Kabızlık Nasıl Geçer?

Kabızlık Nasıl Geçer?Özellikle basur hastalarında sıkça görülen bir problem olan kabızlık çözümü için yapılması gerekenler oldukça basit adımlarla kolayca uygulayabileceğiniz adımlardan oluşmaktadır.

Kabızlık bağırsak uzunluğu,bağırsak tembelliği,ailesel özellik gibi sebeplerle izah edilmeye çalışılsa da tamamen bağırsak hareketleriyle ilgili bir durumdur. Ve neredeyse tümüyle hastanın yeme alışkanlığıyla ilgilidir.Aynı şeyi yemelerine rağmen farklı kişilerin kabızlık sorununu farklı düzeyde yaşamalarıysa bağırsak eğitimiyle izah edilebilir.

Şöyle ki;

Dışkının kıvamını belirleyen şey kalın bağırsakların hareket sıklığıdır.Kalın bağırsak bazı kişilerde 20 dakikada bir kasılırken bazı kişilerde 4-6 saatte bir kasılmaktadır.20 dakikada bir kasılan kişi günde 2-3 defa dışkılarken 5 saatte bir kasılan haftada bir dışkılayabilmektedir.Yoğun kabızlık yaşayan kişi eğitimle kasılma sıklığını 5 saatten 1 saate düşürebilir ve bu sayede kabızlık sorunundan kalıcı olarak kurtulabilir.

Peki kalın bağırsak nasıl eğitilir?

Burada en etkili şey posadır,bir anlamda bağırsağın motoru posadır ve miktarıyla direkt ilişkilidir.Yaygın bir şekilde söylenenin aksine bol su tüketmenin kabızlığın giderilmesinde en küçük bir etkisi yoktur,bilindiği gibi ince bağırsaklardan günde 20 litre sıvı salgılanmaktadır hastanın fazladan içeceği 2 litre su bunu değiştirmemektedir.

İkinci derecede etkili uygulama yaşam ritmine göre dışkılama sıklığı belirlenmeli ve bu bağırsağa öğretilmelidir.

Üçüncü dikkat edilecek konu ise tuvalete giderken gazete, kitap, dergi ve cep telefonlarını dışarıda bırakmaktır.

Tüm bunlar için şunlar önerilebilir;

Kabızlığa Kesin Çözüm

Posa artırıcı öneriler;Bağırsak hareket sıklığını artırmak amacıyla bol sebze meyve tüketilmeli,her öğünde tercihen kepekli ekmek tüketilmeli,akşam yatmadan 5-10 kayısı kurusu veya kayısı suyu içilmeli.Bu uygulamalara rağmen düzelmiyorsa bu durumda posa miktarını artırmada daha etkili gıdalara geçilmeli ve direk kepek tüketilmelidir.

En rahat temin edilebilen ve tüketimi kolay olan ineklere verilen kepek (dünyada kabızlık şikayetiyle veterinere başvuran ineğe rastlanmamıştır J ) her akşam 1 su bardağı yenilmelidir.Kepek çorba,yoğurt,süt,ayran veya herhangi bir sıvıya karıştırılarak tüketilebilir.Günde bir bardak yeterli gelmiyorsa giderek artırılmalı gerekirse sabah akşam yenilmelidir.Kepek miktarı günde 3-5 bardağa kadar çıkarılabilir ve hiçbir zararı yoktur (kepeğin anemi yapacağı konusu da şüphelidir çünkü ineklerde anemi çok çok seyrek görülür).

Dışkılama ritmi;Mümkün olduğunca günün aynı saatlerinde tuvalete gidilmeli tercihen her gün kahvaltı yapılmalı ve kahvaltıdan sonra dışkılama alışkanlığı bağırsaklara öğretilmelidir.Burada sigaradan yardım alınabilir,kahvaltıdan sonra içilen bir çayın yanında tüttürülen sigaranın bağırsağı boşaltılmasında olumlu etkisi vardır.Sigaranın böyle bir tek yararı olması yanında binlerce zararı olduğu akıldan çıkarılmamalıdır.

