Hemoroid Tedavisi
Hemoroid Muayene Randevusu Basur Tedavi Ücretleri

Bireylerde makat kanaması problemi ve makattan kanama sebeplerine bağlı nedenler nelerdir makat kanamasında yapılması gerekenler ve alınabilecek önlemler hakkında Op. Dr Atilla Kaya bilgilendiriyor.

Makattan Kanama Olması

Makattan kananama olduğunda genellikle hastanın aklına ilk hemoroid gelir ancak durum bu kadar basit değildir ve çok hastalık kanama sebebi olabilmektedir.

Makata 10 cm mesafede olan kanamalar taze kan şeklinde olur ve hasta “damla damla geliyorbazende fışkırıyor” şeklinde tanımlar,10 cm den daha yukarı barsak kısımlarından olan kanama vişne çürüğü-zift arası renkte olur.Bu renk değişkliği kanamanın makata olan mesafesine göre değişir.

Makattan Kan Gelmesi Nedeni

Hemoroid (basur) ;en sık rastlanan sebeptir makatta taze kan olması bunu düşündürür.Çok değişik miktarlarda olabilir hemoroid tedavisiyle düzelir.Kanayınca rahatlarım diyerek kanatmak çok yanlış bir yaklaşımdır

Makat çatlağı (anal fissür) ;Sık görülen sebeplerdendir ama ciddi kanama olmaz,ağrı daha ön plandadır.

Anal ragad ;küçük çatlaklardır ama önemsizdir

Makat ve barsak kanseri;değişik düzeyde kanama yapabilir,teşhisaletle bakılarak biopsi alınır ve bu şekilde konur.Ne yazıkki kanamalar hemoroidden denilerek rasgele ilaçlar kullnılarak kanserin tedavisi geçciktirilebilmektedir.

Kolitis ülseroza;en seyrek sebelerdendir ama ciddi kanamalara sebep olabilir.Barsak iç yüzeyinde sıyılma şeklinde hasar ve buna bağlı kan kaybı olur.

 Anus ve barsak poliplari;seyrek sebeplerdendir,barsaktaki et beni benzeri çıkıntılardan kanama olabilir.Zaman içinde kanserleşme potansiyeli olanlar olduğu için tedavi edilmesi ve tedavi sonrasında yakından takip gerektirir.

603 Comments

Add a Comment
 1. Merhaba hocam oncelikle yasim 19 benim makattan buyuk abdestimi yaparken damla damla kan geliyo ve abdestimi yaparken cok zorlaniyorum aciyo acaba teshisi nedir onemli bisey midir?

  1. anal fissür gibi görünüyor.fakat kanama varsa mutlaka anoskopi muayenesi yapılmalı
   Op.Dr.Atilla Kaya

 2. bende 1 ay içinde iki kere kan geldi ama bi kaç damla sizce nedeni ne olabilir bana yardım edebilirmisin ve lavabodan çıktıktan sonra cı ve yanma oluyor sizce ciddi bi sorun olabilir mi. beslenmeden kaynaklı olabilir diyorlar ve ben çok yemek yimiyorum 5 6 yıldır 47 ve altı kilodayım 22 yaşındayım.

  1. makat kanamaları önemlidir.basit bir makat hastalığından tutunda kötü huylu bir oluşuma kadar gidebilir.bu nedenle mutlaka anoskopi muayenesi ile değerlendirilmesi gerekir.bu nedenle mutlaka muayene olmanızı öneririm
   Op.Dr.Adil Altınsoy

 3. Makatımdan çok kan gelıyor sebebi nedir.

  1. makat kanmaaının iyi ve kötü huylu birçok nedeni vardır.tespit etmek için mutlaka anoskopi muayenesi yapılmalıdır.
   Op.Dr.A.Şahap Barlas

 4. Ben nurdane bem ılkdefa makat anaması oldum ama sureklı kabızdım ıkı gundur makatdan kanamam var u aralar bel agrım var er tuvelete gıdıp buyuk apdestdımı yaparken kanamam oluyor

  1. uzun süren kabızlıklara bağlı sıklıkla anal fissür oluşur.ama makat kanmalarının nedeni mutlaka anoskopi muayenesi ile araştırılmalı.makat hastalaıklarına spesifik çalışan genel cerrahi uzmanına görünmelisiniz
   Op.Dr.Seher Şirin

 5. Merhaba hocam benim makattan kan geliyodu doktora gittim kolonoskopi oldum iç basur dış basur ve anal fetüs yani catlak çıktı ilaç verdi amilyatlik durumun şu anlık yok dediler 2 ay iyidim şimdi 10 gündür sürekli kaniyo tuvalete çıktıgimda kabızda değilim kan kaybından gidicem ne yapmam lazim hocam simdiden tskrlr

  1. tedavi olmanız gerekir.muayene ile değerlendirp ameliyatsız yöntemlerle tedavinizi yapabiliriz.
   Op.Dr.Nizam Kurtdere

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2017 Frontier Theme