Home / Hemoroid Tedavisi / Hemoroid Tedavisinde Önerilerim

Hemoroid Tedavisinde Önerilerim

Op. Dr. Atilla KAYA’nın  Önerileri

Op. Dr. Atilla KAYA tarafından kaleme alınan tavsiye niteliğindeki yazıda basur hastalığı ve tedavisine dair çok önemli tavsiyelere yer verilmiştir. Dileyen ziyaretçilerimiz aklına takılan yada öğrenmek istedikleri hemoroidle ilgili sorularını yazının en alt kısmından sorabilirler.

Hemoroid toplumda en yaygın görülen hastalıkların biridir. Utanma sebebiyle rahat muayene yapılmadığı için sıklıkla yanlış yollara yönelinmektedir. Diğer taraftan cerrahlarında pek sevmediği konu olması da ayrı bir sorundur.

10 000 den fazla makat hastalığı tedavisi yapmış konunun uzmanı bir hekim olarak bu konudaki tecrübelerimle önerilerimi yazmak insanları aydınlatır diye düşündüm.

Hemoroidin tedavisi derecesine göre seçilmelidir.

Öncelikle şunu belirtmeliyim kanamanız varsa asla “hemoroidim var” deyip tedaviye kalkışmayın çünkü kanamanın sebebi kötü huylu bir hastalıksa çok kıymetli zamanları kaybedersiniz. Kanamanız varsa mutlaka muayene olun ve gereken tetkikleri yaptırın.

Derecesine göre tedavi önerilerim

1.Derece iç hemoroid

ciddi kanama yoksa ameliyat, lazer veya boğma yöntemi düşünmemeli ilaçlar kullanmalısınız. Buna ek olarak kabızlığı düzeltmeli, tuvaletten kısa sürede ve fazla ıkınmadan çıkmalısınız.

2.Derece iç hemoroid

İlaçlarla kalıcı tedavini yapamazsınız ama şikayetlerinizi düzeltebilirsiniz. Bu seviyede en akıllıca çözüm lazer ve lastikle boğma yöntemidir. Bunları yaptırıncaya kadar bitkisel ilaç yada ilaç kullanabilirsiniz. Buna ek olarak tedavinizi yaptırıncaya kadar tuvalette kısa süre kalmalı ve fazla ıkınmamalısınız.

3.Derece iç hemoroid

Bu seviyede de ilaç ve bitkisel ilaçlarla tedavi mümkün değildir ama şikayetler düzeltilerek kalıcı tedavi ertelenebilir.Kalıcı çözüm için 3.Dereceye lazer ve boğma yöntemi birlikte uygulanabilir,De Longo ameliyatı yada THD ameliyatı yapılabilir.Be seviyede bu alternatifler en doğrusudur.Klasik cerrahi,ligasure gibi tedaviler gereksiz zahmetli seçeneklerdir.

4.Derece hemoroid

Bu seviyede en doğru çözüm klasik yöntemle ameliyattır.lazer,De Londo,THD gibi teknolojik tedaviler yetersiz kalır.Diğer taraftan ilaç yada bitkisel ilaçlar hafif düzelme sağlasa da beklenen sonucu vermez.

Ağrılı Hemoroid Tedavisi

Normalde şiş değilken ve ağrı yapmazken şiştiği dönemde şiddetli ağrı yapabilir. Ağrılı dönemde normal hemoroidde kullanılan ilaçların pek etkisi olmaz. Bu dönemde ılık su oturma banyosu ve Anuflex Merhem en iyi ağrı azaltıcı etkiye sahiptir. Buna ek olarak kabızlık da engellenmelidir yoksa ıkınılır ve şişlik daha da artabilir.

Gelelim ameliyat dışı çözümlere

Yukarda yazdığım gibi bu çözümler daha çok şikayete azaltmaya yöneliktir.

İlaçlarla tedavi

Haplardan daflon günde 4 tablet alınır bunun yerine günde 2 tablet alınan doxium tercih edilebilir.
Bölgesel kullanımda kortos fitil ve proktolog krem kullanılabilir ancak kortizon içerdiği için uzun süre kullanılmamalıdır.

Bitkisel ilaçlarla tedaviden hangisi seçilmeli ?

Normal ilaç çeşidi 3 ken bitkilerle yapıldığı söylenen ilaçların çeşidi 100 den fazladır ve yaptığım araştırmaya göre bunların büyük çoğunluğu piyasayı tokatlamak amaçlı şarlatan ürünlerdir ve herhangi bir işe yarayacağını sanmıyorum. Bilimsel olarak etkinliği kanıtlanmış beşeri ilaçlar kullanın, bu tür ilaç kullanacaksanız ilacı alacağınızda şunlara dikkat etmelisiniz.