Tuvaleti işgal etme süresi;Dışkılama hissi iyice belirginleştikten sonra tuvalete gidilmelidir,kapısını açarken “ben buradan 1.5 dakikada çıkmış olacağım” denmeli ve bu gerçekten yapılmalıdır.Tuvalette dakikalarca kalınmamalıdır.Bunu sağlamanın en kolay yolu da şudur;oturulduğunda kolayca çıkan 70-90 gramlık ilk kısım çıkarılmalı ve daha fazla çıkarmak için çabalanmamalıdır.

Sanki dışkı bitmemiş gibi gelse de bu hisle ilgilenmeden tuvalet terk edilmeli daha fazla ıkınılmamalıdır.Bu uygulamaların ne kadar normal olduğunu anlamanın en kolay yönü köpekleri izlemektir.Köpekler sokağın kenarında durur ve 30 saniyede dışkılar ve yoluna devam eder,öyle saatlerce oturup sırada bekleyenleri çileden çıkarmaz.  Rahat dışkılamalı günler dileğimle.

Kabızlık Hemoroid Nedenidir

İnsanlar kabız kaldığında dışkılama esnasında normalden daha fazla ıkındığı görülmektedir. Buna bağlı olarak bağırsağın son kısmındaki taşıyıcı bağ dokusu gevşer ve toplar damarların etrafındaki destek azalır. Etraf dokusu zayıflayan toplar damarlar bacaktaki varis gibi giderek genişlemeye başlar. Hemoroidde temel sorun bilinenin aksine damar genişlemesi değil bağ dokusu zayıflamasıdır damar genişlemesi ikincil olarak gelişen bir durumdur.

Barsak sarkması da olur

Makat bölgesindeki dokuların zayıflamasını getirdiği diğer bir sorunsa barsağın son kısmında ortaya çıkan sarkmadır. Her hemoroidli hastada az veya çok mutlaka barsak sarkması da vardır.

Tuvalette uzun süre kalmak risklidir!

Basur’un sebebi olan bir diğer alışkanlık ise tuvalette kalma süresidir. Kabızlık olsun yada olmasın bazı kişiler tuvalette 15-20 dakika kalmaktadır. Hatta bunu bildiği için yanında gazete kitap götürenler bile vardır. Tuvalette uzun kalmak bölgeye uygulanan basıncın uzun süreli olacağı anlamına gelir. Bölgeye uzun süre uygulanan basınç şiddetli ıkınma gibi makat bölgesi bağ dokusunda zayıflığa ve buna paralel gelişen hemoroid neden olur.

Yazan
Proktoloji Uzmanı Op Dr Atilla Kaya

Kaynak
https://jamanetwork.com/journals/jama/article-abstract/447727?resultClick=24

Op. Dr. Atilla Kaya

Genel cerrahi uzmanı olarak, İstanbul/Bakırköy'de hasta kabulüne devam ediyorum. Hemoroid (Basur) hastalığının teşhis ve tedavisi için bana ulaşabilirsiniz. İletişim için 0212 621 08 88 arayabilir ya da 0542 621 08 88 numaralı WhatsApp hattına yazabilirsiniz.

40 Yorum

 1. kabiz üç gündür gecmiyor ne yapmaliyim cok zorlaniyorüm
  Op. Dr. Atilla Kaya magnezie calcine toz 1bardak suya 2çorba kaşığı koyup için

 2. 4 günden beri büyük tuvaleti yapamıyorum ne yapmalıyım? ???
  Op.Dr.Atilla KAYA
  libalax kullanabilirsiniz.

 3. 2 hafta önce hemoroid tedavisi gördüm. tuvalet hissi geldikten sonra tuvalete gidiyorum ama büyük tuvaletimi yapamıyorum. ne yapabilirim ?
  Op. Dr. Atilla Kaya
  Doktorunuza tekrar muayene olun.

 4. Çok kötü bir durumdayım hocam Irak Süleymaniye’da çalışıyorum Hemoroidim çok kötü durumda anüs dışında 5 parça noghut büyüklüğünde et parçası var kabizlik hiç geçmiyor yanma kanama ve ağrı hepsi var yüzüm gülmüyor geceleri yatamıyorum burda doktor da yok eczanede ne yapacam ben mail ime cevap verirseniz mutlu olurum Ufukinci_1988@hotmail.com türkiyeye 2 ay sonra geleceğim bir akıl verin
  Op. Dr. Atilla Kaya
  Daflon tab sabah ve akşam 3tane alın 19gün sonra sadece sabahları2 tane alın.

