Hemoroid Tedavi Merkezi  İstanbul IDEA Klinik Telefonları  Hemoroid Tedavi Merkezleri
 Medical Art Hemoroid Tedavi Merkezi

Belirtileri Nedir, Nasıl Anlaşılır?

Anal bölgede görülen hastalıkların hemen hemen tümünde çeşitli belirti ve şikayetler Görülmektedir. Yani hastalık içten içe sinsi sinsi ilerleme gibi bir durumu yoktur. Hasta sorunun farkında olmasına karşın utanma problemi nedeniyle uzunca bir süre doktora gitmeye çekinir. Fakat ciddiye almadığımız sorunlar bazen karşımıza kanser olarak da çıkabilir. O nedenle mutlaka yaşadığımız anormal durumlar için doktora gitmek gerekir. Sitemiz hemoroid hastalığı ile alakalı olması nedeniyle bu yazıda hemoroid hastalarında görülen belirtileri ele alacağız.

Hastalarda Görülen Şikayetler

İç Hemoroid Belirtileri

İlk olarak hastalığın 2 farklı gruba ayrıldığına belirterek başlamak istiyorum. Anüs iç kısmında görülen iç anüs çevresinde görülen ise dış basur olarak ayrılmaktadır. Burada yapılan ayrıştırmanın nedeni her ikisininde farklı belirtileri olmasından kaynaklıdır. İlk olarak iç basur belirtileri ile başlayalım.

Makatta Kanama (Dışkılama Esnasında)
Hastalık ilk olarak dışkılama esnasında kanama ile ortaya çıkmaktadır. Lütfen dikkat tüm anüs kanamaları hemoroid olmayıp, aynı zamanda makat ve kalın bağırsak kanseri olabilir. O nedenle 1 haftadan uzun süren makatta kanama şikayetlerinde mutlaka doktora görünmelisiniz. Hastalar uzun süre tedavi olmadıklarında bu kanamalar kişide kansızlığa neden olmaktadır. Vücudun ihtiyacı olan 5-6 Litre kan düzeyi ciddi anlamda düşebilmektedir.

Anüs İçinde Meme Oluşumu (Toplardamar Genişlemesi)
İlk olarak kanama şeklinde ortaya çıkan hemoroid önlem alınıp, tedavi edilmediğinde sürekli ilerleme durumu oluşturacaktır. 1. ve 2. derece derken yaşadığınız şikayetler daha belirgin hale gelecektir. 2. Derece basur halini aldığında anüs iç kısmında şişlik gibi bir meme oluşacaktır. Bu anüs bölgesinde bulunan toplardamarın genişlemesi halidir. Dışkılama esnasında dışkı ile anüs dışına çıkar, siz ihtiyacınızı giderip doğrulduğunuzda kendiliğinden anüs içine girmektedir. 3. Derece olması halinde ise çoğu zaman anüs iç kısmına girmeyip, parmakla sokmak gerekebilir.

Anüs Çevresinde Şişlik
Hastalık 4. derece yani son evreye ulaşması halinde ise artık genişleyen toplardamar sürekli anüs dış kısmında şişlik gibi durmaktadır.

Ağrı (Tromboze Basur)
Evet arkadaşlar hastalığın derecesi ilerledikçe şikayetleri de artmaktadır. 3. ve 4. derece olması halinde tromboze hemoroid dediğimiz basur boğulması meydana gelmektedir. Anüs dış kısmında bulunan meme makat kasları arasında sıkışarak boğulmaktadır. Normalde hiç ağrısı olmayan hemoroid hastalığı tromboze olması halinde ciddi bir ağrıya neden olmaktadır. Bu süreçte tedavisi de yapılmadığı için hastalara önerim sıcak oturma banyosu uygulamaları yönünde olacaktır. Tabii ki tüm ağrılar hemoroid ile alakalı olmayıp, Anal Fissür, Anal Hematom gibi hastalıklarda ciddi anlamda ağrı ve can yanmasına neden olmaktadır.

Kaşıntı
Hemoroid memeleri anüs dışında olması halinde ciddi anlamda kaşıntıya da neden olmaktadır. Kıyafetlere sürtünmesi nedeniyle makat kaşıntısı olabilir. Tabii ki yine her makatta kaşıntı basur olduğu anlamına gelmez. Anüs çevresinde görülen kaşıntının en önemli nedeni Anal Dermatit dediğimiz mayasıl olmaktadır. Kaşıntı şikayetinden kurtulmak için kortizon içermeyen Pruzon krem kullanabilirsiniz.

Islaklık
İç basur belirtilerine dair aktaracağım son buldu makatta ıslaklık olup, anüs dış kısmında yer alan memeler iç çamaşırı hafif ıslak hale getirebilir. Aynı şekilde çok değilse bile kötü kokuya neden olacaktır. Unutulmaması gereken akıntı ve kötü kokunun asıl nedeninin apse, iltihap ve Anal Fistül problemidir.

