Hemoroid Tedavi Merkezi  İstanbul IDEA Klinik Telefonları  Hemoroid Tedavi Merkezleri
 Medical Art Hemoroid Tedavi Merkezi

Hemoroid Çeşitleri

DIŞ HEMOROİD:Dış hemoroidler estetik olarak rahatsızlık dışında şikayet yapmaz,makatın kenarlarında değişik büyüklükte et beni şeklinde şişlik olarak hissedilir.Hastada herhangibir rahatsızlık varsa mutlaka iç hemoroid veya başka bir problem eşlik etmektedir.

İÇ HEMOROİDLER: İç hemoroidler belirti ve muayene bulgularına göre dört dereceye ayrılırlar.

1.Derece iç hemoroid( basur):Hemoroid memesi üst kısımda 1 cm lik hafif kabarıklık şeklinde görülür yüzeyi tahriş olduğunda kanama eğilimindedir.Genellikle ara sıra kanama dışında ciddi bir şikayet yapmazlar.Hastanın görmesi veya parmakla hissetmesi mümkün değildir ancak uzman tarafından anoskop dediğimiz 1-2 cm çapında 8-10 cm uzunluğunda bir aletle bakılarak tesbit edilebilir

2.Derece iç hemoroid ( basur):Hemoroid memesi makattan 3-4 cm üst kısımda 1-2 cm lik kabarık kırmızı alan şeklindedir normalde farkedilmez ancak ıkınıldığında dışarı kadar çıkar ve hasta eliyle hissedebilir.Hasta kalktığı anda müdahaleye gerek duyulmadan kendiliğinden içeri çekilir.Yüzeyi hassaslaştığında kanama olur özellikle tuvalette ıkınma esnasında fışkırma tarzında kanama olabilir ve zamanla kansızlığa yol açabilir.Başka bir problem eklenmedikçe kanama dışında ciddi bir problem oluşturmaz.

3.Derece iç hemoroid (basur):Hemoroid memesi makatın 3-4 cm yukarısında 1-2 cm lik kabarıklık şeklinde farkedilir ıkınmakla dışarı 3-4 cm olarak çıkar hasta elle yardım etmedikçe kendiliğinden içeri giremez ve dışarıda kalır.Kanama eğilimi vardır ıkınmakla fışkırır tarzda kanayabilir,kanama dışında ağrı,kaşıntı,ıslaklık ve dolgunluk hissi en fazla rastlanan şikayetlerdir.

4.Derece iç hemoroid ( basur):Tedavisi ertelenen hemoroid zamanla daha ileri aşamalara geçer,4.derecede artık iç ve dış basurlar birbirine geçmiştir.Dışarda hissedilen basur memeleri artık içeri girmez elle yardım edilip içeri sokulsa dahi hemen dışarı çıkar.Hasta otururken hemoroidler dışarıda olduğu için ağrı,genel olarak ıslaklık halı,sıkça kanama yeterince temizlenememe gibi şikayetler yapabilir.

Bunların dışında:
Makat sarkması:Hemoroide benzemekle beraber patoloji olarak farklı bir durumdur. Rektum denilen makatın üst kısmı cevreye tutunduğu bağlarını kopararak makatın dışına çıkar.Genellikle hemoroid diye baş vuran hastanın muayenesi sonucu kesin teşhis konulabilir.Kontrolsüz bir şekilde çok şiddetli ıkındıkları için zeka düzeyi düşük insanlarda daha sık görülür.İleri yaş hastalardada genel bağ dokusu zayıflaması sebebiyle yaş arttıkça sıklığı artar.

Tromboze hemoroid (boğulmuş basur):Her derecede iç hemoroid doğum,acı yeme,kabızlık,amip gibi sebeplerle abartılı bir ıkınmayı takiben makadın dışına doğru çıkar.Makat kaslarının sıkması sonucu kan dolaşımı bozulduğu için dayanılmaz düzeyde ağrı ve şişlik olur.
Anal hematom:Bazen aşırı ıkınma sebebiyle makat bölgesinde bir damar çatlar ve cilaltına kanayarak 1 cm ile 5 cm arasında çok ağrılı bir şişlik yapar.Hemoroide çok benzer ama hemoroidden farklıdır ve tamamen geçici bir durumdur.

Hemoroid Çeşitleri için 284 yorum yapılmış


admin

muayene ile değerlendirip en uygun yöntem yada yöntemlerle tedavinizi yapabiliriz.
Op.Dr.Nizam Kurtdere

Ali

S.a hocam makat bolgesinde 6tane şişlik var ağrısı ful devamlı uyutmuyor nasıl kurtula bilirim hocam dışta belirgin

admin

ameliyatsız yöntemlerle tedavi olabilirsiniz.hemoroid çürük diş gibidir,mutlaka tedavi edilmesi gerekir.ilaç tedavisi ancak şikayetlerinizi azaltır
Op.Dr.Atilla Kaya

Anonim

İyi akşamlar iç hemoroid 2 tane et pacasi gibi doktorum procto gylon krem ve fitil verdi daflon da içiyorum fitil ini bitir ilaçlara devam dedi sicaksu banyosu da yapıyorum tam olarak ne kadar zamanda kaybolur şişlikler 20 gün bugün doktorum ameliyata gerek yok dedi

admin

muayene ile değerlendirip THD,İRC yada RBL ile tedavi edilebilir
Op.Dr.alirıza Şahap Barlas

Yásmin

Ben 4 derece hemeroid problemim var 5 memesi var büyük elime gelen napmam lazım hocam

admin

beslenem ve tuvalet alışkanlıklarınıza dikkat ederseniz,sorun olmaz
Op.Dr.Seher Şirin

deniz

merhaba bende kendimi bildim bileli hemoroid var. tuvaletemi yaparken çıkan 3-4 tane meme var. ameliyattan sonraki hayatımda anal seks yaptığımda hemoroid hastalığının tekrarlama riski var mıdır?

admin

hemoroidler iç ve dış diye ayrılır.birde 1,2,3, ve 4 diye derecelendirilebilir.tuvalette dışkılarken ıkınma nedeniyle şişliğin artması normal.dış hemoroidler cerrahi olarak tedavi edilir.iç hemoroidlerde ise derecesine göre tedavi şekli belirlenir.RBL,laser yada THD ile tedavi edilebilir.
Op.Dr.Ergun Aygören

Meçhul

Merhaba,aylar önce fark ettim ncak sanırım daha önceden beri de olan makat çevresinde şişliklerim var.Özellikle tuvalet esnasinda belirginleşen mor renkte ve nohut buyuklugunde 3 tane şişlik var.Hiç kanama ve ağrı olmadı ancak gerek tuvalette temizlik olsun gerekse şiştigi zaman verdigi rahatsizlik hissi olsun biraz sorun olabiliyor.Sizce türü nedir? öğrenirsem ona gore önlem almayı isterim.Teşekkürler…