 5. yılda 4 yad a 5 kere kanamalı hemoroid oluyorum bu aralara ağrım çok arttı 2 hafta surdu pomad kullanıorum sıcak su ama 3 gundur tuvalete cıkaırumm
  Op. Dr. Atilla Kaya
  Önce o bölgeye anestol pomad sürün yarım saat sonra libalax uygulayın.

 6. 16gun oldu dogum yapali ve basur çıktı daflon kullandım basur gecti fakat iki uc gundur kabizlik problemi yasiyorum bebegim cik huysuz oldugu icin beslenmeme dikkat edemiyorum napmaliyim

  Op.Dr.Nizam KURTDERE

  kabızlığın en iyi çözümü posalı gıda tüketmektir, buna dikkat edebilirsiniz.

 7. Hocam 14 haftalik hamileyim kabizligim gecmiyor buyuk meme catlagim var.nasil gecirebilirim.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Yemeklerden önce salata,bol sebze ve meyve yiyerek kabızlığınızı geçirmeniz lazım,olmuyorsa ilaç kullanılabilir.Kesin tedavi doğumdan sonra yapılabilir.

 8. Ben lavman yaptim kabızlık ve sancili donem yasadim lavma yaptiktan sonraki tuvalete gittigimda kanli yaptim bu normalmidir
  Op.Dr.Atilla KAYA
  yaralamış olabilirsiniz.

 9. Hayırlı akşamlar şöyle bi problemim var bağırsamın dışına yakın (bağırsak içinde küçük katı birşey var) dışkımda incelme ve tuvaletimi yaptıktan sonra tam boşalamama gibi bir his arada sırada kanlı dışkım oluyor kabızlık çekiyorum bazen çok rahat tuvaletimi yapabiliyorum bi fikriniz varsa yazarmısınız şimdiden teşekkürler..
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kanama varsa anoskop muayenesi şart

 10. Aycanur ben 3 aydır doğum yapali kabizlik sorunum var basurum de çıkmış neyapmaliym
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  kabızlığı mutlaka çözün düzelmezse gelin tedavinizi yaparız.

 11. Merhaba Hocam 4~5 gündür Felaket karin Agrisi.Basladi veyemek.yiyemeye başladım lavaboya her.gittigimde tuvalate girdigim.gibi.geri.çıkıyorum En.Etkili Hangi yolu Tavsiye Edersiniz.Teşekkür ler ..
  Op. Dr. Atilla Kaya
  Acilen genelcerraha başvurun.

 12. Merhaba hocam ben dogum yapali 2.5 ay oldu.kabizmiyim basurmuyum bilmiyorum korkumdan doktorada gidemiyorum.2 güne bir tuvalete cikiyorum ve zorlanmakdan canim yaniyor kanamam oluyor 1 tane et parcasi hissettim sonrasinda da yanma oluyor ne yapmaliyim tam olarak ne oluyor ?
  Op. Dr. Atilla Kaya
  kanama tehlikeli bir hastalıktan da olabilir korkmadan gelin muayene eder hem teşhis koyarız hem tedavi planlarız

 13. Hocam ben hasta oldum 3 gundur tuvalete cikmadim bugun cikmaya calistim ama diskimi cikaramadim cok zorlandim ama olmadi iki de bir tuvalete cikma hisim geliyo ama cikaramiyorum yuttugum haplardan olabilirmi acil yardim edin
  Op.Dr.Atilla KAYA
  gliserin fitil kullanın hem yumuşamasını hemde kayganlık sağlayacağı için daha kolay çıkmanızı sağlar

 14. Merhaba ben 12yasindayim ve kabizlik sorunum var ne yapmaliyum kabizlik bnk cok engelliyor okula gidrmiyorum bu nedenden dolayi ne yapmaliyim
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Bol sebze meyve tüket,yemeklerdn önce bir tabak salata ye geçmezse doktora muayene olmalısın.

