THD ve Hal Ameliyatı

Bu sayfada iki farklı çağdaş hemoroid ameliyatlarını ele alacağız. Birbirinden çok farklı ve yeni cihazlarla yapılan tedavilerdir. İlk anlatılacak olan yöntem bir çok avantaja sahip olduğu için önce o ele alınmıştır.

THD Hemoroid Ameliyatı

THD (Trans Hemoroidal desarterizasyon) – HAL (Hemoroidal Arter Ligasyonu)- Hemoroide giden damarının bağlanması
Basur memelerine kan taşıyan üç atar damarı bağlayarak yapılan bir ameliyattır

Anüsten girilen alet yardımıyla hemoroide kan getiren atar damar bulunur ve 5-6 cm yukardan bağlanır atar damarı bağlanan hemoroide kan gelemediği için küçülür. Dış basurda küçülme olur.


THD ÜSTÜNLÜKLERİ

* Makat bölgesinde kesme işlemi olmadığından ağrı ameliyata kıyasla az olur
* İşe dönüş çok erken olur birkaç gün.
* İltihap ve kanama gibi yan etkiler az görülür
* Tedavi sonrası pansuman gerektirmez.
* Kanama olmaz
* Makat darlığı gelişme riski yoktur
* Gaz ve dışkı kaçırma gibi yan etkileri yoktur.
En öenmli sorun THD tekniğini bilen cerrah sayısının az olması ve teknolojik donanımına bağlımlı olmasıdır

THD Hemoroid Ameliyatı Yapılan Hastaneler

Teknolojinin olduğu tüm sağlık kuruluşlarında yapılabilir. Diğer bir gereksinim de bu yöntemi bilen cerrah olmasıdır.

Longo Hemoroid Ameliyatı

De Longo hemoroid ameliyatı da denmektedir. İlk tarif eden cerrahın adıyla anılmaktadır.  İlk tarif edildiği yıllarda hızla çok yaygınlaşmıştı ancak orta vade sonuçlarının kötü olması sebebiyle uygulayan cerrah sayısı azalmıştır. Makatın 4-5 cm yukardan tüm barsak 1 cm eninde bir halka çıkaracak şekilde kesilir ve aynı anda dikilir. İşlem stapler denilen yuvarlak şeklinde zımba benzeri bir aletle gerçekleştirilir.
Kesme işleminin yapıldığı alanda ağrı siniri olmadığından ameliyat sonrası ağrı klasik ameliyatlara kıyasla çok azdır bu sebeple ameliyat sonrası lüks iyidir.


Makat sarkmasıyla birlikte olan hemoroidlerin tedavisinde daha iyi sonuç verir çünkü aletin çıkardığı parça basur memelerini değil barsak parçasıdır ve daha çok sarkmış barsağı asmaya yarar.
3. derece iç hemoroidin tedavisinde iyi bir çözümdür, 4.derece ve dış basurun eşlik ettiği 3.derece vakalarda uygulanabilir. Dışardakiler kolduğu gibi kalır, bu durum hastayı rahatsız eder. 1. ve 2. derecelerde son derece gereksizdir, pire için yorgan yakmak gibidir.
Bazı sitelerde “teknoloji kullanıyoruz” benzeri ifadelerle hastayı etkilemek için longo+lazer kullanarak hemoroid tedavisi yapıyoruz densede hemoroid tedavisinde longo ameliyatının uygun olduğu vakada lazer kullanmak son derece gereksizdir hatta ağrısız ameliyat yaklaşımı lazerle bozulmuş olur hastaya gereksiz yere ağrı yaşatılmış olur..
LONGO AMELİYATI ÜSTÜNLÜKLERİ
– Ağrı cerrahi ameliyata göre ciddi düzeyde azdır.
– Basura eşlik eden barsak sarkması varsa aynı seansta düzelir.
– İşe dönüş daha erken olur. 1 hafta istirahat yeter
– Anüste deformasyon gelişmez
LONGO AMELİYATI YETERSİZLİKLERİ
– Kullanılan alet tek kullanımlıktır ve maliyeti biraz artırır.
– Orta ve uzun vadede tekrar oranı çok yüksektir
– Pahalı bir yöntemdir

Longo ameliyatı yapılan hastaneler

Birçok hastanede yapılmaktaydı ancak orta ve uzun vadede sonuçlarının kötü olması sebebiyle büyük oranda terk edilmiş, daha çok ekonomik düşünceyi ön plana çıkaran hastanelerde yapılmaktadır.

