Hemoroid Tedavisi
Hemoroid Muayene Randevusu Basur Tedavi Ücretleri

Anal hematom hemoroidle karıştırılan hastalıklar arasında en sıktır her yaş gurubunda ve her iki cinstede görülebilir.

Anal Hematom Sebepleri

Anal hematomun nerdeyse tek sebebi gereğinden fazla ıknmaktır.Makat bölgesine uygulanan ıkınma basıncı bölge damarlarının dayanacağından daha yükseğe çıktığında ince damarlardan bazıları patlar ve cilt altına kanama olur.Kanama damar içindeki basınçla dokuya sızan kan arasındaki basınç eşitleninceye kadar devam eder ve pıhtılaşarak durur.

Diğer sık rastlanan sebepse normal doğumdur;normal doğum esnasında hamile abartılı düzeyde ıkınmaya zorlanır bu ıkınma anal hematom yapar.

Anal Hematom Belirtileri

Her zaman herkesin yaşayabileceği geçici bir durumdur,oluşan anal hematomun büyüklüğüne göre değişen şiddette ağrı en önemli ve bezdirici belirtidir.Şişlik çok büyürse kalçalar arasında yürümeyi engelleyecek kadar yaşam kalitesini düşürebilir.

Nohut tanesi büyüklüğüyle portakal büyüklüğüne kadar değişen ebatlarda şişlik.Şişlik düzgün sınırlı ve morumsu renktedir,çok büyük değilse cilt altında dokunarak hareket ettirilebilir.

Anal Hematomdan Korunma

Anal hematomdan korunmak oldukça kolaydır,kabızlığın engellenmesi ve fazla ıkınmadan dışkılama sorunu çözer.

Anal Hematom Tedavi

Anal hematom tedavisinde temel amaç hastanın ağrısını azaltmaktır.Ağrıyı azaltmanın en doğru ve kolay yolu sıcak su oturma banyosudur ve gün içinde saysız defa yapılabilir.Kullanılacak hemoroit kremleri ve hemoroit fitillerinin anlamı olmaz bunun yerine ağızdan ağrı kesici almak daha etkilidir.İstirahat ta ızdırabı azaltır.Anal hematom çok büyükse o zaman uygun şekilde içindeki pıhtı boşaltılarak ağrıda ciddi azalma sağlanabilir.

Sıkça hemoroitle karıştırılıp genişçe keserek ameliyatla alınabilen bir durumdur ve son derece gereksi bir ameliyattır.

Sülük uygulamakta basıncı düşürerek ağrıda çok kısa sürede düzelme sağlayabilir.

Bütün bunların yanında hiç dokunmaması halinde % 100 ihtimalle kendiliğinden düzelir.

529 Comments

Add a Comment
 1. Hocam merhaba.yaklaşik 2 haftadır kabızlık problemim vardi.ıkınmalarım coktu.iki hafta sonrasında büyük abdestimi yaparken,makat deliğinin yanında nohut büyüklüğünde yuvarlak ve sert şişlik fark ettim.anal hematon olduğunu düsünüyorum ins öyledir.ilk gün biraz yanması vardi.sonrasinda yok denicek kadar yanma oluyor bazen..sizce anal hematom mudur?

  1. büyük olasılıkla anal hematomdur,kendiliğinden iyileşir ama uzun sürebilir
   Op.Dr.Ergun Aygören

 2. 2 gün önce kabız oldum. Daha sonra biraz ağrım oldu. Dün de lavaboya çıktığımda çok ağrı çektim. Şuan oturduğumda ağrım artıyor. Yürümekte zorlanıyorum. Acı birden ve şiddetli şekilde saplanıyor.Yanma hissi de var. Herhangi bir çıkıntı hissetmiyorum. Ağrım saatler sonra geçiyor. Sıcak suya oturmak ağrıyı kesmiyor.

  1. bu defa tipik anal fissür tarif ediyorsunuz.botoxla tedavi edebiliriz.
   Op.Dr.Atilla Kaya

 3. Merhaba hocam İki ay önce makatta bi ağrı oldu büyük yaparken zorlandım yanma oldu bir hafta boyunca rahatsız etti ama bi haftada ben krem ile ağrısını gitmesini sağladım bitkisel bir krem birde kas gevşetici krem şuana kadar hiç acı yok ama büyük yaptıktan sonra elime birşey çarpıyor acı kanama iç camasirima akıntı hiç olmadı sadece iki ay önce acı yanma oldu öneriniz nedir ne yapmalıyım acı yemek tetikler mi bol meyve şu içiyorum ama acı illaki yiyorum öneriniz nedir sıcak suya oturma veya beslenme şekli nasl olmalı bi şikayetim yok sadece girişte meme gibi var birşey olduğunu hissedebiliyorum bazen ama rahatsızlık vermiyor

  1. anal fissür geçirmişsiniz,beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınıza dikkat etmelisiniz

   1. Beslenmeye dikkat ettikçe gecermi arada Sanki hafif dışarda gibi hissediyorum doktora gitmeme gerek var mi

    1. anal hematom sa kendiliğinden iyileşir ama uzun sürer bu arada beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınıza dikkat ederseniz daha çabuk iyileşir

 4. Merhaba, yaklaşık 15 gün önce ağrısı, kanaması, kaşıntısı olamayan bir nohut büyüklüğünde birkaç tanede minik Şişliğin farkına vardım. Doktor kendiliğinden geçeceğinı geçmezse Doxium adlı ilacı kullanmamı söyledi. Şişlik hala duruyor. Ve sanırım bu ilaç agrıya yonelik bir ilacmis. Sislikten nasil kurtulabilirim

  1. şişliğin geçmesi 3-4 haftayı bulabilir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2017 Frontier Theme