Anal Hematom

Anal hematom hemoroidle karıştırılan hastalıklar arasında en sıktır her yaş gurubunda ve her iki cinstede görülebilir.

Anal Hematom Sebepleri

Anal hematomun nerdeyse tek sebebi gereğinden fazla ıknmaktır.Makat bölgesine uygulanan ıkınma basıncı bölge damarlarının dayanacağından daha yükseğe çıktığında ince damarlardan bazıları patlar ve cilt altına kanama olur.Kanama damar içindeki basınçla dokuya sızan kan arasındaki basınç eşitleninceye kadar devam eder ve pıhtılaşarak durur.

Diğer sık rastlanan sebepse normal doğumdur;normal doğum esnasında hamile abartılı düzeyde ıkınmaya zorlanır bu ıkınma anal hematom yapar.

Anal Hematom Belirtileri

Her zaman herkesin yaşayabileceği geçici bir durumdur,oluşan anal hematomun büyüklüğüne göre değişen şiddette ağrı en önemli ve bezdirici belirtidir.Şişlik çok büyürse kalçalar arasında yürümeyi engelleyecek kadar yaşam kalitesini düşürebilir.

Nohut tanesi büyüklüğüyle portakal büyüklüğüne kadar değişen ebatlarda şişlik.Şişlik düzgün sınırlı ve morumsu renktedir,çok büyük değilse cilt altında dokunarak hareket ettirilebilir.

Anal Hematomdan Korunma

Anal hematomdan korunmak oldukça kolaydır,kabızlığın engellenmesi ve fazla ıkınmadan dışkılama sorunu çözer.

Anal Hematom Tedavi

Anal hematom tedavisinde temel amaç hastanın ağrısını azaltmaktır.Ağrıyı azaltmanın en doğru ve kolay yolu sıcak su oturma banyosudur ve gün içinde saysız defa yapılabilir.Kullanılacak hemoroit kremleri ve hemoroit fitillerinin anlamı olmaz bunun yerine ağızdan ağrı kesici almak daha etkilidir.İstirahat ta ızdırabı azaltır.Anal hematom çok büyükse o zaman uygun şekilde içindeki pıhtı boşaltılarak ağrıda ciddi azalma sağlanabilir.

Sıkça hemoroitle karıştırılıp genişçe keserek ameliyatla alınabilen bir durumdur ve son derece gereksi bir ameliyattır.

Sülük uygulamakta basıncı düşürerek ağrıda çok kısa sürede düzelme sağlayabilir.

Bütün bunların yanında hiç dokunmaması halinde % 100 ihtimalle kendiliğinden düzelir.

Op. Dr. Atilla Kaya

Genel cerrahi uzmanı olarak, İstanbul/Bakırköy'de hasta kabulüne devam ediyorum. Hemoroid (Basur) hastalığının teşhis ve tedavisi için bana ulaşabilirsiniz. İletişim için 0212 621 08 88 arayabilir ya da 0542 621 08 88 numaralı WhatsApp hattına yazabilirsiniz.

542 Yorum

 1. iyi günler hocam yigenimin yüzünün sag kısmında yani tam gamze dedigimiz yerde buyuk bır şişlik var diger doktorlarımızın diyişine göre kılcal damarlarda ur toplanması var dedıler ameliyatı cok risk tasıyor dedıler sizce bu hastalıgın daha riiksiz bır yolu varmıo bize bir yardımcı olurmusunuz sızden cevap beklıyorum hocam ıyı gunler
  Dr.Atilla Kaya
  Köpük ve skleroterapide yapılabiliyor,İstanbuldaysanız gelin değerlendirelim.

 2. iyi günler hocam ben 6 önce hemoreid amaliyatı oldum doğum yaptım 4 yıl oldu hamileliğimden beri bende ceviz büyüklüğünde çepecevre halka şeklinde şişme oluyor her dışkılamada kanıyor ağrıyor sonra geçiyor sonraki tuvalete kadar sıcak su rahatlatıyor acaba hemoredmi doktora gittim amaliyat tek çaren hiçbişey geçirmez dedi ne yapayım ben hocam
  Dr.Atilla Kaya
  O kadar şikayet yapıyorsa ilaçla düzelmez alternatif tedaviler olabilir.

 3. ii geceler hocam.makat bölgemin orda nohut büyüklüğünde şişlik var.2 gün oldu çıkalı daha.kanama yok sadece agrı var lavabodan sonra ortaya cıkan.3-4 gündür kabızlık var bol su içiyorum ama devam ediyo kabızlık..ilk olarak ne yapmam gerekir
  Dr.Atilla Kaya
  o şişlik kendiliğindenkaybolur.
  http://www.genelsaglik.org/yazi/kabizlikta-tedavi-ve-beslenme-aliskanligi&bulunanlar=kab%C4%B1zl%C4%B1k linkiniokuyun

 4. iyi geceler hocam. ben 22 yaşında üniversite öğrencisiyim. bendede aynı sorun var. araştırdığım kadarıyla dış hemoroide benziyor. 2 gündür oturup kalkarken acısını hissediyorum. dışta ve nohut büyüklüğünde şişlik var. bazen yanma oluyor bazen acı hissediyorum. bu durumda yapmam gereken nedir? yardımınız için şimdiden teşekkürler.
  Dr.Atilla Kaya
  Anal hematoma benziyor 3-5 gün ağrı 3-5 haftada şişlik kaybolur

 5. iyi günler hocam.ben 22 yaşındayım.1 hafta önce hastalandım.doktora gittim bagırsaklarım enfeksiyon kapmış antibiyotik agrı kesici verdi.1hatadır kullanıyorum.doktora gitmeden önce ishal oluyordum.doktorun verdiği ilaçlardan sonra hiç ishal olmadım.bu sefer dışkı katı ve koyu oldu.3 gün önce dışkıdan sonra kan geldi ve sürekli gazım var hocam.bugün dışkı yapmadan önce makatımda şişlik falan yoktu.dışkı yapmayı beklerken ve dışkı yaptıktan sonra elimle baktım makatımda şişme olmuştu hocam.tuvaletten çıktıktan yanma oldu ve 3-4 saat sonra tuvalete gidip baktım makatımda ki şişlik inmişti makat eski haline dönmüştü.hocam bu şişlik neden olabilir ? yardımlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum.
  Op.Dr.Atilla Kaya
  Bazen dışarı doğru çıkar zamanla kendiliğinden girer,devam ederse muayene olmalısınız

 6. hocam tam olarak anlamadım bazen dışarı doğru çıkar demişsiniz yani makat mi dışarı doğru çıkar yoksa bağırsak mi.hocam Hemoroid veya anal hematom hastalığı yok mu bende? Yani kabızliktan mi oluyor? Teşekkürler

 7. Öncelikle bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim.
  Ben tuvalete düzenli olarak çıkan biriyim, fakat geçen hafta bir kaç gün çıkamadım tuvalete ve çıktıktan sonra acıma hissi başladı, arada olduğu için önemsemedim. Ondan sonraki günlerde düzenli olarak tuvalete çıktım fakat tuvalete çıktığımda acıma ve yanma hissediyorum, özelliklede temizlerken, fakat kanama yok. Nohuttan biraz büyükçe birşey var makatımın içinde ve ten renginde. Tuvalete çıktığımda ve takiben 20-30 dakika rahatsızlık duyuyorum iğne batması gibi. Endişeleneceğim bir durum var mı? teşekkür ederim
  Op.Dr.Atilla Kaya
  Anal hematom olabilir bekleyin düzelir

 8. ben tuvalatt fazla ıkındım 1 2 saat sonra şişkinlik fark ettim daha öncede oldu zamanla geçti şimdi gene ayn yerde ve biraz daha büyük agrıda var ne yapmalııym :S
  Op.Dr.Atilla Kaya
  beklerseniz 4-5 günde ağrınız şişlik 5-6 haftada kaybolur

 9. “Şişlik düzgün sınırlı ve morumsu renktedir,çok büyük değilse cilt altında dokunarak hareket ettirilebilir.” hocam benim problemim tam olarak bu tabire uyuyor.ilk kez böyle bir şey yaşıyorum.sertçe bastırdığımda sızlaması haricinde gündelik yaşamımı etkileyecek bi sorun yaratmıyor.bu şişlikten iki tane var ve sürekli kontrol etmek amaçlı elle bakıyorum.acaba mümkün olduğunca ellemesem zamanla düzelir mi? bir de sıcak su oturması önerir misiniz? yardımcı olun hocam çünkü cidden çok aklıma takılıyor.şimdiden teşekkürler hoşçakalın.
  Op.Dr.Atilla Kaya
  dokunsanızda dokunmasanızda 3-4 haftada kaybolur rahat olun

 10. hocam kolaylıklar diliyorum. dünden beri ilgili bölgede kaşıntısız, sadece hareket ederken ve otururken ufak bir acıyla iğne batması gibi bir rahatsızlığım oldu. banyoda farkettimki dış yüzeyinde fındık büyüklüğünde bile olmayan, bastırdığımda hafif iğne batması gibi acı hissi yaratan bir doku büyümesi olduğunu hissettim. kanama söz konusu değil. ayrıca ailemde de hiç hemaroid öyküsü olan kimse yok. diğer hastaların sordukları sorularda benim şikayetime yakın olanları okudum ve genelinde anal hematom olduğunu ve birkaç hafta içinde kendiliğinden geçebileceğini söylemişsiniz. eğer ki benim rahatsızlığım anal hematom değilse, geçmesi için beklemeyi düşündüğüm 3-4 hafta, olası farklı bir rahatsızlığın ilerlemesine neden olabilir mi? sizce beklemeli miyim? şimdiden yardımınız için teşekkür ederim…
  Op.Dr.Atilla Kaya
  anlattığınız anal hematoma benziyor ve ilerleyeceğini sanmıyorum

 11. iyi günler hocam öncelikle size verdiginiz bilğilerden ötürü çok teşekkür ederim burda herkesin bir derdi var. benimde ayni sorunum var sanırım. dün akşam ve bugun makat bölgemde nohut büyüklüğünde bir et parçası çıkmaya başladı dokonunca agrı yapıyor güneydoğu lu oldumuz için aciyi biraz seviyoruz ama dışkılama sırasında zorlanıyorum sizce basurmudur yoksa anal hematon mu sizin yazmış oldugunuz basur ve anal hematom ile ilğili yorumlarınızı okudum yorumlarız ve yardımızınız için şimdiden teşekkür ederim.iyi günler…..
  Op.Dr.Atilla Kaya
  süre kısaysa anal hematom olabilir ama 1-2 hafta geçtiyse değildir

 12. Hocam bi kaç ay önce muayene olduğumda anal fissür teşhisi koymuş ve Rectogesic melhem vermiştiniz. Öncelikle doğru teşhisiniz için teşekkür ediyorum.
  Benzer şikayeti olan hastalara tavisiyede bulunmak istiyorum. recto merhem ciddi başağrısı yapabilir, gece yatmadan hemen önce ve sabah alımı mütaekapi hemen yatağa uzanıp yarım saat dinlenilmeli, o zaman baş ağrısı ya hiç olmuyor ya da minimum kalıyor.
  İkincisi dışkının yumuşak tutulması kabızlıktan ve ıkınmadan kaçınılması. Bunun için ben günde 400mg Magneszum kullanıyorum, kepekli ve bol sebzeli beslenmeye ilaveten. Çok ama çok faydası var Magnezyumun. Gün boyu hareketsiz kalmamalı ve gece yatmadan önce 10-15 kez çömelip kalkma(secde) hareketi yapılmalı, sabaha dışkılamayı kesinlikle kolaylaştırıyor. Bol su içilmeli. benim acizane tavsiyelerim bu kadar, saygılar hocam…
  Op.Dr.Atilla Kaya
  tecrübe birikiminizi paylaştığınız için teşekkürler özellikle retogesic için yazdıklarınızı şimdi öğrendim teşekkürler 🙂

 13. Muhammet Altıntop

  Hocam öncelikle iyi akşamlar diliyorum bendede böyle birşey var kanama genellkle oluyor nohut büyüklüğü kadar bir et parçası çıkıyor ama tuvalet yaparken ve tuvalet sonrası ağrı oluyor.Acıdığı için büyük abdest sırasında makat bölgeme krem sürüyorum daha kolay tuvaletimi yapabilmek için bunun bi faydası yada zararı olurmu ? başka ne yapmalıyım acaba bendekide Anal hematom mudur ? birde elimi çok fazla kullanıyorum büyük abdest sırasında bilgileriniz ve önerileriniz için şimdiden teşekkür ederim sayın hocam.
  Op.Dr.Atilla Kaya
  knama olduğu için muayene olmalısınız böylece herşey netleşir

 14. merhaba hocam . ben 16 yaşındayım. 2 gün önce kalktığımda fındık büyüklüğünde bi şişkinlik hissettim. oturup kalkerken çok azda olsa acıyor.bastırınca da içeriyo doğru giriyor , mor ve düzgün bir şişlik acaba ne kadar sürede geçer ?
  Op.Dr.Atilla Kaya
  anal hematomdur bir kaç haftada kendiliğinden geçer.

 15. hocam bende de şişlik oluştu en yakın doktora gittim damarda pıhtı biriktiğini söyledi şimdi ilaç kullanıyorum birde bu hastalık havuz suyundan mikrop kapar mı teşekkürler
  Op.Dr.Atilla Kaya
  kapmaz havuza girebilirsiniz.

 16. hocam sorunum aslında anal hematoma benziyor ama bende çok uzun zamandır varlığını sürdürüyor 4 gn önce de tuvalete kabız olmadığım halde zorlanarak çıktım ve biraz kanama oldu acaba ne yapmalıyım
  Op.Dr.Atilla Kaya
  tabiki öncelikle kanamanın sebebini bulmalısınız

 17. öncelikle çok teşk
  ben yaklaşık 10 yılıdır var genelde yazınartıyor kışın ise çok az oluyor iki kere doktora gittim genel cerrah ve dahiliye doktoru aynı teşhisi koydu genelde merhemlerle geçti birde kolestorol hapları iyi geliyor azalmaya neden oluyor yediüime dikkat edersem genelde hiç bir sıkıntı olmuyor fat acı baharat ve domates tetikliyor bitkisel ilaç kulandım ama fayda olmadı baharat domates ve kabızlık çok oturma hemen memeleri artırıyor ameliyat olmadan neler yapılır nasıl kurtulunur.
  Op.Dr.Atilla Kaya
  iyide ne teşhisi koyduğunu yazmamışsınız

 18. merhaba bende 1.5 sene önce makatta agzında aşırı bir agrı ve yanma oldu.sürekli bir agrı birkaç agrı kesıcı ıgne kullandım geçti.şuan makat agzında sivilce kadar bir şey var.aşırı agrım yanma kaşıntı ve biraz şişlik var.doktoragitmekten korkuyorum agrı kesici igneden başka birşey fayda etmiyor.ne önerirsiniz teşekkürler
  Op.Dr.Atilla Kaya
  bence korkmayın ve muayene olun

 19. merhaba, ben geçen yıl anal fissür makatta çatlak teşhisiyle ameliyat oldum, fakat yanmalarım geçmeyince başka doktora ameliyat raporunu gösterince fissür ameliyatı olmadığım sadece hemoroid am. olduğumu öğrendim yani dr. bey sallamış şikayetim yanmam devam ediyor 1,5 yıl oldu. acaba ameliyatsız bundan kurtulabilir miyim
  Op.Dr.Atilla Kaya
  bir insana fissür ameliyatı olup olmadığını söylemek mümkün değil ,ama şu olabilir fissür ameliyatı başarısız olmuş olabilir yindede gerçekten eğer böyle dediyse diyen kişiden uzak durun.tek başına yanma fissürden olmayabilir fissürde genellikle ağrı olur.makat bölgesindeki 2.ameliyatlar riski artırır o sebeple bukonuda birikimli bir cerrahla görüşün

 20. Bizimkiler bana “Porctoseyl Oinment” kremini ve “daflon” 500mg hapını almışlar. İyileşme süresini hızlandırmak için kullanmaya başladım. Bir sakıncası var olabilir mi?
  Açıklamalar aşağıda;
  Daflon;Makat bölgesindeki toplar damarları kısmen daraltarak ağrı,şişlik ve kanamayı azaltır.Önemli bir yan etkisi yoktur sürekli kullanımda günde 2 tablet,şikayetin çok arttığı dönemlerde günde 4-6 tablet alınır.
  Porctoseyl (krem): içinde Cinchocaine hidroklorid adlı lokal anestezi yapan bir madde ve hidrokortizon adlı kaşıntı ve yanmayı gidermeye yönelik bir kimyasal bulunmakta
  Op.Dr.Atilla Kaya
  şikayetiniz ne bilmiyorumama krem kortizon içerdiği için kısa süre kullanmalı ve kesmelisiniz.

 21. Merhaba hocam hayırlı gunler,
  Bende iki gundur makatta tek bir tane memesinde şişkinlik meydana geldi hemen hemen üzüm büyüklüğünde aceba bu hemoroid midir yada başka bir rahatsızlık mıdır? oturmada kalkmada agrı yapmıyor kanama yok sadece tuvalette taharet alırken hafif agrıyor.nedenı ne olabilir? yardımlarınız için şimdiden cok cok teşekkur ederım iyi çalışmalar
  Op.Dr.Atilla Kaya
  anal hematom olabilir

 22. iyi günler hocam ben bu hastalığı gördüğümde doktora gittim ve bana ilaç verdi daflon 500 mg eğer geçmezse ameliyat etcekmiş ilacı kullandım ve etkisini gördüm geçti zannettim fakat her büyük abdeste çıktıktan sonra hematomlu bölgede çok az bir sertleşme ve büyüme oluşuyor ameliyat olmak zorunda mıyım yoksa kendiliğinden geçer mi?
  Op.Dr.Atilla Kaya
  o da düzelir 3-5 haftada

 23. Cevabınız için çok teşekkur ederim hocam. doktorum bana bir krem ve fitil verdi antihemoroid kremi ve fitili.eger anal hemotom ise bunları kullanmamın bir anlamı var mıdır? sizce kullanmalımıyım yoksa kendiliğinden geçer mi? cevabınız için şimdiden çok çok teşekkur ediyorum hayırlı gunler hayırlı çalışmalar
  Op.Dr.Atilla Kaya
  bu ilaçlar iyileşmeye olumlu katkı yapabilir

 24. hocam iyi günler. ben 22 yaşındayım. 1 yıl önce makat bölgesinde meme oluştu ve o dönemde büyük abdest sırasında kanda akıyordu fakat 1 hafta sonra geçti. ara ara bu meme oluşma durumu kendini tekrarlıyor. fakat asıl problemim tam makatımın yanında hafif bir çukur oluştu ve çukurun içinde mercimek büyüklüğünde bir çıkıntı oluştu. büyük abdestten 5-6 saat sonra bile çok ağrı yapıyor, özellikle oturunca acı katlanıyor. siz ne önerirsiniz doktora gitmektende çok çekiniyorum? şimdiden teşekkürler.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  makat çatlağı olabilir o konuyu araştırın

 25. meraba hocam , ben ne olduğunu tam olarak bilmiyorum makatın dış tarafında kücük bir şişlik var ucu siyah tuvalete cıkamıyorm büyük abdestimi yabarken kan geliyo ben onun üstüne ozon yağı döküyorum bunun sebebi ne olabilir kafam cok karısık bana yardım edermisiniz ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  sanırım kamayı önemseyip sebebini bulmanız sağlıklı olur,ozon yağındanda bişey beklemeyin

 26. merhabalar hocam
  esım hamıle ve 1.5 ay kaldı dogum yapmasına 2 gun once benı arayıp netten bak hamılelıkte basur tedavısı ıcın dedı ..baktım ama anlamadıgımız bır konu oldugu ıcın bılemedık kendınsının anlatmasına gore bırden cıktı baktıgımızda ıse sadece bır dısarı cıkmıs olan leblebı buyuklugunde et parcası ıdı kanama yok agrı sadece ustune oturdugu zaman var ayrıca kabızlık veya ıkınma yok ama evde kendını cok yoruyor ve streslı gunlerde gecırıyor hematom mudur acaba bu sadece ıkı gunluk bır olay ama bugun yanında daha kucuk bırtane daha cıktı ama yıne agrı veya sıkayet yok …
  Op.Dr.Atilla KAYA
  büyük ihtimalle geçici br durumdur anal hematom olabilir

 27. hocam 2-3 gündür ishalim ve dünden beri anüs çıkışının yanında küçük bi şişlik farkettim bazen batıyrmş gibi oluyor dokununca hafif bi acı veriyor sizce ne yapmalıyım
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bir şey yapmanıza gerek yok kendiliğinden geçer

 28. üç gece önce yatmadan önce makat bölgesinde çok hafif bir ağrı hissettim.bir gün sonra da makatta küçük bir şişlik farkkettim nohut büyüklüğünde.kanama yok,ağrı sadece kendini hissettirecek kadar ve şişlikten dolayı hafif bi kaşıntı.yazılarınızı okuyana kadar çok korkuyodum ama sanırım geçiçi bi durum.ne kadar sürede düzelir,düzelirse.bir şey yapmam gerekirmi.ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim
  Op.Dr.Atilla Kaya
  5-6 günde ağrı 5-6 haftada şişlik kaybolur

 29. merhabalar, bir kaç gündür makatımda, anüsün 1-2 santim dışındaki pembemsi bölgede kızarık renkli bir şişlik oluştu. Bastırınca ve oturunca ağrıyor. Bu neden olabilir, kendiliğinden geçermi. Ikınmadan dolayı olabilir mi?
  Op.Dr.Atilla Kaya
  anal hematom olabilir,kendiliğinden geçer

 30. sayın hocam üç dört santim içeride daralma var tuvalete çıktığımda sadece yanma yapıyor ve zor çıkıyor serçe parmağım kalınlığında oluyor hiç kabız olmuyorum birde beş gün sürerse onbeş gün sağlıklı oluyorum yani gelip gidiyor saygılar cevabınızı bekliyorum
  Op.Dr.Atilla Kaya
  daralma seyrek gördüğümüz bir durum ama dışkı kalınlığı çok ince ise rektoskopi yada kolonoskopi uygun olur

 31. hocam yaklaşık bir aydır makat bölgesinde tuvaletten sonra 3 4 sat boyunca ağrı kaşıntı sızlama ve kasılmalar oluyor ayakta çok kalınca şiddetli kasılma hissediyorum oturmak zorunda kalıyorum sizce ne yapmam gerekiyor ve hastalık nedir lütfen cevap veriniz
  Op.Dr.Atilla Kaya
  anlattığınız daha çok anal fissüre benziyor onu araştırın

 32. hocam bana demiş olduğunuz teşhis aynısı çıktı lakin bu kabızlık illetinden nasıl kurtulurum diye sorsam uygun olurmu bilmiyorum ama sizin önerinize ihtiyacım var ilgilenirseniz sevinirim teşekürler
  Op.Dr.Atilla Kaya
  hiçbir şey yapmasanız kendiliğinden düzelir

 33. Merhaba,hocam.Anal hemotomda kanama olma ihtimali varmi?
  Op.Dr.Atilla Kaya
  cilt altındaki pıhtı zayıf bir yeri yırtıp çıkabilir

 34. Yanma ve kasinma da anal hemotomun gostericisi ola bilirmi?
  Op.Dr.Atilla Kaya
  hayır

 35. Merhaba hacam,
  Makat ile kuyruk sokumu arasın da misket büyüklügünde şişlik mevcut,daha önce de aynı rahatsızlığı yaşadım tam iyileşti derken tekrar belirdi.Ayrıca daha önce iç hemoroid teşhisi de konulmuştu. Doktora başvurmalımıyım hangi kliniğe gitmeliyim.Hizmetleriniz ve yardımlarınız için çok teşekkür ederim…Allah razı olsun
  Op.Dr.Atilla Kaya
  anlattığınız iç hemoroide benzemiyor apse olabilir bu sebeple genel cerrahla görüşmelisiniz.

 36. hocam kolay gelsın ben muanıye nıze geldım ve bana bısıyın yok dedınız gercekten bı sıkıntım yok cok ıkınmıstım kabızlık ve ıshal donemını gecırdım nerdeyse bı sene oluo dıskımda ıncelmede oldu sure zarfında kolonoskopım temız cıktı ama tuvaletten cıkınca yanma ve sulanma hıssı oluyo dun gece asırı sulanma hıssı vardı adeta ıslanmıs gbı ama ıc camasırıma baktım tertemız kup kuru bu konu bıraz canımı sıkıo bı senedr cekıorm bunu bı sene once cok ıkınmıstım
  Op.Dr.Atilla Kaya
  anlattıklarınızla bir yere varmak zor doğrusu

 37. merhaba hocam,
  3-4 gün önce tuvaletten sonra anüs çıkısında şişlik meydana geldi. oturup kalkarken çok ağrı yapıyor. bugünde kanaması oldu. ultraproct ve anestol pomad kullanıyorum ancak pek bir etkisi olmadı. küçülme veya acısında azalma olmadı. sizce ne yapmalıyım
  Op.Dr.Atilla Kaya
  tabiki muayene olup teşhis koydurmanız doğru olur ama büyük ihtimalle geçici sorun olan anal hematomdur

 38. hocam merhaba bende yaklaşık 1 senedir makat ağzında hafif şişme ve büyük abdest alma sırasında kanama meydana geliyor.birde sık sık makat ağzından iltahaba benzer bir sıvı boşalıyor çok miktarda değil ama ıslaklığını hissedebiliyorum.sizce ne yapmamı öneririsiniz
  Op.Dr.Atilla Kaya
  tabiki teşhisten emin olmak için muayene olmalısınız

 39. hocam tuvaletten çıktıktan sonra 10 dakika yanma hissediyorum dışkılamam bazen çok sıkıntılı oluyor yırtılma hissi verecek dereceye geliyor. bunda bir miktar kabız olmamın etkisi vardır diye düşünüyorum. sıcak suya oturduğumda ve kremlerle makat bölgesini rahatlattığımda şikayetlerim hiç olmayacak derecede az oluyor(hiç tamamen iyileşme olmadı).ancak tekrar kabız olduğumda film başa sarıyor. çok zorlanırsam kanama da oluyo. anal fissür mü anal hematom mu yoksa başka bişey mi bilemiyorum. makat bölgemden ameliyat olmak da istemiyorum. çok zorlanırsam makat bölgemde yumuşak bi şişlik oluşuyo zamanla bu şişlik azalıyo. kısa da olsa bi cevap verirseniz çok mutlu olurum şimdiden teşekkür ederim kolay gelsin
  Op.Dr.Atilla Kaya
  anal fissüre benziyor doğrusu

 40. hocam anal fissür hastasının magnezyum calcinee kabızlık için kullanması uygun mudur
  Op.Dr.Atilla Kaya
  uygundur

 41. meraba atiLLa bey ;
  benim sorunum geçen sene başladı çok ıkındığım oLdu işim gereği sonra ısLak Lık we yanma hissetim hep muaniye oLdum fakat çekilen filmde ve sorduğum hocaLar bişeyin yok dediler sanırsam çok yırattım bağırsağı ısLakLık hala devam ediyor ve dışarı doğru oturduğum yerden hissede biLiyorum birazda araştırdım anaL hematom oLabiLir i ağrım sızım yok gaz çıkartmıyorum sadece onu da makatı açıp kapatınca çıkartıorum birazda yanmam ve sulanmam geçiyor yardımLarınızı bekLiyorum teşekkür ederim
  Op.Dr.Atilla Kaya
  burdan bişey demem zor muayene edenlerin önerilerine uymalısınız

 42. hocam ılgılenırsenız cok sevınırım 7 8 ay da bır karın agrılı ıshal oluyorum ve hemen makatın kenarlarıda şismeler oluyor ne yapmalıyım lutfen cevep yazın
  Op.Dr.Atilla Kaya
  tarif ettiğiniz anal hematoma benziyor ishali engellemeli yada fazla ıkınmamalısınız

 43. Merhaba hocam
  2 gün önce makat bölgesinde hafif şişlik hissettim, ağrı veya kanama olmadı. Şimdi nohut büyüklüğünde şişlikler var, çok fazla ağrı yapıyor. Büyük abdestimi yaptıktan sonra bile kanama olmuyor, çok fazla ıkınmamaya ve tahriş etmemeye çalıştığım için mi bilmiyorum şişlik çok sert ve her an patlıcakmış gibi. Ilık suya oturuyorum o an rahatlıyorum fakat çok sürmüyor. 2 çocuğum var normal doğum yaptım. Şişliklerin azalması için ne yapabilirim, ameliyat olmak istemiyorum:( aylarca böyle yaşamaktan korkuyorum. Birde nasıl oturmalı ve yatmalıyım..kolay gelsin şimdiden teşekkürler..
  op.dr.atilla kaya
  anal hematomdur kendiliğinden geçer

 44. Merhaba,hocam.3-4 aydir makat bolgemde var olan yarim nohuttan da kucuk(3 tane)memelerden sikayetciyim.Sanki disaridan cikmis,tam goremiyorum.Hic kanama yok!Kasinma falan da yok.Yalniz diskilamadan sonra nerdeyse 2 saate yakin yanma oluyor.2 saat sonra ise yeni dogmus gibi acisiz,sanki sapasaglam oluyorum.Ben yalniz tuvaletden sonraki yanmadan sikayetciyim.Ama 3-4 ayda memelerde katiyyen buyume ve ya kuculme olmadi.Onceden minnetdarim.Saygilarimla-Azeri
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anlattıklarınız makat çatlağına benziyor

 45. şikayetim bir süredir ara ara tuvalet esnasında kanamamın olması ve çok küçük (toplu iğnesi başı kadar diyebileceğim) iki şişliğin bulunduğunun farkına varmam(daha önce yoktu bir aydır var) ağrı çok az.. sitenizde hastaların resimlerine baktığımda rahatsızlığımın bu kadar fazla olmadığını gördüm. acaba hemoroid başlangıcı mı rahatsızlığım.? herhangi bir krem ya da ilaçla bu durum tedavi edilebilir mi yoksa bian önce doktora gitmem gerekir mi.. iyi çalışmalar, teşekkürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  tabiki doğrusu muayene olmanız ama anlattıklarınız basit çatlağa benziyor

 46. Hocam,merhaba.Onceki sorumu cevapladiginiz icin tesekkur ederim.Bilmek istiyorum,benim anlattigim asamada cerrahi mudahele olmadan makat catlagi tedavi edilebilirmi?Lutfen, bu sorumu da cevaplayiniz.Allah razi olsun!Azeri
  Op.Dr.Atilla KAYA
  1-2 hafta ilaç deneyebilirsiniz

 47. Hocam,nasilsiniz?Maalesef,bu gun gittiyim doktor(Bakude)bana uzucu haberler verdi.Bende hem ic,hem dis hemoroid,hem fiksur dediyimiz makat catlagi,en korktugum ise bunlarla beraber 3-5 santmde iki tane polip varmis.Mutlaka ameliyyat dedi.Cok korkuyorum.Ben koyde yasiyorum.Ameliyyatin nesterle olacagini da biliyorum.Boyle bir ameliyyat tahminen ne kadar surer,gecmi iyilesir ve sonrasinda cokmu agri yapar?Cok rica ediyorum,beni bilgilendirirmisiniz?Azeri-25 yas
  Op.Dr.Atilla KAYA
  polipler aletle alınabilir,fissür için ameliyat yada botox yapılabilir,dıştakilerin tek tedavisi ameliyattır ama şikayet yapmadığı için onlara dokunmadan içerdekiler lazerle tedavi edilebilir.

 48. Afedersiniz,hocam.Dordu de bir arada ameliyatla(nester) alinirsa (koy hastanesinde) acaba sonraki acisi cokmu olur?Katlanabilirmiyim?Buralarda lazer yok cunki.Kac gun tuvalete gidemem?Yordugum icin ozur dilerim,magzur gorun.Bu haberi aldigimdan bu yana 4 gundur geceleri uyuyamiyorum korkumdan,dusunmekten…
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bu hastalık sadece sizde değilki çok insan bu sebeple ameliyat oluyor ,tamam ağrı olur ama korkmanızın faydası yok

 49. hemen hemen sorularin hepsini okudum ama benim derdim daha baska.ben mayis 2011de hemoroid amaliyati oldum.hem ic hem dis.hala iyilesemedim.simdiki gittigim doktor problemin dikiste oldugunu soyluyor.dikis tam acilma yapmamis.ikibucuk uc aydir fitil kullaniyorum.doktor acilacagini ama zaman alacagini soyledi.birde ameliyatin lazerle degil dikisli yapildigini lazerle olsaydi boyle olmayacagini soyledi.ameliyattan cok korkuyorum.doktorum gecmez ise lazerle ameliyat yapacagini soyledi.lazerli amaliyatin iyilesme suresi uzunmudur cok agri yaparmi .beklemelimiyim yoksa ameliyat olayimmi canim cok yaniyor agri kesici ile duruyorum.ne tavsiye edersiniz.ayrica ben 3 kere ameliyat oldum normalmidir .kabizlik yok.neden tekrar ediyorolabilir.acele cevabinizi bekliyorum.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bence bu konuda birikimli bir cerrahın daha fikrini alın bu kadar süre sonra dikişte problem olması akla yatkın değil.

 50. tavsiye edebileceginiz bir cerrah varmi.hatta profesorde olabilir.tesekkurler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  onada siz karar verin 🙂

 51. Sayin hocam,merhaba.Okudugum cevaplarinizin birinde-ameliyatdan sonraki acinin ve iyilesme zamaninin hemoroid memesinin buyukluyune bagli olarak degistigini yazmissiniz.Nohutun yarisindan kucuk iki tane(sagde ve solda)dis meme ve bi tane ic hem.memesi ve catlak teshisiyle 6-7 gun sonra klasik yolla ameliyat olacagim.Sizce ne kadar zamana iyilesirim?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  5-10 günde

 52. Ackalma mucizesi denilen yolla 2. derece hemoroidden kurtulabilirmiyim,hocam?Bu yolla ___ilerlemis kanserden___ kurtulmus akrabam var.(Gida tamamen yasak!10 gun yalnizca ilik su icerek,sonrasinda yalniz meyve-sebze yiyerek 20 gune kadar-Japon saglik uzmani K.Nishinin sistemi kitabi)
  Op.Dr.Atilla KAYA
  sizin bu japon bizim şarlatan marankinin japonya bayisi galiba 🙂
  Türkiyede onun kozmik gibi isimler vererek böyle garip uygulamaları var.
  hemoroid çürük diş gibi bir bozulmadır kendiliğinden ilaçla yada aç kalarak düzelmez ama sadece kabızlığı azaltmak bile hastalığı düzeltmeden şikayetleri düzeltebilir.

