Hemoroid Tedavisi
Hemoroid Muayene Randevusu Basur Tedavi Ücretleri

Op. Dr. Atilla KAYA’nın  Önerileri

Op. Dr. Atilla KAYA tarafından kaleme alınan tavsiye niteliğindeki yazıda basur hastalığı ve tedavisine dair çok önemli tavsiyelere yer verilmiştir. Dileyen ziyaretçilerimiz aklına takılan yada öğrenmek istedikleri hemoroid suallerini yazının en alt kısmından sorabilirler.

Hemoroid toplumda en yaygın görülen hastalıkların biridir.Utanma sebebiyle rahat muayene yapılmadığı için sıklıkla yanlış yollara yönelinmektedir.Diğer taraftan cerrahlarında pek sevmediği konu olması da ayrı bir sorundur.

10 000 den fazla makat hastalığı tedavisi yapmış konunun uzmanı bir hekim olarak bu konudaki tecrübelerimle önerilerimi yazmak insanları aydınlatır diye düşündüm.

Hemoroidin tedavisi derecesine göre seçilmelidir.

Öncelikle şunu belirtmeliyim kanamanız varsa asla “hemoroidim var” deyip tedavi etmeye kalkmayın çünkü kanamanın sebebi kötü huylu bir hastalıksa çok kıymetli zamanları kaybedersiniz.Kanamanız varsa mutlaka muayene olun ve gereken tetkikleri yaptırın.

Derecesine göre tedavi önerilerim

1.Derece iç hemoroid

ciddi kanama yoksa ameliyat,lazer veya boğma yöntemi düşünmemeli ilaçlar yada bitkisel ilaçlarla tedavi emelisiniz.Buna ek olarak kabızlığı düzeltmeli,tuvaletten kısa sürede ve fazla ıkınmadan çıkmalısınız.

2.Derece iç hemoroid

İlaçlar yada bitkisel ilaçlarla kalıcı tedavi edemezsiniz ama şikayetlerinizi düzeltebilirsiniz.Bu seviyede en akıllıca çözüm lazer ve lastikle boğma yöntemidir.Bunları yaptırıncaya kadar bitkisel ilaç yada ilaç kullanabilirsiniz.

3.Derece iç hemoroid

Bu seviyede de ilaç ve bitkisel ilaçlarla tedavi mümkün değildir ama şikayetler düzeltilerek kalıcı tedavi ertelenebilir.Kalıcı çözüm için 3.Dereceye lazer ve boğma yöntemi birlikte uygulanabilir,De Longo ameliyatı yada THD ameliyatı yapılabilir.Be seviyede bu alternatifler en doğrusudur.Klasik cerrahi,ligasure gibi tedaviler gereksiz zahmetli seçeneklerdir.

4.Derece hemoroid

Bu seviyede en doğru çözüm klasik yöntemle ameliyattır.lazer,De Londo,THD gibi teknolojik tedaviler yetersiz kalır.Diğer taraftan ilaç yada bitkisel ilaçlar hafif düzelme sağlasa da beklenen sonucu vermez.

Gelelim ameliyat dışı çözümlere

Yukarda yazdığım gibi bu çözümler daha çok şikayete azaltmaya yöneliktir.

İlaçlarla tedavi

Haplardan daflon günde 4 tablet alınır bunun yerine günde 2 tablet alınan doxium tercih edilebilir.

Bölgesel kullanımda kortos fitil ve proktolog krem kullanılabilir ancak kortizon içerdiği için uzun süre kullanılmamalıdır.

Bitkisel ilaçlarla tedaviden hangisi seçilmeli ?

Normal ilaç çeşidi 3 ken bitkisel ilaçların çeşidi 100 den fazladır ve yaptığım araştırmaya göre bunların büyük çoğunluğu piyasayı tokatlamak amaçlı şarlatan ürünlerdir ve herhangi bir işe yarayacağını sanmıyorum.Bitkisel ilaç alacağınızda şunlara dikkat etmelisiniz.

Bitkisel ilaç satıcılarının yazdığı yada söylediği;

% 100 tedavi

Kesin tedavi

Mucizevi ilaç

En iyi formül

3 adımda tüm sorunlarınız bitecek

Hipocratın tedavisi

1000 yıldır kullanılan tedaviler

İyileşmezse paranızı iade ediyoruz.

