Hemoroid Tedavisi
Hemoroid Muayene Randevusu Basur Tedavi Ücretleri

Anal bölgede görülen hastalıkların hemen hemen tümünde çeşitli belirti ve şikayetler Görülmektedir. Yani hastalık içten içe sinsi sinsi ilerleme gibi bir durumu yoktur. Hasta sorunun farkında olmasına karşın utanma problemi nedeniyle uzunca bir süre doktora gitmeye çekinir. Fakat ciddiye almadığımız sorunlar bazen karşımıza kanser olarak da çıkabilir. O nedenle mutlaka yaşadığımız anormal durumlar için doktora gitmek gerekir. Sitemiz hemoroid hastalığı ile alakalı olması nedeniyle bu yazıda hemoroid hastalarında görülen belirtileri ele alacağız.

Hastalarda Görülen Şikayetler

İç Hemoroid Belirtileri

İlk olarak hastalığın 2 farklı gruba ayrıldığına belirterek başlamak istiyorum. Anüs iç kısmında görülen iç anüs çevresinde görülen ise dış basur olarak ayrılmaktadır. Burada yapılan ayrıştırmanın nedeni her ikisininde farklı belirtileri olmasından kaynaklıdır. İlk olarak iç basur belirtileri ile başlayalım.

Makatta Kanama (Dışkılama Esnasında)
Hastalık ilk olarak dışkılama esnasında kanama ile ortaya çıkmaktadır. Lütfen dikkat tüm anüs kanamaları hemoroid olmayıp, aynı zamanda makat ve kalın bağırsak kanseri olabilir. O nedenle 1 haftadan uzun süren makatta kanama şikayetlerinde mutlaka doktora görünmelisiniz. Hastalar uzun süre tedavi olmadıklarında bu kanamalar kişide kansızlığa neden olmaktadır. Vücudun ihtiyacı olan 5-6 Litre kan düzeyi ciddi anlamda düşebilmektedir.

Anüs İçinde Meme Oluşumu (Toplardamar Genişlemesi)
İlk olarak kanama şeklinde ortaya çıkan hemoroid önlem alınıp, tedavi edilmediğinde sürekli ilerleme durumu oluşturacaktır. 1. ve 2. derece derken yaşadığınız şikayetler daha belirgin hale gelecektir. 2. Derece basur halini aldığında anüs iç kısmında şişlik gibi bir meme oluşacaktır. Bu anüs bölgesinde bulunan toplardamarın genişlemesi halidir. Dışkılama esnasında dışkı ile anüs dışına çıkar, siz ihtiyacınızı giderip doğrulduğunuzda kendiliğinden anüs içine girmektedir. 3. Derece olması halinde ise çoğu zaman anüs iç kısmına girmeyip, parmakla sokmak gerekebilir.

Anüs Çevresinde Şişlik
Hastalık 4. derece yani son evreye ulaşması halinde ise artık genişleyen toplardamar sürekli anüs dış kısmında şişlik gibi durmaktadır.

Ağrı (Tromboze Basur)
Evet arkadaşlar hastalığın derecesi ilerledikçe şikayetleri de artmaktadır. 3. ve 4. derece olması halinde tromboze hemoroid dediğimiz basur boğulması meydana gelmektedir. Anüs dış kısmında bulunan meme makat kasları arasında sıkışarak boğulmaktadır. Normalde hiç ağrısı olmayan hemoroid hastalığı tromboze olması halinde ciddi bir ağrıya neden olmaktadır. Bu süreçte tedavisi de yapılmadığı için hastalara önerim sıcak oturma banyosu uygulamaları yönünde olacaktır. Tabii ki tüm ağrılar hemoroid ile alakalı olmayıp, Anal Fissür, Anal Hematom gibi hastalıklarda ciddi anlamda ağrı ve can yanmasına neden olmaktadır.

Kaşıntı
Hemoroid memeleri anüs dışında olması halinde ciddi anlamda kaşıntıya da neden olmaktadır. Kıyafetlere sürtünmesi nedeniyle makat kaşıntısı olabilir. Tabii ki yine her makatta kaşıntı basur olduğu anlamına gelmez. Anüs çevresinde görülen kaşıntının en önemli nedeni Anal Dermatit dediğimiz mayasıl olmaktadır. Kaşıntı şikayetinden kurtulmak için kortizon içermeyen Pruzon krem kullanabilirsiniz.

Islaklık
İç basur belirtilerine dair aktaracağım son buldu makatta ıslaklık olup, anüs dış kısmında yer alan memeler iç çamaşırı hafif ıslak hale getirebilir. Aynı şekilde çok değilse bile kötü kokuya neden olacaktır. Unutulmaması gereken akıntı ve kötü kokunun asıl nedeninin apse, iltihap ve Anal Fistül problemidir.

