Hemoroid Tedavi Merkezi  İstanbul IDEA Klinik Telefonları  Hemoroid Tedavi Merkezleri
 Medical Art Hemoroid Tedavi Merkezi

Makat Daralatma Ameliyatı

Makat genişlemesi durumunda insanlarda kontrolsüz gaz ve dışkı kaçırma sorunu ortaya çıkmaktadır. Fiziki ve psikolojik bir sorun haline gelen makat genişlemesi için alınacak önlemleri Op. Dr. Nizam KURTDERE’nin yazılarından aktaracağız. Dışkı kaçırma genellikle iç çamaşırı kirletme şeklinde olur. Makat genişlemesinde bazı durumlarda anüs egzersizi kısmi rahatlama sağlasa da genellikle makat daraltma ameliyatı şeklinde müdahale etmek gerektiğini belirten uzmanlarımız bu sorunun nedenini şöyle açıklıyor.

Makat Daraltma

Makatta Genişleme Neden Olur?
Anal fissür ameliyatında yapılan kas kesme işleminin yanlışlıkla fazla yapılmasından, fistül ameliyatlarında anüsü kapatan kasların kontrolsüz kesilmesinden, benzer şekilde ileri düzeyde hemoroid ameliyatlarında yanlışlıkla kaslar kesildiğinde anal fonksiyon bozulabilir. Bu durumda maalesef özellikle aşırı gaz kaçırma problemi ortaya çıkar.

Travmalar ; suç amaçlı olabileceği gibi, doğum sırasında bebek tarafından kaslar kesilebilir.

Anüse kalın cisimler sokmak ; Gizli homosexüellerin evde kendilerini tatmin etmek için makatlarına cisim sokmasıyla oluşabilir.

Anal Yoldan İlişki ; Normal şartlarda anüste genişleme olmasa da çok fazla yapılması zamanla makat kaslarında gevşemeye sebep olur ve bu gevşeme yaş ilerledikçe kasların zayıflamasıyla kaçaklara sebep olabilir.

Makat Genişlemesi Tedavi Edilir mi?
Makat egzersizleri çok başarılı olmasa da denenmesi gereken bir uygulamadır. Günün herhangi bir saatinde çalışırken yada istirahat halindeyken makat kaslarını kasmak şeklinde yapılır. Sürekli tekrarlanması daha iyi sonuç alınmasını sağlar.

Makat Daraltma Ameliyatı
Kaslarda yırtılma varsa yırtık kas uçları bulunur ve dikilir. Yırtılmadan genişleme varda o durumda makattan 3 veya 4 kadrandan parça alınıp, oluşan eksiklik doku karşılıklı dikilerek kapatılır. Böylece kasların gevşek olmasına rağmen çapı daralmış olur.
Konu hakkında daha fazla bilgi için Op. Dr. Nizam KURTDERE sorularınızı yanıtlıyor.

Makat soruları

Makat Daralatma Ameliyatı için 111 yorum yapılmış


admin

yapılacak ameliyata bağlı .Çok büyük olasılıkla ağrınız olabilir,gidemez.
Op.Dr.Seher Şirin

Bbb

Hocam merhabalar ben 2 yıldır düzenli olarak anal ilişkiye giriyorum ve sevgilim her girdiğimizde içime boşalıyor. Şimdi artık gazımı tutamama ve büyük tuvaletimi tutamama sorunum var. Makat daraltma ameliyatı olsam aynı gün içinde geri dönebilir miyim? Biraz bilgi verir misiniz rica etsem

admin

öncelikle sorun nedir onu belirtirseniz iyi olur.
Op.Dr.Nizam Kurtdere

tk

Hocam bu ameliyatin ucreti nedir?

admin

sorununuzu çözebiliriz.gelin muayene ile değerlendirelim
Op.Dr.Atilla Kaya

Sinem

Hocam ben 3sene önce normal doğum yaptım normal doğum sonrası aşırı şekilde kabız oldum ve makattın girişinde his kaybı oldu. Ama gaz ve dişkiyi tutabiliyordum. 5 gün önce tekrar normal doğum yaptım artık gaz ve dişkilamayı durduramıyorum doktora göründüm genişleme var dedi egzersiz önerdi ama ameliyatı yokmuş böyle yaşamam gerekıyormuş sizin tavsiyeniz nedir

admin

Kaslarda yırtılma varsa yırtık kas uçları bulunur ve dikilir. Yırtılmadan genişleme varda o durumda makattan 3 veya 4 kadrandan parça alınıp, oluşan eksiklik doku karşılıklı dikilerek kapatılır. Böylece kasların gevşek olmasına rağmen çapı daralmış olur.lokal anestezi ile yapılabilir.
Op.dr.Adil Altınsoy

frafra

bu ameliyat süresi ne kadar ve ameliyat sonrası ne yapılır lokal anestezimi uygulanır kısa bilgilendirme yaparsanız sevinirim hocam

admin

makat daraltmaya gerek yok,diğer sorunlarınızda psikolojik kaynaklıdır.
Op.dr.Nizam Kurtdere

Gny

Hocam ben 8*9 yil makatima cesitli cisimler soktum simdi cok pismanim hergun agliyorum allaha dua ediyorum kabul olurmu bilmem ama psikolojim bozuldu..hocam makatta genisleme olmasi ereksiyon sertlesmeyi etkilermi yoksa bu durum psikolojik kaynaklimi?ben 4 yildir psikotik ilac kullaniyorum solian 200 mg…hocam birde makat daraltma ameliyatsiz olmazmi yani ilaclarla falan lutfen