Hemoroid Tedavisi
Hemoroid Muayene Randevusu Basur Tedavi Ücretleri

Genelde hastalıklara insanların hatalı davranış ve yaşam şekilleri neden olmaktadır. Örnek hemoroid her ne kadar genetik ailesel yönü olsa da, en büyük oluşum sebebi kabızlık olarak görülmektedir. Kabızlığın getirdiği ıkınma ile gelişen hemoroid, fissür, apse, fistül gibi makat hastalıklarının oluşumunda en önemli sebeptir.

Kabızlık neden hemoroid’e yol açıyor?

İnsanlar kabız kaldığında dışkılama esnasında normalden daha fazla ıkındığı görülmektedir. Buna bağlı olarak bağırsağın son kısmındaki taşıyıcı bağ dokusu gevşer ve toplar damarların etrafındaki destek azalır. Etraf dokusu zayıflayan toplar damarlar bacaktaki varis gibi giderek genişlemeye başlar. Hemoroidde temel sorun bilinenin aksine damar genişlemesi değil bağ dokusu zayıflamasıdır damar genişlemesi ikincil olarak gelişen bir durumdur.

Sadece hemoroid değil barsak sarkması da olur!
Makat bölgesindeki dokuların zayıflamasını getirdiği diğer bir sorunsa barsağın son kısmında ortaya çıkan sarkmadır. Her hemoroidli hastada az veya çok mutlaka barsak sarkması da vardır.

Tuvalette uzun süre kalmak risklidir!

Basur’un sebebi olan bir diğer alışkanlık ise tuvalette kalma süresidir. Kabızlık olsun yada olmasın bazı kişiler tuvalette 15-20 dakika kalmaktadır. Hatta bunu bildiği için yanında gazete kitap götürenler bile vardır. Tuvalette uzun kalmak bölgeye uygulanan basıncın uzun süreli olacağı anlamına gelir. Bölgeye uzun süre uygulanan basınç şiddetli ıkınma gibi makat bölgesi bağ dokusunda zayıflığa ve buna paralel gelişen hemoroid neden olur.

Kabızlığı önlemenin yolları

İnsanlarda kabızlığa sebep olabilecek başka bir hastalık olmadığı kanıtlandıktan sonra tedavinin kalıcı olması için doğal yöntemlerle tedavi planlanmalıdır. Çünkü çeşitli kabızlık önleyici ilaçlarla sorunu çözmek kalıcı tedavi sağlamaz. İlaç alınmadığı gün daha şiddetli kabız kalınır.

Barsakları çalıştıracak önlemler almalısınız

Bunun için yapılması gereken kalın bağırsağın içini posa ile doldurmaktır. Yani posalı gıdalar tüketmektir. Kalın bağırsağın içindeki dışkı miktarı arttıkça çalışma sıklığı artar ve kabızlık düzelir.

 • Yemeklerde mutlaka bol miktarda sebzeye yer vermelisiniz.
 • Her gün meyve tüketilmeli.
 • Her öğünde tercihen kepekli ekmek(market tipi kepekli ekmek)yenmeli.
 • Dışkılama belirli saatlerde mümkünse hergün kahvaltıdan sonra yapılmalı.
 • Tuvalette olabildiğince kısa süreli kalınmalı mümkün olduğunca 1-2 dakikadan fazla kalınmamalı.
 • Bu uygulamalar yeterli gelmiyorsa her akşam bir-iki su bardağı kadar kepek çorba,süt,yoğurtla karıştırılarak yenmeli (en etkili uygulama budur) kepek miktarı kabızlık sorunu düzelene kadar artırılabilir.
 • Dolan kalın barsağın kasılma sıklığı artar bu işlem 2-3 ay devam etmesi halinde yeni düzene alışan barsak aynı şekilde çalışmaya devam eder ve kabızlık kalıcı olarak düzelir. Kabızlıktan kalıcı kurtulmanın en etkin yolu barsağın içini posa ile doldurmaktır.

