Home / Hemoroid İlgili Konular / Kondilom Tedavisi

Kondilom Tedavisi

Makat siğili olarak bilinen ve viral yani mikrobik bir hastalık olan kondilom teşhis ve tedavisi önemi bir çok hastalığa nazaran daha bir ivedilik gerektirmektedir. Basurla hiçbir benzerliği yoktur ancak aynı alanda olması sebebiyle hastalar karıştırabilmekte bu sebeple de tedavilerini geciktirebilmektedirler. Sayfada ele alınmasındaki amaç ta hastaların bu yanılgı ihtimallerini azaltmaktır. Proctoloji uzmanları baktığı anda net teşhis koyabilirler.
Anal siğil, makat siğili, anal warts, anogenital siğil, human papillom virüs kelimelerinin baş harfleri olan HPV isimleri de kullanılmaktadır. Tüm bu tanımlamalar ve isimler aynı hastalığı tarif etmektedir.

Kondilom Nedir Neden Olur

Yukarıda bahsedildiği gibi bulaşıcı ve mikrobik bir hastalıktır. Şekil olarak anüs, anüsün içi ve yakın bölgelerinde 1 mm ile 5-10 cm çağlarında karnabahar görünümlü çıkıntılardır.
Tek nedeni mikrobu bir başkasından almaktır yani bulaştırılmaktır. En sık bulaşma yoku cinsel ilişki özellikle de ters ilişki yani anal sextir. Bu sebeple en sık rastlandığı gruplar geyler, bi sexüel erkekler ve ters ilişkiye giren kadınlardır.
Cinsel yok dışında şu yollarla bulaşabileceği konusunda görüşler vardır
Tahret musluğunun bulaşık olması
Lavabo musluğu
Mikrop bulaşmış ve elini yıkamamış kişi ile tokalaşmak
Ortak iç çamaşırı giymek
Prezervatif kullanmadan ilişkiye girmek

Kondilomun Belirtileri

Karnabahara benzer çıkıntılar
Kaşıntı
Tuvalet kağıdına bulaşan kan
Islaklık
Akıntı
Ağrı
Kötü koku

Kondilom Tedavi Edilmezse

Kondilom Türkçe adıyla makat siğili mikrobik bir hastalık olduğundan başka bölgelere ve başka insanlara bulaşma eğilimindedir.
Tedavi edilmeyen kondilomlar giderek büyür ve tüm anüs bölgesini kaplarlar diğer taraftan makattan barsağa ilerleyerek barsak tıkanmasına varacak kadar ciddi sorun yaratabilirler.

Kondiloma genel yaklaşım tesbit edildiği anda seviyesinin (barsakta olup olmadığının) tesbiti sonrasında tedavi edilmelidir. Tedavide kullanılacak kimyasallar veya bitkisel ürünler anus içindeki ve barsağın son kısımlarındaki kondiloma etki etmeyeceğinden hastalığın ilerlemesine sebep olabilir.

Makat Siğili Resimleri

Hastalığın ilk başlangıç ve ilerleme derecesindeki kondiloma akğmünata resimleri

Küçük Makat Siğili Görüntüsü
Küçük Makat Siğili Görüntüsü

 

Büyük Makat Siğili Görüntüsü
Büyük Makat Siğili Görüntüsü

Yukarıda bahsedildiği gibi virüs denilen mikroplar sebebiyle oluşur ve bulaşıcıdır. Bulaşma kişiden başkasına olabileceği gibi kişinin bir vücut bölgesinden başka bölgelerde bulaşabilir. Bu bulaşma sebebiyle tesbit edildiği anda tedavisi planlanmalıdır.

Kondilomun Tedavisi Nasıl Yapılır

En etkili tedavi şekli radyo frekanstır. Radyo frekans olan yere ulaşılamıyorsa elektro koterle de tedavi olunabilir. RF nin en büyük üstünlüğü lateral termal hasar denilen kenar yanıklarının daha az olması sebebiyle iyileşme daha hızlı ve çabuk olur.
Kriyo terapi yapan yerler olsa da anüsün içine uygulanamaması sebebiyle bu bölgedeki ve bağırsaktakilerin tedavisi yapılamaz ve dışardakiler bitmiş gibi görünse deiçerdekiler bağırsağı tıkayacak kadar büyüyebilirler. bu kadar ilerlemesi ciddi hayati tehlike arz eder.
Krioterapi çok uzun seanslar gerektirebilir.

