Hemoroid Tedavisi

Makat kısmında meydana gelen ağrılar genelde hemoroid ile karıştırılıyor. Çünkü hemoroid çok fazla ağrı yapan bir hastalık değildir. Tromboze basur olmadığı müddetçe hastada herhangi bir ağrıya neden olmaz. Makat ağrısı genellikle anal fissür dediğimiz (makat çatlağı) hastalığı ile ortaya çıkmaktadır. Ciddiye alınması gereken bir durum olup, makatta ağrı sorunu yaşayanlar utanma duygularını yenerek mutlaka muayene olmalıdır.

Hemoroid memesi patlarsa ağrı olur!
Bildiğiniz gibi basur hastalığı 4 farklı derece ve evreden oluşmaktadır. 1 ve 2. derece çok fazla şikayete neden olmasada 3. derece ve devamında ise hemoroid memeleri iyice belirginleşerek dışkılama esnasında makat dışına çıkmakta ve elle müdahale etmediğiniz sürece makat dışında kalabilmektedir. Bazen bu durum hemoroid memesinin patlamasına neden olur.

Tromboze hemoroid ağrı yapar
Yukarda belirtildiği şekilde makat dışında kalarak boğulan hemoroid memesi artık tromboze basur olup, çok ciddi ağrıya neden olur. 1 Hafta boyunca hastayı ciddi bir ağrı çekmesine neden olur. Bunun dışında hemoroid ağrı şikayeti olmaz. Hemoroid memesinde patlama olan hasta mutlaka bir hekime başvurması gerekir. Yada bu zamana kadar beklemek yerine bilimsel hemoroid tedavi yöntemleri ile hastalığınızdan kurtulabilirsiniz.

Basur Ağrısı

Anal Fissür problemini önemsemelisiniz.
Sürekli makat ağrısı yaşıyorsanız burada ilk önemsenecek durum makat çatlağı olacaktır. Makat iç kısmında yırtık olarak karşımıza çıkan anal fissür yeni olması durumunda ilaçlarla tedavi edilirken ilerlemesi durumunda ise botox gerekebilir. Bir çok insanın utanarak tedaviden kaçması maalesef hastalığı müzmin hale getirmektedir.

93 Comments

Add a Comment
 1. Hocam benim makatta şişlik var ama ağrı yok git gide kötü olurmu acaba ?

  1. muayene ile değerlendirlmesi iyi olur
   Op.Dr.Ergun Aygören

 2. Hocam benim makatta şişlik var ama hiç ağrı yok şuanlık bilgi verirmisiniz hem git gide kötüye gidermi kendiliğinden ?

  1. muayene ile değerlendirilmesi iyi olur.genel cerrahi uzmanına görünün
   Op.Dr.Adil Altınsoy

 3. Merhaba hocam bende kabızlık var vc oturduğumda çok kanama oluyor ne yapmalıyım
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  http://www.nizamkurtdere.com da kabızlıkla ilgili yazıyı okuyun,ayrıca kanama nedeniyle muayene olmanız lazım.

 4. Hocam 3 gundur anal bolge disa dogru sismis balon gibi cok agri yapiyor oturamiyorum uzanamiyorum kan falan yok ama cok sidetli agri yapiyor yanmada var daha oncede olmusdu ama 1 gun falan surmusdu simdi melhem kulaniyorum faydasi yok bana yardimci ola bilirmisiniz

  1. tromboze hemoroid olabilir.cerrahi olarak açılırsa ağrı hemen ortadan kalkar
   Op.Dr Demet Ağras

 5. Büyük tuvaletimi yaparken ve yaptıktan sonra hem acı hem yanma var ve uzun sure geçmiyor napmam gerek çok canım yaniyor
  Op Dr Alirıza Şahap Barlas
  fissürünüz var.gelirseniz botoxla ameliyatın riskini yaşamadan tedavinizi yapabiliriz

 6. AnaL kısmında ağrı var durmadan büyük tuvaletim geliyo gitiyom bu sefer çok acıyor ve kan geliyo oturamıyom ve ayaktada ağrıyor ne yapacam şaşırdım
  Op Dr Nizam Kurtdere
  Makat çatlağı oalbilir, muayeneyle netleştirebiliriz

 7. Meraba hocam ben 2 gundur agri cekiyorum anus bolgemde ve anusun ic kisminda dun doktora gittim basur baslangici oldugunu soyledi ve 2 tane cok ufak meme var anusumde ama cok agri yapiyo ne fitil nede krem bi ise yaramadi sicak suya oturuyorum yine bi etki olmuyo basur baslangicinda bu kadar agri normal mi?
  Op Dr Nizam Kurtdere
  İdeaklinik Şişli Proctoloji Uzmanı
  hemoroidde pek ağrı olmaz,ağrınız çoksa tromboze hemoroid ,anal hematom yada anal fissür olabilir.bazen anal fissüre bağlı oluşan ödemi makat hastalıkları konusunda yeterince deneyimi olmayanlar basurla karıştırabiliyor.gelirseniz muayene ile değerlendirip en uygun yöntemle tedavinizi yapabiliriz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2017 Frontier Theme