Hemoroid Tedavisi
Hemoroid Muayene Randevusu Basur Tedavi Ücretleri

Makat bölgesindeki ağrılar genellikle basurla karıştırılmaktadır. Oysaki makat bölgesinde ağrı sebebi olabilecek bir çok hastalık vardır. Hatta basur normal şartlarda ağrısız bir hastalıktır. Ağrılı durumda akla normalden farklı olan ve ıkınmakla ortaya çıkıp kendiliğinden düzelen tromboze (boğulmuş hemoroid) akla gelir. Bunun dışında tekrar belirtmek gerekirse Hemoroid ağrı yapan bir hastalık değildir. Tromboze hemoroid özellikle dışkılama esnasında memelerin makattan dışarı çıkıp makat kasları tarafından sıkıştırılmasıyla ortaya çıkan çok şiddetli ağrı yapan, sert şişlik şeklinde görünen bir durumdur. Genellikle 3 ve 4. derece hemoroid hastalarında görülür.

Makatta ağrısı yapan hastalıklar hangileri?
Anal ffissür (makat çatlağı – makat yırtığı) : daha çok dışkılarken cam çizme hissi ve sonrası makatta kasılma şeklinde ağrı olur ve sıklıkla şişlik meme olmaz. Yine aynı şekilde kabızlık ile ortaya çıkan bir sorundur.

Anal apse :  iltihabi bir durum olup, çok şiddetli ağrı yapabilir makatın kenarında sınırları net olmayan bir şişlik vardır ağrı apse boşaltılana kadar giderek şiddetlenir. Bekletilmemesi gereken bir durumdur, tedavisi geciktirilirse anal fistüle dönüşür.

Makatta pıhtı toplanması :  Şiddetli ıkınma sonrası anüse yakın yerde sınırları çok net yuvarlak şekilli şişlik olur.Ikınmanın şiddetine bağlı olarak bir mercimek kadar olabileceği gibi portakal kadar da olabilir.Büyüklüğüne göre şiddeti çok değişir.Boğulmuş basur ile çok karıştırılır.Fark şudur; anal hematomda şişlik öncesi hiç şikayet yokken boğulmuş basurda şişlik öncesi memeler vardır.

Makat kanseri : Kısmen daha az ağrılı ve çok seyrek görülen bir durumdur.

Mayasıl : Çok kaşıntılı bir hastalıktır, fazla kaşımak bölge cildinin tahriş olması ağrı ve kanama yapabilir.

Hemoroid ağrısı nasıl geçer?
Tedaviye başlamadan önce ağrının sebebinden emin olunmalı apse veya tümör gibi bir durum varsa sorunun büyümesine sebep olunabilir. Ağrılı hemoroid zamanla kendiliğinden gerileyebilir.

Hastanın acısını dindirip sosyal yaşamına hemen dönebilmesi için şunlar yapılabilir ;
Memenin içine birikmiş olan pıhtı boşaltılır, böylece hastanın ağrısı o anda ciddi düzeylerde azalır. Ağrı yapan hemoroid memesi alınabilir, bu şekilde yaklaşıldığında sorun temelden çözülmüş olur.

Hemoroid Ağrısı İçin İlaç?
Ağrılı dönemi rahat atlatmak için sıkça sıcak su oturma banyosu yapılabilir. Uyuşturucu etkisinden yararlanmak için anestol merhem kullanılabilir. Şiddeti azaltmak için ağrı kesiciler alınabilir. Bu dönemde kullanılacak basur hap ve kremlerinin hiçbir faydası olmaz.

Basur Ağrısı

İlaçla düzeldikten sonraki dönemde yine aynı şiddetle ıkınılırsa hastalık aynı şekilde ortaya çıkar bu sebeple fazla ıkınmadanrahat dışkılamayı öğrenmek gerekir. Hemoroid tedavi edilmediği sürece devamlı aynı sorunları yaşamanız kaçınılmaz olacaktır. O nedenle 10 dakikanızı ayırarak RBL yada THD yöntemleri ile hemoroid hastalığından kurtulabilirsiniz.

47 Comments

Add a Comment
 1. Serdar

  Hocam merhaba benim yaş 21 büyük tuvaletten sonra 3-4 gündür kan geliyor ama dışkıda değil bitmeye yakın anüs kasılıp gevşeğinde açık kırmızı ve damla damla geliyor ama hic bir ağrı yok kaşıntı bazı bazı oluyordu aklıma kötü şeyler geliyor eğer bu mesajı goruyorsaniz lütfen cevaplayın lütfen

  1. admin

   makat kanamalarında anoskopi muayenesi mutlaka gecikmeden yapılmalıdır
   Op.Dr.Adil Altınsoy

 2. İbrahim

  İyi günler hocam benim şöyle bi sıkıntım var makatın altında leblebi büyüklüğünde meme var ağrı kanama kaşıntı yok 2 önceleri tuvaletten sonra geçiodu 2 gündür duruyo nedir hocam bunun çaresi lütfen bi cevap verin

  1. admin

   hemoroidiniz vardır,ama şimdi tromboze hemoroid gelişmiş olabilir,gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavinizi yapabiliriz
   Op.Dr.Ergun Aygören

 3. Cihan

  Hocam 16 Yaşındayım Makattan kan geliyor. ağrı, yanma, yok. Bide 1 ay gibi bir süre kanama oldu ardından 3 4 ay gibi bi süre kanama olmadı. Ve Şimdi Kanama Tekrar Başladı. Makat çevresinde yara var gibi o yara çok az acıyor. Çok Kabız Oluyorum Bide. Sebebi nedir söylediklerimin.

  1. admin

   gecikmeden anoskopi muayenesi yaptırmalısınız.makat kanamaları ciddiye alınmalıdır.
   Op.Dr.Atilla Kaya

 4. admin

  kanama varsa gecikmeden anoskopi muayenesi yaptırın,kötü huylu bir nedenide olabilir.
  Op.Dr.Ergun Aygören

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2017
Sahibi:
Doğa Niyazi AKÇA
[email protected]

Yönetici Webmaster
Ahmet ENGİN
[email protected]