 53. Rumuz Yandım

  merhaba hocam. 27 yaşında bir erkeğim.Son 1 yoldır büyük tuvaletimden sonra yanma ve acı hissediyordum hattta sanki bir diken varmışta batıyrmuş gibi oluyordu yürürken.Bu yanma bazen 1-2 günde bazende 1-2 saatte geciyordu.6 ay önce kadar tuvaltim sırasında kan geldiğni fark etttim fakat bu durum 1 ay kadar sürdü. bu yanma ve sızılar her tuvaletimden sonrada olmuyordu.haftada bekli bir kez gibiydi.fakat 4 gün önce tuvalti yaparken sanırım biraz ıkındındım ve makatın dış kısmında yarısı içerde deri altında .nohut büyüklüğünde bir şişlik oluştu. iki gün önce işten izin almak zorunda kaldım. ne yürüyebiliyorum ne de otura biliyorum.ilk defa böyle bişey oldu.tüm hayatım durdu.moralim çok bozok hocam. iki gündür yatıyorum. sabah tuvaletimi tekrar çıktım. sorun olmadı fakat camaşırımda kan olduğunu fark ettim.gece kanamış sanırım. hocam bir yol gösterin. durumum hemoroitmidir yoksa hematom mu. bu illetten nasıl kurtululur varmıdır bir ilacı.Artık tuvalete gitmeye korkar oldum. lütfen bir yol gösterin. teşekkürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anal hematom yada tromboze hemoroiddir beklemek sağlıklı olur

 54. Sayın hocam öncelikle sizlere hayırlı akşamlar ve selamlarımı sunarak başlamak istiyorum.Benim 5 yaşında bir oğlum var.Yaklaşık olarak 2 seneden beri makadı çıkmaya başladı.Dr’a götürdüm sıcak suya oturma tedavisi ve krem vermişti.Yaklaşık olarak günde 3 sefer olmak üzere 1.5 ay boyunca yaptık.Herhangi bir sonuç alamadık.aynen devam ediyor.neyapmam lazım.yardımlarınızı bekler.SAYGILAR SUNARIM.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  çocuk cerrahının önerilerini uygulamalısınız çok bilgim yok ama genel olarak zamanla kendiliğinden düzeldiğini biliyorum

 55. merhabalar doktor bey..Bende yaklaşık 3 sene önce hemoroide benzer birşey oluştu…tuvalette küçük memeleri hissedebiliyorum ama dıştalar sürekli…dış hemoroid gibi gözüküyo ama ilk cıkmaya başladıgında cok hafif kanama ve tuvalet sırasında ve sonrasında 5-10 dk yanma oluyodu…su an hala meme keseleri duruyo büyümedide fakat hiç bi şekilde ağrı yapmıyor,kanamıyor..Bu dış hemoroid mi?Birde bu gün tuvalet sırasında mercimek büyüklüğünde 2. bi meme oluşmus.. dün ise yoktu.cok yumuşak ve oturma sırasında tuvalette ağrı yapıyor ama kanamıyor..buda Anal hematom mu? tesekkürler Saygılarımla…
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anlattıklarınız 2.derece iç hemoroide benziyor

 56. 3 yıl önce makatımda 1 tane çıkıntı vardı 1.hamilelikten.
  2.hamilelikten(3 ay oldu) sonra 1 tane daha çıktı.şmdi büyük abdestim sırasında karnımda çok kötü ağrı oluyor duramıyorum canım çok sıkıldı lütfen cevap yazın ne ypayım.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  o memeler karnınızdaki şikayeti izah etmez araştırmalısınız

 57. SAYIN Hocam
  Yaklaşık 10 gün önce kabızlık problemi yaşadım.Bilmiyorum belki o sırada oluştu belkide daha sonra makatımda nohut buyüklüğün de bir kitle fark ettim.Kitle sert ve düzgün.hiçbir şekilde ağrım kaşıntı kanamam yok.acaba bu kitle hemoroid mi yoksa anal hemotom mu oluştu.
  teşekkür ederim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anal hematoma benziyor

 58. Benim problemim 4-5 aydır dışkılamadan sonra hafif acı ile başladı. Eskiden her dışkılamada ağrı olmazken şu sıralar dışkılama sonrası hafif acı hissediyorum. Bazen de acı çok oturduğumda başlıyor. Dışkılama sonrası Dekspantenol içerikli krem sürüyorum. Kanam şikayetim hiç yok. Bugun elimle farkettim ki beyaz renkli nohuttan küçük bir memecik oluşmuş. Dışarıdan rahatlıkla görülebiliyor. Bu ilerler mi doktora göstermeli miyim?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  o tür yapılar genellikle ilerlemez

 59. Atilla hocam,merhaba!Nihayet,butun korkularimi yendim ve 9 ocakta ameliyat oldum(ic-dis hemoroid,catlak ve polip).Ameliyat 16 dakika surmus,sonrasinda aci falan da hiss etmedim.Her sey gayet normal.Kucuk odemler var,zann ediyorum gecicek.Yalniz tuvaletde bir azcik aci hiss ediyorum.Beni korkutan kasintiya sebep olan iltihabi akinti.11. gunde normalmi,ne kadar surer?Onceden minnetdarim!Azeri 25 yas
  (Bu arada,bu yaziyi okuyan tum hastalara ameliyatdan katiyyen korkmamayi tavsiye ederim.Ben de coooook korkuyordum-sonradan cok pisman oldum korkduguma!Cok mutluyum,artik kurtuldum!Her kese acil sifalar dilerim!)

 60. hocam benim sorunum makat bölgesinde ağrı ve şişlik.bir ay önce olmuştu doktora hittim hemoroid değil dedi.procto gvenol krem ve ağrı kesici verdi kullandım geçti.ama 2hafta sonra tekrar aynı şikayeler başladı.herhangi bi kanama yok.oturduğum zaman daha çok ağrıyor.nedenide herhalde soğukta çok oturdum bilgisayar başında ondan olabilirmi.anal hematom olabilir mi??
  Op.Dr.Atilla KAYA
  olabilir

 61. Mrb hocam 5 6 gündür anüsünün hemen kenarında bezelye tanesi boyutunda mor renkte sanırsam bir meme var.Normalde hiç ağrı ve kanama yok.Ama elimle içeri itmeye çalıştıgımda gitmiyor ve sanki memenin içinde sanki boncuk var gibi sertlik geliyor.Ancak ben byük abdestimi yaptıktan sonra bir kaç tane daha meme dışarı çıkıyor ama onlar kendiliğinden içeri giriyor ve hiç sıkıntı vermediler.En son 12 yıl önce az bi kanama oldu ve geçti.Bir daha da kanamadı.Ama benim bu dedigimi yaklaşık 5 6 gün önce tesadüfen farkettim diyebilirim.Sizce beklemeli miyim kediliğinden geçer mi?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anal hematomdur ve kendiliğinden kaybolur

 62. Hocam Merhaba,
  bir kaç gün önce tuvalete çıkarken biraz zorlamadan sonra bir batma( acı veren) ve yanma oldu. o gunu akşamı ve ertesi gününde tuvalet kağıgı ile dokudugumda çok ufak nokta şeklinde açık renkte kan vardı. daha sonraki günde kayboldu. ama yanmalar bir iki gündür devam ediyor. yanma dün bir kaç dk da geçerken bugun 1 saati geçti. tuvalete çıktığımda olan yanmalar çay kahve gibi içecekleri sık kullandığım dönemlerde oluyor…henuz bir kaç gün oldu oturmada sıkıntı verdi bugun.durum ne gibi gorunuyor ve öneriniz nedir?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anlattıklarınız makat çatlağına benziyor

 63. hocam 2-3 gündür makatımın dış kısmında beyazımsı bir renkte yaklaşık nohut büyüklüğünde bi şişlik var kanama yok ancak büyük abdestimi yaparken ve sonrasında biraz acı var. sizce bu ne olabilir doktora gitmek için beklemelimiyim. iyi çalışmalar dilerim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  beyazımsı olması kondilomu akla getiriyor,muayene olsanız iyi olur

 64. ilk yazımda bir hat olmuş :doğrusu:
  Merhaba hocam öncelikle sorularımıza bıkmadan cevap yazdığınız için teşekkür etmek istiyorum.Ben 21 yaşındayım 4 ay önce tuvaletten sonra anüsümün hemen yanında anüs deliğini sınırlayacak şekilde bir şişlik oluştu çok ağrı yapıyordu ve tuvaletten sonra kanama oluyordu 5-6 gün sonra kendiliğinden kayboldu 2 gün önceye kadar da hiç bir şikayetim yoktu yine aynı şekilde bir şişlik oluştu anal hematom diye düşündüm ancak anladığım kadarıyla kabızlık ve ya ishal sonrası oluşurmuş ve ya ıkınma ancak ben ıkınmadım ve kabız ve ya ishal olduğumu hatırlamıyorum
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ıkınmışsınızdır başka sebep akla gelmez.

 65. merhabalar doktor bey.benim sorunum makatın 1 cm ilerisinde şişlik olması.örneğin spor yaptığımda terden dolayı bu şişlik iltihaplanıyor.sadece spordan dolayı değil ara sıra da tekrarlıyor ve yürümekte zorlanıyorum.kızarıklık da oluyor ve dokunduğum zaman acı veriyor.bazen hiç belli olmuyor kanama da yapmıyor.sizin görüşlerinizi bekliyorum.Teşekkürler Saygılarımla…
  Op.Dr.Atilla KAYA
  sanırım en doğrusu endokopi yaptırmanız

 66. doktor bey
  aşağıda verdiğim bilgilere ek olarak.30 yaşında bayanım ve birkaç yıldır ofisde bütün gün oturarak çalışıyorum.bu süre zarfında kiloda aldım.bu durum makat bölgesinde sıkıntı yaratmış olabilir mi?ağrım yok çünkü sadece hafif bir sızlama var ve zaman zaman tam boşalamamışlık hissi ile oluşuyor bu sızlama.kanama beni biraz korkuttu ama şu an sadece tuvalet kağıdında belirecek kadar geliyor.lavobada boşaltım esnasında çok hafif ağrılı bir acı oluyor biraz.yorumları okuyorum aylardır rahatsız olanlar varmış ben birkaç günde tedirgin oldum belki ama sıkıntı verdiği için yapabileceğim birşey varsa erkenden çözüm bulmak istiyorum.teşekkür ederim…
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kabızlığı engellerseniz sorununuz azalır.ta boşalamama hissine rağmen tuvalette uzun kalmayın.

 67. Hocam ben 16 yaşındayım.Dışkılama sırasında bir kaç meme çıkıyor.Daha sonra kayboluyor.Kanama ağrı kaşıntı vs hiç şikayetim yok. 1 haftadır farkettiğim bir durum. birde 1 , 2 haftalık süren bir ishal ve daha sonrasında kabızlık vardı o olaylardan sonra oldu. Sizce geçer mi ? Teşekkürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  tarifiniz 3.derece iç hemoroide benziyor,eğer böyle ise kendiliğinden veya ilaçla düzelmez.

 68. hocam merhabalar bundan yaklaşık 1 hafta önce ıkınma sonrası bi meme belirdi ben 2 gün sonra farkettim .. şu anda bi ağrılı durum yok abdestimide normal çıkartıyorum kabızlık söz konusu deyil kanda yok .ama bazen hafif yanma oluyor bu durumu değerlendirebilirmisiniz..
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anal hematom olabilir

 69. mrb doktor bey. hemoroit ırsı midir?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  daha çok dışkılama alışkanlığıyla ilgilidir

 70. Hocam şu anda kabızlık yok yanma da yok kan da yok.Fakat ıkınma sırasında makatımda 3 tane meme gibi mor şişlik meydana geliyor.Daha sonra kayboluyor.Bir kere ağrı yapmıştı.Başka şikayetim yok bu ne olabilir sizce düzelir mi ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  tromboze hemoroid olabilir

 71. mrb hocam 2.gün bugün nohut büyüklüğünde bir meme var ağrı kanama gibi bişey yok ama 17 yaşındayım daha beni çok rahatsız ediyo bu durum sizce ne olabilir bu geçmesi için bişey önere bilirmisiniz
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anal hematom olabilir kendiliğinden düzelir.

 72. Merhaba saygılar hocam öncelikle anüsümün yanında nohut taneciği gibi bi şey fark ettim sadece büyük abdestimi alırken biraz yanma oluyor ve yürürken biraz kaşıntı ishal olduktan sonra oldu bu oluay yumuşatıcı krem sürüyorum her guno bolgeye sızce ne olabılır ve ne zaman gecebılır saygılar
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anal hematoma benziyor

 73. Öncelikle iyi günler benim sorunum doktor bey otururken sızıntı veriyor yürürken sıkıntı yok makat kaslarımı sıktıgımda agrı veriyor makat ucunda az küçük ağzı hafif kapatacak şekilde nohut büyüklüğünde çıkıntı var morumsu renkte wc çıkarken ağrı veriyor herhangi bir kanama yok ….ben anal çatlaktan korkuyorum bilginize sunarım..
  Op.Dr.Atilla KAYA
  çatlak bulgularıyla uyumlu düzelmezse muayene olun

 74. Doktor bey merhaba,
  Benim sorunum makat ağzında 3 gün önce oluşan 2-3 cm uzunluğunda ve 6-8mm çapında silindir şeklinde bir şişme meydana geldi.Özellikle oturmakta çok zorlanıyorum. Sıcak oturma banyosu ve ağrı kesicilerle sancıyı azaltmaya çalışıyorum.Diğer cevaplarınızdan öğrendiğim kadarı ile bu durumun anal hematom olabileceğini düşünüyorum. Sormak istediğim şey yaklaşık bir senedir makat etrafında oluşan kaşıntının bu durumla ilgisi var mıdır? Yani kaşıntı yüzünden aslında anal hematom değilde hemoroid olma ihtimali varmıdır? Cevaplarsanız sevinirim. Çok teşekkürler.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  makat kaşıntısı cildi tahriş edebilir,cildin yapısını bozabilir ama bunları yapmaz.

 75. benim makat ile cinsel organımın arasında nohut büyüklüğünde şişlik oluyor bu şişliği sıktıkça içinden irin geliyor.bu şişlik ne olabilir.teşekkürler.saygılarımla
  Op.Dr.Atilla KAYA
  fistül olabilir

 76. merhaba doktor bey.. yaklaşık 3 gündür tuvalete oturunca farkettiğim makat bölgemde nohut tanesi büyüklüğünde bir şişlik oluştu. ağrı veya kanama yapmıyor yalnızca tuvalete oturunca ortaya çıkıyor biraz tedirgin oldum doktora gitmeden sizin görüşünüzü almak istedim şimdiden teşekkür ederim.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  geçici bir durum olan anal hematom olabilir

 77. Hocam benim makat çevresinde kabız sonrasında şişlikler oluştu fakat yumuşak ve kan yada başka bir akıntı olmuyor ağrıda yok sadece bazen çok hafif biracı oluyor ilerlemesin diye kaç gündür tuvalete çıkmıyorum anal hematomda bu şişlikler yumuşak mı oluyor? BU ARADA ÇOKK TEŞEKKÜRLER
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anal hematom başlarda serttir,tuvalete çıkmamanız doğru bir davranış değil kabız kalırsınız sorun büyür

 78. dış basur makat içinde kaşıntı yapar mı ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  pek yapmaz farklı bir sorun olabilir

 79. hocam bende yaklaşık 1 senedir makat dış bölgesinde bir nohut tanesi kadar şişlik var yumuşak kırmızı renkte hiç bir ağrı sızı yok basur mu anal hematom mu anlayamadım nasıl ayırt edebilirim basurmu hematommu oluşumu 1 sene önce oldu anlayamadım birden oluştu 1,2 hafta içinde hocam yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden çok teşkkür ederim.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  hematom 3-4 haftada kaybolur,kaybolmadığına göre hematom değildir

 80. hocan bende makkat dışında birtane nohut büyüklüğü kadar şişlik var bu şişlik yaklaşık 13 ay önce 1 hafta içinde falan oluştu ama hala geçmedi hiçbir ilaç kullanmadım,herhangi bir büyüme ve ağrı,kaşıntı yaşamadım bu zamana kadar,acaba bu şişlik geçermi,nekadar sürede geçer,bir zararı olurmu,muayene gereklimi.HOCAM ŞİMDİDEN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM…
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bu kadar sürede geçmediğine göre kendiliğinden veya ilaçla geçmez dış basurdur.

 81. hocan bende makkat dışında birtane nohut büyüklüğü kadar şişlik var bu şişlik yaklaşık 13 ay önce 1 hafta içinde falan oluştu ama hala geçmedi hiçbir ilaç kullanmadım,herhangi bir büyüme ve ağrı,kaşıntı yaşamadım bu zamana kadar,acaba bu şişlik geçermi,nekadar sürede geçer,bir zararı olurmu,muayene gereklimi.bide basurla anal hematomu nasıl ayırt edebiliriz.HOCAM ŞİMDİDEN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM…
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bu kadar sürede geçmediyse geçmez,görüntüden rahatsızsanız aldırabilirsiniz.

 82. hocam benim makt dışında bir nohut taneciği kadar şişlik var uzun zamandır ama herhangi bir ağrı büyüme kaşıntı kanama yok dış basur diye düşünüyorum bunun için tedaviye gitmem lazımmı gitmesem bişey olurmu artması gibi
  Op.Dr.Atilla KAYA
  estetik dışında sorun oluşturmaz ,isterseniz alınabilir

 83. hocam bende 7 aydır falan makat dışında nohut büyüklüğünde bir şişlik var ama ağrı sızı kanama büyüme falan yok acaba tedavi olmam gerekirmi yani tedavi olmasam bir zararı olurmu yani artarmı
  Op.Dr.Atilla KAYA
  aynı İp ama ceren ismiyle yazdığınızı cevapladım

 84. merhabalar hocam 2 gundur yasadıgım bır sorunu sızınle paylasmak ve bır care bulmak ıstıyorum bir fındık buyuklugunde şişlik farkettım ve bugun dahada acı ve agrı yapıyr ozellıkle yururken ve otururken ne yapmam gerektıgını bılemıyrum sızce bu gecebılırmı yoksa acıların devam edecegını mı ısaret eder . bırde neden boyle bırsey vucudda durup durrken meydana gelıyr .tesekkurler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ıkınmaya bağlı kan pıhtısı olabilir ,kendiliğinden geçer

 85. merhaba doktor bey ben ayçekirdeğini çocukluğumdan beri ara sıra kabuğuyla yemeyi alışkanlık haline getirmişimdir. Çekirdeği kabuklu yediğim zamanlarda tuvalete gittiğimde ara sıra ufak kanamalar ve makatı zorlamalar da oluyordu. 2 gün önce çekirdek yedikten sonra tuvalette yine zorlanma ve ufak kanama oldu fakat bu sefer makatımda ufak bezelye tanesi kadar mor ve sert bir beze tarzı birşey oluştu. bu beze hemen makatın içine doğru bitiyor yani içte parçası yok. Bu 2 gün içerisinde tuvaletlerde zorlanma ve kanama olmadı fakat o bezeye dokunduğumda ufak ağrılar oluyor. oturmamda sıkıntı da yok. Acaba bi hastalık var mıdır yoksa zorlanmaya bağlı mı oluşmuştur. Şimdiden teşekkür ederim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ıkınmaya bağlı pıhtı toplanmıştır kendiliğinden düzelir.

 86. Merhaba hocam ben küçüklüğümden beri çekirdeği arasıra kabuğuyla yemeyi alışkanlık haline getirmişimdir. Çekirdeği kabuklu yediğim zamanlarda tuvalete gittiğimde zorlanmalar ve tuvalet kağıdına ufak kan izleri oluyordu. 3 gün önce yine çekirdeği kabuğuyla yedikten sonra yine zorlanma ve biraz kanama oldu makatımın dışında da bezelyeden biraz küçük mor bir kitle oluştu. Bu kitle makatın dışında yani makatın yanında (makatın üzerinde değil 1 cm kadar yanında) oluştu. Fakat bu 3-4 gün süre içerisinde tuvaletlerimde zorlanmadım ve hiç kanama olmadı. Acaba bu kitleyle bunun alakası var mıdır, hastalık mı vardır yoksa basit bir beze midir. bu kitle neden oluşmuştur teşekkür ederim şimdiden.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anal hematom olabilir

 87. meraba hocam yasim 15 erkegim makat tarafinda bi sislik varr 3-4 gundur nohut tanesi kadar otururken ve yururken hafif aci veriyor akinti yok kanama yok kabiz olmadim sadece 1 hafta once ishal olmustum sizce hastaligim nedir cerrahi mudahale gerekli midir ? Saygilar
  Op.Dr.Atilla KAYA
  beklerseniz kendiliğinden geçer

 88. hocam bir de ben 15 yaşındayım ben de basur görülmez değil mi ? anal hematom mu görülür sadece ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  hemoroid pek olmaz ama polip vs de olabilir

 89. Hocam iyi calismalar ben 17 yaşındayım makatimin dış kisminda nohut büyüklüğünde bir şişkinlik var 1 haftadır var acı yok rahatsız etmeyen bir kaşıntı var ama bu psikolojik de olabilir emin değilim. Biraz sert dış basur veya anal hematom olabilir. Eğer anal hematomsa büyüme yapar mi dış basur ise ağrı yapar mi şimdiden teşekkürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  çok ıkınırsanız büyüyebilir

 90. hocam anal hematomdaki sislik gecer mi yoksa sadece iner mi
  Op.Dr.Atilla KAYA
  şişlik iner ve geçer

 91. Hocam oğlum 3 ay sonra 4 yaşında olacak 1 senedir Anal Hemotom rahatsızlığı var. 1senedir Magnize Kalsine ilacı kullanıyorum ama içmediği için düzenli kullanamıyorum. İçmezsede kabız oluyor. Yemek düzensizliği var yeşillik yemiyor.Sıcak suya oturtuyorum. Kakası geldiğinde çubuk batıyor diye 2-3 gün tutuyor.Her kakası geldiğinde Anestol krem sürüyorum. Tedavi edemiyorum. Ne yapap lazım.Teşükkerler.Kolay gelsin
  Op.Dr.Atilla KAYA
  çocuk cerrahıyla görüşmelisiniz.

 92. merhaba hocam
  öncelikle yazdığınız bilgiler için çok teşekkür ederim. bende Anal Hematom olduğunu düşünüyorum bu ağrı iki kalca arasında yukarı kuyruk sokumuna doğru ağrıyabiliyor bazen belirtiler içinde bu da varmıdır. ve yaklaşık 20 gündür bu ağrıları çekiyorum en hızlı bu hastalığı nasıl atlatabilirim.teşekkürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  20 gündür ağrı varsa anal hematom değildr

 93. Hocam ben ikiz bir gebelik geçirdim.İkizlerim sezeryanla doğalı 6 ay oldu.Ben 3-4 aydır tuvalette sıkıntı çekiyorum.Doktora gidip muayene oldum hem hemoroid var hemde çatlak oluşmuş dedi.Krem ve metabolizmayı hızlandırmak için hap verdi.Ağrıların hafifleyince kolonoskopi yapalım dedi.İlaçlar kullandım tuvalette zorlanmadığım zaman yaklaşık 3 günde büyük bir oranda iyileşiyorum derken birkere zorlanınca başa dönüyor herşey ,ağrım oluyor ve kanamam da.Bu durum ilaçlarla geçmeyeceği anlamına mı geliyor endişeleniyorum.Teşekkürederim.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  evetkabız kalmamak durumundasınız

 94. hocam merhaba yoğun bir şekilde diyare olduğum günlerde bir sabah uyanınca midem bulandı ve tuvalete koştum kusma refleksi geldi ancak midem boş olduğu için herhangi birşey çıkmadı, sonra 2. ve daha güçlü bir refleks geldi ve makatımda yoğun bir acı hissettim ertesi gün farkettim ki bir üzüm büyüklüğünde meme oluşmuş. Kanama yok ancak haif bir acı var ama hala yoğun diyareyim ve Katı defekasyon yapınca ne olacak bilmiyorum. acaba hemoroidmi anal hematom mudur. ve kendiliğinden geçermi teşekkürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anal hematoma benziyor,ishalde sebep olabiliyor.

 95. dört beş gün önce kabız olduğumu farkettim ama fazla ıkınma olmadı sonraki gün makatın yanında bitişiğinde ufacık şiş gibi bir şey oldu agrı yok çok az sızı var kanama agrınyok bilgilendirirseniz sevinirim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anal hematom olabilir

 96. iyi gunler Atilla bey,
  4 gundur makatimin tam onunde nohut buyuklugunde agri yapan bir siskinligim var.herhangi bir kanamam olmadi.kabizlikta cekmiyorum.fakat tuvalete girdigimde 10 dakika kadar kaliyorum.asiri sekilde olmasada ikinmalarim oluyor.oturup kalkarken rahat vermiyor.gecen senede nerdeyse ayni yerde ayni siskinlik olmus 1 gunde gecmisti.simdi 4 gun oldu hala ayni.ne onerirsiniz?
  Tesekkurler..
  Op.Dr.Atilla KAYA
  geçen senede bir günde geçmemiştir,sabırlı olun düzelir

 97. hocam merhaba 2 gundur makatimin sol ust kosesinde nohut kadar bir sislik var ve disari cikarken agri var ama kanama yok.hemoroid mi anal hematom mu?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  hemoroid uzun sürede oluşur,hematomdur

 98. Kolay gelsin hocam benim anal bölgede tuvaletten sonra oluşan şişlik vardı (1 ve ya 2 meme oluyor bazen) doktora gittim fitil ve sıcak su dedi geçmez ise küçük bir operasyonla alırız dedi ama geçti bu olaydan 3-4 ay sonra bu tekrarladı doktora tekrar gittim(başka bir doktor)birşeyin yok basurun varmış fitil tedavisi uyguladığın zaman geçmiş(basur ameliyatsız geçebilen birşey olduğunu bilmiyordum)ve şimdi tuvaletten sonra 2 meme daha oluştu durduğum yerde ağrı yapmıyor ama hareket halindeyken ağrı oluyor sizce nedir yorumlarınızı bekliyorum teşekkürler kolay gelsin
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anlattıklarınız hemoroide pek benzemiyor

 99. iyi günler..daha önceden kabızlığa bağlı olarak memecikler vardı fakat beni rahatsız etmiyordu. tekrar kabızlıktan bir meme daha çıktı fakat neredeyse ceviz kadar şişti ve mor renkli,çok ağrı yapıyor sıcak su geçici iyi geliyor.makat görünmüyor bu şişliklerden.ağrı için ne yapmalıyım?ilginiz için şimdiden teşekkürler…
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ağrı kesici ve sıcak su dışında etkili ürün yok ama birkaç günde kendiliğinden geçer

 100. hocam yaklaşık bir haftadr makatımda nohut büyüklüğünde şişlik var kanama yok ama ağrı var sizce ne yapabilirm saygılar…
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ilgilenmeyin kendi düzelir anal hematomdur

 101. Merhaba hocam 2 gün önce makatımın yanında bir şişlik oluştu yürürken ve otururken ağrıyor ancak kanama yok sizce kendiliğinden geçer mi ve ne olabilir?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anal hematomdur kendiliğinden geçer

 102. Merhaba Hocam;
  Hic agri belirtisi gostermeyen anal hematom olabilir mi?
  Bundan uzun bir sure once bir sabah tuvalete ugradigimda makat bolgesinin bir tarafinda disari dogru uzanti gosteren ve el ile rahatlikla hissedilebilen sert bir memenin olusmus oldugunu farkettim. Herhangi bir agri, aci ya da yanma sozkonusu degildi, sadece disari dogru cikinti yapmis sert bir meme mevcuttu. Bu olusum iki-uc gun icerisinde de kendiliginden ortadan kayboldu ve bir daha da benzer bir problem yasamadim.
  Herhangi uzun sureli bir kabizlik problemi yokken bu sekilde bir sabah aniden ortaya cikan ve daha sonra da bir-iki gun icerisinde kendiliginden kaybolan acisiz ve kansiz ancak yeterince iri bir sislik neye isaret ediyor olabilir ve nasil olusmus olabilir?
  Cevabiniz icin cok tesekkur ederim.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  genellikle ağrı olur ama olmayabilirde,anlattıklarınız anal hematom ve tromboze hemoroide uyuyor

 103. Hocam merhaba.
  Bahsettiğiniz sülük uygulama tedavisi nedir ? Nasıl uygulanıyor ? ( basıncı düşürdüğünü ve ağrıda fayda sağladığını yazmışsınız. )
  Tromboze hemeroid veya anal hematomun tedavi ( geçme ) süreleri aynımıdır.
  Teşekkür ederim.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  yaklaşık aynıdır,ben sülük önermiyorum faydası olabilecek tek durum bunlar diyorum

 104. hocam Bende Sanırım anal hematom oluştu. Makatimda nohuttan Az büyük bir meme oluştu ve bu bir anda oluştu. Sunnetlik çocuklar gibi yürüyor oldum 3 gündür çekiyorum. Kanama yok, lavaboya çıkmada sorun yok yani kabızlık yok, sadece yürürken ağrı oluyor, üstüne oturamiyorum, oturunca çok ağrı oluyor. Soranlara pisik olmuşum diyorum. Bu daha kaç gün sürer, kaç gün çekecem bu ağrıyi ve o kan pıhtısini dağıtmak için ne yapmam gerek bana yardım edin hocam, vallahi doğuma giden bayanlar gibi salına salına yürüyorum.. Lütfen acil yardım. Oturmaya hasret kaldım 🙁
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bundan sonraki 4-5 günde ağrınız 4-5 haftada şilüşlik azalır

 105. basur(Hemoroid) konusundaki “anal hematom olabilir” yorumunuzdan bu konuya ulaştım yorumlara baktığımda basur olmadığına kanaat getirdim..

  kac gündür korku ve telaş içerisinde idim hafif 1 şişlik ve tahriş den öte bişey değilmiş içime su serptiniz..
  Allah razı olsun.

 106. Hocam ben 17 yaşındayım 2 ay önce memeler farkettim kanama ağrı vs. hiç bişey yoktu makat bölgesi mor renkte. 8 gün önce ihtiyaç bitiminde yanma oldu ardında kaşıntı yanma 4 gün sürdü ve geçti kaşıntıda arada oluyor. Kabızlığım var ama günlük yapıyorum 1 dk dan fazla kalmıyorum 1 gün öncede mor renkte nohut tanesi kadar bişey çıktı otururken ağrı yapıyo sanırsam anal hematom Bunlar oldu araştırdığım kadarıyla yanma ve kaşıntı Basur olmadığını gösteriyomuş ama memeler var sizce basurmuyum ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  hayır basura benzemiyor

 107. Hocam benim makat çevresinde 2-3 tane küçük 1 tnede üzüm büyüklüğünde şişlik var. Ağrı sızı yok. Büyük olanı 4 gündür farkettim. Kanama felanda yok. Tuvalette 30 dk veya daha fazla kalan birisiyim.Kabızlıkda çekmiştim 4 gün kadar. Anal hematom düşünüyorum sizce nedir ? Geçer mi ve neler yapmalıyım ? Şimdiden Teşekkürler…
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kısa sürede çıktıysa anal hematom akla gelir.

 108. Hocam benim makat çevresinde 2-3 tane küçük 1 tnede üzüm büyüklüğünde şişlik var. Ağrı yok.Bugün çok hafif sızı oldu. Büyük olanı 4 gündür farkettim. Kanama felanda yok. Tuvalette 30 dk veya daha fazla kalan birisiyim.Kabızlıkda çekmiştim 4 gün kadar. Anal hematom düşünüyorum sizce nedir ? Geçer mi ve neler yapmalıyım ? Şimdiden Teşekkürler…
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anal hematoma benziyor ama tromboze hemoroidde olabilir özünde çok farkı yok ama tromboze hemoroid düzeldiğinde geride hemoroid kalır anal hematomda bir şey kalmaz

 109. Hocam merhaba, ben 23 yaşındayım. Bundan 3-4 gün önce makadımın dışında bir şişlik oluştu ve ilk 2 kez tualete çıkmam kanamalı oldu fakat fakat daha sonra herangi bir kanama olmadı doktora gittiğimde ciddi bir değerlendirme yapılmadı belirli ilaçlar verildi ve herangi bir teşhis konmadı fakat bundan 4 ay önce 2 kere yine tualette kanamam olmuştu o gün bugün hiçbirşey olmamıştı. Bu durum anal hematom olabilir mi? Ben bu farkı nasıl anlayabilirim? Eğer tromboze hemoroid ise cerrahi müdahele zorunlu mudur?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  tromboze hemoroidde hemoroid vardır değişime uğrar,anal hematom hiçbir şey yokken orataya çıkar

 110. slm hocam makatımda 2 tane küçük et parçacıkları oluşmuş ve sadece büyük abdesten sonra ağrı yapıyor ve bu et paçacıkları şişiyor ne olabilir bu et parçacıkları ve nasıl bir krem kullanabiliriz öneriniz nedir bu durumda
  Op.Dr.Atilla KAYA
  et parcacığıysa kremlerin pek yararı olmaz.1 hafta kadar bekleyin düzelmezse muayene olun

 111. Hocam sislik yok ancak her tuvalete cikisimda kan geliyor kabizda degilim kan temiz ve damlama seklinde asagi yukari bir yildir devam ediyor. Simdiden tesekkur ederim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  her kanama izah edilmeli bunun için endoskopi yaptırmalısınız

 112. hocam merhaba..ben 13 ağustosta büyük bir şişlik farkettim.normalde yağsız yemeyen biriyim ama zayıflamak amacıyla her gün koşu bandında 3 saat yürüyüş yaptım ve çok az yağlı yemek yedim..kendimi aşırı yordum..ve dediğim gini bu tempodaki 20 günün sonunda şişliği farkettim.hayatım boyunca 2kere daha yaşadım ama onlar daflon,fitil ve kremle geçti 1 haftada..bu ise 2 ay olmasına rağmen çok zor geçti.şuanda mercimek tanesi kadar bile değil belki ama aklım hep orada.ne yesem dokunacak gibi geliyor..kabız değilim,dikkat ediyorum.ayrıca hiç kanamam olmadı..şuanda bazen kaşıntı hissediyorum gibi oluyor ama hemen geçiyor..acaba normal midir bu?krem sürdüğümüzde eskiden ele gelen meme yok,ancak yine de orada kenarda ufacık birşey var.acaba bu normal midir?bilgi verirseniz çok sevinirim..ayrıca ağrı,sızı da yok..çok teşekkür ederim.ben öğretmenim,inanın aklım hep bu olayda..lütfen yardımcı olun.isterseniz resim bile yollayabilirim:(çünkü aklımı başka hiçbir yere veremiyorum ve o küçücük şey neden orda onu merak ediyorum..acaba normalde böyle miydi yani bu normal mi bunu da bilmiyorum.siz anlarsınız…
  Op.Dr.Atilla KAYA
  fazla ıkınıp pıhtıya sebep olmuşsunuz,kafanıza takmayın kendiliğinden geçer

 113. Hocam merhaba 2gün önce sabah ihtiyacımı karşıladıktan sonra elime bi meme değdi ve o andan itibaren ağrı yanma oluyo,Birden bire aniden oluştu.oturup kalkmada çok acı veriyor sıcak su banyoları pek etki etmedi.önerebileceğiniz bişey varmı ve hemoroid olma ihtimali nedir?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  tromboze hemoroid yada anal hematom olabilir,beklerseniz kendiliğinden 4-6 haftada düzelir bu süreyi kısaltmak için ilaç yada bitkisel ilaçlar kulalnabilirsiniz.

 114. hocam merhaba.öncelikle sorumu cevapladığınız için çok teşekkür ederim.hocam ama ben o büyük şişliği farketmeden bir gün önce sadece kabız oldum,bir kere ıkındım.sonra 2 aydır hiç kabız olmadım ve gayet rahattım o anlamda.p şişlik tamamen geçti,meme de yok artık.ancak makatımın çevresinde hep birşey var ufacık,uzunlamasına.ne olduğunu anlayamıyorum.basur değil ama hep orda duruyor..bir de bugün artık yürüyeyim dedim yürüyüş faydalı diye okudum.65 dakika yürüyüş badında yürüdüm çok hızlı değil tabi ama bu defa da baktığımızda üst tarafta ufak bi şişlik oldu,ancak sonra geçti.bu nedir ki acaba?sanki kendimi ne zaman yorsam böyle oluyor.lütfen bilgi verir misiniz?ne yapmam gerek?yürümemem mi gerekiyor?ya da ne bileyim neden çıktı ve sonra da kayboldu ki?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  o çıkıntı geride kalan cilt dokusudur önemsiz,yürümeylede alakası yok

 115. hocam merhaba. Yaş (20) Dün fark ettim, tuvaletimi yaptıktan sonrada anal kanalının milim altında ufak bir şişiklik var. O şişiklik sanki et beniymiş gibi hareket ediyor ve o şişikliğin altında saki ikinci bir anal çıkış varmış gibi gözüküyor. Belki yanılıyor olabilirim ama hiç bir şekilde ağrı sızı yok ve bu gün tuvaletimi rahatça yaptım. ancak bu beni çok tedirgin ediyor… Renk (pembe,kırmızımsı) sanırım şimdilik apse durumu yok… Bu ne olabilir?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  o renk polip akla getirir

 116. hocam,tuvalete çıkarken sonrasında yıkanırken makatta ele birşey gelmesi ki sanırım bu bağırsak oluyor ve sonrasında kaybolması normal midir?yani her insanda bu böyle mi olur?şimdiden ilginize teşekkür ederim..
  Op.Dr.Atilla KAYA
  normal değiltabiki normal insanda olmaz,tarifiniz 2.derece iç basura uyuyor ceravita diye bir kapsül var ondan kullanın kısmen geriler.

