Hemoroid Tedavisi
Hemoroid Muayene Randevusu Basur Tedavi Ücretleri

Makat siğili olarak bilinen ve mikrobik bir hastalık olan kondilom teşhis ve tedavisi önemi bir çok hastalığa nazaran daha bir ivedilik gerektirmektedir. Bunun sebeplerinini doktorumuz hastalarını bilgilendirme amaçlı olarak hazırladığı yazısında aşağıda anlatmaktadır.

Kondilom Tedavi Edilmezse

Kondilom Türkçe adıyla makat siğili mikrobik bir hastalık olduğundan başka bölgelere ve başka insanlara bulaşma eğilimindedir.
Tedavi edilmeyen kondilomlar giderek büyür ve tüm anüs bölgesini kaplarlar diğer taraftan makattan barsağa ilerleyerek barsak tıkanmasına varacak kadar ciddi sorun yaratabilirler.

Kondiloma genel yaklaşım tesbit edildiği anda seviyesinin (barsakta olup olmadığının) tesbiti sonrasında tedavi edilmelidir.Tedavide kullanılacak kimyasallar veya bitkisel ürünler anus içindeki ve barsağın son kısımlarındaki kondiloma etki etmeyeceğinden hastalığın ilerlemesine sebep olabilir.

Makat Siğili Resimleri

Hastalığın ilk başlangıç ve ilerleme derecesindeki kondilom resimleri

Küçük Makat Siğili Görüntüsü

Küçük Makat Siğili Görüntüsü

 

Büyük Makat Siğili Görüntüsü

Büyük Makat Siğili Görüntüsü

Kondilom bahsedildiği gibi virüs denilen mikroplar sebebiyle oluşur ve bulaşıcıdır.Bulaşma kişiden başkasına olabileceği gibi kişinin bir vücut bölgesinden başka bölgelerde bulaşabilir.Bu bulaşma sebebiyle tesbit edildiği anda tedavi planlanmalıdır.

56 Comments

Add a Comment
 1. Pelin

  Merhaba benim vajina ile anüs arasında iki tane küçük siyah sigilim oldu donduruldu ve düştü bakireyim ama ters ilişkiye girdim makat çevremde herhangi bir kondilom yok ama içerde olabilirmi bu risk varmı

  1. admin

   olabilir.risk var.muayene ile değerlendirilmeli

 2. efru

  hocam benim anal kondilom rahatsızlığım var gastroenteroloji bölümü içeri yayılmış siğilleri koterize eder mi ? genel cerrahi veya cildiye bağırsağa ilerleyen siğilleri koter yapar mı ? ben bir genel cerrahiye gittiğimde biz bakmıyoruz koter de yapmıyoruz demişti
  Op dr Nizam Kurtdere
  Devlete gittinizse uğraşmak istememiş olabilir, makat siğili genel cerrahinin daha doğrusu proctoloji branşının işidir, gastro bölümü bilmez. Size yakın klinipğimize gelirseniz sorununuz çözülür ve 6 ay -1 yıl ücretsiz takip edilirsiniz.

 3. ccc

  Merhaba hocam , benim anal kondilomum vardı kriyoterapi uygulandı ve şuanda kondilomum yok . Ama dışkıda sümüksü akıntı ve kan oluyor. Buna karın ağrısıda eşlik ediyor . ne olabilir? ne yapmam gerek?
  Op Dr Nizam Kurtdere
  İçerde de olabilir, anoskop muayenesi yaptırın

 4. emre

  Hocam ben geçen hafta doktora gittim, muayene edip anal kondilom teşhisi koydu. Kriyoterapi uyguladı. Bugün dışkımın kanlı olduğunu gördüm .Bu kan normalmi? Makat kanseri olabilirmi acaba ? Ne yapmam gerek ?
  Op.Dr.Adil Altınsoy
  Kriodan sonra kanama olması normal, bu arada krionun başarısı düşüktür radyo frekans çok daha etkilidir.