Şeklindeki cümlelerden asla etkilenmeyin bunları okuduğunuz üründen uzak durun,paranızı şarlatanlara kaptırmayın.

81 Comments

Add a Comment
 1. Ndrkrtl

  Hocam yaklaşık 1 haftadır makatımda şişlik var batikonlu sıcak suya oturdum ve internette elma sirkesi iyi gelir diye okudum pamuk ile onu sürüp makatıma koydum. Bir iki gün sıcak su ve sirkeli pamuğu devamlı yaptım şişlik biraz indi fakat şişliğin içi sarı iltihap olmuş ve ucunda siyah bir şey var . Koyduğun pamuğu ara ara değiştiriyorum 1 damla kan lekesi oluyor acaba bu hemoroid midir yada baska birşey mi? Cevabınız için teşekkür ederim iyi günler

  1. admin

   anal apseye benziyor.bir an önce muayene olup apse tedavisi yaptırmalısınız,tedavisi geciken apse fistüle zemin hazırlar
   Op.Dr.Nizam Kurtdere

 2. Murat Mededi

  Hocam merhaba, 6 hafta önce yaptırdığım kolonoskopi neticesinde doktorum evre 2-3 iç hemoroidlerim için günde 3 kez Doxium 500mg kullanmamı istedi 3 hafta kadar. Ancak, kolonoskopi sonrası 6 haftalık sürede ilk kez tekrar kanama başladı. Elimde bir kutu daha Doxium 500 mg var. Acaba bir 3 haftalık kür daha yapmanın bir zararı olur mu? Değerli vaktiniz ve görüşünüz için şimdiden teşekkür ederim.

  1. admin

   hemoroid çürük diş gibidir.her halikarda tedavi edilmesi gerekir.makat hastalıklarına spesifik çalışıyoruz ve makat hastalıklarının ameliyatsız tedavisine yönelik tüm teknolojiye sahibiz.gelirseniz durumunuzu değerlendirip ameliyatsız yöntemlerle tedavinizi yapabiliriz
   Op.Dr.Atilla Kaya

 3. Anonim

  Merhaba benim kendi bildim bilrli hemoroidim var.dogumdan sonra daha kötuoldu.benim en buyuk korkum ameluyat sonrasi ağri.cok kotu diyorlar birde tekrarliyorsa bu agriyi cekmeye degermi.fakat asiri kanamam var.surekli halsiz ve kansizim.doktorlar agri olmuyo diyor ama oluyormus.beni bu konuda aydinlatirmisiniz.

  1. admin

   ameliyatsız yöntemlerlede tedavi olabilirsiniz,modern yöntemlerle tedavide ağrı çok olmaz
   Op.Dr.A.Şahap Barlas

 4. Sinem

  Hocam merhaba . 5 yaşımdan beri ara ara zorlar durumdaydı hemoroid beni ancak bu 3 gündür tüm hayatımı bitirdi tuvaletten ağlayarak çıkıyorum masa başı çalıştığım için oturmak zorunda kalıyorum hayat cehenneme dönüştü. Ameliyat düşüncesi beni çok korkutuyor arkadaşların da dediği gibi tekrarlayan bir hastalik . Neler yapabilirim Allah rızası için yardım edin

  1. Alp

   Hocam merhaba,
   1 şubatta 3-4. Derece basur ve fissür ameliyatı oldum fissürüm çok ilerlemiş ve ayrı bi meme sarkması olmuştu. Ameliyattan sonra sadece ilk gün bi damla kan sonraki günlerde en ufak bir kanamam, ağrım dahi olmadı tuvalette işim en fazla 3 dakka sürüyor kabızlıkta yok. 25 gün sonra kontrole gittim çatlağın tamamen geçmiş olduğunu söyledi. Bugün 36. Gün 2 santimlik meme henüz inmedi acaba iner mi sabretmem mi gerekir?

   1. admin

    beslenem ve tuvalet alışkanlıklarınıza dikkat ederseniz düzelmesi beklenir

  2. admin

   öncelikle muayene olup tedavi olmalısınız.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemek için şu linke bakabilirsiniz.https://www.sehersirin.com/makat-hastaliklarinda-beslenme/
   Op.Dr.Seher Şirin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2017
Sahibi:
Doğa Niyazi AKÇA
[email protected]

Yönetici Webmaster
Ahmet ENGİN
[email protected]