Op. Dr. Atilla Kaya

Genel cerrahi uzmanı olarak, İstanbul/Bakırköy'de hasta kabulüne devam ediyorum. Hemoroid (Basur) hastalığının teşhis ve tedavisi için bana ulaşabilirsiniz. İletişim için 0212 621 08 88 arayabilir ya da 0542 621 08 88 numaralı WhatsApp hattına yazabilirsiniz.

49 Yorum

 1. Sayın Hocam;
  yaklaşık 10 yıldır hemoroid rahatsızlığım var,en son 1 yıl önce rektoskopi yaptırdım 3 dereceden iç ve dış hemoroidim olduğu söylendi şikayetlerim klasik hastalarla aynı Wc sonrası kanama,yanma,ağrı ve şişlik.
  Hocam,bu belirttiğim bilgiler ışığında hangi yöntem bana daha uygundur?,okuduğum makalelerden artık aklım çok karıştı ve bir sonuca varamıyorum klasik cerrahi yöntemden ise şiddetle kaçıyorum ki bu zamana kadar bekledim,şahsıma uygulanacak yöntem ve masrafı hakkında acil bilgilerinizi rica ediyorum SSK’lı bir çalışanım,şimdiden teşekkürler.
  Dr.Atilla kaya
  sayfalarca yazmak lazım siteyi inceleyin

  • Merhabalar iki ay önce THD ameliyatı oldum, 5. Gün aşırı ıkınmadan kanama oldu,operasyonla tampon konuldu, çok zor bir süreç idi, fakat anlamadığım doktorum 2-3 hafta sıkıntın olur demişti, iki ay geçti,bunun tam iyileşme süreci nedir, makatta karıncalanma içeriden bir şey geliyor gibi his ile tuvalete gidiyorum gaz çıkıyor gelen bir şey yok, birde makat deliği sanki operasyon sonrası sola kaymış ve birden çok dış meme oluşmuş.bunlar normalmi,ne zaman tam iyileşme olacak.

   • Tekrar muayene ile değerlendirmek gerekir. Makat çatlağı gelişmiş olabilir. öncelikle kabız kalmayın,tuvalette uzun kalıp ıkınmayın.kabızlık ve ıkınma şikayetleeinizi artıracaktır.çok sıkışınca tuvalete gidin ,ertelemeyin,bol sebze-meyve ve su tüketin.sıcak oturma banyosu yapın . 05426210888 nolu telefondan bilgi alabilirsiniz.
    Öp. Dr. Adil Altınsoy

 2. sayın hocam bende bir yıldır makatta memeler oluştu kaşıntı var kabızlık oluyor genel cerraha gittim kırem ve hap verdi ikiay hapı içtim baya rahatlattı ama memeler halen gitmedi şimdi tekrar aynen yeniledi ameliyatsız önlemi yokmu çok rahatsıs ediyor ağır iş zararlımı işim icabı şimdiden teşekkürler
  Dr.Atilla kaya
  Dış hemoroid tarif ediyorsunuz ne yazıkki tek tedavisi normal ameliyat

 3. hocam bende 4.derece hemoroid vardır herhalde okuduğum şeylerden korkuyorum dış basurum var içte çok kötü bir aydır kanamam ve agrım var tuvalete cıkmaya korkuyorum. benım lazerle tedavi olmam mumkunmu
  Op.Dr.Atilla KAYA
  hemoroid ağrısız bir hastalıktır,tromboze hemoroid yada başka hastalık olabilir.

 4. Sn Dr Kaya,
  Benim hemoroid rahatsizligim 25 seneden fazla bir suredir devam ediyor. Bu 25 sure icerisinde zaman zaman (8-10 kere diyebilirim) bir hafta kadar suren cok siddetli agri ve acilarim oldu (yalniz kanama olmuyor). Bunlardan 3 keresi ogluma hamile oldugum doneme rastlamisti ve hemeroid acisi sezeryan ameliyat acimi bile bastirmisti. Once sadece kucuk bir meme olarak baslayan bu sorunum yillar icerisinde cogalarak birden fazla memelere donusup beni cok rahatsiz etmeye basladi. Ben bu makat disindaki memelerden tamamen kurtulmak istiyorum ve lazerle tedavi buna kesin cozum olur mu? Cevabiniz icin simdiden cok tesekkurler.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  dış hemoroid lazerle tedavi edilmez,kesme amacıyla kullanılan lazer de neşterden farklı değil.

