Hemoroid Tedavisi
Hemoroid Muayene Randevusu Basur Tedavi Ücretleri

Makatta Ağrı olma nedenleri ve makat ağrıları için yapılacaklar makat ağrılarına alınacak önlemler ve makat ağrılarında kaynaklı hastalıklar hakkında makale uzmanlarımız tarafından  bilgilendirme amaçlı hazırlanmıştır siz mutlaka doktorunuza görünmelisiniz.

Makatta Ağrılar

Makatta ğarı olduğunda insanların aklına ilk olarak basur ( hemoroid ) gelir halbuki hemoroid normalde ağrısız bir hastalıktır sadece boğulduğu (tromboze hemoroid) ağrı olur.Makatta ağrı sebepleri sıklık sırasına göre şu şekilde sıralanabilir

*Makat çatlağı (makatta yırtık-anal fissür);

En sık ağrı sebebidir erken dönemde biraz daha hafiftir ama aylar içinde kronikleştikçe ağrı giderek şiddetlenir,hasta dışkı yapmaya korkar ve tuvalete gitmek istemez.Tuvalet erteleninde dışkı dahada sertleşir ve ağrının şiddeti dahada artar.Fir tedavi edildiğinde düzelir.

Anal hematom

Hekimler tarafından bile hemoroidle karıştırılabilir çünkü boğulmuş basur (tromboze hemoroid ) a çok benzer;nerdeyse tek sebebi ıkınmaktır.Şiddetli ıkınılınca makat bölgesinde bir damar yırtılır ve ciltaltına kanama olur bu şişlik şeklinde algılanır.Şişlik ve ağrı paraleldir yani şişlik ne kadar büyükse ağrı o oranda şiddetlidir.Hematomun büyüklğüne bağlı olarak 3-6 günde ağrı 5-6 haftada şişlik kaybolur.Bu hastalık kaybolduğunda geride hemoroid benzeri olgu kalmaz.

*Basur boğulması (Tromboze hemoroid ) :

Var olan iç basurun ıkınmayla dışarı çıkıp geri içeri girememesi halidir.Dışarda kalan bu hemoroid makat tarafından boğulur ve büyüklüğe göre çok şiddetli ağrı olabilir.Hemorodidin büyüklğüne bağlı olarak 4-6 günde ağrı 5-6 haftada şişlik kaybolur.Bu hastalık kaybolduğunda geride öncedende var olan değişik derecelerde hemoroid kalır.

*Apse;

Makat bölgesindeki bezlerin iltihap kapması ve şişmesiyle ortaya çıkan ve dayanılmaz düzeylerde ağrı yapabilen bir hastalıktır.Apse boşaltıldığı anda hasta rahatlar.Farkedildiği anda açılmalıdır yokse fistül denilen bir başka hastalığa sebep olur.

996 Comments

Add a Comment
 1. Hocam merhaba,
  Benim de popomun içinde çok aşırı rahatsız etmiyecek şekilde bir ağrı var. Çalıştığım ortam -3 derecede soğuklukda. Fabrikada bu ağrılarım biraz daha artıyor ve çok sık tüvalet ihtiyacı duyuyorum. Fakat neredeyse tuvaletimi hiç yapamıyorum. Evdeyken tuvaletde 30 dakikaya kadar bulan bir zaman harcıyorum çok az bir dışkı yapıyorum. Çalıştığım yerdeen dolayı mı acaba böyle birşey oluyor ?
  Birde sürekli bir karın ağrım oluşuyor , fabrikadayken. Bu ağrıdan dolayı mı makatda bu sorunu yaşıyorum acaba ?

  1. şikayetiniz nal fissüre benziyor.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenleyip tedavi olmalısınız
   Op.Dr.Seher Şirin

 2. 18 gün once lazer ile iç hemoroid ameliyatı oldum. Pek bir ağrım sıkıntım olmadı ama sabahları büyük abdesti çok fazla yapmaya başladım. Neredeyse bağırsaklarım kuruyuncaya kadar yapıyorum. Bu neden olur ve anuste et parcasi gibi bir şey var beni rahatsız ediyor

  1. daha önce spazm varsa ve ameliyat sonrası bu spazm ortadan kalktıysa barsaklarınız daha rahat boşalıyordur,bunu da siz böyle algılıyor olabilirsiniz.anuste et parçası gibi olan yapı yırtığa bağlı oluşmuş olabilir.rahatsız ediyorsa tekrar muayene olmanızı ve basit bir cerrahi müdahale ile aldırmanızı öneririm
   Op.Dr.Atilla Kaya

 3. Hocam merhaba. Yaklasik 1 aydir makat bolgesinde testislere dogru olan tarafina dokundugumda igne saplanmis gibi bir acı oluyor.Onun haricinde gun icinde bir agri olmuyor. Ayrica makat bolgesi surekli krem surulmus gibi yapis yapis oluyor. Sebebi ne olabilir?

  1. Yapış yapış olması fistül düşünüdürür ama anoskop muayenesiyle emin olmalısınız
   Op Dr Adil Altınsoy
   Ankara

 4. hocam kolay gelsın ben klınıgınzde ıc hemoroıd tedavısı oldum benım sıkayetım buyuk abdest sonrası makatta hafıf bır agrı oluyor sıcak su tuttuktan sonra agrı azalıyor ve kayboluyor ama sıcak su yapmassam bu agrı hıssı 4-5 saat kadar surebılıyor ancak su yaptıgımda gıdıyor acaba kucuk catlakmı olusuyor klınıgınızde buna benzer bırsey soylenmıstı ?

  1. şikayetleriniz anal fissüre benziyor.gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavinizi yapabiliriz
   Op.Dr.Atilla Kaya

 5. Hocam merhaba ben tuvalete çıktıktan sonra sürekli bi yanma kaşıntı oluyo makatımda bide ağrı oluyo ne yapmam gerekiyor
  Op.Dr.Adil Altınsoy
  Anal fissür aklımıza ilk gelen.Botox ile ameliyatsız iş gücü kaybı olmadan tedavi edilebilir

 6. Hocam merhaba ben büyük idrara çıktıktan sonra sürekli bi yanma kaşıntı oluyo ve sık çıkıyorum zorlanma yok ama agrım çok
  Op.Dr.Adil Altınsoy
  Anal fissür aklımıza ilk gelen.Botox ile ameliyatsız iş gücü kaybı olmadan tedavi edilebilir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2017 Frontier Theme