Hemoroid Tedavisi
Hemoroid Muayene Randevusu Basur Tedavi Ücretleri

Op. Dr. Atilla KAYA’nın  Önerileri

Op. Dr. Atilla KAYA tarafından kaleme alınan tavsiye niteliğindeki yazıda basur hastalığı ve tedavisine dair çok önemli tavsiyelere yer verilmiştir. Dileyen ziyaretçilerimiz aklına takılan yada öğrenmek istedikleri hemoroid suallerini yazının en alt kısmından sorabilirler.

Hemoroid toplumda en yaygın görülen hastalıkların biridir.Utanma sebebiyle rahat muayene yapılmadığı için sıklıkla yanlış yollara yönelinmektedir.Diğer taraftan cerrahlarında pek sevmediği konu olması da ayrı bir sorundur.

10 000 den fazla makat hastalığı tedavisi yapmış konunun uzmanı bir hekim olarak bu konudaki tecrübelerimle önerilerimi yazmak insanları aydınlatır diye düşündüm.

Hemoroidin tedavisi derecesine göre seçilmelidir.

Öncelikle şunu belirtmeliyim kanamanız varsa asla “hemoroidim var” deyip tedavi etmeye kalkmayın çünkü kanamanın sebebi kötü huylu bir hastalıksa çok kıymetli zamanları kaybedersiniz.Kanamanız varsa mutlaka muayene olun ve gereken tetkikleri yaptırın.

Derecesine göre tedavi önerilerim

1.Derece iç hemoroid

ciddi kanama yoksa ameliyat,lazer veya boğma yöntemi düşünmemeli ilaçlar yada bitkisel ilaçlarla tedavi emelisiniz.Buna ek olarak kabızlığı düzeltmeli,tuvaletten kısa sürede ve fazla ıkınmadan çıkmalısınız.

2.Derece iç hemoroid

İlaçlar yada bitkisel ilaçlarla kalıcı tedavi edemezsiniz ama şikayetlerinizi düzeltebilirsiniz.Bu seviyede en akıllıca çözüm lazer ve lastikle boğma yöntemidir.Bunları yaptırıncaya kadar bitkisel ilaç yada ilaç kullanabilirsiniz.

3.Derece iç hemoroid

Bu seviyede de ilaç ve bitkisel ilaçlarla tedavi mümkün değildir ama şikayetler düzeltilerek kalıcı tedavi ertelenebilir.Kalıcı çözüm için 3.Dereceye lazer ve boğma yöntemi birlikte uygulanabilir,De Longo ameliyatı yada THD ameliyatı yapılabilir.Be seviyede bu alternatifler en doğrusudur.Klasik cerrahi,ligasure gibi tedaviler gereksiz zahmetli seçeneklerdir.

4.Derece hemoroid

Bu seviyede en doğru çözüm klasik yöntemle ameliyattır.lazer,De Londo,THD gibi teknolojik tedaviler yetersiz kalır.Diğer taraftan ilaç yada bitkisel ilaçlar hafif düzelme sağlasa da beklenen sonucu vermez.

Gelelim ameliyat dışı çözümlere

Yukarda yazdığım gibi bu çözümler daha çok şikayete azaltmaya yöneliktir.

İlaçlarla tedavi

Haplardan daflon günde 4 tablet alınır bunun yerine günde 2 tablet alınan doxium tercih edilebilir.

Bölgesel kullanımda kortos fitil ve proktolog krem kullanılabilir ancak kortizon içerdiği için uzun süre kullanılmamalıdır.

Bitkisel ilaçlarla tedaviden hangisi seçilmeli ?

Normal ilaç çeşidi 3 ken bitkisel ilaçların çeşidi 100 den fazladır ve yaptığım araştırmaya göre bunların büyük çoğunluğu piyasayı tokatlamak amaçlı şarlatan ürünlerdir ve herhangi bir işe yarayacağını sanmıyorum.Bitkisel ilaç alacağınızda şunlara dikkat etmelisiniz.

Bitkisel ilaç satıcılarının yazdığı yada söylediği;

% 100 tedavi

Kesin tedavi

Mucizevi ilaç

En iyi formül

3 adımda tüm sorunlarınız bitecek

Hipocratın tedavisi

1000 yıldır kullanılan tedaviler

İyileşmezse paranızı iade ediyoruz.

Şeklindeki cümlelerden asla etkilenmeyin bunları okuduğunuz üründen uzak durun,paranızı şarlatanlara kaptırmayın.