 5. kağan

  Hocam bana bugün anal kondilom teşhisi koydu gittiğim genel cerrah . Cildiyeye gitmem gerektiğini ve criyoterapi uygulanabileceğini söyledi . Bu arada kondilom kanser yaparmı ? Bunu nasıl anlayabiliriz? Cildiyeye gitmelimiyim?.
  Op.Dr.Adil Altınsoy(proctoloji Uzmanı)Ankara
  Kondilom özellikle anal bölgedeki genel cerrahın(bu konu ile özel ilgilenen daha iyi olur)işidir.Anal bölgede criyoterapi sıkıntılı olabilir.Ben Rf ile buharlaştırma tercih ediyorum.Kondilom yapan virüsün bazı türleri kanser yapabilir.Araştırılabilir.Önce kondilomların tedavi edilmesi gerekir

 6. emre

  Merhaba hocam ben eşcinsel bir bireyim . Yaklaşık bir ay önce anüsümün kenarında et beni gibi bişey çıktı ve haftalar geçtikçe büyüdü etrafındada küçük küçük et benine benzeyen şeylerde çıktı. Anal kondilom olmasından çok korkuyorum sizce ne yapmalıyım? bunlar ne olabilir ?
  Op Dr Nizam Kurtdere Nişantaşı Şube Proctoloji Uzmanı
  Yazdıklarınız tipik kondilom bulguları, çevrenize bulaştırmaya devam ettiğiniz için bir an önce tedavi olmanızda yarar var, en azından sevdiklerinizi koruma adına 🙂

 7. emre

  Merhaba hocam ben homoseksüel bir bireyim . Yaklaşık bir ay önce anüsümün kenarında et beni gibi bişey çıktı ve haftalar geçtikçe büyüdü etrafındada küçük küçük et benine benzeyen şeylerde çıktı. Anal kondilom olmasından çok korkuyorum sizce ne yapmalıyım? bunlar ne olabilir ?
  Op.Dr.Adil Altınsoy(proctoloji Uzmanı)Ankara
  Anal kondilom olmuşsun.Ben RF ile buharlaştırma ile tedaviyi tercih ediyorum.Gecikme iş büyür.

 8. Ebru

  Merhaba bendede kondilom var ve pazartesi gunu ameliyatla yakilcagini soyledi doktoru anestesiye gitmedim acaba ameliyat agrilimi geciyo ve ne kadar suruyo yakilmasi
  Op.Dr.Adil Altınsoy(proctoloji Uzmanı)Ankara
  Fazla miktarda ise ilk seans ameliyatla anestezili olabilir.Fakat diger seansların hepsi için anestezi riskine girmemelisin.Kontrollerde yeni çıkanlar çok rahat lokal anaestezi ile yok edlebilir

 9. Esra

  Merhaba ciddi bir sigillenme ve sislik sikayetim vardi gunlerce evden dahi cikamadim fakat ilaclar ile kendiliginden son buldu ve aradan 4 yil gecti dogumuma 1 hafta kadar bir süreç kalmıştı ki kaşıntı ve cok ciddi şişkinlik sikayeti ile tekrar doktoruma gittim doktorum bölgeyi görünce çok şaşırdı ilk kez böyle bir şişlik görüyorum dedi ve anestol krem verildi human popilloma dan suphelenildi doğum a bir kaç gün kaldığı için tedavi olamadım doğum sonrası doku örneği alıp patolojiye gonderilecegi söylendi. normal doğum yapmam gerekirken doğum esnasında bebeğe bulaşma ihtimali var denildi ve sezeryan doğum yapmak zorunda kaldım doğum sonrasında ameliyathaneden henüz cikmadan lazer ile yakıldı siğiller doğum yapalı 7 ay oldu ara ara kaşıntım oluyor fakat iç bölgede görünür bişey de yok doktor a gitmekden çok korkuyorum kötü bi cevap alırım diye ne yapmalıyım yol gosterirmisiniz lütfen ..doku örneği aldirmalimiyim? ?
  Op Dr Atilla Kaya
  IDEA Bakırköy Şubesi Proctoloji Uzmanı
  kondilom ciddiye alınması gereken bir hastalıktır.kolay bulaşır ve hızlı yayılır.bu nedenle temizlendiğinden emin olana kadar doktorunuza kontrole gitmelisiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2017
Sahibi:
Doğa Niyazi AKÇA
[email protected]

Yönetici Webmaster
Ahmet ENGİN
[email protected]