Hemoroid kabızlık

Hemoroid kendi kendine geçen bir hastalık olmayıp geç kalmadan mutlaka uygun bir yöntemle tedavi edilmesi gerekmektedir.

Diğer Nedenleri için şunlar sayılabilir

 1. Irsiyet
 2. Meslek
 3. Gebelik ve doğum
 4. Beslenme alışkanlığı
 5. Dışkılama düzeni ve tarzı

IRSİYET (Genetik yatkınlık)
Anne veya babada hemoroid varsa çocuklarda hemoroid olma ihtimali normal toplumdan biraz daha yüksektir ama bu durumu anne babada varsa çocuklarındada mutlaka olacak diye değerlendirmemek gerekir çünkü bu yatkınlığın makat bölgesindeki farklılıktanmı yoksa ailenin beslenme ve dışkılama alışkanlığındanmı kaynaklandığı açık değildir.Genel olarak yatkınlık olsa dahi beslenme ve dışkılama alışkanlığı düzenlendiğinde hemoroid oluşma sıklığı genetik yatkınlığa rağmen azalmaktadır.
MESLEK
Berberlik,öğretmenlik,cerrahlık gibi uzun süreler ayakta durmayı gerektiren mesleklerin hemoroid oluşumunda etkili olduğu yaygın kanı olsada düşünüldüğü kadar etkili bir sebep değildir. Çünkü kalple makat bölgesindeki seviye farkı 40 cm kadardır ve bu seviye farkıda bağ dokusuna zarar veremeye veya damarları genişletmeye yetebilecek kadar bir basınç luşturmamaktadır. Ancak bu gibi sürek arzeden meslek erbapları diledikleri an dışkılamaya gidemeyeceklerinden ihtiyaçlarını erteleme eğilimindedirler. Dışkıyı erteleme alışkanlığı zamanla kabızlığa ve buna bağlı olarakta hemoroide sebep olabilir.

Fazla Ikınmak

Aslında en önemli basur nedeni budur, ıkınılırken bölge damarları ve bağ dokuları gevşemeye zorlanır, bu süreklilik arz ederse basur dahil tüm anal bölge hastalıklarına neden olur.

Yazan
Proktoloji Uzmanı Op Dr Nizam Kurtdere

Kaynak
https://jamanetwork.com/journals/jama/article-abstract/447727?resultClick=24

86 Comments

Add a Comment
 1. Erdoğan

  hocam bazen 3 veya 4 gün tuvalete gidemiyorum ama kabizlik olduğunu ve dahası içim hep gazla doluyo
  ve makat cevresi de aşiri kasinti var bir sure sonra o bölgede damar hissettim popoya doğru
  yardimci olursaniz sevinirim bide hangi doktora gitmemiz gerek vesselam

  1. admin

   proctologa görünmenizi öneririm.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızıda düzenlemelisiniz.

 2. Mutlu

  Hemoroid in de ileri seviyede olduğunda kabızlıga yol açtığı bilgisinin dogrulugü nedir

  1. admin

   kabızlık ve tuvalette uzun kalıp ıkınmak hemoroide neden olur.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz ve tedavi olmalısınız
   Op.Dr.A.Şahap Barlas

 3. Anonim

  63 yasindayim 5aya kadar gersey normaldi 5 aydir buyuk abdestiyapamiyirum kucuk kucuk yapıyorum.beslebmeye dikkat ettim. Kavizlik var gece ve gunduz slddetlu ağrım var 10gundur krem fitil hap kullaniyorim fayda etmedi. Agri kesici kullanıyorum

  1. admin

   Muayene ve gerekirse kolonoskopi ile kesin tanı konabilir, ihmal etmemeniz lazım.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2017
Sahibi:
Doğa Niyazi AKÇA
[email protected]

Yönetici Webmaster
Ahmet ENGİN
[email protected]