Dış Hemoroid Belirtileri

Yazının giriş kısmında hastalığın ikiye ayrıldığını belirttik ve iç basur hastalarında görülen şikayet ve belirtileri yukarıda başlıklar halinde ele aldık, şimdi ise daha nadir görünen dış hemoroid belirtilerini ele alacağız. Estetik yönden kötü görünmesi dışında ciddi bir sorun teşkil etmez.

Anüs Çevresinde Şişlik
Cilt altında bulunan toplardamar muhtemelen kabız insanların en sık yaptığı hata ıkınma sonucu genişlemeye neden olmaktadır. Şişliğin büyüklüğü mercimek tanesi kadar olabileceği gibi ceviz büyüklüğüne ulaşabilir. Kişi kendisi bu durumu fark edeceği gibi cinsel ilişki esnasında eşinizde fark edebilir.

Hastalığın Nasıl Oluştuğunu İzleyelim mi?
Yukarıda ben basur hastalığının evreleri ve oluşum sürecini anlatmaya çalıştım. Fakat görsel materyaller her zaman daha etkili olmaktadır. Yabancı kaynaklardan biri animasyon şeklinde iç ve dış basur probleminin nasıl oluştuğu ve nasıl ilerlediğini göstermektedir.Aşağıda yer alan video’da izleyebilirsiniz.

Hangi Doktora / Bölüme Gitmeliyiz?
Yukarıda yer alan şikayetlerin her biri ciddi olup, 1 hafta içinde geçmemesi halinde mutlaka teşhis ve gerekiyorsa tedavisi için doktora müracaat etmeliyiz. Peki anal bölgede görülen bu şikayetler için hangi bölüme randevu almak gerekir. Bununla ilgili geniş kapsamlı detayları farklı bir sayfada ele alacağız.

544 Comments

Add a Comment
 1. Merhabalar tuvaletimi yaptıktan sonra makatımdan ön tarafa doğru bi kramp giriyor uzun sürüyor oturup kalkmada yürümekte zorluk çekiyorum. Kan vs gelmiyor kabızlıkta çekmiyorum nedeni ne olabilir
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Tanı için anoskopla muayene ve bazı tetkikler yapmak gerekebilir.

 2. Hocam iyigünler makat bölgesindedışa doğru arpa tanesi kadar şişlikler var ve ağrı oluşuyor neyapmam gerk
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Makat siğili olabilir,muayene edip kesin tanı koymak lazım.

 3. Hocam korkularim var baya. uzunca arastirdim makat bolgesinde nohut gibi bi büyüklükte ic basur belirtilerine uymuyor ve dis basura görede küçük(benim gördüklerime gore)ağrısı az oturup kalkmamda yurumemde sorun yapmıyor(ağrısı az) mavi mor renk gibi toalette uzun kalan birisiyim dün zorlamıştım biraz ertesi gün farkettim acaba nedir hocam bi fikriniz varmi
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Anal hematom gibi tarif ediyorsun,kesin tanı için muayene gerekir.

 4. Hocam anüs bölgesinde dün farkettim hafif bir şişkinlik var ilkte sivilcedir diye pek kabullenmedim fakat ağrı yapmaya başladı kanama falan yok yani

  1. kabızlık varsa anal hematom yada tromboze hemoroid olabilir.anal apsede olabilir,apse ise acil müdahale gerektireceğinden genel cerrahiye muayene olmanızı öneririm
   Op.Dr.Atilla Kaya

 5. Hayırlı çalışmalar hocam 3 ay önce kanama vardı onunla birlikte salya gibi akıntı oluyodu durmuştu ama bu sefer bugün taze kan gelmeye başladı bunun yanı sıra aşırı kaşıntı oluyo cevaplarsanaz memnun olurum

  1. kanama varsa mutlaka anoskopi muayenesi yapılmalıdır.muayene ile sorun tespit edilir
   Op.Dr.Adil Altınsoy

 6. Hocam ishalken çok hafif kan geliyordu fakat şimdi tuvalete gittiğimde damla damla kan geliyo nohut büyüklüğünde şişlik var fakat ağrı yok sizce sorun ne olabilir?

  1. hemoroid olabilir.fakat kanamalarda mutlaka anoskopi muayenesi yapılması gerekir
   op.Dr.nizam Kurtdere

 7. tedavi olman gerekir.ayrıca beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınıda düzenlemelisin.
  Op.Dr.Ergun Aygören

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2017 Frontier Theme