Hemoroid Tedavisi
Hemoroid Muayene Randevusu Basur Tedavi Ücretleri

Tüm hastalıkların teşhisinde olduğu gibi hemoroid içinde mutlaka muayene olmak gerekir. Çünkü muayene ile hastalığın teşhisi yanı sıra derecesi ve tedavide uygulanacak olan tedavi net bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Muayene esnasında çoğu zaman sorunun hemoroid değilde farklı anüs bölgesi hastalıkları olduğu görülmektedir. Sayfamızda hemoroid (basur) muayenesinin nasıl yapıldığını anlatacağız.

Muayene Yapılışı

Hemoroid İçin Hangi Doktora Gidilir?
Peki muayene için hangi doktora yada bölüme randevu almak gerekir. Bir çok insan genelde iç hastalıkları uzmanlarına yani dahiliye bölümüne randevu almaktadır. Bu yanlış bir seçim olup, doğrusu genel cerrahi bölümü olması gerekir. Kendi içerisinde çok geniş bir bölüm olan genel cerrahi anüs bölgesi hastalıkları ile ilgilenen alanı Proctoloji olarak adlandırılmaktadır. Yani seçim yaptığınız doktor proktoloji uzmanı olursa daha deneyimli olacaktır.

IDEA Klinikte Ücretsiz Muayene Fırsatı Sunuluyor
Herhangi bir ücret ödemeden muayene olmak isterseniz size önerim IDEA Klinik olacaktır. Türkiye’nin 4 büyük kenti İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da bulunan kliniklerde tüm hastalar için ücretsiz muayene imkanı sunulmaktadır. 0212 572 72 65 numaralı telefon yada aşağıdaki bağlantıya tıklayarak detaylı bilgi alabilirsiniz. https://www.hemoroidklinigi.com/idea-klinik.asp

Hemoroid Muayenesi Nasıl Yapılır?
Evet arkadaşlar kısa bir bilgilendirmeden sonra şimdi asıl konumuza geçebiliriz. Hemoroid muayenesi sadece 5 dakikalık bir işlem olup, genel cerrahi uzmanlarının makat muayene ve tedavisine özel bir masası bulunmaktadır. Hasta burada yatmak yerine makat muayenesine özel pozisyonda durması gerekir. Bu pozisyonu hemşire yada asistan size nasıl durmanız gerektiğini belirtmektedir.

1) Gözle Kontrol
Makat hastalıkları muayenelerinde buna basur hastalığı da dahil olmak üzere ilk olarak gözle yapılır. Anüs ve çevresinde anormal bir durum olup, olmadığına bakılır. Çünkü hemoroid iç ve dış olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Dış hemoroid gözle görülen bir yapısı vardır. Aynı şekilde anal dermatit, perianal fistül, kondilom ve kıl dönmesi gibi sorunlar gözlemleme ile kolayca teşhis edilir.

2) Parmakla Muayene
Hastaları en çok sıkan durumlardan birisi parmakla muayene olup, fakat makat muayenelerinde olmazsa olmazlardan biridir. Hekim tek parmağı ile anüs içerisinde yer alan lezyon yada memeleri kolaylıkla fark edebilmektedir. Hastalar bu uygulamadan maalesef utansa da sağlığımız için gereklidir.

3) Anoskop Muayenesi
Parmakla yapılan kontrolde dikkat çekici bir bulgu olması halinde hekim sorunu daha net anlamak adına anoskop dediğimiz aleti kullanarak anüs iç kısmını daha rahat görmeyi sağlar. Tedavi esnasında da kullanılan bu küçük alet ile aynı zamanda biyopsi alma imkanı bulunmaktadır.

Anoskopi, MR, Tomografi ve Ultrason Gereksinimi
Yukarıda belirtilen 3 muayene yöntemi ile yaşanan hastalığın teşhisi %90-%95 yapılabilmektedir. Çok nadir olarak kolonoskopi, MR, Tomografi yada Ultrason cihazlarının kullanımı gerekebilir. Ama dediğim gibi bu oldukça düşük bir ihtimaldir.

Basur Muayenesi Acıtır mı?
En çok sorulan sorulardan biri muayene esnasında can yanması olup, ciddi bir acı hissedilmez. Fakat parmak ve anoskop muayenesi esnasında anlık bir can yanması olabilir.

Op. Dr. Seher Şirin Bilgilendiriyor
Evet arkadaşlar konumuz burada son bulmuş olup, dilerseniz birde bu alanda uzman isimlerden makat muayenesine dair açıklamaları izleyelim. IDEA Bakırköy kliniği genel cerrahi uzmanlarından Op. Dr. Seher Şirin hazırladığı video ile sizleri bilgilendirmektedir.

Bir sonraki konumuzda hemoroid hastalığının tedavisine dair merak ettiğiniz hususlara yer verilecektir.

2 Comments

Add a Comment
  1. HOCAM HEMOROİD İÇİN NASIL BİR MUAYENE UYGULANIYOR ?

    1. elle muayene ve anoskopi muayenesi
      Op.dr.Alirıza Şahap Barlas

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2017