 117. Hocam geçen hafta pazar günü tuvaletimi yaptıktan sonra,ertesi gün bir şişlik oluştu büyük bir üzüm büyüklüğünde,mor renkte kanama falan olmadı fakat çok şiddetli ağrıyordu oturamıyordum yürüyemiyordum ama üzerinden 6 gün geçti ağrı kalmadı hissetmiyorum ama o şişlik duruyor ve 6 gündür tuvalete çıkmadım çünkü şişlik makatı kapatmış durumda dışkılarken çok acıyacağını ve kanayacağını düşünüyorum hatta dışkının çıkmayacağını çünkü makatı tamamen kapatmış dışkı çıkarken şişlik parçalanır ne yapabilirim ? Teşekkürler.
  Op.Dr.Atilla Kaya
  kabızlığı engellemelisiniz.
  sabrederseniz 6-7 haftada düzelir, ceravita kapsül be proctolog krem kullanırsanız daha erken düzelir

 118. Hocam peki tuvalete nasıl çıkabilirim makat tamamen kapanmış durumda elimde dokunmadığım zaman falan şişliğe acı hissetmiyorum ama dokununca acıyor bu dışkılarken çok fazla ağrıyacaktır ve makatın tamamen kapalı olması beni korkutuyor 6 gündür tuvalete çıkamadım sizce en erken zaman da gitmelimiyim tuvalete ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bir an önce çıkmalısınız yoksa taşlaşır

 119. Hocam teşekkürler tuvalete çıktım çokta rahat oldu çok az bir acı hissettim her zamanki gibi, tuvaletim geldiğinde şişlik makatın içine girdi tuvaletimi yaptım ve 5 dakika sonra tekrar çıktı pek bir acı hissetmedim her zamanki gibiydi sizce bu hemoroid mi ? anal hematom mu ? Bunun oluşma hikayesi ise geçen hafta tuvalette aşırı şekilde ıkındım peçetede biraz kan gördüm ertesi gün bu şişlik oldu
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anal hematom içeri girmez

 120. Her zaman dışarıda sadece tuvalet esnasında içeri giriyor tuvalet bittikten sonra tekrar dışarıya çıkıyor dış hemoroid mi ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anlattıklarınız pek mantıklı değil

 121. Hocam bende delirmek üzereyim nedir bu hemoroid mi anal hematom mu anlamadım,tam olarak şöyle; bir gece tuvalete girdim aşırı ıkındım ve kabızdım ertesi gün kalktığımda bir şişlik oluşmuştu morumsu üzüm büyüklüğünde çok şiddetli ağrıyordu oturamıyordum yürüyemiyordum 6-7 gün sonra ağrı geçti artık hissetmiyorum 2. hafta oldu eski halim gibiyim hiç acı yok ama şişlik duruyor ,şişlik her zaman dışarıda hiç içeri girmiyor fakat tuvalete girdiğimde içeri giriyor tuvaletimi yaptıktan sonra dışarı çıkıyor çünkü dışarıda olursa tuvalet esnasında yapamam tuvaletimi sizce bu nedir ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anal hematoma benziyor

 122. Hocam merhaba, ben genel olarak kabızlık çekiyorum ve 3 gün önce tuvalet ihtiyacımı karşıladıktan sonra makatımın sol kısmında şişlik olduğunu farkettim. Daha önce yoktu, Otururken kalkarken kasılma oluyor ve acı veriyor. Kendimi kasmamaya çalışıyorum ve iç çamaşırımda leke yapıyor. Oturma banyosu yapıyorum. Kasılmalar ve acısı biraz azaldı. Sorunumun ne olduğunu anlayamadım. Ne olabilir? Tavsiyeniz nedir? İlginiz için teşekkür ederim.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  makat çatlağı olabilir

 123. Hocam kasılmalar düzeldi. oturma ve kalkmadaki acılarda düzeldi fakat 1-2 gündür tuvalet ihtiyacımı karşılamıyorum karşılarken acıyacağını ve tekrar kanayacağını düşünüyorum. Ne yapmalıyım?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kabız kalmazsanız sorun olmaz

 124. hocam merhaba benımde bır sorunum var yaklaşık 7 8 aydır kuyruk kesımı kısmnda 5 6 tane pıhtılaşmş et parcası var cok buyuk degıl acı yok ama gıtmıyor nasıl kurtulabılırım lutfen yardım edınn
  Op.Dr.Atilla KAYA
  pıhtılaşma 1-2 ayda kaybolur onlar memedir

 125. Sayın Hocam
  19 gün önce klasik hemoroid ameliyatı oldum.Makat bölgesinde şişlik ve ödemler var. Bugün kontrole gititiğimde doktor bey kontrol edip, bebek kafası büyüklüğünde sert dışkı oluşmuş dedi, fakat düzenli şekilde günlük büyük aptesti mi (ıkınarak ve açılı da olsa) yapıyorum aynı zamanda yumaşatıcı ve sıcak oturma bonyosu uyguladıgım ve kayısı, incir,erik gibi besinleri tükettiğim halde halde böyle bir şey mümkün mü? Doktor bey lavman verdi ama uyguladıktan sonra 20 dakika beklememi söyledi.1 saat aralıkla 2 defa uyguladım ançak 10 dakika sapredebildim. Acaba bu biriken kütle boşalmışmıdır. Korkularım ve kuşkularım yeniden başladı.Sayın Hocam ne yapabilirim. Teşekkürler.İyi çalişmalar.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anlattığınızın adı fekalom ve çıkaramamışsınız gibi görünüyor.parmakla parçalamanız gerekebilir.

 126. şikayetim var..

  hocam, ben ilk olarak 4 sene önce dışkılama esnasında kan farkettim tabi o sıralar kabızlık problemim vardı..ondan sonra herşey normaldi taki ağustos ayına kadar, idrar yollları enfeksiyonu geçirdim ve bundan sonra kabızlık şikayetim ortadan kayboldu uzun süre ishaldim..sonra tekrar bi kabızlık başladı sonra kanama oldu ve arttı..hatta makatta da memeler oluştu bitkisel bi krem vardı koca karı ilacı hani 2 kullanımda dıştaki memeler kayboldu fakat tuvalete çıkınca kanamam oldu bu defa çok fazlaydı korktum doktora gitmeye de çekiniyorum ne yapmalıyım acaba??
  Op.Dr.Atilla KAYA
  tarif ettiğiniz şişlik kendiliğinden 2-3 günde kaybolan bir hastalık zaten kullandığınız kremden değil
  kanamanın nerden olduğundan emin olmak için endoskopi yapılmalı

 127. hocam pazar sabahı dalış yapıyordum üzerimde elbise vardı gazım geldi çıkartmak için zorlandım elbise yapışık olduğundan haliyle zorladı ama ertsı gün makat deliğim yan tarafından kuyruk sokumuna yakın bölgede sanki cıban cıkacakmıs gıbı bır agrı ve sertlık var yürüyemiyorum oturamıyorum cok rahtsız edıyor makat deliğinle alakası yok dediğim yerin resmen kaba etim acısından makat ı sıkamıyorum tuvalet korkusu basladı yardımlarınız ıcın sımdıden tesekkur ederım herhangibir kızarıklık morluk yok
  Op.Dr.Atilla KAYA
  iltihap olabilir muayene olsanız iyi olur

 128. iyi akşamlar hocam,
  ben düzenli olarak hergün tuvalete çıkıyorum.bazen 2 gün olabiliyor.bundan 1 sene önce zorlanma oldu 2 adet üzüm tanesi gibi elime geldi.ama oturunca çıkıyor gibi normalde hiçbirşey hissetmiyorum.bu senede aralıklarla kanama oldu aşırı değil ama oldu.ne yapmam lazım acaba..
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anal hematom tarif ediyorsunuz.youtube a video ekledim bakabilrisiniz.

 129. Öncelikle iyi çalışmalar doktor bey.şu anda askerim.ve gecen ay askeri hastanede ing. herni operasyonu geçirdim.fakat ameliyattan yaklaşık 1 ay önce anüs bölgemde memecikler farkettim tuvalet esnasında.şu anda memecikler hala var.fakat ağrım yok.kanamam da.hiç canımda yanmıyor tuvalet esnasında.kabız kolay kolay olmayan ve ıkınmayan biriyim.yardımcı olabilirmisiniz bana? sizce nedir?? şimdiden cevabınız için teşekürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  pıhtı toplanmasına benziyor

 130. iyi günler hocam benimde makatımın yanında 3 veya 4yıl önce nohut büyüklüğünde bir şişlik oluştu daha doğrusu yassı ve çok sert bir şişlik nerdeyse taş gibi ilk etapta aşırı derecede ağrı ve sancı oldu hastaneden verilen ilaçlarlamı yoksa yürüken hareketten dolayımı kanamaya başladı öyle rahatlamıştımki o an dünya benimdi şu günlerde bu ağrı ve sızılar tekrar dayanılmaz oldu acaba ilk oluştuğundaki gibi tekrar kanayıp yada patlayıp rahatlığa kavuşabilirmiyim teşekkr ederim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anal hematoma benziyor youtube a video ekledim izleyebilrisiniz.

 131. hocam öncelikle iyi çalışmalar.yaklaşık 1 aydır farkettiğim memecikler var anüsümde.kabız olduğumu hatırlamam.çok ıkınmam da.ama bu memeler nedir? kanama yada ağrı hiç yok.sadece çok nadir kaşınıyor.dış hemoroid mi sizce? cevabınız için teşekürler şimdiden…
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ağrı olmaması dış hemoroid düşündürür ama dış hemoroid bir ayda oluşamaz.

 132. hocam 4 gun once sabah kalktigimda makatin sag bolgesinde nohut buyuklugunde bir sislik olustugunu farkettim kabizlik problemim vardi. sislik olustuktan sonrada tuvalette acii yada kan yok. bugun cok kucuk bir sislik daha farkettim oturdugumda ancak farkedebiliyorum ayaktayken farkedilmiyor. yasim 19 . tesekkurler.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anal hematom denilen makatta pıhtı toplanması durumuna benziyor

 133. merhaba ben yurtdışındayım.size sormak ıstedım.bende ıkı gundur makatımın yanında nohut kadar sertlık var onu farkettim.çok endişelndım kitlemi diye.apse olursa sonradan kötü bıseyede dönüsebılırmış.ınternetten baktım bunlara.buradakı doktorlardaa önemsemıyor.önce bılgı edınmek ıstedım.kendımın yapabılecegı bırsey varmı.tesekkurler sımdiden
  Op.Dr.Atilla KAYA
  2 günde çıkan şişlik kendiliğinden düzelir.

 134. Hocam bir hafta once aniden baslayan tuvalete cikamama ve dis hemoroid olarak dort buyuk meme olustu ve krem hap kullandim, fitil doktor verdi,procto glyvenol, agrim azaldi ancak ne yaptimsa tuvalete cikmam buyuk sorun sanki icerde bir sey var gelip orada tikaniyomus hissi olusuyo ve azicik ishal durumunda birseyler cikiyor o kadar…kabizlik icinde hap kullaniyorum ama rahatlama olmadi,hemoroidler icin doktor ameliyat dedi ama su kabizliktan nasilmkurtulabilirim,ic basur olursa bunu yasamak normalmi…veya bu anlattiklarimin sebebi sizce nedir hocam.,ncare diye hap onerdiler bitkisel olarak onuda kullaniyorum ama sikayetim devam etmekte…ilk kez karsilastigim icin bu sanciyla sasirdim kaldim ben hissetmeden nasil aniden ameliyatlik oldum anlayamadim…cevabinizi bekler tesekkurler ederim…
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ilk kez böyle bir sorununuzun olması sizde hemoroid olmadığını gösterir,tarifiniz anal hematoma benziyor

 135. hocam anal bölgede sag ve solda şişlik var buyuk tuvaletımı yaptıktan sonra yanma batma acı hissi veriyor sizce bu hemoroid mi? birde doktora gıtmeden eczaneden procto-glyvenol die krem aldım ne derce faydası olur? şimdiden ilginize ve alakanıza teşekkürler…
  Op.Dr.Atilla KAYA
  acı makat çatlağında olur,proctoglivenol hemaoroid ilacıdır.

 136. hocam ben dün kabızlıktan dolayı kendimi zorladım dısarıda şişlik oldu çok sert aynı zamanda.içeri girmiyor elle geri itiyorum tekrar çıkıyor kaşınıyor ve az ağrım var .sizce hemoroitmi yoksa anal hemotommu. ne yapmalıyım .teşekkürler.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anal hematoma benziyor

 137. Merhaba,sayin hocam.1 yil once hem dis-ic hemoroid,hem polip,hem de catlaktan ameliyat oldum.Son 4-5 gundur kabizligim var.Aralayinca zorlukla gorulen cok-cok kucuk bir meme(pake)olustu.Hem dokundukta,cimdikledikte falan o meme agrimiyor.Acik beyaz renkli bir meme.Sanki icinde su varmis gibi.Oyle hemoroid memesi gibi mor degil.Bu nedir acaba?Hemoroid gerimi geliyor?(((
  Op.Dr.Atilla KAYA
  polip olabilir.

 138. Polipte sizlama hissi olyurmu,hocam.Nerdeyse 4 gundur bu durumdayim….Tuvaletden sonra 15-20 dakika sizi oluyor azcik.Bunu sicak suya oturmayla tedavi edebilirmiyim?Ayni zamanda geceleri pamukla zeytin yagi da makata koyuyorum sabaha kadar.Netice alabilirmiyim?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ben sadece tahminde bulundum tabiki doğrusu muayene olmanız

 139. Merhaba hocam. 16 yasindayim okuldan geldim.bi sure sonra makatim agrimaya hafif sancimaya basladi.Hafif sekildede kasilma var.Internetten baktigima gore anal hematom gibi.Kanama yok.Sabahta tutuvalete cikmistim ve normalin aksine daha rahatti.Normalde kabiz degilim ama ikinmam gerekiyordu.Okulda ve gitmeden once bisey yoktu birden oldu.Ha birde makatta kabarciklar var 2-3 tane.Yardimci olursaniz sevinirim iyi gunler.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anal hematoma benziyor,kendiliğinden düzelir

 140. Merhaba , hocam bir çok arkadaşla aynı şeyleri yaşıyorum anal hematom demişsiniz onlara.Yani benimkide yüksek oranla anal hematom.4-8 haftada geçer demişsiniz.Geçmesinden kastınız tamamen yok olması mı ? Yani kendiliğinden yok olur mu ? Yoksa illaki videodaki gibi operasyon geçirmeli miyim ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ağrı varsa videodakine ihtiyaç duyulur,sabırlı olursanız tamamen yok olur

 141. Makatta 6-7aydir kasinti var ama kanama agrim filan yok makatta damar cikmis ne olabilir tedavi yonetimi nedir krem onerebilirnmisiniz
  Op.Dr.Atilla KAYA
  makat kaşıntısına özel geliştirilen puzon merhem kullanabilirsiniz yada kortizonlu merhem kullanabilirsiniz ama kortizonlu olanı kısa süre kullanmalısınız

 142. hocam merhabalar ben 16 yaşındayım daha öncede soru sordum ama cevap alamadım . anal bölgemde hiç bir şekilde anormal bir görüntü yada kanama yok ağrıları var canım çok yanıyor normalden daha çok tuvalete giymeye başladım kendiliginden geçer mi ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ağrı daha çok çatlak düşündürür.

 143. Hocam daha oncede sormustum size.Doktora gittim , hemoroid dedi doktorum.Krem ve fitil yazdi.Kullaniyorum.Agrim acim kalmadi ama bu memeler tamamen yok olur mu ? Kimi yok olur kimi yok olmaz diyo.Yardimci olursaniz sevinirim,iyi aksamlar.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  büyük oranda kaybolur

 144. İyi akşamlar hocam. Ben bundan 5 gün önce makatımı kastığımda bir ağrı hissediyordum 1-2 gün böyle devam etti 3. gün ağrı dahada şiddetlendi ve aynada baktığımda makatın yanında nohut büyüklüğünde bir şişlik gördüm. Dokunduğum zaman acıyor, gün içindede otururken ve zaman zaman yürürken acıyor. Kanamam falan olmadı henüz. Makatın içinden çıkmış gibi durmuyor daha çok büyük bir sivilce gibi. Rengide kırmızı yada mor değil kendi ten rengimde. Acaba bu hemoroid mi anal hematommu yada başka birşeymi bugün cuma ve ben pazartesi doktora gitmeyi düşünüyorum sonuçta sağlık ciddi birşey. Sizce bu anlattıklarım ne gibi görünüyor bilgilendirirseniz çok sevinirim iyi akşamlar hocam..
  Op.Dr.Atilla KAYA
  makatta pıhtı toplanması denen anal hematoma benziyor

 145. hocam bende 2 gün önce tuvalette fazla ıkınmıştım sonra morumsu bir beze çıktı çok bastırırsam acıyor ve bölünüyor gibi his var içimde bunun tedavisi nedir
  Op.Dr.Atilla KAYA
  boşaltılabilir youtube a video atmıştım

 146. Merhaba hocam ben 20 yaşındayım geçen gün tuvalet kağıdında kana rastladım önce umursamadım ama bu bi süre böyle devam etti daha sonra bir daha kan görmedim ama makatımda kırmızı ele gelen hafif bir kabarıklık var tenime yapışık bağımsız değil ve ben genelde hep ishal oluyorum fazla kabız olmuyorum kiloluyum ve fazla hareketli değilim sizce bir süre daha bekleyip nasıl gittiğine mi bakmalıyım yoksa hemen doktora gidiyim mi?
  Teşekkürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bence gidip kanamanın sebebinden emin olun

 147. kusura bakmayın durmadan rahatsız ediyorum ama kanama uzun süredir olmuyor hatta son 2 haftadır bayağı dikkat ediyorum kanama olmuyor gidicem ama biraz bekleyip belirtilerin artıp artmadığına bakmayı düşünüyordum

 148. hocam merhaba ben 35 yaşındayım 33 haftalıkta hamileyim 5 gün önce tuvalette ıkınmadan dolayı morumsu 3 adet iri fasülye büyüklüğünde şişlik oluşmuş.ağrıyor.ara ara kaşınıyor.telefonda jinekologuma sordum bana venaruton tablet birde basur kremi verdi fakat faydası olmuyor krem sadece rahatlatıyor.ne yapabilirim bana yardımcı olurmusunuz.ne kullanabilirim.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anlattığınız basur değil makatta pıhtı toplanmasına benziyor,beklerseniz kendi düzelir kullanacaklarınızın yararı olmaz

 149. Merhabalar, geçen hafta anal hematoma benzeyen bir şişlik aniden çıktı. 3-4 gün oturup kalkınca ağrı yapıyordu. sonra birden o şişlik kanamaya başladı. Sanırım patladı. Şişliğin boyutu ve acısı azaldı ancak şişliği peçete ile her sildiğimde kan oluyor. acaba bu kanama ne zaman durur?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  2 hafta sürebilir

 150. sanırım bendede anal hemotomi var kesinlikle doktora gitmelimiyim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kendiliğinden kaybolur

 151. iyi çalışmalar Atilla Bey.Ben 5 aylık hamile bir bayanım.geçmiş yıllarda da makatta çatlak nedeni ile kanamalarım ve kabızlık nedeni ile hemoraid yakınmalarım olmuş,doktor gözetiminde merhem fitil ve bitkisel destekle bu sorunları2-3günde aşmıştım.Ancak bir hafta önce kabız olmamama,hatta hafif ishal olmama rağmen(hergün laksatif alıyorum)makatımda bir şişlik belirdi.Ben bir kaç gün krem yardımı ile pakeleri içeri ittim ancak son 5gündür ağrılı ve içeri itilemeyecek kadar sert bir hal aldılar.ten rengi olan şişliğin(memenin)içinden de sanki farklı bir yapıda olan mormumsu bir şişlik belirdi.Bu morluktan sanırım tahrişe bağlı olarak çok az kan bulaşıyor tuvalet kağıdına.Bunu dış hemoraid sandığım için progto glvyenol fitil ve merhem kullanıyordum.ancak anal hematom kavramını ilk sizden duydum.Sizce bunlar anal hematom mu,yoksa tarmboze hemoraid mi.fitil ve kremin faydası varmıdır.hamileyim,faydası yoksa zeytinyağ sürsem zararı olur mu.şimdiden iyi çalışmalar.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  tromboze hemoroid de hemoroid sürekli vardır sizinki anal hematom yani pıhtı toplanması olabilir

 152. erkan alyanak

  hocam oncelikle selamlar ben 2000 yilinda askerde ameliyat oldum masurdan fakat 9 10 ay sonra gene nusk etti fakat 2011 yili itabiryle eskisinden buyuk ve akakin yarisini kaplayan bi sislik ne meme olustu ikinci bi ameliyat yada tedavii ne nasil? olur icerde bi yada ne kadar icerye uzanir bi damar buyumesii? yada sizce kesin cozum nee biliyorum muaine ve camera sistemiyle bakiliyor fakat ikinci bir operasyon sizce cozummu yoksa nusk edermi ? tessekkurler iyi gorevler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  dışkılama alışkanlığınızı düzeltmezseniz her zaman yeniden olabilir

 153. merhabalar hocam yaklasik 2 ay once bolgede bir gecede bir sislik olusmustu. 1 aylik bir surecten sonra kendiliginden kayboldu. bugun tuvalete ciktiktan sonra kisa bir surede yeniden sislik medyana geldi. anal hemetommudur ? tesekkurler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  evet anal hematoma benziyor

 154. Hocam bnde hemoidvar agri kanama olmuyo ama her tuvalete ciktigimda disardalar birde gecen gun makatin sol yaninda sivilce buyuklugunde birsislik oldu sadece dokununca agriyor arada az sizi veriyor sizce bu denir ilginiz icin tesekkur ederim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  cilt altına kanama olmuş olabilir yada tromboze hemoroid

 155. hocam bende bundan 2 hafta önce makat bölgesinde kuru üzüm gibi mor renginde bir sey cikdi kasintiyla basladi ikinci gün doktora gittim hemoroid dedi ama anal hematom la karistiliyomus diye okutum fitil verdi kullandim agri ve kasinti yok sadece o ordan gitmiyor ne kadar sürer ve bu neden kaynaklasir alkol le aram iyi ondan olabilirmi yas 18
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kendiliğinden 3-4 haftada kaybolur

 156. Doktor bey anal hematom da olusan sislik 1 gecede gecermi ? Tesekkurler.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  hayır 3-4 haftada geçer

 157. Hocam yaklasik 2 ay once bolgede bir gecede kasinti ve sislik olusmustu.yaklasik 1 ayda kendiliginden gecti. Gecen gun yine kabizlik problemim vardi zorlu bir tuvaletin ardindan bir kac saat sonra kasinti ve sislik meydana geldi.sislik ciktiktan sonra aci falan yoktu. Fakat bir sonraki tuvalette yine zorlanma oldu ve suan sisligin alt kisminda ufak bir tane daha var gibi ayakta dururken bazen aci,agri haraket ederken aci hissediyorum. Kanama hic olmadi.anal hematom olarak dusunmustum fakat sisligin haraket ederken falan aci vermesi kafami karistirdi.suan tuvalete ciktigimda da bazen aciyor.kanama olmadan hemoroid olabilir mi ? sizce nedir bu hastalik?. Tesekkurler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anlattıklarınız makatta pıhtı toplanması düşündürüyor

 158. Merhaba hocam. Spor salonunda ağırlık antremanı yaparken bir anda makat tarafında bir zorlanma hissettim ve antremanı bıraktım. O gün içerisinde birşeyim yoktu. Ertesi gün ağrıya uyandım. ZOr yürüyodum. Ertesi gün biraz daha arttı sanki. Daha sonra günden güne ağrı geçti şu an ağrı yok ancak makatımda bezelyeden daha küçük bir meme var. Yürürken falan bişiylerin varlığını hissediyorum. Acaba sorun ne olabilir? DOktora gitmem gerekir mi ? Yarıdmcı olursaniz sevinirim.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ağırık kaldırırken ıkınmışsınız ve makatta pıhtı toplanması olmuş kendiliğinden düzelir

 159. selam hocam ben yaklaşık 3 gün önce makatımın alt vede iç bölümünde bir şişlik var dokunamıyorum yürürken falan ağrı oluyo otururken kanama kaşıntı yok sadece dokunduğumda taş varmış hissi alıyorum acaba ne ola bilir şimdiden size minettarım
  Op.Dr.Atilla KAYA
  makatta pıhtı toplanması olabilir

 160. Hocam merhaba.. Ben 4 gundur kabizlik problemi yasiyorum ve 3 gundurde hic tuvalete cikamadim. Asiri derecede canim yaniyor cam parcalari varmis gibi hissediyorum hic bir sekilde tuvaletimi yapmam soz konusu degil oturamiyorum tuvaletimi tutmak zorunda kaliyorum bir miktarda sislik var artik dayanamiyorum en kisa zamanda doktora gidecegim ama korkuyorum yardimci olun lutfen, ilginize tesekkurler…
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anlattıklarınız makat çatlağına benziyor onu araştırın

 161. Merhaba 4 gün önce kaşıntıyla başladı sonra bir anda fındık büyüklüğünde bir parça hissettim yürürken otururken ve yere eğilirken ağrı ve batma oluyor.kanama yok ama vajinal bölgede akıntım oldur (hafif pembemsi)geçen sene çok hafif bi şişlik olmuştu o basur kremiylle geçmişti ama bunda işe yaramadı.2 gün sonra dr.gidicem ama çok merak ediyorum şimdiden çok teşekkürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  vajinal akıntıyla ilişkisi olduğunu sanmıyorum makatta pıhtı toplanması olabilir

 162. Hocam oglumun yası 12 makatında nohut tanesindende küçük memecikler var ağrı yok abdestini rahatla yapıyor ama bu durumdan rahatsız kanamasıda olmadı acaba basur olabilirmi makatta pıhtı olabilirmi ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bu yaşta basur olmaz
  pıhtı toplanması olabilir

 163. yardım lütfen

  Hocam oglumun yası 12 makatında nohut tanesindende küçük memecikler var ağrı yok abdestini rahatla yapıyor ama bu durumdan rahatsız kanamasıda olmadı acaba basur olabilirmi makatta pıhtı olabilirmi ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bu yaşta basur olmaz pıhtı olabilir

 164. yardım lütfen

  hocam makatta pıhtı kaç tane olabiliyor ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  1 de olabilir 5 te

 165. Hocam ben 2.derece basur hastasıyım sıkıntım yürümediğim zaman evde otururken yahut abdest sonrası akıntı vs bir şikayetim yok ama 10 dk yürüyüşeçıktığım zaman kaşıntıyla beraber akıntı geliyor ne kadar uzun yürüyüş yapayım akıntının miktarı da bu yürüyüşüme paralel reaksiyon gösteriyor ne yapmalıyım bilgilendirirseniz çok müteşekkir olacağım iyi günler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bu bulgular basur düşündürmez

 166. Ii gunler nadiren kasinma oluyordu yok denecek kadar da az cikintilar oluyordu nadiren ama dun birgun icinde parmak bogumu buyuklugunde sislik oldu. Kasinti yok agri yanma gibi bir durum var ten renginden cok bi farki yok neyin nesi ne yapmam gerekir simdiden tsk ederim k.gelsin
  Op.Dr.Atilla KAYA
  makatta pıhtı toplamması dır

 167. Hocam malum 2 ay önce falan tekrar yazmıştım siz makatta pıhtı toplamış olabilir demiştiniz.
  Ancak şöle bi durum var. Ağrı sızı hala yok ama makatta birşey var hissinde hiçbir değişiklik yok. yani 2 aydır geçmedi.
  Sanki makatımla penisim arasında birşeyler hala var ve beni rahatsız ediyor. Hele 3-5 kilo bişiler kaldırdığım zaman hemen nüksediyor. HOCAM LÜtfen dikkatli okuyup aydınlatırmısınız 🙁
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bu durumda muayene şart

 168. Hocam şiddetli antibiyotik ishali sonrasında makatta darlık hissi (giderek azalan), hafif yanma gibi bulgular oluştu. Bir keresinde de bir damladan bile daha küçük tuvalet kağıdında kan gördüm. Ağrı yok. İlk gün sadece bir kalem kadar ince tuvalete çıktım ancak sonrasında bu genişledi. Yanma, kaşıntı kaybolmuştu ancak dikkatsiz bir yemek sonrası nüksetti. Şİkayetlerim çok şiddetli değil. Anal Ragad, Fissür, Hematom ihtimallerinden hangisinden şüphelenmeliyim?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  basit akut fissüre benziyor

 169. hocam öncelikle herkese cevap verdiğiniz için teşekkür etmek istiyorum benim yaklaşık 3 hafta önce kabızlık şikayetinden sonra hafif iğne batması şeklinde ağrı ve tuvalet kağıdında çok az kanama oldu o günden sonra ne kanama ne de ağrı yaşamadım ancak bir hafta önceye kadar şişlikler oluştuğu güne göre inmişken bir hafta önce sert dışkılama sonucu tekrar şişti problemim ne olabilir? teşekkür ederim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anlattıklarınız makatta pıhtı toplanmasına benziyor

 170. Makat kenarında bir şişlik var. Büyük idrarımı yaparken herhangi bir kanama yada acıma olmuyor. Lakin İdrarı yaptıktan sonra bu şişliğin arttığını hissediyorum ve oldukça da şiddetli bir acı hissi oluyor. Şişliğe bastırdığımda kan toplamasından ziyade bana bunun damar olduğu hissi uyandırıyor. Bu belirtiler doğrultusunda bu hematom,fissür yada hemoroid’den hangisinin olma ihtimali daha yüksek acaba?

  Başlarda hematom zannetmiştim ancak 1 aydan daha fazladır bu durumun devam etmesi ve şişliğin azalmaması nedeniyle hematom olmadığı düşüncesindeyim.

  Yardımcı olursanız çok sevinirim.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anal hematoma benziyor

 171. hocam iki üç haftadır tuvalete cıkarken kan geliyordu iki gündür makatın kenarında ince çok küçük sivri bir et parcası hissettim azıcık ağrı var nedeni ne önemli birşey mi acaba yardımınız için şimdiden teşekkür ederim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  önemli bir şey olduğunu sanmıyorum ama muayene olsanız iyi olur

 172. Hocam ben bir iki ay önce kadar makatin yanında çok küçük bi şişlik farkettim agri sızı olmadı fakat büyük abdestten sonra haftada bi defa tek nokta bi kan gördüm tuvalet kağıdında ve iki haftadır da ayakta bir saat kadar durunca sanki makattan bişey çıkmış gibi bi his veriyor yardımcı olursanız sevinirim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kanama varsa size endoskopi yardımcı olabilir,yaptırmalısınız

 173. Merhaba hocam 30 yaşında 4 yıllır diyaliz hastaıyım.ara ara kabızlık çekiyordum.geçenlerde ishal oldum ve geçtikten 2-3 gün sonra ise büyük abdestim geldiğinde baskılı kesici bi acı hissettim tuvaletimi acıyla ve zorlanarak yaptım sonrasındada kanama oldu memede hissettim .4 gündürde aynı durum dışkı yumuşak ama.kaşıntı ve gün içinde kanama yok .ağrım wc ihtiyacım geldiğinde ve yaparken oluyor kanama hemen sonrası.wc sonrası bölgede hafif hassasiyet de oluyor öksürürkende, ama az sıcak su tutunca rahatlıyorum. sizce hemoroid miyim ? bilgilendirir misiniz? teşekkürler. iyi çalışmalar
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anlattıklarınız makat çatlğına benziyor

 174. hocam makatimin yanında küçük bir şişlik var ve büyük abdest temizliğini engelliyor 2 3 defa bir iki saat aralıkla temizlemek gerekiyor ve su degince hafif bir yanma oluyor fakat günlük yaşantımda agri akınti kanama gibi sikayetlerim yok ciddi bir problem olabilir mi acaba
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ciddi bir soruna benzemiyor,makatta pıhtı toplanması olabilir

 175. peki bi tedavi gerekli mi varsa da nasıl bir tedavi gerekli
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kendiliğinden düzelir,kullanacağınız ürünlerin etkisi olmaz

 176. hocam benim makat bölgem de ciddi bir ağrı var ve ben çalışıyorum ne yapmalıyım badem büyüklüğünde yürümemi engelliyor kaç günden geçer bana bi yardımci olun
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ağrı 5-6 günde şişlik 4-5 haftada geçer

 177. Hocam bende anal hematoma var en kisa surede nasil gecer ilaci falan yokmu bunun lutfen cevap bekliyorum birde sisligin buyume riski nedir tesekkurler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ağrı çoksa boşaltıp rahatlatıyoruz,daha fazla ıkınırsanız büyüyebilir harra bir portakal kadar bile olabilir.fazla ıkınmayın.

