Anal Fissür

Hemoroid yani basurdan sonra makat bölgesinde en sık görülen ikinci hastalıktır. Makat çatlağı ya da makatta yırtık olarak da isimlendirilmektedir. En uzun ve en şiddetlli ağrı veren hastalıktır.

Anal Fiisür Nedir

Makatın iç yüzeyinde uzunluğu 05 cm ile 3 cm arasında, derinliği 1 ile 3 mm arasında değişen çizgi şeklinde bir yaradır.
Şiddetli bir kabızlıkla başlar, tedavi başlanmazsa veya kabızlık devam ederse giderek belirginleşip kronik hale gelir. Kronikleştiğinde şikayetler daha da artar.

Anal Fissür Nasıl Anlaşılır

Şu belirtilerin biri veya hepsi varsa çatlak olabileceği düşünülür;
Tuvalette cam çizer gibi ağrı
Tuvaletten sonra saatlerce süren bu kas kasılması şeklinde ağrı
Küçük bir meme şeklinde çıkıntı bu çıkıntı müzminleştiğini gösterir
Peçeteyi bulaşma şekilde hafif kanama
Anüste kaşınma kaşınma hastaların yüzde 70 inde görülür
Kabızlık
Gün boyu yanma
Seyrek olarak görülen akıntı

Anal Fissür Kimlerde Olur

Her iki cinste de görülmektediri yaş olarak bir aylık bebekte dahi görmek mümkündür, ileri yaşlara gittikçe görünme sıklığı azalır. En sık görüldüğü yaş grubu 20 ile 40 yaş arasıdıri kadınlarda görülme sıklığı erkeklere kıyasla biraz daha fazladır

Anal Fissür Teşhisi Nasıl Konur

En doğru teşhis yöntemi gözle muayenedir, hastaların %99 unda gözle muayene ile doğru bir şekilde teşhis konabilir. Çok seyrek olarak gözle görmek zor olabilir bunun sebebi anüsün daha derinlerinde olmasıdır, bu durumda anoskopi muayenesi ile teşhis kesinletirilebilir

Anal Fissür Tedavisi

Dört farklı tedavi yöntemi vardır, tedavide tercih sırası şu şekildedir;

Bitkisel Anal Fissür Tedavisi

İlk tercih olmalıdır çünkü yan etkisi olmayan bir tedavi yöntemidir. Bu konuda geliştirilmiş en etkili ilaç Anuflex merhemdir. İçeriğinde hem acıyı hem ağrıyor hem de kas kasılmasını engelleyen bitkisel aktifler vardır. Bunların yanı sıra yara iyileşmesini hızlandıran, şişliği azaltan, yanmayı azaltan bitkisel aktifler vardır. Bu etkileri tek merhemde elde etmek başarının yüksek olmasını sağlamaktadır.

Nitro Gliserinli Merhemler

İkinci sıra tercih yöntemdir. Daha çok acı değil kas spazmını çözerek etkili olurlari ciddi baş ağrısı ve tansiyon düşüklüğüne neden olabilir. Dikkatli olunmalıdır. Özellikle yaşlılarda tansiyonu düşürerek ani bayılmalara ve buna bağlı yaralanmalara neden olabilir. Farklı firmaların ürettiği birbirinin aynısı Rectoderm merhem ve Anrecta merhem adlı iki ilaç vardır, Anestol merhem ile birlikte kullanılmaları gerekir.
Anuflex tek başına kullanılırken

Botoxla Makat Çatlağı Tedavisi

Üçüncü tercih sırası botoks enjeksiyonudur. Merhem şeklinde uygulanan tedavilerden daha başarılıdır, 100 ünite yapılan hastaların %95 inde tam düzelme sağlanabilir

Çatlak Ameliyatı

Son tercih ameliyattır ameliyattır. Ameliyatta makatı sıkan kaslardan biri kesilir. Ameliyat en başarılı tedavi yöntemidir ancak kalıcı gaz ve dışkı kaçırma yani dışkı tutamama gibi ciddi yan etkisi vardır. Seyrek bir yan etki olsa da hasta açısından korkutucu bir yan etkidir bu sebeple en son tercih edilen yöntemdir. Bu yani etkisi yanında tabii ki cerrahi işlem ve narkoz riskleri ve eziyeti de göz ardı edilemez.
Hangi yöntemle tedavi olursa olsun kesinlikle kabızlık engellenmelidir.

Makat Çatlağı Kremi Nasıl Kullanılır

Tercihen ılık suyun artı yararından da yararlanılmaya çalışılmalıdır. Dışkılamadan önce ılık su oturma banyosu yapılmalı, arkasından nohuta yakın miktarda krem parmak ucuyla mümkün olduğunca makatın içine sürülüp 3 -5 dakika bekledikten sonra dışkılanmalı, arkasından yeniden ılık su oturma banyosu yapılıp yine aynı miktarda krem anüsün içine sürülmelidir. Ortamın uygun olmadığı pozisyonlarda ılık suya oturulmadan sadece krem sürülebilir.

Özetle
Fissür çok ağrılı olsa da ciddi bir hastalık değildir, kolaylıkla tedavisi yapılabilir. Tedavide öncelikle ameliyat dışı tedaviler, bunlardan kolay ve ekonomik olanlar öncelikli tercih olmalıdır. Gerek ilaç kullanırken gerekse hastalık iyileştikten sonra kabız kalınmamalıdır.

Kaynak
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/13177-anal-fissures

WhatsApp Canlı Destek
İletişim Bilgileri