THD ve Hal Ameliyatı

Bu sayfada iki farklı çağdaş hemoroid ameliyatlarını ele alacağız. Birbirinden çok farklı ve yeni cihazlarla yapılan tedavilerdir. İlk anlatılacak olan yöntem bir çok avantaja sahip olduğu için önce o ele alınmıştır.

THD Hemoroid Ameliyatı

THD (Trans Hemoroidal desarterizasyon) – HAL (Hemoroidal Arter Ligasyonu)- Hemoroide giden damarının bağlanması
Basur memelerine kan taşıyan üç atar damarı bağlayarak yapılan bir ameliyattır

Anüsten girilen alet yardımıyla hemoroide kan getiren atar damar bulunur ve 5-6 cm yukardan bağlanır atar damarı bağlanan hemoroide kan gelemediği için küçülür. Dış basurda küçülme olur.


THD ÜSTÜNLÜKLERİ

* Makat bölgesinde kesme işlemi olmadığından ağrı ameliyata kıyasla az olur
* İşe dönüş çok erken olur birkaç gün.
* İltihap ve kanama gibi yan etkiler az görülür
* Tedavi sonrası pansuman gerektirmez.
* Kanama olmaz
* Makat darlığı gelişme riski yoktur
* Gaz ve dışkı kaçırma gibi yan etkileri yoktur.
En öenmli sorun THD tekniğini bilen cerrah sayısının az olması ve teknolojik donanımına bağlımlı olmasıdır

THD Hemoroid Ameliyatı Yapılan Hastaneler

Teknolojinin olduğu tüm sağlık kuruluşlarında yapılabilir. Diğer bir gereksinim de bu yöntemi bilen cerrah olmasıdır.

Longo Hemoroid Ameliyatı

De Longo hemoroid ameliyatı da denmektedir. İlk tarif eden cerrahın adıyla anılmaktadır.  İlk tarif edildiği yıllarda hızla çok yaygınlaşmıştı ancak orta vade sonuçlarının kötü olması sebebiyle uygulayan cerrah sayısı azalmıştır. Makatın 4-5 cm yukardan tüm barsak 1 cm eninde bir halka çıkaracak şekilde kesilir ve aynı anda dikilir. İşlem stapler denilen yuvarlak şeklinde zımba benzeri bir aletle gerçekleştirilir.
Kesme işleminin yapıldığı alanda ağrı siniri olmadığından ameliyat sonrası ağrı klasik ameliyatlara kıyasla çok azdır bu sebeple ameliyat sonrası lüks iyidir.


Makat sarkmasıyla birlikte olan hemoroidlerin tedavisinde daha iyi sonuç verir çünkü aletin çıkardığı parça basur memelerini değil barsak parçasıdır ve daha çok sarkmış barsağı asmaya yarar.
3. derece iç hemoroidin tedavisinde iyi bir çözümdür, 4.derece ve dış basurun eşlik ettiği 3.derece vakalarda uygulanabilir. Dışardakiler kolduğu gibi kalır, bu durum hastayı rahatsız eder. 1. ve 2. derecelerde son derece gereksizdir, pire için yorgan yakmak gibidir.
Bazı sitelerde “teknoloji kullanıyoruz” benzeri ifadelerle hastayı etkilemek için longo+lazer kullanarak hemoroid tedavisi yapıyoruz densede hemoroid tedavisinde longo ameliyatının uygun olduğu vakada lazer kullanmak son derece gereksizdir hatta ağrısız ameliyat yaklaşımı lazerle bozulmuş olur hastaya gereksiz yere ağrı yaşatılmış olur..
LONGO AMELİYATI ÜSTÜNLÜKLERİ
– Ağrı cerrahi ameliyata göre ciddi düzeyde azdır.
– Basura eşlik eden barsak sarkması varsa aynı seansta düzelir.
– İşe dönüş daha erken olur. 1 hafta istirahat yeter
– Anüste deformasyon gelişmez
LONGO AMELİYATI YETERSİZLİKLERİ
– Kullanılan alet tek kullanımlıktır ve maliyeti biraz artırır.
– Orta ve uzun vadede tekrar oranı çok yüksektir
– Pahalı bir yöntemdir

Longo ameliyatı yapılan hastaneler

Birçok hastanede yapılmaktaydı ancak orta ve uzun vadede sonuçlarının kötü olması sebebiyle büyük oranda terk edilmiş, daha çok ekonomik düşünceyi ön plana çıkaran hastanelerde yapılmaktadır.

About admin

49 comments

  1. Hocam yaklaşik 10 gun once thd yontemiyle ameliyat oldum. Şu an tuvalette sürekli kan geliyor. Resmen kan boșaliyor makatimdan. Sakincasi tehlikesi var midir hocam ne yapmak gerekir?

  2. Merhabalar

    18 gun once thd ameliyati oldum. Ağrilarim azaldi fakat tuvalet esnasinda fazlasiyla yanma oluyor. Sonrasinda da 2-3 saat boyunca tuvalet ihtiyacim varmiş gibi hissediyorum ve gun icinde ara ara yanma ve kaşinti hissediyorum. 18 gun gecmis olmasina ragmen bunlar normal midir ne zaman agrilarim biter acaba?

  3. Bnde diş Hemoridt var thd sistemiyle uygulama oluyor mu 05349567777

  4. THD sonrası oturma banyosu işe yarar mı

  5. beslenme ve tuvalet alışkalıklarınızı düzenlemelisiniz.kabız kalmamalısınız,ıkınmamalısınız.şikayetleriniz 21 gün kadar sürebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WhatsApp Canlı Destek
İletişim Bilgileri