Hemoroid Tedavisinde Önerilerim

Op. Dr. Atilla KAYA’nın  Önerileri

Op. Dr. Atilla KAYA tarafından kaleme alınan tavsiye niteliğindeki yazıda basur hastalığı ve tedavisine dair çok önemli tavsiyelere yer verilmiştir. Dileyen ziyaretçilerimiz aklına takılan yada öğrenmek istedikleri hemoroidle ilgili sorularını yazının en alt kısmından sorabilirler.

Hemoroid toplumda en yaygın görülen hastalıkların biridir. Utanma sebebiyle rahat muayene yapılmadığı için sıklıkla yanlış yollara yönelinmektedir. Diğer taraftan cerrahlarında pek sevmediği konu olması da ayrı bir sorundur.

10 000 den fazla makat hastalığı tedavisi yapmış konunun uzmanı bir hekim olarak bu konudaki tecrübelerimle önerilerimi yazmak insanları aydınlatır diye düşündüm.

Hemoroidin tedavisi derecesine göre seçilmelidir.

Öncelikle şunu belirtmeliyim kanamanız varsa asla “hemoroidim var” deyip tedaviye kalkışmayın çünkü kanamanın sebebi kötü huylu bir hastalıksa çok kıymetli zamanları kaybedersiniz. Kanamanız varsa mutlaka muayene olun ve gereken tetkikleri yaptırın.

Derecesine göre tedavi önerilerim

1.Derece iç hemoroid

ciddi kanama yoksa ameliyat, lazer veya boğma yöntemi düşünmemeli ilaçlar kullanmalısınız. Buna ek olarak kabızlığı düzeltmeli, tuvaletten kısa sürede ve fazla ıkınmadan çıkmalısınız.

2.Derece iç hemoroid

İlaçlarla kalıcı tedavini yapamazsınız ama şikayetlerinizi düzeltebilirsiniz. Bu seviyede en akıllıca çözüm lazer ve lastikle boğma yöntemidir. Bunları yaptırıncaya kadar bitkisel ilaç yada ilaç kullanabilirsiniz. Buna ek olarak tedavinizi yaptırıncaya kadar tuvalette kısa süre kalmalı ve fazla ıkınmamalısınız.

3.Derece iç hemoroid

Bu seviyede de ilaç ve bitkisel ilaçlarla tedavi mümkün değildir ama şikayetler düzeltilerek kalıcı tedavi ertelenebilir.Kalıcı çözüm için 3.Dereceye lazer ve boğma yöntemi birlikte uygulanabilir,De Longo ameliyatı yada THD ameliyatı yapılabilir.Be seviyede bu alternatifler en doğrusudur.Klasik cerrahi,ligasure gibi tedaviler gereksiz zahmetli seçeneklerdir.

4.Derece hemoroid

Bu seviyede en doğru çözüm klasik yöntemle ameliyattır.lazer,De Londo,THD gibi teknolojik tedaviler yetersiz kalır.Diğer taraftan ilaç yada bitkisel ilaçlar hafif düzelme sağlasa da beklenen sonucu vermez.

Ağrılı Hemoroid Tedavisi

Normalde şiş değilken ve ağrı yapmazken şiştiği dönemde şiddetli ağrı yapabilir. Ağrılı dönemde normal hemoroidde kullanılan ilaçların pek etkisi olmaz. Bu dönemde ılık su oturma banyosu ve Anuflex Merhem en iyi ağrı azaltıcı etkiye sahiptir. Buna ek olarak kabızlık da engellenmelidir yoksa ıkınılır ve şişlik daha da artabilir.

Gelelim ameliyat dışı çözümlere

Yukarda yazdığım gibi bu çözümler daha çok şikayete azaltmaya yöneliktir.

İlaçlarla tedavi

Haplardan daflon günde 4 tablet alınır bunun yerine günde 2 tablet alınan doxium tercih edilebilir.
Bölgesel kullanımda kortos fitil ve proktolog krem kullanılabilir ancak kortizon içerdiği için uzun süre kullanılmamalıdır.

Bitkisel ilaçlarla tedaviden hangisi seçilmeli ?

Normal ilaç çeşidi 3 ken bitkilerle yapıldığı söylenen ilaçların çeşidi 100 den fazladır ve yaptığım araştırmaya göre bunların büyük çoğunluğu piyasayı tokatlamak amaçlı şarlatan ürünlerdir ve herhangi bir işe yarayacağını sanmıyorum. Bilimsel olarak etkinliği kanıtlanmış beşeri ilaçlar kullanın, bu tür ilaç kullanacaksanız ilacı alacağınızda şunlara dikkat etmelisiniz.