 15. Hocam bende uzun zamandan beri kabizlık sorunum var sabahlari ılık su içiyorum ama hic faydasini gormedim basurlarimda cok buyuk ne yapmaliyim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  tedavi olmalısınız.kliniğimiz proktoloji merkezi.sadece makat hastalıklarının tedavisini yapıyoruz.ve ameliyatsız tedavi yöntemleri ile ilgili her tür teknolojiye sahibiz.sadece ılık su değil,beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızıda düzenlemelisinz

 16. Merhaba dogum yapalı 2.5 ay oldu normal dovum yaptim . fakat dogum dan sonra bagsur ve kabizlik sorunum ortaya cikti ayrica diskimda kanama oluyor ne yapmaliyim
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Öncelikle anoskopla muayene edip teşhisin konması gerekir.

 17. Yeni doğum yapmıştım 23 gündür bende kabızlık başladı ve bu akşam yatamadım sabaha kadar. Basur belirtileride var meme şeklinde dışarı çıkması ve çok ıkınınca dışkıya beraber hafif kan gelmesi ve bu akşamda ağrı başlaması. Ne yapabilirim
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Anoskopla muayene olmalısınız,hemoroid seviyesi belirlenip uygun tedavi düzenlenir.

 18. benim kizim 19 aylik ve dogdugundan beri kabiz tahlilde yaptirdik ama bi faydasini goremedik.ben kizimi hala emziriyorum bununla alakali olabilirmi cunku cok bisey yemiyo emdigi icin bana yardimci olursaniz cok sevinirim tesekkurler
  Op. Dr. Atilla Kaya
  çocuk cerrahisi ile görüşmelisiniz

 19. İki ay önce normal doğum yaptim ve şuan gabizluk şikayetim var ve tuvalate cukamitorum ilaç tedavisi de ise yaramadi ne yapalim hocam
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Muhtemelen barsak tembelliğine bağlı olabilir,tekrar muayene olup beslenme şeklinin düzenlenmesi ve gerekirse ileç tedavisi yapılması gerekir.

 20. Merhaba hocam ben ben 5 sene önce doğum yaptım doğumdan sonra duburumde et parçaları ve kabızlık oldu şimdi 5senedir duruyor dışında elle tutuluyor ne yapmalıyım
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kliniğimizde muayene ücretsiz gelirseniz durumunuzu değerlendirir tedavi edebiliriz

 21. Beş senedir bende basur var dışta elle tutuluyor ve arada kanamada oluyo kabızlık hiç geçmiyor çok rahatsız edici hocam neolur bana yol gosterin
  Op. Dr. Atilla Kaya
  kliniğimiz makat hastalıklarının ameliyatsız tedavisine yönelik her tür teknolojiye sahip.kabızlık için bol sebze ve meyve yiyin.kuru incir ve kuru kayısı tüketin.bol posalı yiyin.gelirseniz tedavinizi yapabiliriz

 22. 1 haftadır buyuk tuvaleti mi yayapamıyorum karnım agrıyo ama yapamıyorum napmalıyım
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  dışkı yumuşatıcı ilaç alabilirsiniz.muayene olabilirsiniz

 23. Hocam bende gabıbızlık var ve basur var nasıl gecer
  Op.Dr.Adil ALTINSOY
  kliniğimiz makat hastalıklarının ameliyatsız tedavisine yönelik her tür teknolojiye sahip.gelirseniz tedavinizi yapabiliriz.acı ve baharatlı yemeyin,bu tür yiyecekler fazla ıkınmaya neden olur.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenleyin.bol sebze-meyve yiyin.kuru incir-kuru kayısı tüketin,kabız kalmayın.tuvalette çok ıkınmayın,uzun süre kalmayın.çok sıkışınca tuvalete gidin.tuvalet ihtiyacınızı ertelemeyin.çünkü rectumda bekleyen dışkının suyu emilir ve katılaşır.hareketsiz bir yaşamınız varsa spor yapın.fastfood tüketmeyin

 24. Merhaba hocam ben 14 yasindayim 3 gune bir tuvalete cikabiliyorum ve tuvalete ciktigim da da makatimda asiri derecede yanma oluyor yardim eder misiniz .
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Şikayetiniz anal fissür gibi görünüyor kesin karar vermek için muayene etmek lazım.