 5. merhaba.
  Ben olaya nasıl başlayacağım tam bilmiyorum.
  Baya uzun zamandır ama çok aralıklı. Tam olarak 2 sene evvel bir şişme yaşadım 3 meme oluştu ağrı sızısını gerçekten anlatamam. Şimdide yaklaşık 2 ay önce ilk defa kanama oldu. Dün de bir şişme oldu tek meme şeklinde. Benim sorum şu
  arter ligasyonu bu olaya kesin çözümmüdür ?
  Birde almanyada gelişmiş bir bitki tedavis uygulanıyor 3 adım diyorlar.
  Ameliyat olmadan bu olayı çözemezmiyiz. Doktora gitmektende çekiniyorum sizce durumum nedir ne önerirsiniz teşekkürler.
  Op. Dr. Atilla Kaya
  Arter ligasyonu kesin çözümdür ağrısız ve kansız bir yöntemdir,korkocak birşey yoktur.

 6. Merhaba,

  Thd ameliyatından birkaç gün sonra wc de aşırı zorlanma ve makatta memeler oluşup kayboluyor. Devamında 2-3 saat yanma ve huzursuzluk var. Thd sonrası iyileşme böyle mi oluyor kaç günde tedavi bitmiş olur acaba? Birde hafif spor örn koşu iyi gelir mi?
  Op. Dr. Atilla Kaya
  THD ameliyatından hemen sonra yarar oranı bazı vakalarda yüzde60 dır bir ay sonra yüzde96 ya çıkar.

 7. Gökhan eliçetin

  Selamlar hocam benim okuduklarımdan yola çıkarak 3.derece olduğumu zannediyorum tuvaletten sonra sarkan memeleri içeriye itiyorum comelmedikten sonra sıkıntı yok taki diğer tuvalete kadar kanama yok biraz ürkütücü geliyor ama başka kurtuluş yolu yok gibi tabiki muayenede daha net belli olur ama nedir durumum hangi ameliyat yöntemi uygundur teşekkür ederim.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  THD gibi görünüyor,yinede görüp karar vermek gerekir.

 8. Merhabalar hocam
  Benim hemoroid sorunum nerede ise 20 yıllık zamana zaman ağrılı dönemlerim oldu. Tam 1 sene önce tromboze oluştu ve yurt dışı seyahati dönüşü acilen bir cerraha gittim bana iğneli kurutma tedavisi uyguladı, ilk 3 ay çok rahat idim ve ardından eski level’a geri geldi. Cerrah’ın söylediğin göre 3-4 arası evrede zaman zaman 3 oluyor zaman zaman da 4. Bir çok hasta oturamadığından şikayetçi benim ise dışkılamadan sonra oturmam gerekiyor oturunca rahatlıyorum şişlikler iniyor.
  Geçen hafta bir kere daha hemoroid boğulması oldu çok canım yandı ve tedavi olmak istiyorum tekrar acaba THD yöntemi benim derdime çare olur mu?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  3.cü-4.cü evre hemoroid hastalarına THD uyguluyoruz ve oldukça iyi sonuçlar alıyoruz.

 9. merhaba hocam 4.dereceden olanlara da thd teknigi uygulanabilir mi?
  Op. Dr. Atilla Kaya
  evet 4. derece hemoroidde THD tekniği uygulanır.gelirseniz muayenenizi ve durumunuza göre tedavinizi yapabiliriz

 10. Ameliyat sonrası damarlarda tıkınma vs tehlike yaratmaz mı?
  Damarlar sürekli bağlımı kalıyor?Dikişler düşmüyor mu ?
  Nüks oluşur mu ? Eğer olsa nasıl olur ? Düzensiz beslenmeden oluşur mu?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Neden bahsettiğinizi tam belirtmemişsiniz ama sanırım THD den bahsediyorsunuz,bu girişimde hemoroip memelerinin içindeki damar ağına giden atar damarlar bağlanıp basınçlı kan akımı kesiliyor,ancak o bölgeyi besleyen çok ince damarlar var ve bir risk oluşmuyor.Düzensiz beslenme ve aşırı ıkınma tüm tedavi yöntemlerinde tekrarlamaya sebep olabilir.

 11. HAKAN sen ameliyat oldun bize bilgilerini paylaş sana zahmet olmasa.Ameliyat önce ve sonrası, telefon vs. bekliyorum.

