Hemoroid Tedavisinde Önerilerim

Op. Dr. Atilla KAYA’nın  Önerileri

Op. Dr. Atilla KAYA tarafından kaleme alınan tavsiye niteliğindeki yazıda basur hastalığı ve tedavisine dair çok önemli tavsiyelere yer verilmiştir. Dileyen ziyaretçilerimiz aklına takılan yada öğrenmek istedikleri hemoroidle ilgili sorularını yazının en alt kısmından sorabilirler.

Hemoroid toplumda en yaygın görülen hastalıkların biridir. Utanma sebebiyle rahat muayene yapılmadığı için sıklıkla yanlış yollara yönelinmektedir. Diğer taraftan cerrahlarında pek sevmediği konu olması da ayrı bir sorundur.

10 000 den fazla makat hastalığı tedavisi yapmış konunun uzmanı bir hekim olarak bu konudaki tecrübelerimle önerilerimi yazmak insanları aydınlatır diye düşündüm.

Hemoroidin tedavisi derecesine göre seçilmelidir.

Öncelikle şunu belirtmeliyim kanamanız varsa asla “hemoroidim var” deyip tedaviye kalkışmayın çünkü kanamanın sebebi kötü huylu bir hastalıksa çok kıymetli zamanları kaybedersiniz. Kanamanız varsa mutlaka muayene olun ve gereken tetkikleri yaptırın.

Derecesine göre tedavi önerilerim

1.Derece iç hemoroid

ciddi kanama yoksa ameliyat, lazer veya boğma yöntemi düşünmemeli ilaçlar kullanmalısınız. Buna ek olarak kabızlığı düzeltmeli, tuvaletten kısa sürede ve fazla ıkınmadan çıkmalısınız.

2.Derece iç hemoroid

İlaçlarla kalıcı tedavini yapamazsınız ama şikayetlerinizi düzeltebilirsiniz. Bu seviyede en akıllıca çözüm lazer ve lastikle boğma yöntemidir. Bunları yaptırıncaya kadar bitkisel ilaç yada ilaç kullanabilirsiniz. Buna ek olarak tedavinizi yaptırıncaya kadar tuvalette kısa süre kalmalı ve fazla ıkınmamalısınız.

3.Derece iç hemoroid

Bu seviyede de ilaç ve bitkisel ilaçlarla tedavi mümkün değildir ama şikayetler düzeltilerek kalıcı tedavi ertelenebilir.Kalıcı çözüm için 3.Dereceye lazer ve boğma yöntemi birlikte uygulanabilir,De Longo ameliyatı yada THD ameliyatı yapılabilir.Be seviyede bu alternatifler en doğrusudur.Klasik cerrahi,ligasure gibi tedaviler gereksiz zahmetli seçeneklerdir.

4.Derece hemoroid

Bu seviyede en doğru çözüm klasik yöntemle ameliyattır.lazer,De Londo,THD gibi teknolojik tedaviler yetersiz kalır.Diğer taraftan ilaç yada bitkisel ilaçlar hafif düzelme sağlasa da beklenen sonucu vermez.

Ağrılı Hemoroid Tedavisi

Normalde şiş değilken ve ağrı yapmazken şiştiği dönemde şiddetli ağrı yapabilir. Ağrılı dönemde normal hemoroidde kullanılan ilaçların pek etkisi olmaz. Bu dönemde ılık su oturma banyosu ve Anuflex Merhem en iyi ağrı azaltıcı etkiye sahiptir. Buna ek olarak kabızlık da engellenmelidir yoksa ıkınılır ve şişlik daha da artabilir.

Gelelim ameliyat dışı çözümlere

Yukarda yazdığım gibi bu çözümler daha çok şikayete azaltmaya yöneliktir.

İlaçlarla tedavi

Haplardan daflon günde 4 tablet alınır bunun yerine günde 2 tablet alınan doxium tercih edilebilir.
Bölgesel kullanımda kortos fitil ve proktolog krem kullanılabilir ancak kortizon içerdiği için uzun süre kullanılmamalıdır.

Bitkisel ilaçlarla tedaviden hangisi seçilmeli ?

Normal ilaç çeşidi 3 ken bitkilerle yapıldığı söylenen ilaçların çeşidi 100 den fazladır ve yaptığım araştırmaya göre bunların büyük çoğunluğu piyasayı tokatlamak amaçlı şarlatan ürünlerdir ve herhangi bir işe yarayacağını sanmıyorum. Bilimsel olarak etkinliği kanıtlanmış beşeri ilaçlar kullanın, bu tür ilaç kullanacaksanız ilacı alacağınızda şunlara dikkat etmelisiniz.

Bitkisel ilaçları satanların yazdığı yada söylediği;

% 100 tedavi

Kesin tedavi

Mucizevi etki

En iyi formül

3 adımda tüm sorunlarınız bitecek

Hipocratın tedavisi

1000 yıldır kullanılan tedaviler

İyileşmezse paranızı iade ediyoruz.

Şeklindeki cümlelerden asla etkilenmeyin bunları okuduğunuz üründen uzak durun, paranızı şarlatanlara kaptırmayın.

About admin

105 comments

 1. Hocam ben ihtiyaç gidermekte çok zorluk çekiyorum kabız değilim ama çok az yapıyorum bir avuçtan az geliyor anal fissür var bende ayrıca kolonoskopi oldum temiz çıktı sadece basur çıktı anlamıyorum kocaman fissur var basur çıkıyor
  Doktora gidiyorum ilaç verip gönderiyor beni ayrıca karım çok şişiyor ne yapıcağımı bilemiyorum çok fazla sıkılıyorum bu sıkıntı yüzünden
  Bi akıl verin ne yapım ben kime gidim hangi bölüme gidim

  • Kliniklerimiz de makat hastalıklarına spesifik çalışıyoruz ve makat hastalıklarına yönelik her tür teknolojiye sahibiz. Gelirseniz muayene ile değerlendirip ameliyatsız yöntemlerle tedavinizi yapabiliriz. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 2. Hemoroid çürük diş gibidir. Tedavi ile şikayetler azalır ama en ufak bir aksaklık ta tekrar sorun büyüyerek ortaya çıkar. Dış hemoroidlerin tedavisi sadece cerrahi olarak yapılabilir. 05426210888 nolu telefondan randevu alıp gelirseniz tedavisini yapabiliriz.
  Öp. Dr. Atilla Kaya

 3. Merhaba hocam 3-4 gündür basurum dışarı cıktı aşırı agrı ve acı yapıyor. Memethol kullandım. Hiç fayda etmedi.doktora gitmek istiyorum ama öncesinde biraz iyileşip kılları temizlemek istiyorum. Hastalarınız genelde temiz mi geliyor yoksa kıllımı geliyor.yada bu şekile temizleme yöntemim varmı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WhatsApp Canlı Destek
İletişim Bilgileri