Hemoroid Tedavisi
Hemoroid Muayene Randevusu Basur Tedavi Ücretleri

Öncelikle hastalığın ciddi bir makat problemi olduğunu bilmeli ve ona göre hareket etmelisiniz. Bilmeniz gereken bir diğer bilgi ise ilaçla, kremle yada bitkisel karışımlarla hemoroid hastalığının tedavi edilemeyeceğidir. Ancak ve ancak ilk başlarda bazı hekimler ilaç tedavisi deneyebilir. Fakat onlarda genelde başarı sağlamadığını görünce cerrahi müdahaleye yönlendirmektedir. Ayrıca basur kendi kendine iyileşen bir hastalık değildir. O nedenle biraz bekleyim belki geçer diye zaman kaybetmek hastalığın ilerlemesi ve makat kanseri riskini ortaya çıkarır.

Basur Tedavisi

Hemoroid Cerrahi Yöntemlerle Tedavi Edilir!
Evet arkadaşlar burada ortaya çıkan bilgi tedavinin sonuçlanması için bir cerrahın gerektiğidir. Hemoroid teşhis ve tedavisi için hastanelerin Genel Cerrahi bölümlerinde ve özellikle Proctoloji uzmanları tercih edilmelidir. İstanbul ve Ankara’da yaşayanlar için IDEA klinik Hemoroid Tedavi Merkezi gelişmiş tedavi imkanları sunmaktadır. Hemoroid tedavisi için özellikle en başarılı 3 yöntem bulunmaktadır. Bunlar Lazer, Lastikle Boğma (RBL) ve en gelişmişi olan THD yöntemidir. Şimdi dilerseniz bu yöntemleri ve nasıl yapıldığını ele alalım. Hatta video görüntüleri ile sizleri aydınlatalım.

Lazerle Hemoroid Tedavisi
Sağlık alanında sıkça kullanılan Lazer teknolojisi basur hastalarınında umudu olmaya devam ediyor. Özellikle dış hemoroidlerde kullanılan Lazer hemoroid memesini tahrip ederek iyileştirmeyi amaçlamaktadır.

Lastikle Boğma Yöntemi (RBL)
Orjinal adı Rubber Band Ligasyon olup, tedavide lastik bir halka kullanıldığı için genelde ülkemizde lastikle boğma yöntemi olarak bilinir. Makat iç yada dış kısmında oluşan memeler ile ortaya çıkan hemoroid memelerini besleyen damarlar etkisiz hale getirmedikçe tedavi edilmiş ve başarıya ulaşmış sayılmazsınız. Bitkisel karışım yada kürler böyle bir imkan sağlayamadıkları için bilimsel anlamda önerilmezler. Onun için uzun zamandan beri uygulanan ve klasik tedavi yöntemlerden biri olan RBL (Rubber Band Ligasyon) vakumlu bir cihaz yardımı ile hemoroid memeleri içine çekerek en son kısma lastik halka takmaktadır. Bu şekilde basur memesine gelen kanı engeller ve kan ile beslenemeyen hemoroid memesi bir kaç içinde lastik halkanın olduğu yerden kopuk düşmektedir. Dilerseniz RBL ve bir üstte anlatmış oduğum Lazerle hemoroid tedavisi nasıl yapıldığı Op. Dr. Atilla KAYA tarafından hazırlanmış olan video’da izleyelim.

TDH Hemoroid Tedavisi
Biraz daha teknolojik bir yöntem olan THD (Trans Hemoroidal Desarterizasyon) aslında yukardaki RBL yöntemine benzer bir şekilde tedavi işlemi gerçekleştirmektedir. RBL hemoroid memesini engellerken THD ise daha gelişmiş şekilde aynı zamanda görüntüleme imkanından yararlanarak hemoroid memesini besleyen toplardamarı bularak bağlamaktadır. Bu şekilde hemoroid ile toplardamar arasındaki bağlantı kesilmiş olur. Tekrarlama riski yok denecek kadar düşüktür. Hazır knu açılmışken THD yönetimini ise yine idea klinik hekimlerinden olan Op. Dr. Ali Rıza Şahap BARLAS tarafından hazırlanan video’dan izleyelim. Video gerçek bir uygulama esnasında hastanın izni ile çekilmiştir.

Yukarda yer alan her 3 yöntemde ameliyatsız tedavş grubunda yer almakta olup, makat iç yada dış kısmında herhangi bir kesme yapılmaz. Bu nedenle tedavi süreci sadece 10 dakikalık bir süreç olup, hastamız bir süre dinlenip, evine, işine okuluna dönebilir. Narkoz gerekmediği için hstanede yatma gibi durumlar oluşmaz.

12 Comments

Add a Comment
 1. dilek

  yaklaşık 1 buçuk yıl önce doktorun verdiği bir ilaç yüzünden kabızlık çektim. büyük tuvalette zorlandığımdan ve ağrı hissettiğim için doktora gittim. iç hemoroid tespit edildi. doktorun verdiği ilaçları (doxium,bi-profenid,cortos krem)kullandım. ancak şifa bulamadım.hala ara sıra ağrı oluşmakta. bunun için ne yapmalıyım. şimdiden teşekkür ederim.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Önce kesin tanı için anoskopla muayeneniz gerekir.