 12. Merhaba,8 senedir hemoroid hastasıyım.THD yöntemi iç hemoroid ve tromboze olmuş dış hemoroidlerde nasıl sonuçlar veriyor.Ayrıca bugüne kadar uygulamış olduğunuz hastalarda istatistiksel durum hakkında bilgi verebilirmisiniz?Teşekkürler
  Op. Dr. Atilla Kaya
  başarı %98 .genellikle sonuçlarımız çok iyi

 13. THD/HAL ameliyatı sonrası dolaşım sorunu nedeniyle nekroz gelişme riski varmıdır?Ayrıca bu yöntemi kaç yıldır uyguladığınız öğrenebilirmiyim.Teşekkürler…
  Op. Dr. Atilla Kaya
  hayır yoktur.yaklaşık 10 yıldır uyguluyorum

 14. slm THD yöntemi yapılan ameliyatlarda ameliyat sonrası ileriki zamanlar içerisinde atılan dikişlerin düşme riski varmıdır. bilgilendiriseniz sevinirim. tşkrler.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  THD de hemoroide gelen damarlar eriyebilir iplikle bağlanıyor ve bu iplik bir süre sonra kayboluyor ancak damarlar kapanmış olduğundan bir daha açılmıyor.

 15. Merhabalar 10 yıl önce lazerli hemoroid ameliyatı oldum üçü iç kısımda dördü dışta meme vardı ameliyattan sonra rahatsızlığım ortadan kalktı 3 gün önce hiçbir belirti olmaksızın anüs dışında ceviz iriliğinde şişlik meydana geldi özel bir hastanenin genel cerrahına muayene oldum kan pıhtılaşma olduğunu söyledi ve operasyon gerçekleşti şişlik inmedi kanama ve batma hissi devam ediyor istanbul dışındayım durumum nedir? Ne tavsiye edersiniz şimdiden teşekkürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  şikayetiniz tromboze hemoroide benziyor,boşaltılmış.şişlik zamanla inecektir.kabız kalmayın.tuvalette uzun kalıp,yüksek basınçla ıkınmayın,çok sıkışınca tuvalete gidin.beslenme alışkanlıklarınızı düzenleyin

 16. Merhaba hocam ben 6 kasımda botoks 11 kasımda THD yöntemiyle ameliyat oldum bugün 4.günüm kan pıhtılaşması var ne yapmalıyım tuvalete çıktığımda dışarı çıkıyor ve çok sert olduğu için çok ağrı yapıyor
  Op. Dr. Atilla Kaya
  beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz.kabızlık ve ıkınma,tuvalette uzun kalma gibi nedenler iyileşmenizi geciktirecek ve şikayetlerinizin artmasına neden olacaktır.doktorunuza kontrole gitmelisiniz

 17. Merhaba, THD ve Longo Sağlık Uygulama Tebliği veya Türk Tabipler Birliği listesinde mevcut mu? SGK kapsamında mıdır?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  vardır.sgk kapsamındadır

 18. hocam 1 sene önce kliniğizde THD yöntemi ile ameliyat oldum.şikayetlerim %80 azaldı ancak hala ara ar devam een kanama sıkıntım var normal mi?
  Op. Dr. Atilla Kaya
  gelirseniz muayene ile durumunuzu değerlendirip sorunu tespit edebiliriz.

 19. 4 gün önce thd ameliyatı oldum bugün dikkat etmeme rağmen tuvalette ıkındım ameliyattan sonra hiç görmediğim bir basur memesi çıktı Sorum şu bu Meme zamanla ufalıp kaybolacak mı yoksa bir problem mi var
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Zaamanla küçülmesi gerekir.

 20. Arkadaş rica etsem THD ameliyatı olanlar bize bilgilerini paylaşsınlar.

 21. Merhaba hocam. Ben 22 yasindayim. 2 sene önce hemoroid sorunum olmustu. Cok ağrım oluyordu bitkisel tedavi yöntemleri uyguladm ve yaklaşık 1 ay içinde şikayetlerimden kurtuldum. Ama şimdi şikayetlerim tekrar ortaya çıktı. Tuvalete çıktığım zaman basur memeleri dışarı çıkıyor çok şişkinler. Tuvalet sonrası içeri itiyorum ama bir tanesi hemen dışarı çıkıyor ve ne kadar sokarsam sokayım hemen tekrar dışarı çıkıyor ve çok ağrı yapıyor. Ne yatabiliyorum ne yürüyebiliyorum ne de oturabiliyorum. Hemoroidim kaçıncı derecedir ve THD yöntemi bana uygun mudur? Cevabınız için şimdiden teşekkürler.
  Op. Dr. Atilla Kaya
  ilaçla tedavi ile hemoroid gerileyebilir.ama tedavi olmaz.gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavinizi yapabiliriz