 178. Hocam cevaplarınız için simdiden teşekkür ederim. ufak iki sorum olacak anal hematom kasıntı yapar mı? en fazla kaç günde geçer?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  yapabilir
  ağrı 3-5 gün kaşıntı 1-2 hafta şişlik 3-6 hafa

 179. merhaba hocam 19 yaşındayım, hiç bir ağrım sızım yoktu, sonra anal çıkışı yanında 1-2 gun süren bir ağrı oldu ve geçti, ama şimdi k abdestimi yaparken elime nohut kadar bir şişlik geliyor, 3 hafat oldu aynı, tibbi bir mudahele gereklimi yoksa beklemeye devam mı etmeliyim? ağrı ve ya kanama yok, bazen biraz kaşıntı oluyor
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bence bekleyin düzelir

 180. Anal Hemotom durumunda cinsel ilişkiden kaçınmalımıyız? yani cinsel ilişki şişliğin büyümesine veya onun daha geç bir sürede kaybolmasına neden olurmu?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bu tür sorunlara sebep olmaz ama ağrı yapabilir

 181. Hocam yaklaşık 10 gündür bağırsaklarımda gaz sancısı vardı. Doktora gittim karın grafisi çekildi ve doktor gazın var dedi ve duspatalin ve başka bir ilaç daha verdi.(adını hatırlayamadım) 10 gündür büyük abdestimi yaparken taze ve fışkırır halde kan geliyor ama ağrı sancı hiç bir şey yok.Temizliğimi yaptıktan ve tuvaletten çıktıktan sonra kanama duruyor ve diğer tuvalet ihtiyacıma kadar kanama olmuyor.Birde bağırsaklarımın alt-orta kısmına sancı gibi bir his geliyor, bu his bana tuvalete çıkma ihtiyacı hissettiriyor ama gazımı çıkarınca rahatlıyotum.Hocam son olarak bana 2009 yılında hemoroid 2010 yılında ise İBS teşhisi konulmuştu.Bu anlattıklarımdan dolayı neler yapmam gerekli, aydınlatırsanız sevinirim.Şİmdiden teşekkür ederim.Saygılarımla.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bunlar cerrahi problem değil
  gastro bölümüne devam etmelisiniz

 182. slm hocam ben tuvalet esnasında biraz zorlandım ve kaşıntım oldu 2.3cü günleri de aynı oldu ve 3ve4 gün az kan geldi toplam 2hafta sördü buşekil ama şuanda kaşıntı nadir oluyor kanamam yok kabızlık nadir ağrım tuvalet esnasında oluyor sizden ne yapmam gerektiyi bilgisini öğrenmek istedim slm by
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ciddi birşey olma ihtimaline karşılık endoskopi yapılmalı

 183. Hocam makat kenarında nohut büyüklüğünde bir şey çıktı 2 gün önce. Kaşıntı yok ancak oluşan şişlik sert ve rahatsızlık veriyor. Ağrı oluyor ve bazı hareketlerde acı oluşabiliyor. İçeriden ve dışarıdan kanama yok. İçeriden dışarıya çıkan bir şey de yok. Sizce hemoroid miyim? Tavsiyeleriniz nelerdir? Teşekkürler, iyi çalışmalar
  Op.Dr.Atilla KAYA
  makatta pıhtı toplanmasına benziyor

 184. hocam merhabalar , 16 yasındayım kamatta bir bezelye tanesi kadar mor memecik oluştu babamdada hemoroid vardı bendede olabilirmi cok az bi agrı var kanama falan yok geçen tuvalette cok ıkınmıstım ve kabızdım , ne zaman geçer büyürmü ne yapmalıyım korkuyorum , teşekkürler.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  makatta pıhtı toplanmasına benziyor

 185. Merhaba hocam ben 15 yaşındayım makatımda 3 gündür fasulye tanesi kadar bi şişlik var. 4 gün önce bisiklet turuna katıldım ilk başta bisikletten kaynaklanan bi acı olduğunu düşündüm şişlik olunca hemoroid olduğumu düşündüm sonra araştırdım ve bu konuyu buldum ben çok ıkınan biri değilimdir tuvalet esnasında kanamam yok sadece oturup kalkarken rahatsızlık veriyor. Sizce anal hematommuyum, anal hematomsam ne kadar zamanda bu ağrı ve sişlikler geçer? Teşekkürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  evet anal hematomdur
  ağrı 5-6 günde şişlik 5-6 haftada geçer

 186. hocam sizin e-psta adresinize info @ ideaklinik.com ye enes5751@hotmail.com olarak bir resim yolladım. şimdi hocam dış basur olsa o dışardan gözükünce olmazmı resimde böyle birşey varmı ? benim o anüsün içinde genital bölgeye doğru olan kas gurubunun sanki yarısı kopmuş böyle tam çıkaramıyorum ama hiçbir rahatsızlık vermiyor .sadece ayakta belli oluyor ıkınınca dışarı falan da sarkmıyor. nedir bu sorun hocam anal hematom olabilirmi yada iç hemoroid mi kanamam fln hiç yok o bahsettiğim et parçası da ağrımıyor.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anal hematoma benzemiyor,muayene olmalısınız

 187. Merhaba ben 19 yaşındayım. Yaklaşık 15 gün önce makatım şiddetli bir şekilde kaşınmaya başladı. ben terlemeden olduğunu düşünerek cilt doktoruna gittim hiç muayene etmeden kortizonlu bir krem ve kaşıntı hapı verdi 10 gündür kullanıyorum. Sonradan farkettim ki her büyük abdesten sonra kaşınıyor ve küçük bir nohut büyüklüğünde makatın etrafında mor renkte bir oluşum var. krem ve hap kaşıntıyı geçirmedi. Sizce ne olabilir, teşekkürler.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anal hematom olabilir

 188. hocam bikere fena sekilde kabızlık yaşadım bayagı zorlandım.3-4gün snra sol tarafta agrı sızlama gibi. makatta dışta arka tarafta mercimek gibi şişlik var.elliyorum cok aşırı bi ağrısıda yok 2 gün agrı vardı su anda cok hafifara ara oluyor. dışkılarken zorluk yok. sizce nedir teşekkür ederim hocam
  Op.Dr.Atilla KAYA
  küçük bir pıhtı olaiblir

 189. merhaba hocam 23 yaşındayım 6-7 senedir dış basur ile yaşamımı sürdürüyorum makatın yanında sol tarafta 2 tane meme var dışkılarken şişiyor sonra inip büzülüyorlar. hiç bir ağrısı sızısı olmadı bugüne kadar ara sıra ufak kanamalar oluyordu. fakat 5 gün önce sabah uyandığımda bu iki memenin arasında çok kötü bir ağrı hissettim ve daha sonra tuvaletten sonra el ile kontrolümde mercimek boyutunda derinin altında çok sert boncuk gibi bir yapı hissettim kırmızı mor renkte. ilk 3 gün hem dokununca hem normalde ağrı yapıyordu ayrıca kendimi kasınca batma gibi ağrı yapıyordu bugün 5. gün ve normal ağrı ve kasınca batma gibi ağrı yok sadece dokununca ağrı var ama eskisi kadar değil.. ama hocam o boncuk gibi sert şey beni tedirgin ediyor kaç gündür hayata küsmüş durumdayım apse olmasından korkuyorum lütfen cevap verin.. teşekkürler..
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anlattıklarınız hemoroidden çok anal hematoma benziyor

 190. hocam makat bölgesinde bahsedilen nohut büyüklüğündeki şişlikten bende de çıktı bir kaç gün önce. ağrı ve kaşıntı oldukça fazlaydı. tavsiye üzerine basur kremi kullandım. şişliği bi nebze azalttı ama kanamaya sebep oldu o kremde. rahatsızlığım ne olabilir. kremi kullanmaya devam etmem sakıncalımıdır. teşekkür ederim..
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anal hematom olmuşsunuz krem kullanmasaydınızda aynı şekilde seyredecekti

 191. Merhabalar hocam. Benim makatta değil makattan 1-2 cm uzakta,kuyruk sokumuna doğru sol tarafta derinin yaklaşık 5mm içerisinde nohut büyüklüğünde bir beze var. bu bezeyi 2 gün önce farkettim. herhangi bir ağrı kaşıntı veya diğer bir belirtisi yok sadece elime denk geldi. sizce ne olabilir.
  Teşekkür ederim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  birçok şey olabilir
  muayene olmalısınız

 192. Hocam öncelikle teşekkürler. Anal hematomda lavman kullanmak faydalı mıdır?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kabızsanız ve çıkaramıyorsanız lavman çıkarmanıza yardımcı olarak fayda sağlayabilir

 193. Hocam anal hematom var yeni çıktı 2 gün önce 2 hafta öncede anal ilişkiye girdim bundan kaynaklanmış olabilir mi? Ve bu anal hematom kendiliğinden sadece sıcak suya oturarak ne kadar zamanda geçer tahmini olarak. Kendim
  Patlassam zararı var mıdır? Tamamen nasıl kurtulabilirim.
  Teşekkürler biraz fazla oldu ama kusura bakmayınb
  Op.Dr.Atilla KAYA
  siz patlatırsanız iltihap olabilir
  kendiliğinden düzelir
  anal ilişkiden olabilir

 194. Hocam merhaba. Umarım rahatsız etmedim. Hocam, 4 gün önce spor salonunda bacak idmanı yaparken makatımın içinde bir agrı hissettim, bugün 4’üncü gün agrım devam ediyor ama dışkı sorunu yada kanama vs. gibi bişey söz konusu degil ama sadece agrım var. makatımın içinde sag memede.. bıcak gibi kesiyor sanki.. ama herhangi bir şişlik vs. yoktur. Konu hakkında yardımlarınızı rica eder,
  şimdiden cok teşekkür ederim.. Saygılarımla
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bıçak gibi kesme bulgusu anal fissürde olur

 195. Hocam iyi akşamlar. info @ ideaklinik.com adresine iletişim bölümünden mesaj attım bide mail olarak attım ilgilenebilirmisiniz. Teşekkürler.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  olur

 196. Hocam iyi geceler bu ameliyatın tam olarak ücretini yazabilirmisiniz. Veya telefondan iletişime geçsem bilgi verilir mi?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  sgk varsa 300 yoksa 600 tl

 197. hocam merhaba ben 16 yaşındayım yaklaşık bir ay önce anal deliğinde şişlik oldu ağrı vardı ağrı 5-6 gün sonra bitti ve yeni yenide şişlik indi ama o şişlik ininca başka bir yerde şişlik çıktı ağrı flan yok. teşekkür ederim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  makatta pıhtı toplanması olabilir

 198. oğlum 5.5 yaşında ve iki hafta önce kaşıntıyla şikayetini söylediğinde içi açık kırmızı dışı şeffaf fındık kadar dışarıya çıkmış hemoraid benzeri bişey çıkmıştı..sadece dışkıdan sonra ortaya çıkıyor gün içinde de kaşıntısı var..kabızlık problemi deyok..ancak iki gündür kırımızı renk mor renge döndü..yaşının küçük olması sebebiyle çok endişe içerisindyim..sizce bu hemoraid midir yoksa anal hematom mu?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bu yaşta hemoroid olmaz,anal hematomdur

 199. Hocam merhabalar. ben askerden yeni geldim askerdeyken bi ara kabizlik sorunu yasamistim ve diskilamada zorluk cekiodum yanma oluodu ufak bi meme oldugunu hissetmistimbu sorunla karsilastigimdan bu yana asagi yukari bi ay gecti ve bi kac kez kanama oldu aci biber tursusu yedikten sonra oldugunu dusunuorum. sizce bunun nedeni nedir simdiden tsk…
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kanamanın bir çok sebebi olabilir endoskopi yapılmalı

 200. merabalar tekrar hocam anal hemetomla pıhtı toplanması aynı şeymidir vede kendiliğinden geçer demiştiniz ne kadar sürebilir henüz bir hafta oldu değişmedi şimdiden çook teşekür ederimm
  Op.Dr.Atilla KAYA
  aynı şey 4-8 haftayı bulabilir

 201. Merhaba Doktor bey 4 kadar önce makattın kenarında nohut kadar şişkinlik çıktı kanama yok sadece ağrı yaptı krem sürdüm sonra geçti, şimdi yine makat kenarından şişti ağrı olduktan sonra şişlik patladı ve kanadı ilk gün koyu pıhtı şeklinde kan oldu şimdi normal kan lekesi var, yatarken yürürken sızlıyor, büyük yaparken çok ağrı ve sızı yapıyor,krem falan sürdüm nafile 2 gün oldu bu durum.Bu hep böyle sürecekmi kafayı yicem.Tedavi için ne yapmam lazım yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anal hematom dur kendiliğinden düzelir ıkınınca geri çıkar

 202. Anal hematomum var . 3gun once cikti.agri azaldi fakat kanamaya basladi. Kanamasi normal mi
  Op.Dr.Atilla KAYA
  normal

 203. hocam vajinanın bitip anüsün başladığı bölgede sertleşme var.idrar yaparken yanma oluyor iki kere çok az kanama oldu. taktir buyurursunuz ki kimseye danışamıyorsunuz. DR. E GİTMEM GEREKİRSE HANGİ POLİKİLİNİĞE GİTMELİYİM
  SAYGILARIMLA
  Op.Dr.Atilla KAYA
  genel cerrahiye gidin

 204. İyi akşamlar hocam. Ben de anal hematom vardo yorumlarınız çok işe yaradı teşekkürler.
  Ancak bir sorunum daha var gerçi sorun mu onuda bilmiyorum. Büyük tuvaletimi yaparken şişme oluyor makatımda, ama tuvaletten kalktıktan 5 dakika sonra düzeliyor. Ama şişme orantılı değil sol tarafta çok az oluyor sağ taraf çok daha şişiyor. Sizce nedir. Bu arada acı yemeyide çok seviyorum
  Op.Dr.Atilla KAYA
  tedavi olursanız acı yediğinizde de sıkıntı olmaz

 205. hocam iyi günler ben 20 yaşındayım 3 gün önce dışkı sırasında anal deliğimin yanında ufak bir şişlik fark ettim acı hissetmiyorum ama beni rahatsız ediyor bazen ne yapmalıyım şimdiden teşekkürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  makatta pıhtı toplanması olabilir
  kendiliğinden geçer

 206. Iyi günler hocam 4-5 gün önce tuvalette ıkınmadan dolayı ağrı vardı bugün de nohut tanesi büyüklüğünde bir şey olduğunu farkettim yürürken oturup kalkarken ağrı oluyor kanamada yok ne yapmalıyım teşekkürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bir şey yapmanıza gerek yok kendiliğinden kaybolur

 207. merhaba hocam 34 yaşındayım yaklaşık 1 yıl önce makatın ön tarafında şişlik oldu.5 gün sonra patladı ve çok fazla iltihap aktı ve sonraki süreçte iltihap azda olsa hergün devam etti.yaklaşık 3gün önce çok rahatsız etmeye başladı yine ne yapmamı önerirsiniz şimdiden çok teşekkürler.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  muayene olmalısınız
  apseyse boşaltmak gerekebilir

 208. hocam merhabalar,
  yaklaşık 1 hafta önce uzun süre oturduğum sert tabureden kalkınca makatımda bir ağrı oldu ve kontrol edince makatımda leblebi büyüklüğünde bir şişlik gördüm..3-4 gün ağrı devam etti ve sonra tuvaletimi yaptıktan sonra koyubir kan geldi.. Bu kanama halen devam ediyor..Sizce ne zaman geçer ve kanamayı durdurmak için ne yapmam gerekir..Sürekli temiz tutmaya çalışıyorum ama yine de enfeksiyon riski var mıdır antibiyotik önerir misiniz.. Teşekkür ederim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anlattıklarınız makatta pıhtı toplandığını ve onunda patlayıp aktığın düşündürüyor,bekleyin düzelir

 209. hocam öncelikle merhaba bundan tam 3 veya 4 ay önce 1 sabah nohut büyüklügünde şişip ilk günler acı yoktu sonra acımaya başladı doktora gittim hemoroid dedi proctolog kremden verdi 2 gün boyunca kullanınca patladı ve kan sarı iltihap aktı çok fazla degil ve geçti ama meme uçları hep kaldı şimdi yine o meme şişti acıma yok hafif kaşınma var acaba nedir bu tam olarak hocam ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  peri anal apse olabilir

 210. ACİL!! Dr bey mrb 3 gündür tuvalete çıkmıyordum ihtiyaçta hissetmemiştim tuvalette oturduğumda ıkındım ve tuvalete çıktım ama zor oldu kan geldi ertesi gün ağrı hissettim memeler oluşmuş içi siyah 5 tane sıcak suya oturdum ovaladım onları içine göndermeye çalıştım ama gitmediler sizce hemoroid midir ? Hangi kremleri önerirsiniz korkuyorum tuvalete çıkmaktan bu sefer sürekli kabız oluyorum arada kanıyor ama bu sefer memeler oluştuğunu görünce korktum yardımcı olurmusunuz lütfen ne yapmalıyım
  Op.Dr.Atilla KAYA
  boğulmuş basur olabilir

 211. Fucidin pomad faydası olur mu o kremi sürüyorum 2 gündür ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  faydası olmaz o yara merhemi

 212. Merhaba hocam ben 17 yaşındayım tuvalette cok uzun süre oturuyorum ve bu bana sorun olmamıştı son zamanlarda kabiZim ve cok şiddetli ikindim ve 4 gündürde makatimda sislik ve dışarı hafif çıkmış damara benzeyen bi parça var hemoroid olmasından cok korkuyorum
  Op.Dr.Atilla KAYA
  mamaktta pıhtı toplanması olabilir

 213. Hocam benim küçüklükten beri bazen senedr bir bazen iki senede bir bazende 6 ayda bir makat bölgemde nohut büyüklüğünde bi meme çıkıyor yasam kalitem düşüyo ama bi hafta iki hafta sonra tamamen kayboluyo bu anal hematommudur tedavisi varmidir ilac fayda edermi. Şimdiden teşekkürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  evet anal hematom olabilir
  fazla ıkınmazsanız tekrar olmaz

 214. iyi akşamlar hocam 17 yaşındayım bi sabah tuvalete çıktığımda solucan şeklinde bir şişlik fark ettim ilk gün ağrı yoktu otururken kotu bir his bırakıyordu sadece sonraki gunler çok ağrı yapmaya başladı otururken, yürürken ağrıyor ne yapmalıyım kendi başına geçermi kanama hiç olmadı çıktığından beri beslenmeme dikkat ediyorum cevabınızı bekliyorum..
  Op. Dr. Atilla Kaya
  muayene olmanız gerekiyor

 215. merhaba hocam,
  bende ağrı,kanama,çatlak vb. birşey yok.fakat anus çevresinde özellikle sol kısımda morumsu kabarcık var.çömelme pozisyonunda aynayla kontrol ederken ilk başta yokken 5-10 saniye içerisinde oluşuyor.sonra kayboluyordur.
  bir sorunda akıntı oluşması.anal fistülden şüphelendim fakat fistüle benzer herhangi birşey yok.akıntıya örnek olarak ellerimde 5+5=10 kiloluk 2 market poşetini 1 km taşıyınca akıntı ıslaklık benzeri bir durum oluşuyor.
  ayrıca çocukluktan beri tuvalette çok zaman geçiren biriyim.sağlığımız için alaturka veya alafranga hangisini tavsiye edersiniz.
  sorunum sizce ne olabilir?teşekkür ederim
  Op. Dr. Atilla Kaya morumsu kabarcık hemoroiddir,1km lik yola gelince muayene etmeden birşey diyemeceğim

 216. Hocam 6 ay dan beri anal hematom var bende ilk zamanlarda nohut tanesi kadar sislik v ardi oysa simdi makatimin cvevresi doldu tualete ciktigimda zorlaniyorum bide son zamanlarda taze kan da geliyor sizce bu ne ne yapmaliyim simdiden cok tsk ederim
  Op. Dr. Atilla Kaya Mutlaka doktora gidin.

 217. Hocam 6 ay dan beri anal hematom var bende ilk zamanlarda nohut tanesi kadar sislik v ardi oysa simdi makatimin cvevresi doldu tualete ciktigimda zorlaniyorum bide son zamanlarda taze kan da geliyor sizce bu ne….???? ne yapmaliyim riski ne en kotu ihtimal ne lutfen yardimci olun
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anal hematom 6 ay sürmez başka sorundur
  anoskopla bakıp değerlendirmek lazım gelirseniz gerekeni yaparız

 218. Hocam bn 18 yasinda bir erkegim bundan 1 hafta once buyuk abdesti yaparken cok ıkındm kabiz olmuşum ilk 2 gün buyuk abdest yaparken kirmizi ve visne çürügü renginde kanamaldu daha snra proctolog adli kremi kullanmaya basladm ama hala o siskinlik yani meme kaybolmadi bazen cok az agri yapiyor birde buyuk abdestim eskisi gibi degilde kücük kücük çıkıyor acaba nedir kremi kullanmaya devam ediyim mi ?
  Op. Dr. Atilla Kaya
  kremi kullanabilirsin şikayetlerin geriler ama hemoroidin geçmez

 219. Nasıl geçer peki çözüm nedir ?
  Op. Dr. Atilla Kaya
  Ağrısız kansız ameliyat metodlarımızdan birini uyguluyabiliriz ama önce sizi muayene etmemiz lazım.

 220. hocam kolay gelsin benim makatımın etrafında tuvalete gittiğim zaman bir şişlik meydana geliyor sonra kalkınca düzeliyor bu durum. ama sanki böyle boğumlu 4 adet bi şeylerden oluşuyo gibi bu makat çevresindeki durum. kanama ağrı sızı yok bu durumda ne olabilir bu
  Op. Dr. Atilla Kaya
  Hemoroid tarif ediyorsunuz.

 221. hocam bana 3 hafta önce anal fissür tanısı konuldu.doktor venotrex retard, bekunis haplarını ve anestol pomad merhemini verdi. fakat şu an bir gelişme yok yediklerime dikkat etmeme rağmen kabız oluyorum ve tuvaletimi yaparken acıma oluyor ne yapmam lazım?
  Op. Dr. Atilla Kaya
  Botox tedavisi ile şikayetleriniz hemen geçer.

 222. Mrb hocam. Yaklasık 10 gün önce makat bögesi ile genital bölge arasında bi sislik olustu. Simdi visne büyüklügü kadar. Oturdugumda ve yürüdügümde cok az agrı yapıyor. Büyük abdestimi yaparken agrı olmuyor. Ne yapmam gerek, yardımcı olurmusunuz
  Op. Dr. Atilla Kaya
  makatta pıhtı toplanması olabilir kendiliğinden düzelebilir,muayeneye gelirseniz daha net bilgi verebiliriz.

 223. hocam hayırlı günler benim 1 hafta önce makatımda nohut büyüklüğünde et parçası çıktı hocam kara merhem sürüyorum acaba nedir? anal hemotomsa ne kadar sürede şişlik gidebilir.?
  Op. Dr. Atilla Kaya
  O bölgeye kara melhem sürerseniz yakında başınıza gelmeyen kalmaz.Kısa zamanda genel cerraha muayene olun.

 224. hocam kara merhem sürmeyi bıraktım .. genel cerraha görünmek sorundamıyım .. aksi taktire geçmessi mümkünmü???
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kendiliğinden düzelir

 225. hocam benim makatımda nohut büyüklüğünde et parçası var ortalama en geç ne zaman geçer yarıdımınız için şimdiden teşekkürler
  Op. Dr. Atilla Kaya
  Muayene olmanız lazım.

 226. Hocam! bende 1 haftadır nohut büyüklüğünde et parçası var bunun geçmesi için bir önesun
  riniz varmı Lütfen yardımcı olurmusunuz. şimddiden allah razı olsun…
  Op. Dr. Atilla Kaya
  Genel cerrahi uzmanına muayene olun.

 227. Hocam merhaba ben normalde kabizlik sorunu cekmem ama bazen kurt problemim oluyor onlar yuzunden cok ikiniyorum. 2 3 haftadir makatimda bi meme cikti ama pek ice sokulacak gibi degil ve pembe cok canli. Zamanla yok olacaga benzemiyor ne olabilir?? Ne yapmam gerekir
  Op.Dr.Atilla KAYA
  tromboze hemoroid olabilir
  kıl kurdunun tedavisi çok basit yaptırın

 228. hocam tuvalete çıktıktan sonra şiddetli ağrı ve biraz kanama oluyordu küçük bi et parçası çıktı ama kendiliğinden geçiyor bazen yeniden çıkıyor. Geçen gün kabızlık yüzünden fazla zorlanmayla fazla kanama oldu ve nohut büyüklüğünde mor renkte bir şey çıktı makatın yanında. çok korktum ve çok acı çekiyorum 3 gündür ne şişlik nede acı geçmedi. araştırırken anal hematom olabilceğini düşündüm. Peki anal hemotom kendiliğinden geçer mi küçük bi operasyon oluyormuş bu gerekli mi? nohut büyüklüğündeki ne zaman geçebilir eğer zorlanmazsam.
  Op. Dr. Atilla Kaya
  Önceki şikayetleriniz makat çatlağına aitti,çıkan şişlik hemeatom veya tromboze hemoroid olabilir bunlara hastanın durumuna göre müdahale yapılır veya ilaç tedavisi yapılır.

 229. Merhaba hocam 2-3 haftadr makatta ıkınınca hissettiğim tam makatın yanında parmagımla bastırınca elime gelen bi şişlik var bu güne kadar hiç bi problem yaşamadm bu sıkıntılar başladığında genel cerraha gttim hemoroid değilsn dedi ultrasonlada bakıldı. Kanama dayanılmax agrı yok rahatsızlık hissi var sadece. Aradada kaşıntı bu durum gecermi sizce nedir
  Op. Dr. Atilla Kaya
  Gelin birde biz muayene edelim.

 230. Hocam merhaba,3 gün önce hemoroid tedavisi oldum laser ile ilk gün batma yanma gibi huzursuzluklar oldu hergün sıcak su ile oturma banyosu yapıyorum agrım yok kanamada yok ..Fakat bugün anal bölgemde nohut büyüklüğünde bir hemoroid memesine benzer bir şişlik belirdi! anal hematommudur nedir acaba? teşekkür ederim..
  Op. Dr. Atilla Kaya
  Piyasada çeşitli yöntemlerle yapılan ameliyatlar lazerle yapılıyor diye lanse edilmektedir, bu nedenle size en iyi cevabı verecek kişi kendi doktorunuzdur.

 231. Hocam 14yasinda basur catlak felan olabilirmi ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  evet olabilir

 232. hocam merhaba makat bölgesinde nohut büyüklüğünde bir cisim var. oturuken çok acı verip rahatsız ediyor.kendimi kasarsam yine ağrı yuapıyor. dokunduğum zaten ağrı daha fazla oluyor. ne yapma lazım..
  Op. Dr. Atilla Kaya
  Tromboze hemoroid olabilir,daflon tab sabah3 akşam3 tab alın.

 233. 15 yasindayim yaklasik 1 hafta önce maketimin bölgesinde nohut tanesi kadar bisey cikti ilk zamanda agri ne vardi ama kanama ne hic yoktu simdik gene sislik var ama acimiyor kendilinden gecer mi ne yapmam lazim ??
  Op. Dr. Atilla Kaya
  Anal hematomunuz veya tromboze hemoroidiniz var, şikayetiniz yoksa tedavi gerekmez.

 234. hocam merhaba,ben 5 gün önce boşaltım esnasında makatın hemen bitişiğinde bezelye tanesi kadar bir meme hissettim.Bunun şu ama kadar hiçbir acısı ve kanaması yok.Fakat bugünlerde meme biraz daha şişti ve az da olsa ara ara kaşınmaya başladı.Bu meme kendiliğinden geçer mi acaba ?
  Op. Dr. Atilla Kaya
  Hemoroidiniz var tamamen kendiliğinden iyileşme şansınız yok,

 235. Merhaba öncelikle okuduklarıma göre anal hematom olduğunu düşünüyorum..
  Tam olarak ne zaman olduğunun bilincinde değilim ama sanırım boş yere fazla ıkıntığımı hatırlıyorum..
  Şikayetim şöyle sayın hocam..Dışkılanan kısmın 3-4 cm yukarısında (testis tarafında) hafif bir ağrı dokununca böyle yumuşak değil de serte yakın bir kitle oluştu..İki parmağımla uğraştım biraz sabit kıkırdak yapısında nerdeyse..
  Fazla bir şişlik olduğunu düşünmüyorum..Sizce beklemeli miyim hemen doktora gitmeli miyim?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  iltihap olabilir muayene olsanız iyi olur

 236. hocam merhaba,ben 5 gün önce boşaltım esnasında makatın hemen bitişiğinde bezelye tanesi kadar bir meme hissettim.Bunun şu ama kadar hiçbir acısı ve kanaması yok.Fakat bugünlerde meme biraz daha şişti ve az da olsa ara ara kaşınmaya başladı.Bu meme kendiliğinden geçer mi acaba ?/////////

  hocam size bu soruyu sormuştum siz de hemoroidiniz var tamamen kendiliğinden geçmez demişsiniz.Bu tamamen geçmeyi biraz açarmısınız mesela benim şu ana kadar hemoroidden hiç bir sıkıntım yok sadece psikolojik olarak orada olduğunu hissediyorum.Tedaviye gitmek istemiyorum.Tedavi olmassam bu hemoroid hep aynı şekilde orada mı kalır? , hemoroid büyür mü ? , yada yakın zamanda kaybolup belki daha sonraki boşaltımlar esnasında zorlanıldığında,ıkınıldığında yeniden çıkar mı? hocam bunların cevabını alabilirsem çok sevinirim.Bu arada yaşım 17 ve bu olaydan sonra beslenmeme,sıvı alımına ve boşaltımın daha düzenli olmasına dikkat ediyorum.Bunları yaparsam hemoroidin geçme yada kaybolma ihtimali var mı ? hocam biraz uzun bi yazı oldu ama kusura bakmayın merakımdan soruyorum.Şimdiden cevaplarınız için çok teşekkür ederim.
  Op. Dr. Atilla Kaya
  Hemoroid makat bölgesindeki toplar damarların bağ dokusunun zayıflığı nedeniyle aşağı sarkmasıdır,bağ dokusu zayıflığını geçiren ilaç yoktur.Hemoroidlerin zaman zaman içinde pıhtı olur veya etraf dokusunda ödem olup daha büyük gözükebilir bu durum ilaçlarla geriler ama hemoroid durmaktadır günü gelir kendini gösterir.

 237. Merhaba hocam . Benim sorunum şu; bir hafta önce makatta bir şişlik hissettim. Sonradan çok kaşıntısı oldu. Ve aşırı derecede son 3 gündür gaz çıkıyor hocam. Bügünde uykudan kalktığımda o nesne içeriye girmiş ve sonradan tekrar dışarıya çıktı. Hocam tedavisi nedir. Yada hangi kremi kullanmalıyım. bana yardımcı olurmusunuz lütfen daha çok ilerlemesini istemiyorum, şimdiden yardımlarınız için teşekkürler hocam
  Op. Dr. Atilla Kaya
  Hemoroidiniz var,muayene etmeden tedavi vermek hatalı olur kanaatındayım.

 238. hocam merhaba. şikayetlerime göre kendimde anal hematom olduğunu düşünüyorum . bir kaç gündür nohut büyüklüğünde kırmızı bir meme var makatta . çok ağrı veriyo . özellikle tuvalette ıkındığımda . sizce basur mu yoksa . iki gündür var. doktora mı gitmeliyim. yoksa geçer mi kendisi kaç gün sürer geçerse ??
  Op. Dr. Atilla Kaya
  O bölgedeki kanama veya pıhtıysa kendiliğinden geçecektir,doktora gitmenizde tabiki yarar var.

 239. Makatimin bölgeSinde nohut kadar bisey cikti ilk zamanlar birtaneyde ve az aciordu ama kanamam ne hic yoktu simdi ise hic bi sikintim yok ama elledigim zaman kullak memesi gibi hiss ediorum ve bir taneden 2-3 tane olmus ne yapmam gerekir???
  Op. Dr. Atilla Kaya
  Hemoroidiniz var şikayetiniz yoksa böyle yaşıyabilirsiniz ,kurtulmak için bize başvurun en uygun yöntemi uyguluyalım.

 240. Hocam bende 3ay oncedine kadar hicbisey yoktu.bagirsak enf gecirdim ve siddetli ishalim oldu.sonrasinda makat cevresinde kasintiyla doktora gittim ve ic basurumun oldugunu ogrendim bir sure dinra baska doktora gttim ic ve dis basurumun oldugunu ancak ileri boyutta olmadigini soyledi.fitil hap ve krem verdi.3.haftdr kullaniyorun ama hafif rahatdizligim devam ediyor.ozellikle yururken olan kasinti problemim var.(belli donemlerde)ve makatin yaninda ic kisimda bir sislikle beraber disariya sarkan ufak bir kirmizi kitle.bu sorunumdan biran once temelli kurtulmak istiyorum oneriniz nedir ameliyat vs.tesekkurler
  Op. Dr. Atilla Kaya
  Basurların dışarıdaysa en az3.derecedir HAL ameliyatı ile kurtulursunuz.

 241. hocam merhaba . 1 hafta önce makat bölgesinde kapağın hemen yanında bezelye büyüklüğünde bir şişlik hissettim ve kanama yapıyor herhangi bir ağrım yok. şişliğin rengi hafiften mor gibi kanama çok yavaş seviyede ama uzun sürede baya oluyor. ciddi bir sorunmu ne yapılması gerekiyor ?
  Op. Dr. Atilla Kaya
  Hemoroidiniz var muayene olun.

 242. Merhaba hocam benim 3 hafta önce makatımda nohut büyüklüğünde bir şişlik oluştu internetten biraz araştırma yaptım anal hematom olduğunu düşündüm şimdi ise şişlik geçti ama makatım sanki kapanmış gibi ve tuvalette çok ama çok zorlanıyorum,üniversitedeyim ve şuan vize haftası boş vaktim yok beni biraz olsun rahatlatıcak bir ilaç var mıdır ? Teşekkür ederim..
  Op. Dr. Atilla Kaya
  Daflon tab sabahları 2tane kullanın ve pruzon pomad 2*1 kullanın.

 243. merhaba hocam,

  makatın 1,2 cm yakınında sol tarafta 3,4 gundur arpa boyutunda bir şişkinlik oluştu bu ne olabilir kendiliğinden geçermi? elimle bastırınca hafif bir ağrı oluyor herhangi bir meme ucu vb fark edemedim. ne yapmam gerek yardımcı olurmusunuz teşekkürler.
  Op. Dr. Atilla Kaya
  Genel cerrahi uzmanına muayene olun.

 244. Hocam iyi gunler.2.5 haftadir makatimda bezelye tanesi kadar bisi var bana hicbir rahatsizlik vermiyor ne kanama var.nede.beni rahatsiz ediyor.hicbirsey yok zorlanma yok sadece kabizlik var neden acaba anal hematomdur diye dusunuyorum
  Op. Dr. Atilla Kaya
  Anal hematom veya tromboze hemoroiddir,bir müddet sonra dahada küçülecektir.

 245. Hocan bn üniversite ögrencisiyim bir gün önce makatımda 2 3 santim civarında sert şsişlik çıktı.Anal hematom olabilir mi yoksa bagsur mu?Dokununca sızı oluyor.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  başka sebeple de olabilir muayeneyle anlaşılır

 246. koca şişkinlik

  hocam merhabalar.anüsümde ara sıra bi şişkinlik çıkıyor, bazen hiç ellemeyince kendiliğinden geçiyor ama bu sefer birazcık büyük çıktı ve bende her zamankinden fazla ağrı yaptı.ameliyat dışında nasıl geçirebilirim tam olarak? yardımcı olursanız çok sevirinirim, saygılarımla
  Op. Dr. Atilla Kaya
  Ameliyatsız hemoroidden kurtulumazsınız ilaçlar şikayetlerinizi azaltır.

 247. Merhaba hocam cok seneler kanamali basur agrilari cektim ve bu basurla normal dogum yaptilar basurlar ciger buyuklugunde iki parca halindeydi hemen ameliyat ettiler cok aasiri agrim oldu daha sonra icinde bi et parcasi kalmis ve bu et parcasi sarkiyo doktorta polip oldugnu soyledi ve gecen ay ameliyatla bu polip alindi ama makatin disinda mercimek tanesi kadar beze gibi bisey vardi doktor bunu almadi asiri kasinti yapiyodu ve simdi siddetli agriya cevirdi sisti ne yapayim agri kasinti mahfoldum calisiyorum izin alamiyorum rahatlamak istiyorum bana yardimci olurmusunz agri kesici ve krem gibi ne önerirsiniz
  Op. Dr. Atilla Kaya
  Bize başvurun,zamanı geçmiş ameliyatların sonucunda bu hale düşmüşsünüz.

 248. Merhaba hocam,
  21 yaşındayım ve 2 senedir her dışkılama sırasında kanama ve makatımda irice bir fındık kadar şişlik oluyordu ve de dışkılama sonrasında kendiliğinden iniyordu fakat son 3 gündür makatın dışında nohut tanesi kadar bir şişlik var. Şimdilik sadece biraz ağrı var ve büyümesinden korkuyorum. Acaba bu ne olabilir? Ve bir tedavisi var mıdır? Teşekkürler.
  Op. Dr. Atilla Kaya
  Hemoroidiniz var ilaçlar şikayet varsa azaltır kesin çözüm ameliyatdır.

 249. Hocam benim makatımın hemen çıkışında nohut tanesi kadar bişey çikti. Fazla acı vermiyor kanamada yk hemoraid olabilirim hocam?
  Op. Dr. Atilla Kaya
  Olabilir.

 250. Hocam iyi gunler bende Buyuk tuvaletimden sonra Buyuk bir sislik seklinde basur olmasi lazim disari cikiyor tarrtlendikten sonra cogu iceri giriyor findik kadar disarda kaldi.bende 4 sene once olmustu kanamamisti kendilinden duzeldi doktorun verdigi kremle.son 4 gundur Ayni problem i yasiyorum kanamaya basladi taze kan Buyuk tuvaletimden sonra artiyor iki gun icinde azaliyor sislik de inmeye basladi AMA kanamam her tuvaletten sonra artiyor tehlikelimidir tedavisi ne dir sebenbini yazarsaniz memnun olurum
  Op. Dr. Atilla Kaya
  Hemoroidin tedavisi ameliyatdır.

 251. leblebi kadar büyüklükte var hocam bende bu 2.ci defa çıkıyor 1.cisi kendiliğinden kayboldu buda kaybolurmu ağrı yok bastırınca ağrıyor leblebi kadar
  Op. Dr. Atilla Kaya
  Zaman zaman hemoroidlerin içinde pıhtı olur pıhtı eriyince hemoroid kaybolmuş gözükür ama tamamen hiç bir zaman kaybolmaz.

 252. Merhaba hocam benim makatımda nohut büyüklügünde ucu çok hafif morumsu bir et oluştu kabızlık veya tuvalet sorunum yok fakat 2gündür o eti elldgmde canım acıyor kaşintı ve kanamam yok yanma şeklinde acı veriyor sadce bu ne olbilr acaba teşekkürler
  Op. Dr. Atilla Kaya
  Anal hematom veya hemoroidiniz var.

 253. 10 sene oncesınde kanalmalu dıskularım olmuştu onemsememıstım 2 normal yaptım bagsur zannefıyordum küçük küçük meme uçları vardı sımdı baya büyük bır meme ucu çıktı şaşırdım bu bagsursa önce kıler neydi oncekı basursa sımdı çıkan tek büyük meme gözüken şey ne kanama yok sadece acıyor rahatsızlık verıyor bursada gıdebılecegm bayan dktr. Varmıdır
  Op. Dr. Atilla Kaya
  Anlattıklarınız hemoroidin dereceleridir,doktorun erkeği bayanı olmaz bence iyi doktoru bulun.

 254. merhaba hocam.
  2-3 gün kabızlık problemi yaşadım ve dışkılama yaparken çok zorlandım. fazlaca bekledim ve dışkılama esnasında aşırı acı çektim. bugün sabah tuvaletten sonra gün boyu devam eden bir ağrı yaşadım ve devam etmekte. makatımı kontrol ettiğimde 3-4 tane mercimek büyüklüğünde koyu mor renkli çıkıntılar gördüm. sizde rahatsızlığım anal fissür mü yoksa anal hematom mu?
  Op. Dr. Atilla Kaya
  Anal fissür olma ihtimali fazla.

 255. hocam merhabalar benim şikayetim 2 hafta önce büyük abdestimi yaptıktan sonra kalçamda ağrı oluştu oturmakta zorlandım sonra bi kaç gün sonra agrılar azaldı ama bazen gün içinde makat içerisine doğru sızı oluyo ne yapmam gerekiyo hocam lütfen .
  Op. Dr. Atilla Kaya
  Çatlağınız var genel cerraha başvurun.

 256. Anüsümün kenarında mercimek tanesi kadar sislik var. Ağrı kanama yok. Sanki biraz büyüdü. 5 gundur var ve icinde bir sertlik var. Bunun hakkinda ne söyleyebilirsiniz? Tesekkurler.
  Op. Dr. Atilla Kaya
  Anal hematom veya tromboze hemoroidiniz olabilir.

