Hemoroid Tedavisi
Hemoroid Muayene Randevusu Basur Tedavi Ücretleri

Op. Dr. Atilla KAYA’nın  Önerileri

Op. Dr. Atilla KAYA tarafından kaleme alınan tavsiye niteliğindeki yazıda basur hastalığı ve tedavisine dair çok önemli tavsiyelere yer verilmiştir. Dileyen ziyaretçilerimiz aklına takılan yada öğrenmek istedikleri hemoroid suallerini yazının en alt kısmından sorabilirler.

Hemoroid toplumda en yaygın görülen hastalıkların biridir.Utanma sebebiyle rahat muayene yapılmadığı için sıklıkla yanlış yollara yönelinmektedir.Diğer taraftan cerrahlarında pek sevmediği konu olması da ayrı bir sorundur.

10 000 den fazla makat hastalığı tedavisi yapmış konunun uzmanı bir hekim olarak bu konudaki tecrübelerimle önerilerimi yazmak insanları aydınlatır diye düşündüm.

Hemoroidin tedavisi derecesine göre seçilmelidir.

Öncelikle şunu belirtmeliyim kanamanız varsa asla “hemoroidim var” deyip tedavi etmeye kalkmayın çünkü kanamanın sebebi kötü huylu bir hastalıksa çok kıymetli zamanları kaybedersiniz.Kanamanız varsa mutlaka muayene olun ve gereken tetkikleri yaptırın.

Derecesine göre tedavi önerilerim

1.Derece iç hemoroid

ciddi kanama yoksa ameliyat,lazer veya boğma yöntemi düşünmemeli ilaçlar yada bitkisel ilaçlarla tedavi emelisiniz.Buna ek olarak kabızlığı düzeltmeli,tuvaletten kısa sürede ve fazla ıkınmadan çıkmalısınız.

2.Derece iç hemoroid

İlaçlar yada bitkisel ilaçlarla kalıcı tedavi edemezsiniz ama şikayetlerinizi düzeltebilirsiniz.Bu seviyede en akıllıca çözüm lazer ve lastikle boğma yöntemidir.Bunları yaptırıncaya kadar bitkisel ilaç yada ilaç kullanabilirsiniz.

3.Derece iç hemoroid

Bu seviyede de ilaç ve bitkisel ilaçlarla tedavi mümkün değildir ama şikayetler düzeltilerek kalıcı tedavi ertelenebilir.Kalıcı çözüm için 3.Dereceye lazer ve boğma yöntemi birlikte uygulanabilir,De Longo ameliyatı yada THD ameliyatı yapılabilir.Be seviyede bu alternatifler en doğrusudur.Klasik cerrahi,ligasure gibi tedaviler gereksiz zahmetli seçeneklerdir.

4.Derece hemoroid

Bu seviyede en doğru çözüm klasik yöntemle ameliyattır.lazer,De Londo,THD gibi teknolojik tedaviler yetersiz kalır.Diğer taraftan ilaç yada bitkisel ilaçlar hafif düzelme sağlasa da beklenen sonucu vermez.

Gelelim ameliyat dışı çözümlere

Yukarda yazdığım gibi bu çözümler daha çok şikayete azaltmaya yöneliktir.

İlaçlarla tedavi

Haplardan daflon günde 4 tablet alınır bunun yerine günde 2 tablet alınan doxium tercih edilebilir.

Bölgesel kullanımda kortos fitil ve proktolog krem kullanılabilir ancak kortizon içerdiği için uzun süre kullanılmamalıdır.

Bitkisel ilaçlarla tedaviden hangisi seçilmeli ?

Normal ilaç çeşidi 3 ken bitkisel ilaçların çeşidi 100 den fazladır ve yaptığım araştırmaya göre bunların büyük çoğunluğu piyasayı tokatlamak amaçlı şarlatan ürünlerdir ve herhangi bir işe yarayacağını sanmıyorum.Bitkisel ilaç alacağınızda şunlara dikkat etmelisiniz.

Bitkisel ilaç satıcılarının yazdığı yada söylediği;

% 100 tedavi

Kesin tedavi

Mucizevi ilaç

En iyi formül

3 adımda tüm sorunlarınız bitecek

Hipocratın tedavisi

1000 yıldır kullanılan tedaviler

İyileşmezse paranızı iade ediyoruz.

Şeklindeki cümlelerden asla etkilenmeyin bunları okuduğunuz üründen uzak durun,paranızı şarlatanlara kaptırmayın.