 22. Merhaba,10 gün önce izmir de thd operasyonu geçirdim.hemen sonrasında dayanılmaz ağrılı oldu ve günde 2 tane ağrı kesici iğne ve 4 tane hapla 13 gün geçti ve dışarı çıkamadım.su anda ağrılar azaldı ve iğneleri kestim.gunde 5 tane ağrı kesici ile idare ediyorum.bu sanırım bana özel bir durum.su anda ki sıkıntım tuvalete gitmek tam bir kabus şeklinde ve ağrılı ve zorluğunun dışında kanamalar artmış durumda.yorumunuz nedir,ne tavsiye edersiniz?
  Op.Dr.Seher Şirin
  Bakırköy IDEA Genel Cerrahi Uzmanı
  THD ameliyatından sonra nadir olan riskler başınıza gelmiş.Kabız kalmayın,ıkınmayın,bol sebze salata yeyin,bol su için.Kanama da olduğundan doktorunuza kontrole gitmenizde fayda var.
  Geçmiş olsun

 23. Hocam merhaba ,

  THD yöntemi dış hemoroidlere de uygulanıyor mu acaba ? Ayrıca ; normal ameliyat sonrası kadar acılı ve ağrılı mı geçiyor iyileşme süresi ?

  Teşekkürler .
  Op.Dr.Adil Altınsoy(Proctoloji Uzmanı)
  Dış hemoroidde değil üçüncü dördüncü derece arası hemoroidde kullanılır tedavi sonucu agrı olmaz.Dış hemoroidlerde azalır

 24. 4. Evre dışta da meme var hatta iç dış birbirine girmiş dedi dr.içini thd ile halletsem dışına bşey yptrmasam olurmu ameliyattan korkuyorum.
  Op.Dr.Adil Altınsoy(Proktoloji uzmanı)
  Geçici sorununu halledebilir

 25. @yönetici, soruları silmeyin lütfen, iyi niyetliyseniz zaten müdahale etmez buradan hastalar arası bilgilenmiş oluruz, en azından forum sayfası açmayı düşünün bu ihtiyacımız için, hem de size ameliyat olmak isteyenlere fikir vermiş oluruz, dediğim gibi eğer iyi niyetliyseniz bunları hoş görürsünüz
  @mstf şu anki durumunuz nedir acaba ?
  thd hal ameliyatı olanlar, sarkmayı toparlayanlar, bant ligasyon yaptıranlar vs. bir zahmet yazsın
  Op Dr Atilla Kaya
  IDEA Bakırköy Şubesi Proctoloji Uzmanı
  yaptığımız tedavilerle ilgili hasta memnuniyeti veya yaşanan aksilikleri yorumlara bakarsanız görebilirsiniz.ama insanlar genelde hastayken,sorununa çözüm ararken bu sayfalara yorum bırakıyor.sorun çözüldükten ,hastalık iyileştikten sonra geri dönüp iyileşme süreci yada tedavi hakkında yorum yapmıyor.yapan olursa zaten paylaşıyoruz.

 26. 21,10,2016 Cuma akşamı sol toparlama ve botoks oldum
  evde istirahat ediyorum, lavaboya çıkmak çok can yakıcı fakat ameliyat öncesi fotoğraflarla sonrası fotoğraf arasında çok fark var, dışarı çıkan herhangi bir şey yok gibi
  şu oluşan ödem sanırım sıkıntı çıkaran şey, dolayısı ile ödemi ne kadar kısa sürede atarsam sanırım o kadar rahatlayacağım
  ödem giderici ilaç tavsiye edebilir misiniz yoksa internet’ te yazan bitkisel karışımlara yöneleceğim sanırım
  @Atilla Hocam, sağ olun, ben de yaşadıklarımı yazayım, sonraki hastalar için yol gösterici olur
  26,10,2016 Çarşamba
  Op Dr Atilla Kaya
  IDEA Bakırköy Şubesi Proctoloji Uzmanı
  sıcak oturma banyosu yapın,kabız kalıp ıkınmayın,yeterli olur

 27. merhaba hocam 20 gun once thd ameliyatı oldum şu an makat bölgemde ara ara kaşıntı oluyo ve makatımın az kenarında küçük bi şişlik oldu kolonoskopi yaptırmak istyorum acaba bi mahsuru olurmu yeni ameliyat oldugum için
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Kolonoskopi acil değilse 10-15 gün sonra olmanda fayda var.