Bitkisel ilaçları satanların yazdığı yada söylediği;

% 100 tedavi

Kesin tedavi

Mucizevi etki

En iyi formül

3 adımda tüm sorunlarınız bitecek

Hipocratın tedavisi

1000 yıldır kullanılan tedaviler

İyileşmezse paranızı iade ediyoruz.

Şeklindeki cümlelerden asla etkilenmeyin bunları okuduğunuz üründen uzak durun, paranızı şarlatanlara kaptırmayın.

About admin

91 comments

 1. 1 ay önce doğum yptım. Emziriyorum ve doktor daflon verdi günde 3 defa kullanıyorum. Bebeğime zararı olur mu emzirme de kullanılabilir mi daflon?

 2. Hocam 1 ay önce doğum yaptım doğumda basur problemim cıktı o zaman doktorun daflon ilaç vermişti o zaman kullanamadım doktor kullanma şeklini yazmıştı ilk 15 gun her öğün iki ser tane diye sonraki 15 gün günde iki tane yazmisti fakat kullanmadım şimdi beni çok zorluyor ilacı kullanmaya başlamalı miyim ve nasıl içmem gerekir doktorun verdiği şekilde mi yoksa günde iki defa şeklinde mi

  • hemoroid çürük diş gibidir ilaçlar şikayeti azaltır ama iyileşmez.tedavi olmanızı öneriirm
   Op.Dr.Atilla Kaya

 3. Gebeligimin 37. Haftasında hemoroid çıktı..anal bölgede şişlik var,penceteye kanlar geliyor.gecede kaşıntı yapıyor.agri yok ama kuru kalınca acı oluyor..kadın doğum uzmanı procto glyvenol ile vunoruton Forte hap verdi..benim sorum bu ilaçlar ile anal bölgede ki meme gider mi? Ve bu durum benim normal doğum yapmama engel olurmu? Sezeryan mı olmalıyım yoksa? Doğum sonrası hemoroidim geçer mi? Yoksa daha cok mu artar?
  OP.Dr Adil Altınsoy
  Doguma kadar bu ilaçlarla idare edeceksin.37. haftada mudahale edilmesi dogru değildir. Dogumdan sonra bakılır gereken yapılır.Normal dogum yapabilirsin memeler buyur sonra kuçulur .Arzu edilen hamile olmadan hemoroidlerden kurtulmandı.

 4. Hocam son 1 aydir buyuk wc sirasinda damlamali kanamam var. Ne bir sanci agri nede makat ucu meme vs yok. Sadece kanama. Ve temizleme esnasinda ilk silmede herzaman pihtilasmis kan kutlesi var. Genel cerraha gorundum . Elle muayene etti ilk etapta ve 1000 mg doxium yazdi. Ilac bitimine takip edelim azalma yada kesilme olmazsa isikli alet ile bakariz dedi. Hocam 37 yasinda erkegim. Sizce bu durum ne gibi gorunuyor? Doktor hemoroid vs bsy demedi. (Bi kac kere siddetli gaz saliniminda da kanama yapti)
  Dr.Nizam KURTDERE
  Hemoroid hastalığında tarif ettiğiniz şikayetler görülebilir, anoskopla bakılarak teşhis konur, hemoroidden kaynaklanan kanama yoksa kolonoskopi yapılması gerekir.

 5. Iyi günler 47 gün önce hemoroid nedeni ile cerrahı oldum şu an makat dışında küçük bir hemoroid memesi var ve çok açıyor. Ayrıca kabız olmamama rağmen dışkılama sırasında ve sonrasında agrım hala var. Bu geçer mi yoksa ameliyet basarız mi oldu.

  • muayene ile değerlendirmeden yorum yapmak doğru olmaz,gözden kaçan fissürünüz olabilir.gelirseniz durumunuzu muayene ile değerlendirebiliriz
   OP.Dr.A.Şahap Barlas

 6. Merhaba.3 gun once makat ta siskinlik fark ettim.buyuk tuvaletimi yaparken hic acimiyordu ve hic kan da gormedim.kasinti falanda yoktu.derhal Genel cerraha gidip muayene oldum.Doktor progtolog krem ve doxium hap verdi..ne kadar sürede bu rahatsızlık ortadan kalkar?!

  • makatta şişkinliğin nedeni hemoroid ise ilaçlar sadece şikayetlerinizi geriletir.tedavi etmez.size en yakın kliniğimize gelirseniz durumunuz muayene ile değerlendirip en uygun yöntemle tedavinizi yapabiliriz

 7. anal apseye benziyor.bir an önce muayene olup apse tedavisi yaptırmalısınız,tedavisi geciken apse fistüle zemin hazırlar
  Op.Dr.Nizam Kurtdere

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sizi Aramamızı İster misiniz?