 2. Arslan koçoğlu

  Lazerle homoroid tedavisinin maliyeti nedir.hastanenizde sgk geçerlimi ? veya fark ne kadar alınıyor.Lazer yöntemi için ne zamana sıra alınabilir. teşekkürler.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Hangi yöntemle tedavinin en uygun olduğu ve uygulanacak yöntem anoskopla muayene sonrası karar verilebilir,telefonla daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

 3. zeyno

  Makatimda kasinti ve kanama va r çok korkuyorum sizce bu ne sizce ne yapmaliyim şimdiden tesekkur ederim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ertelemeden mutlaka anoskopi muayenesi yaptırmalısın .kanamanın nedeni tespit edilmeli.

 4. metin nitem

  gecenlerde ben 2 unıverstenın muayene oldum 4 son doneme gırmıs hemoroıd . melıyat dedıler ve hemoroidal stopler le yapacaklarını soyledıler o cıhazda 650 tl fılanmıs bılmıyorum ben ne onerırsınız ne yapayım bılgım yok bu konularda
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Hemoroidin değişik ameliyat yöntemleri var,sende bir cerraha güvenip ameliyat veya girişimsel tedavilerden birini olacaksın.Sitelerimizde konuyla ilgili bilgiler var onlardan yararlanabilirsin.

 5. Ali Güngör

  Benim makasta catlama varmış ne yapmaliyim
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Anal fissür 2-3 haftalık ise ilaç tedavisi daha eski ise botox iğnesi ile tedavi edilir,düzelmezse ameliyat gerekir.

 6. idris

  Hocam bogma sistemineden sonra memeler düsüyormu sönüyormu. 15 yıldır cekiyorum bu derdi
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Lastikle boğma yönteminde memeler çürüyüp düşüyor.

 7. oktay

  Hocam benim hemoraitim var en ust seviyedemis ve fakultelerde ameliyat olmam gerekiyomus bu sizin uyguladiginiz lazerli ameliyat beni iyilestirirmi ve ayrica bende makat catlagida var diskimla kan suzuluyor ve tuvalat sonrasinda saatlerce yanmam oluyor buda makat catlamasi die dusunuyorum bu botoksta ise yararmi bende
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Hemoroid hastalığının onlarca girişimsel tedavi yöntemi var,www.nizamkurtdere.com da ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.Kronik anal fissür varsa bizce ilk tercih botox iğnesi ile tedavidir.

 8. esra tek

  bendede homoraid problemi başladı zaman zaman gtkkce ilerliyor utandigim için doktora gidemiyorum kabizlikla baslafi sonrasında kanama bugnlrdede yanma ameliyattan çok korkuyorum doktora gidecem
  Op.Dr.Atilla KAYA
  eğer tedaviyi geciktirirsen ameliyatsız yöntemlerle tedavi olma şansını kaybedebilirsin.makat kanamalarında mutlaka anoskopi muayenesi gerekir.daha fazla utanma 🙂

 9. jasmin

  Hocam ben bu hastalığın aşağı yukarı 15 yıldır çekiyorum utandıgım için doktora gitmedim basurun dişisi ve erkeği olur mu? Dişisi ameliyat olsan dahi tekrar çıkar diye duydum ne derece doğru beni aydınlatırsanız sevinirim saygılarımla.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Basurun dişisi erkeği diğe bir şey yok,hastalığın evresine göre değişik tedavi yöntemleri mevcut,bu konuda http://www.nizamkurtdere.com da daha ayrıntılı bilgler var.

 10. kubiii

  makatımda herhangi bi kanama yada ağrı olmadı arada sırada kaşınma oluyor sadece ama elimle orada 2 3 tane meme olduğunu hissediyorum 1 ay oldu hemen hemen ne yapmalıyım doktora gitmek istemiyorum eczanelerde satılan kremler vs.çözüm olur mu
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  İlaçlar hemoroid şikayetini azaltır ama memeler kaybolmaz.

 11. demir

  yanma oluyor ayrıyeten zorlanma oluyor bazı zaman kanama oloyor.şu an daflon ve krem kulanıyorum yanma geçmedi ne ypmalıyım
  Op. Dr. Demet Ağras
  büyük olasılıkla anal fissürünüz var.anal fissür oluşalı 21 günü geçmişse kronikleşmiştir.ameliyat yada botoxla tedavi olmalısınız.ameliyatın risklerinden dolayı botoxla tedavi olmanızı öneririm.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz

 12. savas

  bende sadece yanma var yeni olan bidi 2 hafyadr buyuk tuvaletimi yaptiktan sonra yanma oluyo nasil tedavi uygulamm gerekir
  Op. Dr. Demet Ağras
  Tabiki muayeneyle teşhis konduktan sonra tedavi olmak daha dorğdur ama yazdıklarınız anal fissür düşündürüyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2017
Sahibi:
Doğa Niyazi AKÇA
[email protected]

Yönetici Webmaster
Ahmet ENGİN
[email protected]