 257. İyi günler hocam. Bende makatımın sağ tarafında iki nohutu yan yana koyun o büyüklükte şişiklik var. Kaşınıyo acıyo. Tuvaletimi yaparken fazla sıkıntı vermiyo ama. Nedir hocam bu? Bide çok acı biber yiyorum ondan olabilirmi. İyi gelebilcek tavsiye ettiğiniz bitkisel bi ilaç varmı? Bide hocam bugün çıktı ne zamana geçer veya geçermi?
  Op. Dr. Atilla Kaya
  Hemoroid tarif ediyorsunuz,daflon tab kullanın.

 258. Öncelikle iyi akşamlar. İki üç gündür anüsümde hissettiğim hafif bir şişlik ve sızı var. Beni rahatsız edecek düzeyde değil. Şişlik sert değil ve kalın derimle (örn: dirseğim veya testislerimle)aynı renkte. Söylemek istediğim beni korkutacak garip bir rengi yok. Ağrı beni neredeyse hiç rahatsız etmiyor. Hastalığım hematom mu? eğer öyleyse kendi kendine geçer mi?
  Op. Dr. Atilla Kaya
  Genel cerraha muayene olun.

 259. Hocam makatımda nohut büyüklüğünde şişlik var. Anal hematom diye düşündüm okuduklarımdan. Kaşıntı oturunca acıma arasıra ağrı yapıyor. Tuvalet ihtiyacımı giderirken hiç bir acı yok. Öksürünce hapşurunca acıyor ama. Dün çıktı nedir hocam bu sizce? Düzelirmi kendiliğinden?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  düşündüğünüz olabilir ama emin olmak için musyene olsanız daha iyi olur

 260. Hocam Merhaba..

  Dışkılama esnasında cam keser gibi bir ağrı oluyor. Anal fisür olduğunu internetten öğrendim.. Fakat bir kez olduktan sonra haftalarca ağrı geçmiyor. Her dışkılama da dış arka kısımda nohut büyüklüğünde mor renkli bir şişlik oluyor. Oturmakta çok sıkıntı yaşıyorum. Bazen gün boyu ağrı, sancı ve sızıntı geçmiyor. Sızlıyor 🙁

  Hastaneye gittim genel cerreha. Doktor beye derdimi anlatamadım. Anal fisur ben de var dedim. Yok içte hemoroid var dedi. İçte çok küçük hemorid var bunu biliyorum ama ağrı yapan o değil sanırım 🙁

  O ağrı yapıyorsa dışkı esnasında cam gibi kesiklik hissi neden oluyor 🙁 sonrasında kanama tabiki :((

  daha sonra bu kanama düzenli tuvalet alışkanlığı sonucu kesiliyor ama o nohut büyüklüğündeki şişlik, ağrı, sancı ve sızı devam ediyor..

  Ne yapabilirim? Hangi doktora gidebilirim. Ne kullanmalıyım 🙁

  KPSSye hazırlanıyorum.. Sınavlara çok az zaman kaldı 🙁 Şimdilik ağrı kesici ne tavsiye edersiniz ve sınav sonrası ne yapmamı önerirsiniz?
  Op. Dr. Atilla Kaya
  Başka bir genel cerraha başvurun,daflon tab ve ağrı kesici kulanın

 261. hocam merhaba ben 17 yaşındayım 2 gün önce makat deliğimin dibinde nohut büyüklüğünde bi şişlik farkettim herhangi bir ağrı sızı kanama yok dokununca acıyo sadece sizce bu ne olabilir? kendiliğinden geçer mi?
  Op. Dr. Atilla Kaya
  Basur veya anal hematomdur.

 262. Hocam kolay gelsin benim makatımın kenarından içine doğru yumuşak nohut buyuklugunde bır sey cıktı. ayaktayken bellı olmuyor ama tuvalet pozisyonundayken elıme gelıyor ama agrı sızı ya da kanama olmuyor acaba anal hematom mudur yoksa hemoroıd olma ıhtımalı varmıdır.
  Op. Dr. Atilla Kaya
  Hemoroid olma şansı daha fazla.

 263. merhaba hocam, 1 hafta önce tesadüf eseri farkettim nohuttan büyük ama yuvarlak değil de oval bir görüntüde çıkıntı var makatımda. Ağrım sızım yok çok şükür, elimle itirince içeri giriyor ama hemen dışarı çıkıyor acaba anal hemorid mi yoksa hematom mu nasıl anlayabilirim?Tuvaletimi yaparken korkarak yapıyorum o esnada bazen (her zaman değil), çok hafif kan geliyor 1 damla.
  Op. Dr. Atilla Kaya
  Hemoroid tarif ediyorsunuz.

 264. Merhaba hocam ben bir hafta önce anal bir ilşki yasadim be sonrasında asiri agri oldu. Bir haftadir agrilarda herhangi bir azalma olmadi. Büyük abdeste cıkmakta cok zorlaniyorum hatta cok aci veriyor cogu zamanda kan geliyor.ne yapacam bilmiyorum agrılarim sürekli ve cogu zaman şiddetli.
  Op. Dr. Atilla Kaya
  Anüste yırtıklar oluşmuştur bepanthen pomad kullanın.

 265. Tesekürler hocam siZ bepanthen önerdiniz doktora gittimm hemoroid dedi yırtıkta var dedi proctolog verdi. Ayrıca ciprasid venoruton kreon ve sopramil ilaçlarini verdi . Cok geldi bu ilaçlar bana korktum açikcasi o kadar ciddi bi durum mu acaba . Bu ilaçlarda iyi gelir mi tesekürler.
  Op. Dr. Atilla Kaya
  Bepanthene ilave sadece daflon kullanın.

 266. Merhaba Hocam 22yaşındayım kabızlık sorunu çekiyorum.Öğlen tuvalette fazla ıkındım kendimi zorladım.Ertesi gün batma hissettim,makat bölgesini kontrol ettiğimde nohut tanesi kadar bir şişlik gördüm.Kanamam yok ama oturup kalkarken ağrı yapıyor.İlaç tedavisi ile bundan kurtulmam mümkünmüdür=?
  Op. Dr. Atilla Kaya
  Anal hematom olmuş olabilir kendiliğinden geçer.

 267. Mrb hocam 15gün önce kabızlık sonucunda bir kaçtane nohut buyuklugunde şişlikler oluştu.doktora gıttım muayene etmeden anlatmamla daflon ve Procto-glyvenol krem verdı ama fayda etmedi tam olarak.agrım sancım var kanama hıc olmadı.sıcak su banyosu sureklı yapıyorum cok ıyı gelıyor
  Siz ne önerirsiniz sınavıma cok az kaldı ameliyat olmaktan korkuyorum lutfen yardımcı olurmusunuz emegımız ıcın tşkler
  Op. Dr. Atilla Kaya
  Daflonu sabah ve akşam 3 tane kullanın bepanthen pom kullanın.

 268. 16 yaşında erkeğim. babam basur. önceden bi anal hematom geçirdim dediğiniz gibi zamanla geçti. ama sonralarda ıkınmasam bile yine çıktı ama bu sonradan olanlar çok kısa sürelerde geçti 2-3 kere oldu bu olay ve en geç 2 güne geçti. dün yine basıma geldi ama bu seferki çok daha buyuk ve çok agrı yapıyor.bugun 2.gun sizce ne yapmalıyım ve hastalık nedir ?
  Op. Dr. Atilla Kaya
  Basur olduğunu düşünüyorum

 269. Hocam basur oldugunu dusunuyorum demissiniz ama ayni gecen oldugu gibi makatin yaninda nohuttan biraz daha buyuk sert bi sislik koyu renkli bi kismi mor gibi kesin basur mudur yoksa anal hematom olma ihtimali varmi
  Op. Dr. Atilla Kaya
  Kesin teşhis muayene sonucu olur.

 270. Hocam tekrar merhaba doktora bepanthen dedim bepanthol yazmış hatta faydası olmaz anestol pomad kullan dedı okadar anlatmaya çalıştım onu kullandıgımı ama anlamadı ama ağrılarım azaldı sadece tuvalet sonrası cok sıkıntılı bu krem ıyı gelırmı yoksa dıgerını alalımmı daflona yıne devam ediyorum hocam hersey ıcın teşekkürler.
  Op. Dr. Atilla Kaya
  Bepanthol kremide kullanın.

 271. Hocam ben 18 yaşında bir kızım, bugün nohut büyüklüğünde 2 tane şişlik farkettim daha doğrusu tuvaletimi yaptıktan sonra rahatsızlık duydm ve şişlik olduğunu gördüm. ağrı yok, acı yok tuvaletimi zorlayarak yapıyorum genelde. Çoğunlukla tutuyorum, erteliyorum tuvaletimi. Yaptıktan sonrada temizlerken t.kağıdına çok az yani belli belirsiz kan geliyor ama dediğim gibi ağrı acı kaşıntı yok. Anal hematom mu yoksa hemoroid mi. Krem veya benzeri bir ilaçla müdahale olmadan geçer mi, önerebileceğiniz bir ilaç var mı. Birde temizleme işlemini biraz sertçe daha doğrusu bastırarak yapıyorum bununda bir etkisi olabilir mi
  Op. Dr. Atilla Kaya
  2 tane meme genellikle hemoroiddir.

 272. Hocam aşağıdaki soruma ilaveten tuvaletten çıktıktan 30-45dk sonra şişlik indi biraz ve rahatsız olduğumu söylemiştm o rahatsızlık durumuda geçti. Tam olarak hematom mu yoksa hemoroid mi? Birde genç yaşlarda hemoroid olma ihtimali çok çok zayıfmış bu doğru mu hocam?

  Op.Dr.Nizam KURTDERE

  her ikisi de olabilir,genç yaşlarda hemoroid seyrek görülür

 273. Hocam merhaba bnm makat bolgemde nohut buyuklugunde sislik var aci agri yada kanama olmadi sadece kasinti ve kabizlik var sizce bu nedir ?
  Op. Dr. Atilla Kaya
  Hemoroid tarif ediyorsunuz.

 274. Hocam iyi günler kolay gelsin bir şikayetim var yardımcı olursanız çok sevinirim doktora gidecek güvencem şuan bulunmuyor. 1 ay önce şöyle bir problem yaşadım makatımda tuvalet alışkanlığıda düzensiz sanrım fazla ıkınma v.s bir kanama oluştu makat ucunda korktum haliyle ertesi gün korkarak ihtiyacımı giderdim yaparken cam kesiği gibi bir sızlamanm oluştu bepanthen vardı kullandım geçti iyi oldu. 2 gün önce bir kaşntı ve sızlamayla tuvalete gittim bi prblem olmadı sonrasında biraz kaşntı oldu biraz fazla sudan çatlak olştuğunu düşndüm ertesi günde makat dışı ağzında bir şişkinlik oluştu hafif bir morartı mevcut sanrım ağrı yapıor oturunca ağrıyor ateş terleme kasıyor yani hocam gine bepanthen ve fucudin antiçbytk. krem kullandım bugün şişlk devam etmekde elimde olan bir merhem ilaç daha var sayın hocam. “Hirudioid forte kremi ” kullanmalıyımyıım sorunum hemariod mi hematom mu bilemedim yardımcı olursanız çok sevinirim çok yazdım lütfen bağışlayın… 🙂
  Op. Dr. Atilla Kaya
  Hemoroid olduğunu düşünüyorum daflon tab kullanın.

 275. Merhaba hocam ben 16 yaşındayım. Geçen gün makatımda nohut tanesi büyüklüğünde bir şişkinlik farkettim.
  Galiba kabızdan sonra oluşuyor. Ayrıca o şişkinlik oynatılabiliyor. Bu şişlik her zaman olmuyor ara sıra çıkıyor. Sizce ne olabilir ?
  Şimdiden teşekkürler.
  Op. Dr. Atilla Kaya
  Hemoroid tarif ediyorsunuz.

 276. hocam bir bucuk ay once kabiz olmustum cok zorlanmistim o günden beri az bir zorlansam makatta agri oluyor kanama ele gelen meme falan yok sadece zorlandigimda vc den ciktigimda agrim oluyor özellikle yürürken oturup kalkarken . kabizlik sorunumda hiç yoktur normalde bir kere oldu
  Op. Dr. Atilla Kaya
  Makat çatlağınız var.

 277. Hocam iyi günler.. 8 yıl önce hemoroid için Ankara’da bi operasyon geçirmiştim.. Herhangi bi şikayetim yoktu 1 hafta öncesine kadar. 1 hafta önce bi gecede makatımın dışında ceviz büyüklüğünde bi şişlik oluştuve aşırı derece ağrı yaptı.. Doktora gittiğimde oluşan Şişliğin hemoroid değil tromboz olduğunu söyledi ve kesik açıp boşalttı pıhtıyı.. Tekrar pıhtı oluşabileceğini söyledi. Aynı gün tekrar şişti ertesi gün gittiğimde tekrar kesik açıp boşalttı pıhtıyı tekrar şişerse tekrar gelmemi söyledi.. Aynı akşam tekrar oluştu ve hala duruyor..hocam sorum şu tromboz dediği şey anal hematom mu ve kendiliğinden bu pıhtı geçer mi neşer yapmam lazım yoksa tekrar pıhtıyo boşalttırayım mı? Yardımınızı için şimdiden teşekkürler
  Op. Dr. Atilla Kaya
  Kesin çözüm HAL ameliyatıdır.

 278. ilk belirtiler arasinda makatimda kıpırtı hissi vardı. sürekli tuvaletim varmış gibi geliyordu. bu yüZden bazı zamanlar tuvaletim olmadığı halde kendimi zorlayarak yaptım. ishal ya da kabızlık şikayetim yok hic olmadı. şimdi makatimin sol kisminda hafif bir sertlik var. bezelye ya da nohut büyüklüğünde değil. elledigimde acı da hissetmiyorum tuvalet yaparken sizi flan da yok. sizce ne olabilir? Doktora gitmeye de korkuyorum. yardımcı olursanız sevinirim. şimdiden teşekkürler hocam.
  Op. Dr. Atilla Kaya
  Anal hematom veya hemoroidiniz var.

 279. hocam ben 48 yaşındayın. bundan bir kaç yıl önce zorlama sonucunda anüsümün üst tarafında nohut büyüklüğünde yağ bezesi gibi bir kitle oluştu. zamanla büyüdü. ağrı sızı yok. ancak kalça aramda bayağı hissediliyor.
  Op. Dr. Atilla Kaya
  Hemoroid tarif ediyorsunuz.

 280. Mrhb.39 yaşındayım. 5 yıl önce hamileliğin hemoroid oluştu. Çok acılar çektim. Proctolog fitil ve krem kullandım. 2 ay önce tekrar sezeryan doğum yaptım. Ve yine hemoroid oluştu. Memelerini dışarıdaydi. Ve yine acı yaşadım. Şuan içte ağrı var.tuvalete zor çıkıyorum kabızlık yada ishal değilim. Siz ce ne yapmalıyım. Teşekkürler.
  Op. Dr. Atilla Kaya
  HAL ameliyatı ile kolayca kurtulabilirsiniz.

 281. Hocam merhaba makattimin 1 yada 2 cm yaninda fasulye tanesi gibi bir sislik var ramazandan dolayi tuvalete cok cikamiyorm agri yada kanama olmadi sadece kasinti oluyor bu da az suruyor sizce bu nedir ilac olarak ne kullanmaliyim ?
  Op. Dr. Atilla Kaya
  Anal hematom veya hemoroiddir kanser kitlesi tarifinizden değişiktir.

 282. Hocam merhaba tualetten sonra kasinti ve yanma hissi var onun harici sorun yok sicak havalarda terleme sonrasi kasinti oluyor. 4 aydir devam ediyor. Safra kesemde sorun vardi ondan once baslamisti ameliyat oldum devam ediyor. Sorunum ne olabilir acaba. Tesekkurler
  Op. Dr. Atilla Kaya
  Makat çatlağında ağrı ve kaşıntı olur.

 283. hocam merhaba yaşım 18 dört beş ay önce makatımda şişlik yada meme oluşumuda diyebilirim olduğunu fark ettim arada yanma yapıyodu tuvaletmi yaparken.beni çok rahatsız etmediği için üzernde durmadım. yakınlarda tekrar yanmalar başlayıca bi uzmana göründüm bağırsak iltihabı olabilir dedi fitl bide krem verdi makatımdaki memeler hala duruyo sayısı birden fazla sebebi ne olbailir internette çok değişik şeyler gördüm ne yapmalıyım teşkkürler kolay gelsi….
  Op.Dr.Atilla KAYA
  yazdıklarınız dış hemoroide benziyor

 284. hocam merhaba yaşım 18 dört beş ay önce makatımda bir şişlik yada meme oluşumu diyeyimfarkettim bazen yanma oluyodu pek üzerinde durmadım ama yakın zamanda uzmana gittim bağırsak enfeksiyonu falan olabilir dedi fitil bide krem verdi fakat ben tam tatmin oolmadım.memeler hala duruyo memelrin sayısı birden fazla bazen yanma yapıyo bazende makatta bişey varmış gibi hissediyorum ne yapmalıyım
  Op. Dr. Atilla Kaya
  Hemoroidiniz var şikayet artarsa ameliyat olmanız gerekir.

 285. Hocam merhaba bnde onceleri makat bolgemde nohut buyuklugunde sislik vardi agri vb. Olaylar olmadi ama bgn o bolge biraz kuculdu ve sertlesti el degincede acimaya basladi sizce bu nedir?

  Op.Dr.Atilla KAYA
  tromboze hemoroid olabilir

 286. hocam.her tuvalete ciktigimda yanma oluyor hafiften meme cikiyor itince bunlar kayboluyor sened bir kac sefer bu memeler iceri girmiyor hafiftende siyah renkte oluyor 2 gun sonra kayboluyor oneriniz nedir
  Op. Dr. Atilla Kaya
  Hemoroid ve çatlak tarif ediyorsunuz HAL ameliyatı ve botox tedavisi ile kurtulursunuz.

 287. Merhaba,bugün 3. günüm ve anüsümün kenarında ,dış tarafında 3 boğum şeklinde şişlik var biraz koyu renkte ve içinde koyu renkli noktaları görebiliyorum.Ağrı yapıyor,birazda yanma var.Yürümekte zorlanıyorum.Büyük tuvalet ihtiyacımı giderirken herhangi bir yanma veya rahatsızlık duymuyorum.Eczaneden Procto-glyvenol krem aldım ve dün geceden beri onu kullanıyorum kısa süreliğine rahatlatıyor.Sizce daflon kullanmalı mıyım ? Şuanki durumum nedir? anal hematom mu acaba ?
  Op. Dr. Atilla Kaya
  Tromboze hemoroide daha çok benziyor daflon kullanın.

 288. Hocam merhaba bnde onceleri makat bolgemde nohut buyuklugunde sislik kasinti vardi simdi bu sislik kuculdu kasinti azaldi agri yada kanama hic olmamsti bu nedir ? Duzeliyor mudur ?
  Op. Dr. Atilla Kaya
  Anal fissür var ve düzeldise nöbetçi memede kısmen düzelir.

 289. Teşekkür ederim .Peki daflon’u nasıl kullanmalıyım?
  Op. Dr. Atilla Kaya
  Daflonu on gün sabah ve akşam üç tane alın sonra sabahları iki tab e indirin.

 290. Hocam merhaba yaklaşık 5 gun once tuvalette fazla ikinmaya bağlı olarak bir acı hissettim sonrasında nohut kadar makatin tam ağzında şişlik oluştu.İlk günler çok agriyordu.Simdi biraz azaldı acisi.diskilamada kan yok..Düzensiz bir tuvalet alışkanlığım ve kabizligim var.sizce rahatsızlığım nedir..teşekkür ederim
  Op. Dr. Atilla Kaya
  Anal hematom tarif ediyorsunuz.

 291. Hocam merhaba,
  3 ay once makatimda kucuk bir deri renginde meme fark ettim hic rahatsiz etmiyordu ancak biraz agri basladi doktora gittim kamerayla muayene etti, cok ikinmaktan meme olusmus kendigilinden gecer kremler etki etmez dedi. Eve gittim hic ikinmadim ancak 3 gun sonra baska kiraz buyuklugunde mor bir meme cikti. Baska bir cerraha gorundum sadece distan bakti ve tramboze hemoroid dedi bi ton ilac yazdi. Onceki doktorumu ariyorum ancak ulasamiyorum. Bir kac sorum var cevaplarsaniz inanilmaz rahatlicam Makinayla muayenede kesin basur anlasiliyor mu? Makinayla bakan doktor basur yok dedi ancak kuculugumden beri durmaksizin cok fazla ikinan biriyim. Diger sorum ise bu ne olabilir?
  Op. Dr. Atilla Kaya
  En son gören doktorun teşhisi doğru.

 292. Hocam nasil anladik en son goren cerrahin dogru oldugunu, ilk goren endoskopi yapti son goren distan bakti sadece aralarinda 1 hafta var. Ilaclari kullanayimmi yoksa bu anal hematommudur, karacigerimi yormiyim. Endoskopide basur kesin anlasilmazmi?
  Op. Dr. Atilla Kaya
  Uzman bir kişi tromboze hemoroidi görür görmez tanır bundan dolayı bu hekimin dediğini yapın.

 293. Hocam anüsümün etrafında 2 tane şişlik oluştu morumsu renkte .ağrı yok .hafif kaşıntı var.şişliklerin biri yumuşak diğeri sert .sarkma olmuyo itince kaybolmuyo .bu nedir hocam.2 hafta önce anal ilişkim oldu prezervatifsiz bununla bi alakası olabilirmi.ilişkiden önce varmıydı bilmiyorum aynada baktığımda farkettim
  Op. Dr. Atilla Kaya
  Anal hematom olduğunu düşünüyorum.

 294. ani agrili sislik

  Hocam kendimi zorlamadigim normal bir tuvalet sonrasi biraz egilmeli kalkmali efor sarfettikten sonra aniden makatta şişlik ve ağri hissettim. 2-3 saat sonra agrilarim dayanilmaZ oldu.7 yil oncede 1 hafta boyle bisey olmustu. Aile hekimi procto glyvenol merhem verdi ve venotrex hap iciyorum. 3 gundur bir degisim yok. Makatin sagida soluda sis 3-4 cm capinda ve yumusak. Ara ara 41-42 derece sicaklikta suya oturuyorum rahatlatiyor ama bugün 3.gün sisligin üzerinde birde su toplamis gibi gördüm. Bu rahatsizliklarim nedir ne yapmaliyim.? Bu şişlik yer eder mi? Teşekkürler.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  tromboe hemoroid olabilir

 295. Merhaba hocam, bundan 3 ay önce makat bölgesinde kaşınma oldu. Baktım morlaşmıştı pruzon kullandım. Bir süre fayda etti. 3 hafta önce de bi makatın kendi memesininin bir tanesinin kist haline geldiğini gördüm. Dokununca nokta gibi bişeyler var. Büyük bir şey değil, içeri itme bir durum yok hareket etmiyor. Meme yanda değil makatın kendi memesi ve daha önce böyle bir sorun yaşamadım. Meme birden çıktı, hiç kanama olmadı. Yanma hissi veriyor sadece, Anal hemotom mudur sizce?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  çok ıkındığınız için olmuştur tromboze hemoroid veya anal hematom olabilir

 296. Merhaba hocam, bundan 3 ay önce makat bölgesinde kaşınma oldu. Baktım morlaşmıştı pruzon kullandım. Bir süre fayda etti. 3 hafta önce de bi makatın kendi memesininin bir tanesinin kist haline geldiğini gördüm. Memeye dokununca içinde nokta gibi bişeyler var. Büyük bir şey değil, içeri itme bir durum yok hareket etmiyor. Meme yanda değil makatın kendi memesi ve daha önce böyle bir sorun yaşamadım. Meme birden çıktı, hiç kanama olmadı. Yanma hissi veriyor sadece, Anal hemotom mudur sizce?
  Op. Dr. Atilla Kaya
  Anal hematom veya tromboze hemoroiddir.

 297. Hocam bi kac haftadir belki bir ayi gecmistir makatimin disinda nohut kadar siyah bir sislik var sadece affedersiniz buyuk abdestimi yaptiktan sonra dezenfekte ederken aci hissi veriyor bunun disinda baska bi rahatsizlik vermior ne olabilir acaba bu sene bi kac kere ishal olmustum sanirim onlardan sonra oldu
  Op. Dr. Atilla Kaya
  Anal hematom veya hemoroiddir.

 298. Hocam uzman doktor hemoroidin yok 2 tane pihti var kendiliginden gecer dedi krem vs vermedi. 10 gun oldu bir degisiklik yok ne zaman gecer acaba bu spor yapiyorum duzenli hep sonrasinda kabariyor. 🙁
  Op. Dr. Atilla Kaya
  Daflon tab sabah ve akşam 3 tane kullanın geçmezse müdahale etmek gerekir.

 299. Hocam bir iki gundur makat girisinin kenarinda kucuk nohut yada bezelye gibi bi sislik var,ici beyaz sanki su toplamis gibi bide icinde siyah bi cizgi gbi bisey var dokununca agri yapiyor kanama akinti falan yok ancak. Ne yapmam gerek sizce nedir?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  tromboze hemoroid olabilir boşaltmak gerkir

 300. hocam iki üç gündür, makatın girişinde hemen kenarda bezelye tanesi gibi bi şişlik var. Sanki su toplamış gibi, ama içinde siyah bi çizgi gibi bişe var. Dokunduğumda ağrı var. Bazende oturunca oluyor. Tuvalete çıktıgımda pek ağrı olmuyor ama. Kanama veya akıntı da yok. Nedir hocam ne yapmam gerekir sizce? Bi krem hap falan almak istiyorum?
  Op. Dr. Atilla Kaya
  Anal hematom veya hemoroiddir,daflon tab kullanın.

 301. Hocam anal hemotom yada hemoroid demistiniz, eczaciya da anlattim durumu fucidin pomad verdi ne diyorsunuz
  Op. Dr. Atilla Kaya
  Eczacı söylemişse onunki doğrudur 6yıl tıbbiyeyi okuyon 4yıl asistanlık yapan 27 yıldır bu hastalığı tedavi eden eczacı arkadaşımızdır furacini kullanın yetmezse teramisin fucidin thiocillin kullanın.

 302. Basur vajinal bolgede kasinti ve yanma yapar mi ?
  Op. Dr. Atilla Kaya
  Yapmaz.

 303. Makat kanserinin basurden farklari nelerdir ? Tesekkurler
  Basur toplar damarların bağ dokusunun zayıflığı nedeniyle aşağı sarkmasıdır anal kenar kanseri veya rectum kanseri buradaki dokunun değişerek kansere dönmesidir hiç bir benzerliği yoktur.

 304. hocam tuvaletimi yaparken anüste küçük bir acı oluyo birazda kanama oluyo ama tuvaletim bittikten sonra acı agrı kanama falan hiçbişi olmuyo nedeni nedir napmalıyım
  Op. Dr. Atilla Kaya
  Küçük bir çatlağınız var bepanthen plus krem kullanın.

 305. hocam bepanthel plus kullanın demişsiniz. gunde kaç kere kullanmalıyım bide anüsün dışınamı yoksa catlagın oldugu iç tarafamı sürmeliyim
  Op. Dr. Atilla Kaya
  Hafif ıkınarak sürün andazol kullanabilirsiniz.Melhemi sabah akşam kulanın.

 306. Hocam kusura bakmayin cok soru sordum son bisi daha sormak istiyorum 2gun once makatta kasinti vardi 2adet 200mg andazol ictim.kasinti azaldi. Andazolu gunde kac kere ve 200mgdan kac adet iciyim? Bide bepanyhen plus kremle merhem arasinda fark varmi? Cok tesekkur ederim
  Op. Dr. Atilla Kaya
  Andazol saptanan parazite göre kullanılan bir ilaçtır bepanthen plus krem olarak üretiliyor.

 307. Hocam az once dediginiz gibi hafif ikinarak surdum fakat tam olarak aciyi hissettigim yeremi yani iceriye surecegim tam olarak bilmiyorum nasil yapmaliyim
  Op. Dr. Atilla Kaya
  Ağrıyan kısma.

 308. Onceki yorumda andazol kullanabilirsiniz demistiniz ya yani andazol hap sadece kasinti icinmi yoksa catlagada etki ederim ediyorsa ne kadar kullanmaliyim bide kremi dunden beri kullaniyorum nw kadar kullanayim
  Op. Dr. Atilla Kaya
  Andazol makat kaşıntısına neden olan parazitler içindir buna neden olan birçok parazit vardır parazit saptanmışsa kullanırsınız ezbere kullanmanın anlamı yoktur,kremi 10 gün kullanın şikayetiniz geçmezse genel cerraha başvurun.

 309. Hovam bepanthen plus kremi 2 ghn kullanamadim 2gun bisi olmuyodu ama dun cok az bir kanama ve cok az bi aci oldu cok kucukte bi sislik cikti gecti nedir napayim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kanama olduysa anoskop muayenesi yapılması gerekir

 310. Hocam bende kabizlik ve asiri ikinmaya bagli olarak bir nohut naesi cikmisti ic kisimda yaklasik 6 ay once hala gecmedi hicte sikintim yok aci falan hic yapmadi bu sabah birazda ikindim dis kisimda bir iki tane kucuk meme cikti hem ictekini hem distakini gidericek ne onerirsiniz ?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Muhtemelen hemoroidiniz var anoskopla mmuayene olmalısınız.

 311. Hocam merhb. Son 3-4 yıldır, anüsümün dıs kısmında belli aralıklarla kabızlıkdan dolayı yada acılı gıdalar tükettikden sonra kaşıntıyla birlikte nohut büyüklüğünde şislik olusuyor. Ama bu şişlik zamanla fındık boyutuna geldi ve icinde nohut büyüklüğünde sertleşmeler var ve bazen bu sisiligi anüsün icine iterek tuvaletimi yapiyorum. kanama yok ama agrılarım artmaya başladı, önceden renksiz olan sislikde morarma oluştu. Tuvalet ihtiyacim sirasinda dokunulmayacak derecede ağrı ve batmalar oluyor ayni aciyi otururken yürürken de cekiyorum. dün ilk defa bu rahatsizligimin acisindan dolayi uykudan uyandim. Rahatsizliğim Hemoroid mi? anal hematom mu? Son olarak ne yapmaliyim? Önereceğiniz bir ilaç var mı ? Tesekkürler hocam.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Şikayetleriniz anal fissür hastalığına uyuyor,cerrahi uzmanına muayene olmalısınız.

 312. Hocam 17 yasindayim 2-3 gun oncesine kadar hic sorunum yoktu. Su anda 1cm civarinda çapi olan rengi koyu bir sislik var. Temas dişinda ağri hissetmiyorum ama cok rahatsiz ediyor. Hemoroid mi yoksa hematom mu bilemiyorum. Ilac almama gerek var mi ya da tedavisi nasil olur?
  Op. Dr. Atilla Kaya
  İkiside olabilir genel cerrahide muayene olun.

 313. Mrb kabızlık çekiyorum ve küçük bir meme oluştu tuvaletimi yaparken acıyor sonra geçiyor bir ağrısı olmuyor aynı zamanda Kum döküyorum korkuyorum ne yapabilirim ? Daha doğrusu o küçük meme nasıl yok olur rahatsız ediyor görüntüsü.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Şikayetiniz anal fissür veya küçük hemoroid olabilir,muayene edip ilaç veya küçük müdahale önerilebilir.

 314. merhaba hocam.makat bölgeme yakın yerde ufak kırmızı renkte sivilcemsi bişey çıktı.agrı sızı kaşıntı hiçbişey yok.ve makatla vajına arası ve makat çevresi kırmızı renkte hematom olabilir mi ? 17 yaşındayım
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Hematom değil, hematomda ağrı olur.Muayene olmalısınız.

 315. Mrh sayin hocam sorumu cvp larsaniz sevinirim makat kenarindan 1cm saginda cok kucuk bir sislik var ihtiyacimi gorduktunden sonra elleyin ce hafif aci veriyo ama sonrasi bir sey yok rahatim intihap olabilirmi sizce ve de hap tedavisi olurmu onerecginiz hapi hemn alacm dr gitmk istemiyorum tesekkur edrim nasil bi ilac kullanmaliyim
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  İltihap veya anal hematom olabilir.İlaç önermem doğru olmaz,sıcak su oturma banyosu yapın geçmezse muayene olmalısınız.

 316. Hocam Merhaba,

  7 gündür anüsümün kenarında su toplamış gibi küçük bir şişlik var bazen şişlik azalıyor bazen artıyor. morumsu değil ten renginden biraz açık dün 2 kez su banyosu yaptım ve şu anda içi boşalmış rahatlamış gibi ama dışarı herhangi bir akıntı olmadı. 2 kez anal fissür ameliyatı olmuştum ama bu ona benzemiyor ara ara da olsa bu tür şişlik olup daha sonra iniyor. anestol krem de ek olarak kullanıyorum sizce ne olabilir uyguladığım yöntemler doğru mudur? teşekkürler
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Cerrahi uzmanına muayene olmanda fayda var.

 317. Hocam Tavsiyeniz üzeirne genel cerraha gittim. Muayene mi oldum ben 2 kez fissür ameliyatı olmuştum önceden deyince fistül gibi duruyor dedi sonra inceledi inceledi emin olamadı:) benim dikkatimi çeken bir akıntı yok sizede belirtiğim gibi su banyosu yapıyorum ve şişlik indi gibi tuvaletemi yapınca hafif sertleşme oluyor sadece ama su banyosu ile rahatlıyorum. Bana antibakteriyel krem, antibiyotik hap ve bir ilaç daha verdi adını hatırlamıyorum kullansammı kullanmasammı karar veremedim. emin olmamasıda beni şüpheye düşürdü. şişlik büyürse tekrar geldi zaten akıntı olsa o şişlik büyümez diye düşünüyorum. Siz ne önerirsiniz
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Verdiği ilaçları kullanıp gerekirse kontrole gidebilirsin.

 318. Hocam hayırlı günler iyi çalışmalar.Bende 3-4 gün önce makat deliğinin yanında nohuttan küçük bir ten renginde bir et parçası şişme yapmış, sert kaşıntı yok çok olumsuz bir rahatsızlık ve ağrı yok sadece tuvaletimi yaparken bugün biraz zorladı o da çok aşırı değildi bir genel cerrahi uzmanına yine de gideceğim önce size danışayım dedim tanı ne olabilir önerileriniz nelerdir ilaç kullanmam gereklimidir?
  Teşekkürler,iyi çalışmalar…
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  En doğrusu bir an önce cerrahi uzmanına muayene olmanız.

 319. hocam makat bölgesinde hafif bir şişlik var tuvalet sırasında bazen elime geliyor bazen gelmiyor tuvaletden sonra makatta yanma oluyor sonra geçiyor herhangi bir kanama ağrı yok acama hemoroid mi anal hematom mu?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Hemoroid gibi ggörünüyor,anoskop la muayene olmalısınız.

 320. kendal dağdelen

  Selam hocaam bnm 20gündür anüsümün yanında fındık gbi meme şeyler vaar ve her geçen gün yayılmaya başlıyor nedir bu doktora gitmekten çok korkuyorum
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Kesin tanı için cerrahi uzmanına muayene olmalısınız.

 321. Merhabalar doktor bey, iki gün önce çok fazla gazım vardı biraz da ishalle beraber çok ıkındım. Tuvaletten çıktığımda farketmedim ancak yatınca makatımda bir dolgunluk hissettim. Şu anda deri renginde nohut büyüklüğünde bir şişlik var. Peçeteyle sildiğimde biraz kanama oldu, günlük hayatımda bir ağrı yok. Acı da olduğu söylenemez fakat şişlik biraz sert ve dokunduğumda acıyor. Basur mu yoksa hematom mu? Cevabınız için teşekkürler.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  hematoma benziyor çok rahatsız ediyorsa müdahale edilebilir

 322. Merhaba ben 23 yaşındayım hayatım boyunca hiç kabızlık yaşamadım ama basurum çıktı tuvalette çok oturuyordum doktor daflon procto-glyvenol krem ve fitil verdi 3 gündür kullanıyorum sıcak suyuda yapıyorum fakat basuru içeri itekliyorum gene cıkıyor ve beni çok rahatsız ediyor kanama yok fındık büyüklüğünde lütfen bir çözüm önerin 🙁
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Tedavine devam et,3 günde geçmesi beklenmez.

