Hemoroid Tedavisi
Hemoroid Muayene Randevusu Basur Tedavi Ücretleri

Dış Hemoroid Hastalığı ve İç Hemoroid Farkı Dış Hemoroid Tedavi Yöntemleri Uygulanabilen Hemoroid TedavileriHakkında Bilgiler

Dış Hemoroid

Dış hemoroid anük bölgesine dışardan bakıldığında görülebilen memelerdir,büyüklükleri mercimek kadar olabileceği gibi yumurta kadar bile olabilmektedir.Dış hemoroidler hastanın eline gelmesi ve estetik olarak rahatsızlık dışında ciddi şikayet yapmazlar.

Cinsel partnerinin görmeside kişiyi rahatsız edebilmektedir.Hastada kanama,ağrı vs gibi rahatsızlık varsa mutlaka iç hemoroid veya başka bir hastalık eşlik etmektedir.
Dış hemoroid en çok şu durumlarla karıştırılır ki makat hastalıkları konusunda birikimli olmayan hekimler tarafından da sıkça karıştırlmaktadır.
-Tromboze hemoroid;iç hemoroidin dışarı çıkıp makat tarafından boğulmuş halidir,geçici bir durumdur ve çok şiddetli ağrı verir.
-Anal hematom:Fazla ıkınmaya bağlı olarak makat civarında bir damarın patlayarak cilt altına kan birikmesi durumudur,çok değişik boyutlarda olabilmektedir,kendiliğinden geçen ağrılı bir durumdur.
-Makat siğili kondilom ;mikrobiktir ve hızla yayılır.
-Makat çatlağı;gelişen sentinel pili denilen cilt kıvrımıdır ve asıl hastalık olan makat çatlağı tedavi edilir.
-Polip;et beni benzeri çıkıntılardır.

Dış Hemoroid Tedavi

Dış hemoroidlerin tek tedavi yöntemi cerrahi olarak kesilerek alınmasıdır.Sadece dış hemoroid yapıldığında ciddi ağrı olmaz ama iç hemoroidlerle birlikte ameliyat edilirse ağrı ciddi düzeylerde olabilir.

518 Comments

Add a Comment
 1. İstanbul

  Hocam bende de dış hemoroid diyebileceğim bir olgu var sanırım ama ne ağrı ne kanama ne kaşıntı oluyor sadece el ile kontrol ederken biraz fazla baskı uygularsak acıma oluyor. Ve şuana kadar bir kez oldu ve kendiliğinden geçti. Ciddi bir şey olabilir mi beslenme sebepli olabilir mi.

  1. admin

   makat hastalıklarının en önemli sebebi,kabızlık,yoğun ishal gibi durumlardır.eğer kabızlık yaşadıysanız,dışkılarken fazla ıkındıysanız olabilir
   Op.Dr.Demet Ağras

 2. Salman

  Hocam 15 gun once farketim makat bolgemde bi meme cikti.sonra doktora gitim bana basur dedi ilac yazdi ve ameliyat olman lazim dedi bende kabul etmedim dagal yollara basvurdum su anda makatimda 2 meme oldu ve agriyor ne yapacagimi bilmiyorum ameliyata olmak istemiyorum.

  1. admin

   ameliyatsız yöntemlerle tedavi olabilirsiniz.gelirseniz durumunuzu muayene ile değerlendirip tedavinizi yapabiliriz
   Op.Dr.Nizam Kurtdere

 3. Fatih

  Merhabalar . Yaşım 22 yaklaşık 2 aydır bir şişkinlik olduğunun farkındaydım ama çok küçüktü 2 gündür fındık büyüklüğünde makatın dışında bir şişik var sadece çok hafif bir sızı var kanama filan olmadı kendiliğinden geçer mi yoksa hemoroid mi .