Bitkisel Kondilom Tedavisi

Kondilomda etkili olan tek bitkisel aktif yeşil çay özünden elde edilen kateşin dir, sinekateşinler denilen bu madde daha çok diğer tedaviler yapıldıktan sonra tekrar etme ihtimalini azaltmak ve seans sayılarını düşürmek için kondilomdan korunma amacıyla verilir ancak direk tedavisinde de etkili olacağı yönünde FDA onayı vardır. Yeşil çay özü içeren ilaç Veregen Merhem dir ancak Türkiye’de satışı yoktur. Yurtdışından getirtilerek kullanılmaktadır.

Kondilom İlacı

El yüz bölgesinde kullanılan çeşitli yakıcı asitler vardır ancak bölgenin deri yapısı gereği bu tür yakıcı kimyasal içerikli ilaçlar asla kullanılmaz. Anal bölgede kullanılan iki ilaç vardır biri podofilotoxin diğeri imiqumin dir.
İlaçla tedavi uygulaması tek başına yeterli olmaz, radyo frekans tedavisine başlanır, yara kabukları düştükten sonra kontrole kadar kullanılır.

Makat Kondilomu Aşısı

Aşı daha çok kadınları rahim boynu kanserinden korumak için önerilir ancak son yıllarda genital siğiller gibi anüsteki siğillerin de tehlike arz edebileceği düşüncesi ile bunlar için de öneren bilimsel çevreler vardır.

About admin

60 comments

 1. MERHABA BEN 26 YASINDA BAYANIM MAKAT BÖLGEMDE SİĞİLLER CIKMISTI DEVLET HASTANESINDE YAKTILAR 2 HAFTA SONRA DAHADA FAZLALASTI TERRARDAN GİTTİM YAKTIRDIM HEPSINI YAKMADILAR BUNUN KESIN COZUMUNU ARIYORUM ANKARADA MUAYENENENIZ VARMI BİRDE FİYAT HAKKINDA BİLGİ VEREBİLİRMISINIZ..
  Op.Dr.Seher Şirin
  Bakırköy IDEA Genel Proktoloji Uzmanı
  Hepsini yakmışlardır muhtemelen,ama tek seferde temizlenmez. Belli aralıklarla yeni çıkan lezyonları temizlemek gerekir. Ankara’da şubemiz var.Ücret lezyonların çokluğuna,makatın içinde olup olmamasına göre muayene sonrası belirleniyor.1500-4000 arasında değşişiyor. Bu fiyatın içinde 6 kez işlem yapma ve kontrol dahildir.
  Geçmiş olsun

 2. Hocam bende anal kondilom cikti ama hic cinsel yasantim ollmadi.Gittigim butun doktorlarda cinsel yolla bulasir dedi psikolojiim bozuldu. Alvara diye krem verdi 1 ay onu kullanicakmisim .Kesin bor tedavisi varmi
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Aldara krem ile tedavi başarısı % 60 cıvarı ve tekrarlaması yüksek,biz elektrokoterizasyon ve koruyucu tedavi uyguluyoruz.

 3. Mrb hocam ben 10 gun once kondilom tedavisi oldum lazerle anestezili olarak aldirdim ama son 3 gundur agrim oluyo oturamiyorum bu normal mi ve bana doktorum sadece bepanten silvider kremlerini verdi bu ikisi yakilan bölgenin iylesmesi icin yeterlimi ve esimle cinsel iliskiye ne kadar sure sonra baslaya bilirim
  Op.Dr.Seher Şirin
  Uygulamalar doktora göre değişebildiği için doktorunuzla görüşmelisiniz.