 323. Merhaba hocam benim makatimda et parçası var küçücük arada iç camasirimda pembemsi bi kanama görüyorum endişeleniyorum yardımcı olur musunuz agri kaşınti gibi şeyler yok şimdiden teşekkürler
  Op. Dr. Atilla Kaya
  kanama varsa ciddiye almalısınız ve muayene olmalısınız, muayeneye göre tedvinizi planlarız

 324. 17 yaşımdayım ve akşam sıralarında makatımda şişlik hissettim bu olay birden oldu riski nedir nelerdir ? Endişelenmeli miyim ?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Endişelenme ama anoskopla muayene olmalısın.

 325. merhaba hocam.HAYIRLI BAYRAMLAR.Ben 23 yaşında bir bayanım. bende 1,5 senedir kabızlık var. 3-4 günde 1 tuvalete çıkabiliyorum.şimdi de 25 gün önce makatımın üst kısmında mor renkli 7cm kadar uzunluğunda geniş bir damar olduğunu fark ettim. bir kaç gün sonra da makatımın iç bölgesinde nohut tanesi büyüklüğünde bir meme ucu fark ettim.Bir hafta sonra da doktora gittim. Doktor parmakla muayene etti ve hem iç hem de dış basur olduğunu ve rahatlamam için şişlerin inmesi gerektiğini söyledi.İlaç olarak; Doxium 500mg kapsül, Bekunis draje ve Proctolog rektal krem verdi.
  SORUM ŞUNLAR:
  1. Bahsettiğim MAKATIMIN ÜST KISMINDA MOR RENKLİ 7CM KADAR UZUNLUĞUNDA GENİŞ BİR DAMAR nedir ve normal mi?
  2. BASURUM TAMAMEN GEÇER Mİ?
  3. PROCTOLOG KREMDE BİR KANÜL VAR. kanülü iç basur olduğu için içeriye sokmak gerekiyormuş diye duydum .KANÜLÜN KAÇ SANTİMİNİ İÇERİYE SOKMAK LAZIM? Bİ DE KANÜL SOKMAK BASURA ZARAR VERİR Mİ?
  değerli hocam sorularım bunlar cevaplarsanız çok mutlu olurum.şimdiden çok teşekkür ederim.SAYGILARIMLA….
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Hemoroid ilaçlarla geçmez,sadece şikayetleriniz düzelir,kabız kalırsanız tekrarlar.Kremi kanülle veya parmakla içeri dışarı sürebilirsiniz.

 326. Merabalar.Ben acıyı çok severim ve geçenlerde çok zorladım .Ertesi
  Gün. Bi kaşıntı hissettim ve baktığımda makatımın hemen yanında çok ufak bi et parçası sezdim ,acı yok kanama yok renk yok ve. bunun anal hemetom olduğunu düşündüm ve kabız olmaz ,bol su içer ligli gıdalar tüketir egzersiz yaparsam düzelir diye düşündüm sizin yardımınıza muhtacım.Bunun iyileşme süreci ne olabilir doktora gitmek istemiyorum malum.Teşekkür ederim
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Şikayetin geçmezse anoskopla muayene olmanda fayda var.

 327. Merhaba hocam, 4 gün önce ıkınmalı bir dışkılama yaptım ve yaklaşık 3 saat sonra ağrı oldu anüsümde. gün sonunda şişlik nohut büyüklüğündeydi. ertesi gün ceviz büyüklüğüne yaklaştı son 2 gündür tekrar nohut büyüklüğüne düştü. 4 günde 2 kez dışkılama yaptım ıkınmasız. bugün ilk defa çok az kanama oldu (yok denecek kadar az) gecen yılda aynı sorunu yasadım ve 10 gun yataktan cıkamadım. kendiliğinden geçiyor bunu biliyorum. fakat bu küçük kanamadan dolayı bir sorun çıkarmı ? Daha önceden de yaşadığım için doktora gitme gereği duymadım.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Muhtemelen hemoroidiniz var anoskopla muayene faydalı olur.

 328. Hocam s.a 1 hafta önce kabızlıktan dolayı ıkınmaya bağlı agrı oluşmuştu. 2-3 gün tuvalete çıktıgımda agrı oluyordu.ondan sonra agrı gecti ama simdide makatın etrwfında nohut kadar sislik var. Ne agrı ne kanama nede kasınma var hicbirsey yok ve sarkma seklindede degil. Bu nedir sizce hocam ?
  Op. Dr. Atilla Kaya
  tromboze hemoroid dir

 329. merhabalaar bende basur var tek şikayetim memeler baska bir acı vs. birşey yok ve zayıflayıp kas yapmak için spora yazılıcam sakıncalı mı ?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Kabızlık zorlanma ve ıkınmalar hemoroidin ilerlemesine neden olabilir.

 330. meraba hocam.Hocam makat bölgesinde nohut büyüklüğünde bir şişlik oluştu daha önceden yoktu ani oluştu sanki kanama felanda yok ama biraz kaşıntı hafifte ağrı yapıyor sanki.Tuvaletimde hiç bir sıkıntı olmuyor hatta daha çok gitmeye başladım gibi.Korkutuyor beni ciddi bişeymidir aceba hemen tedavi gerektirimi.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Muhtemelen anal hematomdur,2-3 haftada kendiliğinden geçmezse anoskopla muayene olmalısın.

 331. doğukan özel

  selam hocam makatımda nohut buyuklugunde sert bır sey var kanama fılan olmuyor bazen sarkmalar oluyor nedır bu
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Hemoroid veya anal hematom olabilir.

 332. Hocam 16 yasinda babam basur .erkegim onceden 2 kere anal hematom oldun kendiliginden gecti birde catlak vardi bepanthenplus kullandim 3 hafta falan oda gecmistun son 1 ay diskilarkan anus sanki biraz disari cikiyo gibi (alaturka tuvalette) ayaka kalkinca geciyor bazen cok az aci agri oluyo ama kanama olmuyo aci diskilamadan en gec 2 saat sonra geciyor napmaliyim diskilarken ikinmiyorun fazla acida yemiyorun sorun nedir
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bu yaşta hemoroid pek görmeyiz ama anlattıklarınız hemoroid düşündürüyor

 333. Napmaliyim hocam. Biraz tirsiyorum ama anal hematomdan sonra hic ikinmadim yinede bu durum olustu. Hemoroidse napmaliyim g3cirme imkanim varmi. Yada hemoroid olmama ihtinali varmi
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Anoskopla muayene edip öyle yorum yapmak daha doğru olur.

 334. Hocam hemoroidin ilk belirtilerinde kanama vat ama anlattigim durumda kanama olmuyo agrida hossedilmicek sekilde oluyo ve cok kisa suruyor napabilinapabilirim en azindan yavaslatmak icin henuz 16 yasindayim
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Kabız kalma ve tuvalette çok ıkınma,anoskopla muayene olmanda fayda var.

 335. bi krem veya merhem onerir misiniz. bepanthenplus iyi gelirmi
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Önce tanının kesinleşmesi gerekir.

 336. Meraba hocam.hocam doktora gittim anal hemoroid teşhisi kondu.Doktor hap krem ve bide fitil yazdı. Hocam size sorum bu fitil kaç saatte erir çünkü ben fitilden bir saat sonra hemen tuvaletim geliyor çok zorlanıyorum.fitilin ismii kortos embil saolun teşekkürler
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Fitilin erimesi 1 saat sürmez.

 337. Hocam 3 gundur disari cikma ve agri hic olmadi ama az once (tuvaletimi gunduz yapmistim hic bisi yoktu) anusun etrafi biraz morardi ve biyeri mercimek kadar sisti bu olay oncedende olmustu 15 dk yattiktan sonra geçmişti buyuk ihtimal yine aynisi ama önemli bisimidir napabilirim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  önemli bi şey değil iç hemoroid olabilir

 338. Iyi günler hocam yaklaşık 4 gündür ishalim ve ishal esnasında anüs etrafında küçük bir şişkinlik oluştu ilk günlerde ağrısı çok fazlaydı fakat son günlere doğru hafifledi (sıcak suya oturma gibi teknikler uyguladım) buna rağmen şişlik geçmedi kanamada yok ve anüste sadece bi taraf şişmiş durumda mor bir rengi var ne olabilir yardımınız için şimdiden teşekkürler…
  Op. Dr. Atilla Kaya
  tromboze hemoroid olabilir, rahatsız ediyorsa alabiliriz

 339. Hocam dediğiniz hastalığı araştırdım büyük ihtimalle o olabilir tedavi yönteminde anladığım kadarıyla önce kan boşaltılıyor ve sonra hemoroid tedavi ediliyor yasa direk şişmiş olan kısmı kesip alıyosunuz ben bu işlemin ne kadar sürdüğünü sorcaktım ve ameliyattan ne kadar süre sonra hayatıma geri dönebilirim 17 yaşında öğrenciyim okula gidemiyorum bu sebepten ötürü
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Hemoroid pakesi küçükse çok ıkınmazsanız kendiliğinden geçebilir,geçmezse muayeneden sonra yorum yapabiliriz.

 340. Hocam dun tuvaletimi yapmak icin biraz zorladim ama yapamadim. Anusun kenarlari sertlesti biraz ve aci yapti. Bugun gunduz tuvaltim geldi ve yaptim yaparken hic zorlanmadim aci falanda olmadi fakat kenarlara bastirinca hala sert gibi geliyor. sert neye baglidir nasil gecer
  Op.Dr.Atilla KAYA
  pıhtı toplanmış olabilir

 341. Dünden önce ishale benzer ihtiyacımi giderdim ancak hala varmış gibi hissettim ertesi gun acılı bişi yedim ve normal yumuşaklıkta ihtiyacımı giderdim ancak parça parça geceye kadar 7 defa gittim. Sanki icerde bir delik daha var ve kabız olmuşumda baskı yapıyormuş gibi su yolundaki taş misali. Bende ıkındım ve deligimin dışı sanki biraz dısarı cikmaya basladı ancak 7 defa gidip iyice temizledigim icin tahrişte oldu ve yanıyor ve sanırım şişti. Hep tuvaletim var hissi var gidincede cok az yapabiliyorum. Bi anlık cesaretle parmagımla kontrol ettim ve icerde katı bişi veya sarkan bişi hissetmedim. Napcagımı bilmiyorum sıklıkla tuvalete gitme ihtiyacı hissetmekten yaparken acıması ve temizlerken acımasından yapmaya cekinir hale geldim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  çatlamış olabilir

 342. Hocam bir kaç günden beridir makat deliğin üst kısmında şişme ve kızarıklık oldu ama kanama yok doktora gitmelimiyim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  apse olabilir
  gitseniz iyi olur

 343. Merhabalar hocam,
  Yaklaşık 2-3 yıldır ayda yılda bir beliren ve 5-6 saniye süren-sürmeyen anal spazmlarım vardı. Son 1,5 aydır akıntı şikayetim var,bazen gazımı çok tutarsam istemsiz olarak kaçabiliyor. Makatımda ise çok çok küçük mor bir meme (aslinda meme demek dogru olmaz, yüzeye bütünleşik) gözlemledim. Sizce ciddi bir sorunum var mıdır? (Bu durum sosyal yasamimi cok etkiliyor)
  Tesekkurler
  Op. Dr. Atilla Kaya
  muayene etmeden yorum yapılamayacak kadar karışık bir durum

 344. hocam tuvaletimi yaparken bazen anüs biraz dısarı çıkıyor gıbı oluyor sonrak endiliğinden geçiyor ve bazen anüsün kenari sertleişiyo kendimi kasınca küçük bi sızı hissediyorum bastırıncada içinde bişi varmıs gibi sertliği hissediyoprum ne olabilir bunlar teşekkürler
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Prolapsus veya hemoroid olabilir,anoskopla muayene olmanız gerekir.

 345. Prolapsus nedir? korkutucu ve acı veren bi hastalıkmı. eger Prolapsus hastalıgım varsa napmalıyım
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Prolapsus rektum veya mukozasının mukozasının dışarı sarkması,gerekirse cerrahi ile tedavi ediliyor.

 346. Hocam size bir sorum olucak.Ben kolay kolay kabız olmayan ve 2-3 günde 1 tuvaletimi yapan biriyim.Fakat tuvaletimi yaparken sürekli ıkınıyorum.Tuvaletimi yaptıktan sonra taharetlenirken genellikle su değdiği zaman biraz yanma oluyor.Bu bende 2 yıldır filen olan bir şey.6-7 ay önce pişik olduğumu sanıp bepantane kremi sürmüştüm.Yarına kalamdan acısı büyük derecede indi ve ertesi gün yok oldu.Fakat o gün makatımın sağ tarafında hissedilmesi güç derecede küçük şişlik farketmiştim.Aradan 6-7 ay geçtikten sonra yani şuanda şişliğin 2 katına çıktığını farkettim.Dün tuvaletime çıkmıştım.Dünden beri çokçok az yürürken ağrı hissediyorum.Oturduğumda ağrı hissetmiyorum fakat 30dk boyunca aynı pozisyonda filen oturursam birden ağrı geliyor.Sürekli terleme oluşuyor.Ani hareketler yapınca birden ağrı yapıyor.Lütfen sizin yardımınıza ihtiyacım var yorumunuzu bekliyorum…
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Anoskopla muayene yapıp ona göre yorum yapılabilir.

 347. Hocam tuvaletimi yaparken bazen anus biraz 1cm kadar disari geliyor sonra kendiliginden geciyor bazen ise hafif zorlanma oluyo ve kucuk bi sislik cikiyo kendini kasinca hafif aci veriyor 2saat sonra falan sislik iniyo aci cok cok azaliyo ama zorlama olursa sislik tekrarliyo bazen ise normal hi sekilde tuvaletimi yapıyorum. Neler olabilir napmami tabsiye edersiniz
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Hemoroid veya mukozal prolapsus olabilir,anoskopla muayene ile tanı koyabiliriz.

 348. sayın hocam 28 yaşındayım 2 doğum yaptimdogumdan sora sürekli kabızlık oldum ve uzun süredir var kanama her an olmuyor çok ısınınca oluyor bende ikinirken sümük akinti. oluyor şimdi ise hayatta şişlik ve agri var ne olabilir cevap için teşekkür eder
  Op. Dr. Atilla Kaya
  Makat kanamalarının mutlaka anoskopi muayenesi ile aydınlatılması gerekir.anlattıklarınız anal fissüre benziyor.kliniğimizde muayene ücretsiz.gelirseniz muayenenizi yapar aynı anda ameliyatsız yöntemlerlede tedavinizi yapabiliriz

 349. Deligin yanında sislik var dokunumcs acıyor,af edersiniz ama parmagımı soktugumsa icerde et gibi bir sey var ne yapmalıyım 15 yasındayım kimseye soyleyemiyorum utanıyorum
  Op. Dr. Atilla Kaya
  tromboze hemoroid olabilir
  utanacak bir şey yok gelin değerlendirelim

 350. Tromboze hemoroid tedavsi nedir ?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Önce ilaçla tedavi ediyoruz,duruma göre farklı ilaçlar kullanabiliyoruz.Daha sonra başka müdahale gerekebilir.

 351. Hocam 17 yasinda erkegim. 2yil once tuvaletimi cok tutardim sonra acılı ve hafif kanamali sekilde yapardim o zaman bunun tehlikeli oldugu blmiyodum sonra bunu yapmayi biraktim gecen yil ve bu yaz anal hematom oldum kendiliginden geçti bu yil ise 3ay once falan tuvalete comeldigimde deligin etrafinda sislikler olustugunu farkettim tuvaleti yaptiktan sonra geviyordu bazen hafif sislik suruyodu 2saat sonra falan geciyodu son zamanlarda hergun tuvaletimi uapmaya çalışıyorum ama 2gundur biraz zorlaniyorum deligin etrafini sislikler nerdeyse kapliyor ama tuvaletimi yaptiktan sonra 2dk sonra hicbisi olmuyor eski haline donuyor sizce nedi nasil redavi olur aileme soylemeye utaniyorum kendim nasil hafifletebilirim en azinda yaza kadar
  Op.Dr.Atilla KAYA
  şikayetiniz hemoroide benziyor.kliniğimizde muayene ücretsiz.gelirseniz muayenenizi yapar nedene göre ameliyatsız yöntemlerle tedavinizi planlarız kimseye birşey söylemenize gerek kalmaz.:))

 352. hocam gün asırı yada 3 günde bir tuvalete cıkıyorum hayatım boyunca genelindede uzun süre kalıyorum. ıkınma ve kabızlıkda var genelinde. senede bir iki yokluyor anüs dıs cevresınde sert sislikler olusuyor nohuttanda büyükler.. hemoroid mi acaba anal hematommu cözemedim ancak daflon diye bir ilac geciriyor.. onu buldum… kanama tarzı bişi olmuyor.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Şikayetin hemoroide uyuyor,anoskopla muayene ile kesinleşir.

 353. Hocam selamlar, 2 gün önce tuvalete çıktım. Gazlı bir dışkı ile tuvaletimi yaptım ve o an bir Ağrı oluştu. Nohut büyüklüğünde bir kabarıktır oldu makat üst kısımda ilk defa böyle bir durum oldu. Basur mu değil mi anlayamadım. Internetten araştırdım. Bana göre anal hemetomla örtüşüyor. Ilk gün Ağrı fazlaydı Ağrı kesici içtim. Şuanda azalma başladı. Hekime gitmem gerekir mi? Yada benim yapmam gereken başka müdahale varmıdır?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Sıcak su oturma banyosu ile geçmezse muayene olman gerekir.

 354. Hocam doktara gitmekten utandığım için, kendim biraz baktım ve tam olarak çıkaramadım. Hocam tuvalete gittiğim makat 1cm kadar çıkıntı oluyor bu 3-4 senedir var fakat dün akşam bir anda makat sızlamaya başladı ve eczaneden bir krem aldım fakat yine acısı dinmedi geceleri sızlamasından 6-7 kere kalkıyorum hatta geceleri yatamıyorum. Ayıptır söylemesi ama elimi veya tuvalet kağıdını sürdüğüm anda çok feci bir sızlama başlıyor.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Hemoroid vey anal fissür olabilir,anoskopla muayene edip kesin tanı koyabiliyoruz.

 355. Hocam peki ek olarak sunu soliyim sisliklerin anusu kapatmabolayi diski gelmek uzereyken oluyor 2dk ayaga kalkinca geciyor ve son2gundur tuvaletin gelmiyor arada kendim gidiyorjm hafig ikinarak az yapabiliyorm kabiz olmaktan korkuyorum napmaliyim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ıkınma hemoroidal şikayetlerin artmasına neden olur.bence bir an önce tedavi olmalısınız.kliniğimizde muayene ücretsiz.gelirseniz muayeneneizi yapar ameliyatsız yöntemlerlede tedavinizi gerçekleştiririz

 356. iyi günler hocam benim sorunum tuvaletimi biraz ıkınarak yapıyorum, bu nedenle zorladığımı düşünüyorum birkaç gündür makatımda sızlama şeklinde ağrılar hissediyorum.sıcak bir yere oturunca yada ısıtınca biraz rahatlıyor,doktora gitmeye çok çekiniyorum, kanama ve şişlik yok ağrı ara sıra geçiyor ne yapmam gerekli teşekkür ederim iyi günler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  rectoderm pomat kullanabilirsiniz

 357. hocam sag lopta anuse yakin icerde 1cm büyüklüğünde bir bir siskinlik var ne olabilir yardimci olursaniz sevinirim saolun
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ağrılı ise anal hematom olabilir.kendiğinden iyileşir.fazla ıkınmaktan kaçının.ama kliniğimizde muayene ücretsiz gelirseniz değerlendirir daha iyi bilgilendirebiliriz

 358. Iyi gunler benim uzun zamandir kabizlikk problemim var ve her seferinde ikinarak tuvalete cikiyorum son zamanlarda makattan disari bi et parcasinin ciktigini gordum peceteyle silince elimle hissediyorum agri sizi yok bu ne olabilir ve cok korkuyorum
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ikinci derece iç hemoroide benziyor.daha fazla ilerlemeden tedavi olmanızı öneririm

 359. Merhaba. Anus bölgesinde kaşıntı var yıllardır. Kıl kurduna rastlamadım ancak onun verdiği gibi bir kaşıntı hissi oluyordu. 3 sene önce zorlu bir doğal doğum yaptım, bir süre basur ilacı kullandım, yurtdışındayım, basurum geçmedi, kabızlık sorunum yok ancak kaşıntı için doğal denilen venapro adlı spreyi kullanıyorum, biraz faydası oldu. Ancak sorun devam edecek gibi. Sizce bu kaşıntıyı nasıl yok edilebilir?
  Op. Dr. Atilla Kaya
  basurunuzu tedavi ettirmediğiniz sürece o kaşıntı devam edecektir.çünkü basurunuz barsağı son kısmından mukusun dışarı akmasına neden olaacaktır buda kaşıntıya neden olacaktır.basurunuzu en kısa sürede tedavi ettirmelisiniz.temin edebilirseniz pruzon pomat kullanabilirsiniz

 360. iy günler bende fazla ıkınmadan sonra ufak sıvılce kadar birşey oluştu arada kaşıntı yapıyor 3 gündür geçmedi kaşıntısı çok azaldı ne olabilir..
  Op.Dr.Atilla KAYA
  tromboze hemoroid olabilir.

 361. Hocam 20 yaşında erkeğim. bende yaklaşık iki aydır çok ciddi şekilde makatta kaşıntı oluyor.makatın çevresinde iki tane nohut şeklinde.morluklar var ve makat çevresin kızarıklık var.kan gelmedi ve kabızlık gibi bir durumda yok.sadece bazen ağrı ve çok kaşınma oluyor.aynı zamanda bel ve kuyruk sokumunda ağrı oluuor.sorun ne olabilir yardımcı olursanız sevinirim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  şikayetleriniz anal fissüre benziyor ama bel ve kuyruk sokumunda ki ağrılar farklı şeyler düşündürüyor.kliniğimizde muayene ücretsiz.gelirseniz muayenenizi yapar sorunları belirleriz.isterseniz aynı anda ameliyatsız yöntemlerle tedavinizide yapabiliriz

 362. Mrb hocam benim3 hafta once analda sidetllli agrim vardi kramp tarzinda doktor bana anal fissur dedi o agrinin baslamasiyla iki tane nohut kadar meme olustu memeler icin bisey demedi agri gecti ama memeler duruyor bazen cok hafif kasinti yapiyor memeler gecicimidir fisurde meme oluyor mu cevaplarinz icin tskr ederim
  Op. Dr. Atilla Kaya
  beslenmenize ve tuvalet alışkanlıklarınıza dikkat edin.memeler yırtık nedeniyle oluşmuştur.düzelebilir.eğer rahatsız ederse daha sonra aldırabilirsiniz.kaşıntı için pruzon kullanabilirsiniz

 363. Ya canim abim bendede anal yerimde delik yanaklarindan birinde sisme var ici sert nedir
  Op. Dr. Atilla Kaya
  şikayetiniz kıl dönmesi veya fistül olabilir.kliniğimizde muayene ücretsiz gelirseniz nedeni belirler sorununuzu çözeriz

 364. İshaldim ve aşırı karin agrim vardı diskilayinca rahatlama oluyordu bu yüzden biraz zorluyordum 2 gün önce anusumun dışında fasulye kadar ten rengi bi şişlik farkrttim kanama yok acaba hemoroid mi anal hematom mu ameliyatsiz tedavisi var midir 17 yaşındayım yasimin bi etkisi olur mu
  Op. Dr. Atilla Kaya
  fazla ıkındıysanız anal hematom olabilir.kendiğinden iyileşir

 365. Hocam merhaba 23 yasindayim ve ilk kez basima boyle bsey geldi
  Sinav donemimdi stres ve kabizlik vardi anuste ilk önce xiskilamada agri oldu sivilce sandim iki hafta oldu büyüdü sert nohuttan daha büyük çok korkuyorum hocam kanama Yom agri ise hafif ne yapmam gerekiyor bu arada kabizligim devam ediyor lütfen yardimci olun
  Op.Dr.Atilla KAYA
  şikayetlerinz anal fissür gibi duruyor.başlayalı 21 günü geçtiyse kronikleşmiştir.ilaç tedavisine cevap vermez.botoxla yada ameliyatla tedavi olmalısınız.3 hafta olmamışsa rectoderm kullanabilirsiniz.kliniğimizde muayene üretsiz gelriseniz durumunuzu değerlendiririz

 366. merhaba hocam,
  Hocam tuvalete çıkmam gerektiğinde veya ona yakın sürelerde inanılmaz bir sancı oluyor,dışkılamada ve idrar yapmada zorlanıyorum,önerinizi rica ederim
  Op. Dr. Atilla Kaya
  anlattıklarınız idrar yolları enfeksiyonun benziyor.ürolog la görüşün

 367. merhaba hocam ben iki hafta önce anüsün kenarında mercimek kadar bir şişlik fark ettim sizin burada ki yorumlarınızı okuyup anal hematom olduğunu düşündüm çok ıkınarak tuvalet yapıyordum ve çok acı duyuyordum. Hala duyuyorum ancak kabızlık şikayetim geçti bu gün anüste kan fark ettim ama şişlik gitmişti. Hemoroid için doktora gitmeli miyim ? Yoksa anal hematom kendi kendine patlar, dağılır mı ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  makat kanamalarında mutlaka anoskopi muayenesi yapılması gerekir.nedeni tespit etmek için.bu nedenle muayene olmanızı öneririm.anal hematom patlayabilir.kliniğimizde muayene ücretsiz gelirseniz değerlendirebiliriz

 368. Hocam kardeşim kıl dönmesi ameliyatı oldu kuyruk sokumundan.. Ancak ameliyat gününden 1 hafta sonra anüsünden dışarı bi kitle çıktığını farkettik bu son iki gündür biraz ağrısı var dışkısı şişlikten dolayı pek yapamadığını ifade ediyor .. Sürekli anüsün temizliğini peçete ile yaptığımız için mi şişmiş olabilir ? Hocam sizce ne olabilir ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  info @ ideaklinik.com ye fotoğraf gönderirseniz değerlendirebiliriz,yada doktoruna kontrole gitsin ve şikayetlerini söylesin

 369. Hocam merhaba. 3-4 günlük kabızlik yasadim. Kabizligin son gunu makatta deliğin hemen yanında kucuk bir sislik ve hafif bir agri basladi. iki gun gecti ve sislik mercimek boyutuna ulasiti.Agri iyice rahatsiz etmeye basladi. Bugun 3. gun. Doktora gitmeden evde iyilestirmek istiyorum.Evde nasil iyilestirebilirim ?
  Op. Dr. Atilla Kaya
  büyük olasılıkla ıkınmaya bağlı anal hematom olmuşsunuz.sıcak oturma banyosu yapabilirsinzi.kabız kalmayın ,ıkınmayın.tuvalete çok sıkışınca gidin.bol sebze -meyve ,kuru kayısı kuru incir yiyin

 370. işin uzmaları yardım

  Hocam iyi günler bu güne kadar hiç bişi yoktu sabah tuvaletimi yaptm biraz zorlandım akşam makat bölgesinde bi şişlik fark ettim oturmamda fln ağrı yapıyodu 2gün sonra heçti çok az bi şişme var geçermi anal hematommudur ?
  Op. Dr. Atilla Kaya
  evet anal hematom olabilir.fazla ıkınmayın kabız kalmayın.bol sebze – meyve tüketin

 371. Hocam ben 3 gun once deligin yaninda bi sislim fark ettim icinde sert bisey var gibi ama sadece bir yanakta oldu simdi ise sisen yanak haricinde diger yabaklar iceri kacmis gibi gecer mi hocam
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Tanı koymak için anoskopla muayene gerekir.

 372. Merhaba hocam ben 31 yasinda bir bayanim.bu zamana kadar hic kabizlik yasamadim.3 gun once kabizlik problemi yasadim ve cok az kanama oldu.biraz agrim var ve bu agri hareketlerimi kısıtlıyor ve tuvaletimi yaparken zorlanıyorum.baktıgımda makatın dışında mercimek büyüklügünde bir et gördüm.ne yapmalıyım,kendiliginden gecermi.hemoroitmi anal hematommu acaba.yanlis hatirlamiyorsam 5sene kadar oncede boyle bir et parcasi vikmisti ama kendiliginden kaybolmustu.doktora gitmeyede cekiniyorum,yardımcı olursaniz cok sevirim,şimdiden tesekkurler….
  Op.Dr.Atilla KAYA
  makat kanamalarında mutlaka anoskopi muayenesi yapılmalı doktora gitmeye çekinmek sorunun büyümesine neden olabilir.kliniğimizde muayene ücretsiz gelirseniz durumunuzu değerlendirir sorununuzu tespit ve tedavi edebiliriz

 373. Hocam merhaba. 2 gün önce makatın yanında nohut büyüklüğü kadar bir şişme oluştu. arada kaşınıyor,sızlıyor ama kanama yok önceden de oluyordu ama geçiyordu hemen bu sefer uzun sürdü anal hematom olduğuna eminim ne yapmalıyım?
  Op. Dr. Atilla Kaya
  anal hematomsa kendiğinden geçer.rahatsız ediyorsa gelirsiniz boşaltırırız

 374. merhaba,

  kabızlık sorunum vardı, bu sürede makatımda 1 adet şişlik oluştu, 5-6 ay önce de aynı şekilde 1 adet şişlik oluşmuştu ancak kendiliğinden 5 günde iyileşmişti fakat bu sefer daha ağrılı geçiyor. bağsur mu yoksa anal hematom mu bilemedim, lütfen, yardımınızı bekliyorum.

  teşekkürler.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anal hematom yada tromboze hemoroid olabilir.sıcak oturma banyosu rahatlatır.çok rahatsız ediyorsa gelin boşaltalım rahatlarsınız

 375. Merhabalar hocam ben 16 yaşındayım kendimi bildim bileli fast food tarzı beslendim. Son bir aydır tuvalette çok ıkınıyorum. Anüsün kenarında hafif şişlik ve bu dışkılama yaparken deliği küçülttüğünden zır çıkarıyorum . Doktora gittim başka birşeyden kaynaklanıyor olabilir endişesiyle ultrason çektik ama bir şey çıkmadı doktor kesinlikle kabızlıktan dedi. Artık sebze tarzı beslenicem sizce sorun neyden kaynaklanıyor. Şu ana kadar dışkımda kanama hiç olmadı. Teşekkürler
  Op. Dr. Atilla Kaya
  fastfood beslenme neden olur.bol posalı ve sebze-meyve tüketmelisin.spor yapmalısın

 376. Hocam yaşım 17,2 gün önce tuvalete gittiğimde fındık buyuklugunde bır şişme oldu tuvalete giderken ağrı oluyo kanama yada ishal yok hangi kremi yada hapı önerirsiniz şimdiden teşekkürler
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  anal hematom olmuş olabilir.fazla ıkınmaya bağlı.sıcak oturma banyosu rahatlatır.birde çok rahatsız ediyorsa açabiliriz rahatlarsın

 377. Hocam makatimda 3 tane nohut buyuklugunde sislik var ve buyuk abdeste gittigimde 4veya 5dakika kanama oluyor zorla yapiyorum baya zaman oldu yurumekte ve oturmakta zorluk cekiyorum sizce ameliyat sebebimi cevabinizi bekliyorum…..
  Op.Dr.Atilla KAYA
  makat kanamalarında kanamanın nedenini tespit etmek için mutlaka anoskopi muayenesi yapılmalıdır.muayene ile durumunuzu değerlendirir sorunlarınız tespit ederiz.hemoroid ilerleyen bir hastalıktır.mümkün olduğunca hastalık ilerleyip komplike bir hal almadan tedavisi yapılmalıdır.kliniğimiz makat hastalıklarının ameliyatsız tedavisine yönelik her tür teknolojiye sahibiz.gelirseniz durumunuzu değerlendirir,ameliyatsız yöntemlerle (laser,RBL gibi) tedavinizi yapabiliriz

 378. hocam makat bolgemde bır tanesı nohut buyuklugunde olmak uzere 2 3 tane sıslık var ama ağrı kanama herhangınırsey olmuo tucavetı mı yaptıgım zaman cıkıo bır seneden fazladır var sızce geçer mı
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Muhtemelen basur hastalığınız var,anoskopla muayene edip kesin karar verebiliriz.

 379. hocam bnde ıkıncı derecede basur yukarıda yazan amelıyasız tedavi yontemlerını devlet hastenelerı yapıyor .
  Op.Dr.Atilla KAYA
  sanmıyorum

 380. Merhabalar hocam benim yaşım 16 , makat bölgemde 5 yıldır kagverengi bi beze gibi birşey var onunla oynayabiliyorum yukarı aşağı yapabiliyorum acaba o nedir hocam 4-5 ayda 1 kez çok ıkınınca 2 damla kan geliyo bi sorun yaşatır mı bide o şey ölene kadar durcak mı öyle
  Op. Dr. Atilla Kaya
  muayene ol,böyle travmatiza etmen doğru değil.aldırmalısın

 381. iyi geceler hocam
  yaklaşık 15 gün önce kabızlık sonucu makatımın dışında 2 tane nohut büyüklüğünde şişlik oluştu.Doktora gittiğimde bana hemoroid olduğunu ilaçla tedavi yetmezse ameliyt edeceğini söyledi.. 2 haftadır kortos ve procto gyvenol krem kullanıyorum.. Şişlikler bazen nohut büyüklüğüne geliyor ve sonrasında tahriş olmuş gibi acı yapıp üzeri çatlıyor..Bir süre sonra iniyor. Sıcak suyla banyo yaptığımda yeniden şişiyor.. Şişlikler mor renkte ve oval şekilde.. Hemoroidmi yoksa anal hematom mu ? şimdiden teşekkür ederim..
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Şikayetin anal hematoma benziyor,bunun için ameliyet gereksiz,ancak anoskopla muayene edip içerde hemoroid olup olmadığına bakmakta fayda var.

 382. hocam bende 9 ay önce anal fissür olmuştu.ama bir ayda geçti şimdi ise nohut büyüklüğünde bir şişlik geliyor elime.kanama yok.sadece şiddetli ağrı var nedenisizce ne olabilir? şimdiden teşekkür ederim.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Muhtemelen anal fissürünüz kronik hale geldi,ileç tedavisi yetersiz olur,botox iğnesi veya ameliyat öneriyoruz.

 383. HOCAM YAŞIM 26 4 SENE ÖNCE İİLK DEFA DIŞKIMDA KANAMA OLMUŞTU CİPS KOLA TARZI YYİNCE KAN GELİYOR YOKSA KAN YOK SON 1 HAFTADIR 2Lİ NOHUT GBİ BİŞİ ÇIKTI KAŞINTI HEM O BÖLGEDE HEMDE BİRZDAHA GENİŞ ALANDA ARASIRA OLYOR SİZCE NEDİR
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Önce anoskopla muayene yapıp ona göre konuşmak daha doğru olur.

 384. Hocam 1 hafta önce Bi kanama oldu snnra hiç olmadı dışlımda ilk kırmızı yapışık 2 nohut büyüklüğünde bişi çıkdı şimdi 1 hafta snra mora dönüştü hala orda kaşıntı 1 kere oldu sonra yok dışkılanırlen zorlanıom acı yok ama zor çıkıyo nedir sizce
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Hemoroid olabilir,anoskopla muayene etmek lazım.

 385. Hocam 1 hafta önce fark ettiğimde meme çıkmıştı dışkılanma sırasında çıkıyor dışkılamayı da engelleyecek duruma geldi 2 taneler ve koyunrenkteler sizce nedir ağrı yapmıyor acı yapmıyor endişelenmelimiyim
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Şikayetiniz hemoroid gibi görünüyor,anoskopla muayene edip uygun tedavi planlanabilir.

 386. hocam hayırlı günler ben sigortam olmadığı için sağlık ocağına gittim.procto glyvenol bide daflon verdi kızarık olan şişlik şimdi hafif morumsu halde nohut büyüklüğünde ilaçlardan önce kırmızıydı kan toplanmış gibi sonra morardı fitil bitti tekrar almalımıyım yoksa daflona devam etmelimiyim
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Daflonu en az 1 ay kullanın sıkıntınız devam ederse anoskopla muayene gerekir.

 387. PEKİ HOCAM % KAÇ İHTİMALLE GEÇER ??
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Büyük ihtimalle geçmesi lazım,görmeden daha kesin konuşamam.