67 Comments

Add a Comment
 1. hocam mrb ben 20 gün önce fistül ameliyatı oldum rahatsızlığım tam olarak geçmedi tam iyleşme ne kadar sürer ve ayrıca daflon kullansam nasıl olur teşekkür ederim

  1. fistül tedavisi zor ve uzun süren bir hastalıktır.sabırlı olmalısınız.daflonun bu hastalıkta tedavide yeri yoktur
   Op.Dr.A.Şahap Barlas

 2. Hocam iyi günler.
  Benim makatımda 2 gündür hissettiğim bir şişlik var, yüksek ihtimal basur olmuşum ve bu 2 günlük. İnternetten 2 gündür araştırıyorum ve tedavisi için daflon kullanmaya başladım. 2 hap attım. Ama eczacı kullanımı ile ilgili birşey demedi fakat siz yukarıda günde 4 kez kullanılmasını önermişsiniz. Ben daflon u günde 4 kez tok kullanacağım ama bu durum tamamen düzelir mi yoksa sizlere gelip tedavi olmam gerekir mi?

  1. makatınızdaki şişlik öncesi kabızlık yaşadıysanız,tuvalette ıkındıysanız hemoroid,anal hematom yada tromboze hemoroid olabilir.ama tüm bunlar olmadan şişlik ortaya çıktıysa anal apse olabilir.muayene olmalısınız,eğer apse ise geciktirmeden açtıırmalsınız
   Op.Dr.A.Şahap Barlas

 3. Merhaba hocam.18 yaşımda ilk çocuğumda hemoroid hastalığına yakalandım.2.(20)doğumundan sonra açık amaliyat oldum çok çektim 8-9 ay büyük tuvaletimi yapamadım.o anda zorlanırken zaten eskisi gibi olmuştum yine acılar içinde günlerim geçti.3.(22)doğum yaptım daha kötü oldum 33 yaşındayım amaliyattan o eski acıları yaşamaktan çok korkuyorum.böylede yaşanmıyor 3 ay da bir hemoroid şişiyor ağrıyor morarıp büyüyor otururken çok rahatsız ediyor,3 gün yatarak makata sıcak su torbası ve doksium hapını 9/3 kullanarak yatışıyor Allah yardımcımız olsun.

  1. gelirseniz durumunuzu değerlendirip en uygun yöntemle tedavinizi yapabiliriz
   Op.Dr.Seher Şirin

 4. Hocam 1 ay 2 gün önce lazerli hemoroid ameliyatı oldum.biraz olsun rahatlamış durumdayım fakat hala makatta çatlağım ve deri katlantım var.yani doktor bunları söyledi .geccek mi diye sorduğumda geçcek geçcek diyerek geçiştirdi ama o şey beni çok engelliyo gaz sancılarım oluyo temizlikte zorlanıyorum bide şeklinin bozukluğu psikilojimi de etkiliyo.makatta deri katlantısı kendiliğinden geçer mi? Ya da hemoroid ameliyatıyla beraber alınması gerekmez miydi ? Veya çatlağa müdehale edilmesi gerekmez miydi yeniden ameliyat olmam gerekir mi ? Birde akıntı ne zaman biter tam olarak ? Çok soru sordum hakkınızı helal edin teşekkürler şimdiden cevabınızı dönt gözle bekliyorum

  1. fissür ve hemoroid birlikte ise öncelikle fissürün tedavi edilmesi gerekir çünkü fissür hemoroid şikayetlerinin artmasına neden olur,öncelikle tedavi edilirse hemoroid şikayetleri geriler.makat hastalıklarına spesifik çalışıyoruz.ameliyatsız tedavi yöntemlerine yönelik her tür teknolojiye sahibiz,gelirseniz durumunuzu muayene ile değerlendirip tedavinizi yapabiliriz
   Op.Dr.seher Şirin

 5. Ben ankara dr mevlut topbas ameliyat oldum 4 derecedeydi 2 ay olmasina ramen agrilarim var sakin ameliyat olmayin hayatimda boyle aci yasamadim 15 senelik cektigim hemoroit agrilari halen dahada devam ediyo gittigim baska bi doktor ameliyatimi basarili yapamadigini soyledi ameliyat sonrasi 22 igne agri kesici kullanmama ramen çok kotu durumdayim size tavsiyem ameliyat olmayin işkence gibiydi psikolojim bozuldu

  1. hemoroid ve anal fissür birlikte olabilir.bazen fissüre bağlı ödem hemoroidle karışabiliyor.hemoroidde pek ağrı olmaz daha çok ağrı anal fissürde görülür.gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavinizi yapabiliriz.
   Op.Dr.Adil Altınsoy

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2017