Hemoroid Tedavisi
Hemoroid Muayene Randevusu Basur Tedavi Ücretleri

İnsanlar arasında daha çok basur olarak bilinen bir hastalık hemoroid, makat bölgesi hastalıkları arasında önemli bir yere sahip olup, alınacak basit önlemler ile risk tamamen ortadan kalkmaktadır. Genetik olmayıp, daha çok kişinin yaptığı hatalar ile doku gevşemesine neden olduğu bilinmektedir. Şimdi dilerseniz hastalığı detaylıca ele alalım.

Basur

Bir Tür Makat Hastalığıdır.
Genel cerrahi uzmanlarının alanına giren makat bölgesi hastalıkları arasında yaklaşık 10 hastalık dikkat çekmektedir. Onlardan biride hemoroid olup, makat iç ve dış kısmında oluşabilmektedir. Şiddetli ıkınmaya bağlı olarak o bölgede doku gevşemesi ve zamanla sarkan memeler oluşmaktadır. Dışardan bakıldığında görülen dış hemoroid görünmeyip, makat iç kısmında yer alan ve sadece anoskopla görülenler ise iç hemoroid olarak sınıflandırılmaktadır.

Kabızlığa Bağlı Olarak Ortaya Çıkar
Basur’a neden olan faktörlerden en önemlisi hiç şüphesiz uzun süren tuvalet alışkanlıklarıdır. Özellikle çok fazla baharatklı tüketip, kabızlık sorunu yaşayan insanlar bazen 30-40 dakika süren tuvalet ihtiyaçları olabiliyor. Bu süreçte ise uzun ıkınmalar görülür. Aslında kesinlikle kaçınılması gereken ıkınma makat bölgesinde yer alan toplardamarların bağ dokularında gevşemelere neden olur.

İlk Evrede Kanama Sorunu Ortaya Çıkar
İç ve dış olarak sınıflandırdığımız hastalık ayrıca, 4 farklı evreden oluşmaktadır. 1. 2. 3. ve 4. yani son evre olup, artık kişinin ciddi sıkıntılar yaşamasına neden olduğu evredir. İlk defa hemoroid olan bir insan iç basur sorunu yaşıyorsa en belirgin özelliği dışkılama esnasında makatta görülen kanamalardır. Daha önce alışkın olmadığınız bu durum artık sizin mutlaka bir genel cerrahi uzmanına muayene olmanız gerektiği anlamına gelmektedir.

İlerleyen Derecelerde Memeler Ortaya Çıkar
Önceleri mercimek tanesi kadar olup, derecesi arttıkça memeler büyüyerek elle hissedilir hale gelir. Hatta öyleki 3. ve 4. derece haline geldiğinde ise basur memeleri dışkılama esnasında makat dışına çıkar. 3. Derece basurda memeler kendisi içeri girerken 4. derecede ise kişi kendisi içeri katması gerekir. Yoksa dışarda kalan meme makat kısmında boğularak 2-3 gün sürecek bir bir ağrıya neden olmaktadır. Boğulmuş basur yani tromboze hemoroid denilen bu durum haricinde basur’un ciddi bir ağrı şikayeti olmadığı bilinir.

Makat Kaşıntısına Neden Olur?
Kişi kendinde hemoroid olup, olmadığını anlamak için yapması gereken en önemli konulardan birisi dışkılama esnasında kanama olup, olmadığı ile birde anormal bir şekilde görülen makat kaşıntısıdır. İnsanı utandıran ve bezdiren kaşıntılar sadece hemoroid nedeniyle olmayıp, Anal Fissür, Anal Hematom, Kıl Dönmesi gibi hastalıklarda makat kaşıntısına neden olur.

Utanma Sorununa Yenik Düşmeyin
Kadın erkek herkeste görülebilen hemoroid hastalığı belirtileri olan insan zaman kaybetmeden mutlaka bir genel cerrahi uzmanına muayene olarak hastalığın teşhisi yapılmalıdır. Idea Klinik Hemoroid Tedavi Merkezinde ücretsiz muayene ile gerçekleştirebilirsiniz. Hemoroid olduğu kesinleşmesi haline ise Lazer, Lastikle Boğma yada THD ameliyatı ile sadece 10 dakika zamanınızı ayırarak sağlığınıza kavuşabilirsiniz.

30 Comments

Add a Comment
 1. Merhaba,

  1 buçuk 2 ay öncesi kanama oluyordu 3-5 kez oldu. Büyük abdeste 2-3 günde bir çıkıyorum kabızlık sorunum var ve bu hep bu şekilde özellikle 5-6 aydır.
  Son iki büyük abdeste cıktıgımda dışarda bir şişlik var ve ağrı yapıyor otururken yürürken uzanırken. Yaptıgım araştırmaya göre elle içeri sokmayı denedım fakat olmadı tam olarak ne oldugunuda anlamış değilim. sebebi tam olarak nedir hangi bölümden randevu almalıyım İdea Klinikten.

  1. genel cerrahi den (proctoloji) den randevu alabilirsiniz
   Op.Dr.Seher Şirin

 2. Hocam merhaba bende adını koyamadım mayasıl mı hemeroidmi bilmiyorum arada sırada çıkıp sonra tekrar inen şişlikler var makatımda dışkıda kan olmadı fakat çok kaşınma yapıyor. Bundan 3 gün önce iyileşmişti şimdi yeniden çıktı önemli bişey olabilir mi doktora gitmeden nasıl çözülür öneriniz nedir ?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Şikayetiniz hemoroide benziyor,muayene olmaktan çekinmeyin,ancak öyle kesin tanı konabilir.

 3. Hocam hakkaride askerlik yapıyorum bende de pazar gününden beri makatimin dış üstünde şişkinlik var ve de kanama yapiyo.

  1. gecikmeden genel cerraha görünmelisin,apse ise fistül oluşabilir.tedavi gecikmemeli
   Op.Dr.A.Şahap Barlas

 4. hocam merhabalar. bu aralar bende çok kabızlık var ve devamlı makatından kan geliyor. sebebi nedir yardımcı olurmusunuz ?

  1. Merhaba Semih
   Kanamanın sebebi bir çok hastalık olabilir, kötü huylu da olabilir bu sebeple anoskop yaptırmalısınız.
   Op Dr Nizam Kurtdere
   Şişli
   İstanbul

 5. 3ay önce kronik hemoroid ameliyatı oldum şuanda şekil bozukluğu ve ağrı oluştu. Ve birde içerde küçük bir kese oluştu.tekrarlama söz konusu mu?

  1. Bunlar tekrarlama bulgusu değil
   Op Dr Nizam Kurtdere
   Şişli
   İstanbul

 6. 05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderebilirsiniz
  Op.Dr.Seher Şirin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2017