 388. Hocam bendede nohut kadar bi memecik bazen tuvaletimi yaparken canım çok yanıyor bazen iyi kanama çok az peçeteye bulasacak kadar kaşınıyor acaba hemoreid midir
  Op.Dr.Atilla KAYA
  fissür ve hemoroid olabilir.kliniğimiz makat hastalıkları tedavi merkezi ve bu hastalıkların tedavisine yönelik her tür teknolojiye sahibiz gelirseniz durumunuzu değerlendirir ameliyatsız yöntemlerle tedavinizi yapabiliriz

 389. hocam makatta nohut büyüklüğünde bir şişlik belirdi.2 gunde 1 iltihap akıp kanıyor ve şişlik iniyor.ertesi gün yine şişlik beliriyor.size göre ne yapmam lazım.bide yaklaşık 10 gün oldu.tskkr ederim.
  Op.Dr.Adil ALTINSOY
  apse ise boşaltırmanız gerekirdi.apse ne kadar geç drene olursa o kadar çok fistül riski oluşur.kliniğimizde muayene ücretsiz gelirseniz durumunuzu değerlendirir tedavinizi yapabiliriz.

 390. Hocam merhaba dort gun once klonoskopi yaptirdim. Klonoskopi den sonra tuvaletimi yaparken anal bolgemde elime nohut buyuklugunde şişlikler değme basladi.sanki anal bolgem mantar gibi disari firliyor tekrar doktora gittim.Doktora sebebini sordum ve bu sisliklerin klonoskopiden sonra meyxana geldigini soyledim oda elle kontrol etti ve hemoroit olmadığımı soyledi bir krem yazdi ve bu sisliklerin klonoskopi oncesi verdigi ilaclar nedeniyle ishalden kaynaklandigini gecici olgunu soyledi.herhangi bir agri sizi veya kanama yok.gercekten gecici bir durummu
  Op.Dr.Adil ALTINSOY
  kabız kalıp çok ıkınmazsanız geçer

 391. hocam bende kabızlıktan meydana gelen portakal buyuklugunde şişme olustu ve übç gün yataktan cıkamaz ve yuruyemez oldum iki sene olmasına ragmen şişlik nohut buyuklugune kadar küçüldü halen sarı sıvı jalınde akıntı devam edıyor.bu kadar uzun mu suruyor bu daha ne kadar surer.
  saygılar
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anal fistülde gelişmiş olabilir,kliniğimiz makat hastalıkları tanı ve tedavi merkezi gelirseniz durumunuzu değerlendirir sorunu tespit eder tedavinizi yapabiliriz

 392. Hocam Merhabalar hemoroit ,anal fussur veya anal hemotom sorunu olanlar hayati boyunca acidan uzakmi durmalilar, ve hep sebze agirlikli mi beslenmeliler
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Evet böyle bir alışkanlık geliştirmelerinde fayda var.

 393. Hocam bende diskilarken hafif ikinmayla ortaya gelen memeler var ele geliyo hissedebiliyom ayaga kalkinca bi sure bekleyince geciyo agri aci kanama vs yok ama diskilarken hafif ikininca yumusak memeler geliyo kalkinca geciyo sozce.nedir nnapmalyim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  hastalığınız daha fazla ilerlemeden tedavi olmanızı öneririm.kliniğimizde makat hastalıklarının tedavisine yönelik her tür teknolojiye sahibiz gelirseniz ameliyatsız yöntemlerle tedavinizi yapabiliriz.

 394. hocam bende de dışkılama yaparken çıkıntılar oluşuyo fazla ıkındığım zaman da kanama oluyo ccok az. kalktıktan sonra geçiyo wc de uzun zaman kalıyorum birde yasım henuz 18 ne yapmam gwrekiyor kendiiğinden geçermi uzun üredir yasıyorum bu sorunu sizce ne yapmalıyım ?**
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Hastalığın anal fissür veya hemoroid olabilir,anoskopla muayene ile kesinleştirip ona göre tedavi öneriyoruz.

 395. Hocam tedaviye korkuyorum. Sizce ne olabilir. Arada siskinlik oluyo ama agri aci pek olmuyo dediim gibi sadece diskilama esnasinda çıkıyo gibi kacinci derece hemoroiddir veya baska bisi olabilirmi
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  2.ci derece hemoroid olabilir,kesinleştirmek için anoskopla muayene gerekir.

 396. Anal hematom teşhisiyle 2gün önce kesik atılarak boşaltıldı fakat şuan şişlik var(sanırım ıkınmadan dolayı oldu)kanama devam ediyor tuvaleye gittikce acıda oluyor acaba tekrarladımı ne yapmam gerekir.cevaplarsanız sevinirim teşekkürler
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Şimdilik bir müdahale gerekmez,temiz tutun ve kabız kalmayın.

 397. Hocam ben iki gündür makat kismindan daha yukarida pembemsi hilal şeklinde sert bir şişliğe sahibim üstüne baskı yapilmadikca agri olmuyor ama oturunca yada baskı olunca cok ağrıyor sizce nedir biraz beklesem geçer mi?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Yorum yapmam zor,muayene olmanda fayda var.

 398. Hocam Merhaba
  2 ay önce klasik yöntemle hemoroid ameliyatı oldum
  Îç ve dış hemoroidlerim alındı
  Ağrım hiç yok
  Gecen gün şunu farkettim
  Makatın sağ ağzında küçük et parçası küçük meme gibi
  Bişey
  Sizce nedir
  Ne yapmalıyım
  Tekrar mı yoksa dış hemoroid?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  olabilir,muayene olun.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemediğiniz sürece tekrar oluşabilir

 399. hocam 17 yaşındayım rengi tam bilmiyorumda 4 gün önce makat bölgemin yanında bişey çıktı oturuken kalkarken ağrı yapıyor ne önerirsiniz geçermi
  Op.Dr.Adil ALTINSOY
  sıcak oturma banyosu yapabilirsin.rahatlaır.çok ağrı veriyorsa açtırabilirsin

 400. Hocam bende anal hematom oldugunu düşünüyorum tedavi olmak da istemiyorum ilerde bi sorun yaşar mıyım?
  Op. Dr. Seher Şirin
  anal hematom kendiliğinden iyileşir ama uzun sürebilir.büyük olasılıkla kabız olup tuvalette uzun kalıp fazla ıkındığın için olmuştur.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenleyin.bol sebze-meyve yiyin.kuru incir-kuru kayısı tüketin,kabız kalmayın.tuvalette çok ıkınmayın,uzun süre kalmayın.çok sıkışınca tuvalete gidin.tuvalet ihtiyacınızı ertelemeyin.çünkü rectumda bekleyen dışkının suyu emilir ve katılaşır.hareketsiz bir yaşamınız varsa spor yapın.fastfood tüketmeyin.sıcak oturma banyosuda yapabilirsiniz.sorun yaşamamak için bu saydığım önlemleri almalısınız.

 401. Hocam saygilarimla benim 3 yildir süren sikintilarim var kabizlik sonucu makatta cok agrili 5 gun gecirdim hekime gorundum catlak var dedi ilac ve pomad tedavisi ile durumum biraz duzeldi ama surekli bi hassasiyet var tam olarak iyi degilim ve baska bir hekime gozuktum hemoridal hastalik var dedi ve 2013 te kolonoskopiye girdim temiz cikti ilacla ve kremlerle duzeliyo gibi oluyo ancak bi turlu tam rahatlik olmadi.oturdugum ve kalktigim anda ve ozelikle oksururken agri var . tuvalete rahat cikiyorum kanama ve akinti yok sikayetlerim sabah kalktigimda hafif ama kahvalti sonrasi tuvalete ciktiktan sonra sikinti artiyo ve aksam saatlerinde tekrar hafifliyo uzun oturdugum zaman cok agri oluyo.2015 te tekrar doktora basvurdum iceride apse olabilceginden ve 1 ay ilac fitil ve pomad verdi rahatlamasan ilacli mr cekicegini soyledi elimden geldigi kadar yazdim sizin onerilerinizi merak ediyorum yardimci olursaniz sevinirim cok teşekkür ederim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kliniğimiz makat hastalıklarının ameliyatsız tedavisine yönelik her tür teknoljiye sahip,ayrıca sadece makat hastalıklarını tedavi ettiğimiz için yeterli birikime sahibiz.gelrseniz muayenenizi yapar sorunlarınızı belirler en uygun ameliyatsız yöntemlerle sorunlarınızı çözebiliriz

 402. hocam makadimin kenarinda nohut buyuklugunde morummsu bi sislik var.onceden tuvaletimi yaparken kanamam oluyodu su son uc gundur olmuyor.tuvalitimi yparken agriyor otururken felan agriyor.acaba anal hemotommu yoksa hemoroidmidir.
  Op. Dr. Seher Şirin
  hemoroidiniz olabilir,ama hemoroidde pek ağrı olmaz,tromboze hemoroid yada anal fissür beraberinde olabilir.kanamanız varsa mutlaka anoskopi muayenesi yaptırmalısınız,çünkü kanamanın nedeni yukarda saydığımız hastalıklar dışında kötü huylu bir nedende olabilir.bu nedenle ,muayene ve tedavinizi yaptırmanız gerekir

 403. Merhaba hocam 5 yıldır 3 kere karşılaştığım bir durum var ilk olarak çok korkmuştum makatımı çevreleyen hafif morumsu birşey çıktı sadece elime geçiyor.Tuvaletimi yapabiliyorum.dokandıkdan 5 10 dakka dışında Hiç bir şekilde Acı yok.Kanama ile hayatım boyunca hiç karşılaşmadım sadece 1 hafta o şişlik oluyor sonra kendiliğinden kayboluyor sizce hemoroid mi yoksa hematom mu ?
  Kolay gelsin
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Hemororid gibi görünüyor,anoskopla muayene ettikten sonra tedavi yöntemi önerebiliriz.

 404. Iyi günler hocam 3 hafta önce apandist ameliyati oldum makatta hic bir sorunum yoktu ameliyattan sonra ishal ve az biraz kanama oldu ve kasintida cabasi p tarihten buyana daha da cok ilerledi diskiladiktan sonra cok acayip malatta gözüküyor mor renginde kan yok alinto yok agri yok sadece tuvaletten sonra dis cikiyo bazen agrisiz geri gidiyo ama sanirim tam girmiyo rahatliyorum tabiki ama hissediyorum makatimda biraz kaldigini sizce bu hemorodmi yoksa anal hematommu op.dr bakti gecici dedi krem verdi fazla sürmekte istemuyorum etkisi uyusturmak ve rahat icine girmesi icin sizin düsünceniz nedir hocam baska bir hekimde benim soguk su yada buz koy diyor tsk ederim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anal hematomdur soğun fayası olmaz, kendiliğinden düzelir

 405. hocam 2 senedir bende 1 cm gibi meme çıkıntisi var ama ağrı sizi veya kanama gibi bi sey yok ancak ıkınma veya buyuk abdest yapınca biraz acıyor ve meme cıkintisi biraz daha çıkyo ve sürekli kabizlkta var sizce bi muayene etmm gerekir mi veya geçer mi kabızlık sorunu geçınce
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Anoskopla muayene olup kesin tanı ve gerekli tedavi olmanız lazım.

 406. slm hocam daha önce de yazdım ama cevap alamadım ben 2011 de fistül ameliyatı oldum o günden itibaren 4 sene çok rahattım hiç kabız olmadım taki 3 aydır kikçbox yapıyorum haftanın 3 günü normalde rahat terleyen biriyim ama daha çabuk forma gireyim diye yarım yağmurluğumu giyip öyle çalışıyorum resmen hortumla yıkanmış gibi terliyorum ve kendime göre yeterli su tüketytiğimi zannediyordum ve ayrıca bakliyat türü yiyeceklerden de uzak durdum az yiyordum kendi ameliyat olduğum dr gittim bana zorlamadan yırtılmış dedi bana toz yazdı krem ve fitil yazdı bunları kulla ıyorum ilk başlartdaki gibi şişlik olmuyor ağrıda yok denecek kadar az bazen dışkıda normal cıkıyor ama şunu fakr ettım dr bana dediği gibi açı ve baharat yeme demişti misafiliğe gittiğim için dikkat etmedim sabah acılı sucuk ve lokantada hardala bulanmıs patates yedim 24 saat sonra makatta yanma issettim ıkınmadan dolayı rahatsız oldum açaba tamamen 1 ay acı yemesem ve kabız olmassam gecermi uzun oldu ama teşekürler
  Op. Dr. Atilla Kaya
  şikayetleriniz başlayalı 3 haftayı geçtiyse kronikleşmiştir.bu nedenle ilaç tedavisine cevap vermez.3 haftadan az ise rectoderm kullanabilirsiniz.bunun yanısıra birtakım önlemler almalısınız.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenleyin.acı ve baharatlı yemeyin,bu tür yiyecekler fazla ıkınmaya neden olur.bol sebze-meyve yiyin.kuru incir-kuru kayısı tüketin,kabız kalmayın.tuvalette çok ıkınmayın,uzun süre kalmayın.çok sıkışınca tuvalete gidin.tuvalet ihtiyacınızı ertelemeyin.çünkü rectumda bekleyen dışkının suyu emilir ve katılaşır.hareketsiz bir yaşamınız varsa spor yapın.fastfood tüketmeyin.eğer kronikleştiyse botoxla tedavi olmanızı öneririm

 407. Hocam mrb. 25 yasindayim 1 hafta once buyuk abdestimi yaparken farkettim kabiz olmustum..tuvaletten ciktiktan sonra agri.basladi..ertesi gunu baktigimda makatta erik buyuklugunde bir cikinti vardi..dokununca aciyor ucundada siyah bir nokta var.kanamam olmuyor oturunca yuruken aciyor yada kasiniyor.doktora gitmeye cekindim acaba belirtisi nedir..nasil bir tedavi uygulanir yada onemli birsey mi?
  Op. Dr. Seher Şirin
  şiddetli ıkınmaya bağlı anal hematom olmuşsunuz.sıcak oturma banyosu rahatlatır.kendi haline iyileşir fakat uzun sürer.rahatsız ediyorsa açtırabilirsiniz ağrı hemen kalkar

 408. merhaba hocam bnde 1 hafta büyük abdestimi yaptıktan sonra bir acı başladı ve ertesi gün makatımda nohut büyüklüğünde bir şişlik fark ettim eczaneci bir arkadaşımdan tavsiyeyle bir krem kullandım 3-4 gün sonra büyük abdestim geldi sonunda kanama fark ettim bayram girince araya doktora gidemedim 7. gün ise bu şişlik indi acı kalmadı ama mercimek büyüklüğünde bir şişlik kaldı sizce doktora gitmeli miyim kanama da geçti bu arada yanıtlarsanız sevinirim.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Gerilediyse kaybolur, muayene çok gerekli değil gibi

 409. Merhaba hocam bende ortalama 2 aydır makatımda şişlik var ve morarma ama normal zamanda pek acı vermiyor muaynede olmak istemiyorum hastalıgım nedir ve nasıl bir çözüm önerirsiniz büyüklügü nohuttan az daha büyük ve yaşım 17
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Kesin teşhis için muayene olmalısın.

 410. hocam iki gündür makatimda bi ağrı hissettim baktığımda ise nohut büyüklüğünde birşey vardı. Arada bi ağrıyor bazen geçiyor ne olmuş olabilir
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Anal hematom veya hemoroid olabilir,anoskopla muayene ile kesin tanı koyabiliriz.

 411. küçük nohut büyüklüğünde birşey var ağrı arada bir oluyor iki gündür farkettim kanama yok arada düzelir gibi oluyor ne olmuş olabilir??

 412. hocam 19 yaşındayım sorunum bir sene önce başladı makatımın kenarında mercimek tanesı büyüklüğünde bir meme var.ama geçen bir sene içinde en fazla 6 kere olmuştur.ağrım kanamam kaşıntı yok.kabızlık sorunu yaşıyorum ve çok oturuyorum. acaba problem nedir?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Şikayetiniz hemoroide benziyor,kesin tanı için anoskopla muayene etmek lazım.

 413. hocam 3 gün önce yoğun bir şekilde alkol kullandım ve ardından kustum kusarkeen fazlasıylada ıkındım sabahında makatımın kenarında bezelye büyüklüğünde bir morumsu beze var acaba hematommu ?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Büyük ihtimalle anal hematomdur,kendiliğinden geçmezse muayene olmanda fayda var.

 414. İyi günler hocam 1 gün önce makatımda mercimek tanesi büyüklüğünde bir şey oluştu zorlamadığım zaman ağrı yapmıyor kanaması yok anal hematom olabileceğini düşündüm bir şey yapmam gerekir mi?
  Op.Dr.Adil ALTINSOY
  kabız kalıp çok ıkındıysanız anal hematom oluşabilir.sıcak oturma banyosu rahatlatır.kendi haline iyileşir ama uzun sürebilir.eğer fazla ağrılı ise açtırabilirsiniz

 415. Hocam 2 gundur makatimda siddetli agri var acaba nedir kabiz degilim sadece gunde fazla buyuk tuvaletime cikiyorum
  Op. Dr. Atilla Kaya
  anal fissür olabilir.yada tuvalete sık çıkmaya veya ıkınmaya bağlı anal hematom olabilir.muayene ile tespit edebiliriz

 416. hocam birkaç gündür maksatta nohut büyüklüğünde bir şişlik var biraz kaşıntı yapıyor kendiliğinden geçermi
  Op. Dr. Seher Şirin
  anal hematom yada tromboze hemoroid olabilir.rahatsızlık veriyorsa açtırabilirsiniz.kendiğinden iyileşir ama uzun sürebilir.sıcak oturma banyosu yaparsanız rahatlatır.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenleyin.

 417. Hocam merhaba ben 18 yaşındaym. Kronik kabızlık çekiyorum.ayrica makatta nohut büyüklüğünde meme farkettim. Ama arada sırada oluşuyor her zaman olmuyor. Ağrı yada kanama yok. Ne yapmalıyım ??
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  İç hemoroid olma ihtimaliniz yüksek,anoskopla muayene edip gerekirse girişimsel tedavilerden birini uyguluyoruz.

 418. Hocam merhaba ben 17 yaşındayım ve 3 gün oldu ve gün geçtikçe arttı makatımda şişkinlik var ve büyük abdestimi yapmakta zorlanıyorun ve tuvaletten sonra kanıyor ne yapmalıyım tedavisi nedir ?
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  şikayetleriniz net değil.anal fissür,anal hematom,tromboze hemoroid vb olabilir.gelirseniz durumunzu muayene ile değerlendirip tedavinizi yapabiliriz

 419. Hocam merhaba 16 yasindayim bi kac gun once batma ve agri oldu makatta once onemsemedim bikac gune kadar ara ara devam edince baktim 4 tane boyutlari farkli mor sislikler oldugunu farkettim kasildigimda batiyor ve agriyor hocam nedir lutfen yardim edin onceden tuvaletimi geciktiriyordum ve cok ikiniyordum biran once cevap verin hocam lutfen
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Şikayetin anal hematoma benziyor,hemoroidle beraber olabilir,muayene etmekte fayda var.

 420. Hocam merhaba, ıkınırken sağ tarafta bir ağrı fark ettim nohut tanesi büyüklüğünde bir mor meme şeklinde şişlik fark ettim bu ne olabilir

  Op.Dr.Adil ALTINSOY
  Anal hematom veya tromboze hemoroid olabilir

 421. Makatımda küçük bir yuvarlak şekilde şişlik var 15 yaşındayım 1 hafta önce çıktı herhangi bir sorun yok sadece biraz yanıyor oturup kalkarken biraz acıyor sadece kanama vs. bişey yok ne yapmam gerekir hocam
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Anal hematoma benziyor,tuvalette çok ıkınma ve kabız kalma,geçmezse muayene etmek lazım.

 422. Hocam anlatımın kenarında bir bilye kadar bir şişlik var ve tuvalet ihtiyacını karsilayamiyorum bi önerimiz varmiydi
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Anal hematom yada dış hemoroid olabilir.Kabız kalmayın,ıkınmayın.Muayene etmeden ilaç önermek doğru değil.Şikayetleriniz devam ederse IDEA kliniğinde SGK lılara muayene ücretsiz.
  Geçmiş olsun

 423. Hocam benim makatimda 2 gundur bi sislik var bi ara kuclmustu sonra tekrar cikti ne yapmaliyim
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Anal hematom yada dış hemoroid olabilir.Kabız kalmayın,ıkınmayın. IDEA makat hastalıklarına spesifik bir kliniktir.Muayene etmeden ilaç önermek doğru değil.Şikayetleriniz devam ederse IDEA kliniğinde SGK lılara muayene ücretsiz.
  Geçmiş olsun

 424. hocam iyi geceler. 17 yasindayim 3 gun once cikti makat bolgemde mercimek buyuklugunde bir meme. 3.gun misket buyuklugu kadar oldu kanama iltihap yok ama aci ve agrim var ve büyük abdestimi 2 gundur yapamiyorum.hocam ben cok utamgacimdir beni hicbir gücün doktora gonderemiycene eminim kendi basima neleer yapabilirim. nasil gecer yardimci olurmusunuz
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Muhtemelen anal hematom olabilir,kabız kalmayın ve tuvalette çok ıkınmayın geçmezse muayene etmek lazım.

 425. hocam merhaba. 2 gün önce 1 yıldır bulunan fissürüm için botox oldum. 2.gün tuvaletimi yaparken önceden de makatın yanında bulunan küçük meme fazlasıyla şişti. Çatlaktan dolayı tuvaletimi birazda olsun ıkınarak yapıyorum. 1 günde 3 kere tuvalete gittikten sonra bu küçük meme erik boyutlarına geldi. Ağrıya çok benzetemediğim bir hisle makat arasında duruyor 50 60 dk sonrasında yavaşça büyüklüğü küçülüyor ama tamamen geçmiyor. hocam hem makat ağrısı hem bu şişkinlik sosyal olarak beni çok etkiledi ne önerirsiniz ve bu meme nedir. Hemotom mu tromboze hemoroid mi. Aydınlatırsanız çok sevinirim artık muayene olmaktan çekinir oldum.
  Not: kanamam yok. Anestol pomad kremi üzerine değdirince acıyor.
  Op.Dr. Adil ALTINSOY
  tromboze hemoroid olabilir.ıkınmakla birlikte şişlik artar.anal fissürle botox tedavisi 12-14 günde etkisi maximum düzeye ulaşır.fakat beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz.yoksa tam düzelme olmaz,iyileşme gecikir

 426. Hocam 3 gundur makatmda dayanılmaz agri var bugun yesilimsi bi salgi geldi anüsümden yuruyemiyorum oturamiyorum hatta yuruyemiyorum yatarken bile asiri agri var acil yardim…kolay gelsin

  Op.Dr. Adil ALTINSOY
  apse olabilir.hemen cerraha muayene olmalısın.geciktirme.apse ise fistül oluşabilir

 427. Hocam 15 yaşındayım makat bölgesinde geceleri kaşınma var ve nohuttan daha küçük bir meme geceleri yatamıyorum acil yardım
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Makat kaşınmasına sebep olan çok sayıda hastalık var,teşhis için muayene olmanızda fayda var.

 428. Hocam ben 28 yaşındayım Makat denilen bölgede nohut tanesi kader şişlik var ağrı yapıyor işin kotüsü ben şuan cezayirde calışıyorum arapcamda yok hastahaneyede gidemiyor ne yapmam lazım lütfen yardımcı olun
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Kanama ve başka şikayetiniz yoksa kabızlık ve ıkınma sonrası anal hematom veya tromboze hemoroid olabilir.Kabız kalmayın,bol sebze,salata,meyve yiyin.Bol su için.Tuvaletiniz gelince bekletmeyin,tuvalette ıkınmayın ve tuvalette fazla kalmayın.Geçmezse muayene olmalısınız.
  Geçmiş olsun

 429. Hocam 3-4 gündür makatımda bir şişlik var 17 yaşındayım.İlk öce önemsemedim ama baktığımda mor renkli bir şişlik vardı.Bugünde kanadı ne yapmam gerekiyor hocam bir yardım lütfen.Şişlik çıkmadan önce çok fazla kabız oldum.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Tarif ettiğiniz şikayet anal hematom gibi görünüyor,10-15 günde geçmezse muayene etmek lazım.

 430. Hocam,ben 16 yaşındayım.10-12 gün önce makatımda bir şişlik oldu, nohut tanesi büyüklüğünde ağrım ve kanamam yok.Bu problemim bağırsaklarımda gaz birikmesiyle ortaya çıktı.Bu konuda endişeliyim.Ne yapmam gerekiyor
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Endişelenmek yerine muayene olup gerekli tedaviyi olmak daha akıllıca.

 431. Hocam makamının 2-3 cm içinde bilye kadar bi sertlik var çok ağrı yapıyo yürürken bile acıtıyo fakat dışında bi sorun kanama yok yanı dokununca çok ağrı yapıyı oturmakta çok zorlanıyorum tedavisi nedir çok sağolun
  Op.Dr Atilla KAYA
  anal hematom yada tromboze hemoroid olabilir,fakat başka bir nedenide olabilir.muayene ile değerlendirmek gerekir.eğer nedeni anal hematom yada tromboze hemoroidse açılınca ağrı hemen geçer.gelin değerlendirelim ve tedavinizi yapalım

 432. Hocam,ben 16 yaşındayım.20-25 gün önce makatımda bir şişlik oldu, bilye tanesi büyüklüğünde ağrım yok fakat 1-2 gün önce biraz kanamam oldu.Bu problemim bağırsaklarımda gaz birikmesiyle ortaya çıktı Acaba ne olabilir?Ne yapmam gerekiyor.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Hemoroid veya anal hematom olabilir,muayene emek lazım.

 433. Hocam makatima.yakin sag kalcamin assagisina dogru ufak bi sislik.meydana geldi 1 hafta sonra ceviz kadar buyume yapti agrisi fazla.olmaya basladi sebebi nedir hocam
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Anal abse olabilir,muayene etmek lazım.

 434. Hocam 4 gundur makatimda agri var gun giddikce daha da artiyor makatin sag tarafinda mercimek gibi 2 tane sislik cikti mor kirmizi renkli ustune elleyince agricsiddetleniyor ve uzerinde ufak acik bi yara var yuzeysel gibi gorunuyor acaba nedir
  Op. Dr. Seher Şirin
  anal hematom,tromboze hemoroid ve anal fissürünüz olabilir.muayene ilde değerlendirip tedavinizi yapabiliriz

 435. Hocam 1 yıldır falan ufak bi şişlik vardi agri falan yoktu ama 2 gündür biraz daha büyüdü ve agrimaya başladı tedavi şart mı
  Op Dr Atilla Kaya
  En azından ağrıyı azaltacak bir şeyler yapılabilir

 436. Hocam ben 32 haftalik hamileyim .son 10 gündür makat ağzında elime bi beze geliyor.hiç ağrı yapıyordu. Bende ikinci felan olmadı .ama şimdi biraz agrim var acaba bu durum hamilelikte alakali olabilir mi.teşekkür ederim .
  Dr.Nizam KURTDERE
  Hemoroid varsa hamilelikte daha belirgin hale gelir,kesin tanı için muayene etmekte fayda var.

 437. Hocam iyi gunler. Ben 32 yasinda 18 haftalik hamileyim.Gebeligimin 2. Ve 3. Aylarinda yasadigim siddetli kabizlik nedeniyle makatimin orda oldukca agri sanci yapan ve kasintili mor renkte ve findik buyuklugunde kitle olustugunu farkettim.yaklasik 8 ay once kullandigim ilaclardan dolayi da ayni sekilde rahatsizlanip doktora gitmistim.cekilen kolonoskopi sonucunda sisliklerin hemoroid olmadigi anal hematom oldugu saptandi.Benim sorum hemoroid bi anda olusabilir mi? Su anda hamileligim nedeniyle herhangi bir ilacta kullanamiyorum.agri aciyi hafifletmek icin neler yapabilirim? Cevabiniz icin tesekkurler.
  Op.Dr.Atilla Kaya
  hemoroid yıllar içinde oluşabilir

 438. Hocam makat kenarında bir nohut tanesi kadar şişlik çıktı acıyor ne yapmalıyım suluk koysam bi zararı olurmu şimdiden teşekkürler hocam
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Anal hematom olabilir,kendiliğinden geçmezse muayene olmalısın.

 439. Hocam benim yıllardır çarlağım vardı . Gebelik sırasında iç dış hemoroid çıktı cerrahiye göründüğümde ilaçlar verdi yaptıgım tüm tavsiyeleri denedim bi sekilde gecti şimdi ise avuç büyüklügünde çok sert bezeler var çok ciddi ağrılar yapıyor bir haftadır dikkoron la ayaktayım süt cerdiğim için ilaç kullanırken tedirginim zongkluyor bıçaklar saplanıyor ne yapmalıuım amelyat demedi doktor sıcak suya otursam o anda bi nefes aldırıyor sınrasında dayanılmaz acılar başlıuor çok zor durumdayım
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  IDEA Bakırköy Şb./Proktoloji Uzmanı
  Bu kadar ağrı tariflediğinize göre tromboze hemoroid (pıhtılaşmış yada boğulmuş basur),anal hematom yada makat apsesi olabilir.İlk fırsatta muayene olmalısınız.IDEA Cerrahi merkezinde SGK lılara muayene ücretsizdir.
  Geçmiş olsun

 440. İyi günler hocam. 18 yaşındayım ve son 4-5 gündür makat bölgemde hafif bir acı hissediyorum. hafif bir kabızlığım var ve bu acı yalnızca tuvalette ve sonrasındaki 5 dakikada falan oluyor sonra geçiyor. ve ufak bir et parçası büyümüş ama mor veya meme görünümünde değil. dokununca acımıyor yalnızca ara ara kaşıntı oluyor. acaba zorlamaktan olan bir şey ve geçer mi yoksa biraz gözlemleyip doktora mı gitmeliyim şimdiden teşekkürler
  Op Dr Seher Şirin
  akut anal fissür olmuşsunuz.beslenem ve tuvalet alışkalıklarınızı düzenleyin.sıcak oturma banyosu yapın rahatlatır.

 441. Hocam benim makatimin kenarinda sislik gibi bir sey var hic agri yok kanama yok sadece sislik nedir acaba
  Op.dr.Adil Altınsoy Proktoloji Uzmanı
  Dış heoroid memesi olabilir .Bu iç hemoroidlerin haberciside olabildiğinden anaskopik muayene iyi olur

 442. Hocam makatımın hemen yanında bişi olmuş galiba suyla yıkıyınca acıyor peçete ile silincede kan geliyor bu ne olabilir kan dona geçmiyor ama peçetede gözüküyor ne olmuş olabilir bide suyla yıkıyınca acıtıyor
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Çatlak veya fistül olabilir,muayene etmeden kesin tanı koyamayız.

 443. Hocam benim makatimin hemen yaninda penise dogru olan bolgede . Makatin yaninda ama ön tarafa dogru bi nohut tanesi kadar şişlik var. Aksam sislik yumusakti sabah sertlesmis biraz. Bunun sebebi ne olabilir. Kendiliğinden gecermi. Daflon iyi gelir mi
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Fistül veya abse başlangıcı yada beze olabilir,muayene edip tanı koymak lazım.

 444. Hocam iyi calismalar 4 gunden beri makattimda mercimek tanesi kadar bi şişlik olmuş sürekli bi aci var makkatimda birsey varmis gibi dolaşiýorum insaatta calisiyorum hastaneyede gidemiyorum. Acaba bi çözümu varmi? Simdiden tsk ederim.
  Op.Dr.Adil Altınsoy
  Hemoroid memenizin içinde kan pıhtısı olmuş(tromboze hemoroid).Muayene olmalısınız.Makat içinde de hemoroidleriniz vardır.Geçikmeden erken dönemde lazer v
  eya baglama ile ameliyatsız iş gücü kaybı olmadan ,agrısız, kurtulabilirsiniz.Hemoroid kremleri fitilleri sizi gecici rahatlatır ama tedavi etmez.Hastalık sinsice ilerler ameliyat olursunuz

 445. Hematom kaç günde geçer
  Op.Dr.Seher Şirin
  Bakırköy IDEA Proktoloji Uzmanı
  4-5 günde ağrı azalmaya başlar. 10 güne kadar hematom geriler.
  Geçmiş olsun

 446. Hocam makat kenarinda once agriyla baslayan kucuk bir sislik oldu daha sonra patladi bir senedir sadece peceteye surulen bi kanama var intehap hic gormedim simdi cok kucuk ama bir turlu kapanmayan mercimek kadar bir sislik var ne olabilir
  Op.Dr.Seher Şirin
  Bakırköy IDEA Genel Cerrahi Uzmanı
  Muhtemelen anal apse sonrasında anal fistül oldunuz. Muayeneyle teşhis kesinleşirse ameliyat olmanız gerekir.Ameliyatı geciktirirseniz hastalık ileri aşamaya gider bu da ameliyatı daha zor ve riskli hale getirir.IDEA da SGK lılara muayene ücretsiz,gelirseniz değerlendirip uygun tedaviyi öneririz.
  Geçmiş olsun

 447. Merhaba hocam yaşım 24 bugüne kadar hiçbirşekilde makatımda bir sorun olmadı yaklaşık 15 gün önce 4-5 günlük bir kabızlık dönemim oldu daha sonra düzeldim fakat dün makatımın sağ tarafında nohut büyüklüğünde bir şişkinlik hissettim tuvaletimi yaparken beni rahatsız etmiyor,herhangi bir kanamamda yok,dokununca ağrıyor,rengi mora yakın otururken ve yürükende rahatsız ediyor psikokojik mi bilmiyorum,çok nadirende olsa ufak bir kaşıntı yapıyor ama kaşımıyorum.Bugün 2 gün ve Dışkılama yaptıktan sonra tekrar baktım,o şişkinliğe bitişik onun kadar olmayan bir şişkinlik daha farkettim yumuşak ve dokununca acıtmıyor.Dışkılamadan sonrada sönüyor nohut büyüklüğünde ki şişkinlikten daha küçük yani o şişkinliğe bağlı bir şişkinlik mi oluşuyor bunu bilmiyorum çünkü kendi geri hemen düzeliyor.Daha önce hayatımda hiç böyle bir sorunla karşılaşmamıştım.Anal hematom şişkinliği birden fazla oluyormu yoksa biri anal hematom diğeri hemoroid belirtisimi merak ediyorum Bana cevap verirseniz çok sevinirim,şimdiden teşekkürler hocam
  Op.Dr.Adil Altınsoy(Proctoloji Uzmanı)
  Anlattığınız anal hematom ile uyumlu

 448. Hocam kolay gelsin.
  Tuvalette uzun süre kalıyorum,fazla ıkınmaya bağlı olarak tuvalet sonrasında bir şişlik hissettim.Şuan ilk halinden daha büyük ve zeytinden biraz daha büyük bir boyutta.Vişne çürüğü renginde ve dokununca oynatılabiliyor.
  Bunun ne olduğunu bilmiyorum,büyüdüktem sonra acısıda aynı oranda arttı.Yakında sınava giricem,geçmezse diye korkuyorum.Şişlik önemli değil ama ağrısının ne zaman geçiceğini söyleyebilirmisiniz.Bide biraz araştırdım acaba sülük falan kullanabilirmiyim bunun için.
  Op.Dr.Seher Şirin
  Bakırköy IDEA Genel Cerrahi Uzmanı
  Ikınma sonucunda oluşan anal hematom gibi görünüyor. İlk 5 günde 0,5 mm.lik bir kesi ile pıhtı boşaltılarak ağrı azaltılabilir. 1 haftadan sonra kendiliğinden ağrı ve şişlik giderek azalacaktır.Bu dönemde tedavi gerektirmez.Kabız kalıp ıkınmayın yeter. ideaklinik.com de ve sehersirin.com da kabızlık ,makat hastalıklarında beslenme ile ilgili geniş bilgi bulabilirsiniz.Geçmezse muayene olmalısınız
  Geçmiş olsun

 449. Hocam benimde makatimda et beni gibi bişey vardı (erkeğim) elimle kopardım ve aynı zamanda böyle morluk gibi birşey vardı ne olur yardım edin
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy IDEA Genel Cerrahi Uzmanı
  Basit bir papillom dediğimiz et beni olabileceği gibi kondilomda olabilir. Morluk travmaya yada benin cinsine göre bazılarında olabilir.Kendinizin koparması bazı yan etkiler oluşturabilir(enfeksiyon,kanama vs).Tekrarlarsa doktor kontrol ettikten sonra uygun yöntemlerle alınmalı.
  Geçmiş olsun

 450. Hocam, bir kaç gün önce fark ettim. Makatımın yanında bir şişlik var. Acımıyor. Kan da gelmedi. Kaşıntı olduğunu da hatırlamıyorum. Acıyı severim ama ıkınmam ve kabızlık problemim de pek olmadı. Bir doktora görünmem gerekir mi? Kendiliğinden geçer mi?
  Op.Dr.Seher Şirin
  makat hastalıkları birbirine karışabilir,tedavisi zor olanlar ve geciktirilince uzun sürenler var.bu nedenle muayene olmalısın

 451. Hocam merhaba tuvalette uzun süre kalıyorum bugün duş sırasında fark ettim nohuttan biraz daha büyük makat kenarinda morumsu bir şişlik var ağrim sizim yok kendiliğinden geçer mi?
  Op. Dr. Seher Şirin
  anal hematom veya tromboze hemoroid olsa ağrınız olurdu.dış hemoroidiniz olabilir.kendiliğinden geçmez

 452. Merhaba hocam 2 gün önce cok fazla acı biber yemiştim bundan dolayıda dün 2 kez tuvalete cıktım ilk cıktıgımda birşey yoktu birazda fazla ıkınmıştım ama ikinci seferde cıktıgımda fark ettim ki makatın yanında beze gibi bişi oluşmuş.Fazla acısı yok yeni oldugu icin ama endişeleniyorum daha büyük birşeymi diye
  Op.Dr.Adil Altınsoy(Proctoloji Uzmmanı
  Acı biber olan durumu açıga çıkarmış.Sizde zaten içeride hemoroidiniz varmış biber tetiklemiş.Anaskop ile muayene olup yolun başında ameliyatsız yötemlerden faydalanmalısınız

 453. Hocam ama kanama veya dışkilama yaparken agrı filan tarzında bir şey yok sadece mercemek büyüklügünde bir pıhtı toplanması mevcut.
  Op.Dr.Adil Altınsoy(Proctoloji Uzmmanı
  Hemoroid de şikayetin cok olması genellikle ameliyata yakın oldugunun göstergesidir.AMELİYATSIZ İŞLEMLERİ 1. 2. 3. evrede yaparız.Bu evrelerde agrı çok yoktur.İşlem gerekliliği anaskop ile barsak içine bakılınca anlaşılır.Mecimek büyüklügündeki şişlik iç hemoroidin göstergesi olabilir ille işlem gerekecek diye bir durum yoktur

 454. Hocam merhaba benim kabızlık sorunum vardı bugün farkettim makatımda bi şişlik var hareket ederken rahatsız ediyor kanama yok arada ama acı veriyor hemoroid midir hematom mudur lütfen yardım edin
  Op. Dr. Seher Şirin
  anal hematom oluşmuştur.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemezseniz makat hastalıklarına davetiye çıkarırsınız

 455. 3.gün önce tuvallette ıkınmam gerekti 10-15 dk tuvallete kaldım o gün birşey hissetmedim ertesi gün nohut büyüklüğünde şişlik ağrı sızı vardı 3 günden sonra ağrı azaldı dokununca acıyor otururken acısıda kayboldu çevremdekiler hemoroid deyip korkuttular açıkcası doktora girmelimiyim sizce ?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Anal hematom gibi görünüyor,kesin tanı için muayene olmakta fayda var.