 25. Merhaba. ara sıra kabız olurum senede bir kac kez kanamalı tuvaletimi yaparım ama genelde cok agrı yapmaz. Son 2 gundur kanamalı tuvaletimi yapıyorum ve dun sancılı ve kanamalı oldu, bugun sandalyeye oturmakta bile zorlandım, yeni yeni agrı gecmeye basladı. bugun veya yarın tekrar tuvalete gitmekten cekiniyorum, cunku ardından aynı sekilde agrı olacagını dusunuyorum.yediklerime genelde dikkat ederim, 3 lt civarında gunluk su içerim. Ne tavsiye edersiniz?
  Op. Dr. Atilla Kaya
  kanama var ise mutlaka anoskopi muayenesi yapımalı.anal fissürünüz var gibi görünüyor.ama kanamanın başka bir nedenide olabilir.muayene ve tedavi olmanızı öneririm.kliniğimiz makat hastalıklarına spesifik çalışan ve tedavilerine yönelik her tür teknolojiye sahip proctoloji kliniğidir.gelirseniz muayene ve tedavinizi yapabiliriz

 26. Selam hocam cekirdegi kabuklu yedim simfi cok buyuk birsey olmus cikmiyo aciyo yardim lutfen
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Aşırı kabız olduysanız lavman gerekebilir,hastaneye başvurabilirsiniz.

 27. uc dort gunde bi tuvalete gidiyorum çok zorlaniyorum kanamam oluyor ağrı ve yanma oturamıyorum bazen agrıdan uyuyamıyorum doktora gittim tedavi oldum ilaç kullandım hala geçmedi ne yapmalıyım
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Muhtemelen kronik anal fissür hastalığınız var botox enjeksyonu yaparak başarı ile tedavi ediyoruz.

 28. Hocam makatımda basur var kabızlık çekiyorum. Basurum büyük değil kanama yok,basur makatın içindedir büyük abdest alırken çıkıyor sonra yine kayboluyor. Fitil ve melhem kullandım geçmedi ne yapabilrim? Lütfen yardımcı olun.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Basur tuvalette çıkıp sonra içeri giriyorsa 2-3 cü derece seviyesindedir (bantla boğma yöntemi,laser veya THD gibi)ameliyatsız girişimsel tedavi yöntemlerinden biri uygulanır.

 29. İyi günler hocam. Basurum var bazen kabız oluyorum,kuru incir-kuru üzüm tüketiyorum. Basurum iç bölgede görünmüyor tuvalette uturduğum da bazen şişkinlik çıkıyor bazen çıkmıyor. Ne yapabilirim? Lütfen yardımcı olun.
  Op. Dr. Atilla Kaya
  basurunuz tuvaletteki ıkınma şiddetinize göre belirginleşiyor olabilir.bu nedenle kabız kalmamalısınız.muayene ile durumunuz değerlendirilip tedavi olmalısınız.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızıda düzenlemelisiniz

 30. Makatımda çatlama oldu çok yanıyor şu deydiremiyorum
  Op Dr Atilla KAYA
  sıcak oturma banyosu yapabilirsin rahatlatır.

 31. Merhaba hocam 4 sene önce hemoroid ameliyatı oldum fakat bu sene yine hemoroid var çok ağrılı ve kanama oluyor ne yapmalıyım yardimci olursanız sevinirim
  Op.Dr.Adil Altınsoy(Proctoloji Uzmanı)
  Ameliyat olan hastalarda bu tür şikayetlerde anal fissür akla gelir(ameliyat olan hastalarda makatta darlık buna baglı fissür çok olur.)

 32. mrb edromax(antidepresan) kullanmadan once her gun tuvalete cikardim ,5 aydir kullaniyorum ve haftada 1 cikiyorum tuvalete
  ilacin yan etkilerinde kabizlik yapabildigi yaziyo
  yaparken cok agrili, bayilacak gibi oluyorum, kanama oluyo. ne yapmam gerekir yardimci olur musunuz?
  Op.Dr.Adil Altınsoy(Proctoloji Uzmanı)
  Anal fissür olmuşsunuz.Muayene olmalısınız kabızlığınız konusunda bilgilendirilmelisiniz.Makat çatlagınız kronikleşmişse botoks ile ameliyatsız tedavi olabilirsiniz

