Hemoroid Tedavisi
Hemoroid Muayene Randevusu Basur Tedavi Ücretleri

Anal hematom hemoroidle karıştırılan hastalıklar arasında en sıktır her yaş gurubunda ve her iki cinstede görülebilir.

Anal Hematom Sebepleri

Anal hematomun nerdeyse tek sebebi gereğinden fazla ıknmaktır.Makat bölgesine uygulanan ıkınma basıncı bölge damarlarının dayanacağından daha yükseğe çıktığında ince damarlardan bazıları patlar ve cilt altına kanama olur.Kanama damar içindeki basınçla dokuya sızan kan arasındaki basınç eşitleninceye kadar devam eder ve pıhtılaşarak durur.

Diğer sık rastlanan sebepse normal doğumdur;normal doğum esnasında hamile abartılı düzeyde ıkınmaya zorlanır bu ıkınma anal hematom yapar.

Anal Hematom Belirtileri

Her zaman herkesin yaşayabileceği geçici bir durumdur,oluşan anal hematomun büyüklüğüne göre değişen şiddette ağrı en önemli ve bezdirici belirtidir.Şişlik çok büyürse kalçalar arasında yürümeyi engelleyecek kadar yaşam kalitesini düşürebilir.

Nohut tanesi büyüklüğüyle portakal büyüklüğüne kadar değişen ebatlarda şişlik.Şişlik düzgün sınırlı ve morumsu renktedir,çok büyük değilse cilt altında dokunarak hareket ettirilebilir.

Anal Hematomdan Korunma

Anal hematomdan korunmak oldukça kolaydır,kabızlığın engellenmesi ve fazla ıkınmadan dışkılama sorunu çözer.

Anal Hematom Tedavi

Anal hematom tedavisinde temel amaç hastanın ağrısını azaltmaktır.Ağrıyı azaltmanın en doğru ve kolay yolu sıcak su oturma banyosudur ve gün içinde saysız defa yapılabilir.Kullanılacak hemoroit kremleri ve hemoroit fitillerinin anlamı olmaz bunun yerine ağızdan ağrı kesici almak daha etkilidir.İstirahat ta ızdırabı azaltır.Anal hematom çok büyükse o zaman uygun şekilde içindeki pıhtı boşaltılarak ağrıda ciddi azalma sağlanabilir.

Sıkça hemoroitle karıştırılıp genişçe keserek ameliyatla alınabilen bir durumdur ve son derece gereksi bir ameliyattır.

Sülük uygulamakta basıncı düşürerek ağrıda çok kısa sürede düzelme sağlayabilir.

Bütün bunların yanında hiç dokunmaması halinde % 100 ihtimalle kendiliğinden düzelir.

551 Comments

Add a Comment
 1. Fatih

  Hocam ben 16 yaşındayım.Makatımında bir anda bezelye kadar mor renkte şişlik oluştu ilk başlarda çok ağrıdı şimdi 9 gün oldu o şişlik delindi ve içinden hiçbirşey çıkmıyo sadece vişne çürüğü nokta şeklinde kanama oluyor dışkılama yaparken ağrısı yok sadece yolda yürürken kaşınıyo şimdi iyice küçüldü pirinç kadar oldu sıcak suya oturunca çok rahatlatıyo ve bastırınca içine çöküyo geri çıkıyo ne yapmamı önerirsiniz

  1. admin

   muayene olmanızı öneririm.eğer anal apse ise fistül oluşabilir
   Op.Dr.Adil altınsoy

 2. Şeb

  Hocam merhaba. Erkek arkadaşımla anal yoldan birkaç kez ilişkide bulundum.Uzun aralıklarla hala bazen anal ilişkiye girdiğimiz oluyor. Anüsümde küçük morumsu yaklaşık nohut büyüklüğünde bir şişlik çıktı ve bu 1 senedir var. Acı, kanama veya kaşıntı yok wcden sonra veya ilişkiden sonra biraz büyüyor vir süre sonra da küçülüyor. Hafif ıkındığımda ortaya çıkıyor. Sizce nedir, ne yapmalıyım? Anal ilişki hemoroide sebep olur mu?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Şikayetiniz anal hematoma benziyor ancak 1 ayda geçmiş olması gerekirdi.Bu yüzden kesin tanı için anoskopla muayene etmek lazım.

 3. Tugce

  Merhaba. Normal dogum yaptim cok zor gecti. Ustunden 8 ay gecti hala agrilarim var normal sekilde oturamiyorum. Derin yerde hematom varmis. Hala gecmedi gecmiyorda. Fazla ayakta durdugumuz zaman daha siddetleniyor ve oturamiyorum. Hocam neyapabilirim. Zamanla gecer diye umut ediyorum

  1. admin

   ağrınız normal yaşamınızı engelliyorsa müdahale edilmesi gerekir.gelirseniz durumunuzu değerlendirip tedavinizi yapabiliriz
   Op.Dr.Seher Şirin

 4. yuksel avsar

  hocam makam bolgemin yaninda kucuk bi siskinlik oldu agridan duramadim cerrahi doktoruna gittim antibiyotik verdi agri kesici bide bir hafta oldu siskinlik patladi sumuksu bi sivi cikti gaz cikardigim zaman ordanda hava cikiyor sizce tekrar gidiyim mi doktora

  1. admin

   anal apse ve apseye bağlı fistül oluşmuş olabilir.gecikmeden muayene ve tedavi olmalısınız.makat hastalıklarına spesifik çalışıyoruz,durumunuzu değerlendirebiliriz
   Op.Dr.Seher Şirin

   1. yuksel avsar

    diskimdada siyahlik olustu hep ayni renkte bide kokusuda ayni degismedi antibiyotiklerden olmus olabilir mi sizce

    1. admin

     daha üst seviyelerden kanama olabilir.mutlaka muayene olmalısınız
     Op.Dr.Seher Şirin

 5. Hakan

  Merhaba hocam makat bölgemin 1 parmak yaninda sert kemik hissiyatı veren nohut büyüklüğünde bir şişlik hissettim. 5 gündür geçmedi ve sert bir sekilde bastırinca hissediyorum. Bastırınca da az da olsa hareket ediyor. Sebebi nedir bana yardimcı olabilirmisiniz.

  1. admin

   tromboze hemoroid yada anal hematom olabilir.ama her ikiside ağrılı olur.ağrı yoksa muayene olmalısınız
   Op.Dr.Nizam Kurtdere

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2017
Sahibi:
Doğa Niyazi AKÇA
[email protected]

Yönetici Webmaster
Ahmet ENGİN
[email protected]iakca.com