum. bunun icin ameliyat sartmi yoksa kendiliginden gecermi?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Anal hematom gibi görünüyor,kendiliğinden geçer.Geçmezse muayene olmalısın.

 4. Merhaba bende de galiba anal hematom var sizce dokunmasam kaç güne geçer?

  1. 20 gün kadar sürebilir.ama bu arada kabız kalıp ıkınmayın
   Op.Dr.ergun Aygören

 5. Hocam merhaba.yaklaşik 2 haftadır kabızlık problemim vardi.ıkınmalarım coktu.iki hafta sonrasında büyük abdestimi yaparken,makat deliğinin yanında nohut büyüklüğünde yuvarlak ve sert şişlik fark ettim.anal hematon olduğunu düsünüyorum ins öyledir.ilk gün biraz yanması vardi.sonrasinda yok denicek kadar yanma oluyor bazen..sizce anal hematom mudur?

  1. büyük olasılıkla anal hematomdur,kendiliğinden iyileşir ama uzun sürebilir
   Op.Dr.Ergun Aygören

 6. bu defa tipik anal fissür tarif ediyorsunuz.botoxla tedavi edebiliriz.
  Op.Dr.Atilla Kaya

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2017 Frontier Theme