 4. merhabalar hocam ben 3 ay önce anal kondilom amilyatı oldum. geçen ay kontrolde tekrar yakıldı ve bu ay tekrar çıktı ve o da yakıldı bu süreç ne kadar devam eder ve kesin ne zaman sonuçlanır? yoksa ömürümüzün sonuna kadar yaktırmak mı gerek. tamamıyla yok olma bitme şansı yokmu kontrollerime düzenli gidiyor ve çıktıkca yaktırıyorum teşekkür ederim
  Op Dr Alirıza Şahap Barlas
  yapacak başka bişi yok.kontrollerinize düzenli gidip koterize ektirmekten başka,bitene kadar devam edecksiniz

 5. Ben yaklaşık 2 hafta önce farkettim makat bölgesinde kondilom var. Fakan iki tane küçükler 2 kere soğuk bi hava gibi bişey uyguladılar düzenli olarak bunu yapacaklarını söylediler bu şekilde geçer mi yoksa başka bi doktora görünmem gerekir mi ? Tamamen alınmalı mı ? Ne zaman tekrar cinsel ilişkiye girebilirim ?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Size criyoterapi uygulanmış,biz koterizasyon tedavisini tercih ediyoruz,hastalık tamamen geçtikten 3 ay sonra ilişkiye girebilirsiniz.

 6. Merhaba bende makat bolgemde kondilom cikti nisanlimda yok vajina dan iliskiye girersek nisanlima da bulasabilir mi? Bulasma yaktirdiktan sonra da devam eder mi her zaman prezervatifle iliskiye girmek zorunda miyiz
  Op.Dr.Demet AĞRAS
  Bulaşma ihtimali var, en kısa sürede tedavi olmalısınız, tedavinin sonunda bitti dendikten sonra bulaşmaz, bu süre zarfında prezervatif kullanmalısınız.

 7. Merhaba ciddi bir sigillenme ve sislik sikayetim vardi gunlerce evden dahi cikamadim fakat ilaclar ile kendiliginden son buldu ve aradan 4 yil gecti dogumuma 1 hafta kadar bir süreç kalmıştı ki kaşıntı ve cok ciddi şişkinlik sikayeti ile tekrar doktoruma gittim doktorum bölgeyi görünce çok şaşırdı ilk kez böyle bir şişlik görüyorum dedi ve anestol krem verildi human popilloma dan suphelenildi doğum a bir kaç gün kaldığı için tedavi olamadım doğum sonrası doku örneği alıp patolojiye gonderilecegi söylendi. normal doğum yapmam gerekirken doğum esnasında bebeğe bulaşma ihtimali var denildi ve sezeryan doğum yapmak zorunda kaldım doğum sonrasında ameliyathaneden henüz cikmadan lazer ile yakıldı siğiller doğum yapalı 7 ay oldu ara ara kaşıntım oluyor fakat iç bölgede görünür bişey de yok doktor a gitmekden çok korkuyorum kötü bi cevap alırım diye ne yapmalıyım yol gosterirmisiniz lütfen ..doku örneği aldirmalimiyim? ?
  Op Dr Atilla Kaya
  IDEA Bakırköy Şubesi Proctoloji Uzmanı
  kondilom ciddiye alınması gereken bir hastalıktır.kolay bulaşır ve hızlı yayılır.bu nedenle temizlendiğinden emin olana kadar doktorunuza kontrole gitmelisiniz

 8. Merhaba bendede kondilom var ve pazartesi gunu ameliyatla yakilcagini soyledi doktoru anestesiye gitmedim acaba ameliyat agrilimi geciyo ve ne kadar suruyo yakilmasi
  Op.Dr.Adil Altınsoy(proctoloji Uzmanı)Ankara
  Fazla miktarda ise ilk seans ameliyatla anestezili olabilir.Fakat diger seansların hepsi için anestezi riskine girmemelisin.Kontrollerde yeni çıkanlar çok rahat lokal anaestezi ile yok edlebilir

 9. Merhaba hocam ben homoseksüel bir bireyim . Yaklaşık bir ay önce anüsümün kenarında et beni gibi bişey çıktı ve haftalar geçtikçe büyüdü etrafındada küçük küçük et benine benzeyen şeylerde çıktı. Anal kondilom olmasından çok korkuyorum sizce ne yapmalıyım? bunlar ne olabilir ?
  Op.Dr.Adil Altınsoy(proctoloji Uzmanı)Ankara
  Anal kondilom olmuşsun.Ben RF ile buharlaştırma ile tedaviyi tercih ediyorum.Gecikme iş büyür.

