Home / Hemoroid Derecesi / Dış Hemoroid

Dış Hemoroid

Hemoroid Türkçe adıyla basur anüsün dışında veya içinde oluşuna göre çeşitlendirilmektedir, bu iki çeşit kendi içinde derecelendirilmiştir. İçerdekiler 1-4 arası derecelerle ifade edilirken dışarda olanlar küçük, orta büyüklükte ve büyük olarak derecelendirlmiştir.

Dış Hemoroid

Anüs bölgesine dışardan bakıldığında rahatlıkla görülebilen memelerdir, büyüklükleri nohut kadar olabileceği gibi yumurta kadar bile olabilmektedir. Dış hemoroidler hastanın eline gelmesi ve estetik olarak rahatsızlık dışında ağrı, yanma, acı, kanama gibi şikayetler yapmazlar. Hastada kanama, ağrı vs gibi rahatsızlık varsa mutlaka iç basur veya başka bir hastalık eşlik etmesi beklenmelidir.

Dış Hemoroid Hastalığı

Hastaların büyük kısmı estetik olarak rahatsız olduklarını ifade ederler. Buradaki estetik tanımlamasını doğru algılamak gerekir, kişinin kendi eline gelmesi de estetik sorun gibi algılanır. Cinsel partnerinin görmesi de kişiyi rahatsız edebilmektedir.
Dış basur en çok şu durumlarla karıştırılır ki makat hastalıkları konusunda birikimli olmayan hekimler tarafından da sıkça karıştırlmaktadır.

Dış Hemoroid Tedavi

Dışardaki hemoroidlerin tek tedavi yöntemi cerrahi olarak kesilerek alınmasıdır. Sadece dışarıdaki basur alındığında ciddi ağrı olmaz ama iç hemoroidlerle birlikte ameliyat edilirse ağrı ciddi düzeylerde olabilir. Lazer, lastik tedavisi, skleroterapi gibi uygulamalar dışardaki hemoroidler için uygulanmaz.
Bazı kliniklerde sizi kliniğe kadar getirebilmek için ”lazerle alıyoruz” gibi cümleler duyarsanız sakın ola kolayca bir işlem olacağına inanmayın, sadece sizi ikna etmek için uydurulmuş kelimelerdir.

Makatta Şişlik Yapan Hastalıklar

 • Tromboze hemoroid
  İç hemoroidin dışarı çıkıp makat tarafından boğulmuş halidir, geçici bir durumdur ve çok şiddetli ağrı verir.
 • Anal hematom:
  Fazla ıkınmaya bağlı olarak anüs civarında bir damarın patlayarak cilt altına kan birikmesi durumudur, çok değişik boyutlarda olabilmektedir, kendiliğinden geçen ağrılı bir durumdur.
 • Anüs siğili, kondilom ;
  Mikrobiktir, bulaşıcı, hızla yayılan bir hastalıktır. HPV (human papillom virüs) de denmektedir.
 • Makat çatlağı;
  Anal fissür de denmektedir. Hastalık tedavi edilmediği için haftalar içinde kronikleştiğinde ortaya çıkan ve kronikleşme bulgusu olan sentinel pili denilen cilt kıvrımıdır ve asıl hastalık olan makatta çatlak tedavi edilir.
 • Polip;
  Makata yakın bölgede veya bağırsağın son kısmında et beni benzeri çıkıntılardır. 

  4. Derece iç hemoroid

  Aslında hem içte hem dışta basur vardır, dışta da olduğu için bu sayfada ele alınmıştır. Tedavisi ertelenen hemoroid zamanla daha ileri aşamalara geçer, 4.derecede içerdeki basurlar o kadar ilerler ki artık dış basurlarla sınırları ayrılamaz hale gelmiştir.

  Bu kadar ileri düzeyde olan hemoroidlerin teşhisi gözle bakılarak yada parmakla hafifçe ayrılarak konabilir, kesin teşhis için parmakla içeri bakmak, rektorskopi, kolonoskopi veya anoskopi gibi ek görüntüleme cihazlarına ihtiyaç olmaz. Ancak ek olarak kanser gibi bir şüphe varsa o zaman kolonoskop yapmak anlamlıdır, yani hastalığı teşhis etmek için değil başka bir sorun olmadığından emin olmak için içeri bakılır.

  Dışarda hissedilen basur memeleri artık içeri girmez elle yardım edilip içeri sokulsa dahi hemen dışarı çıkar.

  Hasta otururken hemoroidler dışarıda olduğu için ağrı,genel olarak ıslaklık halı, kanama yeterince temizlenememe gibi şikayetler yapabilir.
  Tedavi:

  Lazer veya lastikle boğma yöntemi ; 4.derece tedavisinde yetersiz kalır ancak ameliyat korkusu olan kişilere hemoroidin derecesini azaltmak yada diğer bir deyimle şikayeleri hafifletmek için uygulanabilir.

  Longo; dışardakiler olduğu gibi kalacağı için önerilmez.

  THD (diğer adı HAL dir) Korumacı (ağrısız ve yan etkisiz) cerrahi yöntemlerdendir. Memeye gelen atardamar kökünden bağlanır, basur memesine giden kan azalınca büzüşür ve küçülür.

  Klasik cerrahi ( Milligan Morgan) ameliyatıdır, etkili bir yöntemdir tek dezavantajı 2 hafta boyunca ciddi ağrı olmasıdır. Ameliyat sonrası seyrek te olsa görülebilen dışkı kaçırma ve makat darlığı gibi sorunlar tedirgin edicidir.

