Hemoroid Tedavisi
Hemoroid Muayene Randevusu Basur Tedavi Ücretleri

Hamile Bayanlarda Hemoroid Hastalığı Oluşumu ve Gebelikte Hemoroid Hastalığına Karşı Alınacak Önlemler Nelerdir Op. Dr. Atilla KAYA Gebelerde Hemoroid Hastalığını Bakın Nasıl Özetliyor.

Hamilelerde Hemoroid Hastalığı

Gebelik döneminde anne fizyolojisinde bir çok değişiklik olmaktadır bunlardan biride makat bölgesindeki kanlanmanın ve basıncın artması  ve buna bağlı olarak hemoroide yatkınlığın artmasıdır.Hamileliğin 4. ayından sonra rahmin ve bebeğin büyümesine paralel olarak karın içi basınç artar.Diğer taraftan 6-7. aydan sonra büyüyen rahim ve bebek toplar damarlara direk basınç yaparak bu basınç artışını dahada artırır.Karın içi basıncın artması ve direkt bası toplar damarın geri dönüşünde güçlüğe ve damar içi basıncın artmasına sebep olur.Toplar damar içindeki basınç artışı damarda genişleme yaparak hemoroid oluşmasına ve var olan hemoroidin ilerlemesine sebep olur.

   Hamilelik döneminde hemoroid şikayetlerinin artmasının diğer bir nedeni beslenme ve dışkılama alışkanlığının değişmesidir.Bu değişiklikler kabızlık ve sık dışkıya çıkmaya sebep olarak hemoroid ve bundan kaynaklanan şikayetleri artırır.

   Normal doğum yapıldığına eylem süresince abartılı düzeyde uygulanan ıkınma var olan hemoroidlerin anüs dışına çıkarak tromboze hemoroid (boğulmuş basur) denilen çok daha ağrılı durumun ortaya çıkmasına sebep olur.1-2 hafta süren boğulmuş hemoroidden kaynaklanan bu ağrılı durum hastaya doğumda çektiğinden daha fazla acı verebilir.

   Hamilelik süresince hemoroid olmamak ve var olan hemoroidden kaynaklanan şikayetlerin artmaması için tuvalet alışkanlığının normal sınırlarda tutulması en doğru olandır.Bunun için bol posalı gıdalar sebze,meyve ve kepekli ekmek daha çok tüketilmeli,dışkılama ihtiyacı ertelenmemeli,mümkün olduğunca kahvaltı sonrası tuvalete gitmek düzenli hale getirilmelidir.özellikle gebeliğin son çeyreğinde tuvalette fazla kalınmamalı ve fazla ıkınılmamalıdır.

127 Comments

Add a Comment
 1. Anonim

  36 haftalık hamileyim 1 haftadir bir tane hemoroid meme oluştu günden güne büyüyor çok aciyor ne yapabilirim

  1. admin

   beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenleyin,kabız kalmayın,tuvalette uzun kalıp ıkınmayın.kuru incir-kayısı tüketin,bol su için,hafif yürüyüşler yapın
   Op.Dr.A.Şahap Barlas

 2. Zehra

  5 aylik hamileyim 3gundur hemoroid azdi 2 yil once ameliyat olmustum ara ara kanama ve meme olusuyodu ama bu seferki cok agriyor oturamiyorum yuruyunce dahi cnm aciyo meme olusumu var gene kadin dr na gidicem aireten ne onerirsiniz ?

  1. admin

   gebelikte tedavi yapılmaz.bu linkteki önerilere dikkat etmelisiniz.http://www.basur-tedavisi.com/hamilelikte-basur-icin-ne-yapmali
   Op.Dr.Seher Şirin

 3. fadime

  Merhabalar 28 haftalık hamileyim drum varis için daflon diye bi ilaç yazdı akşamları 2tane kullanmamı söyledi.Bu ilacın bi zararı olurmu bebek için kullanabilirmiyim

  1. admin

   gebelikte hiç bir ilaç önermiyoruz
   Op.Dr.Seher Şirin

 4. admin

  gebelikte tedavi yapılmaz.bu nedenle doğum sonrasını beklemek zorundasınız.kabız kalmayın,tuvalette çok ıkınmayın.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınıza ikkat edin.sıcak oturma banyosu yapabilirsiniz
  Op.Dr.Seher Şirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2017
Sahibi:
Doğa Niyazi AKÇA
[email protected]

Yönetici Webmaster
Ahmet ENGİN
[email protected]