 10. Merhaba hocam ben eşcinsel bir bireyim . Yaklaşık bir ay önce anüsümün kenarında et beni gibi bişey çıktı ve haftalar geçtikçe büyüdü etrafındada küçük küçük et benine benzeyen şeylerde çıktı. Anal kondilom olmasından çok korkuyorum sizce ne yapmalıyım? bunlar ne olabilir ?
  Op Dr Nizam Kurtdere Nişantaşı Şube Proctoloji Uzmanı
  Yazdıklarınız tipik kondilom bulguları, çevrenize bulaştırmaya devam ettiğiniz için bir an önce tedavi olmanızda yarar var, en azından sevdiklerinizi koruma adına 🙂

 11. Hocam bana bugün anal kondilom teşhisi koydu gittiğim genel cerrah . Cildiyeye gitmem gerektiğini ve criyoterapi uygulanabileceğini söyledi . Bu arada kondilom kanser yaparmı ? Bunu nasıl anlayabiliriz? Cildiyeye gitmelimiyim?.
  Op.Dr.Adil Altınsoy(proctoloji Uzmanı)Ankara
  Kondilom özellikle anal bölgedeki genel cerrahın(bu konu ile özel ilgilenen daha iyi olur)işidir.Anal bölgede criyoterapi sıkıntılı olabilir.Ben Rf ile buharlaştırma tercih ediyorum.Kondilom yapan virüsün bazı türleri kanser yapabilir.Araştırılabilir.Önce kondilomların tedavi edilmesi gerekir

 12. Hocam ben geçen hafta doktora gittim, muayene edip anal kondilom teşhisi koydu. Kriyoterapi uyguladı. Bugün dışkımın kanlı olduğunu gördüm .Bu kan normalmi? Makat kanseri olabilirmi acaba ? Ne yapmam gerek ?
  Op.Dr.Adil Altınsoy
  Kriodan sonra kanama olması normal, bu arada krionun başarısı düşüktür radyo frekans çok daha etkilidir.

 13. Merhaba hocam , benim anal kondilomum vardı kriyoterapi uygulandı ve şuanda kondilomum yok . Ama dışkıda sümüksü akıntı ve kan oluyor. Buna karın ağrısıda eşlik ediyor . ne olabilir? ne yapmam gerek?
  Op Dr Nizam Kurtdere
  İçerde de olabilir, anoskop muayenesi yaptırın

 14. hocam benim anal kondilom rahatsızlığım var gastroenteroloji bölümü içeri yayılmış siğilleri koterize eder mi ? genel cerrahi veya cildiye bağırsağa ilerleyen siğilleri koter yapar mı ? ben bir genel cerrahiye gittiğimde biz bakmıyoruz koter de yapmıyoruz demişti
  Op dr Nizam Kurtdere
  Devlete gittinizse uğraşmak istememiş olabilir, makat siğili genel cerrahinin daha doğrusu proctoloji branşının işidir, gastro bölümü bilmez. Size yakın klinipğimize gelirseniz sorununuz çözülür ve 6 ay -1 yıl ücretsiz takip edilirsiniz.

 15. Merhaba benim vajina ile anüs arasında iki tane küçük siyah sigilim oldu donduruldu ve düştü bakireyim ama ters ilişkiye girdim makat çevremde herhangi bir kondilom yok ama içerde olabilirmi bu risk varmı

 16. Bendede kondinom varmis 3 hafta oldu sanirim cikali ameliyat dediler gecermi tamamen

  • ameliyat yerine RF ile tedavi olmanızı öneririm,RF de çevre doku hasarı minimal olduğu için iyileşme hızlı oluyor
   Op.Dr.Seher Şirin

 17. Hocam iyi akşamlar, 1 hafta önce koter ile makat bölgemde siğiller yakıldı. Doktor hepsini temizlediğini söyledi. Dışkı sırasında ağrı oluyor onun dışında ağrım yok. Tek seferde geçme ihtimali var mıdır? Makat bölgesinde bulunan siğil cinsel temasla eşime bulaşırmı. Penis bölgemde yok? Teşekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sizi Aramamızı İster misiniz?