 28. hocam thd yontemındwn kaç ay sonra tamamen iyilesme olur bn olalı 1 bucuk ay falan oldu memeler hala duruyo bırde akıntım var tuvalet sırasında ve sıcak havalarda hava 25 26 dereceyken bile ıslanma oluyo iç camasırıma cok rahat gecıyo koku yada rengi yok bu nedir hocam smdidn bni dınledıgnz için teskür ederim allh kolaylık versin

  • 21 günde büyük oranda düzelme olması beklenir.fakat bu süreçte kabız kalmamalısınız,tuvalette uzun kalıp ıkınmamalısınız.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz
   Op. Dr. Atilla Kaya

 29. İyi günler hocam bi sorum olacak 3. veya 4. derece iç hemeroit rahatsızlığım var benim ağrım yada kanama gibi bi sikayetim yok sadece dışarda 2 tane küçük meme var ve sadece yaz aylarında cok sıcak olduğuda veya koştuğumda zorlancak hareketler yaptığımda bi ıslaklık hissi iç camasırıma gecen renksiz su gıbı bı ıslaklık var hemoroitte bu belirtiler olurmu cevaplarsanız sevinirim kolay gelsin

 30. 15 yıl once hemeroit ameliyati oldum. Ilk gun agrim coktu. 1 hafta icerisinde gecti. Hic agri kedici igne olmadim.10 gun once THD denilen yöntemle damara dikiş atildi.Ilk 5 gun her aksam volteren ignesi olmadan uyuyamadim. Gunduzleri de surekli agri kezici kullandim. Kabiz olmamak icin sebze yedim ve gunde en az 4 litre su ictim. Her gin en az 7 kez oturma banyosi yaptim. 11. Gun ve hala normale. donemedim.Agrı sızı az olacak diye masraflı operasyona razı oldum. Agrilarim ve kanamam oluyor. Pismanim.

 31. THD yöntemi sanki mucizevi bir yöntem gibi sunuluyor. Ağrısız nuksüz vb. Benim merak ettiğim bu işlemin komplikasyonları nedir. Birde kliniğimizde bu yöntem ile ilgili vaka sayilariniz veya tecrubeniz nedir. Sonuçta bu yöntem çok eski bir yöntem değil.

  • idea klinik genel cerrahi uzmanları makat hastalıklarına spesifik çalışır.bu nedenle bu konuda birikimimiz diğer genel cerrahi uzmanlarına göre çok daha fazladır.kanı getiren arter bağlandığı için kan gelemez ve hemoroida oluşumlar küçülerek kaybolur.
   Op.Dr.A.Şahap Barlas

 32. Merhabalar, ulseratif kolit hastasiyim 2. Ve 3. Derece ic ve dis hemoroid var. H
  En uygun tedavi sekli nedir? Thd uygun mudur ulseratif kolit hastalarina

 33. Merhaba Hocam
  Ben 6 gun once izmirde THD ameliyati gecirdim. Makat bölgemde gecmeyen bir yanma ve tuvalette surekli kanama var. Bu durum normal midir agrilar ne zaman biter acaba?

  • beslenme ve tuvalet alışkalıklarınızı düzenlemelisiniz.kabız kalmamalısınız,ıkınmamalısınız.şikayetleriniz 21 gün kadar sürebilir

 34. Hocam yaklaşik 10 gun once thd yontemiyle ameliyat oldum. Şu an tuvalette sürekli kan geliyor. Resmen kan boșaliyor makatimdan. Sakincasi tehlikesi var midir hocam ne yapmak gerekir?

 35. Merhabalar

  18 gun once thd ameliyati oldum. Ağrilarim azaldi fakat tuvalet esnasinda fazlasiyla yanma oluyor. Sonrasinda da 2-3 saat boyunca tuvalet ihtiyacim varmiş gibi hissediyorum ve gun icinde ara ara yanma ve kaşinti hissediyorum. 18 gun gecmis olmasina ragmen bunlar normal midir ne zaman agrilarim biter acaba?

 36. Bnde diş Hemoridt var thd sistemiyle uygulama oluyor mu 05349567777

 37. THD sonrası oturma banyosu işe yarar mı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Canlı Destek
İletişim Bilgileri