 456. Hocam benimde makatın yanında hafif şikinlik var kanama ağrı yok sadece oturunca hafif acı var sizce ne yapmaliyım
  Op. Dr. Seher Şirin
  anal hematom yada tromboze hemoroid olabilir.açtırırsanız ağrı hemen geçer.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenleyin

 457. Merhabalar, sürekli kanama sonucu iki kez kolonoskopi oldum, bağırsakta yara varmış, ülseratif kolit dendi. 2. Kolonoskopiye yakın Zamanlarda tuvalete çıktığımda makattan dışarı bir baloncuk çıkıyordu, sonra kolonoskopi filan oldum. Bir dönem çıkmadı. Bir ay kadar sonra şimdi tekrar bir baloncuk çıkıyor ve bu sefer daha belirgin ve çabuk çıkıyor. Biraz da acıyor. Hemoroid ya da hematom olsa kolonoskopi yapılırken görünmez miydi bu? Karnımdan da sürekli ses geliyor, resmen konuşuyoruz karşılıklı:) sanırım geçmeyen bir gaz sorunu yaptı bu bağırsaklardaki sorun, baloncukla ilgisi olabilir mi?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Karın şikayetleriniz ülseratif kolit hastalığına bağlı,dışarı çıkan baloncuk hemoroid gibi görünüyor,anoskopla muayene ile kesin tanı konur.

 458. Makatta küçük ağrısız acısız kanamasız bi şişlik oluşuyor ve hemen geçiyor sonrasında bi daha şişiyor bi daha geçiyor. Kabızlıkla ilgili bi sıkıntım yok hergün tuvalete çıkabiliyorum ve sonrasındada bi şişlik olmuyor. Sürekli takip ediyorum genellikle oturduğumda şişiyor fark ettiğimde uzanıyorum ve anında geçiyor Bu nedir basur mu oldum ? Bi de Basur hemen bu kadar kolay bi şekilde oluşabiliyor mu ? Ve çok zayıfım bununla bi ilgisi olabilir mi ? Teşekkürler
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Şikayetin hemoroid olabilir,anoskopla muayene olmakta fayda var.

 459. Makas da mercimek gibi birşey var basen Yok oluyor bazde çıkıyor çok agriyoryor
  Op. Dr. Atilla Kaya
  tuvalette fazla kalıp ıkındığınız zaman hemoroidde ağrı olabilir.tedavi olmalısınız,beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz

 460. Hocam Merhaba 2haftadir ara ara şiddetli ağrıyan 1 adet nohut büyüklüğünde meme oluştu ne tapmaliyim
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Muayene ile kesin tanı konup uygun tedavi önerilebilir.

 461. Hocam makatın yanında nohut büyüklüğünde bi şişlik var. Hafif ağrı ve kaşıntı var. 3-4 gün oldu. Basurdan korkuyorum sizce durum nedir
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Anal hematom da olabilir,muayene etmekte fayda var.

 462. 40 gün önce sezeryanla dogum yaptim.15 gün önce 1 hafta süren bir kabizlik yasadim.2010 yilinda anal fisür ameliyati olmustum.basur problemim de var .fakat bu kabizliktan sonra makatimdaki et parcasinin yaninda findik büyüklügünde yumusak bir sislik olustu bugun ikinci günü.daha önce hic olmamisti.bu nedir nasil gecer .emziriyorum ilac kullanabilir miyim?
  Op.Dr.Adil Altınsoy( Proktoloji Uzmanı)
  Anal hematom olmuştur 15 gün 1 ay gibi iyileşir.Oturma banyosu kabızlıga dikkat.Agrı kesici krem kullanabilirsin

 463. Hocam akşam itibariyle makatta bir agri hissettim ve baktigimda mor bir sislik farkettim normal zamanda agri yok ama otururken ve yururken agriyor ne olabilir
  Op.Dr.Adil Altınsoy(Proctoloi Uzmanı)
  Tromboze hemoroid olmuşşun büyükse agrılı ise boşaltılabilir

 464. Hocam merhaba benimde son iki üç gündür büyük abdeste çıktığım zaman çok hafif bir ağrı hissettim daha sonra kontrol ettim ve neredeyse bi nohut büyüklüğünde sert bi cisimle karşılaştım baya bi sıktım sivilce tarzı bir şey dir diye ağırısı arttı ama herhangi bir akıntı olmadı şu ana kadar da hiç böyle bir şeyle karşılaşmadım ıkınma sorunuda olmadı bende gayet rahat tuvalete çıkabiliyordum beni bilgilendirirseniz sevinirim
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Şikayetiniz anal hematom a uyuyor,kesin tanı için muayene etmekte fayda var.

 465. Hocam 14 Yaşındayım makat da şişlik var ağrı da var ama kanama henüz yok ne yapmalıyım hocam ne hastasıyım
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy IDEA proctoloji Uzmanı
  bu yaşta sıklıkla anal fissür görülür.

 466. Hocam 1 gundrlu makatta sislik ve agri var oturup kalkmada zorlanyrm Sebebi ne olablr??
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Abse veya tromboze hemoroid olabilir,kesin tanı için muayene gerekir.

 467. Hocam 20 yaşındayim makatımda ağrı var ama şişlik yok bazen gün boyu bazen hafif bazende yok oluyor ağrılar bazende yanma oluyor nedeni nedir hocam ilk 2 gün dışkı yaparken acı yanma oluyodu şimdik onlar yok ne olmus olabilir
  Op. Dr. Atilla Kaya
  IDEA kadıköy Şubesi proctoloji uzmanı
  şikayetiniz anal fissüre benziyor.gelirseniz muayene ile değerlendirip botoxla tedavi edebiliriz

 468. Hocam öncelikle iyi günler yaşım 14 , 3 gün önce tuvaletten sonra makat ağzının yanında siyah uçlu bir şişlik vardı. Bekledim belki kendi geçer diye yolda falan giderken ikidebir popomu içime çekiyordum (çekince Ağrı’da yapıyor) ve 3. Günün gecesinde şişlikten hafif hafif kan geliyordu. Sabah uyandığımda iç çamaşırın hepsi kan olmuştu . Ve şişlikte hafif düşmüştü bu arada bir tane idi 2. Günde falan iki şişlik oldu ama siyah uçlu kan gelip düştükten sonra diğer şişlikte indi kanamayı peçete ile engelliyorum enfeksiyon olurmu yada aileme söyleyip doktoramı gitsem ‼️LÜTFEN CEVAP YAZIN HOCAM :(‼️
  Op. Dr. Seher Şirin
  IDEA İzmir Şubesi Proctoloji Uzmanı
  sorunu ailenle paylaşıp,muayene olmalısın

 469. Hocam diskilama surecu zamaninda şişkinlik cikio sona bitince inio doktor pomad kullandirdu onu suriom tualetren once ve sona kabiz ilacida iciom sislikler hala var azalmadi nedir napmam gerek siskinlik herhangi bir haatalik olustururmu
  Op. Dr. Atilla Kaya
  IDEA Kadıköy Şubesi Proctoloji Uzmanı
  hemoroidin ilaçla tedavisi olmaz.sadece şikayetleri azaltır.gelirseniz muayene ile değerlendirip en uygun yöntemle laser,RBL,THD tedavinizi yapabiliriz

 470. Hocam merhabalar makat kenarlarında siyah renkte bir şişlik oluştu aniden herhangi ağrı sızı yapmıyor ama biraz kaşıntım oluyor yaklaşık 3 haftadır var son Zaman’larda kabızlık çekmedim yemem de ayet düzenlidir . Dışkılama da acı sızı da çekmiyorum sizce durum nedir ?
  Op. Dr. Seher Şirin
  IDEA İzmir Şubesi Proctoloji Uzmanı
  kondilom olabilir.bulaşıcıdır ve hızlı ilerler,ertelemeden tedavi olmanızı öneririm

 471. Hocam merhabala iyi aksamlar tualete cikarken makat kenarinda bi siskinlik oluo agri sizi yok sari bi akinti gelio bide kabizlik var ilax kullandim birakinca tekrar baslio az da karnimda bi dolgunlik doluluk hissi var tualetteb çıkınca kendiloginden inior mor renkte bi şişlik makati çevresinde sorunim ne olabilir cevap verirseniz ona gore bi yontem izlicem iyi gunler hocam
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Şikayetiniz hemoroid hastalığına uyuyor,anoskopla muayene ile kesin tanı konur.

 472. Hocam iyi günler sabah kalktığımda anüs bölgesinde ağrı oldu 2 dk sonra geçti normalde gün boyu ağrı sızı ve kanama yok sadece küçük şişlik var ne olabilir?
  Op.Dr.Adil ALTINSOY(Proctoloji Uzmanı)
  Şikayetin Tromboze hemoroide benziyor Anaskop ile muayene olmalısın

 473. Hocam merhaba yaklasik 3 gun once makat sol bolgesinde ufak bi meme olustu agrisi kanamasi yok dokundugum zaman batma hissi yapio tuvalete cikmamdada bi agri soz konusu degil hergun duzenli tuvaletede cikiorum(kahvaltidan sonra) etrafi mor ucu kirmizi renkte svilce gibi goruntusu var acaba kil donmesi olabilir mi ?
  Op. Dr. Seher Şirin
  IDEA İzmir Şubesi Proctoloji Uzmanı
  anal apse olabilir.gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavinizi yapabiliriz

 474. Hocam merhaba oturdugumda kalcamı sıktıgımda bı agrı var ve anüsün yanagında mor ucu sıyah etrafı kırmızı sonra ten rengıne donen nohuttan bıraz iri bi şişkinlik var dokundugumda ya da oturdugumda agrısı var normalde bısey hissetmıyorum anal hematom mu acaba
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Şikayetin anal hematoma benziyor,yinede muayene olmanda fayda var.

 475. Hocam öksürdüğümde hapsurduğumda oturduğunda çok şiddetli bir ağrı var 4 gündür devam ediyor ve ayrıca makatta nuhut büyüklüğünde şişlik var ne olabilir şimdiden tesekürler
  Op Dr Seher Şirin
  IDEA Bakırköy Şubesi Proctoloji Uzmanı
  kabızlık yaşadıysanız anal hematom olabilir.gelirseniz muayene ile sorunu tespit edip tedavinizi yapabiliriz

 476. Iyi gunler hocam misket buyuklugunde elimle hisedebilir bi durum soguk yere oturdugumda flan siklasiyor agrsisi ve surekli ayagimda geziyor nedir bu durum hocam. Tesekur ederim.
  Op.Dr.Seher Şirin
  IDEA İzmir Şubesi Proctoloji Uzmanı
  muayene ile değerlendirmek gerekir

 477. Hocam yaklasik 3 hafta hafif kabızlık vardı doğal olarak ikindim ve dün fark ettim makat kenarı nohut kadar bir şişlik oldu kanama yok kaşıntı yok otururken biraz ağrıyor.Hafif sıktım birşey çıkmadı ileri geri oynuyor sıkınca nedir hocam bu?
  Op. Dr. Seher Şirin
  anal hematom olabilir.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınıza dikkat etmelisiniz.

 478. Hocam 17 yaşındayım bi akşam tuvalete gittim ve tuvaletimi yaparken zorlandım (ıkındım) ve az da olsa kan geldi. Korktum yani, sonradan baktığımda ise nohut taneciği kadar şişkinlikler gördüm, ağrı sızı yok ne yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim
  Op.Dr.Adil Altınsoy(proctoloji Uzmanı)Ankara
  Anal hematom olmuşsun .Ikınma bekle büyük ihtimal geçer

 479. Benmde makatımın kenarında ağrı yapan nohut büyüklüğünde bir şişlik var birden oluştu pomat ve daflon 500 kullanıyorum bi Kaç gündür ama aynı duruyor
  küçülme yok ne yapabilirim tşkler
  Op.Dr.Adil Altınsoy(proctoloji Uzmanı)Ankara
  Şikayetlerin azlıyorsa bekle şişlik büyür agrısı artarsa hematom başaltılabilir

 480. Mrb hocam diskilama sırasında biraz ıkinma sonucu fasulyeye benzeyen kırmızı renkte bir şey çıktı yanma ve acı oluyor ne olabilir kendiliğinden geçer mi
  Op.Dr.Adil Altınsoy(proctoloji Uzmanı)Ankara
  Tromboze hemoroid olmuşsun.İlk 3 gün içinde agrılı olur agrı gittikçe azalır (ıkınma) İlk günler agrı çoksa hematom boşaltılablir

 481. Hocam 21 yaşındayım bugüne kadar hiç böyle bi rahatsızlığım olmadı 5 gün önce midemi üşüttüm yüksek ateş ve ishal durumu vardı. 1 güne iyileştim ancak o ishal ile sürekli tuvalete çıkıyordum. Ertesi gün dokununca makat bölümünde küçük şişlikler hissettim büyük tuvaletimi yaparken de bayağı yanıyordu. Geçer diye bekledim geçmiyor boyutta da değişim yok gibi belki büyümüş bile olabilir 5. Gün bugün hala aynı çok korkuyorum hemoroid mi oldum diye çünkü çok çektiren bi hastalık olduğu yazıyı internette. Bugün dayanamayıp fotoğrafını çektim 4 adet nohut büyüklüğünde meme var dış kısımda . Anlamıyorum gerçekten sadece bi kere ishal oldum ve durum bu. Bi kere ishal olma ile ömür boyu hemoroid ile mi yaşayacağım? Cevabınızı bekliyorum hocam gerçekten çok korkuyorum şu an.
  Op.Dr.Adil Altınsoy(proctoloji Uzmanı)Ankara
  Daha önce birinci ikinci derece hemoroidi olan kişilerde aşırı ishal kabızlık sonucu dısarı ödemli şiş tromboze hemoroid memeleri oluşabilir. iyi bir tedavi ile içeri girseler bile (ödem geçince ) lazer (IRC)e ruber band ligation (lastikle bogma)ile tedavi olmalısın

 482. Hocam 1 yıldırlı makatta şişlikler var ve bazen az da olsa kanama yapıyor ama 1 haftadarlı fazla kanıyor neden dir ve kanama sonrasinda şişlik iniyor
  Op. Dr. Atilla Kaya
  şişlikler özellikle dışkılama sonrası ortaya çıkıyorsa ıkınmaya bağlı olabilir.ama makat kanamaları ciddiye alınmalı,mutlaka en azından kanamanın nedeninin tespiti için anoskopi muayenesi yaptırmalısınız

 483. Hocam makattaki şişlikler fazla kanadıktan sonra söndü . 2 seferdirli büyük abdeste çıkınca kanıyor. Hocam nedir bu ?
  Op Dr Adil Altınsoy
  Tromboze hemoroid olabilir

 484. Hocam merhaba iki gün önce 2 tane mor renkte nohut büyüklüğünde meme oluşumu oldu çok fazla ağrıyor kanama hiç olmadı basur mu oldum?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Şikayetin anal hematom gibi görünüyor,muayene ile kesin tanı koymak lazım.

 485. Hocam 2 gün önce makat bölgemde yanma oldu nohut büyüklüğünde mor renkte meme sarkmış oturunca yürürken falan ağrıyo ne yapmalıyım hastalığın ne
  Op.Dr.Adil Altınsoy
  Tromboze hemoroid olabilir, küçük bir müdahale gerekebilir

 486. 11 gün önce Epizyo işlemli normal doğum yaptım. Doğum sonrası Anüsüm ve epizyo çizgisi hizası arasında fındık büyüklüğünde bir oluşum var. Kabız diyeti olarak beslenmeye çalışıyorum. Son 2-3 gündür dışkılamada ve temizleme de acı hissetmiyorum ama şişlik duruyor. Genel cerrahın verdiği P.G krem, fitil ve D.surubum var. Bu şiş oluşum zamanla geçer mi yoksa operasyon şart mı?
  Op Dr Seher Şirin
  anal hematom olabilir.kendiliğinden iyileşmesi uzun sürer.

 487. Uzun süren kabızlık problemim sonunda , iki tane iri taneli üzüme benzeyen şişlikler belirdi. Yorumlarinizdan anal hematom olduğunu dusunuyorum. Size sormak istediğim, fitness yapıyorum ve fazla ağırlık kaldırıyorum. Acaba bu durumumu kötüleştirir mi?
  Op. Dr. Atilla Kaya
  tedavi edilse iyi olur

 488. 17 yasindayim 5 gun once sabah bi sislik vardi cok hafif hissettim suan agrim yok sadece.sislik var bi müdahale olmadan gecer mı lütfen cevap verin sıkıntıdan uyuyamıyorum
  Op.Dr.Atilla Kaya
  Kısa sürede çıkan şişlikler genellikle kendiliğinden düzelir

 489. 3 gun once bi sislik cikti makatimda. Morumsu renkte cok asiri olamamkal birlikte agri yapiyodu sıkınca kendimi felan. Ama bu gun iyiyim sicak su ya oturdum 15 dakka felam sislik inemdi ama agri yok denecek kadar azaldi. Anal hemeotomdan supheleniyorum sizce bu hastalik ne dir?
  Op Dr Nizam Kurtdere
  anal hematom,tromboze hemoroid,anal apse olabilir,muayene olmalısın

 490. Hocam merhabalar bende makatın sol üst tarafın da bir şişlik fark ettim iki hafta önce ağrı yapmıyor acı yapmıyor. Oturup kalkmam da bir sıkıntı yok bunun sebebi ne olabilir
  Op. Dr. Seher Şirin
  muayene ile değerlendirmek gerekir

 491. Hocam makatta küçük bi şişkinlik var 2. Gün oldu tuvalet ihtiyacı hissetmedim ağrım yok şuanlık, şişkinlik doktora gitmeden geçer mi ?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Anal hematom ise geçebilir,devam ederse muayene gerekir.

 492. Merhaba hocam. 3 ay önce bir makat bölgemde ufak pembe renkte bir kanama oldu. Başta önemsemedim tuvalet kağıdına baktığımda oluyordu. Genel cerraha muayene oldum. İlaç verdi ilaçları kullandıktan sonra kanama kesildi. Fakat bu zaman sürecinde makat kısmında şişkinlik hala duruyor büyük tuvaletimi yapınca çok az dışarı çıkıyor düzeltiyorum. Sonra makat iç kısmında boncuk kadar sertleşmiş bir şey var elimle tutabiliyorum. Bu nedir ameliyatsız geçer mi? Birde doktorun vermiş olduğu kremleri kullanmadım sadece hapları kullanıyorum. Kanama yok acıda yok sadece tuvalete çıktiktan sonra 5 dakika kadar hissedilmeyecek kadar bir acı oluyor veya bana öyle geliyor makat kaslarının kasildigini farkediyorum. Makat çatlağı mi bu yoksa başka bir şey mi ne yapabilirim. İlginiz için teşekkür ederim. İyi günler.
  Op Dr Adil Altınsoy
  İdeaklinik Ankara Genel Cerrahi Uzmanı
  muayene ile değerlendirmemiz gerekir.basur ve makat çatlağı bir arada olabilir.anal fissür tedavi edilirse hemoroid şikayetleri kendiliğinden gerileyebilir.

 493. hocam bi hafta falan oluyor nohut gibi sisiklik var et parcasi acisi cok yok biraz huylanyorum zamanla gecermi hakkaride gorevliyim muaneye gitmek gbi bir alisknligim yok kndim yapabilecgim bsey varmi
  Op Dr Ergun Aygören
  kabız kalma,tuvalette uzun kalıp ıkınma,sıcak oturma banyosu yapabilirsin.

 494. Hocam kolay gelsin. Zayıflamak için yoğurtla karışık bolca kırmızı pul biber yedim. Daha sonra tuvalete gittiğimde dışkı mı atmak için ıkındım.çok acayip acı hissettim temizlemeye başlayınca fasulye büyüklüğünde şişlik hissettim. Baktığımda mor ve dediğim gibi fasulye büyüklüğünde idi. biraz acı,batma hissi ve zonklama veriyor 3 gündür çekiyorum. Sizce hastalığım nedir. Tedavi için öneriniz nedir. Şimdiden teşekkür ederim.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Hastalığın anal hematom gibi görünüüyor,çok ıkınma ve günde 2 defa sıcak su oturma banyosu iyi gelir,büyükse bazen cerrahi müdahale gerekebilir.

 495. Merhabalar hocam. Geçen ay grip oldum gribin son zamanlarında öksürüğüm yoktu fakat balgamim ve hırıltım vardı o yuzden surekli ıkınarak öksürdüm. Daha sonra büyük tuvaletimi yaparken gaita bir bölgeden geçerken acıyordu sadece sonrasında ordan geçince rahatliyordum. Fakat şu son 1 haftadir şişlik hissetmeye basladim ama bu sislik ikindigimda cikiyor sadece ,ve tuvaletimi yaptigim sure boyunca acı hissediyordum. 2 gündür ise tuvaletimi yaparken kanama oldu ve siddetli bir acı yaşadım bu acı saatlerce geçmedi. Morumsu bir yada iki şişlik var. Normalde pek belli olmuyor fakat ıkındığimda şişiyor. Bu ne olabilir. Bilgilendirirseniz çok sevinirim..
  Op Dr Atila Kaya
  Şişlik anal hematom düşündürüyor ama şikayetleriniz çatlğa benziyor, muayeneyle netleştirebiliriz

 496. Hocam cevabınız için teşekkürler.Bugün doktora gitdim. hiç bakmadan basur ilacı ve kremi verdi sanki sol bacagım uyuşuyor gibi oluyor.Hocam yardım edin daha 21 yaşındayım hayatdan sogudum.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Şikayetin geçmezse muayene etmemiz lazım.

 497. Merhabe hocam bugün farkt ettim makatımda 3 tane nohut büyüklüğünde şişlik var otururken yürürken agrı yapıyo ama kanama yok bide tuvalete cikarken ikanma sorunu yasiyorum baska hic biseyim yok Kendiliğinden gecermi hocam.
  Op Dr Adil Altınsoy
  kendiliğinden geçebilir ama uzun sürebilir.bu arada beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz.ama şikayetinizin tekrar etmemesi için muayene olup tedavi olmalısınız

 498. Merhaba Hocam Makata Bi Şişlik Var Ağrı Kanama Kesinlikle Yok Sadece Tuvalete Çıkınca Ikınma Zorluğu Çekiyorm Bundan Nasıl Kurtulabilirm Yardım Edin
  İlginizden Dolayı Teşekür Ederim..!!
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Muayene edip kesin tanı koymak lazım,ona göre tedavi düzenlenebilir.

 499. Merhaba hocam bundan yaklaşık 6 7 ay oncesine kadar aşırı zorluk cekiyordum tuvatele cikarken. Ve kanama oluyordu doktora gittim bana makat bölgesinde catlak olduğunu söyledi ve bana anestol pomad digerini unuttum. Bide bekunis diye bi hap verdi onlari kullanmam gerektigini soyledi kullandim fakat bi faydasini gormedim. Cok aci cektim hocam asiri derecede kendim arastirdim bitkisel tedavi yöntemlerini elimden geldigince simdi eskisinden iyiyim cok şükür fakat ara ara tekrardan agrilar yokluyor sanki ben gitmedim burdayım der gibi ameliyat olmaktan korkmuyorum ama en son care benim icin sizce ne yapmalıyım tamamen bu illetten kurtulmam icin cevabınız icin teşekkür ederim.

  • botoxla tedavi olabilirsiniz.çatlakta en çağdaş tedavi yöntemi botoxtur.beslenme ve tuvalet alışkanıklarınızı düzenlemelisiniz.
   Op.Dr.Atilla Kaya

 500. Hocam bende sadece şişlik var ağrı kanama yok sadece tovaletten çıktıktan sonra biraz ağrıyo nedir sizce

 501. Hocam makat ucunda nohut büyüklüğünde bir kan pıhtısı gibi bir şişlik oluştu bazen sertleşiyor bazen yumuşuyor sabah kalktıgımda yok denecek kadar küçülüyor gün içerisinde geri cıkıyor.agrı yok denecek kadar az kanama yok daha önce kabızlık ve ıkınma vardı.ne yapmam gerek

  • şikayetiniz hemoroide benziyor.tedavi olman gerekir.ayakta kalınca ve ıkınınca büyür ,sertleşir,
   Op.dr.seher Şirin

 502. Hocam 4-5 gündür makatımın kenarında hafif bir şişlik tarzı sarkma var son 1 haftadır tuvalette çok ıkındım herhangi bir kanama yok ağrı yok sadece şişlik ve dolayısıyla tuvalet varmış hissi gibi bi doluluk var orda ne yapmam lazım doktora gitmek zorunlu mu yoksa hematom mu ?

 503. hocam benim 1 gün önce makatımda nohut kadar şişlik var ağrı var fakat öyle fazla bi ağrı yok tuvalette ise büyük abdestimi yapamıyorum şuanlık doktora gitmem gerekirmi yoksa kendiliğinden sıcak suyla geçermi

 504. Merhabalar. 4 gündür makatımın kenarında nohut kadar bi şişlik var. Tuvalette biraz ıkınmıştım ve uzun kalmıştım ondan sonra ki sabah meydana geldi. Ağrılarım geçti ama dün akşamdan beri kanama meydane geldi ciltte açılma olmuş olabilir mi sebebi nedir?

 505. Merhaba, yaklaşık 15 gün önce ağrısı, kanaması, kaşıntısı olamayan bir nohut büyüklüğünde birkaç tanede minik Şişliğin farkına vardım. Doktor kendiliğinden geçeceğinı geçmezse Doxium adlı ilacı kullanmamı söyledi. Şişlik hala duruyor. Ve sanırım bu ilaç agrıya yonelik bir ilacmis. Sislikten nasil kurtulabilirim

 506. Merhaba hocam İki ay önce makatta bi ağrı oldu büyük yaparken zorlandım yanma oldu bir hafta boyunca rahatsız etti ama bi haftada ben krem ile ağrısını gitmesini sağladım bitkisel bir krem birde kas gevşetici krem şuana kadar hiç acı yok ama büyük yaptıktan sonra elime birşey çarpıyor acı kanama iç camasirima akıntı hiç olmadı sadece iki ay önce acı yanma oldu öneriniz nedir ne yapmalıyım acı yemek tetikler mi bol meyve şu içiyorum ama acı illaki yiyorum öneriniz nedir sıcak suya oturma veya beslenme şekli nasl olmalı bi şikayetim yok sadece girişte meme gibi var birşey olduğunu hissedebiliyorum bazen ama rahatsızlık vermiyor

 507. 2 gün önce kabız oldum. Daha sonra biraz ağrım oldu. Dün de lavaboya çıktığımda çok ağrı çektim. Şuan oturduğumda ağrım artıyor. Yürümekte zorlanıyorum. Acı birden ve şiddetli şekilde saplanıyor.Yanma hissi de var. Herhangi bir çıkıntı hissetmiyorum. Ağrım saatler sonra geçiyor. Sıcak suya oturmak ağrıyı kesmiyor.

 508. Hocam merhaba.yaklaşik 2 haftadır kabızlık problemim vardi.ıkınmalarım coktu.iki hafta sonrasında büyük abdestimi yaparken,makat deliğinin yanında nohut büyüklüğünde yuvarlak ve sert şişlik fark ettim.anal hematon olduğunu düsünüyorum ins öyledir.ilk gün biraz yanması vardi.sonrasinda yok denicek kadar yanma oluyor bazen..sizce anal hematom mudur?

 509. Merhaba bende de galiba anal hematom var sizce dokunmasam kaç güne geçer?

 510. Hocam iki gun once kabiz olmustum dun analin yanina nohut kadar bir sislik oldugunu gordum. cokta fena bir agrisi yok ama hareket edince bir gariplik oldugunu fark ediyorum. bunun icin ameliyat sartmi yoksa kendiliginden gecermi?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Anal hematom gibi görünüyor,kendiliğinden geçer.Geçmezse muayene olmalısın.

 511. Merhabalar doğum yapalı 1 ay oldu ve doğum yaptığından beri kabızlık problemi çekiyorum .2 haftadır da makat bolgemde nohut büyüklüğünde 2 tane şişlik var.bazen dayanilmayacak kadar ağrı yapıyor oturamiyorum.diskimi yapamıyorum acidan çünkü yaparken jilet kesiği gibi yada sert bişe batiyormuş gibi oluyor.sadece 1 kere çok fazla ikindiktan sonra çok az miktarda kanamam oldu .sizce sorunum ne☹️
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Sorununuz anal fissür olabilir,muayene ile kesin tanı koyabiliriz ve tedavide botox iğnesi tercih ediyoruz.

  • Teşekkür ederim hocam.muayeneye gittim doktor makat çatlağı dedi botox ignesinden bahsettim kendisi lazer ameliyatı dedi sizce napmam gerekiyor.makat catlagina lazer ameliyatı oluyor mu?

 512. Merhaba makatımın iç kısmında bezelye tanesi kadar mor bir şişlik var. Acı yok, bazen kaşıntı ve ıslaklık oluyor. Birkaç ay önce çok kabızdım ve çok ıkınmak zorunda kalmıştım. Bundan dolayı olmuş olabilir mi?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Tarifiniz anal hematom gibi görünüyor,kabızlık ve ıkınma ile ilişkisi var,muayene ile kesin tanı konmasında fayda var.

 513. Can Polat Tamer

  Hocam tuvalette çok zaman harcayan birisiyim anüs cevresinde bir şişlik oldu ufak bezelye kadar sadece kaşıntı vardı ağrı kan yok sonra o gün otobüs yolculuguna başlamadan tuvalete gittim ve ıkındım zorla gaz çıkardım bir çok kez molalarda şu an ise nohut büyüklüğüne geldi şişlik oturmamı zorlaştırmaya başladı ve ağrı veriyor yardım edin lütfen

  • anal hematom olabilir.kendiliğinden iyileşir ama uzun sürebilir.açtırırsanız ağrı hemen ortadan kalacaktır.
   Op.Dr.A.Şahap Barlas

 514. Hocam merhabalar. Benım makatımn on kısma dogru olan yerınde cıkısında ıkı tane mor sıslık var.Ikı top gibi ama mınık yanı. Ve ıkınınca az buyuyor gibi oluyor.Kasıntı agrı acıma yok.morumsu bır sıslık. Uyanınca kucuk duruyor ama ıkınca az buyuyor gibç oluyor yine. Yumusak genelde bazen sert oluyor.Baxı zamanlar pişik gibi yanıyor.Ve ayrıyeten makat cıkısının arka tarafa dogru olan yerının ortasında arada kasıntı acıma hıssedıyordum.Ve kanama oluyprdu ordan gelıyordu ama peceteye degecek sekılde.Ve dıskıya bulasık kan gelıyor arada. Bunu ıkı haftadır yasadım. Tyvalet esnasında o arka kısmı cam kesıgı gibi acıyor.Ben ne oldugunu anlayamafım ve aradtırdıgıma gore bılmıyorum ama o sıslıkler anal hematommu veya bagsur olabılır mı.Ve gecermı acaba.

 515. Hocam ben 16 yaşındayım.Makatımında bir anda bezelye kadar mor renkte şişlik oluştu ilk başlarda çok ağrıdı şimdi 9 gün oldu o şişlik delindi ve içinden hiçbirşey çıkmıyo sadece vişne çürüğü nokta şeklinde kanama oluyor dışkılama yaparken ağrısı yok sadece yolda yürürken kaşınıyo şimdi iyice küçüldü pirinç kadar oldu sıcak suya oturunca çok rahatlatıyo ve bastırınca içine çöküyo geri çıkıyo ne yapmamı önerirsiniz

 516. Hocam merhaba. Erkek arkadaşımla anal yoldan birkaç kez ilişkide bulundum.Uzun aralıklarla hala bazen anal ilişkiye girdiğimiz oluyor. Anüsümde küçük morumsu yaklaşık nohut büyüklüğünde bir şişlik çıktı ve bu 1 senedir var. Acı, kanama veya kaşıntı yok wcden sonra veya ilişkiden sonra biraz büyüyor vir süre sonra da küçülüyor. Hafif ıkındığımda ortaya çıkıyor. Sizce nedir, ne yapmalıyım? Anal ilişki hemoroide sebep olur mu?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Şikayetiniz anal hematoma benziyor ancak 1 ayda geçmiş olması gerekirdi.Bu yüzden kesin tanı için anoskopla muayene etmek lazım.

 517. Merhaba. Normal dogum yaptim cok zor gecti. Ustunden 8 ay gecti hala agrilarim var normal sekilde oturamiyorum. Derin yerde hematom varmis. Hala gecmedi gecmiyorda. Fazla ayakta durdugumuz zaman daha siddetleniyor ve oturamiyorum. Hocam neyapabilirim. Zamanla gecer diye umut ediyorum

  • ağrınız normal yaşamınızı engelliyorsa müdahale edilmesi gerekir.gelirseniz durumunuzu değerlendirip tedavinizi yapabiliriz
   Op.Dr.Seher Şirin

 518. hocam makam bolgemin yaninda kucuk bi siskinlik oldu agridan duramadim cerrahi doktoruna gittim antibiyotik verdi agri kesici bide bir hafta oldu siskinlik patladi sumuksu bi sivi cikti gaz cikardigim zaman ordanda hava cikiyor sizce tekrar gidiyim mi doktora

  • anal apse ve apseye bağlı fistül oluşmuş olabilir.gecikmeden muayene ve tedavi olmalısınız.makat hastalıklarına spesifik çalışıyoruz,durumunuzu değerlendirebiliriz
   Op.Dr.Seher Şirin

 519. Merhaba hocam makat bölgemin 1 parmak yaninda sert kemik hissiyatı veren nohut büyüklüğünde bir şişlik hissettim. 5 gündür geçmedi ve sert bir sekilde bastırinca hissediyorum. Bastırınca da az da olsa hareket ediyor. Sebebi nedir bana yardimcı olabilirmisiniz.

  • tromboze hemoroid yada anal hematom olabilir.ama her ikiside ağrılı olur.ağrı yoksa muayene olmalısınız
   Op.Dr.Nizam Kurtdere

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Canlı Destek
İletişim Bilgileri