  Yazan
  Op Dr Demet Ağras

  Kaynak
  https://jamanetwork.com/journals/jama/article-abstract/428644?resultClick=1

About admin

518 comments

 1. Hocam bende de dış hemoroid diyebileceğim bir olgu var sanırım ama ne ağrı ne kanama ne kaşıntı oluyor sadece el ile kontrol ederken biraz fazla baskı uygularsak acıma oluyor. Ve şuana kadar bir kez oldu ve kendiliğinden geçti. Ciddi bir şey olabilir mi beslenme sebepli olabilir mi.

  • makat hastalıklarının en önemli sebebi,kabızlık,yoğun ishal gibi durumlardır.eğer kabızlık yaşadıysanız,dışkılarken fazla ıkındıysanız olabilir
   Op.Dr.Demet Ağras

 2. Hocam 15 gun once farketim makat bolgemde bi meme cikti.sonra doktora gitim bana basur dedi ilac yazdi ve ameliyat olman lazim dedi bende kabul etmedim dagal yollara basvurdum su anda makatimda 2 meme oldu ve agriyor ne yapacagimi bilmiyorum ameliyata olmak istemiyorum.

  • ameliyatsız yöntemlerle tedavi olabilirsiniz.gelirseniz durumunuzu muayene ile değerlendirip tedavinizi yapabiliriz
   Op.Dr.Nizam Kurtdere

 3. Merhabalar . Yaşım 22 yaklaşık 2 aydır bir şişkinlik olduğunun farkındaydım ama çok küçüktü 2 gündür fındık büyüklüğünde makatın dışında bir şişik var sadece çok hafif bir sızı var kanama filan olmadı kendiliğinden geçer mi yoksa hemoroid mi .

  • dış hemoroid , anal hematom yada tromboze hemoroid olabilir.anal hematom yada tromboze hemoroid iyileşir kendiliğinden ama uzun sürebilir.
   Op.Dr.Ergun Aygören

 4. Bugün mevlüt bey de basur operasyonu geçirdim ama dışarıda hala ufak bi meme var zamanla geçermi geçmessede sıkıntı yaratırmı

 5. Merhabalar. 13 eylülde akşam vakti bir anda makatımda acı hissettim ve bir şişlik vardı. 15 eylülde doktora gittim ve bana hemoroid dedi. Çesitli tavsiyeler verip ardından reçete yazdı ve yolladı. İç mi yoksa dış hemoroid midir nasıl anlayabilirim? 13ünde aniden bir acı hissettim ve ağrı yapıyor. Operasyon gerekir mi yoksa ilaç tedavisi yeterli gelir mi?
  İlaçlar: Varidos tablet, procto-glyvenol supozituvar ve krem.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Tarif ettiğiniz şikayetler anal hematom gibi görünüyor,hemoroidi olan hastalarda sıklıkla olur,hemoroid seviyesini söylemek için anoskopla muayene gerekir.

 6. Basur bende var neyapacam
  Op.Dr.Adil Altınsoy
  Muayene olup derecesini öğreneceksin .Erken gelen daha kolay yöntemlerle tedavi olur

  • Hocam iyi günler bende 2 ay önce lastile bogmayla iç hemoroidleri aldırdım .dış hemoridimde vardı sonrasında makatin 12 yönünde dış hemoridim çıkıyor içeri atincada. Bı sure sonra cikiyor.biraz kanamada oldu.dis hemoroidleri nasıl kurtulabiliriz ameliyat mı gerekli yoksa ameliyatsiz yöntemlerde dış hemoroid de kullanılabiliyor mu? Bu arada dış hemoroidim fındıktan biraz daha büyük

 7. Dış hemoroide lazerle tedavi olur mu, hangi evrelerde olur?

 8. İyi günler.Benım bur sorum olucaktı. Benım makat delıgının(dısında) sag etrafında bır pirinc tanesı buyuklugunde bir şişlik var şişlik dedigim icinde sankı kan gibi bısey var. Ikınınca hafıf morumsu oluyor. Kabızlık cekmıyorum. Bır ara makat catlagı vardı gecti.Kanama.kasıntı,acı felan yok.Kabızlık cekmıyorum. Hergun tuvalete gırıyorum. Zate her gun anal apse amelıyatından snra takıntı olarak kayısı tukeyçtıyorum bol su ıcıyorum. Gecıcı bır ıkınmadan kaynaklı bıraey olabılırmı? Ben anal apse amelıyatı olmustum. Gecen aene agustosta. Gecen sene aralık gibi yıne bır genel cerrahıye gittim. O zaman catlaktan dolayı peceteye az kan geldı dıye gitmistim. Doktor elle muayene ettıgınde baya guzel muayene ettı. Ve basur olmadıgını soylemıstı. O sıslıklerınde arada ıkınınca olabıldıgını dıle getırmıstı.Ikınmayınca normak hafıf morumsu oluyor. makat dıs agzının ıkınmadan dolayı morumsu renk olıyor ve dıskı cıkınca o morluklu olan sıslık yok oluyor dıskı derıyı genısletıyoe buyuk ıhtımalle. Dıskı sonrası bıaey uok kaslar kendını ıcerı cekıyor. Ama bı saat snra felan o sıslık gibi bısı gene makat dısında oluyor.acana bısey yokta ben mı takıntı yaptım.Yardımcı okursanız sevınırım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.