Hemoroid Tedavisi
Hemoroid Muayene Randevusu Basur Tedavi Ücretleri

DIŞ HEMOROİD:Dış hemoroidler estetik olarak rahatsızlık dışında şikayet yapmaz,makatın kenarlarında değişik büyüklükte et beni şeklinde şişlik olarak hissedilir.Hastada herhangibir rahatsızlık varsa mutlaka iç hemoroid veya başka bir problem eşlik etmektedir.

İÇ HEMOROİDLER: İç hemoroidler belirti ve muayene bulgularına göre dört dereceye ayrılırlar.

1.Derece iç hemoroid( basur):Hemoroid memesi üst kısımda 1 cm lik hafif kabarıklık şeklinde görülür yüzeyi tahriş olduğunda kanama eğilimindedir.Genellikle ara sıra kanama dışında ciddi bir şikayet yapmazlar.Hastanın görmesi veya parmakla hissetmesi mümkün değildir ancak uzman tarafından anoskop dediğimiz 1-2 cm çapında 8-10 cm uzunluğunda bir aletle bakılarak tesbit edilebilir

2.Derece iç hemoroid ( basur):Hemoroid memesi makattan 3-4 cm üst kısımda 1-2 cm lik kabarık kırmızı alan şeklindedir normalde farkedilmez ancak ıkınıldığında dışarı kadar çıkar ve hasta eliyle hissedebilir.Hasta kalktığı anda müdahaleye gerek duyulmadan kendiliğinden içeri çekilir.Yüzeyi hassaslaştığında kanama olur özellikle tuvalette ıkınma esnasında fışkırma tarzında kanama olabilir ve zamanla kansızlığa yol açabilir.Başka bir problem eklenmedikçe kanama dışında ciddi bir problem oluşturmaz.

3.Derece iç hemoroid (basur):Hemoroid memesi makatın 3-4 cm yukarısında 1-2 cm lik kabarıklık şeklinde farkedilir ıkınmakla dışarı 3-4 cm olarak çıkar hasta elle yardım etmedikçe kendiliğinden içeri giremez ve dışarıda kalır.Kanama eğilimi vardır ıkınmakla fışkırır tarzda kanayabilir,kanama dışında ağrı,kaşıntı,ıslaklık ve dolgunluk hissi en fazla rastlanan şikayetlerdir.

4.Derece iç hemoroid ( basur):Tedavisi ertelenen hemoroid zamanla daha ileri aşamalara geçer,4.derecede artık iç ve dış basurlar birbirine geçmiştir.Dışarda hissedilen basur memeleri artık içeri girmez elle yardım edilip içeri sokulsa dahi hemen dışarı çıkar.Hasta otururken hemoroidler dışarıda olduğu için ağrı,genel olarak ıslaklık halı,sıkça kanama yeterince temizlenememe gibi şikayetler yapabilir.

Bunların dışında:
Makat sarkması:Hemoroide benzemekle beraber patoloji olarak farklı bir durumdur. Rektum denilen makatın üst kısmı cevreye tutunduğu bağlarını kopararak makatın dışına çıkar.Genellikle hemoroid diye baş vuran hastanın muayenesi sonucu kesin teşhis konulabilir.Kontrolsüz bir şekilde çok şiddetli ıkındıkları için zeka düzeyi düşük insanlarda daha sık görülür.İleri yaş hastalardada genel bağ dokusu zayıflaması sebebiyle yaş arttıkça sıklığı artar.

Tromboze hemoroid (boğulmuş basur):Her derecede iç hemoroid doğum,acı yeme,kabızlık,amip gibi sebeplerle abartılı bir ıkınmayı takiben makadın dışına doğru çıkar.Makat kaslarının sıkması sonucu kan dolaşımı bozulduğu için dayanılmaz düzeyde ağrı ve şişlik olur.
Anal hematom:Bazen aşırı ıkınma sebebiyle makat bölgesinde bir damar çatlar ve cilaltına kanayarak 1 cm ile 5 cm arasında çok ağrılı bir şişlik yapar.Hemoroide çok benzer ama hemoroidden farklıdır ve tamamen geçici bir durumdur.

296 Comments

Add a Comment
 1. Benim dışa sarkık baya n olcak ağrı da war

  1. gelirseniz muayene ile değerlendirip en uygun yöntemle tedavinizi yapabiliriz
   Op.Dr.seher Şirin

 2. Hocam bende başta belirtiler oluyordu ama en son tuvaletimden sonra sol tarafta küçük bi şişlik çıktı içeri itsemde geri çıkıyor (ameliyatsız tedavi olabilir mi)

  1. gelrseniz muayene ile değerlendirip ameliyatsız yöntemlerle tedavinizi yapabiliriz
   Op.Dr.Atilla Kaya

 3. Merhaba. Ben 21 yaşında kızım. 2-3 yıl önce basur oldum ve hala devam ediyor. Bu sefer kanama sıklaştı. Her büyük yapışımda şelale gibi kanıyor. Sanki vücudumdaki kan boşalıyor. Sonra biraz acıyor ve bir zaman sonra ağrısı geçiyor. Geçenlerde biraz zorlandim ve acıdan ölüyordum. Sabaha karşı 4-5 gibi acısı geçti. Öyle ki oraya bıçak sokmak istedim. Eminim ondan daha iyidir diye. Bir keresinde doktora gittim ilaç verdi. Ama geçmedi işte.

  1. şikayetleriniz anal fissüre benziyor.anal fissür hemoroid şikayetlerinin artmaına neden olur.kliniğimiz makat hastalıklarına spesifik çalışıyor,gelirseniz muayene ile değerlendirip sorunu tespit edip en uygun yöntemle tedavinizi yapabiliriz.size en yakın kliniğimize bu linkten ulaşabilirsiniz..https://www.ideaklinik.com/iletisim
   Op.Dr.Seher Şirin

 4. Hocam, önce kaşıntı ile başladı. 6 ay kadar kaşıntıdan sonra bir gün kan geldi. Doktora gidince hemeroid teşhisi koydu ve dışarda duran bir meme ucuda vardı.Merkem ve hap tedavisinden sonra yine devam etti ve şimdi kaşıntıyla beraber anüs ağsı kenarlarında acıda hissediyorum sanki iğne batırıyorlarmış etime gibi… Durumum nedir ve hangi aşamadadır sizce ve tedavisi varmıdır.?

  1. anoskopi muayenesi ile değerlendirilmeli
   Op.Dr.Adil Altınsoy

 5. Hocam epeydir iç hemoroid var önceleri zorluyordu tuvaleti yaparken dışarı biraz çıkıyordu şimdilerde şişliği azaldı ama tam çıkış ağzında var elimle içini yokladım ve küçük nohut gibi sert birşey fark ettim bu bağımsız birşeydi hemoroid in içinde sabit değildi bu ne olabilir?

  1. tromboz olabilir.gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavinizi yapabiliriz
   Op.Dr.A.Şahap Barlas

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2017