Bitkisel ilaçları satanların yazdığı yada söylediği;

% 100 tedavi

Kesin tedavi

Mucizevi etki

En iyi formül

3 adımda tüm sorunlarınız bitecek

Hipocratın tedavisi

1000 yıldır kullanılan tedaviler

İyileşmezse paranızı iade ediyoruz.

Şeklindeki cümlelerden asla etkilenmeyin bunları okuduğunuz üründen uzak durun, paranızı şarlatanlara kaptırmayın.

About admin

112 comments

 1. Hemoroid çürük diş gibidir. Tedavi ile şikayetler azalır ama en ufak bir aksaklık ta tekrar sorun büyüyerek ortaya çıkar. Dış hemoroidlerin tedavisi sadece cerrahi olarak yapılabilir. 05426210888 nolu telefondan randevu alıp gelirseniz tedavisini yapabiliriz.
  Öp. Dr. Atilla Kaya

 2. Merhaba hocam 3-4 gündür basurum dışarı cıktı aşırı agrı ve acı yapıyor. Memethol kullandım. Hiç fayda etmedi.doktora gitmek istiyorum ama öncesinde biraz iyileşip kılları temizlemek istiyorum. Hastalarınız genelde temiz mi geliyor yoksa kıllımı geliyor.yada bu şekile temizleme yöntemim varmı

  • Temizlemeden gelmeniz sorun olmaz.
   Öp. Dr. Adil Altınsoy

  • Merhabalar hocam ağrım 10 üzerinden 2 ama sürekli , tuvalette acı çekmiyorum kanamam yok bazı günler hiç ağrı olmuyor sıcak su uygulayınca ağrı 0 a iniyor dışarı herhangi birşey çıkmıyor tuvalet esnasında kabızlık durumum da yok size başvurmalımıyım

   • Merhaba,
    Var olan şikayetlernizin alamaması için durumunuzu muayene ile değerlendirip aınaabilecek önlemler konusunda bilgilendirebiliriz. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz.
    Öp. Dr. Ibrahim Kavak

 3. 2.derece hemoroidim var kanamam oldu 1 haftadır doktorum ilaç verdi daflon kortos ve anestol krem ameliyat önermedi bu durumda ne yapmalıyım kanamam nekadar sürer acaba

  • Merhaba,
   Hemoroid çürük diş gibidir, Nasıl çürük dişin çekilçesi gerekiyorsa hemoroidde tedavi edilmelidir. Çünkü ilerleyen bir hastalıktır. Tedavi olup korunmak için yaşam şekliniz, beslenme ve tuvalet alışkanlıklarını değişmelisiniz. 05426210888 nolu telefondan extra bilgi ve randevu alabilirsiniz.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 4. HOCAM MERABA.

  İL OLARAK HANGİ İLDESİNİZ

  İZMİRDE İSENİZ YANINIZA GELELİM

  İZMİRDE DEĞİLSENİZ HEMOROİD İLE İLGİLİ İZMİRDE ÖNEREBİLECEĞİNİZ BİR DOKTORA VARMI

  TEŞEKKÜR EDERİZ.

  • 05426210888 nolu telefondan İzmir kliniğimizi öğrenebilir, extra bilgi , muayene ve tedavi için randevu alabilirsiniz

 5. Kliniklerimiz de makat hastalıklarına spesifik çalışıyoruz ve makat hastalıklarına yönelik her tür teknolojiye sahibiz. Gelirseniz muayene ile değerlendirip ameliyatsız yöntemlerle tedavinizi yapabiliriz. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz.
  Öp. Dr. Atilla Kaya

 6. Yaklaşık 4 5 aydır makatımda ufak bir şişme var baktığımda kırmızı çizgilerde görüyorum ancak bi kğçülüyor bi büyüyor kanama yok akıntı yok çom fazla kaşıntı var doktora 2 defa gittim ilkinde daflon 500 yazıp yolladı 20 gün kullandım işe yaramadı bidaha gittim doxium 1000 yazdı ve anestol ve fito kremle yolladı 20 güne yakın oldu işe yaramadılar sizce ne yapmalıyım ilacı bıraktığımda sızlamalar oluyor kaşıntı artıyor doxium ilacı kaç gün daha kullanmalıyım günde 2 defa

 7. Merhaba,
  Şikayetiniz hemoroid düşündürüyor, hemoroidı ilaçlar tedavi etmez sadece şikayetlerinizi azaltabilir. 05426210888 nolu telefondan extra bilgi ve randevu alabilirsiniz. Makat hastalıkları tedavisini ameliyatsız yöntemlerle yapıyoruz.
  Öp. Dr. Atilla Kaya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WhatsApp Canlı Destek
İletişim Bilgileri