Hemoroid Tedavisi
Hemoroid Muayene Randevusu Basur Tedavi Ücretleri

Anal hematom hemoroidle karıştırılan hastalıklar arasında en sıktır her yaş gurubunda ve her iki cinstede görülebilir.

Anal Hematom Sebepleri

Anal hematomun nerdeyse tek sebebi gereğinden fazla ıknmaktır.Makat bölgesine uygulanan ıkınma basıncı bölge damarlarının dayanacağından daha yükseğe çıktığında ince damarlardan bazıları patlar ve cilt altına kanama olur.Kanama damar içindeki basınçla dokuya sızan kan arasındaki basınç eşitleninceye kadar devam eder ve pıhtılaşarak durur.

Diğer sık rastlanan sebepse normal doğumdur;normal doğum esnasında hamile abartılı düzeyde ıkınmaya zorlanır bu ıkınma anal hematom yapar.

Anal Hematom Belirtileri

Her zaman herkesin yaşayabileceği geçici bir durumdur,oluşan anal hematomun büyüklüğüne göre değişen şiddette ağrı en önemli ve bezdirici belirtidir.Şişlik çok büyürse kalçalar arasında yürümeyi engelleyecek kadar yaşam kalitesini düşürebilir.

Nohut tanesi büyüklüğüyle portakal büyüklüğüne kadar değişen ebatlarda şişlik.Şişlik düzgün sınırlı ve morumsu renktedir,çok büyük değilse cilt altında dokunarak hareket ettirilebilir.

Anal Hematomdan Korunma

Anal hematomdan korunmak oldukça kolaydır,kabızlığın engellenmesi ve fazla ıkınmadan dışkılama sorunu çözer.

Anal Hematom Tedavi

Anal hematom tedavisinde temel amaç hastanın ağrısını azaltmaktır.Ağrıyı azaltmanın en doğru ve kolay yolu sıcak su oturma banyosudur ve gün içinde saysız defa yapılabilir.Kullanılacak hemoroit kremleri ve hemoroit fitillerinin anlamı olmaz bunun yerine ağızdan ağrı kesici almak daha etkilidir.İstirahat ta ızdırabı azaltır.Anal hematom çok büyükse o zaman uygun şekilde içindeki pıhtı boşaltılarak ağrıda ciddi azalma sağlanabilir.

Sıkça hemoroitle karıştırılıp genişçe keserek ameliyatla alınabilen bir durumdur ve son derece gereksi bir ameliyattır.

Sülük uygulamakta basıncı düşürerek ağrıda çok kısa sürede düzelme sağlayabilir.

Bütün bunların yanında hiç dokunmaması halinde % 100 ihtimalle kendiliğinden düzelir.

543 Comments

Add a Comment
 1. Hocam merhaba. Erkek arkadaşımla anal yoldan birkaç kez ilişkide bulundum.Uzun aralıklarla hala bazen anal ilişkiye girdiğimiz oluyor. Anüsümde küçük morumsu yaklaşık nohut büyüklüğünde bir şişlik çıktı ve bu 1 senedir var. Acı, kanama veya kaşıntı yok wcden sonra veya ilişkiden sonra biraz büyüyor vir süre sonra da küçülüyor. Hafif ıkındığımda ortaya çıkıyor. Sizce nedir, ne yapmalıyım? Anal ilişki hemoroide sebep olur mu?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Şikayetiniz anal hematoma benziyor ancak 1 ayda geçmiş olması gerekirdi.Bu yüzden kesin tanı için anoskopla muayene etmek lazım.

 2. Hocam ben 16 yaşındayım.Makatımında bir anda bezelye kadar mor renkte şişlik oluştu ilk başlarda çok ağrıdı şimdi 9 gün oldu o şişlik delindi ve içinden hiçbirşey çıkmıyo sadece vişne çürüğü nokta şeklinde kanama oluyor dışkılama yaparken ağrısı yok sadece yolda yürürken kaşınıyo şimdi iyice küçüldü pirinç kadar oldu sıcak suya oturunca çok rahatlatıyo ve bastırınca içine çöküyo geri çıkıyo ne yapmamı önerirsiniz

  1. muayene olmanızı öneririm.eğer anal apse ise fistül oluşabilir
   Op.Dr.Adil altınsoy

 3. Hocam merhabalar. Benım makatımn on kısma dogru olan yerınde cıkısında ıkı tane mor sıslık var.Ikı top gibi ama mınık yanı. Ve ıkınınca az buyuyor gibi oluyor.Kasıntı agrı acıma yok.morumsu bır sıslık. Uyanınca kucuk duruyor ama ıkınca az buyuyor gibç oluyor yine. Yumusak genelde bazen sert oluyor.Baxı zamanlar pişik gibi yanıyor.Ve ayrıyeten makat cıkısının arka tarafa dogru olan yerının ortasında arada kasıntı acıma hıssedıyordum.Ve kanama oluyprdu ordan gelıyordu ama peceteye degecek sekılde.Ve dıskıya bulasık kan gelıyor arada. Bunu ıkı haftadır yasadım. Tyvalet esnasında o arka kısmı cam kesıgı gibi acıyor.Ben ne oldugunu anlayamafım ve aradtırdıgıma gore bılmıyorum ama o sıslıkler anal hematommu veya bagsur olabılır mı.Ve gecermı acaba.

  1. kanama olan durumlarda mutlaka anoskopi muayenesi yapılmalıdır
   Op.Dr.Ergun Aygören

 4. Hocam tuvalette çok zaman harcayan birisiyim anüs cevresinde bir şişlik oldu ufak bezelye kadar sadece kaşıntı vardı ağrı kan yok sonra o gün otobüs yolculuguna başlamadan tuvalete gittim ve ıkındım zorla gaz çıkardım bir çok kez molalarda şu an ise nohut büyüklüğüne geldi şişlik oturmamı zorlaştırmaya başladı ve ağrı veriyor yardım edin lütfen

  1. anal hematom olabilir.kendiliğinden iyileşir ama uzun sürebilir.açtırırsanız ağrı hemen ortadan kalacaktır.
   Op.Dr.A.Şahap Barlas

 5. Merhaba makatımın iç kısmında bezelye tanesi kadar mor bir şişlik var. Acı yok, bazen kaşıntı ve ıslaklık oluyor. Birkaç ay önce çok kabızdım ve çok ıkınmak zorunda kalmıştım. Bundan dolayı olmuş olabilir mi?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Tarifiniz anal hematom gibi görünüyor,kabızlık ve ıkınma ile ilişkisi var,muayene ile kesin tanı konmasında fayda var.

 6. siz botoxla tedaviyi araştırın,riski olmayan bir yöntem
  Op.Dr.demet Ağras

 7. Teşekkür ederim hocam.muayeneye gittim doktor makat çatlağı dedi botox ignesinden bahsettim kendisi lazer ameliyatı dedi sizce napmam gerekiyor.makat catlagina lazer ameliyatı oluyor mu?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2017