Dış Hemoroid Belirtileri

Yazının giriş kısmında hastalığın ikiye ayrıldığını belirttik ve iç basur hastalarında görülen şikayet ve belirtileri yukarıda başlıklar halinde ele aldık, şimdi ise daha nadir görünen dış hemoroid belirtilerini ele alacağız. Estetik yönden kötü görünmesi dışında ciddi bir sorun teşkil etmez.

Anüs Çevresinde Şişlik
Cilt altında bulunan toplardamar muhtemelen kabız insanların en sık yaptığı hata ıkınma sonucu genişlemeye neden olmaktadır. Şişliğin büyüklüğü mercimek tanesi kadar olabileceği gibi ceviz büyüklüğüne ulaşabilir. Kişi kendisi bu durumu fark edeceği gibi cinsel ilişki esnasında eşinizde fark edebilir.

Hastalığın Nasıl Oluştuğunu İzleyelim mi?
Yukarıda ben basur hastalığının evreleri ve oluşum sürecini anlatmaya çalıştım. Fakat görsel materyaller her zaman daha etkili olmaktadır. Yabancı kaynaklardan biri animasyon şeklinde iç ve dış basur probleminin nasıl oluştuğu ve nasıl ilerlediğini göstermektedir.Aşağıda yer alan video’da izleyebilirsiniz.

Hangi Doktora / Bölüme Gitmeliyiz?
Yukarıda yer alan şikayetlerin her biri ciddi olup, 1 hafta içinde geçmemesi halinde mutlaka teşhis ve gerekiyorsa tedavisi için doktora müracaat etmeliyiz. Peki anal bölgede görülen bu şikayetler için hangi bölüme randevu almak gerekir. Bununla ilgili geniş kapsamlı detayları farklı bir sayfada ele alacağız.

Belirtileri Nedir, Nasıl Anlaşılır? için 459 yorum yapılmış


admin

muayene olmalısın.anal fissür olabilir.ilaç tedavisi alırsan kronikleşmeyebilir.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarını düzenlemelisin.
Op.Dr.Seher Şirin

Beyza

Merhaba
Ben 15 yaşımdayım ve 1 ay önce makat bölgemde sanki şişlik veya bişey varmış gibi rahatsız ediyordu fakat ellediğimde hiçbirşey yoktu ve kanama yada ağrı yoktu ama tuvaletimi yaparken biraz acıyorudu yaklaşık 5 gün sonra geçti fakat şimdi yine başladı ve yaklaşık 5 gündür devam ediyor ve birşey varmış gibi çok rahatsız ediyor ne yapmalıyım lütfen cevap verin

admin

muayene olmalısın.sorunun ne olduğu ancak muayene ile tespit edilebilir
Op.Dr.Ergun Aygören

Kamil

Hocam iyi günler iyi çalışmalar.
Makat bölgesinde dışarıda mor şişlikler var birden fazla makat etrafında ağrılar geçti denecek kadar az hatta gün içinde unuttum bile denebilir.ama psikolojik çöküş içindeyim ne yapıcam bilmiyorum bildiğiniz mor mor şişlikler var beze gibiler doktora gitmeye çekiniyorum kanama vs hiç olmadı ne yapabilirim lütfen yardımcı olun

admin

Tuğçe,
hemoroid olabilir.gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavinizi yapabiliriz.
Op.Dr.Demet Ağras

Tuğçe

Hocam makatimda ufak bi sislik var agrisi falan yok ben sokuyom parmakla giriyo nedn olabilir?

admin

muayene olmalısın.sorun tespit edilmeli.
Op.Dr.Seher Şirin

Kk

Hocam makat bölgesinde mor şişlikler oluştu hafif ağrısı var ama kanama vs kesinlikle yok bir anda çıktı daha önce böyle bir sorun ile karşılaşmadım. Tuvalette ıkınma vs sorunun da kesinlikle olmadı strese başlıyorum ama yorumlarınızı bekliyorum açıkcası biraz de korkuyorum psikoljom bozuldu teşekkür ederim

admin

kanama için mutlaka anoskopi muayenesi yapılmalı.makat hastalıklarının ameliyatsız tedavileride var.proctoloji merkezi ile görüşsen iyi olur
Op.Dr.Seher Şirin

Ece

İyi geceler hocam. Ben yaklaşık 5-6 aydır hatta belki daha fazla makatya kanama ve acı çekiyorum önce devlete gittim ve ilaç tedavisi uygulandı fakat geçmedi tekrar aynı doktoruma gittim ameliyat dedi. Fakat ben olmak istemedim hemen ardından özele gittim doktorum ameliyata gerek yok dedi ve iki krem bir de şırup verdi ilaçlarımı pek düzenli kullanmadım ama çokda aksatmadım fakat şikayetlerim arttı önceden kan sadece peçete yüzeyinde olurdu fakat şuan kan akıyo kanamalarım çok arttı karın ağrım bazı sabahlar hemen uyandıktan sonra mide bulantım oluyo sanki kan dışkımla birlikte geliyo. Kolon kanserinden şüphelenmem gerekir mi?