61 Comments

Add a Comment
 1. Hocam 1 ay 2 gün önce lazerli hemoroid ameliyatı oldum.biraz olsun rahatlamış durumdayım fakat hala makatta çatlağım ve deri katlantım var.yani doktor bunları söyledi .geccek mi diye sorduğumda geçcek geçcek diyerek geçiştirdi ama o şey beni çok engelliyo gaz sancılarım oluyo temizlikte zorlanıyorum bide şeklinin bozukluğu psikilojimi de etkiliyo.makatta deri katlantısı kendiliğinden geçer mi? Ya da hemoroid ameliyatıyla beraber alınması gerekmez miydi ? Veya çatlağa müdehale edilmesi gerekmez miydi yeniden ameliyat olmam gerekir mi ? Birde akıntı ne zaman biter tam olarak ? Çok soru sordum hakkınızı helal edin teşekkürler şimdiden cevabınızı dönt gözle bekliyorum

  1. fissür ve hemoroid birlikte ise öncelikle fissürün tedavi edilmesi gerekir çünkü fissür hemoroid şikayetlerinin artmasına neden olur,öncelikle tedavi edilirse hemoroid şikayetleri geriler.makat hastalıklarına spesifik çalışıyoruz.ameliyatsız tedavi yöntemlerine yönelik her tür teknolojiye sahibiz,gelirseniz durumunuzu muayene ile değerlendirip tedavinizi yapabiliriz
   Op.Dr.seher Şirin

 2. Ben ankara dr mevlut topbas ameliyat oldum 4 derecedeydi 2 ay olmasina ramen agrilarim var sakin ameliyat olmayin hayatimda boyle aci yasamadim 15 senelik cektigim hemoroit agrilari halen dahada devam ediyo gittigim baska bi doktor ameliyatimi basarili yapamadigini soyledi ameliyat sonrasi 22 igne agri kesici kullanmama ramen çok kotu durumdayim size tavsiyem ameliyat olmayin işkence gibiydi psikolojim bozuldu

  1. hemoroid ve anal fissür birlikte olabilir.bazen fissüre bağlı ödem hemoroidle karışabiliyor.hemoroidde pek ağrı olmaz daha çok ağrı anal fissürde görülür.gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavinizi yapabiliriz.
   Op.Dr.Adil Altınsoy

 3. Hocam 1.5 seviyelerinde iç hemoroid dedi doktor daflon fitil ve kremler kullandım daflona devam kanama ağrı vs yok o şişlik gibi şey oturduğmda biraz huzursuz oluyorum ne zaman kaybolur o şişlik tarzı şey

  1. basurda şikayetleriniz geriler ama tedavi olmadığınız sürece değişen yapılar kalır.bu nedenle tedavi olmalısınız
   Op.dr.Alirıza Şahap Barlas

 4. Merhaba Hocam.Ben 1 ay once devlet hastanesinde muayene oldum ve doktorum 2.seviye hemoroid var dedi.Benim hic kanamam yok,agrim yok sadece oturdugumda hissettigim ve beni cok rahatsiz eden bi sislik var.Sislik disardan bakinca gozukmuyor, sanirim ic hemoroid oluyormus.Ben uzun suredir sebze agirlikli besleniyorum ve asitli icecekler,acili ve baharatli gidalardan uzak duruyorum;fakat tum bu cabama ragmen siskinlikten kurtulamiyorum.Size sorum su degerli hocam; Ben bu sekilde dengeli beslenerek ve acili,baharatli gidalardan uzak durarak kendiliginden basur memesi denilen siskinligi ortadan kaldirip,tamamen yok edebilirmiyim yoksa mutlaka bi operasyon mu yapilmasi gerekiyor ?

  1. hemoroid çürük diş gibidir.tedavi edilmezse en ufak sıkıntıda şikayetleriniz artar.2.derece hemoroid ameliyatsız yöntemlerle tedavi edilebilir.gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavinizi yapabiliriz.
   Op.Dr.Atilla Kaya

 5. Kolonoskopi sonucu genel cerrah 2-3 seviyede basurumun olduğunu belirtti ve resimledi. Ben kronik halde kazbız olduğum için basurumla yaşamayı biliyordum. Fakat hiç sorun çıkartmamıştı şimdiye kadar. Kolonoskopi den 2 hafta kadar sonra basurum sertleşmeye ve dışarı çıkmaya başladı. Kuyruk sokumuna doğru ağrıya neden oluyor. Genel cerrahla tekrar görüştüm, basurun yanında ufak bir çatlak olduğunu ve basurun seviyesi ilerlemeden yarı lazer yarı dikişli ameliyattan söz etti. Fakat ameliyattan korkuyorum. Okuduğum tüm yorumlarda, ameliyat sonrası yaşam kalitesinin daha da düştüğünden söz etmişler. Özellikle kaka yaparken bayılanları bile okudum. Benim şuanda kanamam ya da oturma problemim çok şükür yok. Daflon ve progtolog kremle bu dönemi atlatabilir miyim? Yoksa siz de ilerlemeden bundan kurtulmamı önerir misiniz? Sizin önerdiğiniz bir ameliyat var mı? Şimdiden teşekkür ederim.

  1. tedavi yöntemleri için muayene ile değerlendirmek gerekir.fissür için botox,hemoroid içinde RBL,IRC gibi ameliyatsız yöntemler uygulanabilir.ama en önemli sorun kabızlık,beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz.yoksa nüks eder
   Op.Dr.Atilla Kaya

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2017 Frontier Theme