Hemoroid Tedavisi

Makat Apsesi

Hekimler arasında anorektal abse olarak  bilinen makat apsesi. Şiddetli ağrı yapan kızarık içi irinle dolu değişik büyüklükte şiş lezyonlardır.Bazı vakalar ise makat çevresinde dışa doğru büyür, şiddetli ağrı ve kızarıklık ile kendini belli eden hu olguların bazıları ise iç tarafta kalın barsağın son kısmı etrafına yerleşir ve dışarıdan  fark edilmesi ve muayenesi mümkün olmayabilir. Kendini makat iç kısım ile karın alt bölgesinde kasık ağrısı ile belli eder. Dış apselerin teşhisi muayene ile konulabilmekte ve ancak iç taraftakiler için ultrason veya MR gerekir. Böylesi durumları basite almamamız gerekentiğini gösteren bir örnek diyebiliriz.

Makat apsesine neden olan mikroplar kalın barsak florasını oluşturan mikroplardır. Özellikle diyabet, ileri derecede şişman ve yaşlı hastalarda direnç düşük olduğundan hastalık ilerleme eğilimindedir. Bu hastalarda mikrobun kana karışması ile tıpta sepsis diye bilinen hastalık tablosu olur. Sepsis acil tedavi edilmezse ölüme neden olabilen bir hastalıktır.

Makat apsesi nasıl anlaşılır?

 • Makat etrafı veya kasıkta makata vuran şiddetli ağrı
 • Kızarıklık ve şişlik
 • Ateş yükselmesi
 • Halsizlik
 • İştahsızlık

Makat apsesi nasıl oluşur?
Anal kanal dediğimiz kalın barsağın son birkaç santimlik kısmında salgı bezleri bulunmaktadır. Bu bezler anal kanala ince kanalcıklar ile açılmaktadır. Değişik sebeplerle (kabızlık,travma vs) bu kanalcıklar tıkanınca geride birikim olur ve bu da iltihaplanır. Bu iltihap kendiliğinden iyileşebilir, kronikleşebilir veya ilerleyip içi irinle dolu abseleri oluşturur. Kronikleşip kanalcık şeklinde ilerleyenler ilerde nispeten daha uzak yerlerdeki abseleri oluşturur.

Makat apsesi tedavi edilir mi?
Anorektal absenin tedavisi cerrahidir.Çoğunlukla genel anestezi altında müsait alanlar lokal anestezi ile abse açılır,içindeki irin boşaltılır.Absenin içi antiseptikli sıvılarla yıkanır.Abse içinde sonradan oluşacak birikimi boşaltmak için dren denilen ince kanal şeklindeki silikon yerleştirilir.Birkaç gün sonra dren çekilir ve yara kuruyup iyileşinceye kadar pansuman yapılır.Bu şekilde makat abselerinin %50-60 ı tamamen iyileşir,geri kalanlarda kronik enfeksyonla anal kanala bağlantısı devam eder ve anal fistül dediğimiz hastalığa dönüşür.Bu hastalık (anal fistül) ayrıca anlatılacaktır.

Makat Apsesi

Op. Dr. Nizam Kurtdere
Genel Cerrahi (Proctoloji) Uzmanı

30 Comments

Add a Comment
 1. Hocam yaklasik 2 ay once apse ameliyati oldum makatin yaninda sivilce gibiydi ameliyattan sonra agrilarim azaldi sadece wc den ciktiktan sonra eski halime donuyodum bu 1 aya yakin devam etti ve 1 ay intihap akti doktora gittim ve herseyi anlattim intihap in akmasi iyi bisey dedi bol bol su ic pirasa ye dedi 1 hafta sonra iyilesmis gibi oldu ama hala sivilce ordaydi ama cok kucuktu simdide apsem sag tarafa gecti daha once soldaydi sagdaki kayboldu agrim siddetli sag ayagimin ustune basamiyorum ve ayakta duramiyorum oturunca agrim azaliyo devamli sicak suya oturuyorum ic camasirlarimi gunde 1 kac kez degistiriyorum ya hijyen acisindan sikinti yok ne yapmam lazim tesekkurler…

  1. geciktirmeden apseyi açtırmalısın.yoksa fistül oluşur.
   Op.Dr.Ergun Aygören

 2. Merhabalar hocam ben hollandadan yaziyorum 5 defa abse ameliyati oldum sag kalcamdan makat bolgesine yakin ve burdaki hollandali doktorlar hic bisi soylemedi, sigara alkol uyusturucu kullanmiyorum duzenli besleniyorum ama yinede kurtulamadim bu abseden devamli sisiyor agri titreme usume halsizik? Ne yapmam lazim
  Nolur bana yardim edin hayatimi baya etkiledi pisikolejik problemler yasamaya basladim..

  1. anal apsede neden ne yazıkki bilinmiyor.sık tekrar edebiliyor.tekrar ettikçe erken müdahale önemli.gecikirse fistüle neden olabiliyor.genel hijyene dikkat edin.
   Op.Dr.Alirıza şahap Barlas

 3. hocam iyi günler ben anüs bölgesinde apse aldırdım cok rahatladım ama aldırdıktan 1 gün sonra cok ufak agrım var ayrıca oturma banyosu ne zaman yapılmalı bu hastalık tekrar etmemesi ne yapılması gerekir

  1. anal apse nedeni bilinmiyor.bu nedenle genel hijyene dikkat etmelisiniz.
   Op.Dr.Adil Altınsoy

 4. Hocam iyi günler.Ben yaklaşık 1 ay önce wc’de ıkındım.bir kaç damla kan geldi va ağrı oldu.O günde beri ağrılar devam ediyor.Bir hekime gittim parmakla muayene yaptı anal fissür dedi.Başka bir hekime daha gittim kolonoskopi yaptı interal hemerod ve diğer komplikasyon teshisi koydu.Çok az miktarda iltihap oluyor.onunla beraber kaşınti ve ağrı. Sizinde kremler bitkisel tozlar kullaniyorum.Pek kabizlik olmuyor.Sizinde fikrinizi almak isterim.Teşekkürler hocam.

  1. anal fissür öncelikle tedavi edilmeli,hemoroid şikayetiniz varsa fissürünüz tedavi edildikten sonra buna yönelik şikayetleriniz gerileyecektir.gelirseniz botoxla tedavinizi yapabiliriz.
   Op.Dr.Seher Şirin

 5. Hocam kolay gelsin öncelikle. Ben iki sene önce havuzda kaydırağa binerken kaydırağın köşesine kalçam üstü düşmüştüm anında fındık kadar bi şişme oldu çatal bölgemde çok ağrımıştı. Aradan iki yıl geçti ve şimdi iç çamaşırıma iltihap suyu gibi sıvı bulaşıyor. Kıl dönmesi olabilir diyenler var. Lütfen yardımcı olurmusunuz teşekkür ederin

  1. kliniğimizde muayene ücretsiz.gelirseniz değerlendirebiliriz,ama kıl dönmesi olma olasılığı yüksek
   Op.Dr.Adil Altınsoy

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2017 Frontier Theme