 33. İCABİYE AKICI

  Merhaba
  Annem Nefize Üstün kabızlık problemi çekmektedir. Yaklaşık 2 haftadır tuvaletini yapamamaktadır. Bu nedenle karnının sağ tarafında şişlik bulunmakta ve nefes almakta zorlanmakta aşırı şişkinlik hissetmektedir. 18.5.2016 tarihinde bu belirtiler nedeniyle İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma hastanesi acil servisine başvurduk. Kan ve idrar tahlili ile röntgen ve ultrason çekildi. Doktor yaptığı incelemede şikayetinin kabızlıktan kaynaklandığını belirterek Duphalac ve Buscopan adlı ilaçları yazmıştır. Ancak 18 mayıstan buyana ilaçları kullanmasına rağmen hala tuvalet ihtiyacını giderememişti şikayeti devam etmektedir. Annem 80 yaşında olup yapmamız gerekenler konusunda yardımcı olursanız çok sevinirim. Saygılar.
  Op. Dr. Seher Şirin
  Fekalom dediğimiz dışkı taşlaşması olabilir ve parmakla parçalamak gerekir

 34. Merhabalar ben hemoroid ameliyatı oldum haziranın dokuzunda bu güne kada iki gün arayla beş defa lavaboya çıktım sun an dokuz gündür çıkamıyorum zorlama var ama oturunca geri gidiyor duphalak bekunis ve bir ilaç daha alıyorum ama olmuyor.lavaboyo çıktığımda çok ağrım olmuştu yardımcı olursanız sevinirim teşekkür ederim
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Ameliyatı yapan doktoruna kontrol olmalısın.

 35. Hocam günde 2-3 kere tuvalete çıkıyorum ancak kabızlığım var kanama çok oluyor bugün doktora gittim hemoroid dedi ancak kabızlığımla alaka ne yapabilirim
  Op Dr ergun Aygören
  beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz.bol posalı,sebze ,meyve tüketmelisiniz.tuvalette uzun süre kalıp ıkınmamalısınız

 36. Hocam benim basurum var disarda ve 3tane nohut buyuklugunde asiri derecede agirim ve kanamam oluyor ne yapmalıyım.
  Op Dr ergun Aygören
  İdeaklinik Bursa Genel Cerrahi uzmanı
  gelin muayene ile değerlendirelim ve tedavinizi yapalım.

 37. Hocam ben uzun süre abdest tutamıyorum gaz oluşuyor çok olmasa da yine de oluşuyor nedeni nedir ne yapmam gerekiyor
  Op Dr Seher Şirin
  Tahminle bir yere varmak zor. Muayene anoskop muayenesi, anal ultrason ve manometri gerekebilir.

 38. Merhaba hocam 5 yıldır kabızlık problemi çekiyorum git gide ilerledi makat yırtılması oldu anal fisür ameliyatı oldum. memeler vardı şişiyordu onları da aldılar fakat üzerinden 1 yıl geçmiş olmasına rağmen yediğime içtiğime dikkat ediyor olmama rağmen hiçbirşey fayda etmiyor bir gün normalsem diğer gün yine zorlanıyorum ve bıçak kesiği gibi hafifte olsa acı çekiyorum. ne yapmalıyım bilmiyorum artık ameliyat doktoruma görünüyorum birşey yok diyor bağırsakların tembel dedi dikkat etmen gerekiyo dedi fakat bağırsaklarıma bakılmadı. midemde yaralar falan olusmuştu mide tedavisi gördüm onuda atlattım fakat kabızlığım bir türlü geçmiyor. Ne yapmam gerekiyor, yardımcı olursanız sevinirim..

 39. Hocam geçen sene hemoroid ameliyatı oldum ameliyat sonrası daralma oldu ikinci bir operasyon daha gecirdim şu an hala kabızim ve 4 günde bir tuvalete çıkıyorum onda da aşırı ikiniyorum ve diskim cok sert oluyor Karnım da çok ağrıyor ne tavsiye edersiniz

  • öncelikle beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz.bol posalı,sebze-meyve içeren bir diyetiniz olmalı
   Op.Dr.Ergun Aygören

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Canlı Destek
İletişim Bilgileri