Hemoroid Tedavi Merkezi  İstanbul Medical Art Telefonları  Hemoroid Tedavi Merkezleri
 Medical Art Hemoroid Tedavi Merkezi

Anal Hematom

Anal hematom hemoroidle karıştırılan hastalıklar arasında en sıktır her yaş gurubunda ve her iki cinstede görülebilir.

Anal Hematom Sebepleri

Anal hematomun nerdeyse tek sebebi gereğinden fazla ıknmaktır.Makat bölgesine uygulanan ıkınma basıncı bölge damarlarının dayanacağından daha yükseğe çıktığında ince damarlardan bazıları patlar ve cilt altına kanama olur.Kanama damar içindeki basınçla dokuya sızan kan arasındaki basınç eşitleninceye kadar devam eder ve pıhtılaşarak durur.

Diğer sık rastlanan sebepse normal doğumdur;normal doğum esnasında hamile abartılı düzeyde ıkınmaya zorlanır bu ıkınma anal hematom yapar.

Anal Hematom Belirtileri

Her zaman herkesin yaşayabileceği geçici bir durumdur,oluşan anal hematomun büyüklüğüne göre değişen şiddette ağrı en önemli ve bezdirici belirtidir.Şişlik çok büyürse kalçalar arasında yürümeyi engelleyecek kadar yaşam kalitesini düşürebilir.

Nohut tanesi büyüklüğüyle portakal büyüklüğüne kadar değişen ebatlarda şişlik.Şişlik düzgün sınırlı ve morumsu renktedir,çok büyük değilse cilt altında dokunarak hareket ettirilebilir.

Anal Hematomdan Korunma

Anal hematomdan korunmak oldukça kolaydır,kabızlığın engellenmesi ve fazla ıkınmadan dışkılama sorunu çözer.

Anal Hematom Tedavi

Anal hematom tedavisinde temel amaç hastanın ağrısını azaltmaktır.Ağrıyı azaltmanın en doğru ve kolay yolu sıcak su oturma banyosudur ve gün içinde saysız defa yapılabilir.Kullanılacak hemoroit kremleri ve hemoroit fitillerinin anlamı olmaz bunun yerine ağızdan ağrı kesici almak daha etkilidir.İstirahat ta ızdırabı azaltır.Anal hematom çok büyükse o zaman uygun şekilde içindeki pıhtı boşaltılarak ağrıda ciddi azalma sağlanabilir.

Sıkça hemoroitle karıştırılıp genişçe keserek ameliyatla alınabilen bir durumdur ve son derece gereksi bir ameliyattır.

Sülük uygulamakta basıncı düşürerek ağrıda çok kısa sürede düzelme sağlayabilir.

Bütün bunların yanında hiç dokunmaması halinde % 100 ihtimalle kendiliğinden düzelir.

Anal Hematom için 502 yorum yapılmış


Salih

Merhaba hocam. 3 ay önce bir makat bölgemde ufak pembe renkte bir kanama oldu. Başta önemsemedim tuvalet kağıdına baktığımda oluyordu. Genel cerraha muayene oldum. İlaç verdi ilaçları kullandıktan sonra kanama kesildi. Fakat bu zaman sürecinde makat kısmında şişkinlik hala duruyor büyük tuvaletimi yapınca çok az dışarı çıkıyor düzeltiyorum. Sonra makat iç kısmında boncuk kadar sertleşmiş bir şey var elimle tutabiliyorum. Bu nedir ameliyatsız geçer mi? Birde doktorun vermiş olduğu kremleri kullanmadım sadece hapları kullanıyorum. Kanama yok acıda yok sadece tuvalete çıktiktan sonra 5 dakika kadar hissedilmeyecek kadar bir acı oluyor veya bana öyle geliyor makat kaslarının kasildigini farkediyorum. Makat çatlağı mi bu yoksa başka bir şey mi ne yapabilirim. İlginiz için teşekkür ederim. İyi günler.
Op Dr Adil Altınsoy
İdeaklinik Ankara Genel Cerrahi Uzmanı
muayene ile değerlendirmemiz gerekir.basur ve makat çatlağı bir arada olabilir.anal fissür tedavi edilirse hemoroid şikayetleri kendiliğinden gerileyebilir.

Can

Hocam makatta küçük bi şişkinlik var 2. Gün oldu tuvalet ihtiyacı hissetmedim ağrım yok şuanlık, şişkinlik doktora gitmeden geçer mi ?
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Anal hematom ise geçebilir,devam ederse muayene gerekir.

Şehrazat

Hocam merhabalar bende makatın sol üst tarafın da bir şişlik fark ettim iki hafta önce ağrı yapmıyor acı yapmıyor. Oturup kalkmam da bir sıkıntı yok bunun sebebi ne olabilir
Op Dr Altan Karan
muayene ile değerlendirmek gerekir

Cihan

3 gun once bi sislik cikti makatimda. Morumsu renkte cok asiri olamamkal birlikte agri yapiyodu sıkınca kendimi felan. Ama bu gun iyiyim sicak su ya oturdum 15 dakka felam sislik inemdi ama agri yok denecek kadar azaldi. Anal hemeotomdan supheleniyorum sizce bu hastalik ne dir?
Op Dr Nizam Kurtdere
anal hematom,tromboze hemoroid,anal apse olabilir,muayene olmalısın

Sera

17 yasindayim 5 gun once sabah bi sislik vardi cok hafif hissettim suan agrim yok sadece.sislik var bi müdahale olmadan gecer mı lütfen cevap verin sıkıntıdan uyuyamıyorum
Op.Dr.Atilla Kaya
Kısa sürede çıkan şişlikler genellikle kendiliğinden düzelir

Melis

Uzun süren kabızlık problemim sonunda , iki tane iri taneli üzüme benzeyen şişlikler belirdi. Yorumlarinizdan anal hematom olduğunu dusunuyorum. Size sormak istediğim, fitness yapıyorum ve fazla ağırlık kaldırıyorum. Acaba bu durumumu kötüleştirir mi?
Op Dr Alirıza Şahap Barlas
tedavi edilse iyi olur

Derin

11 gün önce Epizyo işlemli normal doğum yaptım. Doğum sonrası Anüsüm ve epizyo çizgisi hizası arasında fındık büyüklüğünde bir oluşum var. Kabız diyeti olarak beslenmeye çalışıyorum. Son 2-3 gündür dışkılamada ve temizleme de acı hissetmiyorum ama şişlik duruyor. Genel cerrahın verdiği P.G krem, fitil ve D.surubum var. Bu şiş oluşum zamanla geçer mi yoksa operasyon şart mı?
Op Dr Demet Ağras
anal hematom olabilir.kendiliğinden iyileşmesi uzun sürer.

Taner

Hocam 2 gün önce makat bölgemde yanma oldu nohut büyüklüğünde mor renkte meme sarkmış oturunca yürürken falan ağrıyo ne yapmalıyım hastalığın ne
Op.Dr.Adil Altınsoy
Tromboze hemoroid olabilir, küçük bir müdahale gerekebilir

Hakan

Hocam merhaba iki gün önce 2 tane mor renkte nohut büyüklüğünde meme oluşumu oldu çok fazla ağrıyor kanama hiç olmadı basur mu oldum?
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Şikayetin anal hematom gibi görünüyor,muayene ile kesin tanı koymak lazım.

Ali

Hocam makattaki şişlikler fazla kanadıktan sonra söndü . 2 seferdirli büyük abdeste çıkınca kanıyor. Hocam nedir bu ?
Op Dr Adil Altınsoy
Tromboze hemoroid olabilir