  1. admin

   dış hemoroid , anal hematom yada tromboze hemoroid olabilir.anal hematom yada tromboze hemoroid iyileşir kendiliğinden ama uzun sürebilir.
   Op.Dr.Ergun Aygören

 4. Hasan

  Bugün mevlüt bey de basur operasyonu geçirdim ama dışarıda hala ufak bi meme var zamanla geçermi geçmessede sıkıntı yaratırmı

  1. admin

   doktorunuza sormalısınız,muayene ile değerlendirmek gerekir

 5. Burak

  Merhabalar. 13 eylülde akşam vakti bir anda makatımda acı hissettim ve bir şişlik vardı. 15 eylülde doktora gittim ve bana hemoroid dedi. Çesitli tavsiyeler verip ardından reçete yazdı ve yolladı. İç mi yoksa dış hemoroid midir nasıl anlayabilirim? 13ünde aniden bir acı hissettim ve ağrı yapıyor. Operasyon gerekir mi yoksa ilaç tedavisi yeterli gelir mi?
  İlaçlar: Varidos tablet, procto-glyvenol supozituvar ve krem.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Tarif ettiğiniz şikayetler anal hematom gibi görünüyor,hemoroidi olan hastalarda sıklıkla olur,hemoroid seviyesini söylemek için anoskopla muayene gerekir.

 6. Anonim

  Basur bende var neyapacam
  Op.Dr.Adil Altınsoy
  Muayene olup derecesini öğreneceksin .Erken gelen daha kolay yöntemlerle tedavi olur

  1. Tamer

   Hocam iyi günler bende 2 ay önce lastile bogmayla iç hemoroidleri aldırdım .dış hemoridimde vardı sonrasında makatin 12 yönünde dış hemoridim çıkıyor içeri atincada. Bı sure sonra cikiyor.biraz kanamada oldu.dis hemoroidleri nasıl kurtulabiliriz ameliyat mı gerekli yoksa ameliyatsiz yöntemlerde dış hemoroid de kullanılabiliyor mu? Bu arada dış hemoroidim fındıktan biraz daha büyük

   1. admin

    dış hemoroidlerin tedavisi cerrahi olarak yapılır.başka yöntem olmaz
    Op.Dr.Adil Altınsoy

    1. Anonim

     Lazer yöntemi?

     1. admin

      hayır

 7. Ben

  Dış hemoroide lazerle tedavi olur mu, hangi evrelerde olur?

  1. admin

   dış hemoroidin tedavisi sadece cerrahi olarak yapılabilir.
   Op.Dr.A.Şahap Barlas

 8. Melek

  İyi günler.Benım bur sorum olucaktı. Benım makat delıgının(dısında) sag etrafında bır pirinc tanesı buyuklugunde bir şişlik var şişlik dedigim icinde sankı kan gibi bısey var. Ikınınca hafıf morumsu oluyor. Kabızlık cekmıyorum. Bır ara makat catlagı vardı gecti.Kanama.kasıntı,acı felan yok.Kabızlık cekmıyorum. Hergun tuvalete gırıyorum. Zate her gun anal apse amelıyatından snra takıntı olarak kayısı tukeyçtıyorum bol su ıcıyorum. Gecıcı bır ıkınmadan kaynaklı bıraey olabılırmı? Ben anal apse amelıyatı olmustum. Gecen aene agustosta. Gecen sene aralık gibi yıne bır genel cerrahıye gittim. O zaman catlaktan dolayı peceteye az kan geldı dıye gitmistim. Doktor elle muayene ettıgınde baya guzel muayene ettı. Ve basur olmadıgını soylemıstı. O sıslıklerınde arada ıkınınca olabıldıgını dıle getırmıstı.Ikınmayınca normak hafıf morumsu oluyor. makat dıs agzının ıkınmadan dolayı morumsu renk olıyor ve dıskı cıkınca o morluklu olan sıslık yok oluyor dıskı derıyı genısletıyoe buyuk ıhtımalle. Dıskı sonrası bıaey uok kaslar kendını ıcerı cekıyor. Ama bı saat snra felan o sıslık gibi bısı gene makat dısında oluyor.acana bısey yokta ben mı takıntı yaptım.Yardımcı okursanız sevınırım

  1. admin

   muayene ile değerlendirmek gerekir.
   Op.Dr.Seher Şiirn

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2017
Sahibi:
Doğa Niyazi AKÇA
[email protected]

Yönetici Webmaster
Ahmet ENGİN
[email protected]